WAALWIJK UW UlAllü BINNEN- EN BUITENLAND' Ui* «IeI angst ra at VOOR DE VROUW DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 4 MAART 1957 3 PIANORECITAL EEN WEEK VERVROEGD. Drunen Sprang - Da/seB/a WONDE EWIT gesneden verpakt witbrood Hygiënisch VEEVERZEKERINK WAALWIJK VIERDE 60-JARIG BESTAAN. Een bloeiende vereniging. De Veeverzekering Waalwijk, die op 19 februari 1897 in café Th. van Loon werd opgericht, vierde donder dag in de zaal van F. v. Helvoirt haar 60-jarig bestaan, waarbij uiter aard vele feestelijke woorden ge sproken zijn. De voorzitter opende deze avond met 'n toespraak, waar in hij de groei en bloei van de Vee verzekering Waalwijk schetste. In 1897 werd begonnen met 43 leden, die 183 stuks vee in verzekering hadden. De eerste voorzitter van de vereniging was de heer Th. Hoff- mans. Drie jaar na de oprichting bleek al dat de vereniging een grote bloei beschoren was, want het aan tal stuks vee bedroeg toen al 248 voor een totaal verzekerd bedrag van ƒ29.960.—. De heer Hoffmans- v. d. Schoot, die ook op deze feest- vergadering aanwezig was en door de voorzitter hartelijk werd verwel komd, werd Voorzitter in 1915 en hij bleef dit 31 jaar lang. Onder zijn stuwende leiding is de vereniging mede tot grote bloei gekomen. In 1947 werd het voorzitterschap over genomen door de heer H. Hoffmans jr., die echter 8 jaar later deze func tie wegens drukke werkzaamheden moest neerleggen en als zodanig werd opgevolgd door de heer Jvan den Broek, de huidige voorzitter. De vereniging is uitgegroeid tot 505 stuks vee voor een totaal verzekerd bedrag van 316.710.terwijl in de afgelopen 60 jaar werd uitbetaald 128.932.40. Tegenover 4 voorzitters heeft de vereniging in die 60 jaar pas twee secretarissen „versleten". De eerste secretaris, de heer J. van Noyen, heeft deze functie 50 jaar lang bekleed en thans wordt deze functie bekleed door zijn zoon, de heer H. v. Noyen. In het bijzonder onderstreepte de voorzitter de uitstekende samen werking en de bijzonder prettige verstandhouding, welke er in de vereniging altijd hebben geheerst en nog heersen. De heer H. Hoffmans liet zijn woorden van dank voor de uitnodi ging voor deze vergadering verge zeld gaan van hartelijke gelukwen sen. De avond had een zeer prettig verloop, waartoe de heren Brouwer, Pennings en Snijders op aantrekke lijke wijze het hunne bijdroegen. NIJVERHEIDSSCHOOL. In de 1.1. vrijdag gehouden be stuursvergadering werden de heren J. v. Dongen en H. v. Well als be stuurslid herkozen. Verschillende mededelingen wer den gedaan omtrent de nieuwbouw van de school en goedgekeurde be noemingen van leraren. Voorts wer den de rekeningen over 1956 in han den gesteld van een commissie van onderzoek en de begrotingen over 1958 goedgekeurd. Voorts werd er besloten dat in de toekomst slechts 1 maal per jaar, in juli, leerlingen voor de school zul len worden aangenomen, zoals dat overal elders het geval is. Ook werd mededeling gedaan van een bespre king met de Commissie van Advies in arbeidszaken, die tot een gunstig resultaat hebben geleid ten bate van de gediplomeerde leerlingen, en werden nog tal van zaken, de belan gen van het onderwijs betreffende, onder de loupe genomen. HEEMKUNDIG GENOOTSCHAP „MIDDEN LANGSTRAAT e.o." Lezing Brabant in de Middeleeuwen. 800 - 1500. Vrijdagavond had in Hotel Verwieï een bijeenkomst plaats voor de leden en geïn teresseerden der Heemkundige Kring. Na de opening door de secretaris kreeg de heer A. D. Kakebeeke uit Eersel het woord en gaf een bijzonder belangrijke lezing over Midden-Brabant in de tijd der Middel eeuwen. Het was aldus spr. heel moeilijk voor ons gewest een chronologische opvol ging van bestuurders te geven. Veel is er bekend, doch er zijn enkele duistere hiaten, waarover de archieven ons niet voldoende inlichten. Voor deze streek heeft de Romeinse pe riode nog niet veel opgeleverd aan bewijs materiaal. De Tabula Peutingeria geeft in Brabant enkele wegen aan, doch dit alles is zeer primitief. Ook de vroeg-Frankische tijd vertoont hiaten, doch uit deze bescha ving weten we meer. Veld en akkernamen vertellen ons een en ander, alsmede de fi guratie in het landschap. De Lex Salica vertelt veel omtrent de bewoning. Als St. Willebrord komt, dan wordt het weer dui delijker. Wij kennen dan de Hoge Franki sche adel als grondbezitters, die hun goe deren reeds dominaal gaan inrichten. Vele schenkingen aan de Abdijen vormen de ge bieden in onze streek, die later de bisdom men bepalen. Ook nu is het nog niet erg duidelijk, maar de invloed, die de kloosters hebben draagt bij tot de vorming van ons gewest. Alles wordt weer te niet gedaan door de Noormannen, waarbij tevens alle grote adelijke families verdwijnen. Als de ze Noormannen weer vertrekken komt een periode van twijfel over Brabant, of de ene Heer stelt zich achter de Duitse Keizer, of achter de Koning van Frankrijk (Oost- en West Francië). Nu komen de Flamensus, als de stich ters van Gelre, Gulik Teisterband e.d. waar uit voor ons de zelfstandigheid van Neder - Lotharingen wordt bewerkt door Arnulf van Karintië. Zijn zoon Zwentbold verdedigt het abdijbezit van St. Servaas. Plm. 900 komen Teisterband en Toxandrië in handen van de graven van Loon, onder Ansfried, Waaruit de Heren van Altena et, Horn voortkomen en vele bezittingen hebben in Brabant als het land van Altena, Herlaat en Uitwijk. Rond 1100 komen de stichtingen voor dei meeste abdijen, waarbij de plaatselijke machthebbers een grote rol spelen met hun schenkingen. Ook nu worden de meeste kerken gesticht of de patronaatsrechten worden overgenomen. De Norbertijnen hebben hier het grootste aandeel. De Han del komt op en de wegen worden drukker, als Hertog Hendrik I de macht in handen krijgt. Omstreeks 1200 zijn de Hertogen van Brabant heer van ons huidige Brabantse ge bied, waarin de afzonderlijke gebieden weer in leen werden uitgegeven. Als rond 1100 Den Bosch, als belangrijkste stad in geheel Brabant, gaat opkomen, gaat de handel met grote sprongen vooruit. Handel wordt ge dreven in valken b.v., welke zij halen in de Baltische landen, en verhandelen tot in Spanje. Hun systeem is gebaseerd op de compagnieschappen als bij de Teuten. Een tweehonderd jaren lang gaat het Brabant bijzonder goed onder de Hendrik ken en Jannen, totdat de Bourgondische in vloed opkomt, dat het verval der Brabantse Hertogen betekent. De titel blijft voor hen nog wel, doch heeft niets te betekenen. De vreemde overheersing doet geen goed aan Brabant, want het is veelal het strijdgebied geweest van de Spaanse en Staatse troepen. Het Hoogtepunt heeft het beleeft in de tweede helft der 13de eeuw, denk aan de slag van Woeringen. Na de 16de eeuw gaat Brabant in gedeelten over aan de Staten van Holland om later te worden opgeno men in het Nederlandse Staatsbestel. De lezing was zeer interessant en er was een goed gehoor. De secretaris dankte de spreker en zei, dat voor onze Kring veel te leren valt uit deze causerie. CHR. HIST .KIESVERENIGING „NEDERLAND EN ORANJE" WAALWIJK. Woensdagavond 1.1. kwam dezer vereni ging in algemene vergadering bijeen. L)e spreker van deze avond, het 2de kamerlid de heer Kikkert, kwam door enige vertra ging in de reis wat aan de late kant, waar door het aanvangsuur met een dik Waal- wijks half uurtje" overschreden werd. Na de opening met schriftlezing en gebed heet de voorzitter alle aanwezigen, inzon derheid de spreker, hartelijk wolkom. Als nabetrachting op de verkiezingen van het vorige jaar kunnen we moeilijk anders zeg gen dan dat die voor de C.H.U. teleur stellend geweest zijn. We hebben een zetel verloren en het is zaak, dat we met alle redelijke middelen trachten verdere terug gang te voorkomen. Hiervoor zal gewerkt moeten worden. Het is zelfs zo, dat bij een provinciale staten-verkiezing met dezelfde resultaten als in 1956, de C.H.U. in de provinciale staten van Noordbrabant, van de 2 zetels die zij daarin thans nog bezet, een zetel verliezen zou. Dit dient voorkomen te worden. Een ieder werke in eigen om geving mede teneinde het Chr. Hist, be ginsel, ook door werving van nieuwe leden die we zo zeer nodig hebben, in ons volks leven te doen doorwerken en te versterken, aldus de voorzitter. Dan spreekt de heer Kikkert over A. O. W. en Bejaardenzorg. Hij geeft een uit- voerige en duidelijke uiteenzetting van e ze wet. Hierbij komt tot uiting dat de ouderdomsvoorziening van .Talma die in 19 aan een echtpaar op 65-jarige leeftijd een uitkering van f 6.60 per week gaf, gelet op de koopkracht van de gulden van toen en nu, helemaal zo gek nog niet was. Het na- delige verschil van toen en nu was b.v. dat dat bedrag van f 6.60 niet glijdend was. Het bleef zoals het was. Thans is dit an- ders en ook beter. De A.O.W. van thans is glijdend, d.w.z. gaat met de koopkracht van de gulden op of neer. De uitkering van de A.O.W. is voor een echtpaar nu f 1.404.- per jaar. Met Juli a.s. zal dit f l.oOO. worden. Dit bedrag is bedoeld als bodem pensioen, er zal n.l. verdere oudedagsvoor ziening nodig blijven. Met f 1.500.- zon der meer kan een echtpaar een geheel jaar niet toekomen. Wat het bejaardenvraagstuk aangaat, zegt spreker, dat dit speciaal de laatste jaren in het centrum van de alge mene belangstelling staat. Dit is verblijdend want dat is nodig. In 1970 zal ongeveer een tiende deel van ons volk een leeftijd van 65 jaar en daarboven bereikt hebben. Het bejaardenvraagstuk ligt op het platte land geheel anders en eigenlijk veel ge makkelijker dan in de steden. Vooral in het drukke stadsleven blijkt, dat wanneer men op 65 jaar plotseling van 100 actieve arbeid op helemaal niets meer doen over geschakeld wordt, dit voor meerderen een niet te verduwen overgang is, zodat na een korte pensioentijd de levensdraad afknapt. Er zal hier naar een of andere overgangs maatregel gezocht moeten worden, aldus de spr. Op deze behandeling volgde een leven dige bespreking, waarbij bleek dat er ver schil van waardering voor deze sociale voorziening onder de aanwezigen bestond. Algemeen had men wel waardering ook voor deze A.O.W. en meende men dat ook hiervan een heilzame werking voor ons volk kan uitgaan. Een andere aanwezige kon als ondernemer geen goed woord voor deze wet vinden. Het ging naar zijne me ning niet aan, dergelijke hoge premiekos- ten op het bedrijfsleven te leggen om aan een ander daarmede een pensioen te kun nen bezorgen. Dit is naar zijn niening niet anders dan een bepaald soort diefstal, waarbij de energie in ons volk gedood wordt en eigenlijk ook niemand meer erg zijn best doet om door eigen krachten eens wat verder en hogerop te komen. De heer Kikkert zegt, dat als men hier het Ame rikaanse systeem wil gaan volgen, de lo nen dan direct met ongeveer 36 ver hoogd dienen te worden. In het Oosten worden nog hele andere lasten op de be drijven gelegd. Hij had trouwens niet de indruk, dat gelet op de beursberichten, het bedrijfsleven thans zo zwaar gedrukt gaat. Laat het ons waarderen, dat deze sociale voorzieningen in ons land in vrijheid door onderling overleg tot stand komen. Spre ker gaf toe, dat er ten slotte in het leven za ken van hogere waarden zijn, zelfs ook dan een pensioen. Deze stoffelijke weldaden mogen als het ware niet in alles de over hand hebben en een verhindering worden om te zoeken de dingen die boven zijn. Gaarne zou hij verder op het een en ander nog ingaan, maar de tijd ontbrak daar voor. Mogelijk later dan nog eens. Voor het houden van een familiecompe titie was het intussen te laat geworden. Die houden we nu tegoed tot een volgende ver gadering, aldus de voorz. Mogelijk D.V. in het najaar. Met een opwekking om geza menlijk te werken aan de versterking en verbreiding van de Prot. Chr. beginselen, zoals die ook in de C.H.U. tot uiting ko men en na het zingen van het Wilhelmus, sluit de heer Kikkert deze vergadering, die niet slecht bezocht was, al waren nog een groter aantal van de jongere garde zeer zeker hartelijk welkom geweest, met dank gebed. Het pianorecital dat de pianist Theo Bruins op 21 maart a.s. voor de Kunstkring zou geven, is een week vervroegd en vindt nu plaats op donderdag 7 maart a.s. Theo Bruins zal werken spelen van Mo zart, Moussorgsky en Schubert. BRIGADIER NIJSSEN JUBILEERT. Op 17 april a.s. zal de heer M. J. Nijssen, brigadier bij de gemeente politie, zijn 25-jarig politie-jubileum vieren. R.K. VROUWENGILDE. Door de Amsterdamse likeursto kerij ,,'t Lootsje" van de Erven Lu cas Bols, werd donderdagavond in hotel De Twee Kolommen voor het R.K. Vrouwengilde een demonstra tie gegeven in het bereiden van li keuren en het mixen van cocktails. Door deze uitstekende demonstratie hebben de damss hun kennis op dit gebied aanmerkelijk kunnen uit breiden. Van alle heerlijkheden werd natuurlijk een proefje geno men, zodat de avond een zeer pret tig verloop had. DIPLOMA-UITREIKING RLOCH STIBBE-HOLLANDIA Vrijdagmiddag had bij de N.V. Nederlandse Schoenenunie Bloch Slibbe-Hollandia de eerste di ploma-uitreiking plaats voor de afd. Snijderij-school. In aanwe zigheid van hun ouders mochten 6 leerlingen uit handen van de onder-directeur de heer Tabbers, het diploma in ontvangst nemen. Wie naar het W.S.C.-sportterrein was gegaan met de gedachte een voetbalwed strijd te aanschouwen, ging teleurgesteld huiswaarts, doch die gekomen was om bij een ander in huis de rel tot in de perfectie uit te voeren, ging voldaan retour. Arbiter en spelers W.S.C. vluchten voor een schare supporters, die het durven wagen binnen de krijtlijnen te komen. Als niet-Waalwij- ker werd mij dit LI. zondagavond telefo nisch medegedeeld. De gehele dagbladpers van maandag be vestigde dit. Overigens moge dergelijke vermeldingen in de dagbladpers niet ten nadele zijn voor de beschaafde verenigin gen die Waalwijk kent. Zou het thans toch redelijk zijn dat de vereniging die over tuigd is dat haar supporters het wangedrag veroorzaakten, maatregelen neemt die af doende zijn. Ik herinner mo nog dat kort geleden een vereniging in Ere Divisie (Zuid) supporters voor een tijd de toegang tot het veld verbood. Trouwens strafcommissie K.N.V.B. zal in deze een zeer groot woord mede spreken. Wordt het dan tijd dat deze onstuimige supporters begrijpen dat zij op het sport veld niets te zeggen hebben. Alleen het in zicht van de arbiter is juist, en niet hun gebalde vuist. Kunnen zij zich hier niet me de verenigen, dan is het wegblijven van het sportveld geboden. Immers door hun aanwezigheid reeds, wordt de sfeer in een fatsoenlijke vereni ging aangetast. Waalwijk, let op Uw zaak. OFFICIAL K.N.V.B. Geachte Redactie, De „lezer" in Uw vorig nummer, die zo veel waardering heeft voor het artikel „Sport" van de Heer P. in Uw nummer van maandag, laat tussen de regels door te duidelijk blijken, wat hij eigenlijk bedoelt, n.l. dat dë oorzaak van alle ellende is, dat W.S.C. het combinatie-voorstel indertijd van de hand heeft gewezen. Deze opvatting doet mij enige vragen stellen 1. Heeft elke vereniging niet het recht te doen of te laten wat zij meent, dat in het belang is van haar vereniging en haar le den? 2. Denkt lezer, dat deze „combinatie gedachte" wordt bevorderd door een schandelijk optreden, als 1.1. zondag? 3. Begrijpt hij nu nog niet, dat daar van in de toekomst nu zeker niets meer terecht komt? Ik dank U voor de plaatsruimte. EEN ANDERE LEZER. JAARVERGADERING TUINBOUW- VERENIGING DRUNEN-ELSHOUT. De tuinbouwvereniging Drunen-Elshout hield in café P. v. Son haar algemene jaar vergadering. Uit het algemeen overzicht over 1956 bleek dat de aanvoer op de vei ling uit het gebied van Drunen - Elshout f 62.000. - lager was dan in 1955. De aanvoer bedroeg f 788.000. - De oorzaak van deze mindere aanvoer, speciaal klein fruit, was voornamelijk de slechte weers gesteldheid in het afgelopen jaar. In 1956 werd de cursus ziektebestrijding welke onder auspiciën van de tuinbouw vereniging werd gehouden, beëindigd. In het afgelopen jaar werd weer een excursie gehouden evenals verschillende voorlich tingsavonden. De technisch adviseur de heer Vinken- vleugel gaf een overzicht van het Witlof- onderzoek, welke in het afgelopen jaar werd gehouden. Dit onderzoek wees uit dat de witlofteelt op het tuindersbedrijf in deze streek rendabel is. De aftredende bestuursleden de heren A. van Huiten en A. Vissers werden beiden herkozen. Besloten werd de waarschuwingsdienst in het komende jaar op dezelfde voet te laten doorgaan. De contributie werd onveran derd vastgesteld. Besloten werd om dit jaar een excursie te houden naar een proefselec- tiebedrijf. JAARVERGADERING TUINBOUW- BÖND NCB KRING DE LANGSTRAAT. De Tuinbouwbond van de NCB Kring de Langstraat hield in Hotel Vissers haar al gemene jaarvergadering. Bij deze Kring zijn aangesloten de tuinbouwverenigingen uit Drunen, Haarsteeg, Nieuwkuijk, Vlij men, Herpt en Waspik. Tijdens deze verga dering hield de Hoofdass. van de Rijkstuin- bouwconsulent dhr. Bruijstens een lezing over de ontwikkeling van het groente- en kleinfruitbedrijf. Met klem betoogde spre ker meer specialisatie in het tuinbouwbe-' drijf. Men is boer of men is tuinder, maar beide tegelijk is, aldus spreker, od den duur funest. Spreker wees er op dat de ontwikkeling in het gebied van de Lang straat dat samengaan enigszins in de hand heeft gewerkt, maar achtte noodzakelijk in het belang van de land- en tuinbouw, dat gestreefd werd naar specialisatie. Tijdens deze vergadering werd de heer A. de Kort uit Herpt als bestuurslid her kozen. In de vacature van de heer P. Boons uit Vlijmen werd gekozen de heer J. Pijnenborg eveneens uit Vlijmen. In het afgelopen iaar werden door de Kring verschillende bijeenkomsten belegd, waarop technische gegevens werden uitge wisseld en voorlichting werd gegeven. Zo werden o.a. een bonenforum en een toma- tenforum gehouden- Tijdens de rondvraag kwam het voorstd od tafel om in samenwerking met de N. C. B. een bloementeelt-vakschool te stich ten. Hierover werd uitvoerig van gedachten gewisseld. Dit geval zou met het NCB-be- stuur waar ook plannen bestaan tot het stichten van een dergelijke school worden opgenomen. WILLEM VAN DIEM 40 JAAR MACHINIST. De heer W. van Diem vierde vrijdag j.l. zijn 40-iarig dienst jubileum als machinist van de Coöp. Stoomzuivelfabriek. De dag begon met een plechtige H. Mis van dank baarheid in de Lambertuskerk alhier. De jubilaris die dit feest deze dag in huiselijke kring vierde, had over belang stelling niet te klagen. Er kwamen tal van gelukwensen binnen en directie en bestuur der zuivelfabriek kwamen de jubilaris thuis „gelukwensen. De directeur de heer M. van Huiten prees de jubilaris bij deze gelegen heid als een eerlijke en plichtsgetrouwe, harde werker. Niet alleen als machinist, maar evenzeer als monteur had de heer v. Diem 40 jaar gewerkt bij de zuivelfabriek. Het was de heer van Hülten dan ook een bijzonder genoegen aan de jubilaris te mo gen uitreiken de zilveren medalje van de Kon. Ned. Zuivelbond, als blijk van waar dering voor deze prachtige staat van dienst. Namens bestuur en directie kreeg de ju bilaris een fraai horloge. Zaterdag vierde het personeel der zui velfabriek dit feest en van de collega's kreeg de heer v. Diem een mooie ligstoel aangeboden. JAARVERGADERING ST. WILLIBRORDUS. De Ned. Kath. Bond van Werknemers- (sters) in de industriële bedrijven St. Wil- librordus afd. Drunen hield in café Elshout haar algemene jaarvergadering. De nieuwe kringbestuurder de heer C. v. Berlo, hield deze avond een spreekbeurt, waarin hij met klem betoogde de noodzakelijkheid van vorming en ontwikkeling, om bij te blijven in daze tijd. Het periodiek aftredend be stuurslid A. Dekkers werd herkozen. In de vacature van de heer Th. Leijthens werd gekozen de heer Sjef van Oers. Onder het genot van een kopje koffie werd nog een vraag en antwoord-spel ge speeld: Wie weet het?. De vergadering had een zeer geanimeerd verloop. AGENDA. Maandag 4 maart: 7 uur Balavond Harmoniezaal café Els hout. Dinsdag 5 maart 7 uur Balavond Harmoniezaal café Els hout. Donderdag 7 maart 7 uur Trainen DVC-junioren. 8 uur Repetitie Cantabile, zaal café Els hout. 8 uur Oprichtingsvergadering Onderlin ge Varkensverzekering, café P. van Son. OUDERAVOND VAN DE SCHOOL MET DE BIJBEL, HEISTRAAT 145 Op woensdag 27 febr. werd de jaarlijkse ouderavond in de school aan de Heistraat gehouden. Voor de aanvang der vergade ring en in de pauze was er gelegenheid het werk van de kinderen te bezichtigen, waarvan een ruim gebruik werd gemaakt. Het fraai verzorgde handwerken, waarvoor een lokaal apart was ingericht, trok even eens weer veler belangstelling. Om 7.30 uur werd de vergadering op de gebruikelijke wijze geopend door de voor zitter van het schoolbestuur, de heer H. Kerst. In zijn openingswoord, waarin hij teruggreep op de voorgelezen Schriftge- deelten uit Deut. 6 en Matth. 22., wijdde de voorzitter enige aandacht aan het ge bod der liefde. Deze wet is zowel oud als nieuw-testamentiseh en is in Christus geheel vervuld. Ook voor ouders, leer krachten en kinderen geldt dit gebod: lief de tot God en tot de naaste. Na dit openingswoord kreeg het hoofd der school de heer B. Crum, gelegenhedi Vraagt onze depothouders. C. PULLENS Waalwijk - Tel. 2465 LEO DE BONDT Kaatsheuvel - Tel. 2293 zijn onderwerp te houden, dat tot titel droeg Bijbel en. Kind. Op duidelijke wijze zette spreker uiteen, dat de Bijbel herhaaldelijk over het kind spreekt. De beslissende vraag is niet, hoe wij over het kind denken, maar wat de Bijbel er van zegt. Uit vele aangehaalde Schriftgedeelten werd aangetoond, dat God de kinderen erbij betrekt en dat Hij ook door hen Zichzelf lof wil bereiden. De He- re Jezus stelt zelfs een kind ten voorbeeld aan volwassenen. Maar dit brengt voor de ouders ook een grote verantwoordelijkheid met zich mee. Wij moeten niet zeggen: „val het kind niet lastig met geestelijke dingen; wacht maar tot het volwassen is". Integendeel, de belangrijkste taak der ou ders is, het kind reeds vroeg te brengen tot Jezus. Hiervoor is nodig liefde tot God, het Woord en het kind. Bovendien hebben de kinderen recht op de godsdienstige opvoe ding. Onze taak is niet alleen, de kinderen een behoorlijke levenspositie te verschaf fen: dan zien we het belangrijkste over het hoofd. Want wat is dit tijdelijke leven in vergelijking met de eeuwigheid? Spreker eindigde zijn boeiend betoog met een opwekking aan de ouders, om dete belangrijkste taak niet alleen aan de school over te laten. Na de pauze, waarin gelegenheid was om chocolademelk te drinken, werden twee strips vertoond door de heer B. Crum. De eerste gaf in volle schittering de opening der Staten Generaal te zien; de tweede deed allen genieten van de kleurrijke bloe menpracht bij Aalsmeer. Behalve dat deze lichtbeelden geweldig in de smaak vielen, waren zij ook erg leerzaam, mede door het verklarend woord van de heer B. Crum. Hierna werd door het overige personeel nog een vraag en antwoordspel gehouden onder de titel: Wie weet het? Door enige vragen werd een onderzoek ingesteld naar de kennis van de lagere school bij enkele ouders, die op vermakelijke wijze bijna alle vragen goed wisten te beantwoorden. Het geheel werd afgewisseld met het zin gen van enige geestelijke liederen en het afkondigen van enkele mededelingen met betrekking tot de school. Het was reeds vrij laat, toen de voor zitter deze leerzame en gezellige ouder avond sloot en Ds. Trouwborst voorging in dankgebed. VELOURS VOOR HET MODERNE INTERIEUR. Velen zullen zich velours alleen voor stellen in donkere, sombere tinten en zijn daarom wat huiverig om dit materiaal in een modern interieur toe te passen. Zij hebben het echter mis. Het gemoderniseer de velours - met stralende kleuren - heeft de weg naar de moderne woning her vonden. Vakmensen hebben de kleuren aangepast aan de behoefte aan lichte en zonnige interieurs. Het resultaat van hun werk zal een ieder bevredigen. In alle kleuren. De verschillende kleuren zijn licht-echt. Geel velours brengt als het ware de zon in de kamer, blauw is een rust gevende kleur. Dan zijn er nog vele variaties in rose, groen, oranje, grijs, enzovoort. Het voordeel van velours is dat het har monieert met glas en staal, met blank of donker hout, in grote en in kleine kamers. In kleine kamers toegepast, doen effen pas telkleuren het vertrek groter lijken, zullen zij het iets rustigs en voornaams geven. Zo oud als de Chinese muur. Velours heeft een eerbiedwaardige ge schiedenis. De Chinezen kenden reeds eeu wen voor het begin van de Christelijke jaar telling een techniek om velours te weven. Deze Chineze techniek werd door de sol daten van Alexander de Grote naar Perzië gebracht, waar niet lang daarna de Ro meinse legers verschenen om deze Chinese weefkunst over te brengen naar hun rijk in Europa. Steden als Venetië, Florence, Ge nua en Milaan hebben aan de techniek van het velours weven een gedeelte van hun faam te danken gehad. Het bekende „Velours d'Uirecht" dankt Nederland eigenlijk aan Lodewijk XV, die in 1685 het „Edict van Nantes" herriep, waardoor vele Hugenoten, waaronder Da niël Havart, uitweken naar Nederland. Daniël Havart, die in Utrecht een ve- loursfabriek vestigde, verving de kostbare zijde door het minder kostbare geitenhaar en de „Velours d'Utrecht" - dat een ver ticale pool van monair heeft - was gebo ren. Reeds in de middeleeuwen pasten vak bekwame ambachtslieden vele weeftechnie- ken toe, maar voor de verdere ontwikkeling was het wachten op de goede machines. En dit wachten werd in 1850 beloond toen de fabrikant Jacinto de Cortes het „automa tisch wevende dubbel pluche getouw lan ceerde. Toen was er voor het velours geen houden meer aan en begon het zijn zege tocht, soms tijdelijk onderbroken door een adempauze, zich dan weer snel aanpas send aan veranderde omstandigheden. Overweeg het eens. Wilt U de gordijnen of stoffering tegen het voorjaar vernieuwen, kijkt U dan ook eens naar de moderne velours. Laat U de collectie van de Nederlandse industrie eens tonen, misschien is er ook iets bij voor Uw interieur. VELERLEI VOORSCHRIFTEN VOOR DE BROMFIETSERS. Minister Algera heeft vele plannen ten aanzien van de bromfiets. Op de eerste plaats wil hij de verplichte maximumsnel- heid van 40 km. spoedig een wettelijke j basis geven. Maar daarnaast heeft hij nog andere maatregelen op het oog, die even- i eens kunnen medewerken aan een rustiger j sfeer rondom de bromfiets. Hij denkt daar- j bij aan het voorschrijven van een geluid- dempende inrichting, van een minimum remvertraging en aan een voorschrift, dat j een duopassagier op een doelmatige zit- plaats moet zijn gezeten, waarbij de voeten moeten rusten op voetsteunen. Eveneens overweegt hij te bevorderen, dat de brom- j fiets een enderscheidingsteken zal moeten voeren in de vorm van een eenvoudige gele schijf aan de voorzijde van het voertuig. Een dergelijk onderscheidingsteken moet z.i. veel misverstand ten aanzien van het verlenen van voorrang kunnen voorkomen. Dit deelde de bewindsman mee,, toen hij in de R.A.I. te Amsterdam de tentoon stelling van motoren, scooters, bromfietsen en rijwielen opende. Een ander twijfelpunt noemde hij de autoscooter of stootmobile. Het tweeslach tige karakter van dit voertuig roept bijvoor beeld aanstonds de vraag op welke typen voor de afgifte van rijbewijzen voor motor rijwielen en welke tot dit voor automobielen gerekend moeten worden. UNO VERWERPT GOEDE DIENSTEN VOOR NIEUW-GUINEA. De Algemene Vergadering der Verenig de Naties heeft een resolutie verworpen om een commissie .voor goede diensten in te stellen welke zou moeten bemiddelen tus sen Nederland en Indonesië in het geschil over westelijk Nieuw-Guinea. Eerder op de dag had de politieke com missie de resolutie met 39 tegen 25 stem men en 9 onthoudingen aanvaard. Dit was echter niet voldoende voor een tweederde meerderheid in de Assemblée. PIJPTABAK EN SHAG DUURDER. De minister van Economische Zaken heeft toegestaan, dat de prijzen van pijp tabak en shag verhoogd worden met ten hoogste een dubbeltje per pakje van 50 gram. De verhoging mag 1 maart ingaan. In het algemeen zullen de goedkopere soorten kerftabak met vijf cent per pakje van 50 gram in prijs stijgen, de middel soorten met tien cent per pakje. Wegens de prijsstijging van ruwe tabak op de we reldmarkt had de Nederlandse kerftabak industrie toestemming gevraagd tot ver hoging van haar prijzen. DRIE STRAALJAGERS NEERGESTORT Eén vlieger gedood. Even voor de landing zijn twee Gloster Meteors IV van de militaire vliegbasis Woensdrecht donderdag met elkaar in bot sing gekomen. De straaljager van de twee de luitenant vlieger H. Jïruggink (23 jaar) uit Tubbergen, die om het leven kwam, viel te pletter in de Wouwsé Plantage. De tweede luitenant vlieger J. Stoorvogel (24 jaar) maakte zes kilometer buiten Bergen op Zoom met zijn beschadigd toestel een geslaagde noodlanding. Hij bleef onge deerd. Van een „Shooting Star" straaljager vliegtuig sloeg donderdagmiddag boven Volkel de motor af. Een duikvlucht was niet meer mogelijk. De vlieger sergeant B. Lenssen (21 jaar) redde zich met de schiet stoel. Zijn machine stortte op de basis neer. DOUANE DEDEN GOEDE VANGST. Smokkelaars ontsnapt. De Centrale Velddienst van de douane te Tilburg nam in de vroege morgenuren van donderdag twee gepantserde personen auto's en 2000 kilo koelhuisboter in beslag. Dit succes van de douanemannen in de strijd tegen de toenemende pantsersmokkel aan de Brabantse grens is te danken aan een listig uitgevoerde overval van de com miezen op een boerderij aan de weg van Tilburg naar Loon op Zand, waar een gro te voorraad smokkelboter lag opgeslagen. Tijdens een kort handgemeen konden twee verdachten, waarschijnlijk de chauffeurs, ontsnappen. De landbouwer Van M., die bij de boter in zijn schuur werd aangetroffen, is gearresteerd. JONGE MAN STAK SCHOON MOEDER NEER. De 19-jarige chauffeur H. J. J. Th. v. d. V. heeft voor zijn woning in de Tollens- straat te Rotterdam, zijn 49-jarige schoon moeder M. C. van F.-J. in de rug gesto ken. De jeugdige dader achterhaalde de vrouw, die uit zijn woning vluchtte, toen hij op haar afkwam. De vrouw werd niet levensgevaarlijk gewond naar een zieken huis gebracht. De dader is in zijn woning door de politie ingerekend. ISRAËL ONTRUIMT GAZA EN AKABA-KUST. Hammarskjöld, secretaris-generaal van de UNO heeft generaal Burns, opperbevel hebber van het politieleger der Verenigde Naties, opdracht gegeven zaterdag of an ders zo spoedig mogelijk daarna, met de chef-staf van het Israëlische leger een re geling te treffen voor de overdracht van de Egyptische gebieden die nu nog door Israël bezet zijn aan de UNO-politie. Hammarskjöld zei dit in de assemblée nadat mevrouw Meir, de Israëlische minis ter van buitenlandse zaken aangekondigd had dat Israël zijn troepen „onmiddellijk en geheel" uit Egypte zal terugtrekken. Zij stelde geen voorwaarden maar ver klaarde dat haar regering vertrouwt dat het gebied van Gaza tijdelijk onder UNO-be- 6tuur zal komen en dat de vrije vaart door de Golf van Akaba gerespecteerd zal wor den. Mocht dit niet het geval zijn dan be houdt Israël zich het recht van handelen voor, waarschuwde zij. Namens Amerika verklaarde Cabot Lodge de Israëlische ver klaring te zien als de aankondiging van een „onvoorwaardelijke terugtocht". Tevens echter zei hij dat Amerika het recht van vrije vaart in de Golf erkent. Ook de Egyptische vertegenwoordiger wilde de ver klaring zien als aankondiging van een „on middellijke en onvoorwaardelijke terug tocht".

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 3