Waalwijkse en Langstraatse Courant Uit do Langstraat De schrik des grooten Oceaan. MAANDAG 4 MAART 1957 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. 80e JAARGANG No. 18 Abonnement: 21 cent per week per kwartaal f 2,70 2.95 franco p.p. Ad vertentieprij s 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" ESshout Vlijmen Haarsteeg Sprang Gapeiie HOOGEVAART. De P.V. Nooit Gedacht, geves tigd bij de heer C. v. Tilborgh, hield j.l. dinsdag haar jaarverga dering. De voorzitter, de heer W. Nieuwenhuizen, heette allen har telijk welkom. Hij dankte allen voor de prettige samenwerking, in het bijzonder degenen die voor het klokkenstellen en het uitma ken der prijzen zorgden. De penningmeester gaf een overzicht over 1956. Er werden ongeveer 3700 duiven verzonden, hetgeen een geweldig aantal is. De kas sloot met een goed voor delig saldo. Het ledental was met 2 vermeerderd. De aftredende bestuursleden J. Spierings, H. de Jong en G. Rozenbrand werden met algeme ne stemmen herkozen, terwijl in een vacature werd gekozen C. Verhagen, die zijn benoeming aannam. Besloten werd weer een derby- vlucht te organiseren, waarvoor de ringen donderdagavond 7 maart op de vergadering opgege ven moeten worden. Later wor den geen ringen meer aangeno men. Stijlvolle Carnaval-viering in Waspik. Geertrui den berg Het leven van Michiel Adriaansz. de Ruyter I. Klimt als kind op de hoogste top van de toren. Wordt van school weggejaagd. Door zijn boze vader bij een baas „gedaan". Draait daar de hele dag aan een i touwslagersvviel. Verlangt naar de zee. Krijgt eindelijk zijn zin. Valt in handen van zeerovers, j Ontvlucht. Vaart en vecht. Be- reikt de rang van admiraal. Is de enige, die de Engelsen „thuis" verslaat. Sneuvelt tijdens een zeeslag. Ziehier, in telegramstijl, de le vensgeschiedenis van de grote admiraal de Ruijter. Een geschie denis vol romantiek. Geschikt als filmverhaal. Voor een recht geaard regisseur om van te wa tertanden. Echter, een nadere kennisma king met het leven van de Ruij ter zal doen ervaren, dat van ro mantiek niet veel sprake is, veel meer van harde werkelijkheid. Oorlogvoeren was ook toen al geen sinecure. En de admiraal, zo licht voorgesteld als een vech tersbaas eerste klas, had een af keer van het oorlogsbedrijf. Moeilijk verdroeg hij het lijden van zijn matrozen tijdens een zeeslag. Na de plundering van Nyborg in 1659 tiidens de „Noor se oorlog" schreef hij aan de sta ten: „Zo ziet men, dat de oorlog alles verslindt." Inderdaad, De Ruijter wilde in zijn jonge jaren graag varen. Op latere leeftijd echter verlangde hij meer naar een rustig leven, temidden van zijn gezin. Maar toen de admi raal in 1676 sneuvelde, was hij van de bijna 70 levensjaren het meest op zee geweest, waarvan vele malen in gevecht met de vij and. Admiraal De Ruijter vocht, omdat zijn vaderland dit van hem vroeg: omdat hij zich, vól gens ziin eigen woorden, „geres- tineerd ten dienst van het vader land" beschouwde. Een verantwoorde wijze van verhalen is bij het memoreren der levensgeschiedenis van een man als Michiel Adriaansz. de Ruijter, wiens geboortedag - 350 jaar geleden (24 maart 1607) op grootse wijze zal worden her dacht, zeker een vereiste. In een blauw geruiten kiel. Beschermend wikkelde moe der Aaltje Jans haar kind nog eens extra in. Straks zal ze met haar man Adriaan Michielsen naar de Grote Kerk van Vlissin- gen gaan om de kleine Michiel te laten dopen Vader Adriaan was geen Zeeuw van geboorte. Indertijd was hij van bet door de Spanjaarden be dreigde Bergenopzoom naar het veilige Vlissingen verhuisd om aldaar het beroer» van bierdrager uit te oefenen. Moeder Alida. van wie de zoon de naam „De Riiii- ter" erfde, kwam van Middel burg. Michiel werd al vroeg naar school gestuurd, maar best vlot ten wilde het daar niet. Vechten was zijn voornaamste bezigheid, enwaaghalzerij Op tienja rige leeftijd bracht hij de hele stad in rep en roer door de top van de toren als zitplaats te kie zen. Zijn onderwijzers zijn ten ein de raad en sturen hem weg. En zo kwam de jongen terecht in de touwslagerij van de gebroeders Lampsens om voor 6 stuivers per week „aan het grote wiel" te draaien, 's Avonds zwierf hij dan langs de kade en luisterde hij gretig naar de verhalen der zee lieden. Zijn verlangen naar de zee groeide, zó zelfs dat z'n werk daaronder leed. Eindelijk gaf de wanhopige vader hem zijn zin... Als matroosje vlug en net... On 3 augustus 1618 voer Mi chiel als boogbootsmansjongen voor het eerst het zeegat uit. Al veranderde hij van werkkring, hij bleef in dienst van de gebr. Lampsens, die, als machtige re ders. vele scbepen in de vaart hadden. De zee maakte van Mi chiel een andere jongen. Weldra stond hij bekend als stil, naar stig en gehoorzaam. In 1621. toen de strijd met Spanje, na het 12-jarig bestand, weer werd hervat, zei de ionge De Ruijter de feevaart vaarwel en nam dienst als „busschieter" in het leger van Prins Maurits. Als zodanig nam hij deel aan de verdediging van Bergenopzoom. Maar het was de zee die hem weer trok en in 1622 stapte hij aan boord van een oorlogsschip, een fregat, in dienst van de Ad miraliteit van Zeeland. Hij streed tegen de Duinkerker kaners en tiidens gevechten in de Golf van Biscaye werd ziin schip door de vijand overmeesterd en De Ruii- ter werd gevangen genomen. Hij wist te ontsnappen en te voet, bedelend om eten keerde hij naar Vlissingen terug. Hij had nu ge noeg van het vechten en mon sterde weer op een der schepen van Lampsens. Tiidens de lange reizen, o.a. naar Groenland. En geland, Ierland, de West, Brazi lië en de Middellandse Zee, stu deerde hij ijverig en spoedig ver kreeg hij de rang van stuurman. Op 16 maart 1631 trouwde hij met een Walchers meisje, Maay- ke Velders. Deze vrouw stierf echter bij de geboorte van hun dochtertje, dat spoedig daarna ook overleed. De gebroeders Lampsens had den, tesamen met andere reders, de „Noordsche Compagnie" op gericht. Deze compagnie zond walvisvaarders uit naar het hoge Noorden. Verscheidene van die tochten maakte De Rlijter mee. Tn 1636 hertrouwde Michiel Adriaansz. Neelt ie Engels uit Vlissingen werd zijn vrouw. I «T—w—ta— EXAMEN. De cursus motorenkennis, die door de R.K.J.B. afd. Elshout werd georganiseerd en die door de heer Janssen uit Haarsteeg werd gegeven, is gesloten met een examen dat werd afgenomen door de heren van Opstaken uit Tilburg en v. d. Broek uit Breda. Na het examen werd door de heer van Opstaken een kort woord gesproken. Hij uitte zijn tevredenheid over het ver loop van het mondelinge gedeelte van het examen, want daaruit hadden de heren examinatoren geconcludeerd dat de lessen met veel aandacht waren gevolgd. Het re sultaat van het examen kan eerst worden medegedeeld wanneer het schriftelijk werk beoordeeld is. Namens de cursisten sprak de heer J. Vissers een woord van dank aan de heer Janssen en bood hem een stoffelijk blijk van waardering aan. Ook de heer Janssen sprak nog enkele woorden. Hij hoopte dat de cursisten het geleerde met veel succes in de praktijk tot toepassing zouden brengen en sprak er zijn voldoening over uit dat de cursus een ge zellig en vlot verloop had gehad. TAFELTENNISCLUB. Bij het bestuur van de tafeltennisclub is van de N.T.T.B. bericht binnengekomen dat 12 mei a.s. weer het „Zilveren Schoen- tournooi" georganiseerd mag worden. Vanwege het eerste lustrum dat de ver eniging deze maand nog viert, zal dit tour- nooi een bijzonder cachet dragen. Waren de tournooien, gehouden in 1955 en 1956 alleen opengesteld voor de afd. Brabant van de NTTB, het nu" te houden tournooi is een z.g. B-tournooi, d.w.z. dat het ook openstaat voor inschrijvingen voor de afd. Limburg, Nijmegen, IJselstreek, Utrecht. Dordrecht, Rotterdam, Zeeland. Waren er in 1956 400 inschrijvingen en werd er toen gespeeld op 36 tafels, ver wacht wordt, dat deze keer het aantal in schrijvingen belangrijk hoger zal liggen, temeer nog daar het Zilveren Schoentour- nooi zowel wat organisatie, als accommoda tie, wat betreft de speelruimte, een goede naam heeft. DE PRINS EN GEVOLG GEEST DRIFTIG INGEHAALD. Zondagmiddag om 1 uur kwamen de Raad van Elf en verder gevolg, bijeen op het Plein, waar de Cornells van carnaval was opgesteld. De voorzitter sprak Cor- nelis toe, waarna de kinderen aan de wedstrijd deelnamen. Door de jury werd de mooiste groep of 't mooiste costuum beoordeeld. De jury heeft zich van haar moeilijke taak voortreffelijk gekweten. Daarna werd gegaan naar café Oremans, waar de Prins en gevolg werden verwel komd door de voorzitter van Carnaval, de heer M. Coensen. Na de hartelijke toe spraak sprak de Prins enkele woorden en hoopte op een geslaagde Carnaval 1957. Daarna werd een wandeling gemaakt door het dorp en werd getrokken naar café de Witte, waar de Prins werd verwelkomd door de loco-burgemeester de heer N. Ber- kelmans. In verband met de ziekte van Burgemeester van Hout kon de ontvangst ten gemeentehuize niet doorgaan. Nadat de voorzitter van Carnaval de Prins had verwelkomd, sprak de loco-bur gemeester de Prins en gevolg toe en over handigde hem de sleutel en hoopte een mak kelijke taak te hebben met de carnavalsda gen. Hierna sprak de Prins dankwoorden voor de hartelijke ontvangst en hoopte dat alle ingezetenen zijn taak zouden verlichten door gezellig carnaval te vieren, ordelijk en netjes. Daarna werd gegaan naar het sport veld, voor een voetbalwedstrijd tussen twee elftallen, gekozen uit de groepen. Hier werd een spannende strijd gespeeld, die in een gelijk spel, 1-1, eindigde. Tijdens de rust had een verloting plaats, waaraan prachtige prijzen verbonden waren, geschonken door de Vlijmense Middenstand. Na afloop hiervan dankte de voorzitter allen die medegewerkt hebben tot het sla gen van de eerste carnavalsdag, in het bij zonder de Harmonie Concordia. In café Boom had een koffietafel plaats voor spe lers en Prins met gevolg, waarbij hartelijke woorden werden gesproken. Maandag en dinsdag worden er groepen- wedstrijden gehouden, waaraan prachtige prijzen verbonden zijn. De stemming zat er de eerste dag al1 goed in. VERGADERING K.A.B. De K.A.B. afd. Vlijmen hield in café A. Klerks (den Braai) haar algemene jaarver gadering. De opkomst was groot. De voor zitter belichtte in het kort de groei en bloei van de vereniging. Hierna had een be stuursverkiezing plaats. De aftredende be stuursleden A. v. Heivoort, voorzitter en H. Oosterwaal, secretaris-penningmeester wer den herkozen. Hierna gaf de heer C. v. Bulo een uitvoerige causerie. Vele vragen werden hierover gestéld, welke alle bevre digend werden beantwoord. BOERENGEZINSAVOND. In het Patronaat vond een bijeenkomst plaats van de leden van de R.K. Boeren bond, de R.K. Boerinnenbond en de R.K. Jonge Boerenstand, met vele genodigden. Na een kort welkomstwoord door de heer van Wagenberg, hield Pater Arnoldus een lezing met als onderwerp: „De Katholieke boer in zijn standsorganisatie". De spreker werd door de aanwezigen met aandacht ge volgd en Pater Arnoldus mocht na zijn dui delijke uiteenzetting een hartelijk applaus in ontvangst nemen. De toneelclub van de Boerinnenbond en de Jonge Boerenstand kwam voor het voet licht met het blijspel: „De nieuwe vee-arts". Deze toneelgroep beschikt over enkele zeer goede krachten en oogstte groot succes met dit prachtig stuk. Aan het einde dankte de heer van Wagenberg voor deze geslaagde boerengezinsdag. Volksbond zal worden gehouden. De agen da bevat naast de gewone punten, als jaar verslagen en bestuursverkiezing, ook het punt: Bespreking moeilijkheden der vereni ging. Het is namelijk zo dat de vereniging in ernstige financiële moeilijkheden ver keert, waardoor het voortbestaan van de vereniging vrijwel onmogelijk wordt. De inkomsten der vereniging zijn namelijk niet toereikend om de uitgaven te dekken, wan neer de Oranjevereniging althans op de zelfde voet wil doorgaan, om jaarlijks de kinderen feesten aan te bieden, hetzij in de vorm van kinderspelen of een zaalvoorstel ling en ook de leden een avond te bezor. gen, terwijl verder telkenjare het tekort voor de reis van de ouden van dagen uit de kas der oranjevereniging werd bijgepast. Het bestuur vertrouwt dat er bij de le den toch zoveel belangstelling voor de ver eniging zal bestaan dat morgenavond 8 uur velen aanwezig zullen zijn om plannen te overwegen tot instandhouding der vereni- KAARTEN. In café W. v. d. Loo werd de laatste ronde gespeeld van het rik- en katconcours. De uitslag was als volgt: Katten: 1 Mevr. v. d. Loo - A. v. d. Wiel; 2 J. Hermans - W. v. d. Loo; 3 Joh. van Bokhoven - H. v. d. Lee; 4 F. v. d. Loo - J. van Delft; 5 J. van Ravenstein - W.van Bokhoven 6 J. Verharen - Th. Walk; 7 mevr. v. Veluw-mej. v. Veluw; 8 H. v. Overdijk M. v. d. Water; 9 K. Koks - L. Vugts; 10 mej. Achten—P. Koks; 11 J. v. d. Brandt-Th. v. d. Brandt. Rikken 1 Ad. Treuren, 2 L. Schuur - mans, 3 B. de Wilt 4; B. v. Lamoen; 5 N. van Bijnen; 6 N. van Heeswijk; 7 P. v. d. Loo Wzn., 8 D. van Bokhoven; 9H. van Heijst; 10 mej. Siegers"; 11 mej. VeTharen; 12 mevr. v. Son; 13 T. Walk, 14 mevr. Kooien; 15 W. van Lamoen; 16 W. van Heijst; 17 P. Theunissen; 18 H. van Son; 19 J. v. d. Wens; 20 L. Bruurmijn; 21 J. v. Veluw; 22 mej. v. d. Bosch; 23 B. Paaij- mans; 24 Th. van Liempde. Eindstand katten: 1 mevr. v. d. Loo - A. v. d. Wiel; 2 Joh. van Bokhoven - H. v. d. Lee; 3 Fr. v. d. Loo - J. van Delft; 4 J. Hermans - W. v. d. Loo; 5 J. v. Ra venstein-W. v. Bokhoven; 6 J. Koks-P. Wilhart; 7 mevr. v. Veluw-mej. v. Veluw, Eindstand rikken 1 Ad Treuren; 2 B. van Lamoen; 3 L. Bruurmijn; 4 L. Schuur - mans; 5 N. v. Bijnen; 6 P. v. d. Loo; 7 D. v. Bokhoven; 8 mej. v. d. Bosch. TREKKING. Zondag na de Hoogmis had in café W. v. d. Loo de trekking plaats van de loterij die door het Carnavalscomité ter bestrij ding van de onkosten is gehouden. De le prijs zijnde een prachtige kroon- lampekap ging naar de fam. Vugts, Hoeve alhier, de 2e prijs een 30 delig glasservies werd gewonnen door de heer L. Walk al hier en de 3e prijs 'n theeservies ging naar de fam. v. Gelder, Baardwijksestraat te Waalwijk. «PTSLüTT--1 V.K.A.J. In de afgelopen week herdacht de Haarsteegse afdeling van de VKAJ haar eerste lustrum. In het voorjaar van 1952 werd deze vereniging als onderafdeling van de K.A.V. opge richt; in de afgelopen vijf jaren heb ben deze meisjes zich voor het pa rochiële leven zeer verdienstelijk gemaakt. Zo werd vaak assistentie verleend in gezinnen waar de moe der wegens ziekte haar taak niet kon waarnemen. De geestelijk advi seur, pastoor Serrarens, stelde, na de avond te hebben geopend, de ver diensten van deze jeugdige meisjes nog eens duidelijk in het licht; hij vond het alleen jammer dat nog niet alle meisjes tot de vereniging waren toegetreden, want dan zou den nog meer gezinnen daarvan goede diensten kunnen ontvangen. Door eigen krachten werd hierna 'n. toneelstuk voor het voetlicht ge bracht, getiteld: „De geheimzinnige kamer". Voor de wijze waarop dit stuk werd opgevoerd, ontvingen de speelsters na afloop een hartelijk ap plaus van een dankbaar publiek. Met het houden van een loterij ter bestrijding van de noodzakelijke on kosten en een dankwoord van de geestelijk :adviseur, werd de avond besloten. Biljarten. Naar alle waarschijnlijkheid, ge ïnspireerd door de buitengewone prestaties van haar 2e vijftal, dat reeds het kampioenschap heeft be haald, heeft ook het 1ste vijftal van D.V.K. door een klinkende 100 overwinning op Avanti, zich met 6 punten voorsprong op haar grote concurrent D.P.L. a aan de kop van de ranglijst geplaatst. Juliana a verdrong door een 100 overwinning 't Hoekje a van de 3de plaats. De zekerheid van een kam pioenschap zal wel bewaard blijven tot in de laatste wedstrijd, wanneer D.P.L. a thuis D.V.K. zal ontmoeten. Deze week wordt de competitie voortgezet met twee wedstrijden in afdeling B, n.l. Juliana bAvanti b in café W. v. d. Loo 't Hoekje cD.V.K. b in café J. de Gouw. gmg- EXCURSIE. ORANJEVER. „JULIANA". Men verzoekt ons de leden van boven genoemde vereniging nogmaals te wijzen op de jaarvergadering, die morgen, dins dagavond in het gebouw van de Chr. De leden van jie afdeling Sprang - Waal- wijk van de Ned. Chr. Beambtenbond zul- len op 20 dezer met hunne dames een excursie maken naar de Philipsfabrieken te Eindhoven. Na de excursie die door de af deling Eindhoven zal worden verzorgd, za! het gezelschap door de Eindhovense afde ling een Brabantse koffietafel worden aan geboden, terwijl men vervolgens voor het gezelschap nog een verrassing in petto heeft tot vulling van de avond. 40-JARIG HUWELIJKSFEEST. Vrijdag 1 maart herdachten de echtelie den Adr. Verduijn en P. Verduijn-van dei Wiel, wonende aan de Nieuwevaart, ondei overgrote belangstelling de dag, dat zij 40 jaren geleden in het huwelijksbootje stap ten. Reeds in de middaguren, maar vooral tijdens de receptie 's avonds, was het een komen en gaan va nfamilieleden en kennis sen, die de jubilarissen hun gelukwensen aanboden en deze felicitatie veelal verge zeld deden gaan van een stoffelijk blijk van belangstelling. Bij de vele felicitaties, die het echtpaar deze dag, die bij hen ongetwijfeld in lievo herinnering zal blijven voortleven, heeft ontvangen, voegen wij gaarne de onze en we hopen, dat het hun geschonken moge worden met kinderen en kleinkinderen in geluk en voorspoed ook eenmaal het gou den jubileum te vieren. KERKVOOGDIJ HERV. GEMEENTE. Het ligt in de bedoeling, dat de met de administratie belaste kerkvoogd van de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse za terdag 9 maart e.k. des middags tussen 2 uur en half 5 in de consistoriekamer zitting voor de ontvangst van'zit- en pachtgelden zal houden. NIEUWE LEERKRACHT. In de plaats van de heer Eijkelenboom, die eerlang naar Ouddorp Z.H. vertrekt, is tot onderwijzer aan de Prinses Wilhclmina- 6chool aan de Loonsedijk benoemd de heer Baan te Leiden. GFM. ZANGVER. 'T ROZEKNOPJE. In Stationskoffiehuis Pruijssers gaf de gemengde zangvereniging ,,'t Rozenknopje woensdag- en donderdagavond, beide malen voor donateurs en introducé's, haar jaarlijk se uitvoering, die uitstekend geslaagd is, zowel wat de afwerking van het programma als de belangstelling aangaat. Voor het eer ste had men niets dan lof, terwijl beide avonden de zaal geheel bezet was en meer deren zich een staanplaats moesten ge troosten. Na een hartelijk begroetingswoord van de voorzitter, dr. Gerlach. werd het pro gramma onder leiding van de nieuwe diri- gente, mej. Antoinette Blom uit Waalwijk, geopend met Beati Mortui van Felix Men delssohn, gevolgd door Sanctus van An tonio Lotti en Ja, schön ist mein Schatz nicht van Joseph Schwartz. Na het zingen van Chor der Studenten van Fr. van Suppé en Chianti-lied van Ger. Winkler in de be werking van Wim Kloek, besloot het koor zijn optreden met Die zwölf Rauber in de bewerking van H. Steen, waarbij de solo partij vertolkt werd door de heer J. L. J. van Breemen. De uitvoering van de di verse nummers, waarvan enkele met pia nobegeleiding door mevr. Poldervaart- Collee, gaf blijk van ernstige studie onder gedegen leiding en een woord van lof hier voor is zeer zeker niet misplaatst. Aan het slot van ieder nummer en vooral aan het eind van het eerste gedeelte van het pro gramma kwam op ondubbelzinnige wijze tot uiting, hoe men in de zaal ingenomen was met de uitvoering van de diverse koor werken. Het bekende blijspel in drie bedrijven van Cissy van Marxveldt „Joop ter Heul werd door de aan de vereniging verbonden toneelgroep opgevoerd en niettegenstaande meerdere rollen vertolkt werden door voor de eerste maal voor het voetlicht komende debutanten hebben de aanwezigen, zowel woensdag- als donderdagavond, kunnen genieten van verdienstelijk spel. Een har- telijk applaus na ieder bedrijf, waaraan na het halen voor het laatste bedrijf geen eind scheen te komen, was hiervoor wel een sprekend bewijs. Regisseur de Bas kan met de dames- en herenmedespelenden op j een tweetal schitterend geslaagde uitvoe- rineen terugzien. j De voorzitter sloot beide avonden met woorden van hartelijke dank aan allen, die j op enigerlei wijze aan het welslagen van j de uitvoering hadden medegewerkt, zich j daarbij speciaal richtende tot werkende le den met hun dirigente en pianiste en tot de tonelisten en hun regisseur. Met een op wekking tot de jongeren de Rozeknopgele- deren te versterken, welke versterking dringend gewenst is, werd de winteruitvoe- ring 195- 1957 besloten. Het ligt in de bedoeling donderdag maart e.k. des avonds 8 uur in de zaal van de heer P. Pruijssers de algemene leden vergadering te houden. Naast de diverse jaarverslagen en het rapport van de kas controle-commissie komt ook aan de orde de verkiezing van een tweetal leden van het bestuur, wegens periodieke aftreding van de heren A. H. Kerst en W. J. van Nieuwenhuijzen. Beide aftredenden zijn re glementair herkiesbaar, doch de heer van Nieuwenhuijzen wenst voor een herbenoe ming niet in aanmerking te komen. Een be spreking van het programma voor de ko mende zomer zal het huishoudelijk gedeelte dezer bijeenkomst completeren. OUDERAVOND. Vrijdag 8 maart 's avonds half 8 wordt in de Chr. kleuterschool aan de Loonsedijk een ouderavond gehouden van de Chr. Prinses Wilhelminaschool aldaar. Voor de pauze zal de heer van der Meulen uit Bre da een lezing met lichtbeelden houden over het werk op Meer en Bosch te Heemstede, de inrichting ter verpleging van lijders aan „vallende ziekte". Een forum, samengesteld uit vijf personen, zal na de pauze enkele praktische vragen, die direct of indirect verband houden met de school, bespreken. In tegenstelling met voorgaande jaren zal er geen gelegenheid zijn het werk van de leerlingen te bezichtigen, omdat de tijd ge durende de pauze hiervoor te kort blijkt te zijn. Het voornemen is hiertoe speciaal een kijkavond in het laatst van deze maand te beleggen en deze avond zal zich ook meer eigenen om eens rustig met het onderwij zend personeel te spreken over het gedrag en de vorderingen zijner kinderen. De avond van a.s. vrijdag is zodoende meer bedoeld om de band tussen ouders, leden en bestuur van de schoolvereniging en het personeel van de school te verster ken. Het bestuur verwacht voor deze in teressante bijeenkomst een flinke belang stelling. PLATTELANDSVROUWEN. De afd. Sprang-Capelle van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen hield donder dagavond half 8 in een lokaal van de Chr. Landbouwhuishoudschool aan de Nieuwe vaart een goed bezochte ledenvergadering. Door afwezigheid van de presidente mej. P. J. Rijken, stond deze bijeenkomst onder leiding van de vice-presidente, mevr. van der Heiden-Broersma, die met een kort be groetingswoord, waarbij zij in het bijzonder mej. Schultmeijer van de Voedingsraad welkom heette, de vergadering opende. Na het gezamenlijk zingen van het bondslied en het voorlezen van de notulen volgden enige mededelingen door de sekretaresse, mevr. Minnaard-Lokerse. In aansluiting hierop sprak mej. Stimm over de te openen cursus in handwerken en de in de maand april te houden handwerkwedstrijd. Het ligt in de bedoeling in september te beginnen met een handwerkcursus. Zij, die deze cursus willen volgen kunnen zich opgeven bij mej. Stimm, die de leiding van de lessen zal heb ben. Zo mogelijk kunnen de dames-cursis ten meedoen aan de Provinciale handwerk wedstrijd, die in het voorjaar 1958 zal worden gehouden. Voor de plaatselijke wedstrijd, ter gelegenheid van de voor jaarsvergadering van de afdeling, in april te houden, wordt momenteel, aldus mej. Stimm, thuis door de dames, hetzij groeps gewijze of wel alleen gewerkt. Tijdens de pauze onthaalde mevr. Honcoop-van Beek de dames op een kopje thee met cake en bonbons. Het woord was na de pauze aan mej. Schultmeijer, die een lezing, toegelicht met film, hield over „Goed eten en slank blij ven". In haar leerzaam betoog, dat met stille aandacht werd beluisterd, noemde spreekster diverse voedingsmiddelen, die geen vitaminevermindering geven en mede werken tot het tegengaan van abnormale dikte en de slankheid bevorderen zonder schadelijke gevolgen voor de gezondheid. De vice-presidente bracht de spreekster dank voor haar interessante en duidelijke uiteenzetting van het door haar aangesne den onderwerp, waarna met het zingen van het Brabants Volkslied deze goedgeslaagde avond werd besloten. Zondag zijn in Waspik de carna valfeesten op grootse wijze geopend. Tegen half één arriveerde Prins Bart II met zijn gevolg op het ge meentehuis. Bij deze grandioze in tocht voerde men een even gran dioze carnavalspop mee, genaamd Manneke Maonus, het attribuut der feestvierende Maonenblussers. Op het gemeentehuis werden de Maonenblussers ontvangen door lo co-burgemeester Kuysters en weth. v. Kuyk. De Prins belegde daar met zijn Raad van Elf een openbare ver gadering, waarbij de loco-burge meester aan de Prins de bestuurs macht voor de komende dagen over droeg. De secretaris der Maonenblussers las allereerst het benoemingsbesluit van de Prins voor, welke taak de voorzitter der vereniging, de heer P. v. Dongen, op zich had genomen on der intrekking van het benoemings besluit van 11 november j.l. Daarna installeerde de heer Kuys ters Prins-carnaval als „bestuurder" der gemeente. Hierop richtte de Prins zich in een toespraak tot de leden van zijn raad, tot het college van B. en W. en tot de Maonenblus sers en Maonenbluserinnekes in en buiten de raadzaal. (De vergadering kon door het talrijke publiek op het Raadhuisplein namelijk ook gevolgd worden door middel van een luid spreker). Na deze toespraak las een van 's prinsen hofnarren de gebruikelij ke proclamatie voor. Tenslotte bood het gemeentebe stuur aan het gezelschap een ere- wijntje aan ter opening van carna val 1957, waarbij de heer Kuysters nogmaals zijn medewerking toezeg de om een algemene carnavalviering in Waspik te bevorderen, welke vol gens hem tijdens het bestuur van burgemeester v. Erp zeker niet min der loyaal zal zijn. Ter verpozing reciteerde een der narren nog een spitsgedichtje van W. van Focken- broch over de wijsheid en het nat. Om goed één uur werd de verga dering gesloten en werd de stoet af gehaald door de Waspikse harmonie „Volksvlijt en Volksvermaak". Men begaf zich naar café v. d. Wassen- berg op 't Vaartje, waar gelegenheid was om de eerste dorst zoal niet te lessen, dan toch op te wekken. Het spreekt vanzelf dat het hart, 't lied en het glas hier hoog geheven wer den. Intussen had de pop Manneke Mo- nus van de gelegenheid gebruik ge maakt om Waspik eens rond te kij ken, want daarna wist hij dat hij vast voet zou krijgen op het Raad huisplantsoen. Dit gebeurde dan ook op de terugtocht van de Prins, die toen met zijn gevolg door de har monie weer naar zijn residentie te genover het station werd begeleid. Manneke Maonus staat daar nu nog en hij zal daar blijven staan tot woensdagnacht, als teken van car naval in het Maonenblusserslaand. VERTREK PATER VOERMANS. Na een vacantie van 8 maanden is onze stadgenoot pater M. Voermans m.s.f., we derom naar zijn missie in Chili (Zuid-Ame- rika) teruggekeerd. Woensdagavond heeft hij zich ingescheept op het s.s. „Alamak" te Rotterdam, om de verre reis naar 't Zuiden te ondernemen. Het heeft de sympathieke missionaris niet aan belangstelling ontbro ken in zijn oude parochie en practisch de hele Bergse gemeenschap heeft financieel er toe bijgedragen voor hem de zware las ten van zijn missiewerk te verlichten.

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 5