PLUIMVEE HOOGENBOSCH (cmwJïM, övfeggu, 8 DE ZWARTE RUITER PcAoeneH Bekendmaking Openbare Aanbesteding PERSONEEL voor ai haar afdelingen o.a. ook voor PLQEGENWERK TUINDERSGLAS EIEREN Bekendmaking 8 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 4 MAART 1957 8 het bouwen van 6 woningwetwoningen aan de Beatrixstraat LEDERFABRIEK VAN WAGENBERG-FESTEN N.V., - VLIJMEN vraagt voor de jeugd, extra soepel ijzersterk mooi bruin leder porozool, uitmuntende pasvorm 25-28 6.95 29-32 7.95 33-36 8.95 MARKT 2 WAALWIJK INZET WOONHUIS Verse 10 cent per stuk. P. v. d. WIEL NATUURLIJK BROEDEN. Behandeling van do Broedkip. Het verdient aanbeveling de kip niet on middellijk de broedeieren toe te vertrou wen maar eerst in het broednest een paar andere eieren te leggen. Blijft de hen hierop 24 uur rustig zitten dan kan men haar de daarvoor bestemde eieren geven. Het aantal regelt zich naar de grootte van de hen. De kip moet alle eieren goed kunnen be dekken. Men neme nu de kip dagelijks op het zelfde uur van het nest. Eten en drinken moet dan in de ren klaar staan, bij voorkeur mais en schoon water, nimmer week voer of groen. Er is dan gelegenheid het broednest te inspecteren; eventueel gebroken of bevuilde eieren worden in lauw water gewassen en het nest schoongemaakt. In de regel zal de broedkip weer spoe dig het nest opzoeken. Doet zij dit niet dan drijve men haar na 5 i 6 minuten kalm naar haar nest en sluiten haar weer op. De kip zal aan dit dagelijks afnemen spoedig gewennen en na een paar dagen reeds zelf het nest verlaten, zodra dit wordt ontsloten. Dit dagelijks uitstapje kan, wanneer het tenminste niet af te koud is, na 10 a 12 dagen verlengd worden tot 10 15 minu ten. Gaat de kip uit eigen beweging eerder naar haar nest terug, dan late men haar kalm haar gang gaan. Op de 5e of 6e dag schouwe men de eieren en worden de onbevruchte verwij derd! Men houde daartoe de eieren tegen het lamplicht. Onbevruchte eieren zijn geheel door schijnend, in de bevruchte kan men de kiem duidelijk zien. Heeft men meerdere broedkippen gelijk gezet, dan kan men nu misschien één of meer vrijmaken en deze mede nieuwe eie ren toevertrouwen. Een kip, die goed verzorgd wordt, kan zonder bezwaar zes weken achter elkaar broeden. Met het dagelijks van het nest laten van de broedkip ga men door tot de eieren aangepikt worden, hetgeen in normale ge vallen de 20ste dag het geval zal zijn. Ge durende het uitkomen bedwinge men zijn nieuwsgierigheid en late men moeder en kroost rustig zitten. Beschikt men over enige ervaring dan kan men, zonder de kip te verplaatsen, de leeggekomen schalen verwijderen. In de avond van de 21ste dag behoort het proces te zijn afgelopen. Laat kloek en kuikens dan nog 24 uur in het broednest en voeder niet. Rust en warmte is het enige wat het jonge goedje nodig heeft. Na dit tijdstip verhuist de kloek met de kuikens naar de kuikenren en kan men het eerste voeder toedienen. Heeft men meer dere broedkippen gelijktijdig gezet, dan kan men de kuikens over enkele kloeken verdelen. Plaats nooit meer dan 20 kuikens bij een kloek, in het vroege seizoen nog liever iets minder. De vrijgekomen broedkippen kunnen doorgaans opnieuw van een broedsel eie ren worden voorzien. Over kunstmatig broeden schrijf ik een volgende keer. 1 De heer W.S.K.v.d.V., Eindhoven. - U vraagt aan welke eisen een goed kippen hok moet voldoen. a. per vierkante meter bodemopper vlakte kunnen ongeveer 3 4 dieren wor den gehouden; b. de kubieke meter inhoud bedraagt ongeveer driekwart m3 per dier; c. goede ventilatiemogelijkheden. De heer v.d.M., Bergum leest mijn arti keltjes wel met aandacht hetgeen blijkt uit enkele richtlijnen, die ik gaf omtrent dres suur van honden. De vraag, die mij nu wordt voorgelegd is echter zeer moeilijk te beantwoorden, deze luidt: ik heb een hond gekocht; hij is goed gezond en twee jaar oud. Hij zit niet mooi in 't haar en heeft daarin kale plek ken, n.l. op de rug en de borst. Deze plek ken jeuken hem erg." Naar mijn bescheiden mening zal 't wel een soort exceem zijn, dat kan alleen een dierenarts beoordelen. Een dergelijk geval heb ik ook bij een van mijn honden ge had. Ik moet U de ernstige raad geven een dierenarts te raadplegen. Het euvel kan zelfs besmettelijk zijn voor mens en dier, vooral voor kinderen, die graag met een hond sollen. Voorzichtigheid is zeer gebo den. Burgemeester en Wethouders van Loon op Zand brengen ter openbare kennis dat van 26 februari 1957 af tot 1 april 1957 of zoveel korter als mogelijk is of zoveel langer als nodig mocht blijken, de Roestenbergstraat en de Vaart straat, met uitzondering van het gedeelte van de Vaart- straat gelegen tussen de Van den Elzenstraat en de pro vinciale w^g Tilburg-Waalwjjk, voor het verkeer in beide richtingen gesloten zal zijn. Kaatsheuvel, 26 februari 1957 Burgemeester en Wethouders van Loon op Zand, Mr. R. J. Th, van der Heijden, De secretaris, M. H. J. van Nieuwstad Burgemeester en Wethouders van Sprang-Capelle zfjn voornemens op vrijdag 15 maart a.s. des voorm. 11 uur ten Gemeentehuize aldaar, aan te besteden; (t. w. 1 blosje van 4 woningen en 1 blokje van 2 woningen) Bestek, viorwaarden en tekeningen zijn tegen betaling van f 10.- per stel, van 6 maart 1957 af ten gemeente huize verkrijgbaar, of worden franco toegezonden na ontvangst van een bedrag ad. f 10.50 per postwissel. Restitutie voor inlevering van ongeschonden exempla ren op de dag van aanbesteding f 5.-. De heer J.S. te Hoogezand heeft gecon stateerd, dat één van zijn dieren de ogen dicht heeft zitten en het rondom dik is en geelachtig, bovendien zweren ze. Hiermee aldus te handelen U koopt in de drogisterij tien gram ka- liumpermanganaat. Dit doet U in een li terfles vol water. Van dit mengsel doet U twee eetlepels per liter drinkwater en dompelt daar het dier eens flink met d'n kop onder. De volgende dag herhalen. Verder in het drinkwater één eetlepel per liter. Het zieke dier vooral apart zetten. KIPPENVRIEND. LAND- EN TUINBOUW. Bespuiten van vruchtbomen. Ieder, die kwaliteitsfruit wil telen zal het er over eens zijn, dat het regelmatig spui ten met bestrijdingsmiddelen noodzakelijk is. Hoe langer hoe meer blijkt echter, dat bepaalde middelen een vrij schadelijke wer king op de bomen kunnen hebben, hetgeen zich o.m. kan uiten in geremde bladgroei, versterkte vruchtrui, sterke vruchtverru wing en zelfs in het minder goed kleuren van de vruchten. Zo is het zelfs niet on denkbaar, dat sommige dezer middelen wel eens erger zijn dan de kwaal zelf. .Gelukkig heeft het onderzoek, ook in ons land, thans duidelijke richtlijnen kun nen aangeven om van deze neveninvloed door bestrijdingsmiddelen de minste last te ondervinden. Een van de middelen, die zich hierbij in zeer gunstige zin heeft on derscheiden is het schurftbestrijdingsmid- del Captan. Dit middel veroorzaakt geen hinder bij de vruchtzetting doch levert bovendien geen enkel gevaar op voor het extra ruien van de vruchtjes, zoals dikwijls na bepaalde be strijdingsmiddelen wordt waargenomen. Het Wij kunnen U direct uit voorraad leveren 22 x 18" (595 x 485 Cm) Belgische kwaliteit Concurrerende prijs Brieven onder nr. 9981 aan het bureau van dit blad werkt zeer bevorderlijk op de vruchtkwali- teit, hetgeen zelfs tijdens de bewaarperiode nog tot uiting komt. Wanneer men dan nog in aanmerking neemt, dat de werking tegen schurft zeer sterk is, kan men na enige jaren ruime praktijkervaring spre ken van een aantrekkelijk bestrijdingsmid del. Indien gelijktijdig meeldauw moet wor den bestreden, blijkt de zwavel-captan- combinatie zeer goed te voldoen. Het blijkt voorts een zaak van goed be leid, om het gunstige effect van captan te behouden door een juiste keuze van de in sectenbestrijdingsmiddelen. Wanneer men, vooral in een zeer critieke periode (bijv. vanaf de bloei tot een maand hierna) als insecticiden DDT, lindaan en PCPBS (te gen spint) gebruikt, dan zijn de risico's voor ongunstige neveninvloeden tot een minimum beperkt. Het gebruik van alle hier ge noemde middelen biedt bovendien het grote voordeel, dat zij geen gevaarlijk gif tige stoffen zijn. tT-;- De famile v. BOKHOVEN-ds NIJS, zeggen hartelijk dank aan de Directie Dirks van Oers kantoorpersoneelen personeel, vrienden en kennissen voor de vele blijken van belang stelling bij hun huwelijk on dervonden. NOTARIS DUYNE te HEUS- DEN bericht dat het nr. 12 (beneden- en bovenhuis) met erf en schuur aan de Breestraat en Kerkstraat te HEUSDEN groot 1.41 A., is ingezet op f 6600,- Gedesltelljk vrij van huur. De toeslag blijft bepaald op vrijdag 8 maart a.s. des avonds 7 uur In Hotel Central te Heusden. WAALWIJK Antonlusstr. 120 Tel. 2046 De burgemeester der gemeente Loon op Zand maakt be- kend dat Voor KAATSHEUVEL op het bureau gemeentewerken, Huygenstraat 6 ea Voor LOON OP ZAND ten kantore van de kassier van de Boerenleenbank, Hogesteenweg 43a voor eenieder ter inzage ligt de beschikking van de Minis ter van Landbouw, Visserij en Voedselvooizienirg van 29 oktober 1955, No. L/PA 670 en diens beschikkiDg van 24 november 1956, No, L/PA 3001, houdende wijziging van eerst genoemde beschikking, alsmede de bij de eerstgenoemde beschikking behorende, op deze gemeente betrekking heb bende kaarten en lijsten, zoals deze op 24 november 1956- opnieuw zijn vastgesteld en waarop zijn aangegeven de thans; krachtens artikel 8, tweede lid, van het Besluit be strijding aardappelmoeheid aangewezen gebieden en of terreinen. Op deze gebieden en terreinen is verboden de teelt van 1 aardappelen en tomaten 2 bloembollen en knollen, boomkwekerijproducten, koolraapplanten, koolplanten, stekbieten en andere planten, die met de ondergrondse delen worden gerooid, een en ander voorzover zij kennelijk bestemd zijn om te worden uitgeplant. Kaatsheuvel, 28 februari 1957 De burgemeester voornoemd, Mr. R. J. Th. van der Heijden Copyright P I. B. Box 6 Copenhagen Jumbo huilt hier dikke tranen, Kijk eens aan! een hele plas; Hij zegt: „Mijn gezichtsvermogen is niet meer wat het eens was. Vrienden, o, ik ben zo kippig!" Bim zegt; ,,'r Moet iets aan gedaan". En zo zie je de twee beertjes beiden naar de stad toe gaan. Buiten bij een brillenmaker hangt er een als uithangbord. Bam zegt: „Dat zou Jumbo's maat zijn; Zo ziet hij vast niet te kort". Gauw de bril dus meegenomen en naar Jumbo heen met spoed. „Oroept Jumbo, ,ik zie weer alles,, en hij staat me ook zo goed FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN' door HENRIC VAN NORCH. 12). „Zie Vriend, wat een grote verscheidenheid van planten, die de lieve Moeder Natuur hier heeft neergepoot. Nog rijpe bra men vinden we hier, laten wij er wat van pukken en eten; jammer dat jij niet anders dan minach ting voor zulk goedje hebt. En daar die hazelnoten, die al ver leidelijk bruin beginnen te kleu ren en die jij ook met geen blik verwaardigt. Dan de lijsterbessen en de hulsten, waarvan de bessen zo'n fraaie rode tint aannemen. En moet ik verder alles voor je opnoemen, Vriend Je onthoudt de namen toch niet, vrees ik. De berken, de elzen, waarvan straks de goudgele en grijze sijsjes en de levendige bruine barmjes de zaadjes zullen plukken, de essen, de trilpopuliertjes, het klimop, de kamperfoelie en de vogelkers „En ziet, daar vlak voor mijn voet een kussen van heerlijk geurende thijm, Vriend, en daar de kleine deugniet, de zonnedauw, die vliegjes vangt en opsmult. Zelfs wolverlei, beenbreek, gentiaan en zandklokje zijn tot hier doorgedrongen Hier werd het gesprek tussen de Prediker en Vriend afgebroken, om dat de laatste een wedstrijd in hard lopen was begonnen met een haas die uit zijn halve dommel was opge schrokken, zijn leger in de steek had gelaten en nu benen maakte over de vlakte. De Prediker zette zijn wandeling nu alleen voort, maar het duurde niet lang of Vriend voegde zich, zwaar hijgende, weer bij hem. „Ik moet je werkelijk berispen, Vriend. Het is zeer onbehoorlijk om een gesprek op een dusdanige ma nier zo abrupt af te breken. Ja, tracht nu maar niet zo onnozel te zien; je begrijpt me wel". Toen ze op het punt van uitgang waren teruggekeerd, drongen ze weer door de ondiepe bosrand naar de heide. „Nu willen we eens het mooiste plaatsje opzoeken om onze woning te bouwen, Vriend. Ze moet op deze zijde van de plas komen te staan, want ik wil vanuit een der ramen over de vlakte in de richting van de hoeve van Rooie Willem kunnen zien. En door een ander raam moe ten we zicht hebben op de plas, Vriend". Ze liepen langs de bosrand, de meest geschikte plaats zoekende. „Wat dunkt je van dit hoekje, Vriend? Die armoedige kreupel-den en nog enkele boompjes hier kun nen gerust verdwijnen en dan is er een geschikt plekje klaar om ons huis te ontvangen. We kunnen dan deze winter meteen vanuit onze sa lon de sijsjes acrobaten-toeren in die elzen zien uitvoeren en andere vo gels van de lijsterbessen en hulst bessen zien snoepen. Aldus, we besluiten dan maar om hier het eerste huis in de nieuwe Hof van Eden te stichten". Zodra de vrienden weer bij Wil lem Frankes waren gearriveerd, deed de Prediker verslag van zijn bevindingen. Hij zeide, zeer in zijn schik te Zijn met de plas en haar omlijsting en hij wilde nu maar zo spoedig mogelijk met de bouw van zijn burcht daar beginnen. Zo gebeurde het dan, dat hij en Vriend èen paar dagen later de nieuwe Hof van Eden weer opzoch ten, de Prediker met spade en bijl gewapend. Er werd bosgewas om ver gehakt om voldoende ruimte voor de eenvoudige stulp te krijgen en de wortelstokken werden uit de grond verwijderd. De volgende dag bracht Frankes per as de benodigde palen, spanten en planken. De Prediker had nu een aantal zeer drukke dagen, maar Fol- kert was zo goed hem zo nu en dap te helpen. Toen er drie weken verlopen wa ren, kon men de woning gereed noe men. Ze paste zich zeer goed aan bij de omgeving. De wanden waren voor een deel van dikke brede plag gen opgezet en het dak, dat door Willem Frankes was gedekt, was van riet. Niets was er aan het ge bouwtje dat storend op 't landschap werkte. De laatste avond dat de Prediker en Vriend nog op de hoeve zouden overnachten, kwamen Frankes en zijn gast tot een accoord, omtrent de bevoorrading van etenswaren. De Prediker wilde daarvoor graag de hulp van de boerderij van Rooie Willem, doch eiste, dat hij alles tot op de laatste duit wilde vergoeden. Toen Frankes eerst een afwerend gebaar maakte, zei hij, dat hij dan doodeenvoudig de woning in de nieuwe Hof niet meep zou aanzien en wederom verder de wereld in zou trekken. Hij had toch immers geld genoeg om twintig en meer jaren alles te kunnen betalen, blufte hij. Frankes betwijfelde dit beweren wel een weinig, maar hij was toch gezwicht voor het aandringen van zijn vriend en men was tot een ac coord gekomen. De Prediker kon nu zo vaak hij wilde melk, kaas, boter, eieren, meel, spek en vlees van de hoeve halen. De dag daarop betrokken de vrien den hun nieuwe verblijf en Frankes bracht nog stro en dekens voor het nachtleger en allerhande keukenge rei, dat Hanna nodig had geoordeeld en gekocht. Tegen de avond van de eerste dag in de burcht op de nieuwe Hof, za ten de Prediker en Vriend naast el kaar op een stoel voor het raam, dat uitzicht gaf op de plas. Ze keken naar het gedartel en de zwemkunst van de bonte menigte van watervo gels. „Vriend, het kan heel wel zijn dat we hier een heel stuk van ons leven zullen slijten^ maar mocht het je hier vervelen, jongen, je hebt na tuurlijk alle vrijheid om elders je geluk te zoeken. Wat zeg je er van?" Vriend keek zijn baas ernstig aan met zijn eerlijke, trouwe ogen en legde zijn rechtervoorpoot als ant woord op diens knie. V. BEZOEK. De eerste dagen had de Prediker hét druk met het opknappen en egaliseren van het terrein rond de woning en het verrichten van aller lei kleine karweitjes. In de naaste omgeving ging hij, om ruimer zicht te hebben, 't boom- en struikgewas meteen wat besnoeien. In de stilte van de avonden na de windloze dagen, als het hier was - alsof de ganse wereld van mensen was uitgestorven - kwam wel eens een vraag bij de Prediker op, of hij het hier wel lang zou kunnen uit houden, na het rumoer en de span ningen die er de laatste jaren rond en in zijn leven waren geweest. De rust deed hem weldadig aan, de af wezigheid van mensen, die hij over het algemeen had leren haten of minachten, bevredigde hem. Maar toch begreep hij dat dit alles nega tief was en dat hij toch enig doel zou moeten nastreven of bezigheid zoeken die hein boeide, zou niet zijn leven één grote leegte worden.

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 8