Te zware vestigingseisen. BINNEN- EN BUITENLAND Waalwijkse en Langstr Courant SCHOENMUSEUM BREIDT ZICH GESTADIG UIT. Nuidgenezing VRIJDAG 15 MAART 1957 Uitgever W'aalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. 80e JAARGANG No. 21 Abonnement 21 cent per week per kwartaal 2.70 2.95 franco p. p. Advertentieprfls 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES: „ECHO' Vestigingsbesluiten kannen consumenten schaden. (Van onze econ. medewerker). Al leven we midden in een gunstige conjunctuur, nog steeds vinden we de nawerking van de crisistijd terug, zowel in het politieke leven als in onze wetgeving. Denken we maar eens aan het werkloosheidsvraagstuk, dat zelfs midden in een tijd van arbeidsschaarste zijn invloed gel den doet. De gehele inflatoire werking van ons monetaire stel sel is grotendeels een uitvloeisel van de angst, die er bij een groot deel van ons volk leeft voor een nieuw tijdvak met grote werk loosheid. In de dertiger jaren, toen velen geen dienstbetrekking konden vinden, ging een deel van dit ar- beidsoverschot zich bezinnen op middelen om aan de beklemmen de greep van de armoede te ont komen. Men trachtte toen dik wijls een plaats te vinden temid den van de middenstanders. Men kocht een zaakje of begon een klein ambachtsbedrijf om op die manier in z'n onderhoud te voor zien. Men vroeg zich daarbij niet af of men over voldoende vakken nis beschikte in de gekozen bran che en nog minder werd de vraag gesteld of men administratief en economisch voldoende onderlegd was om als ondernemer op te treden. De vraag of men over voldoende kapitaalkracht be schikte om inkopen te doen en zijn klanten een zekere service te bieden, werd niet overwogen. Men werd door de nood gedwon gen. Uitholling en ondergang- In die jaren kwam er in veel branches van de midden stand overbezetting. Een aantal bedrijfstakken werd loodzwaar aan randbedrijven, waarbij men dikwijls meer onder dan boven de rand van het economisch mogelijke trachtte te leven. In die bedrijfstakken trad een geweldig prijsbederf op. Men le verde tegen elke prijs die winst leek te geven en al kwam men later tot de ontdekking dat men tegen een te lage prijs had aan geboden, men holde op het een maal ingeslagen pad voort in de hoop op hetere dagen. Leveran ciers werden de dupe van insol vente klanten. Het regende fail lissementen en het publiek begon de middenstand te wantrouwen inzake kwaliteit van de te leve ren goederen en diensten. Door deze gedragslijn van een aantal nieuWe nood-middenstan ders kwam de bona-fide handel ook in grote moeilijkheden. Men kon zijn artikelen niet meer te gen lonende prijzen aan de markt brengen en het gehele zakenle ven van groot- en kleinhandel rammelde als een versleten ma chine. Zuiver üw bloed en bevrijd Uzelf zó van Rhenmatische Pijnen. Als die ondragelijke pijnen een ge volg zijn van onzuiver bloed, brengt een bloedzuiverende kuur uitkomst. Kruschen, de beproefde combinatie van zes minerale zouten, weten schappelijk samengesteld, is al ja ren het reddende middel voor gene raties van lijders aan Rheumatiek. Neem voortaan ook Kruschen. De aansporende werking op lever, nie ren en ingewanden doet Uw bloed sneller stromen. Onzuiverheden en die veroorzaken de pijn zetten zich niet meer vast, maar worden afgevoerd langs natuurlijke weg. Geen beunhazen meer. IJit deze onhoudbare toestand is de vestigingswet 1937 ge boren, die paal en perk stelde aan het „beunhazen" op 't werk terrein van de middenstand. Bij deze wet werd aan de nieuwe middenstanders een aantal mini mum-eisen gesteld aangaande vakbekwaamheid, kapitaalkracht en administratief-economisch in zicht. In de meeste branches werd voortaan naast 't middenstands diploma het in bezit hebben van een vakdiploma geëist. Hierdoor is een zekere sanering verkregen, 't Publiek ging de vakbekwaam heid van de middenstand op prijs stellen en men was er van over heidswege en in vakkringen voortaan zeker van dat er een zekere kennis van boekhouding en administratie bij de nieuwe zakenmensen aanwezig was, zo dat men tenminste kon calcule ren, terwijl de leveranciers nu ook op de aanvankelijke finan ciële kracht van de nieuwelingen enigszins konden vertrouwen. Nimmer heeft de regering bij de vestigingseisen willen tege moet komen aan verlangens om het behoefte-element bij de mid denstand te introduceren. Hier bij zou voor elke gemeente, voor dat een nieuwe middenstander werd toegelaten, eerst worden nagegaan of de overigen en het stadsbestuur, desnoods de Kamer van Koophandel, de komst van een nieuw vakgenoot wel wense lijk vonden met het oog op het aantal aanwezige branchegeno ten. Men voelt, dat op deze wijze de vrije concurrentie werd be perkt en dat het scheppen van een vaste klantenkring 'n goede dienstverlening niet in de hand werkt. Haken en ogen. De jaren zijn verstreken en de vestigingswet heeft aan ern stige critiek bloot gestaan. Men vond de eisen van vakbekwaam heid meer dan eens te hoog, maar zelden onder de vakgeno ten, die er bescherming in zagen. Het merkwaardige feit deed zich voor, dat zeer goede handelaren geen kans zagen een theoretische ondergrond voor hun praktisch vermogen, om een bedrijf uit te oefenen, machtig te worden. Al kan men goed boekhouden en al weet men alles van koeien en varkens, dan kan men nog niet zonder meer vlees verkopen. Ook is het de vraag of niet hier en daar de schoolse instelling van onderwijzers en leraren, die aan de vestigingseisen heel wat verdiend hebben, niet de boven toon heeft gekregen boven de zin voor praktische instelling. Zo zijn er voor de poort der mid denstand blijven staan, die er binnen horen en omgekeerd. In 1954 is er een nieuwe vesti gingswet gekomen, op basis waarvan voor een aantal bran ches nieuwe vestigingsbesluiten moesten worden genomen. Daar van is er nog niet één vastge steld, omdat men het over de in houd van die besluiten niet eens kan worden. Er is een drang van bepaalde zijde om de branche te vervagen. Kruideniers willen vlees, groente en fruit verkopen. Slagers willen zich op de boter werpen. Het instituut van de su per-markets heeft zijn intrede gedaan. In deze bedrijven kan men tegelijk rollade kopen en rol schaatsen. Men vindt er gepluk te kippen naast klosjes garen en closet-borstels. Aan welke eisen van vakbekwaamheid moet de eigenaar-middenstander van dit bedrijf voldoen Meer of minder specialisatie Mag een aannemer, die metse laars en timmerlieden in z'n dienst heeft om huizen te bou wen, deze werkkrachten ook loodgieters- en schilderswerk zaamheden laten uitvoeren? De aannemers willen dit wel, maar de schilders en loodgieters pro testeren. Hebben zij daarvoor hun vakbekwaamheid vergroot? De strijd gaat dus vooral tus sen de vraag of er naar meer specialisatie moet worden ge streefd of dat men de nadruk, zo gewenst, op de parallelisatie leg gen moet. Aan beide zijden vindt men voor- en nadelen, waarbij de specialisten het eerste voor staan om hun vak (en hun inko men) te verdedigen, terwijl de parallelisatie wordt verdedigd door hen, die zien naar de eis van soepelheid iii het economisch leven en er op uit zijn de kost prijs van hun producten te ver lagen door aanwending van zo goedkoop mogelijke krachten. Het is een bekend economisch verschijnsel dat de specialisatie daar wordt toegepast waar het aantal vragers naar hoog-gekwa- lificeerde producten toeneemt. Dat is bij ons vooral in de grote steden. Hier wordt dus een maxi mum vakkennis gevraagd. Een dreigend gevaar. De provincie en het platteland vragen ook wel hoge kwali teit, maar minder dikwijls. In een klein dorp zal men naast de huis dokter geen oogspecialist vinden. Evenmin is er de gehele dag be hoefte aan allerlei specialisten op welk terrein ook. Wanneer derhalve op allerlei gebied de vakkennis maar wordt opge voerd, waardoor het aanbod van deze vakmensen geringer wordt, dan worden de kleine dorpen en provincieplaatsen daar de dupe van. In verschillende branches blijkt dit stadium nu reeds be reikt. Hier en daar ontbreekt al een kapper, smid of schoorsteen veger. Dit tekort kan zich ook op ander gebied manifesteren. Wanneer vakgenoten op welk terrein ook er toe overgaan de eisen van vakbekwaamheid maar op te schroeven, dan bereiken zij langs een omweg .wat de over heid nimmer heeft gewild. Zij scheppen een aanbod aan vakge noten dat beneden de behoefte blijft, waardoor op bepaalde plaatsen en punten monopolisti sche tendenzen ontstaan. De prij zen in deze branches stijgen dan boven een verantwoorde hoogte ten bate van de gespecialiseerde branche en ten koste van de con sumenten. Daarom moet ernstig de vraag worden gesteld of wij met de vestigingseisen niet moeten af remmen. De maximale vakken nis moet op basis van vrijwillig heid worden verworven, de mi nimale moet eis blijven. Laten wij het dus in het belang van de consumenten vooral bij het mi nimum houden. Er zijn grote gevaren verbor gen in de vestigingseisen. In de eerste plaats kan de vakkennis een peil bereiken zoals het nim mer gevraagd z-\l worden. Dat betekent verspilling van tijd en energie voor de betrokken bran che, terwijl mogelijk geschikte figuren buiten de deur van die branche blijven. Bovendien moet de consument een veel te hoge prijs voor die dienst of prestatie betalen. En dit in een tijd van een toch al te hóóg prijspeil. Uit het gegil dat opklinkt uit ver schillende branches, zou men de tijd der gilden kunnen herken nen, die ook zo hebben meege werkt aan verstarring van het economisch leven. Laten we daarvoor waken en voor mono polistische drang. Drs. M. (Nadruk verboden). HET TABAKSVERBRUIK IN NEDERLAND. Uil door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde gegevens blijkt, dat in 1950 de kleinhandelswaarde van de voor binnenlands verbruik beschik baar gekomen tabaksprodukten volgens de afgeleverde banderol les 852,6 miljoen gulden heeft bedragen tegen 782,5 miljoen in 1955 en 131,8 miljoen gulden in 1938. Per hoofd van de bevol king komt dit uit op 78,33 te gen resp. 72,80 en f 15,19. Hier bij moet er echter met nadruk op worden gewezen, dat deze uit komsten kunnen afwijken van de werkelijke consumptie in de genoemde jaren, daar deze gege vens betrekking hebben op de hoeveelheid tabaksprodukten die ter beschikking zijn gekomen van fabrikanten en importeurs voor binnenlands verbruik. Wat de hoeveelheden betreft, blijkt de hoeveelheid sigaretten in 1956 in vergelijking met 1955 aanzienliik te zijn gestegen, n.l. van 11.734 miljoen stuks tot 13.249 miljoen stuks; in 1954 be droeg de hoeveelheid 11.296 mil joen stuks en in 1938 4.766 mil joen stuks. Puistjes verdrogen door Purol-poeder De hoeveelheid sigaren nam toe van 850 miljoen stuks in 1954 lot 906 miljoen in 1955 en 942 miljoen stuks in 1956, doch bleef nog aanzienlijk beneden de hoe veelheid van 1238 miljoen stuks in 1968. I)e hoeveelheid overige sigaren (voornamelijk cigarillos) be droeg in 1954 145 miljoen, in 1955 150 miljoen en in 1956 151 mil joen stuks tegen 311 miljoen stuks in 1938. Voor kerftabak werd de daling voortgezet en wel van 9.882.000 kg. in 1954 tot 8.315.000 kg. in 1955 en 8.208.000 kg. in 1956. In 1938 bedroeg de hoeveelheid nog 10.083.000 kg. Per hoofd van de bevolking bedroeg de hoeveelheid voor bin nenlands verbruik ter beschik king gekomen sigaretten 1208 stuks in 1956 tegen 1092 in 1955, 1065 in 1954 en 549 in 1938. Voor sigaren resp. 87, 84, 80 en 143 stuks en voor kerftabak resp. 0.75, 0.77, 0.93 en 1.16 kg. TIEN JAAR GEËIST TEGEN DE BRAAL. Op de zitting van het Landge- recht te Madjalengka (West-Ja va) heeft de officier van justitie tien jaar gevangenisstraf met af trek van preventief geëist tegen de Nederlander H. de Braai. De heer de Braai werd op 3 januari 1954 te Baildung gearresteerd. De officier van justitie bracht in herinnering, dat de Braai be schuldigd wordt van primair op zettelijke hulp en steunverlening aan de vijand in tijd van oorlog, secundair het lidmaatschap van een subversieve organisatie. Mr. C. TEN HAGEN, LID DER TWEEDE KAMER, OVERLE DEN NA VERKEERSONGEVAL. In de nacht van zondag op maandag is in het ziekenhuis St. Joannes de Deo te Den Haag in de leeftijd van 52 jaar overleden het Tweede Kamerlid mr. C. J. A. M. ten Hagen, die donderdag middag overstekend op de Vii- verdam aangereden was. Bij dit ongeluk werd hij zeer ernstig ge wond aan het hoofd. De heer Ten Hagen, geboren in Den Haag, had rechten gestu deerd in Nijmegen. Hii werd ad vocaat en procureur. In de oor log was hii een van de oprichters van het illegale blad ..Chrïsto- foor Hii toonde zich steeds een zeer strijdbare figuur. Bij de op richting van de P.v.d.A. trad hij als katholiek toe tot deze partij. Sinds november 1945 was hij lid van de Tweede Kamer. Hij is te vens wethouder van Financiën en Onderwijs geweest in Nijme gen. Mr. Ten Hagen was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. COMPROMIS TUSSEN KAMER EN KABINET. De motie-Janssen (KVP), die de vorige week door het kabinet „onaanvaardbaar" was genoemd en die de ministers Drees en Hof- stra met aftreden van het kabi net had doen dreigen, is tenslot te toch met 91 tegen 48 stemmen aangenomen. Alleen de socialis ten en communisten waren te gen. Deze ommezwaai kan men zoeken in het feit dat de oor spronkelijke motie Janssen,waar in namelijk wordt gezegd dat de regering de kosten van de melk- subsidie moet dekken door in ei gen huis te bezuinigen, belang rijk gewijzigd is door een andere vormgeving, waarbij de regering de tijd wordt gelaten naar bezui nigingsmogelijkheden te zoeken. Daardoor was de motie Janssen niet meer ..onaanvaardbaar" en minister Hofstra achtte haar zelfs overbodig omdat de rege ring al van plan is meer te be zuinigen. De motie-Biewenga werd ver worpen met 90 tegen 48 stemmen. In deze motie werd geëist dat de vijftig miljoen, die aan de verbe tering van de landbouwbedrijven zal worden gespendeerd, meteen zal worden uitgekeerd en niet zal worden geblokkeerd. Voor mi nister Mansholt was het dus er op of er onder. Hii ging er in zo verre onder dat hij moest toezeg gen dat de viiftig miljoen zal uit gekeerd worden zodra de finan ciële toestand dit toelaat en dat aan de uitkering geen voorwaar den verbonden zullen zijn. Deze verklaring was overigens hele maal niet naar de zin van zijn partijgenoten, want de socialis tische fractieleider dr. Burger zei „Wii hebben met weinig voldoening de uiteenzetting van de minister van Landbouw ge hoord". Of hiermee de parlementaire strndbiil begraven is, zal afge wacht moeten worden. BRAZILIË BESTELT VIER TANKERS. Bij de ingebruikneming van een nieuwe kantine op de scheepswerf van J. Smit Czn. te Alblasserdam heeft de heer C. Verolme medegedeeld, dat hij van een reis naar Brabilië een opdracht heeft meegebracht voor de bouw van vier tankschepen, elk 33.009 ton groot. Deze opdracht zal ten dele uit gevoerd worden op de in aan bouw zijnde werf v^in „Verolme" Dok- en Scheepsbouw Mij. N.V. in het Botlekgebied en ten dele op de werf van J. Smit Czn. te Alblasserdam. Laatstgenoemde werf. die deel uitmaakt van bet Verolme-concern. zal met 't oog op de nieuwe opdracht belangrijk moeten worden vergroot. O.a. zal een nieuwe lashal worden bijge bouwd. Verder moet het perso neel worden uitgebreid van 800 tot 1500 man. Ook het Scheepsinstallatiebe- drijf Nederland in voormalig IJs- selmonde, eveneens tot bet con cern behorende, zal met het oog op de Braziliaanse order een uit breiding ondergaan. Daartoe is een aangrenzend bedrijf aange kocht, op het terrein waarvan 'n werkhal met een oppervlakte van 5000 m2 zal worden gebouwd. Voorts heeft de heer Verolme medegedeeld, dat hii na" een ge sprek met de Braziliaanse presi dent, de houw van een scheeps werf in Brazilië in overweging heeft genomen. Ook al met' het oog op de ginds heersende kli matologische omstandigheden zou hii de werkkrachten voor die werf willen rekruteren uit in ons land vertoevende Indonesiërs. Zoals men weet behoort ook de Scheepswerf De Haan Oer- lemans te Heusden tot dit con- cern-Verolme. Onvoldoende expositieruimte voor nieuwe waardevolle aanwinsten. Het Waalwijks Schoenmuseum, dat zich door zijn unieke ver zameling in een grote vermaard heid in binnen- en buitenland gaat verheugen en daardoor tel- kenjare steeds meer bezoekers trekt, breidt zich, mede dank zij de voortreffelijke zorgen van zijn directeur A. Hendriks, gestadig uit. Deze groei is natuurlijk bij zonder verheugend, omdat zij er toe zal bijdragen dat Waalwijk in de toekomst een museum rijk zal zijn dat meer dan welk ander museum op dit gebied ook een beeld zal geven van de „geschie denis van de schoen" in alle lan den ter wereld. Toch schept de gestage uitbreiding met waarde volle aanwinsten ook een pro bleem, n.l. het ruimteprobleem. Wij zijn dezer dagen nog eens bij de heer Hendriks binnenge wipt en hebben moeten constate ren dat hij met de laatste aan winsten eigenlijk geen weg meer weet. De "es toch ruime vitrines staan overvol te vol reeds om elk geëxposeerd exemplaar vol doende tot zijn recht te laten ko men en er zit dan ook niets anders op dan de nieuwe aan winsten in dozen op te bergen, zodat een en ander voor elke be langstellende en die zullen er in de op handen zijnde seizoenen weer heel wat komen uitge pakt moet worden. Het is niet onze bedoeling om naar aanleiding hiervan nog eens te wijzen op de urgentie van een nieuw en ruimer onderdak voor dit zo voortreffelijke museum, omdat wij weten dat er aan plan nen hiervoor gewerkt wordt, die, naar wij hopen, binnen niet al te lange tijd hun verwezenlijking zullen vinden. De gebouwenvoor- raad in onze gemeente is nu een maal niet van die aard dat in een handomdraai een museum een goede en waardige huisvesting gegeven kan worden. Wel zouden wij willen wijzen op een feit dat toch wel enige verwondering baart, n.l. dat tal loze Waalwijkers nog nooit een voet binnen dit museum hebben gezet. Het mag dan waar zijn dat nuitenstaanders de bezienswaar digheden van een stad veelal be ter kennen dan de inwoners zelf, goed te praten is het toch niet, temeer waar het hier 'n museum geldt zoals er geen tweede in ons land te vinden is. Mensen uit de ze plaats en streek, die in de va- cantie een bezoek aan Amster- dam brengen, zullen niet verzui- men om de belangrijkste beziens-' waardigheden van die stad te gaan zien, maar hun eigen unie ke schoenmuseum hebben ze nog nooit een blik waardig gekeurd. De oorzaak hiervan zit natuur lijk in de wetenschap: „Dat kan ik altijd nog doen". Inderdaad, ajs men in Waalwijk en omge ving woont, kan men elke wille keurige dag een bezoek aan dit museum brengen, maar juist daardoor komt het er nooit van en men weet: van uitstel komt dikwijls afstel. En daarbij is het toch ook zo dat men in het cen trum van de Nederlandse schoen industrie toch wel een ruime be langstelling voor de schoen mag verwachten. En het Waalwijks Schoenmuseum bevredigt zowel de liefhebber van de sfeer en de droom die rond elk van deze schoenen hangt als de vakman, die niet anders dan de grootste bewondering zal hebben voor de wijze waarop talloze exemplaren zijn vervaardigd. Bij de laatste aanwinsten van dit museum zagen wij enkele popperige exemplaren van Chi nees schoeisel, schoentjes van 10 cm., die door een volwassen vrouw werden gedragen; schoei sel uit Nicaragua dat alleen maar bestaat uit een dik stuk leer als zool, waarbij de bovenvoet alleen wordt bedekt door een prachtige grote flos, welke door middel van leren banden aan die zool is bevestigd; prachtig schoeisel uit Griekenland, dat vroeger tot de nationale dracht behoorde, doch thans alleen nog door de garde soldaten wordt gedragen; de ka rakteristieke opanken uit de Bal kan met de typische bolle zoo! oude Nederlandse klompschoe nen met een lange in de vorm van een hoorn omgekrulde neus; zeer interessant schoeisel uit Zuid-Nederland en België uit de 17e en 18e eeuw; modern schoei sel uit Irak en Vemen, dat alleen maar breed, is, zonder enige pas vorm, omdat het gedragen wordt over dik omwikkelde voeten; en dan uiterst fijn Engels dames schoeisel van einde 18e en begin 19e eeuw en het danöy-achtige herenschoeisel uit die dagen. Én verder, och, er is zo ontzettend veel interessants en moois te zien in ons Schoenmuseum, dat men er zich eigenlijk over verbaast dat er nog mensen in stad en streek zijn die hief nog nooit een voet gezet hebben. En wij kun nen dan ook alleen maar zeggen: neem er eens een uurtje voor en u zult bijzonder voldaan weer naar huis gaan En tenslotte nog iets waarop wij reeds eerder de aandacht ge vestigd hebben duidelijke ver wijzingsborden naar ons museum ten behoeve van toeristen en va- cantiegangers, die in de komen de seizoenen ongetwijfeld weer in groten getale Waalwijk zullen aandoen. Wij weten dat het mu seum slechts over bescheiden middelen beschikt en zich dus geen grote uitgaven voor recla medoeleinden kan permitteren, maar misschien is er met behulp van ons in het goud gestoken Waalwijks Belang toch een weg te vinden om in de komende maanden in ruimere mate en op aantrekkelijke wijze de aandacht op ons unieke museum te vesti gen. TWEE DODEN EN NEGEN GEWONDEN BIJ BOTSING IN LIMBURG. Een ernstige botsing op de Rijksweg Roermond-Sittard on der de gemeente Maasbracht heeft zondagmiddag aan twee personen het leven gekost, ter wijl negen anderen gewond naar het ziekenhuis te Roermond moesten worden overgebracht. De bestuurder van een in de rich ting Roermond rijdende perso nenauto, de 41-jarige W. v. Beek uit Schaesberg, raakte bij 't snij den van een in dezelfde richting rijdende personenauto de voor kant van laatstgenoemde wagen, zwenkte vervolgens nog verder naar rechts, kwam tegen 'n boom terecht en werd daarna door de juist gepasseerde wagen in el kaar gedrukt. De gevolgen waren verschrik kelijk. De heer Van B. werd op slag gedood. Zijn echtgenote overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis aan de opgelopen verwondingen en het vierjarig dochtertje van dit echtpaar liep, evenals de drie andere inzitten den, ernstige verwondingen op. De vijf personen in de andere auto werden eveneens meer of minder ernstig gewond. De be stuurder van deze wagen, de heer W. Kegel uit Brunssum. had en kele gebroken ribben en 'n shock. Allen werden naar het zieken huis in Roermond overgebracht. EGYPTE WIL BESTUUR OVER GAZA „ONMIDDELLIJK" OVERNEMEN. Egynte heeft besloten „onmid dellijk" het bestuur over de strook van Gaza over te nemen en heeft generaal Latif benoemd tot gouverneur. Tevens besloten Nasser en zijn adviseurs een no ta aan Hammarskjöld te sturen, waarin Egypte protesteert tegen I „het optreden van de UNO-troe- j pen in Gaza, dat in strijd is met hun bevoegdheden". Hier werd gedoeld op het uiteendrijven van een menigte Arabische demon stranten in Gaza zondagmiddag. Bij de UNO geaccrediteerde di plomaten vrezen dat de pogingen van Egypte om het bestuur over Gaza aan zich te trekken, 'n nieu wen en ernstige crisis in het Na bije Oosten tot gevolg zou kun nen hebben. Zij menen dat Egyp te de botsingen tussen demon stranten en ÜNO-politietroepen zal uitbuiten om een troebele sfeer te scheppen en hieruit gron den zal putten voor de gezags- overname. Een woordvoerder uit de staf Hammarskjöld heeft de stap van Cairo reeds betreurens waardig genoemd en als zijn me- ning uitgesproken dat de nieuwe houding lijkt neer te komen op „volledige negatie van de afspra ken tussen Hammarskjöld en de Egyptische minister van buiten landse zaken". huidklachten meer Ook wil Egypte dat de kanaal rechten geheel en direct aan de Egyptische kanaal-mij. worden betaald en niet gedeeltelijk op de wereldbank worden gesiort, tot een bevredigende oplossing voos de gehele Suez-kwestie is bereikt. PIJPLEIDING IN MIDDEN OOSTEN GEHEEL HERSTELD. Na een onderbreking van vier maanden vloeit de olie uit het Midden-Oosten, bestemd voor DE ECHO W HEI ZUIDEN Huidzuiverheid - Huidgezondheid in het gehele gezin. Mijnhardt Gezinszalf. Tube 90 d. Doos 95 en 50 cl

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 1