FILMJOURNAAL RANG is alleen RANG als er RANG op staat. U kunt niet alles weten 2kunesJ%r*.hum Een praai je over E.H.B.O DE ZWARTE RUITER Vragen staat vrij Een BRIL van STASSAR is niet te evenaren J 2B5C3 W 2 DE E€HO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 15 MAART 1957 2 Europa, weer. Vanuit Irak wordt de brandstof via pijpleidingen dwars door Syrië naar de Mid dellandse Zeehaven Banias ge pompt. Dinsdag vloeide de eerste olie in de tanks van deze haven plaats en werd van daaruit in tankschepen geladen. Twee an dere pijpleidingen vanuit Irak naar de Middellandse Zee zullen voor het einde van deze week hersteld zijn en weer in gebruik worden genomen. Door deze lei dingen gaat de olie naar havens in de Libanon. Saoedi-Arabië heeft de olieleveranties aan het onder Brits bestuur staande éi- land Barhein in de Perzische Golf hervat. Deze olie zal daar geladen worden als er voldoende tankschepen beschikbaar zijn en als het Suezkanaal geheel vrij is. OOK BORNEO TEGEN DJAKARTA- Borneo, 't grootste eiland van de Indonesische Archipel, heeft zich aangesloten bij midden- en Zuid-Sumatra en Oost-Indonesië in hun uitdaging van de centrale regering. De waarnemend mili tair commandant van Borneo, luitenant-kolonel Hasan Basri, maakte in Bandjesmasin, hoofd stad van Borneo, bekend dat een „revolutionaire raad" is ingesteld die het bestuur in de drie pro vincies van het eiland heeft over genomen. De regering in Djakar ta oefent thans alleen nog maar op Java haar gezag uit. President Soekarno heeft inmiddels ver klaard, dat hij instemt met volle dige reorganisatie van het kabi net van premier Ali Sastroamid- tojo. G. B. P. Mag ik een sansevie- ria buiten in de regen zetten Antwoord-I: Hoewel een san- sevieria zomers in de groeitijd graag vrij veel water heeft, kan ze absoluut niet verdragen dat er water in het hart van de plant komt, want dan gaat ze rotten, dusnooit in de regen plaat sen. Als u de plant verpotten moet, dient u dit te doen in een mengsel van 2 delen kleizoden- grond en 1 deel bladgrond. De lijd hiervoor is het voorjaar. H. A. B- Mijn weckbonen wil len niet gaar worden. Wat staat mij te doen Antwoord-L Het niet gaar worden kan zijn oorzaak vinden in een verkeerde verhouding van de voedingsstoffen in de bodem. Door te veel kali en kalk en te weinig fosfor en stikstof zou dit euvel kunnen ontstaan. Probeert u het eens door wat zuiverings zout aan het kookwater toe te voegen. 2) Mijn zeemleer is glibberig. Wat moet ik doen Antwoord-K Deze zeem kan gewassen worden in een sopje en daarna gespoeld worden in zout water. Vervolgens opgerold weg leggen. P. V. Mijn vader is weduw naar, geniet uitkering van de ou derdomswet en wil wederom in het huwelijk treden met. 'n vrouw die nog geen 65 jaar is. Heeft hij na zijn huwelijk recht op uitke ring voor gehuwden Antwoord-H Zeker. De ver hoogde uitkering gaat in op de eerste van de maand, waarin aan de voorwaarden voor de uitke ring wordt voldaan. Dat wil hier dus zeggen, dat het verhoogde pensioen ingaat op de eerste dag der maand, waarin, het huwelijk plaats vindt. G. S- Hoe moet ik konijne- vellen looien Antwoord-L Maak 'n kook sel van 120 gr. zout en 125 gr. aluin in 2 liter water. Laat dit afkoelen, voeg er daarna 'n klein beetje zwavelzuur bij. Hierin legt u het vel gedurende 24 uur. Daarna het vel op een houten raam spannen, vlees en vetdelen afschaven en in de lucht drogen. Tenslotte trekt u het vel met de huidkant naar beneden over de ronde kant van een tafel, opdat het vel soepel wordt, waartoe u er tevens wat talkpoeder over strooit. De haren goed uitborste len, opdat ze zacht worden. Ook hier gebruikt u wat talkpoeder bij, dat er echter wel weer goed uitgeborsteld moet worden. Mevr. v. d. K- Hoe kan ik ge woon behang schoonmaken Naar ik meen met bloem. Is dat zo Antwoord-K: Niet met bloem, maar met vers brood (wit). Vet vlekken (als ze tenminste nog vers zijn) kan men behandelen met pijpaarde, waarvan men een papje gemaakt heeft en dit op de vlek legt, waarna men het de vol gende dag er weer afhaalt. Be denkt u echter wel, dat het be hangselpapier tegenwoordig niet meer van een kwaliteit is als voorheen, waarmede wij willen zeggen, dat eventuele opdruk door bovenomschreven behande ling wel eens gedeeltelijk ver dwijnen kan. Gaat u dus zeer voorzichtig te werk en probeer het eerst eens op een wat on zichtbaar plekje. Bovenomschre ven middeltjes zijn uit de „oude doos toen alles nog veel dege lijker was dan thans. Abonnee. Hoe kan ik voorko men dat balatum, op cementen vloeren, niet zo snel vergaat Antwoord-I Het is bekend, dat beton bij nieuwbouw zeer lang vochtig blijft. Het duurt ze ker eén tot twee jaar bij normaal stoken en een droge zomer voor dat een betonnen vloer enigszins droog is. U doet daarom het bes te een zeer poreuze vloerbedek king te nemen in het begin, op dat het vocht gemakkelijk uit de vloer kan verdwijnen, b.v. kokos matten. Het luchtdicht afsluiten met balatum of plastic is juist totaal verkeerd, daar de vloer dan nooit geheel droog wordt en er schimmel en rotting optreden, zoals u tot uw schade hebt on dervonden. Veel ventileren bij droog weer bevordert het droog- proces. Is de vloer op deze wijze redelijk droog geworden, dan kan het toch nog wenselijk zijn op de vloer eerst nog een laag Rutex aan te brengen (een samenstel ling van bitumen en rubber) al- vprens een balatum vloerbedek king aan te brengen. W. H- Mijn naaimachine is aangetast door houtworm. Wat is hieraan te doen Antwoord-H Bij de drogis terijen is momenteel een pracht- middel verkrijgbaar, verpakt in flesjes van 100 cc voor de prijs van 1.75. v (Nadruk verboden). Wanneer u aardappelen met wat meel bestuift, worden ze mooi bruin bij het bakken. Wanneer u een cake maakt, maak dan een holté in 't mid den van het deeg. Zodra de cake klaar is, zal het midden gedeelte gelijk gekomen ffln met de randen. Hebt u maar enkele druppels ci troen nodig, prik dan 'n gaatje in de citroen, pers de druppels er uit en het kleine gaatje zal weer dicht trekken, zodat de citroen niet zal uitdrogen. De aanslag op zilveren lepels en vorken zal spoedig verdwijnen wanneer men dit eetgerei in 't water legt, waarin eieren zijn gekookt. Wilt u uw bloemen in de vazen langer goed houden, doe dan een paar druppels kamferspi- ritus in het water. Sin aasappel vlekken kan men ver wijderen door de vlekken nat te maken met natriumperbo- raat. Een schimmelvlek op hout ver wijdert men door deze in te wrijven met petroleum. Matrassen met binnenvering mo gen nimmer geklopt worden; deze moeten óf geborsteld óf met de stofzuiger behandeld worden. Babyderm-zeep MUSIS SACRUM. „DE ZESDE JUNI". De zesde juni 1944, die voor Europa het begin van de be vrijding der Duitse overheersing betekende, is voor het Engelse meisje Valerie Russell een dag, die al haar dromen en verwach tingen in één slag wegvaagt. Op die dag verliest zij haar verloof de John en ook de man van wie zij tijdens John's afwezigheid is gaan houden, de Amerikaanse officier Brad Parker. John vecht in Afrika als Brad en Valerie elkaar ontmoeten. Zij vertelt hem van John en hij haar van zijn vrouw Janie. Ze spreken af om elkaar zo nu en dan te ont moeten, doch na verloop van tijd besluit Valerie om een eind aan deze ontmoetingen te maken om dat ze anders te veel voor elkaar zouden gaan voelen. Ze komen echter toch weer bij elkaar en als John op zekere dag plotseling in Engeland terugkeert, nog zwak en uitgeput van zware verwon dingen, en van de omgang van zijn verloofde met Parker hoort, wil hij stilletjes weer weg gaan, maar zij achterhaalt hem en neemt hem mee naar huis om voor hem te kunnen zorgen. Zij vertelt Brad dat zij met John gaat trouwen en zegt hem dat hij naar zijn vrouw moet terugkeren. John en Brad worden beiden ingezet bij de invasie in Norman- dië, waarbij John sneuvelt. Brad komt zwaar gewond in Engeland terug, niet wetende dat John ge vallen is. Valerie vertelt het hem ook niet als zij merkt dat hij tot inkeer gekomen is en naar zijn vrouw wil terugkeren Deze roman van Lionel Shapi ro is onder de handen van Hen ry Koster geworden tot een sug gestieve film met vele voortref felijke opnamen en goed spel van Robert Taylor, Richard Rodd, Da na Wynter en Edmond O'Brien. Van vrijdag t.m. zondag. Toegang 18 jaar. „GODS LINKERHAND". Jn de tweede CinemaScope-pro- ductie, welke Musis deze week op het programma heeft staan, zien we de onlangs over leden filmacteur Humphrey Bo- gart als de hoofdfiguur uit Wil liam Barlett's roman „Gods lin kerhand". Deze linkerhand is de neergeschoten Amerikaanse pi loot Jim Carod.y, die als priester vermomd in een afgelegen mis siepost het werk van de onlangs overleden priester voortzet. Deze vermomming dient overigens al leen maar om aan de handen van een Chinese bendeleider te ont komen. Na enige tijd ontstaat echter een probleem, als Jim ver liefd wordt op de knappe ver pleegster Ann en zij op hem. Zij voelt zich echter schuldig omdat zij meent dat hij een geestelijke is Tenslotte vertelt Jim het hele relaas aan dominee Marvin van de protestantse missie. Als Jim besluit om als gewoon hurger naar de kust te reizen, komt het bericht dat de Chinese bendelei der de omliggende dorpen heeft bezet. Jim houdt dan zijn pries terkleding aan en treedt de ben deleider tegemoet. Het geluk moet hem echter te hulji komen om te bewerken dat de Chinese troepen aftrekken. Het einde van dit nogal gewilde en weinig over tuigende verhaal is natuurlijk dat Jim en Ann als twee geluk kige gelieven de missiepost ach ter zich laten. Een typisch Amerikaans ver haaltje met veel vreemd senti ment, dat ons weinig te zeggen heeft. Maandag en woensdag. Toegang 14 jaar. LUXOR. „BOORDEND LOOD". Het rustige stadje Gross Creek wofdt plotseling bevangen door een hevige opwinding, als de snelle revolverschutter Fallon in een duel wordt gedood door de nog snellere gunman Vinnie Harold. /Zelfs de rustige winke lier George Temple raakt er he lemaal (jloor van zijn stuk en laat in een café zoveel staaltjes van scherpsfchutterskunst zien dat de aanwezigen er direct van over tuigd zijn dat hij de snelste schut ter ter wereld is. Dit komt Ha rold, die inmiddels een bank be roofd heeft, ter ore en hij daagt Georg^ uit tot een duel. George heeft zijn wapen echter bij de do- minee ingeleverd met het verzoek het te vernietigen. Als z'n vriend Lou echter zijn plaats wil gaan innemen, besluit hij toch te gaan. Het tweegevecht heeft plaats ter wijl de inwoners van het stadje in de kerk zitten en de helpers No. 6 IETS OVER NEUSBLOEDINGEN. Voordat we met onze E.H.B.O.- praatjes voorlopig van het onder werp bloedingen afstappen, lijkt het mij nuttig toch nog iets over neus bloedingen te vertellen. Voor velen is een „bloedneus" zo iets alledaags, dat ze dat feitelijk niet eens als een ongeval beschouwen. Daarom is het zo veel te meer te verwonderen dat men ook hierbij dikwijls nog zo vol komen verkeerd ziet handelen. Een fout die men nog regelmatig ziet maken is, dat men de patiënt het hoofd, achterover laat houden; ook ziet men wel bij een bloedneus on der de kraan water opsnuiven, maar nog veel meer verkeerd is het wan neer men in zo'n geval de patiënt zijn neus laat snuiten. Het beste handelt men in zo'n ge val als volgt: Laat de patiënt rustig gaan zitten, rechtop, maar met het hoofd iets voorover, dus ongeveer zoals men bij het lezen zit. Heeft hij of zij een strakke boord of iets dergelijks om, maak deze dan los. Knijp vervolgens de neus dicht met duim en wijsvin ger door de neusvleugels vlak onder het gedeelte waar het hardere bot begint, tegen het midden in de neus liggende neusbeen te drukken. Houdt dit' dichtknijpen minstens 5 tot 10 minuten vol en kijk dan of de bloeding tot staan gebracht is. Men moet er echter wel op letten dat het bloed tijdens het dichtknij pen niet door de keel wegloopt; men bemerkt dit gewoonlijk wel aan het voortdurend slikken van de patiënt. Als men de neus losgelaten heeft, laat dan de patiënt zijn mond flink opendoen, kijk hem in de keel en overtuig u er van dat daar geen bloed zichtbaar is. Blijkt de bloe ding na het loslaten der neus nog niet tot staan te zijn gebracht, laat dan de patiënt zo makkelijk moge lijk gaan zitten, nu het hoofd een klein beetje meer achterover. Leg hem of haar dan koude doeken (liefst met ijs) op de neus en in de hals en waarschuw dan onmiddel lijk de dokter. Want dan bestaat de kans dat de bloeding een ernstiger oorzaak heeft, b.v. een breuk van het neusbeen of een schedelbasis- fractuur. J. H. v. G. van de sheriff zich onledig hou den met 't achtervolgen en neer schieten van Harold's handlan gers. Als zij terugkeren zien zij een dubbele begrafenis. De she riff krijgt te horen dat George en Vinnie elkaar hebben doodge schoten Om te ervaren dat de zaak an ders in elkaar zit, kunt u deze ongetwijfeld spannende Western gaan zien. Van vrijdag t.m. zondag. Toegang 14 jaar. „VIVA VILLA". Deze film verplaatst ons in 't tijdperk dat de grootgrond bezitters in Mexico heer en mees ter waren en iedereen die tegen hun overheersing in opstand kwam, op genadeloze wijze af straften. Zo ziet de 1^-jarige I ancho Villa dat zijn vader dood geranseld wordt. Uit wraak doodt hij een der beulen en vlucht dan de bergen in, waar hij opgroeit tot de beruchte bandiet Pancho Villa, die het opneemt voor de rechten van de Mexicaanse boer. Van deze strijd geeft deze film het opwindend en spannend ver haal, waarin de Mexicaanse boer tenslotte als overwinnaar te voorschijn komt en Pancho door zijn tegenstanders op verrader lijke wijze wordt neergeschoten. Titel en story doen direct den ken aan de grootse film „Viva Zapata", die echter enige klassen hoger staat dan deze overigens wel pakkende film van David O. Selznick. Maandag en woensdag. H. Stassar - Waalwijk Stationsstraat 88, tel. 3037 Kortingen worden direct in mindering gebracht VRIJHEID VOOR UW VOETEN. Jac. Bergmans toonde nieuw schoeisel te Amsterdam. In haar showroom te Amster dam heeft de fa. Jac. Bergmans aan de pers de nieuwste model len in de schoenenmode getoond. En ook nu weer heeft deze firma, die enige jaren geleden de aan dacht op zich vestigde met de „stay-on-muiltjes" met „magne- nic spies" (een elastisch binnen- zooltje om 't uitslippen te voor komen), een aantal fraaie en op vallende nouveauté's gebracht onder het motto „Liberté pour vos pieds", waarbij in het bijzon der de nadruk werd gelegd óp de grootst mogelijke soepelheid van de schoen met behoud van de slanke modieuse vorm. Deze soe pelheid is geconstrueerd in het geleng van de schoen, d.i. het on derstuk van zool tot hak. Dit ge- leng is verstevigd zonder behulp van een buitenzooi. Het boven stuk loopt geheel onder deze schoenen door en de loopzooi wordt er op genaaid of gelijmd. Bij dit model was voornamelijk gebruik gemaakt van de 6 tot 7 cm. hoge rondo-hak (een ronde hak in pyramidevorm) De naaldhak heeft bij de fa. Bergmans een steviger karakter gekregen door de uitvoering in onbreekbaar plastic, hetgeen bo vendien nog een slanker en ele ganter aanzien geeft. Opvallend was dat de spitse Italiaanse leest ook in ons land opgang heeft ge maakt en zelfs in het meer spor tieve genre tot uiting komt. De favoriete kleuren zijn mo menteel wel gebroken wit, ber ken, oister en beige in vele nu anceringen, hoewel toch de ster kere kleuren zoals groen, rood en aquamarijn nog de aandacht hebben. De garnering is uiterst eenvoudig en wordt dikwiils al leen maar gezocht in de combi natie van twee materialen of kleuren. Voor deze nieuwe mo dellen wordt gebruik gemaakt van Deldi-calfs, een nieuwe leer soort van Franse origine, die in korte tijd een wereldsukses is ge worden. Het merk RANG staat duidelijk op iedere Rangrol, alsook op het beschermend omhulsel van ieder Rangetje RANG, een product van de Kingfabrieken FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door HENRIC VAN NORCH. 16). De Prediker en Vriend zaten naast elkaar voor het raam, dat uitzicht gaf over de heide, naar het wonderlijk mooie spel te kij ken. In witte banen kwam de sneeuw uit de lucht vallen; de slierten werden als draperie dooi de wind opgenomen. Het leek de dans der witte wijven. Hield de Prediker van de wijde heide in het voorjaar, als 't dan wat eentonige donkerbruin een levendige bijtint van ontluikende nieuwe blaadjes kreeg, als de vo gelwereld, tot nieuw leven geroe pen, zijn liefdesspelen boven haar volvoerde; in volzomer, als de miljarden bloempjes gingen ontluiken, waaruit de menigten insecten nectar peurden, als de door de zon verhitte lucht hing te trillen over de vlakte in de herfst, als 't gebied dood scheen en triest en troosteloos, 'n beeld van verlatenheid, die de mens tot inkeer en bezonnenheid maande ook in de winter, als de witte wade als een smetteloos kleed de eindeloosheid bedekte, alle onrein meedogend verber gende, kon dit landschap hem bekoren, sprak het een taal, die reeds eeuwen geleden door zijn voorvaderen was verstaan. Langzaam begon de sneeuw zich op te stapelen, eerst op de luwe plekjes de hoge toppen der struikheide staken er nog boven uit, maar ook deze zouden straks een witte kap dragen. Daar naderde van over de vlakte een ree. Ze wilde vermoe delijk voor de nacht een warm, beschut plekje zoeken in de bos- partij van de nieuwe Hof. Ze stevende recht op de woning van de kameraden aan. Vriend wilde al een scheldpartij tegen haar openen, omdat hij het optreden van het hert verregaand brutaal vond. De Prediker verbood hem dit echter en Vriend slikte nu 't geluid in, dat thans als een af trekkend gedonder door zijn li chaam trok en langzaam weg stierf. Vlak voor de hut gekomen draaide de ree linksaf om kalm in de struiken te verdwijnen. „Had ik een geWepr bezeten, Vriend, dan hadden we morgen hertebout kunnen eten. Even met de vinger aan de trekker gerukt en het rode bloed had de blanke sneeuw bevlekt. Maar brekende ogen van een onschuldig en arge loos dier hadden ons dan zacht- verwijtend aangestaard en ge vraagd was dit nodig, o mens?" „Ja, vriend, zo heb ik de dagen meegemaakt, dat wij mensen, in horden als razende furiën op ei kander losstormden en doodsloe gen zoveel we konden. Maar als dan de razernij voorbij was en we de gewonden hoorden kermen en steunen, de stervenden hoor den rochelen en in verwijlende brekende ogen zagen, dan ook vroegen wij ons af was dit no dig, o mens? Zo zaten de beide onafschei- delijken daar voor het raam tot dat het donker werd, de Predir ker het olielampje ontstak en hij zich weer tot zijn planten wend de. De volgende dag had 't sneeu wen opgehouden en vriezend weer was ingetreden. De''Vredi ger maakte met Vriend 'mAvan- deling. Hij wilde een paar uur tjes de zuivere lucht inademen. Eerst liepen ze om het gehele complex van de nieuwe Hof. „Vriend, nu willen we eens kijken wat er in de laatste uren in of uit de heide en van of naar het water is getrokken. Maar denk er aan, jongen, dat je geen spoor gaat volgen. Ik wil thans geen enkel dier nodeloos veront rusten." Vriend, die weliswaar nog niet alle woorden van zijn baas ver stond, begreep toch heel goed wat deze van hem verlangde. Het fluïde, dat uit elk lichaam stroomt, zeide meer van de ge dachten en gevoelens van zijn meester aan de hond, dan diens woorden ooit zouden kunnen zeggen. Omgekeerd voelde de Prediker steeds de goede en min der goede neigingen, die bij Vriend opkwamen. De hond bleef dus volgzaam naast zijn baas lopen, drukte z'n neus soms wel op de verse pren ten, die de dierenpootjes hadden achtergelaten doch liet 't hierbij. Zé vtonden de voetafdrukken van hazen en konijntjes en er moest zeker nog een ree zich in de wil dernis sëhuil houden. Dan waren er dé prëhten van een wezel en een bunzing en van een dier, dat de Prediker niet aan zijn spoor kende. Verder wemelde het van afdrukken van vogelpoten, ge deeltelijk met en gedeeltelijk zonder zwemvliezen. Soms zaten in deze dagen de beide vrienden voor het andere raam te turen en bespiedden zij de bewegingen der watervogels. Wel kwam er langzamerhand 'n ijskorst op de plas, maar 't grote aantal zwemmers, dat meest be stond uit eenden van allerlei va riëteiten, kon nog een flinke op pervlakte van het water open houden. Nu kwam ook 'n vlucht ganzen de nieuwe Hof met een bezoek vereren. En de Prediker was opgetogen toen hij een dag later tevens enige zwanen kon waarnemen, die als steeds trots en statig op het nat ronddreven of met behulp van hun lange halzen naar de wortels van wa terplanten visten. Toen de, winter aanhield en 't voedsel voor de meeste vogels schaars werd, kwam een grote zwerm treklijsters om de krop te vullen met lijsterbessen. De bes sen van de hulst lieten ze voor lopig nog onaangeroerd; hun honger was vermoedelijk nog niet hevig» genoeg om deze minder smakelijke spijs te verorberen. Op een middag zag de Predi ker een man de nieuwe Hof na deren. „We krijgen bezoek, Vriend", zei de Prediker, terwijl hij door de ruiten keek. Vriend, die warm en knus in zijn stro lag, sprong uit zijn bak en vervolgens op zijn stoel voor het raam. Ja, hij zag ook iemand naderen en direct begon 't weer in hem te rommelen. „Neen, Vriend, zo heb ik 't niet bedoeld. Hij die daar nadert, is 'n zeer ordentelijk, braaf mens; als ik het wel heb is het de oude pastoor van de parochie van Rooie Willem. Stil daarom, mijn jongen." Toen de priester de hut meer was genaderd, ging de Prediker naar buiten en liep hem tege moet. Nadat hij hem had begroet vroeg de Prediker: „Geldt uw bezoek ons, de bewoners van de nieuwe Hof, Eerwaarde?" „Ons? Ge woont hier toch ai- leen, meen ik?" „Weineen, we zijn toch met ons beiden, mijn hond, Vriend genaamd, en ik." De pastoor glimlachte. „Be doelt ge het zo. Welaan, dan geldt mijn bezoek u beiden." Ze betraden de woning; de bei de mannen namen op een stoel plaats en Vriend zocht zijn bak weer op. (Wordt vervolgd). Z^Q

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 2