GEMEENTERAAD WAALWIJK BILJARTEN AANBIEDING VAN GEMEENTE- EN BEDRIJFSBEGROTING 1957 2 DE ECHO VAN HET ZXJIDEN VAN MAANDAG 25 MAART 1957 2 haarsteeg Sprang - Gapelle Gapelle Leonopzand Agenda en Pre-adviezen te Blom volgen, zal het prettig zijn deze begaafde musicienne heden avond als soliste te zien en horen optreden bij het gezamenlijk con cert van Oefening en Vermaak en Het Waalwij ks Orkest. GOUDEN FEEST WAALWIJKS BELANG. Wij herinneren er nog even aan, dat de receptie, die gehouden wordt ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van Waalwijks Belang en van verschillende jubilea in het be stuur, gehouden wordt van 12IV2 uur in Hotel Verwiel, terwijl ook de huldiging zal plaats hebben door het comité uit de burgerij, be staande uit de heren J. v. Heesbeen, voorzitter, B. Weijers, secretaris, M. van Gurp, penningmeester, J. Dirks, G. Knepflé, Dr. Ir. v. Laar hoven, J. v. Mierlo, Ir. J. Roelofs- Heyrmans, Fr. Smolders, A. Teur- lings en A. Tielen. Van de mede-oprichters van Waalwijks Belang zijn thans nog in leven de heren W. Timmermans, Jan Tielen en Cor Witlox, dit mo gen wij nog wel als bijzonderheid vermelden. NCVB AFD. WAALWIJK e.o. Op donderdag 21 maart sprak burgemeester J. Slot te Genderen voor de Nederlandse Christel. Vrouwen Bond afd. Waalwijk e.o. in het Willem van Oranje College, Zijn onderwerp was: „De taak van d~ vrouw in een veranderde maat schappij." Spreker toonde eerst aan dat er in de wereld van nu geen Maats is voor valse gerustheid. Bekijken we de veranderde maatschappij, dan valt ons in het oog de levensver snelling, de cultuurspreiding, de technische ontwikkeling en de ge stegen welvaart. Is men, innerlijk rijp om dit aan te kunnen? Bij de jeugd zien we vaak het „pluk de dag", omdat ze geen toekomstver wachting hebben. Bij de ouderen vinden we dikwijls te weinig be grip voor de kinderen. Spreker ging na hoe de taak van de vrouw nu veel groter is dan vroeger. In de Bijbel treft men ook reeds beelden aan van vrouwen die soms een be langrijke rol gespeeld hebben. De vrouw zal volgens spreker in deze veranderende wereld een steeds voornamere rol gaan spelen. Als 'n typische taak van de gehuwde zo wel als de ongehuwde vrouw zag hij het tegengaan van een ver schraald zieleleven, iets dat in de ze onbarmhartige wereld nodig is. Verscheidene dames maakten na de pauze gebruik van de gelegen- reid vragen te stellen. De volgende vergadering zal worden gehouden op 25 april in het Willem van Oran je College. Dan zal spreken Ds. A. Baas uit Leersum over „Humor in de Bijbel". SCHAAKCLUB WAALWIJK. Woensdag 27 maart 8 uur schaak avond voor de leden en belangstel lenden in de bovenzaal van de Ko renbeurs. Jaarvergadering van de K.A.B. Hoewel de Haarsteegse afdeling van de KAB 187 leden telt, een per centage dat gezien de grootte van de plaats zeer goed is te noemen, waren er toch maar weinigen aan wezig op de jaarvergadering, die woensdagavond j.l. in het parochie huis onder voorzitterschap van L. v. d. Heijden werd gehouden. De voorzitter vond dit zeer jam mer, omdat de KAB met haar in stellingen op sociaal gebied toch zeer veel presteert en de leden door weg te blijven, daarvan niet genoeg kennis kunnen nemen. De secretaris gaf een overzicht van de belangrijkste feiten uit het afgelopen jaar. Het ledental is dank zij een gevoerde actie gestegen tot het getal zoals hierboven reeds is genoemd. In hun vakgroep zijn de leden als volgt verdeeld: fabrieks arbeiders 50, houtbewerkers 36, bouwvakken 27, KABO 23, metaal nijverheid 17, landarbeiders 14, transportarbeiders 14, grafische be drijven 4 en werkmeesters 2. Het aantal spaarders der Centra le Volksbank steeg in het afgelopen jaar van 589 tot 621. In 1955 werd aan spaargelden ontvangen 'n be drag van 47.041.45, in het afgelo pen jaar bedroeg dit 56.233.94, 'n vermeerdering van 9.192.49. In 1955 werd terugbetaald 35.886.20, in 1956 54.313.een vermeerde ring, die aldus het verslag, te wij ten is aan de abnormaal hoge inko pen. gedaan in de maand novem ber, toen de politieke toestand zeer kritiek was. Het totaal spaartegoed bedroeg op 1 januari j.l. 81.000. de rente is per genoemde datum verhoogd tot 2.64 over ieder be drag. Het verslag van de instelling Her wonnen Levenskracht gaf het vol gende te zien: het aantal donateurs bedroeg per 1 januari j.l. 119, de opbrengst van deze donateurs, of stuiver-actie, was in 1956 356.25. De Iotenverkoop bracht in totaal 112.50 in de kas en van het Goede Week-offer werd ontvangen een bedrag van 71.66. In totaal werd ontvangen een bedrag van 540.41. Van dit geld werd bijgedragen in de kosten van enkele patiënten, die thuis werden verpleegd en aan het Gezinszorgfonds. Ook dit fonds komt steeds meer in de belangstel ling te staan; 75 gezinnen zijn bij dit fonds aangesloten én verschil lende meisjes zijn aangesteld om zo nodig dienst te doen. De districtsbestuurder, de heer J. de Laat, hield een spreekbeurt over „De taak van de K.A.B. in de hui dige samenleving". Tijdens de rondvraag werd een voorstel ingediend om te komen tot oprichting van een eigen to neelvereniging. Het bestuur juichte dit voorstel zeer toe en uit de ver gadering werden enkele personen gekozen die zullen trachten krach ten aan te werven om tot oprich ting te komen. Kiesvereniging der S.G.P. A.s. dinsdag 26 maart des avonds half acht hoopt D.V. voor de Kies vereniging der S.G.P. alhier op te treden de WelEerw. Heer Ds. E. du Marchie van Voorthuijsen, die dan een tijdrede hoopt uit te spre ken. Djeze bijeenkomst zal plaats hebben in het kerkgebouw der Ge- ref. Gemeente, Julianalaan 8. Ouderavond Koningin Julianaschool. Woensdag 20 maart 's avonds om 8 uur werd in een lokaal van de Koningin Julianaschool de jaarlijk se ouderavond gehouden, waarvoor de belangstelling ieder jaar meer toeneemt. Het ruime schoollokaal was tot de laatste plaats bezet, toen bij ontstentenis van de voorzitter van de ouderscommissie, de heer Joh. Rosenbrand Azn., het hoofd van de oudercommissie, de heer vaart, met een hartelijk begroe tingswoord deze ouderbijeenkomst opende. Het verheugde spreker dat zoveel moeders en vaders aan de uitnodiging tot bijwoning van de ouderavond gevolg hadden gegeven, een bewijs dat de ouders belang stellen in het onderwijs en met de school meeleven. Spr. richtte een speciaal woord van welkom tot de schoolpsycholoog, drs. J. J. Stout- jesdijk uit Breda, die zich op ver zoek van de oudercommissie spon taan bereid had verklaard voor de ouders een lezing te houden. Na het openingswoord hield drs. Stoutjesdijk een interessante leer zame causerie over de moeilijkhe den bij de opvoeding van kinderen. Spr. behandelde meer in het bij zonder de kleutertijd en de daar aan aansluitende tijd van de lagere school en van de vele aspecten die deze perioden bieden, kon spr. in 't korte tijdsbestek voor de lezing toe gemeten, slechts enkele belichten. Met intense aandacht werd de re ferent in zijn gedachtengang ge volgd. Na beëindiging van de rede werd er door enkelen van de gelegenheid tot het stellen van vragen gebruik gemaakt en deze vragen werden door de inleider tot genoegen van de vragenstellers beantwoord. Tijdens de pauze, volgende op de rede van de schoolpsycholoog, werd een kop chocolademelk met een versnapering geserveerd, waarna om ongeveer half tien de bijeen komst werd heropend en de huis houdelijke aangelegenheden de aandacht van de aanwezigen vroe gen. De notulen van de vorige ou deravond werden na voorlezing goedgekeurd, evenals het uitgebrei de overzicht van de inkomsten en uitgaven in het verschenen boek jaar. Dit financieel verslag was in optimistische toon gesteld, want de inkomsten hadden de uitgaven met een belangrijk bedrag overtrof fen, mede dank zij het schitterende slagen van de in het najaar van 1956 gehouden floralia. Blijkens 't bij monde van de heer C. Schapen donk uitgebracht rapport waren de rekening over het afgesloten boek jaar met de op deze rekening be trekking hebbende bescheiden bij onderzoek door de kascontrolecom missie, waarin mede zitting had de heer C. van Baardwijk, in orde be vonden en op voorstel dezer com missie werd de penningmeesteresse mevr. Poldervaart-Collee, decharge verleend. Tot leden van de com missie van onderzoek van de reke ning boekjaar 1957 werden de he ren H. J. M. Kommers en J. Muis benoemd, die zich deze benoeming lieten welgevallen. In de plaats van de heer T. Waarts, die zich als ge volg van zijn drukke werkzaamhe den tot zijn spijt genoodzaakt zag als lid van de oudercommissie te moeten bedanken, werd de heer C. Schapendonk benoemd, die deze benoeming onder dank voor het in hem gestelde vertrouwen aannam. Het hoofd van de school dankte 't scheidende lid van de oudercom missie in hartelijke bewoordingen voor het vele dat deze op zijn wij ze voor de commissie en dus voor de school en het onderwijs had ge daan en spr. hoopte, dat ook in de toekomst de belangstelling voor de school niet zou verflauwen. Met dit dank- en afscheidswoord tot de heer Waarts werd het huis houdelijke gedeelte van de agenda, dat in een vrij vlot tempo was af gewerkt, besloten. Het hoofd van de school deed enkele korte medede lingen over het onderwijs aan de school en enkele andere aangele genheden. Spr. stipte aan, dat de plannen, dit jaar een schoolreis naar de grotten van Han te ma ken, van de baan waren en dat het in de bedoeling lag deze zomer een bezoek aan de Veluwe te brengen met als einddoel Apeldoorn. Tijdens de bespreking, volgende op deze mededelingen, werd 't plan geopperd een reisvereniging voor de ouders te formeren. Besloten werd deze suggestie te zijner tijd op een vergadering van ouders aan de orde te stellen. Het punt mede delingen werd besloten met de op merking, dat de kleuterschool zo goed als gereed is en dat na gereed koming en benoeming van een leer kracht zo mogelijk in de loop van mei de opening zal kunnen plaats vinden. Met het vertonen van verschil lende kleurenfoto's van de Dolomie ten door mevr. Gerlach, welke schitterende foto's, gemaakt tijdens de vorige zomer door mevr. en dr. Gerlach gemaakte vakantiereis door dit gedeelte van Italië, ieders be wondering afdwongen, werd deze goed geslaagde ouderavond beslo ten. Door tijdnood moest een kleu- renistrip over Michiel Adriaanszn. de Ruijter van het programma wor den afgevoerd. Voordat de ouderavond begon, was er van 7 uur af gelegenheid het schriftelijk werk van de leer lingen de door de meisjes ge maakte handwerken te bezichtigen en van deze gelegenheid werd een dankbaar gebruik gemaakt, in het bijzonder de prachtige collectie handwerken, die de speciale inte resse van de moeders had. Meerderen maakten van deze ge legenheid gebruik met onderwijze res of onderwijzer te spreken over gedrag en vorderingen hunner kin deren. BURGERLIJKE STAND der gemeente Loon op Zand Geboorten Catharina J A F, dv J Zijlmans- Grootswagers; Johannes N P, zv A Sprangers-Rombouts; Ja cobus Th A, zv L de Kok-Dek kers; Johannes M H, zv J in 't Groen-Klijndijk; Ingrid S C, Jv H Stans-Verhoeven; Peter P J M, zv J van Esch- van den Nieuwenhuizen; Maria H C, dv A van der Veeken- van den Dun- gen; Elisabeth J M, dv J IJpe- laar-van Loon; Michaël .P' M, zv Th van der Linden-Bos; Mar tin J M zv H de Nijs-van Wan- rooij; Cornelia H G, dv F Ver hoeven-Leemans; Johanna A C, dv J van Dijk-ZeebregtsChris tina J F, dv A Damen-Dewaele; Johannes A, zv J Aarts- van den Broek; Franciscus G J M, zv W van Boxtel-Damen; Johannes C W, zv W Kennekens-de Jong; Cornelis J G M M, zv M in 't Groen-Hendriks; Johanna J, dv G van Dijk-Netten; Maria C J J dv J van Nieuwstad-de Louw; Antonius, zv J Jaspers-Baum. Overlijden Engelina Hamers, wv H van der Heijden, 70 jaar; Claassen, Theodorus A, ongehuwd, 67 jaar Johannes F Klijn, wv C van den Boer, 79 jaar. Huwelijksaangiften Adrianus C Ophorst, 26 jaar, Waalwijk en Maria de Rooi.i, 23 jaar, Loon op Zand Huwelijken Gijsbertus C van Caem, 21 jaar, Sprang-Capelle en Johanna H M Valk, 21 jaar, Kaatsheuvel. Hendrikus van Delft, 20 jaar, Waalwijk en Adriana J de Jong 20 jaar, Loon op Zand. Opgenomen personen H van Vugt, van Bergen op Zoom; G Vrinten van Tilburg; W van den Broek en gezin van Tilburg; R Kroes van Amster dam W Vloet van Eindhoven Ph van Gerwen van Tilburg; J Visker van Zeist; Th Veldkamp en gezin van Grootebroek; A v Nisielrooij van Drunen. Afgevoerde personen A van den Nieuwenhof naar Ar gentinië; G de Beijer naar Bem- mel; J van den Broek naar Til burg; J Valk naar Sprang-Ca pelle; J van der Schoot naar Boxtel; Fr Haans naar Rotter dam; C J van der Velden naar Rotterdam. WAALWIJKSE BILJARTBOND Uitslagen en stand tot 22 maart Hoofdklasse: KOT 1—TOP 1 6-2 Keesje 1Eendracht 1 4-4 HBS 2 56 34 20 2 70 Keesje 1 60 31 26 3 65 TOP 1 60 30 37 3 63 Eendracht 1 60 31 28 1 63 HBS 1 60 25 33 2 52 KOT 1 56 19 36 1 39 le klasse TOP 2—KNA 1 0-8 Eendracht 2Keesje 2 2-6 WBC 2—KOT 2 2-6 BVK 1—HBS 3 8-0 BVK 1 80 48 31 1 97 KOT 2 76 47 27 2 96 Keesje 2 80 44 33 3 91 KNA 1 72 39 32 1 79 WBC 2 84 40 43 1 81 HBS 3 76 33 40 3 69 TOP 2 76 26 46 4 56 Eendracht 2 72 24 47 1 49 2e klasse KOT 4—KNA 2 8-0 HBS 4Keesje 3 4-4 KOT 3 80 60 19 1 121 KNA 2 80 50 28 2 102 HBS 4 72 35 35 2 72 Keesje 3 72 33 38 1 67 KNA 3 72 25 47 50 KOT 4 80 26 54 52 enigingen hebben nog kans op de titel. De wedstrijd van a.s. maan dag KNA 1KOT 2 zal hier voor 50% uit kunnen maken, wie tot de eerste plaats zal stijgen. KNA 1 dat zo slecht gestart was, heeft zich na enkele wedstrijden op prominente wijze bij de kanshebbers geplaatst, maar dan zullen zij a.s. maandag op overtuigende wijze moeten win nen. BVK zal a.s. maandag ook met minstens 8-0 moeten winnen van TOP 2 willen zij ook in de running blijven. Voor biljartliefhebbers i s er de komende weken dus spanning genoeg. Wij willen er onze lezers op at tenderen. dat bij voldoende deelna me de mogelijkheid bestaat kampi oenswedstrijden driebanden te spe len. Het bestuur zal zich hierover beraden. Opgaven hiervoor moeten daarom zo gauw mogelijk binnen zijn, Voor zaterdag 30 maart is vastge steld de wedstrijd KNA 3—HBS 4 Voor maandag 1 april de wedstrij den: KNA 1—KOT 2 HBS 3—TOP 2 Keesje 2Eendracht 2 Dit is de enige kennisgeving, wij hopen dat onze leden hiervan goede nota nemen. De competitieleider In de hoofdklasse speelt HBS 2 a.s. maandag zijn kampioenswed strijd. In de eerste klasse volgen nog enige spannende duels tussen BVK, KNA en KOT. Deze drie ver- Vergadering van de raad dezer gemeente op donderdag 28 maart 1957 te 7.30 uur ten stadhuize. Punten van behandeling 1. Vaststelling van de notulen der openbare vergadering, gehou den 28 februari 1957. 2. Ingekomen stukken. a. Van de Gedeputeerde Staten. b. Van de Directeur der r.k. Middelbare Handelsavondschool te Waalwijk: verslag der school over 1956. c. Van de Stichting „Nijver heidsschool voor Waalwijk en Omstreken" te Waalwijk: ver slag der school over 1956. d. Controleverslagen rekenplichtigen. 3. Voorstel tot onbewoonbaarver klaring van een woning. 4. Voorstel inzake verhuring van een industriehal. 5. Voorstel tot het verlenen van een bijdrage aan het Water schap ,,De Binnen- en Buiten polder van Baardwijk" in de kosten van het aanbrengen van een brug over het Oude Maasje. 6. Voorstel tot vaststelling van 't voorschot op de vergoeding voor vakleerkrachten u.l.o. scholen voor het jaar 1957. 7. Voorstel tot vaststelling voor scholen voor v.g.l.o., u.l.o. en goeding van de bijzondere scholen voor g.l.o., u.l.o. en b.l.o. voor het jaar 1957. 8. Voorstel tot vaststelling van 't voorschot op de vergoeding in gevolge artikel 75 der kleuter onderwijswet voor 't jaar 1957. 9. Voorstei tot het verlenen van garantie ten behoeve van een te houden drumbandconcours. 10. Voorstel tot aankoop van bouw terrein ten oosten van de Mr. van Coothstraat. 12. Voorstel tot verkoop van een terreintje aan de Winterdijk te Baardwijk. 13. Voorstel tot verkoop van bouw terrein aan de le Zeine te Waal wijk. 14. Voorstel tot verkoop van bouw terrein te Besoijen. 15. Voorstel tot ruiling van grond in de Buitenpolder van Baard wijk. 16. Voorstel tot ruiling van grond aan de Kloosterweg. 17. Voorstel tot onteigening van gronden. 18. Voorstel tot het aangaan van een geldlening. 19. Voorstel tot verlenging van de looptijd der kasgeldlening van 500.000.aangegaan krach tens raadsbesluit van 28 sep tember 1956. 20. Voorstel tot wijziging van de rekening-courant - overeenkom sten met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten en met de Nederlandse Handel Maatschappij N.V. 21. Wijziging gemeente- en be- drijfsbegrotingen 1956. PRE ADVIEZEN. Onbewoonbaarverklaring woning Grotestraat 281 A te Waalwijk. Het is noodzakelijk gebleken maatregelen te treffen tot onbe woonbaarverklaring van de woning Grotestraat' 281 A alhier, die in een zodanige staat verkeert, dat zij on geschikt is ter bewoning en niet meer in bewoonbare staat is te brengen. Bijdrage in de kosten vam aan koop en plaatsing brug over het Oude Maasje nabij Doeveren. Zoals bekend zal zijn, verkeert de brug over het Oude Maasje nabij Doeveren welke brug de verbin ding vormt met de gemeente Eethen in een zeer slechte toestand, die dringend verbetering behoeft. Het Waterschap „De Binnen- en Buiten polder van Baardwijk" alhier, het welk bedoelde, brug in beheer en onderhoud heeft, is thans door de Rijkswaterstaat in de gelegenheid gesteld om een gedeelte aan te ko pen van de „Bailey-brug", gelegen over het kanaal 's-Hertogenbosch- Drongelen onder Baardwijk. Het bestuur van het gehoemde Waterschap heeft zich bij brief van 6 maart 1957 tot de gemeente Waal wijk gewend met het verzoek een bijdrage in deze kosten te verlenen. Zoals hieruit blijkt, wordt door de gemeente Eeten als mede-ge- interesseerde bij een goede verbin ding tussen Eeten en Waalwijk een bijdrage in de kosten van ver vanging van de brug verleend. In verband met de nagenoeg ge lijkwaardige belangen bij de tot standkoming van bedoelde verbin ding van de gemeente Waalwijk, stellen B, en W. voor een zelfde be drag ter beschikking van het Wa terschap „De Binnen- en Buiten polder van Baardwijk" te stellen. Voorschot vergoeding vakleer krachten 1957. Aan de besturen der ulo-scholen in onze gemeente moet ingevolge het bepaalde in artikel lOlbis, lid 5, der Lager Onderwijswet 1920, op hun verzoek, jaarlijks een voorschot beschikbaar worden gesteld op /ie vergoeding voor vakleerkrachten. Door de besturen der hiervoor in aanmerking komende scholen ter plaatse is voor het jaar 1957 bedoeld verzoek gedaan, zodat een voor schot dient te worden verstrekt. Voor de r.k. Jongens ulo-school bedraagt het totaale voorschot 2.381.96. Voor de r.k. Meisjes ulo-school 4.320.10. Voor de Nuts ulo-school 2.447.23. Voorschotten kosten bijzonder onderwijs voor 1957. 1 1 1 "1 Bij pre-advies van 23 februari 1957 stelden B. en W. voor de voor het jaar 1957 beschikbaar te stellen bedragen ingevolge artikel 101 lid 5, der Lager Onderwijswet 1920 en artikel 34 lid 4, van het „Besluit Buitengewoon Lager Onderwijs wet 1949" te bepalen op: 40.— per leerling voor het ge woon lager onderwijs; 55.per leerling voor het uitgebreid lager onderwijs; 85.per leerling voor het buitengewoon lager onderwijs; en indien de onderhoudslast van 't schoolgebouw niet op het school bestuur rust32.50 per leerling voor het gewoon lager onderwijs; f 47.50 per leerling voor het uitge breid lager onderwijs. Voor 1957 zijn nu nog te bepalen de bedragen, welke als voorschot beschikbaar moeten worden ge steld. Het voorschot voor 1957 is voor iedere school te bepalen op 100 van het bedrag, dat verkre gen wordt door vermenigvuldiging van het bedrag per leerling met 't gemiddeld aantal leerlingen over 1956. In verband daarmede stellen B. en W. voor, de voorschotten voor 1957 als volgt te bepalen: A. Gewoon lager onderwijs St. Aloysiusschool, Pastoor Kuij- persstraat g.626.67 St. Antoniusschool St. Crispijnstraat 7.560. 2.925. Bernadetteschool, Grotestraat 58 4.880. Christelijke school, Grotestraat 45 9.000.— St. Clemensschool, Baardwijksestraat 44 8.920. St. Jozefschool, Grotestraat 58a 5.240.— Pastoor Kuijpersstraat, G. Gezellestraat 975.— Mariaschool, Loeffstr. 48b-6.933.33 St. Petrusscholen, Grotestraat 198a 21.173.33 St. Theresiaschool, Grotestraat 244e 15.906.67 Totaal g.l.o. B. Buitengewoon lager onderwijs. Don Boscoschool, Grotestraat 244 9.095. Chr. B.L.O.-school, Stationsstraat 20a 3.910. Totaal b.l.o. 13.005.— C. Uitgebreid lager onderwijs. St. Michaël u.l.o., Past. Kuijpersstr. 13 2.915. Nuts u.l.o.-school, 2.850.— Stationsstraat 24 4.275. St. Theresia-u.l.o., Grotestraat 244 9.680. Totaal u.l.o. 19.720.- 93.140.- Garantie drumband-concours. Het Bestuur van de Ka jotters Drumband alhier richtte zich per schrijven van 14 dezer tot B. en W- met de mededeling, dat het voorne mens is in verband met het 50-ja rig bestaan van de vereniging „Waalwijks Belang" een drumband concours te organiseren en wel op 15 en 16 juni a.s. Het bestuur legt daarbij over een begroting van kos ten, welke in ontvangst en uitgaaf groot is 2.775.en dus sluitend is. Er is gerekend op een opbrengst van de entréegelden ad 1300.' In zijn begeleidend schrijven deelt het evenwel mede, dat de cijfers van de begroting zijn vastgesteld aan de hand van de gegevens be treffende het in 1955 gehouden con cours, dat onder zeer ongunstige weersomstandigheden werd gehou den. Indien dit thans wederom het geval zou zijn, zou de opbrengst der entréegelden maximaal slechts 600 gulden bedragen. Alsdan zou er 'n tekort ontstaan van 700.het welk de vereniging niet kan dragen. Met het oog op dit eventuele tekort vraagt het bestuur aan de gemeen te om een garantie van maximum 700.— B. en W. zijn van mening, dat het voorgenomen concours zeer bevor derlijk zal zijn voor het vreemde lingenverkeer naar onze gemeente en dat het voorts de belangstelling voor de drumbands zal aanwakke ren. Deze vormen ö.i. een gepaste en nuttige vrije tijdsbesteding voor de jongere generatie, doch zijn ook ten eerste dienstbaar voor de sa menleving, daar zij uitermate ge schikt zijn gebleken voor opluiste ring van feesten, begeleiding van optochten, enz. B. en W. stellen dan ook voor het verzoek in te willigen. Geldlening. Zoals wel bekend zal zijn, wor den momenteel vaste leningen slechts zeer sporadisch afgesloten. Zowel de schaarste aan z.g. lang geld als de voor geldgevers niet ge heel bevredigende rentevoet vol gens het rente-gamma, voorgeschre ven voor overheidsleningen door de Ministers van Financiën en van Binnenlandse Zaken, Bezitsvor ming en Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie zijn daar de oor zaken van. Niettemin kunnen B. en W. mo menteel een voorstel aanbieden tot het aangaan van een vaste lening. Het Hoofdbestuur van de Congrega tie der Eerw. Broeders van de On bevlekte Ontvangenis te Maastricht welke Congregaaie in onze gemeen te een 6-tal jongensscholen voor ge woon en uitgebreid lager onderwijs leidt, heeft zich evenals in 1951, toen er eveneens een tijdperk was, gekenmerkt door kapitaalschaarste bereid verklaard aan de gemeen te een vaste lening te verstrekken. Als basis voor de bepaling van de grootte dezer lening, welke uiter aard, gezien de lopende verplich tingen der Congregatie, tot een ze ker bedrag beperkt moest blijven, zijn genomen de kosten van de bouw van een zestal houten nood- lokalen voor scholen der Congre gatie in deze gemeente, belopende ongeveer 115.000.Dit is in de gegeven omstandigheden voor on ze gemeente toch een niet onbe langrijk bedrag. B. en W. stellen voor deze aan bieding te accepteren. In de vergadering van de raad der gemeente (Waalwijk izullen door B. en W. ter vaststelling worden aangeboden de gemeen te- en bedri.jfsbegrotingén 1957. In een uitvoerige aanbiedings brief zegt dit college o.m. Begrijpelijkerwijze is het plan voor uitvoering van buitenge wone werken in 1957 door de maatregelen en voorschriften van de Regering terzake van het bestedingsbeleid herzien en in gekrompen moeten worden. Dat niet zonder meer alls werken kunnen worden stopgezet is be grijpelijk. Het is. immers -niet mogelijk onze gemeente in haar natuurlijke uitgroei plotseling geheel te remmen. De hierbedoelde toegepaste in krimping van buitengewone werken heeft op de primitieve begroting rechtstreeks geen in vloed, zulks omdat de raming van de daarvoor benodigde ka pitaalsuitgaven geschiedt bij suppletoire begrotingen. Niettemin is deze begroting weder - evenals vorig jaar die vpor 1956 - op de gewone dienst niet sluitend gemaakt kunnen worden zonder het uittrekken van een aanzienlijk bedrag op een speciale post van de in komsten. Het bedrag van bedoelde post is f 283.815'40. Omtrent de stijging van bedoeld bedrag (vorig jaar f 150.597,06, zulks niettegen staande na de aanbieding der begroting-1956 de algemene uit kering uit het gemeentefonds nog werd verhoogd van f 29.69 tot f 31.84 per inwoner (na af trek van f 1.56 ingevolge de kleuteronderwijswet), zijn als hoofdoorzaken te vermelden. 1 Stijging van de kapitaalslasten als gevolg van de plaats gehad hebbende investeringen sinds het opmaken van de vorige begro ting. Er zijn sindsdien vele buitengewone werken uitge voerd. 2 De uitgaven op de gewone dienst voor openbare werken zijn voor verschillende onderdelen van de begroting gestegen. Wij noemen in dit verband de kosten van onderhoud van riolen, de kosten van de gemeente-reini ging, van onderhoud van groen stroken en wegbeplantingen, van de openbare verlichting, van het bouw- en woningtoezicht. Een en ander is in het algemeen een gevolg van de gestadige uit bouw der gemeente. 3 De lasten van het onderwijs zijn wederom verzwaard, zulks op advies van de Inspecteur van het Lager Onderwijs, anderdeels dit geldt ook hier, door verhoog de kapitaalslasten verder als ge volg van de omstandigheid, dat de nijverheidsscholen door aari- en verbouw sterk zijn of worden uitgebreid. 4 De salarissen en lonen zijn sinds het opmaken der vorige

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 2