Begrotingen van de bedrijven der gemeente Waalwijk dienstjaar 1957. 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 25 MAART 1957 3 begroting gestegen en wel met 6%, terwijl de vacantieto'elage van 2 op 4% is gebracht. 5. De exploitatie-uitkomsten van de gemeente-bedrijven zijn on gunstiger dan vorig jaar. De personeels- en materiaalkosten zijn aanmerkelijk gestegen, waar door de eindresultaten minder gun stig zijn dan voor 1956. 6 Wegenssubsidies is eveneens in totaal een hoger bedrag uit getrokken dan in 1956. Op de eerste plaats stellen wij enkele nieuwe subsidies voor. Zo o.m. Sociaal-Caritatief centrum, voor de Zangvereniging „Amphion" het „Zuidelijk Toneel" te Eind hoven, e.a. Subsidies. 4\an de subsidies hebben wij dit jaar bijzondere aandacht be steed. Het is een algemeen he kend verschijnsel, dat in de te genwoordige samenleving de mens steeds minder neiging gevoelt tot actieve deelname aan het verenigingsleven en aan het culturele leven. Hij wordt hiertoe gebracht eensdeels door de hoogconjunctuur, welke wij doormaken; er is werk in over vloed, zelfs meer dan de voor- hande zijnde arbeidskrachten kunnen verzetten en het wordt goed betaald. De volkscultuur raakt daardoor in het gedrang men wordt materialistisch, stelt vaak uitsluitend z'n tijd beschik baar voor zaken, die geldelijk gewin brengen en heeft geen 'aandacht meer voor andere din gen. Anderzijds brengen bios coop, radio en televisie steeds meer personen tot een passieve houding ten opzichte van mu ziek, zang. toneel, onerette, enz. zelfs ten opzichte van sport. Het is echter niet goed, dat dit alles in deze richting ver loopt. Indien onze volksculture- Ie verenigingen zouden verdwij nen, zou mede de samenleving zodanig aan aantrekkelijkheid inboeten, dat op de duur een on bevredigende toestand zou ont staan. De ondervinding zou on zer inziens Ieren, dat de mensen toch op omgang met elkander zijn aangewezen in verenigingen en groepen en dat dit praktisch het best mogelijk is door een of andere actieve vorm van samen werking of van ontspanning. Deze opvattingen blijken steeds meer gehuldigd te worden door de centrale overheid en ook door de provinciale overheid in ons gewest. Wij sluiten ons met vol le overtuiging daarbij aan. Daar wij daarenboven van mening zijn. dat een bloeiend sociaal en cultureel verenigings leven op de eerste plaats moet kunnen steunen op een behoor lijke financiële basis, hebben wij ons dit jaar beraden over een herziening van die subsidies, welke rechtstreeks met het cul turele leven en met het jeugd werk in verband staan. Het is ons namelijk ook be kend, dat de steun van particu liere zijde voor dit werk bij lan ge na geen gelijke tred heeft ge houden met de sinds de oorlog verhoogde kosten. Ook voor enkele verenigin gen en instellingen, op ander ge bied werkzaam, hebben wij ge meend een hoger subsidie op de ontwerp-begroting te moeten uittrekken. Resumerende stellen wij U de volgende nieuwe of verhoogde subsidies voor:: 1. Mater Amabilisschool. Vorig jaar werd 'n gemeentelijke sub sidie toegekend van 20% van de exploitatiekosten, waarbij werd uitgegaan van de veronderstel ling, dat het rijk en de provin cie resp. 40 en 20% zouden bij dragen. Het overblijvende werd overgelaten aan particulieren. Het is ons bekend, dat de pro vincie voortaan slechts 10% bij draagt. maar dat de gemeenten haar biidragen kunnen verhogen tot, 30%. Dientengevolge stellen wij een subsidie voor van f 3.405 zijnde 30% van de exploitatie lasten. 2. R.K. Sociaal Caritatief Cen trum St. Antoniusnarochie. Vorig jaar is voorlopig voor een half jaar uitgetrokken 2000. thans is het subsidie op grond van de door U vastgestelde ge meentelijke regeling d.d. 25 ok tober 1956 berekend voor een vol jaar op f 3.835.- 3. R K. Interparochieel Sociaal Caritatief Centrum. Deze instelling heeft voor 1957 een subsiide gevraagd op grond van de vorenbedoelde regeling ad f 4.875.-. Van de belangrijkheid van deze instellingen, welke ook el ders meer en meer in het leven worden geroepen, behoeven wij U niet meer te overtuigen. 4. De subsidies voor de R.K. en Chr. verenigingen voor gezins hulp zijn verhoogd moeten wor den, hoofdzakelijk in verband met de gestegen kosten per ver zorgingsdag (in totaal verhoogd met plm. f 3.000.-.) 5. Toneel. Vorig jaar werd f 500.- uit getrokken voor steun aan de plaatselijke verenigingen, die in aanmerking kwamen voor een provinciale bijdrage, zulks met dc bepaling, dat het gemeente- Hik subsidie tot ten hoogste 200% van -de provinciale bij drage kon lopen. Het is geble ken, dat naar deze maatstaf een bedrag van f 500.- te laag is, daar verschillende verenigingen na beoordeling der opgevoerde stukken - voor een provinciale bijdrage in aanmerking werden gebracht, hetgeen wij een ge lukkig verschijnsel *achten. Een verhoging van de post tot f 8800.- geven wij U daarom in overweging. Tevens stellen wij U voor hier voor 1957 een bedrag van f 320.- uit te trek ken voor een bijdrage aan het „Zuidelijk Toneel" te Eindho ven, nl. 2 cent per inwoner, tot Dit nieuwe beroepsgezelschap geniet reeds steun van de pro vincie en van vele gemeenten, waaronder ook de grote in deze provincie. 6. Muziekverenigingen en KAJ- drumband. Gezien de financiële zorgen van de beide plaatselijke harmo nieën en overwegende, dat juist deze verenigingen in de samen leving wellicht het meest on misbaar zijn te achten, stellen wij voor het subsidie voor elk hunner tc verhogen van f 750.- tot f 1000.- en de harmonie „St. Crispijn" daarenboven een - bijdrage te verlenen van f 150.- ten behoeve van het onderhpud van haar uniformen Het subsidie van het Waal- wijks Orkest" stellen wij voor van f 500.- tot f 1000.- te ver meerderen met de rente ad f 81.- van het aan haar verstrekte leven in onze gemeente krijgt deze vereniging steeds meer waarde, doch haar financiële moeilijkheden' zijn groot. De KAJ-Drumband stelen wij voor het gevraagde subsidie ad f 600.- (vorig jaar f 500.-) toé te kennen, alsmede een bijdrage ad f 150.- voor onderhoud van de uniformen en de rente ad 52.van de verstrekte geldle ning. In het gemeenschapsleven heeft deze jonge bloeiende ver eniging reeds een voorname plaats weten in te nemen. 7. Zangverenigingen. Deze verenigingen hebben hier vanouds ,een voorname plaats in 't culturele leven ingenomen. Hare huishoudingen zijn moei lijker te voeren, dan in vroeger jaren, zulks door de gewijzigde omstandigheden, zoals daar zijn: sterk gestegen kosten van mu ziek en zaalhuur, bezoldiging van dirigenten (vroeger weinig of niets bedragende) en daar tegenover matig gestegen tarie ven wegens bijdragen van be gunstigers. Algemeen is men van mening, dat het voortbe staan van zangverenigingen ge stimuleerd moet worden, van daar dat wij de volgende nieuwe of verhoogde subsidies voor stellen: a. Liedertafel „Oefening en Ver maak" f 500.- (vorig jaar f 250.-) plus f 350.- voor verzorging van de Dodenherdenking in mei 1957 b. Liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst" 1' 200- (f 100.-). c. Chr. Gemengde Zangvereni ging,.Halleluja" f 200.- (f 100-) d. R.K. Gemengd Koor „Amphi on" f 100.- (nieuw subsidie) Tenslotte stellen wij voor in het kader van steun aan het muzikale leven aan het „Bra bants Conservatorium" te Til burg een bijdrage toe te kennen van f 100.- per student uit Waalwijk. Aangezien voop zo ver bekend momenteel geen en kele student uit Waalwijk is in geschreven, is de post voor 1957 pro memorie uitgetroken. 8. Voor hel „Museum voor de Schoen- en Lederindustrie" stel len wij voor een subsidie van f 2000- uit te trekken (vorig jaar f 1000.-). Dit museum wint steeds aan uitgebreidheid en he bei angrijkheid, doch wordt tot nog toe sterk gehandicapt door de te beperkte ruimte. Volgens de door het bestuur overgelegde stukken is een subsidie van f 2000- daarom voor 1957 abso luut noodzakelijk. De instellin zal zich dan enigermate verder kunnen ontplooien. 9. Sociale jeugdverenigingen en jeugd-sportverenigingen. Deze groepen omvatten 'een groot aantal verenigingen. Als overkoepelende organen funge ren resp. de sociale jeugdraad en de jeugd-sportraad. De ver enigingen verrichten alle geer nuttig werk. Het subsidie, dat aan ieder hunner ten goede komt is - door het grote aantal te gering om van betekenis ge noemd te kunnen worden. Een verhoging van de subsidies van f 2000.- tot f 3000- voor de eer ste groep en van f 1000- tot f 1500- voor de tweede groep is dringend noodzakelijk, gezien de geringe middelen, waarover men in het algemeen beschikt. 10. Leesbibliotheken. Aan de beide bibliotheken (Bibliotheek „St. Antonius" en Chr. Leesbibliotheek), welke vo rig jaar reeds werden gesubsi dieerd en wel beide met f 100. stellen wij aan de hand van de stukken voor thans verhoogde bedragen toe te kennen en wel resp. f 300- en f 200-, Ons col lege heeft voorlopig al eens van gedachten gewisseld over de op richting van een openbare lees zaal. Indien wij t.z.t. terzake met afgeronde voorstellen hierom trent komen, denken wij ons standpunt met betrekking tot de subsidiëring van de plaatselijke bibliotheken nader te bepalen. 11. Subsidie Waalwijks Belang. Voor deze vereniging is een ex tra subsidie uitgetrokken ad f 1000 en wel voor bijzondere activiteiten welke de vereniging in 1957 denkt te ontplooien en welke ten zeerste zullen strekken ter bevordering van het vreemdelingenverkeer. De ze activiteiten zijn gepland in ver band met het 5Ó-jarig bestaan van de vereniging. Het voornemen be staat o.m. grote gildefeesten te or ganiseren, een drumbandconcours, tentoonstellingen, concerten enz. 12. Voor de middelbare dagscho len is een veel lagere subsidie uit getrokken dan op de primitieve be groting 1956 werd geraamd. Voor dit onderwijs is een nieuwe rijks subsidieregeling verschenen, welke veel gunstiger is dan de vorige. Bij suppletaire begroting van 1956 zijn door de raad op voorstel van B. en W. de bedragen van het gemeente subsidie voor 1956 daarom voorlo pig gehalveerd met bepaling, dat na afloop van het jaar de schoolbe sturen een rekening en verantwoor ding moeten inzenden, aan de hand waarvan zal worden nagegaan of een subsidie van 50% absoluut be nodigd is. Voor 1957 hebben B. en W. bij het uittrekken van de betref fende post eenzelfde gedragslijn ge volgd. Voor de Middelbare Handels avondschool is een memorie-post uitgetrokken, daar nog niet bekend is of bij de nieuwe voorschriften nog enig subsidie nodig zal zijn en zo ja hoeveel. 13. Waalwijkse Kring voor Kunst en Wetenschap. Op verzoek van het bestuur is 't subsidie opgevoerd tot 1.250. (vorig jaar 750.De ingediende stukken wettigen deze verhoging. De Kring heeft reeds vanaf 1945 voor onze stad en omgeving 'n gro te culturele taak vervuld. B. en W. hebben gemeend het bestuur in staat te moeten stellen deze taak te blijven vervullen. 14. Noord-Brabants Studiefonds. Dit nieuwe subsidie is uitgetrok ken op 5 cent per inwoner 800—) Deze nuttige instelling beoogt be gaafde jongelui uit onze provincie de studie mogelijk te maken aan scholen voor middelbaar of hoger onderwijs. Onze provincie met haar groeiende industriebevolking', heeft een tekort aan begaafde jonge men sen voor allerlei leidinggevende functies. Het fonds beoogt dit te-d kort mede te helpen verkleinen. Ook uit onze gemeente worden ver schillende studenten gesteund. Ten opzichte van de gemeente bedrijven is na hetgeen hiervoor in het kort reeds is gezegd omtrent de exploitatie-uitkomsten nog 't volgende mede te delen. De begrotingsuitkomsten der be drijven zijn in het algemeen weer sterk gedrukt door gestegen be drijfskosten als gevolg van loons verhogingen en stijging van mate- riaalprijzen, waaraan niet valt te ontkomen. De meeste bedrijven, zoals de Licht- en Waterbedrijven, vertonen een steeds ongunstiger rendement en wel door stijging van de algemene en de loonkosten, als mede door de omstandigheid, dat de stijgende kapitaalslasten in on gunstige verhouding staan tot de daarmede gepaard gaande stijging van inkomsten, doordat in de nieu we wijken, welke niet zo dicht be bouwd zijn als de oude kom, het rendement geringer is dan in deze laatste. Slachthuis. Hetgeen hiervoor is gezegd om trent gestegen bedrijfskosten geldt in het algemeen ook voor 't slacht huis. Hier komen echter als bezwa rende omstandigheden bij, dat de kosten van onderhoud der gebou wen (verfwerk) en van de vlees- vervoer-auto hoger zullen zijn dan in 1956. Vleeskeuringsdienst. De exploitatie-opzet valt voor 1957 ongunstiger uit dan voor 1956, dat het eerste jaar was na de uit breiding van het dienstgebied met de gemeenten Raamsdonk en Was pik. De salaris- en loonkosten kon den lager worden gehouden. Badhuis. Ook dit bedrijf ondervindt de te rugslag van gestegen loon- en ko- lenprijzen. Sinds het vorig jaar zijn pogingen in het werk gesteld om 't bezoek aan het badhuis te stimule ren, o.a. door contact on te nemen met sommige scholen, (zulks ten dele mét sukses. In het algemeen is gebleken, dat met merkbare toe name van het gebruik van het bad huis geen rekening gehouden moet worden, omdat in de nieuwe wo ningen meer en meer het aanbren gen van douche-ruimten wordt toe gepast, terwijl anderzijds ook in fa- brieksruimten steeds meer behoor lijke douche- en wasgelegenheden worden aangebracht. Gezegd kan worden, dat het badhuis op zich stimulerend werkt op het particu lier initiatief, in die zin, dat perso nen, die aanvankelijk gebruik van het badhuis maakten, er vaak toe overgaan thuis een eigen bad- of douche-gelegenheid aan te brengen. Zo bezien wordt het doel van de stichting van het badhuis de be vordering van de volkshygiëne en daardoor van de volksgezondheid toch bereikt. Zweminrichting. Door het slechte weer heeft de zwemgelegenheid in 1956 vanzelf sprekend een minder goed seizoen gehad. Voor 1957 wordt evenwel rekening gehouden met meer nor male omstandigheden. Daarom zijn zowel de jaren 1955 als 1956 tot ba sis genomen. Zodoende is het na delig slot ongeveer gelijk kunnen worden gehouden aan dat hetwelk voor 1956 was geraamd. Hypotheekbank. Vorig jaar werd hieromtrent op gemerkt, dat niettegenstaande de gunstige voorwaarden weinig gebruik werd gemaakt van de ge meentelijke hypotheekregeling. Thans kan gezegd worden, dat i dit wel toeneemt. In veel sterkere mate vermeerdert evenwel 't aan tal aanvragen om garantie van bij werden aan te gane leningen voor particuliere woningbouw. W oniïigb e d r ijf Bij de begroting van dit bedrijf is gerekend op het in exploitatie zijn in 1957 van: woningwetwoningen, gebouwd vóór mei 1940 146 woningwetwoningen, ge bouwd volgens de bijdra geregeling 1950: 324 plus 35 duplexwoningen 35 woningwetwoningen, ge bouw volgens de bijdrage regeling 1950: 324 plus 66 duplexvoorzieningen 66 en 4 winkels 826 premiewoningen (premie regeling 1950): 91 plus 7 autoboxen en 9 winkels 91 aangekochte woningen (privaatr. bezit) 40 noodwoningen 36 Totaal 993 (1956: 934) (1955: 806) De beide woningbouwverenigin gen hebben tezamen in exploitatie 156 woningwetwoningen,. De reconstructie van de oudste 143 woningwetwoningen van het bedrijf, waarvan sprake was in on ze aanbiedingsbrief bij de begro ting 1956, is voltooid. Een dezer zijds uitgewerkt voorstel betreffen de in verband daarmede op te leg gen huurverhoging is in grote, lij nen door de Minister goedgekeurd en wordt reeds toegepast. De verhogingen zijn niet alarme rend. Ze bedragen in totaal voor de 143 woningen 71.50 per week doch zijn overigens zeer uiteenlopend, omdat van de gelegenheid gebruik is gemaakt om een reeds langer ge wenste egalisatie van huren toe te passen. Gemeentewerken Aan hetgeen over de organisatie door ons in 1956 is medegedeeld valt niet heel veel meer toe te voe gen. Aan enige personeelsuitbrei ding valt niet te ontkomen. Zo is o.m. gerekend op perso neelsuitbreiding bij het bouw- en woningtoezicht met één technisch ambtenaar en verder is rekening gehouden met uitbreiding van per soneel bij de plantsoenendienst en bij de straatreiniging. Voorts is door de raad in januari j.l. besloten een eigen smederij be drijf in werking te stellen, in ver band waarmede een krediet werd beschikbaar gesteld tot aankoop van de inventaris van een bestaand bedrijf. in 1957 zal de dienst niette genstaande de investeringsbeper king - weer een aantal buitenge wone werken uit te voeren krijgen. Omtrent de dienst-1957 en de daarvoor opgemaakte ontwerp-be groting vermelden wij verder nog de volgende bijzonderheden. In de kosten van de politie wordt door het rijk een bijdrage verleend. Momenteel wordt deze bijdrage be rekend naar de bepalingen van het „Besluit Vergoeding Politiekosten 1950". Deze bepalingen zijn echter we der niet aangepast aan de tegen woordige uitgaven. Zodoende blijft een bedrag van ruim 34.000.ten laste van de gemeente. Op hoofdstuk IV is een nieuwe post geraamd, namelijk een bijdra ge in de kosten van de school-psy- chologische dienst 790. Deze dienst wordt uitgeoefend door de Schoolartsendienst. Er wordt geen rijkssubsidie voor ge noten. Een andere nieuwe overheidstaak komt in de begroting tot uitdruk king, n.l. de bijzondere schoolgym" nastiek. Deze voor sommige kinderen noodzakelijke of gewenste gymnas tiek wordt geleid door een deskun dig leraar op advies van de school arts. De Gemeentelijke Instelling voor Maatschappelijke Zorg behoeft voor 1957 een subsidie van 102.000. (vorig jaar 100.000.De hogere bijdrage is in hoofdzaak noodzake lijk geworden door de gestegen ver- pleegkosten in nagenoeg alle inrich tingen. De kosten van de diverse vormen van hulpverlening wijken veelal niet sterk af van de bedragen, in 't vorig jaar geraamd. Het valt evenwel op dat de kos ten van hulpverlening aan gerepa- triëerden belangrijk hoger zijn ge raamd moeten worden, namelijk op 228.800.— (vorig jaar f 139.800.-). De kosten worden evénwel ge heel door het rijk vergoed. Een nieuwe vorm van hulpverle ning is hier evenwel opgevoerd, n.l. „verruiming en verbetering van de werkmogelijkheden voor blinden en andere gehandicapten". Hiervan vergoedt het rijk 60%. De voornaamste buitengewone werken, welke B. en W. hebben ge meend op het program voor 1957 te moeten plaatsen, niettegenstaande de noodzakelijke maatregelen in zake bestedingsbeperking, waaraan uiteraard B. en W. gaarne voor zover mogelijk hun medewerking verlenen, laten zij hier volgen. A. 1. Uitvoering havenplan. Over de uitvoering van 't eerste gedeelte van dit plan hopen B. en W. de raad t.z.t. nadere voorstellen te doen. Op bijlage 41 is de post daarom pro memorie uitgetrokken. 2.Bijbouwen van boxen op de ge- meentewerf aan de Stationsstraat. Reeds bij het aanvragen van de subjectieve verdeling der algeme ne uitkering gemeentefonds op 28 september 1956 is dit object opge voerd. De boxen zijn nodig voor auto's van gemeentewerken. 3. Riolering' Elzenweg. De riolering van deze weg is ur gent. Het in de nabijheid gelegen industrieterrein is gedeeltelijk reeds in gebruik bij diverse industrieën. Het is zaak de waterafvoer daarvan veilig te stellen. 4. Riolering Besoijensestraat. Ook dit werk is urgent door de voortschrijdende bebouwing in Be- soijen en voorts om de afvoer van het water van het industrieterrein sub 3 bedoeld mogelijk te maken. 5. Vernieuwing slachttechnische installatie slachthuis. Er moeten dringend een vijftal nieuwe wand- of hoogbaanlieren worden aangeschaft. 6. Koelmachine slachthuis. De aanschaffing van een nieuwe snellopende automatische koelma chine is eveneens urgent. 7. Aankoop ambulance-auto. Een krediet daarvoor werd in de vergadering van 31 januari 1957 reeds verleend. 8. Aanleg industrieterreinen (aan de le Zeine en Elzenweg). Alsvoor. 9. Aanleg verbindingsstraat tus sen Molenstraat en Besoijensestraat. Alsvoor. 10. Verbetering van woningen aan de Aené de Clercqstraat. Alsvoor. 11. Bouw van premie- en woning wetwoningen. Een krediet voor de bouw van 12 premie- en 30 woningwetwoningen is door de vergadering van 28 fe bruari 1957 reeds toegestaan. 12. Diverse grondaankopen. Door de raad werden in zijn ver gaderingen van 31 januari en 28 februari 1957 reeds verschillende besluiten hieromtrent genomen. In volgende vergaderingen zullen ver dere voorstellen dienaangaande worden aangeboden. 13. Aanleg hoofdleiding gas in de verbindingsstraat Molenstr.-Besoij- ensestraat. r Deze kapitaalsuitgaaf houdt ver- band met die, vermeld in sub 9. Aanleg hoofdleiding water als voor. i Idem. i 14. Aanleg hoofdleidingen voor i gas, water en elektriciteit in het plan Besoijen-West, alsmede aanleg straatverlichting aldaar en bouw van een onderstation van het G.E.B. In het plan West, dat in uitvoe- ring is, moeten deze werken nog I worden uitgevoerd voor het bouw- 1 rijp maken van terreinen, i B. Werken reeds geraamd op vo- rige begrotingen, doch nog niet door Gedeputeerde Staten goedge- keurd bij het opmaken van de ont- werp-begroting; deze worden daar om opnieuw op de dienst 1957 ge raamd. De voornaamste volgen hier: i Opgemerkt zij, dat in verband met de bestedingsbeperking op de daarvoor in aanmerking komende i objecten thans betekenende be- zuinigingen zijn toegepast, zoals b.v. op de nrs. 4, 5 en 6. 1. Aanleg stankriool Winterdijk (Baardwijk) 2. Reconstructie Meerdijk; 3. Reconstructie Hertog Janstr.; 4. Stratenplan Baardwijk; 5. Restant stratenplan St. Anto- niusparochie; i 6. Plan Hoekeinde (verdere door trekking) I 7. Bouw r.k. meisjes ulo-school; 8. Bouw r.k. (2e) lagere jongens school St. Antoniusparochie; 9. Bouw r.k. lagere meisjesschool Besoijen; 10. Bouw Christelijke school voor b.l.o.; 11. Bouw r.k. school voor b.l.o.; 12. Bouw r.k. kleuterschool Be soijen; 13. Bouw r.k. kleuterschool cen trum; 14. Verbetering Haidelsavondsch. 15. Verbouwing en verbetering r.k. meisjesschool St. Antoni usparochie. Begroting gasbedrijf, waarin opge komen de begroting voor de Cen trale administratie. Het model der begroting is aan gepast aan het rekeningstelsel van de boekhouding, dat gebaseerd is op de organisatievorm der bedrij ven. Alle gemeenschappelijke kos ten van de drie bedrijven van Gas, Water en Elektriciteit zijn nu in de begroting van het Gasbedrijf geconcentreerd. Een en ander wijkt belangrijk af bij vorige jaren. De begroting is in een 3-tal afde lingen onderverdeeld, welke afde lingen weer verder gesplitst zijn. Wij zullen van een en ander de voornaamste cijfers weergeven Afdeling I: Licht en Waterbedrij ven. (De cijfers tussen haakjes be treffen 1956). Personeelskosten 274.713. 237.437.Uitbreidings- en on derhoudswerken 135.000. 95.679.—). Afdeling II: Gasbedrijf. Gas-in- koop 312.170.— 279.420.—). Distributie 84.580.- 72.725.-). Huiir apparaten 15.400.- 8600.-) Kapitaalskosten: Rente 38.000.- 32.135.-. Afschrijving 44.420.- 38.205.-). Reductie grote gezin nen 9.200.- 8.800.-). Totale exploitatie 429.010. 389.161.waaronder een winst uitkering aan de gemeente van 12.900.— 17.337.—). Opbrengst uit gaslevering 413.790 381.457.-). Afdeling III: Centrale adminis- Boekhouding 87.250.- 71.476.-). Kasbeheer 55.600.- 59.665.-). Waterbedrijf. De exploitatie van het waterbe drijf sluit aan baten en lasten op een totaal bedrag van 106.280. 104.377), met een geraamde winstuitkering aan de gemeente van 4.026.— 11.730.—). Aan wateropbrengst is geraamd 104.500.— 101.142.—). Kapitaalslasten: Rente 23.651.- 17.510.afschrijving ƒ24.185.- 19.230.-); reductie grote gezin nen 2400.— 2300.—). i 1 Elektriciteitsbedrijf. V, Aan baten en lasten sluit de ex ploitatie van het elektriciteitsbe drijf op een totaal bedrag van 555.035.— 522.244.—) met een geraamde winstuitkering aan de gemeente van 25.759.- 58.400.-). Stroominkoop vraagt 431.084. 368.095.-). Opbrengst uit stroom- levering 545.425.— 513.179.—), waaronder 15.000.voor straat verlichting 12.600.Reductie grote gezinnen 5600.5400. kapitaalslasten, rente en afschrij ving 52.751.42.040.idem voor straatverlichting 36.258. 31.015.—). Gemeentewerken. De totale personeelskosten bij ge meentewerken zijn geraamd op 478.130— 416.792.—). Afdeling I: Weg- en waterbouw vraagt 60.000— 62.400.—). Afdeling II: Bruggenbouw is uit getrokken op 44.000.- 48.400.-). Afdeling III: Bouw- en Woning toezicht en grondzaken is geraamd op 61.000 41.600.—). De volgende 13 huloafdelingen vragen onderscheidelijk Magazijnbeh. 15.000 14.800) Centr. werkpl. 21.600 10.450) Timmerwinkel 8.000 8.300) Schilderswink. 15.120 13.400) Metselaars 23.760 12.300,) Bestratingen 32.076 36.200) Tractie 128.900 107.0001 Riolering 21.220 Reinigingsd. Plantsoenend. Meetdienst Lichtdrukinr. Diverse onderhoudsw. 45.900 148.930 20.000 3.800 30.550) 111.500) 14.850) 3.000) 26.844 59.900) Totalen ƒ511.150 (ƒ422.250) De totale uitvoering van alle ge wone werken voor de gemeente zijn geraamd op 559.020 (444.665). Wat gemeentewerken uitvoert voor de bedrijven is geraamd op een be drag van 50.000— 87.150.—) en voor derden op 5000 5000). de gemeente tot dekking van 't na- aan baten en lasten bedragen 1.846.100— 1.592.367.—). Badhuis en Zweminrichting. De begroting van het badhuis sluit aan inkomsten en uitgaven op een totaal bedrag van 30.187.- 25.970.-) met een uitkering van de gemeente tot dekking van 't na delig saldo van 20.217.- 15.615). De kapitaalslasten (rente en af schrijving) bedragen 10.660— 10.834.—). Voor de zweminrichting zijn de eindcijfers aan baten en lasten be groot op 56.605— 52.055.—), waarin begrepen een uitkering van de gemeente tot dekking van het nadelig saldo van 26.750— 26.700.De opbrengst van zwemgelden is uitgetrokken op een bedrag van 20.425— (ƒ13.775—). Rente en afschrijving vraagt een bedrag van 26.680.- 25.430.-). Woningbedrijf. De begroting van het Woningbe drijf sluit aan baten, en lasten op een_ totaal bedrag van 640.610— 529.270.Aan huren is ge raamd 405.982— 337.449. De rijksbijdrage in de exploitatie kosten zijn 183.428.- 168.500.-). Aan uitkering van de gemeente wegens nadelig saldo is geraamd 44.420.16992.Voor stor ting in het onderhoudsfonds is uit getrokken 64.929— 56.699.—). Voor rente is geraamd 391.201— 319.253.Voor afschrijvingen 116.703— 96.485.—). De begro ting betreft 892 woningen, 101 du plexvoorzieningen, 13 winkels en 7 autoboxen. Hypotheekbank. Aan baten en lasten sluit de be groting voor de hypotheekbank op 6179.4712.—) waarin begre pen een uitkering van de gemeente wegens nadelig saldo van 204. 246.—). Slachthuis. De begroting sluit aan inkomsten en uitgaven op een totaal bedrag van 49.064.39.664.en een geraamd nadelig saldo van 8704.- 1830.Aan slachtrechten is geraamd 29.890.27.815. Voor keurloon ingevoerd vlees 4.000.4.200.Aan vlees- vervoer buitengemeenten 2.250.- 2.000.—). Vleeskeuringsdienst. De begroting van de vleeskeu ringsdienst sluit in eindcijfers op een totaal bedrag van 58.173.42 60.512.65) waarin een nadelig saldo van 3.233.17 8.508.92). Aan keurlonen is geraamd 50.420 47.140).

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 3