Waalwijkse en Langstraatse Courant GRONDONTEIGENING TEN BEHOEVE VAN SPORTPARKPLAN W. TIMMERMANS ZONEN Assurantiën op elk gebied. f7000.- voor twee voetbalterreinen KERKVAARTSE HAVEN VAN GROTE BETEKENIS VOOR WASPIK Nijverheidsschool reikte diploma's uit STASSAR BRILLEN WAALWIJK MAANDAG 1 APRIL 1957 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. 80e JAARGANG No. 26 Abonnement: 21 cent per week per kwartaal f 2.70 2.95 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief BureauxGROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL TEL. 2002 Dr van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" GEMEENTERAAD WAALWIJK J)e raad der gemeente Waal wijk kwam donderdagavond onder voorzitterschap van bur gemeester Teijssen in openbare vergadering bijeen. Bij de ingekomen stukken be vond zich een ontwerp-besluit van G. S. waarin werd voorge steld de wethouderssalarissen te verhogen m.i.v. 1 januari 1957. Op voorstel van de voorzitter besloot de raad aan G. S. te ad viseren deze verhoging te doen ingaan op 1 juli 1956. Met betrekking tot het voor stel tot onbewoonbaarverklaring van het pand Grotestraat 281a, merkte de heer Duijvelaar op dat het toch niet aanging om het dak boven iemands hoofd af te bre ken zoals hier geschiedt en hij vroeg of de onbewoonbaarver klaring ook zou hebben plaats gevonden indien dit niet was ge beurd. De voorzitter verwees in zijn antwoord naar het advies van de hoofdingenieur-directeur van de volkshuisvesting, waarin zonder nadere precisering wordt gezegd dat bedoelde woning in onbewoonbare staat verkeert en niet meer in bewoonbare staat is te brengen. Daarnaast verwees hij echter naar het rapport van de dienst. Gemeentewerken, die achtereenvolgens de details van deze woning kwalificeert van slecht tot zeer slecht. Tenslotte herinnerde de voorzitter er aan dat deze woning reeds eerder op de lijst van onbewoonbaar te ver klaren woningen voor kwam. De raad hechtte zijn goedkeu ring aan het voorstel tot 't ver lenen van een bijdrage aan het Waterschap „De Binnen- en Bui tenpolder van Baardwijk" voor de aankoop van de „Bailey-brug" over het kanaal 's-Bosch-Dron- gelen, welke brug dan de nieuwe oeververbinding zal gaan vormen over het Oude Maasje bij Doe veren. Het voorschot op de vergoe ding voor vakleerkrachten werd door de raad vastgesteld voor de r.k. jongens ulo-school op een bedrag van 2.381.96: voor de r.k. meisjes ulo-school op een bedrag van 4.320.10 en voor de Nuts ulo.school op 2.447.23. De voorschotten op de kosten bijzonder onderwijs 1957 werden door de raad als volgt vastge steld voor het gewoon lager on derwijs 93.140.-, voor 't buiten gewoon lager onderwijs 13.005, en voor het uitgebreid lager on derwijs 19.720.Tevens wer den vastgesteld de vergoedingen betreffende de exploitatiekosten, stichtingskosten en de huur van gebouwen en terreinen der bij zondere kleuterscholen. Voor het drumband-concours, dat op 15 en 16 juni ter gelegen heid van de viering van het gou den bestaansfeest van Waalwiiks Belang zal worden gehouden, be sloot de raad een garantie te ver lenen tot een bedrag van 700.-. Ten behoeve van de verwezen lijking van het sportparkplan besloot de raad over te gaan tot onteigening van een aantal per celen grond tussen de Zuider Pa rallelweg en de Eerste Zeine. Aanvankelijk waren er vier eige naars, die niet bereid waren de hun in eigendom toebehorende gronden tegen de maximum toe laatbare prijs aan de gemeente te verkopen, t.w.A. .T. v. Bladel te Waalwijk. W. A. H. Maassen te Vught, M. M. C. Maassen te Weert en de Maatschapnij tot be vordering van welstand voorna melijk onder de landlieden te Eindhoven. Van deze eigenaars had de heer A. J. van Bladel zich alsnog bereid verklaard om zijn grond tegen 0.70 per m2 aan de gemeente te verkopen. De heer Pullens was van oor deel dat het hoog tijd is dat de ze onteigeningsaangelegenheden straffer worden aangepakt. En in dit geval, waar de eigenaars geen gebruikers of landbouwers zijn. moest z.i. geen pardon meer gelden. Hii zou graag zien dat er na het besluit direct een aanvang werd gemaakt met de onteige ningsprocedure. De rechter moet maar eens uitspraak doen in dit geval, zo meende hij. De heer Meijs voelde voor een wat mildere aanpak en meende dat betrokkenen nog enkele da gen in de gelegenheid gesteld moesten worden om op vrijwilli ge basis tot overeenstemming te komen. Omdat een procedure bij zonder tijdrovend is, wilde hij deze eigenlijk wel vermijden. De heer v. d. Hoven was het hiermee eens. Wel wilde hij een algemene maatstaf met daar naast echter een ruimere limiet tot wanneer een overeenkomst op vrijwillige basis mogelijk is. De voorzitter wees er nog eens op dat de gemeente eerst dan tot onteigening overgaat, wanneer er geen enkele andere weg meer open staat en dat aan betrokke nen altijd nog een laatste bericht wordt gezonden met betrekking tot hetgeen geboden kan worden en waarin tevens wordt gewezen op de consequenties welke een weigering tot verkoop inhoudt. Het is echter zo, dat er zelfs na dat de raad het besluit tot ont eigening heeft genomen, een overeenkomst op vrijwillige ba sis mogelijk blijft tot op de dag van de uitspraak. Bij de onteige ningsprocedure prevaleert nu eenmaal de overeenkomst op vrijwillige basis. Overigens was de voorzitter het volkomen eens met de heer Pullens met betrek king tot het verkrijgen van een rechterlijke uitspraak. Het wordt tijd dat er een einde komt aan de tegenwerking welke de gemeen te telkens weer ondervindt bij de realisering van noodzakelijke uit breidingsplannen. De heren Eibers en Pullens konden zich met dit standpunt volkomen verenigen en meenden dat direct na het besluit van de raad een begin moest worden ge maakt met de onteigeningspro cedure. De heren v. d. Hoven en Meijs verduidelijkten hun stand punt door te zeggen dat ook zij er niets voor voelden om betrok kenen nog veel tijd te geven om tot overeenstemming te komen. De gemeente is al veel te lank moedig in haar optreden en zij meenden dan ook dat er aan be trokkenen bericht moest worden gezonden dat dan en dan de ont eigeningsprocedure aanhangig zoii worden gemaakt. De raad besloot vervolgens tot de aankoop van grond in de bui tenpolder van Besoijen en tdh oosten van de Mr. v. Coothstraat en tot verkoop van grond aan de Winterdijk (t.b.v. confectiefa briek van de Cowa). aan de Eer ste Zeine en te Besoijen. Het voorstel tot ruiling van grond in de buitenpolder van Baardwijk verwonderde de heer Pullens. Het betrof hier 'n stukje grond dat de gemeente nodig heeft voor het uitbreidingsplan tussen de nieuwe Provinciale weg en de Winterdijk. De eigenaar wilde deze grond niet verkopen, maar wel ruilen. De heer Pullens vond het niet juist dat de ge meente hierop was ingegaan, om dat z.i. hiermee een precedent zou geschapen worden. De heer Eibers was dezelfde mening toe gedaan. De voorzitter wees er op dat het hier twee kleine strookjes grond betreft van 14.80 are en 11.30 are, zodat van 't scheppen van een precedent nauwelijks sprake kan zijn. Bovendien is het terrein dat geruild wordt voor de gemeente van practisch geen be tekenis, het ligt pal tegen de ka naaldijk aan. De heer v. d. Hoven bracht het uitbreidingsplan tussen de nieu we Prov. weg en de Winterdijk in Baardwijk ter sprake. Omdat er momenteel zeer veel mensen zijn die bouwterrein zoeken acht te hij het wenselijk dat deze gronden vlug een bestemming krijgen, zodat de mensen gele genheid krijgen daar aantrekke lijke panden belangrijk voor de entree van Waalwijk neer te zetten. De voorzitter antwoordde dat het uitbreidingsplan voor be doeld gebied thans in voorberei ding is en dat hieromtrent bin nenkort nadere mededelingen zullen kunnen worden gedaan. Verder hechtte de raad zijn goedkeuring aan het voorstel tot het aangaan van een geldlening met de Congregatie der Eerw. Broeders te Maastricht, groot 115.000.—. Tenslotte werden er nog be sluiten genomen met betrekking tot de verlenging van de looptijd van een kasgeldlening van 500.000.inzake de wijziging van een rekening-courant-over eenkomst. W A A L W IJ K I GEMEENTERAAD SPRANG-CAPELLE Onder voorzitterschap van loco-burgemeestef Winkelman kwam de raad van Sprang-Ca- pelle vrijdagavond in openbare vergadering bijeen. Het eerste voorstel betrof de toekenning van voorschotten op de vergoeding van de exploitatie kosten der bijzondere scholen. Voor de school voor Ghr. Volks onderwijs te Sprang werd het voorschot bepaald op 9523.90, voor de school met de Bijbel te Capelle op 7461.60. Aan laatst genoemde school besloot de raad eveneens een voorschot toe te kennen van f 382.82 op de ver goeding voor een lerares nuttige handwerken. Aan de Prot. Chr. Kleuter school te v.m. Sprang kende de raad een voorschot toe op de ver goedingen ex art. 73 le en 2e lid, resp. groot 1300.en 600.67. Voor de verharding van de weg welke voert van de kleuter school naar de speelplaats ach ter het Bondsgebqyw voteerde de raad een bedrag van 3000. De heren Timmermans en van Caem zeiden verheugd te zijn over het voorstel. De heer van Caem informeerde naar de breed te waarover de verharding zou plaats vinden. Circa drie meter, kon de voorzitter hierop ant woorden. De heren Timmermans en v. Caem stelden voor de rest te verharden met oud materiaal. De voorzitter wees er op dat voor dit extra werk geen rijks vergoeding zal worden gegeven, maar hij meende dat de dienst gemeentewerken ongetwijfeld de ze zaak naar behoren zou oplos sen, als de mogelijkheden daar toe voorhanden zijn. De raad verklaarde zich ac- coord met het ontwerp-besluit van G. S., waarin de jaarwedde van een wethouder m.i.v. 1 jan. 1957 wordt gebracht van 1100.- od 1320.per jaar. De heer v. Caem gaf uiting aan zijn dankbaarheid met betrek king tot het voorstel tot verho ging van de kleding- en rijwiel- toelage voor het gemeenteperso- neel. Hij meende dat de bedragen zeer juist gekozen zijn. Voor de gemeentebode werd de kleding- toelage verhoogd van 52.op 100.per jaar. De kledingtoe- lage werd voor gemeentewerklie den gebracht op 65.p. jaar en de rijwieltoelage voor de ge meentewerklieden werd bepaald op 52.p. jaar met terugwer kende kracht over 1956. Het maximum in rekening-cou rant op te nemen krediet voor de maanden maart t.m. juni 1957 werd bepaald op 800.Ó00. Op diens verzoek zal aan de heer P. C. v. d. Linde te Sprang- Capelle worden verkocht een perceel grond groot 630 m2, ge legen aan het Vrijhoeveplein te gen een prijs van 3.15 per m2. Voor de verbetering van de voetbalvelden van HNC en Wit Zwart voteerde de raad een be drag van 7000.Hierdoor zul len deze velden volwaardige voet balvelden worden. De heer Tim mermans vroeg ook aandacht voor het in orde brengen van het terrein van NEO. De voorzitter antwoordde dat de zaak hier wat moeilijker ligt. Voor het in ei gendom krijgen van dit terrein is men afhankelijk van een par ticuliere instantie. Het zal nog wel even duren voor een en an der in kannen en kruiken is, maar men zal trachten de zaak zoveel mogelijk te bespoedigen. De heer Dekkers wees er op dat de twee te verbeteren terrei nen in gebruik zijn bij twee clubs. Er is echter geen oefen terrein, hetgeen toch wel bijzon der jammer is. De heer Dekkers vroeg zich af of de gemeente geen stootje zou kunnen geven tot een fusie van beide verenigingen. Dan zou er een terrein als oefenterrein vrij komen.'De voorzitter antwoord de dat met de verenigingen is overeen gekomen dat de terrei nen een matige bespeling zullen krijgen. Een fusie tussen beide verenigingen zou echter z.i. wel altijd een onvervulde wens blij ven. Aan de voetbalclub NEO kende de raad tot wederopzegging een subsidie van 250.- per jaar toe. Tot slot van deze vergadering keurde de raad enkele wijzigin gen van de gemeentebegrotingen 1956 en 1957 goed. Uitbaggering stelde haven opnieuw open voor 1000-ton schepen. Het mag dan niet zo zijn dat Waspik voor de binnen scheepvaart van grote importan tie is, voor Waspik zelf is het be zit van een goede haven van bij zondere economische en maat schappelijke betekenis. Met een goede haven immers is het in dustriële aspect van de plaats ten zeerste gebaat. Niet alleen dat de gevestigde industrieën bij zonder belang hebben bij 'n goe de en snelle verbinding te water, een goede haven zal tevens een belangrijke stimulans ziin met betrekking tot het vestigen van nieuwe industrieën. En hiermee hangt uiteraard de maatschap pelijke ontwikkeling van Was pik ten nauwste samen. Onder de energieke en voort varende leiding van wijlen bur gemeester Couwenberg heeft het gemeentebestuur de betekenis van de Kerkvaartse haven inge zien en zijn taak te dien aanzien naar behoren vervuld. In 1948 werd de haven uitgebaggerd en in 1956 werd hieraan voor de tweede maal begonnen. Ter gelegenheid van de ople vering van dit wrerk, dat is uitge voerd door de fa. I. Rosingh te Utrecht, werd donderdagmiddag door het gemeentebestuur een rondgang gemaakt langs de Kerkvaartse haven, waarbij bur gemeester van Erp zich uitvoe rig liet voorlichten over de om vang en de betekenis van het werk. Hierbij waren tevens te genwoordig de heer en mevrouw Rosingh mevrouw Rosingh maakt deel uit van de hoofddi rectie van deze firma verte genwoordigers van de Ned. Hei de Mij., de N.C.B. en de Brabant se pers. Door deze uitbaggering, die zeer grondig is verricht, heeft de Kerkvaartse haven een belangrij ke verbetering ondergaan. Van de monding af tot aan de scheeps werf van de Fa. Ruijtenberg is 't water onder gunstige omstandig heden bevaarbaar voor schepen met een diepgang van 2.50 m. en kunnen geladen schepen van 1000 ton loswal en werf berei ken. Vroeger was dit niet moge lijk. De heer Rosingh deelde ons mee dat er heel wat meer is uit gehaald moeten worden dan aan vankelijk werd verwacht, waar bij als zeer onwelkome surprises een aantal fikse granaten naar boven kwam. De burgemeester gaf uiting aan zijn voldoening over deze oplevering en onderstreepte dat de haven thans weer geheel aan haar doel beantwoordt. Hij sprak de hoop uit dat ten aanzien van de Kerkvaartse haven zou mo gen gerekend worden op de me dewerking van iedereen, vooral op die van de gebruikers. In hotel van Iersel werd door de deelnemers aan deze rond gang een heildronk uitgebracht op de voltooiing van dit werk, dat van zo groot belang is voor de economsiche en maatschappe lijke aspecten van de gemeente Waspik. Vrijdagmiddag had in de Nij verheidsschool voor Waal wijk en Omstreken de halfjaar lijkse diploma-uitreiking plaats. In zijn openingswoord zei de voorzitter van het schoolbestuur, d heer Jan Tielen Toen wij de laatste maal voor deze diploma-uitreiking bijeen waren, leefden we nog in hoop en vrees omtrent de aanbesteding van 't nieuwe schoolgebouw en de verbouw van het oude, terwijl het spook van de bouwstop na derbij kwam. Gelukkig zijn we aan deze greep juist ontsnapt en konden we in januari aanbeste den, en iedereen kan nu zelf con stateren dat men met kracht aan de gang is en er alle vertrouwen mag zijn dat we spoedig van dc huidige ellende, het afwijzen van leerlingen, af zijn. Zie maar naai de laatste aangifte, 123 stuks en 7§ aangenomen en voorts het op eii neertrekken van school naar school met de nadelige gevolgen van dien. Op de tweede plaats deel ik u mede dat dit de laatste maal is dat in april leerlingen worden aangenomen en diploma's uitge reikt, dus tweemaal per jaar en in de toekomst de aanneming slechts plaats heeft eenmaal per jaar in september. Dit was een uitdrukkelijke wens van het De partement van O.K.W., zoals dat overigens overal elders het ge val is. Ik zal nu overgaan tot uitrei king der diploma's en prijzen. De volgende diploma's werden uitgereikt Schoenmakers. Adrianus de Bont, Waalwijk; Cornelis Kwanten, Kaatsheuvel; Henricus van der Lee, Waalwijk; Marius van Venrooii, Waalwijk; Leonardus Voogd, Kaatsheuvel. Smeden-bankwerken. Gerrit van Beek, Kaatsheuvel; Bernardus van den Berg, Waal wijk; Antonius van den Bosch, Drunen; Marius Branderhorst, Genderen; Johannes Bulham, Kaatsheuvel; Sjoerd Bulham, KaatsheuvelCornelis Freyer, Loonopzand; Jacobus de Graaf, 's-GravenmoerJosenh Heeren, Waalwijk; Frederik Henkelman, Waalwijk; Johannes Impermann Waalwijk: Adrianus Klerks Dru nen; Jacobus Klijn, Kaatsheuvel; Josephus Leijtens, Waalwijk; Marinus Maas, Waalwijk; Fran- ciscus Pullens, Waalwijk.; Fran- ciscus Schaafstra, Kaatsheuvel Adrianus v. Strien, Raamsdonk; Cornelis van der Ven, Nieuw- kuijk; Jan Verschuren, Uden- hout; Govert Verzijl, Wijk. Niet gediplomeerd drie. Timmerlieden. Petrus v. d. Broek, Kaatsheu vel; Johannes van Buul, Waal wijk; Jan van Geenen, Waalwijk; Josephus van der Griendt, Waal wijk; Adrianus van Hilst, Waal wijk; Wilhelmus Klijn, Kaals- heuvel; Henk van der Schans, KaatsheuvelHubertus Verreijt, Haarsteeg; Johannes Witlox, Kaatsheuvel: Adrianus Wijgers, Wük en Aalburg. Niet gediplomeerd drie. Schoenmakers. Geen prijzen toegekend. Smeden-bankwerken. le prijs: Johannes Bulham, Kaatsheuvel. Timmerlieden, le prijs: Jan v. Geenen. Waalwijk: 2e prijs: Adrianus Wijgers. Wijk en Aal burg: 3e prijs: Johannes Witlox Kaatsheuvel. Na deze diploma-uitreiking richtte de heer Tielen zich met de volgende korte toespraak tot de vertrekkende leerlingen Namens het bestuur feliciteer ik de jongelui van harte met het behaalde diploma en de speciale prijzen. Ik hoop dat ze daarvan in hun later leven veel genoegen en voordeel zullen beleven, in elk geval is het zeker, dat zij een grote voorsprong hebben op jon gens, die recht van de school de fabriek in gaan, vooral nu door samenwerking van de Commis sie van Advies in Arbeidszaken van 't Arbeidsbureau en ons be stuur een regeling is getroffen, dat degenen die een diploma ver overen, tegelijk een mededeling meekrijgen voor hen zelf en hun ouders, waarin wordt vermeld waar de jongelui, naar hun aan leg, geaardheid enz. 't best thuis horen, zodat de jongen komt in 't vak waarin hij de beste presta ties levert, wat voor hem voor z'n toekomst, maar ook voor indus trie en ambacht van het grootste belang kan zijn. Vervolgens richtte de direc teur der school, de heer van Steenderen, zich tot de gediplo- meerde leerlingen. Hij hoopte dat dit afscheid geen „vaarwel" zou zijn, maar een „tot ziens" en hij sprak de verwachting uit dat ook zij er in zouden mogen sla gen een goede positie in het leven te verwerven. Vele oud-leerlin gen zijn daar reeds in geslaagd, hetgeen hij een bewijs noemde dat het zaad, dat op de Waal wijkse Nijverheidsschool is uit gezaaid, vruchten heeft afgewor pen. Hij spoorde de vertrekken de leerlingen aan om in 't leven steeds te blijven werken voor de toekomst. Verder bracht de directeur dank aan de leraren voor het ve le dat zij onder moeilijke omstan digheden hebben gepresteerd. Hij sprak de hoop uit dat er over een jaar onder gunstigere omstandig heden zou kunnen worden ge werkt. De bouw van het nieuwe schoolgebouw moest voor dc voorzitter wel een bijzondere vreugde zijn, omdat hij een zo belangrijk deel van zijn leven ge wijd heeft aan de totstandko ming van deze school. De direc teur sprak er zijn verwondering over uit dat bij de huldiging van de heer Tielen i.v.m. zijn 50-jarig secretariaat en bestuursfunctie vanaf de oprichting van Waal wij ks Belang, er niet gesproken was over diens werk ten behoe ve van de Nijverheidsschool. De directeur noemde de werkzaam heden van de heer Tielen voor de Nijverheidsschool diens mooi ste levenswerk, dat niet alleen voor de streek, maar vooral voor de jeugd van zo buitengewone betekenis is. Tenslotte verzocht de direc teur de heer Tielen om de wis selbeker uit te reiken aan de klas welke de beste resultaten had bereikt in de onderlinge school- voetbalcompetitie. De winnaar van deze competitie bleek klas 2 van de afd. bankwerken te zijn. Met een gelukwens overhan digde de voorzitter aan de can- tain van deze ploeg, v. Heeswijk, de beker, maar sprak daarbij de hoon uit dat de uitblinkers op voetbalgehied ook uitblinkers zouden blijken in de dagelijkse bezigheden. Hierna maakte de directeur de bevorderingen bekend. Namens dc gediplomeerde leer lingen werd het woord gevoerd door Fr. Schaafstra uit Kaats- seuvel (Bankw. 41, Hub. Verreijt uit Haarsteeg (Timmeren 4) en Corn. Kwanten uit Kaatsheuvel (Schoenmaken 4), waarbij on openhartige en geestige wijze de directeur en leraren werden be dankt en ook de hand in Mgen boezem werd gestoken. Het be stuur kreeg van de 4e klas tim meren een kist sigaren aangebo den en van de afd. cmeden-bank- werken 'n fraai boeket bloemen. Tenslotte sprak de heer TieFn het volgende dank- en afscheids woord Een hartelijk wToord van dank aan de sprekers uit de geslaag den en ook voor hun aangeboden geschenken. Het bestuur, direc teur en leraren stellen deze be wijzen van dankbaarheid en waardering op hoge prijs. Tenslotte moge ik een woord van dank brengen aan directeur en lerarén voor hun goed werk, aan onderwijs en opvoeding be steed, want dit is een zeer voor name taak. We kunnen nog zul ke mooie, moderne gebouwen krijgen met een pracht-outillage, maar het onderwijs en de opvoe ding blijven primair voor de goede naam der school. Ik ver trouw dat u met alle kracht en homogene samenwerking zult trachten dit onderwijs en deze opvoeding steeds hoger op te voeren, in het belang van de leerlingen, maar ook in het be lang der school. Provinciaal Nieaws PROVINCIALE JEUGDRAAD. Door provinciale overheid gesteund en erkend. Drs. A. Stadhouders in bestuur gekozen. In hotel-restaurant „Modern" te Tilburg kwamen het bestuur en de Raad van Afgevaardigden van de provinciale jeugdraad van geheel Brabant bijeen ter be spreking van diverse aangelegen heden. In zijn openingswoord gaf de voorzitter, Drs. v. d. Made uit Breda een overzicht van de werk zaamheden en wees hierbij op de EfVS

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 1