Personeel voor de ophalerij. Uit Loonopzand's verleden. N.V. Schoenfabriek A. J. de Kort Enorme sortering Communie pakjes W0NINGRUIL Overleder snijder aankomende jongen prima modeleur LOIJKENS' KLEDING H. VAN MIL-VAN SPRANG AFWEZIG Nederland - Duitsland A. Mulders-Sars PRUIMERS het helemaal zelf in de hand... 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 1 APRIL 1957 3 Hoge Steenweg 14 's-Hertogenbosch Wevenit pakjes 7 jaar v.a. f47.00 Kamgaren 99 99 99 f 47.50 Flanel f 41.2B Hoge Steenweg 3 's-Hertogenbosch VERGADERING WATERSCHAPPEN. Capelle Geertrui «Seniteirg Stationsstraat WAALWIJK VRAAGT Sprang-Capelle Tilburg GEVRAAGD 2 kalfkoeien 1 versgekalfde vaars 5 vaarskalveren M. C. van Nooy Maakt 't U gemakkelijk. KOOP UW KLEDING VAN UW HUISHOUDGELD NOU GA 7-EIEREN MARIETTE VERWIEL MR. R. HASTERT HANNY VAN NUENEN en HENK VAN LOON H. MINKE Het domein der goedgeklede vrouw per persoon f 5.50 BEËDIGD TAXATEUR 89.75 t/m 250.- in wevenit, kamgaren en flanel Grote verscheidenheid in modellen, Uitsluitend 1e klas fabrikaten, zodat wij U een uitstekende pasvorm kunnen garanderen. AISOISX r van een nieuwe-voorzitter. De le den stemden er mee in de heer Dr. F. Vercauteren, leraar aan het Dr. MollerteoHege, tot voor zitter te benoemen. Daar de heer Vercauteren nog niet zo lang in Waalwijk woont, was het hem nog moeilijk zich direct in het heemkundig Werk te plaatsen, doch hij ging £r mee accoord en zou trachten al het mogelijke voor de vereniging te doen, daar hij er zeer voor geïnteresseerd was. Het volgende' punt was de com pletering van de ledenlijst voor de doorzending naar Brabants Heem. Dit kan de secretaris nog niet doen, daar hij van de pen ningmeester al de nodige gege vens nog moet ontvangen. De plannen voor het komende zomerseizoen werden besproken en getracht zal worden elke maand een excursie te organise ren, terwijl voor het winterpro- pramma reeds enkele onderwer pen werden behandeld. Wat de ledenwerving betreft, moet begonnen worden met de aantrekking van jeugdige perso nen uit de hogere klassen dei- lagere school, van de beide HBS- en e;n andere scholen.. Bekend is dat er toch wel voldoende activi teit is in Waalwijk en omgeving. Opgave van nieuwe leden of geïnteresseerden kan geschieden bij de voorzitter Dr. Vercauteren. Dr. Mollerlaan 1 te Waalwijk, of bij de secretaris J. Toorians, v. Rijckevorselstraat 48 te Loon- opzand. De Waterschappen „De Bin- nenpolder van Waalwijk" en „De Buitenpolder van Waalwijk" zul len op 23 april a.s. in hotel de Twee Kolommen een vergadering van Stemgerechtigde Ingelanden houden. „De Buitenpolder van Waalwijk" zal des namiddags om 4 uur vergaderen. Op de agenda staat o.m. de rekening 1955-1956 en de begroting 1957-1958. „De Binnenpolder van Waal wijk" vergadert om 7 uur. Ook hiér bevat de agenda o.m. de voorgenoemde rekening en be groting, alsmede de verkiezing van een lid van het dagelijks be stuur wegens periodieke aftre ding van de heer R. L. v. Loon. Belangrijke Groene Kruis-vergadering. Grootse plannen voor de toekomst. Financiële zorgen. Woensdagavond half 8 hield de vereniging ,,'t Groene Kruis" voor de gemeente Sprang-Capelle in café Cové-v. d. Haart aan de Nièu\ye- vaart haar jaarvergadering, die niet die belangstelling had, welke een belangrijke agenda, als voor deze vergadering ontworpen, zou doen verwachten. Van de ruim 1200 le den was slechts een 40-tal aanwe zig. Onder de belangstellenden werd dr. Verster uit 's Gravenmoer opgemerkt, die als vertegenwoordi ger van de Provinciale Noordbra bantse Vereniging „Het Groene Kruis" deze vergadering meemaak te. Bij ontstentenis van de voorzitter, de Edelachtbare Heer A. Smit, die door ziekte verhinderd was, opende de vice-voorzitter, de heer H. Kerst, deze bijeenkomst met een kort wel komstwoord, waarna de secretaris, de heer J. Waverijn, na voorlezing van de notulen, een keurig verslag uitbracht van de toestand en werk zaamheden van de vereniging tij dens het verschenen jaar, daarbij speciaal aandacht schenkende aan het dankbaar gebruik, dat van de diensten van „Het Grone Kruis" weer op velerlei gebied werd ge maakt en waarvoor de beide wijk verpleegsters, de dames v. Thiel en Knook, alle lof werd toegezwaaid. We hopen op het uitgebreide werk van de wijkverpleegsters nog nader terug te kunnen komen. Blijkens het financieel verslag, baarden tekorten de penningmees ter, de heer W. J. v. Nieuwenhuij- zen, veel zorgen. Over het versche nen boekjaar zal, wanneer het res tant van de Rijkssubsidie en van de gemeentelijke bijdrage ontvangen is, toch nog een tekort van onge veer 1500 te noteren vallen, ter wijl de begroting over 1957, die in ontvangsten en uitgaven werd vast gesteld op 17163... niet sluitend te maken was, maar een tekort van ongeveer 500 aanwees. Uit 't rap port van de kascontrole-commissie 1956, bij monde van de heer J. Rij ken uitgebracht, die met de heer A. H. Kerst rekening en daarop betrekking hebbende bescheiden had nagezien, bleken rekening en verantwoording over 't verstreken boekjaar in orde te zijn. Tot leden van de financiële commissie voor 't lopende boekjaar werden de heren H. J. M. Kommers en C. Sterren burg benoemd, die zich deze benoe ming lieten welgevallen. De periodiek aftredende leden van het bestuur, de heren dr. H. Winkelman en W. Braspenning, werden herkozen, terwijl in de nog bestaande vacature wegens vertrek van mevr. Ten Ham-Hendrikse naar elders, werd voorzien door de ver kiezing van mevr. Van der Laan- in 't Veld. De beide herkozen leden, alsmede het nieuwe lid van het be stuur, dankten voor het in hen ge stelde vertrouwen en namen hun benoeming aan. Na een korte, toelichting en be antwoording van enkele vragen, werden de voorstellen van het be stuur, betreffende het aanvaarden van een schenking voor de bouw van een nieuw wijkgebouw, het stichten van een nieuw wijkgebouw en het aankopen van de benodigde grond daarvoor, alsmede de voor stellen tot het aangaan van al dan niet hypothecaire leningen en het verkopen van het bestaande wijk gebouw aan de Heistraat, met ^lge- mene stemmen aangenomen. Om de stijgende onkosten 't hoofd te kunnen bieden en mede met het oog op aanneming van het voorstel tot de bouw van een nieuw wijkge bouw, zal een noodwendige verho ging van de inkomsten moeten plaats hebben. Verschillende moge lijkheden om hiertoe te komen, werden onder het oog gezien, maar algemeen was men de mening toe gedaan dat een verhoging van de jaarlijkse contributie in de toe komst niet achterwege zal kunnen blijven. In een op korte termijn te houden vergadering met de wijk raden, zal het punt contributie na der onder het oog worden genomen. Tijdens de rondvraag kwamen nog enkele huishoudelijke aangele genheden ter sprake en om onge veer kwart voor 10 was het zakelijk gedeelte van de agenda, dat op vlot te, maar gedegen wijze was afge handeld, ten einde en werd 't woord gegeven aan de sedert enige maan den bij de Provinciale Vereniging „Het Groene Kruis" in functie ge treden psychiater, dr. Schoenma kers uit Rotterdam, die een cause rie hield over „Geestelijke volksge zondheid". Uit de rijke en interes sante, maar niet gemakkelijke stof deed spreker enkele grepen en wees daarbij ook op het voornemen te komen tot oprichting van één of meerdere Medische Opvoedkundige Bureaus. Met belangstelling werd de spreker in zijn beschouwing ge volgd en deze belangstelling resul teerde ten slotte in enkele vragen, die door dr. Schoenmakers werden beantwoord. Het was half 11 toen de voorzit ter deze algemene vergadering met een hartelijk woord van dank, tot de spreker gericht, sloot. Nieuwe industrie. Zoals burgemeester Mr. J. Ch. Faure reeds in zijn nieuwjaars rede bekend maakte, zou zich in Geertruidenberg een nieuwe in dustrie vestigen. Deze nieuwe industrie betreft de confectie-in- dustrie „Noord-Brabant", die op het ogenblik is gevestigd in het pand Maasdijk 4 te Raamsdonks- veer. Zij hoopt over twee maan den het industriepand, gelegen aan de Zuidwal waarin voorheen het bedrijf van de firma de Man was gevestigd, te kunnen betrek ken. Het vertrek van deze indus trie uit Raamsdonksveer houdt o.m. verband met het feit dat de daar beschikbare ruimte sinds lang niet meer aan de eisen vol doet. Dank zij de medewerking van burgemeester en wethouders en de Dienst Openbare Werken zullen zij straks over een riante en goed geoutilleerde bedrijfs ruimte de beschikking krijgen. Het pand zal geheel worden ge moderniseerd, krijgt een ideale indeling wat werkruimte en can- tine betreft en zal geheel voor zien worden van volautomati sche oliestook, verwarming en geluiddempende isolerende vloe ren. Het ligt in de bedoeling in de toekomst meer personeel uit de naaste omgeving aan te trek ken, waardoor tegemoet wordt gekomen aan het euvel dat veel vrouwelijke arbeidskrachten zich lange reistijden moeten getroos ten door noodgedwongen werk zaam te zijn in veraf gelegen ate liers. Men hoont in de toekomst over ongeveer 70 vrouwelijke ar beidskrachten te kunnen be schikken. ABDIJ EN KLOOSTERGOEDEREN IN VENLOON TUSSEN 1300 EN 1700. ii-i.: 'i .1 'li e! LiL IJ.) Wie denken mocht dat door de prediking van het Christendom in deze streken, als bij toverslag alle oud-heidens bijgeloof, alle heidense gebruiken en zelfs de slavernij zou zijn afgeschaft, heeft het wel ver mis en zelfs voor dat de slavernij definitief tot het verleden zou behoren waren nog bijna 250 jaren nodig. Voor wat Brabant betreft waren het vooral de drie grote abdijen Tongerlo, Pos tel en Berne, die de grote stoot zouden ge ven voor algehele vrijwording. Zij werden gesticht in een tijd. van algemene beroering en tweespalt en wel in alle lagen van d6 maatschappij. Vóór wat Brabant betreft was de toe stand nog om meerdere reden zeer inge wikkeld. De. Hertogen van Brabant en Lo tharingen waren evenals de Graven van Holland en de Bisschoppen van Utrecht, in voortdurende oorlogen gewikkeld, dan on derling, dan weer tegen de Keizer, terwijl hun leenmannen (de lagere adel) op hun beurt elkander weer bevochten. Bij dit alles stak het oude Manicheisme, maar dan in nieuwe vorm de kop op, en won vooral in de dichtstbevolkte wooncen- tra's veel aanhang. Het was dan ook deze ketterij die de stichting der kloosterabdijen nodig maakte, zowel tot bestrijding der ge noemde ketterij, als tot beschaving en ker stening van het landvolk, dat nog op een zeer laag zedelijk peil stond. Al spoedig beleefden de abdijen een tijd van grote bloei en konden zij zich zelfs nog meer andere belangen wijdden, ja werd zelfs de abt van Tongerlo door de Hertog benoemd als voornaamste prelaat van Bra bant en had zelfs als zodanig zitting in de Hoge Raad van de Hertog. Een direct gevolg van dit alles was, dat de abdijen al spoedig door de Hertogen, met goederen, zowel roerende als onroe rende, werden verrijkt, al was het nu juist niet altijd godsdienstzin die de hoge he ren hiertoe bewoog. Neen, de abdijen waren de zetels van wetenschap in die dagen en de geheimen omtrent cultivering van de woeste gronden, was in die dagen vrijwel alleen bekend bij de kloosterbewoners. Was het complex in cultuur gebracht land voor taan van dien aard dat het aan anderen kon worden overgegeven, dan verpachte de abt de gronden aan de vrije luiden, die voor een kleine vergoeding, meestal in na- tura de gronden mochten bebouwen. Was misoogst of andere tegenslag een handicap, dan schold de abt de pacht voor dat jaar geheel af gedeeltelijk kwijt, meer lettend op de ijver en goede wil van zijn pachter dan op eigen geldelijk voordeel. „Onder de kromstaf is het goed dienen", is een spreek woord dat nog stamt uit de dikwijls door onkunde of kwade trouw zo miskende mid deleeuwen. Was het op maatschappelijk gebied in en rond de abdij goed te leven, op het ge bied van het onderwijs in de abdij was het uitstekend, gelijk ook met de kloostertucht. Eenieder begreep dan ook dat voor het bestuur der Christelijke gemeenten en tot opwekking van het geestelijk en godsdien stig leven, dat overal veel geleden had, geen waardiger priesters te vinden waren dan die van Tongerlo kwamen. Ook onze streek heeft gedurende enkele eeuwen de weldadige invloed van de Ton- gerlosche abdij ondervonden en zo schonk Hertog Hendrik van Brabant in 1231 het patronaatsrecht van de kerk van West- Tilburg (het tegenwoordige Tilbhrg) aan genoemde abdij, terwijl nog hetzelfde jaar de abdij in het bezit kwam van Hoogeloon. In 1233 gaf hij haar bovendien het ker kelijk bestuur van Venloon (Loonopzand), Waalwijk en Drunen, in de overtuiging dat die dorpen, schaars bewoond en groten deels uit woestijnen bestaande, door tus senkomst van de abdij spoedig tot welige oorden zouden zijn herschapen en bewoond door een nijvere en arbeidzame bevolking. Zo zien we de Norbertijnen ook in onze gemeente al spoedig vaste bezittingen krij gen. Een der meest bekende bezittingen der Tongerlose abdij is de St. Michielshoeve aan de Molenstraat te Loonopzand. Het is de boerderij gelegen op het einde van de Kloosterstraat. Wanneer deze hoeve in het bezit van Tongerlo kwam, werd tot op he den nog niet gevonden. Wel weten we dat bij de stichting van het Bisdom 's-Her togenbosch de abdij deze hoeve aan het bisdom afstond, (Foppens, Historia Episco- patus Silvaducensus M.D.CC XXI). „Een hoeve gelegen in Venloon, jaarlyx uytbrengende negentien mudden twee loo- pen ende vier vijfde deelen, het voorlyf met de hellicht van de beesten, geestimeert jaerlyx op eenentwintich rinsgulden". Aan dezelfde Molenstraat had ook de ab dij van Postel bezittingen bestaande uit een boerderij „toebehoirende aen dat Godshuis van Postel". Reeds kort na 1300 heeft „Mariënkroon" de abdij van' Berne te Heusden bezittingen onder Loon en in 1409 krijgt de abt van Berne, Godschalk van Veen er nog gronden bij, nml. enkele moervelden, grenzende aan de hoeve van de abdij (de Bernsehoeve-, die wij thans nog kennen, nabij de Efteling. Berne heeft het langste haar goederen in onze omgeving behouden. Na de onzalige godsdiensttwisten der 16e en 17e eeuw, toen de Staten van Holland schier alle kerkelijke en kloostergoederen incorporeerden, sloegen ze ook de Bernse goederen aan. In 1622 kwamen de bezit tingen onder de hamer. Er was blijkbaar niemand die er geld op bood ('t betrof im mers kerkelijk goed). In 1700 opnieuw pu bliek geveild bracht de bezitting de respec tabele som op vantwintig gulden. Behalve de drie bovengenoemde abdijen had ook de abdij van Egmont onder Loon enkele bezittingen o.a. nabij Loonsendijk een landerij, die men nu nog „den Eg mond" en een steeg in de nabijheid ervan die men nog de Egmontsesteeg, ook wel Dijkbaansesteeg noemt. Ook het Waalwijkse Convent Nazareth had onder Loon bezittingen, nml. goederen nabij de Roestelberg en den Efteling, aan dit klooster geschonken door de Nassau's die in genoemd convent een tweetal familie leden hadden als zusters. Loonopzand. P. A. v. B. De margarine en het bruin- brood zijn met 1 cent verlaagd De Sovjet-Unie is thans druk bezig met druk uit te oefe nen op de Scandinavische lan den; er worden voortdurend no ta's en protestnota's gezonden. De Engelse stakingen brei den zich voortdurend uit en be tekenen een ramp voor 't land. De ziekenfondsen zullen vanaf 1 april de tandheelkundige hulp beëindigen. In Indonesië wordt 't steeds erger; nu weer heeft men op tal van plaatsen huiszoeking gedaan bij Europeanen en met 'n nieuwe regering vlot het helemaal niet. De prijs van de Limburgse kolen gaat met ingang van 1 april omhoog met ge middeld rond 5 gulden per ton verkoop bare produktie. De betalingsbalans op lopende rekening zal in 1957 weer in evenwicht komen. Het is zelfs mogelijk, dat er een klein overschot ontstaat. Dit is - heel globaal gezegd - de mening van het Centraal Planbureau, dat onlangs zijn jaarlijks rapport aan de regering heeft uitgebracht. Het stuk moet nog in de ministerraad worden besproken, alvorens het zal worden gepubliceerd. Mi nister Zijlstra (Economische Zaken) heeft er woensdag in de Eerste Kamer toch reeds enige mededelingen over gedaan. OOSTENRIJKSE SCHEIDS RECHTER LEIDT NEDERLAND—BELGIË. De Oostenrijker Grill zal de in terland voetbalwedstrijd Neder landBelgië leiden, die op 28 april in het Olympisch Stadion te Amsterdam wordt gespeeld. Hij zal worden geassisteerd door zijn landgenoten Straka en Che bat. Heb nieuwe woning in Tilburg beschikbaar. Brieven onder nr. 17 aan het bureau van dit blad. en voor de snijderij en Brieven onder no. 16 aan het bureau van dit blad. TB KOOP (4e kalf) aan telling alle zwart-bont 2e Zeine 6aa - Waalwijk Wij leveren U in het betere genre alle Dames-, Heren- en Kinderkleding op zeer pret tige betalingsvoorwaarden, zonder verhoging van prijs of bijkomende kosten. U maakt tevens kennis met een der grootst gesorteerde zaken van Brabant. Komt U geheel vrijblijvend eens onze collecties bewonde ren of schrijft U even voor vertegenwoordigersbezoek aan huis. Discretie verzekerd. Korvelseweg 61 TILBURG. - Telef. 25667. Diverse gevulde paaseitjes VAN DE BANKETBAKKER De speciale producten voor de paastijd. (Lid gebak expresse) Telefoon 2312 WAALWIJK VERLOOFD en Waalwijk, Grotestraat £08 Luxemb., 16 Rue Michel Welter ONDERTROUWD De Huwelijksinzegening zal plaatsvinden op woensdag 1 mei a's. om 9.30 uur in de parochiekerk van St, Anna. Tilburg, april 1957 Bredaseweg 126 Gelegenheid tot feliciteren van 1-2 uur Bredaseweg 126 Toekomstig adresBredase weg 126, Tilburg. Tandarts Waalwijk Zaterdag 6 april tot 14 april DE ECHO OOK UW BLAD BBBBEDBBBaBHflGBQBBBBHBfl EBiBBBBBCllI: aS Naar de voetbalwedstrijd te Amsterdam op woensdag 3 april Stationsstraat 97 Tel. 2051 Attentie De tabak van de merken Witte Ster en Nikkel kan niet uitdrogen. Door speciale ver pakking nu blijvend vers en soepel. Geen kort, altijd sappig - geen verlies, dus voordelig. onr. goederen, in- en verk. huizen, hypotheken. J. FREDERIKS, Kaatsheuvel Hoofdstraat 60 Tel. 2034 dat Uw mantelkostuum net weer „eventjes" afwijkt van het geijkte genre. En welke vrouw is ongevoelig voor een goedkeurende blik in haar richting, en een prettig com plimentje voor haar bijzondere smaak. Verschaf U die prettige zekerheid door U goed gekleed te weten. U hebt het echt zelf helemaal in de hand. Kies uit de keurcollectie van SUISSE, die ook dit seizoen weer werd samengesteld om het de meest kieskeurigen volkomen naar wens te maken.

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 3