LAATSTE BKRHHTES HANDBALSPORT Uit de Langstraat Gemeenteraad JRaamsdonk. De kruisweg van St. Jan. BILJARTEN ilfiE?»' DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 1 APRIL 1957 Sprang^ Ca pol ie Sprang CapeÊle Brunen Boxtel liet spel weer in handen en de verdediging van DESK be leefde jgevaarlijke ogenblikken. Uit een hoge voorzet van de Box tel linksbuiten belandde de bal bij de mede opgerukte rechtshalf Rooijakkers, die met een keurig schot de stand op 02 bracht. Opnieuw probeerde DESK de eer te redden, doch een enkel schot, goed gericht, zette geen zoden aan de dijk. Het bleef een Boxt.el voorsprong en het werd een Boxtel overwinning. Roosendaal 2DESK 2 42. In een vooral na rust goed ge speelde wedstrijd heeft DESK 2 de puntjes aan de reserves van Roosendaal moeten laten, omdat Vrouwe Fortuna in het geheel gen oog had voor de Dessers. Voor rust slaagde Roosendaal er reeds in om een 30 voor sprong te nemen, terwijl de kee per van Roosendaal in deze peri ode reeds enkele moeilijke situ aties had beleefd en enkele ma len zijn kunnen kon tonen. In deze periode noteerden wij ook nog een kanjer tegen de Roosen- daal-lat. Na rust zagen we een groot DESK-offensief, dat na onge veer 15 minuten een mooi doel punt opleverde. Even later krij gen de Dessers en penalty te ne men, die jammer genoeg tegen de lat geschoten wordt en de ver dediging van Roosendaal kans ziet de bal weg te werken. Als Roosendaal na een snelle doorbraak tot 41 uitloopt, is de nederlaag een feit. Wel kun nen de Dessers de achterstand tot 42 verkleinen, maar verder kunnen ze niet komen, omdat naai en lat Roosendaal nog te hulp komen. Door de overwinning van In ternos 2 on WSC 2 zijn de reser ves van DESK weer 2 punten op de Ettenaren achter geraakt. Voor zondag is de belangrijke •wedstrijd Roosendaal 2Inter nos 2 vastgesteld. DESK 3—Voab 3 1—8. Een zwarte dag voor DESK 3. Reeds direct bij de aftrap zet Voab zijn voorhoede aan 't werk en de eerste goede aanval levert al een doelpunt op, 01. Drie minuten later maakt de midvoor er al 02 van. DESK tracht de rollen om te keren, doch zonder enig resultaat. Een half uur lang bleef de stand ongewijzigd en als DESK dan is doorgebroken, wordt de midvoor gehaakt en de vrije trap wordt door P. Oerle- mans in een doelpunt omgezet, 12. Daarna komt Voab weer fel onzetten en nog voor de rust wordt de stand 14. De rust en de thee schiinen DESK geen goed gedaan te heb ben. De gasten namen het spel in handen en voerden de score achtereenvolgens op tot 10. Een dikke doch volkomen ver diende overwinning voor de gas ten. VRÏJH-CAPELLE. SSC-nieuws. Voor- en tegenstanders wer den zaterdag verrast door het 2e elftal van SSC dat een grote over winning wist te behalen op DEB uit Breda. Nadat de rust was in gegaan met blanke stand, had SSC reeds vele kansen gemist, maar na de rust hebben ze deze kansen beter weten te benutten, zodat een mooie 60 overwin ning werd behaald. DEB zae zelfs geen kans om de eer te redden; dit werd n.l. niet toegestaan door de achterhoede van SSC met aan het hoofd de doelman, die deze middag in goede vorm was. Hierna kregen we het optre den van het le elftal met als te genstander NAC uit Breda. Maar vooraf werden er eerst bloemen aangeboden door het 2e elftal en werden ook de gebruikelijke fo to's genomen. Daarna betrad NAC het veld en werd door hun aanvoerder een prachtig vaantje aangeboden. Hii noemde hierbij SSC een waardige kampioens- ploeg en een sportieve tegenstan der; hii wenste haar verder nog veel sukses toe. Hierna nam de wedstrijd een aanvang, waarvan het talrijke publiek heeft kunnen genieten, vooral zij die mooi voetbal ver kiezen boven sjouwwerk. Vooral bij NAC zag men zeer goede com binaties, maar voor doel ontbrak meestal het schot. SSC daarente gen kreeg wel de kans om te sco ren, maar ook hier bleek de doel man voorlopig niet te passeren, totdat hii moest zwichten voor een kogel van C. van Zeist uit 'n vrije trap. Hiermede ging de rust in. Na de thee pakt SSC toch wat energieker aan en na enkele aan vallen is het M. v. d. Schans die er 20 van maakt. NAC geeft zich nog niet gewonnen en komt vaak met mooie aanvallen,, het meest geleid door de beste spe ler van NAC. Storimans, voor 't doel van SSC, maar ook niet ver der, Zo golft het spel snel op en neer en bii een aanval van de thuisclub is het La Grauw, die met een strakke schuiver doel man Kools verschalkt, 30. On geveer 20 minuten na rust een pass van de midvoor naar links en M. v. d. Mast maakt er via de paal 4—0 van. Nu doet SSC het wat rustiger aan en komt NAC meer in de aanval; met een lis tig kopballetje wordt de doelman verrast. Met twee buitenspeldoel- punten weet NAC nog in te lopen tot 43, maar verder komen ze loch niet. zodat ook hier 't einde komt met een overwinning voor de kampioenen. Deze wedstrijd liet goed voet bal zien; het samenspel en het plaatsen was bij deze oud-lste klassers beter verzorgd, maar in snelheid was de thuisclub hen do baas. Beide verenigingen waren zeer sportief. Onder het snelen van pittige marsen door „Sirena" ging 'men in optocht naar het clubhuis 't Bruggetje, waar bij aankomst een mooi bloemstuk werd aange boden namens het fanfarecorps „Sirena", waarna men nog lang en gezellig bijeen bleef. VLIJMEN. Vltjmense Boys 1TAC 80- Zondag speelde Vlijm. Boys hun laatste thuiswedstrijd en te vens de laatste competitiewed strijd van het seizoen tegen TAC uit Tilburg. Voor deze wedstrijd was grote belangstelling, want TAC bracht Vlijmen de eerste nederlaag in de competitie toe. De Boys waren op revanche be lust. dit was duidelijk te zien, want reeds in de eerste 3 minu ten ging midvoor v. Heivoort door de verdediging van TAC heen en schoot prachtig in. Uit een volgende aanval kreeg v. Es- donk een kans en het was reeds 20. Nadat v. Heivoort nog een maal de doelman met een goed schot op de proef had gesteld, wat door deze prachtig gekeerd werd, kwam TAC opzetten, maar voor het doel was het spel te on besuisd om sukses te hebben. Eenmaal bracht de lat redding voor de Boys. Ook deze hadden voor rust geen sukses meer, zo dat deze in ging met de stand 2-0. Na >de rust pakte TAC even flink aan, maar de verdediging van de Boys wist deze aanvallen af te slaan. TAC spande zich nog eens extra in, maar 't schot ont brak. Nu kwamen de Boys op zetten. TAC werd overspeeld, v. Heivoort kreeg een kans en het was 30. Even later een straf schop, die aanvoerder Parijs on houdbaar inschoot, 40. Hierna veranderde TAC de opstelling, wat geen verbetering bleek, want spoedig volgde nummer 5 door v. Heivoort. De gebroeders van Esdonk schoten beiden nog een maal raak. 70. en vlak voor 't einde was het aanvoerder Pariis die 80 maakte. Nu vonden de Boys het welletjes. TAC probeer de nog de eer te redden, maar het lukte niet. Vliimense Boys 3BW Den Bosch 51. TAFELTENNIS. WAALWIJK. TVV Crescendo. Hoewel voor hen geen kampi oenschap meer is weggelegd heb ben de beide herenteams in de competitie goede resultaten be reikt. Uit de laatste vier wedstrij den is de volle winst behaald. Hier volgen de uitslagen 3e klas C. CrescendoLuto 2 64 NVRCrescendo 37 4e klas F. Rikketik 2Crescendo 2 46 Irene 9Crescendo 2 37 Vermelding verdient nog dat het 2e team in de lastige uitwed strijd tegen Rikketik in Reijen beide punten veroverde. Een kranige prestatie. WAALWIJK. RKCWere Di 15. De dames van RKC kwamen zondag in het veld tegen de kam- pioenscandidaat Were Di uit Tilburg. Reeds na 5 minuten maakte Were Di het eerste doel punt. Hierna kwam een mooi op gezette aanval van RKC en de rechtsbinnen maakte de stand weer gelijk, 11. Maar nog voor de rust wisten de Tilburgse da mes het doel van RKC nog twee maal te vinden en de rust ging in met de stand 13 in't voor deel van Were Di. In de tweede helft zien we nog enkele aanvallen van RKC, maar tot doelpunten kwam het niet, daar de keepster van Were Di in prima vorm was en haar doel zeer goed verdedigde. Met nog twee prima doelpunten van Were Di eindigde deze sportieve wed strijd met een 51 nederlaag voor RKC. IV' 'W'T,*!sr wi CLUBCOMPETITIE DISTRICT WAALWIJK VAN DE K.N.B.B. Prachtige series van Ad van Cromvoirt (110) en M. van Bracht (105). Mooie prestatie van Jan Passier. Steeds meer nadert het einde van de clubkampioenschappen van het district Waalwijk van de K.N.B.B. en nog kan er van alles gebeuren omtrent het behalen van de kam pioenstitel, zij het dan dat in klasse C de vereniging „Central" hiervoor is uitgeschakeld, doch de andere ge gadigden zitten elkaar zo dicht op de hielen, dat er in de laatste wed strijden nog van alles mogelijk is, en zelden is de spanning in de wed strijden om het clubkampioenschap zo groot, geweest. In klasse C lag het ditmaal in de lijn der verwachtingen dat B.S.V., de club van Ad v. Cromvoirt, bij „Central" zou gaan winnen, hoewel de Gebr. Teurlings in eigen huis ge vreesde tegenstanders zijn. Ad van Cromvoirt schoot weer geweldig uit zijn slof en maakte zijn partij van 360 car. in 8 beurten uit, met een gem. van 45 en een hoogste serie van 110. Doch ook C. Teurlings, zijn tegenstander, van „Central" speelde een voortreffelijke partij met een gem. van 14.62. A. Teurlings verloor met ruim verschil van G. de Kroon en M. Teurlings op het kantje af van A. Maas. Alleen M. Leenheers behaalde voor „Central" de twee winstpunten, waarvan G. v. Veld hoven het slachtoffer werd. Met Met 62 won dus B.S.V. deze ont moeting." Eveneens in klasse C speelden 't Zwaantje 1 en Ons Genoegen 1 (bei den nog gegadigden voor de kam pioenstitel) met 44 gelijk. M. v. Bracht van 't Zwaantje leverde hier de beste prestatie door met een ge middelde van 32 en een hoogste se rie van .105 van G. Roomer te win nen, welke laatste echter op eert goede partij gem. 20.90 en h.s. 91 kan terugzien. Jan Passier van Ons Genoegen, die binnenkort zal gaan meedingen in de Gewestelijkt persoonlijke kampioenschappen le klas libre, waarvoor hij als kampi oen van het district Waalwijk is ge plaatst, leverde in zijn partij tegen I P. v. Huiten van 't Zwaantje een I uitstekende prestatie door deze par- tij met een gem. van 10.4 en eeh hoogste serie van 42 op zijn naam te brengen. Deze jonge biljarter van Ons Genoegen is momenteel in prima vorm en zal, zonder tegen slag, in de a.s. kampioenschappen voor het Gewest, zeer zeker een ernstig woordje meespreken. Van harte sukses Jan! A. Hamers moest, zij het slechts met enkele caramboles verschil, de overwinning laten aan Jac. Passier, terwijl tenslotte P. Kools van 'f Zwaantje de overwinning behaalde op J. Willemse van Ons Genoegen. In klasse D is de spanning om het kampioenschap niet zo groot als in klasse C. Vooral in het tweede ge-, deelte van de kampioenswedstrijden is „Ons Genoegen 2" zodanig naar voren gekomen, dat hun het club kampioenschap in klasse D prak tisch niet meer kan ontgaan. In hun laatste ontmoeting tegen D.V.O. 1 werd het een 44 gelijk spel, dank i zij overwinningen van C. v. d. San- den, die W. Pullens overtuigend klopte, en J. Philippart, die even eens met groot machtsvertoon J. v. Gelder van D.V.O. 1 overwon. Cor Rombouts echter moest de overwin ning laten aan R. Maas en G. de Wit verloor van K. Beerens. Nooit Volleerd 2 schoot ditmaal geweldig uit zijn slof; met niet min der dan 80 versloeg dit viertal 't1 derde viertal van hun eigen vereni ging, en het waren alle overwin ningen met behoorlijke cijfers. Al leen A. Pullens van Nooit Voll. 3 kwam in zijn partij tegen H. Pul lens slechts 1 car. te kort. C. Els- hout won van Leo Slaats, H. Pul lens van A. Pullens, E. van Herpt van J. de Kuijper en H. Swinkels van H. de Munnik. Een mooie pres tatie van Nooit Volleerd 2. D§ gedetailleerde uitslagen van de gespeelde wedstrijden zijn als volgt: Klasse C Central C. Teurlings A. Teurlings M. Teurlings M. Leenheers 180 117 8 160 96 26 145 140 34 75 75 27 B.S.V. A. v. Cromvoirt 360 360 8 G. de Kroon 145 145 26 A. Maas 115 115 34 G. v. Velthoven 85 52 27 't Zwaantje 1 M. v. Bracht P. v. Huiten A. Hamers P. Kools 320 320 10 260 182 14 145 141 33 85 85 41 32 14.62 18 3.69 23 4.11 12 2.77 110 45 18 5 15 3.38 7 1.92 105 32 55 13 18 4.27 8 2 Ons Genoegen 1 G. Roomer 285 209 .10 91 20.90 Jan Passier 145 145 14 42 10.4 Jac. Passier 130 130 33 21 4 J. Willemse 160 135 41 23 3.03 Klasse D Ons Genoegen 2 C. v. d. Sanden 130 130 29 28 4*48 C. Rombouts 115 108 57 21 1.89 J. Philippart 105 105 26 19 4.03 G. de Wit 85 67 45 12 1.48 D.V.O. 1 W. Pullens 115 64 29 9 2.20 R. Maas 105 105 57 13 1.84 J. v. Gelder 95 45 26 7 1.73 K. Beerens 85 85 45 12 1.88 Volleerd 3 95 65 52 9 1.25 95 94 54 13 1.75 85 59 47 5 1.25 65 53 33 8 1.39 Volleerd 2 145 145 52 19 2.78 130 130 54 17 2.40 95 95 47 11 2.02 85 85 38 9 2.23 Nooit Leo Slaats A. Pullens J. de Kuijper H. de Munnik Nooit C. Elshout H. Pullens E. v. Herpt W. Swinkels J. de Bont nam afscheid als raadslid. Onder voorzitterschap Van burgemees) ter Prinssen kwam de raad der gemeente Raamsdonk zaterdagavond in openbare •vergadering bijeen. Bij de ingekomen stukken bevond zich een ontwerp-besluit van G.S. waarin de jaarwedde van de wethouders m.i.v. 1 jan.1 1957 van f 1300 wordt gebracht op' f 1560.-. De raad besloot tot deze ver hoging te adviseren. Verder was er de goedkeuring op dè oprichting van een N.V. welke een aantal West-Langstraatse gemeenten van mijngas zal voorzien. De voorzitter meende dat hiermee een mijlpaal is bereikt welke eed f gelukwens waard is. Hij sprak de hoop uit dat de bestedingsbeperking de uitvoering van diverse werkzaamheden niet in de weg zou staan. Ten slotte was er een schrijven van de heer J. J. de Bont waarin deze wegens zijp vertrek naar de N.O. Polder zijn ontslag' indient als lid van de gemeenteraad. Aan het slot van de vergadering nam de raad afscheid van de heer de Bont. In zijn afscheidswoord zei de voerzitter dat de heer de Bont zich als opvolger van zijn vader op voortreffelijke wijze als raadslid heeft doen kennen met een grote interesse voor de diverse zaken en een rustig optre den. Ook wees spr. op de verdiensten van de heer de Bont in het maatschappelijk leven, o.a. als voorzitter van de Jonge Boe renstand en de N.C.B. Spr. hoopte dat de heer de Bont in de Noord-Oost-Polder onder Gods zegen een goede en een ge lukkige toekomst tegemoet zou gaan. Namens de KVP-fractie werd het woord gevoerd door wethouder Nollen, die de heer de Bont een waardig partijlid noemde met een grote bescheidenheid en voor 100 principieel. Hij onderstreepte de verdien sten van de heer de Bont zowel voor het organisatieleven als voor de gemeente. Als voorzitter van de KVP nam spr. afscheid van de heer de Bont, maar ook als vriend. Namens de fractie bood spr. een fraai Delftsblauw bord aan. In zijn dankwoord zeide de heer de Bont bijzonder getroffen te zijn door de waar derende woorden. Het viel hem moeilijk,, zo zei hij, afscheid van Raamsdonk te ne men, omdat hij met zoveel banden aan de plaats gebonden was. Hij dankte de raads leden voor de hartelijke gezindheid en amicale omgang en hij wenste hun en del gemeente Raamsdonk het allerbeste. De agenda zelf werd in snel tempo af gewerkt. Het ambtenarenreglement werd gewijzigd, een nieuwe arbeidsovereenkom stenverordening vastgesteld en - vooruit lopende op de toestemming van de minister van binnenlandse zaken - een 10 uit kering toegekend aan het gemeenteperso- neel van de kindertoelage en kindertoeslag over het 4e kwartaal 1956. Voorts werden er besluiten genomen m.b.t. voorschotten t.b.v. lager- en kleuteronderwijs over 1957. Met wijziging van het raadsbesluit van 21 -12-'55 werd de huur van de woning met arrestantenlokaal, Molenstr. 8 Raams- donk(dorp), gebracht op f 507.90. Een stukje grond van de Ned. Herv. school te Raamsdonk(orp) groot 187 m2 zal gevoegd bij een aldaar nieuw te bou wen onderwijzerswoning. Bouwgrond zal worden verkocht aan C. v. Strien en A. Wevers, gelegen aan de Vine. v. Goghstraat In de Boterpolder zal ten behoeve van de bouw van een scheepswerf 800 m2 in dustrieterrein worden verkocht aan G. Heij- ne en M. v. Seters, beiden te Raamsdonks- veer. Tevens zal aan hen een aangrenzende strook worden verhuurd. In de Boterpolder zal grond worden aan gekocht van de wed. M. Snijders en A. Emmen. In de Nieuwe Polder zal 17.433 m2 tegen f 0.95 per m2 worden aange kocht van mr. A. de Roon. Ten slotte besloot de raad de wekelijkse koopavond op Goede Vrijdag te laten ver vallen. In de rondvraag bracht de heer Kieboom de slechte verlichting in de Smidsteeg ter sprake, terwijl de heer Verschure aan dacht vroeg voor de slechte toestand van de Oude Knibbelsteeg. De heer Bergé ten slotte vroeg of de uniforme vuilnisemmers welke binnenkort in gebruik zullen worden genomen, ook door de gebruiker kunnen worden gekocht. De voorzitter moest hier op ontkennend antwoorden. De mijnwerkers in de Lim burgse mijnen zijn begonnen met een langzaam aan-actie, om de verbetering der positie der mijnwerkers. Aan de Zwitserse grens werd een Nederlander gearres teerd, die liefst 7000 horloges in z'n auto trachtte te smokkelen. 6. i' J Dit weekeinde waren er 3 doden en 10 gewonden op de weg. Op Sumatra is een nieuwe revolutie onder de militairen uitgebroken. Nasser heeft bekend ge maakt dat het Israël verboden zal zijn schepen door het Suez- kanaal te zenden. EEN NIEUW BEDRIJF GEOPEND. In de Dick Flemmingstraat, het industrie terrein der gemeente Sprang-Capelle, aan sluitend aan het nieuwe industrieterrein van j Kaatsheuvel, opende zaterdagmorgen onder zeer veel belangstelling de firma Heijs- Paymans uit Kaatsheuvel een nieuwe in-, dustriehal voor de fabricatie van klein- banket. Deze nieuwe tak van bedrijf in ons schoenencentrum wordt door iedereen be groet als een aanwinst voor werkgelegen heid in onze eenzijdig geoutilleerde indus trie. Onder de vele belangstellenden was het gemeentebestuur van Sprang-Capelle, de directeur en onder-directeur van het Arbeidsbureau uit Waalwijk, de directeur der Gem. Gasbedrijven uit Kaatsheuvel en meer autoriteiten aanwezig. De heer Heijs heette in een kort woord allen welkom, waarin hij opmerkte, dat toen nauwelijks drie jaren geleden op kleine schaal begonnen werd met de fabricage van banket, niet verwacht mocht worden, dat de firma in zo korte tijd, de trotse bezitters van deze fabriekshal mochten zijn. Wij zijn dankbaar, aldus spreker, op de eerste plaats aan God, Die zijn zegen niet heeft onthou den; dan aan het College van B. en W. der gemeente Sprang-Capelle, de gemeen te-secretaris en de Technische Dienst, de directeur van het Gasbedrijf te Kaatsheu vel, voor de meer dan coulante wijze. WJL waarop zij ons zijn tegemoet getreden Hij brengt dank aan architect v. d. Braak, aannemer Strijcken en de onderaannemers, die trots kunnen zijn over hun werk. Tot de medewerkers in het bedrijf, die allen aanwezig zijn, richt spreker zich, met de uitnodiging de prettige samenwerking en de goede sfeer, die er heerst steeds te bewaren. Dan hijst de drie-jarige zoon van de heer Heijs de nationale driekleur op een der productie-rekken, waarmede de nieuwe fabriekshal voor geopend verklaart wordt. Loco-burgemeester Dr. Winkelman feli citeert de firma met het genomen en goed uitgevoerde initiatief. Met enige schroom heeft de gemeente Sprang-Capelle, een zuiver agrarische gemeente, destijds het besluit genomen een industrieterrein aan te leggen. Dit terrein is reeds nogenoeg ge heel verkocht en het gemeentebestuur zal zijn aandacht moeten gaan schenken om verdere industrie-mogelijkheden op te van gen. Vooral waar deze fabriek een afwis seling biedt in de eenzijdigheid, waarmede de streek hier te kampen heeft, juicht spr. de daad van de nieuwe firma toe. Hij spreekt de hoop uit, dat het bedrijf zal beantwoorden aan de verwachtingen, waar mede het is opgebouwd. Ook de heer van Hest van het Arbeids bureau uit Waalwijk spreekt zijn voldoening uit over de verruiling van werkgelegenheid buiten de schoen- en leerindustrie in de Langstraat en complimenteert de firma met de oprichting van haar goed ingericht be drijf. Vakmanschap en ondernemingsgeest waarborgen hier een succes. JAARVERGADERING HARMONIE „MARIJKE". Donderdagavond hield de Harmonie Marijke in het gebouw van de Chr. Volks bond haar 10e jaarvergadering, die een feestelijk karakter droeg. De voorzitter de heer W. Timmermans, die vanaf de oprichting voorzitter is, open de de vergadering op de hem eigen wijze met een welkomstwoord, waarna de secre taris, die deze functie ook 10 jaar heeft vervult, in een uitvoerig verslag de weder- waardigheden van Marijke de revue liet passeren. Ook de penningmeester bracht verslag uit; beide functionarissen werden door de voorziiter dank gebracht voor hun werk. Bij de bestuursverkiezing werden de he ren T. van Zeist, Koenen, v. d. Mast en D. de Bie bij acclamatie tot bestuursleden her kozen. Medegedeeld werd dat de Harmonie Marijke zich binnen enkele weken met prachtige uniformen aan de burgerij van Sprang zal kunnen tonen. Voor dit doel Werd een fonds gevormd en werd reeds gedurende lange tijd oud papier enz. bij de ingezetenen opgehaald. Het zal niet al leen voor de leden van Marijke, maar niet minder voor de ingezetenen aangenaam zijn te vernemen dat Marijke thans reeds in staat was tot aanschaffing van de unifor men over te gaan. Het bestuur besloot de uniformen aan de leden uit te reiken in een op nader vast te stellen datum officiële bijeenkomst. De jaarvergadering werd verder op fees telijke wijze doorgebracht. Koningin Julianaschool. Gaan de ouders deze zomer geza menlijk een dagje uit? Tijdens dê onlangs gehouden jaar lijkse ouderavond aan de Koningin Julianaschool, vond de idee deze zo mer een gezelschapsreis voor de ou ders te organiseren een zodanige bijval, dat de oudercommissie ogen blikkelijk met de eerst nodige voor bereidingen, het inwinnen van de nodige inlichtingen en samenstel ling van enkele reisschema's, een begin heeft gemaakt. Het resultaat van deze voorlopige werkzaamhe den is vastgelegd in een dezer da gen verschenen en onder de ouders verspreid foldertje, waarin de ou dercommissie enige tochten in ei gen land, benevens enkele reizen naar het buitenland, Duitsland en België, aan de ouders voorstelt om uit dit ontwerp-reisschema een keuze te doen. Óm ten spoedigste een overzicht te hebben van hen, die in principe bereid zijn aan een der voorgestelde tochten deel te ne men, verzoekt de oudercommissie middels het foldertje, op korte ter mijn van de ouders bericht te mo gen ontvangen, of zij al of niet zul len deelnemen. Het ligt in de bedoeling reeds a.s. woensdagavond 3 april in een bij eenkomst van gegadigden voor het gezamenlijk op reis gaan, vragen, die ongetwijfeld zullen rijzen, on derling te bespreken. De eerste komkommers geveild. De tuinder P. Dekkers alhier, voerde 1.1. vrijdagmorgen de eerste Capelse komkommers in dit seizoen aan de veiling te Drunen. Deze komkommers werden voor 84 cent per stuk geveild. Beroep ontvangen. Ds. A. Vroegindeweij, eertijds pre dikant bij de Ned. Herv. gemeente aan de Loonsedijk, thans staande te Veen endaal, ontving een beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Wijk bij Heusden. Nieuw lid van het bestuur. Doordat mevr. E. Maris-Kerst, die ter aanvulling van de vakature, ontstaan door het bedanken van de heer W. J. v. Nieuwenhuijzen, tot bestuurslid van de gemengde zang vereniging ,,'t Rozeknopje" was ge kozen, deze benoeming heeft aan genomen, is het bestuur van ,,'t Ro zeknopje" weer voltallig. In een eerlang te houden vergadering van het bestuur, hoopt men de bestuurs functies te verdelen. Plattelandsvrouwen. Daartoe uitgenodigd, zullen dins dag 9 april a.s. des avonds half acht meerdere leden van de afd. Sprang- Capelle van de Ned. Bond van Plat telandsvrouwen in hotel Korevaar te Meeuwen, een bijeenkomst van de afd. Meeuwen van de Bond be zoeken. Tijdens deze vergadering zal onder leiding van mevr. Huis- man-Griep een openbare les over „Spreken in het openbaar" worden gehouden. Wanneer er voldoende deelname is, zal er een extra bus rijden vanaf de Hoofdstraat via station Capelle- Nieuwevaart, Heistraat, en Brugge tje over de Hogevaart. De dames, die voornemens zijn de vergadering bij te wonen en gebruik van de bus willen maken, moeten daar te vo ren, tot dinsdag 2 april e.k., opgaaf doen bij de secretaresse, mevr. J. Minnaard-Lokerse. Het ligt in de bedoeling dat de bus 's avonds om kwart over zes van de Hoofdstraat vertrekt. Comité kinderfeesten. Voor de organisatie Kinderfeesten op 30 april a.s., werd dezer dagen een comité gevormd dat donderdag avond ten gemeentehuize door bur gemeester Snels werd geïnstalleerd. Deze zeide de vorming van een der gelijk comité met vreugde te be groeten en zegde namens het ge meentebestuur alle steun toe. Spr. sprak de hoop uit dat het comité in zijn opzet zou mogen slagen, zodat reeds dit jaar een goed kinderfeest zal kunnen worden georganiseerd. In het comité hebben zitting de he ren: Fr. v. Gorcum, voorzitter; H. Portier, secretaris-penningmeester; leden: mej. A. Verdiezen en de he- Wij vonden onderstaand arti kel in de St. Jansklokken van 1.1. zaterdag over de kruisweg in onze St. Janskerk. In de Waalwijkse St. Jan, de kerk van pastoor-deken Dr. v. d. Hurk, bevindt zich een van de mooiste kruiswegen van ons bis dom. Het is een kruisweg in ter- ra-cotta (gebakken aarde klei) van de bekende kunstenaar Char les Eyck. Juist verleden zondag 24 maart is de kunstenaar 60 jaar geworden. Charles Eyck komt uit Meerssen in Limburg. Aanvankelijk was hij arbeider, decorateur in een keramische in dustrie. In 1917 vinden we hem in Amsterdam als reclame-teke naar. Dan wordt hij in de gele genheid gesteld om de Academie te bezoeken en in 1922 verwerft hij de Prix-de-Rome. Daarna gaat hij reizen en trekken. Na '29 krijgt hij zijn eerste grote op drachten, woont een tijd in Utrecht en in 1937 vestigt hij zich voor goed in Limburg. Thans woont hij op „Ravenbos", niet ver van Valkenburg. Talrijk zijn de muurschilderingen, de opali nes, de glas-in-lood ramen van zijn hand, die onzé kerken sie ren. Charles Eyck is een pionier en baanbreker geweest, al zijn we dat bijna vergeten nu zijn kunst algemeen wordt geaccep teerd. Maar er is een tijd geweest, dat er ook voor Eyck „gevoch ten" is, om hem als kerkelijk kunstenaar ingang te doen vin den. m* En nu nog enkele regels over de kruisweg te Waalwijk, waar mee de parochianen van St. Jo annes zich met recht gelukkig mogen prijzen. De werkwijze bij terra-cotta is deze de kruisweg statie wordt in klei gemodelleerd, daarna in stukken gesneden en gebakken. Bij dat bakken in de oven neemt de grijsgroene klei de rode kleur aan. De stukken worden naar de kerk vervoerd en ter plaatse wordt het reliëf weer netjes in elkaar gemetseld. In Waalwijk zijn de staties (behalve de eerste drie) sober gepolychrimeerd, maar zó dat overal de fond doorschemert. Hierdoor kwam de kleur mooi „vast te liggen" en werd 't harde rood van het terra-cotta prach tig getemperd. De kunstenaar heeft door het aanwenden van een zogenaamd zwevend voetstuk (de statie komt daar zeer ver uil de muur) zeer hoog reliëf (soms bijna geheel losstaande figuren) kunnen toepassen. Dit schiep de mogelijkheid tot schilderachtig werk, waarvan de kunstenaar 'n dankbaar gebruik heeft gemaakt. De figuren zijn edel van modellé en hoewel Charles Eyck gewerkt heeft met rijke fantasie, zijn de staties rustig en voornaam. Bo vendien is alle valse pathos ver meden, het drama rond Christus is eerbiedig benaderd. Een apar te moeilijkheid voor de kunste naar was de top van de spitsboog die ook gevuld moest worden. Het is 'n speciaal genoegen daar eens op te letten. En wat de in houd van de staties betreft: iet eens op de eerste statie. Pilatus heeft het vonnis wel geveld, maat is 't toch kennelijk niet met zich zelf eens. Zie eens met welk su bliem gebaar Jezus en Zijn Moe der elkaar begroeten (4) en hoe dankbaar Jezus is als Simon van Cyrene hem komt .helpen. Hoe voortreffelijk is de blijde aan vaarding van het kruis weerge geven O,), hoe mooi is het paard (het terra-cotta is hier de kleur) op de 9e statie, hoe gevoelig de handen op alle staties, hoe edel de gelaatsexpressies, hoe fijn af gestemd en afgewerkt zijn alle details. Vooral die kleine dinsen vertellen u van de toewijding waarmee Eyck en zijn assistent te werk gingen. ren J. Jehoel, B. Hilige, J. Aarts, P. v. d. Heijden, J. v. Rooij en W. Vissers. Ook werd reeds een voor lopig programma ontworpen, dat er als volgt uitziet: 's morgens zang- hulde, waarna traktatie; 's middags een grote kinderoptocht, waarvoor men kan inschrijven. Voor deze op tocht zullen ook enkele mooie prij zen beschikbaar worden gesteld. Men kan het initiatief voor deze kinderfeesten van harte toejuichen. Diploma-uitreiking aan de gemeentelijke Vakschool. Aan de gemeentelijke Vakschool voor Schoenmakers, reikte vrijdag avond burgemeester Snels de eind- getuigschriften uit voor de avond cursussen Patronen maken, Boven werk maken en het machinaal on derwerk maken. Van de 14 cursis ten slaagden er 11; drie moesten worden afgewezen. Burgemeester Snels wenste de leerlingen geluk met het behalen van dit getuigschrift en wees er in dit verband nog eens extra op hoe noodzakelijk het is zich in zijn vak te bekwamen. Spreker prees ook de ijver van de leerlingen en de go,ede geest die er op deze avondcursus sen heerste. Het gemeentebestuur had voor de school alle belangstel ling; spr. kondigde in dit verband ook de reorganisatie-plannen aan voor de avondcursussen van de ko mende winter; dit zal hierin be staan, dat naast de vakcursus ook een cursus algemene vorming zal worden gegeven. Voor Patronen maken en Boven werk maken werden getuigschrif ten uitgereikt aan: J. de Munnik, Drunen; J. Lambrechts, Drunen; A. Meeuwsen, 's-Bosch; G. v. d. Wiel, Drunen; J. Klomp, Drunen; J. van Oosterhout, Sprang; P. Verdijk, Drunen; J. Verkuil, Drunen.1 Voor machinaal Onderwerk ma ken: Norb. de Hurt, Drunen; C. Mo lenschot, Kaatsheuvel; N. v. Heist, Vlijmen.

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 6