Waalwijkse en Langstraaise Courant Een praatje over E.H.B.O BINNEN- EN BUITENLAND SOCIAAL VERZEKERING VOOR HUISPERSONEEL WAAR BLIJFT DE 25 °/0 Het Grootboek voor woningverbetering VRIJDAG 5 APRIL 1957 Uitgever: Waalwijk.se Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. 80e JAARGANG No. 27 Abonnement: 21 cent per week per kwartaal f 2.70 2.95 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES„ECHO" De blokkering' van de halve huurverhoging. Jn het huidige wetsontwerp inzake de komende huurver hoging is een nieuwe instantie in het leven geroepen en wel het „grootboek voor woningverbete ring". Deze instantie zal ressor teren onder het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid. Teneinde een juist inzicht te verkrijgen van alles wat inge schreven moet worden, legt de nieuwe wet de eigenaar van een (vooroorlogse verhuurde) wo ning een aanmeldingsplicht op. De eigenaar van de verhuurde woning ontvangt dan van het grootboek een opgave welk be drag hij jaarlijks moet storten op zijn rekening. Deze rekening behoort bij hel huis, d.w.z. dat wanneer iemand die woning verkoopt, hij tevens zijn geblokkeerde rekening van dat huis verkoopt. Hiermede moet dus voor zover betreft de verkoopsprijs rekening worden gehouden. Voor nieuwe eigenaars. Jeder, die na 1 juli 1957 een huis in eigendom verkrijgt, dat hij zelf niet gaat bewonen ol een door hem zelf bewoond huis gaat verhuren, is verplicht deze woning binnen een maand aan te melden. Op het niet nakomen van deze bepaling staat een strat van maximaal 0 maanden hech tenis of een boete van 10.000.-. In dit grootboek wordt voor alle woningeigenaars van voor oorlogse huizen een rekening ge opend, waarop jaarlijks de hellt van de nieuwe huurverhoging moet worden gestort. Over het geblokkeerde geld wordt 3% rente vergoed. Voor lopig hoeft men niet te rekenen op de blokkering; een regeling terzake moet nog worden uitge werkt. Wel staat vast, dat voor onderhoud der woning geen gel den beschikbaar zullen worden gesteld; uitsluitend voor finan ciering van aan te brengen ver beteringen en modernisering van het oiide huizenbezit kunnen gelden worden beschikbaar ge steld. Wat is verbetering Onder verbetering h.v. moet worden verstaan, vergroting van het woongerief door t aan brengen van moderne voorzie ningen zoals badgelegenheden en betere keukens. De gemeentelijke diensten op het woningtoezicht moeten uitmaken waar de grens getrokken moet worden, indien niet met zekerheid kan worden gezegd, wat onder verbetering en wat onder onderhoud moet wor den verstaan, een en ander geba seerd op de omschrijving van het begrip „verbeteringen zoals dat staat vermeld in het Besluit bijzondere huurprijzen 1954. Indien een huiseigenaar niet de volle 25% huurverhoging aan de huurder in rekening brengt, dan zal hij van „het grootboek een aanslag krijgen, die in ver houding staat tot dat percentage. Rekent de eigenaar b.v. slechts 10% huurverhoging, dan wordt 5% van die verhoging geblok keerd; brengt hij in het geheel geen huurverhoging in rekening, dan is geen blokkering mogelijk, omdat er geen „meeropbrengst is. Men denke hierbij b.v. aan n oudere huiseigenaar, die zijn ge trouwde zoon in het huis heett wonen. De huurwet schrijft n.l. geen verplichte huurverhoging voor, slechts een maximum, dus men mag niet meer verhogen dan met 25%. Toekomst en uitzonderingen. gij toekomstige huurverho gingen zal eveneens de helft der verhoging worden geblok keerd, aldus de memorie van toe lichting. Woningen, toebehorende aan publiekrechtelijke lichamen, zul len niet onder de blokkerings maatregelen vallen, dit zijn dus in het algemeen de gemeentewo ningen. Woningen van woningbouw corporaties vallen wel onder de regeling en moeten dus ook wor- t den aangemeld. Bewoners van 'n eigen huis behoeven zich niet aan te melden en zijn dus ook niet stortingsplichtig. Zij kunnen de verhoging over zich heen la ten gaan, maar... zullen de ver hoging t.z.t. vermoedelijk wel te rugvinden in de verhoogde huur waarde van hun huis en zij kun nen derhalve rekenen op 'n ver hoogde aanslag personele belas ting en vermogensbelasting. Bewoners van eigen huizen die een deel van hun huis hebben verhuurd, mogen wel een deel van de verhoging aan de onder huurders in rekening brengen, maar vallen buiten de aanmei dingsplicht en stortingsplicht. Indien een woning ophoudt woning te zijn, wordt het geblok keerde geld terugbetaald. Dit kan het geval zijn b.v. als de wo ning een bedrijfspand wordt ol indien zij wordt afgebroken ten behoeve van uitbreidings- en sa neringsplannen der gemeente. Belasting. I)e belastingheffing over het geblokkeerde gedeelte van de huurverhoging (met inbegrip van de daarover verschuldigde rente) zal worden uitgesteld tot dat de bedragen, welke in het grootboek zijn ingeschreven, ge blokkeerd worden en alsdan zal berekening plaats hebben naar het bijzondere tarief van artikel 48 van het Besluit op de inkom stenbelasting. Voorgesteld is eveneens de in schrijving in het grootboek bui ten aanmerking te doen blijven voor de heffing van registratie recht en het recht van overgang. Hoe moet aanmelding plaats hebben Zodra het wetsontwerp „wel" zal zijn geworden, zullen de huiseigenaren op de postkanto ren formulieren kunnen krijgen waarop de aanmelding moet ge schieden. De nodige gegevens staan hierop volledig vermeld. Degene, die na 1 juli 1957 ei genaar van een huis wordt, zal dit formulier eveneens moeten halen en invullen resp. inleve ren. In 1957 is men stortings plichtig voor de helft van de op gelegde verhoging, verder steeds per 1 januari. Mutaties in de loop der jaren leggen steeds de eige naar per 1 januari de stortings plicht op. Voor restitutie van geblok keerde gelden, die eind 1966 niet voor verbetering zijn gebruikt, zal een nadere regeling worden ontworpen. Hierbij gaat de ge dachte uit naar verhandelbare schuldbewijzen, die ongeveer een rente zullen dragen gelijk aan de dan bestaande staatsstukken. (Nadruk verboden). De invoering van de algemene ouderdomsvoorziening heeft in 't bedrijfsleven tot heel wat reken sommen aanleiding gegeven; ech ter niet alleen het bedrijfsleven, ook menige huisvrouw heeft niet deze wet te maken, als ze n.l. voof kortere of langere tijd een hulp in de huishouding of een werkster in dienst heeft. Omdat niet alleen de voor schriften van de nieuwe wet, maar ook de spelregels van de andere sociale verzekeringswet ten voor de huisvrouw vaak on bekend zijn, willen we trachten in dit artikel dit alles duidelijk te maken. Over welk huispersoneel gaat het In dit artikel hebben wij al leen dat huispersoneel op 't oog dat alleen in de huishouding van een particulier werkt. Dus de hulp in de huishouding van een leraar, van een ambtenaar, van een boekhouder e.d., in het alge meen dus iemand die niet zelf 'n bedrijf of een zelfstandig beroep uitoefent. Dienstmeisjes en werk sters die behalve in de huishou ding, ook in het bedrijf of be roep werken (schoonmaken van winkel of kantoor b.v.) laten wij buiten beschouwing. Voor welke wetten verzekerd? Het huispersoneel dat uitslui tend in de huishouding werkt, is alleen verzekerd voor de ziekte wet, het ziekenfondsenbesluit, de invaliditeitswet en de algemene ouderdomswet. Voor de invali diteitswet is men altijd verze kerd, ook al werkt men maar één dag per week. Voor de algemene ouderdomswet is de werknemer alleen verzekerd als zij op meer dan twee dagen in dezelfde be trekking werkt. Van een werk ster die twee halve dagen komt, behoeft dus geen premie te wor den ingehouden. Voor de ziekte wet en het ziekenfondsenbesluit is het huispersoneel slechts ver zekerd als het inwonend is, of als tenminste vijf dagen per week bij dezelfde werkgever wordt ge werkt. Voorbeelden. 1. Een werkster komt alleen vrijdagsmorgens. Zij is alleen verzekerd krachtens de invalidi teitswet. Mevrouw moet op haar rentekaart dus elke week een dagzegel plakken. Op het loon mag geen premie worden inge houden. 2. Een morgenmeisje werkt op vier ochtenden per week. Zij is verzekerd voor de invaliditeits wet en voor de algemene ouder domswet. Op de rentekaart moe ten Der week 4 dagzegels worden geplakt. Daar een weekzegel iets goedkoper is dan 4 dagzegels, is het in zo'n geval eenvoudiger om een weekzegel te plakken. De premie voor de algemene ouder domsvoorziening moet op 't loon worden ingehouden en eens per half jaar aan de Ontvanger der Belastingen worden afgedragen. Daar in de praktijk meestal een netto loon wordt afgesproken, komt het hierop neer dat me vrouw bovendien de premie A.O. W. betaalt, zodat het werkelijke loon hoger is dan het uitbetaal de bedrag. Eigenlijk zou de pre mie dus ook over een hoger be drag moeten worden berekend. Volgens een aantekening op de tabel is dit echter niet nodig. De premie wordt dus betaald op grond van het netto loon. 3. Tenslotte geven wij nog een voorbeeld van een dienstbode, die gehele dagen werkt en boven dien kost en inwoning geniet. Dit meisje is verzekerd voor de invaliditeitswet, voor de ziekte- j len wij dan behandelen hoe de wet, voor het ziekenfondsenbe- verschuldigde premie moet wor- sluit en voor de algemene ouder- den betaald of afgedragen, domswet. j (Nadruk verboden). Wetten die niet van toepassing zijn. Huispersoneel is niet verze kerd voor de werkloosheidswet, de kinderbijslagwet en de onge vallenwet. In te houden premie- Nu wij hebben vastgesteld wel ke wetten in bepaalde gevallen van toepassing zijn, komt de vraag aan de orde of op het loon ook premie moet worden inge houden en zo ja, hoeveel. Voor de invaliditeitswet mag geen pre mie worden ingehouden. De ver schuldigde rentezegels komen dus geheel voor rekening van mevrouw. De premie die volgens de alge mene ouderdomswet is verschul digd, kan zeer eenvoudig worden afgelezen uit een tabel. Deze ta bel, waarin ook de eventueel te betalen loonbelasting is vermeld, bestaat uit twee delen, n.l. één voor inwonend personeel en één voor uitwonend personeel. De verschuldigde premie wordt vast gesteld op grond van het loon in geld dat wordt uitbetaald. Met z.g. verstrekkingen in natura zo als een koffiemaaltijd of een warme maaltijd, behoeft dus geen rekening te worden gehou den. Het bepalen van de premie A.O.W. is daardoor wel zeer een voudig. Hetzelfde geldt van de loonbelasting. Van de premie voor de ziektewet moet 1% van het loon worden ingehouden, ter wijl het werknemersaandeel van dc premie voor het ziekenfond senbesluit 2.1% bedraagt. In een volgend artikel zullen wij enkele voorbeelden van loon- berekeningen geven. Tevens zul- DE WERELD ROND n Sl Hoewel wij altijd maar dan ook eeuwig en altijd haar man aan de telefoon krijgen wan neer wij het postkantoor bellen, onderhouden wij met Tante Pos toch zeer prettige betrekkingen. Wij zijn haar als een dierbaar familielid gaan beschouwen, als een brave goede vrouw aan wie wij onze diepste hartsgeheimen zonder enige schroom toever trouwen. Dat zij onze genegen heid niet altijd met hartelijkheid en vriendelijkheid tegemoet treedt en berichten in onze bus depo neert die wij liever een paar hui zen verder besteld zagen, verdriet ons natuurlijk wel, maar ander zijds weten wij hoe jong we ook zijn dat ge van 'n vrouw niets dan onberekenbaarheid ver wachten kunt. Wij van onze kant blijven haar man als we zijn een zeer warm hart toedragen en wij doen dan ook niets liever dan haar een pluim op de voorjaarshoed ste ken die haar, naar wij hopen, in de ogen van anderen charmanter en liever zal maken. Want, vrien den, er mankeert nog wel eens het een en ander aan de houding die men jjubliekelijk of heimelijk tegenover Tante Pos inneemt. Wanneer tante Dirkje en oom Tjeerd uit Rinsumageest schrij ven dat ze komen terwijl ze er al zijn, wanneer de kinderbijslag dagen te laat komt of wanneer uw meisje uit Kwadendamme taal noch teken geeft, dan kan men uitlatingen beluisteren als „rot post" en „waar blijft die druiloor". Dit zijn natuurlijk geen nette mensen. En daarom willen wij graag 'n dikke rode streep zetten bij het volgende voorval, dat in Waal wijk met een jammerlijke vergis sing begon, maar ook in Waal wijk op gelukkige wijze eindigde. Een week doordat een ingezetene uit onze goede stad zou emigre ren, stuurde hij zijn pas voor het verkrijgen van de nodige stem pels etc. naar het Nederlands consulaat in Den Haag. Een en ander geschiedde natuurlijk aan getekend, maar op de enveloppe stond geen afzender vermeld. Nu hoeft men geen kei in aardrijks kunde te zijn om te weten dat Den Haag in Nederland ligt en dat zich dus aldaar nooit en te nimmer een Nederlandse consul zal ophouden. Tante Pos zat daar in IJen Haag met de handen in het welige haar. Ze wilde, omdat hier sprake was van een aange tekend stuk, het geval niet door sturen naar de afd. rebuten waar onbestelbare stukken normaliter terecht komen, maar bezorgde de brief bij het ministerie van bui tenlandse zaken, waar het in de enorme papiermassa's verdween. Toen de Waalwijker na een paar dagen later nog niets terug had ontvangen en het schip zich al Warm lag te stomen, spoedde hij zich naar tante's kantoorhouder te Waalwijk, waar al spoedig de aap uit de mouw kwam. Maar toen bleek tevens de grote be reidwilligheid van tante om te helpen waar de nood het hoogst is. De postdirecteur alhier stelde zich in verbinding met Den Haag waar direct vele familieleden van tante in het geweer kwamen om het- vermiste stuk op te sporen. Na lang zoeken vond men de pas tussen de papierhopen van het ministerie van b. z. Per speciale post werd het stuk naar het Aus tralisch consulaat gebracht waar het wezen moest, en de volgende dag had de niet bijzonder slimme Waalwijker zijn onmisbare pas in huis en is nu hoog en breed od weg naar zijn nieuwe vader land. Als dit geen service is, vrien den, krijgt ge van ons een gul den. En de moraal van dit stukje is zeg niet te gauw boze dingen van Tante Pos, want ge weet niet half welk een goed hart zii ons allen toedraagt. Als zij kan, helpt ze u uit de nood en ge hebt nu kunnen constateren, dat ze heel wat mans is. Neem daarom uw hoed voor haar af, vrienden, en glimlach tegen haar als ze morgen voorbij kómt. Uw vrouw mag het gerust zien, want tenslotte is tante al dik 100 jaar. Maar voor ons blijft ze „sweet seventeen". En wij voor haar haar liefhebbend neefje- WARMSTE MAART SEDERT EEUWEN. De zo juist geëindigde maand maart is de warmste geweest se dert het begin der waarnemin gen in 1706. De gemiddelde tem peratuur bedroeg te De Bilt 8.4 graden Celsius, 0.4 graden hoger dan maart 1750, welke tot nu toe de warmste maart kon worden genoemd. De afgelopen maand had een gemiddelde temperatuur die ongeveer normaal is voor april. Het aantal uren zonne schijn bedroeg te De Bilt 116 te gen 133 normaal. De hoeveelheid regen was overal groter dan nor maal, hier en daar is zelfs het dubbele van de normale maand- som gevallen. VI. IETS OVER FLAUWTE EN BEWUSTELOOSHEID. Bijna ieder heeft wel eens mee gemaakt dat iemand in z'n om geving flauw viel, of zoals men dat dikwijls noemt „van z'n stok je ging". Er zijn mensen die de neiging hebben flauw te vallen wanneer zij iets ernstigs zien gebeuren. Anderen krijgen daar soms last van wanneer ze in een min of meer benauwde omgeving verblij ven bv. in 'n zaal waar veel men sen aanwezig zijn en waar niet voldoende geventileerd wordt. De neiging tot flauw vallen neemt sterk toe na: overmatige inspanning, hevige pijn, bloed verlies of uitputting en ook door zwakte na een ernstige ziekte. Gewoonlijk ziet men zo iemand dan bleek worden, koud zweet breekt hem uit, hij begint te ga pen, .voelt zich misselijk en dui zelig 'worden en gewoonlijk be gint de pols sneller, doch zwak ker te kloppen. De oorzaak van dit alles is een verminderde toe voer van bloed in de hersenen. U weet natuurlijk wel, dat alle functies in het lichaam vanuil de hersenen worden geregeld. Krijgen de hersens te weinig bloed, dan heeft dit tot gevolg, dat ze niet normaal hun regelen de taak kunnen vervullen. Er treden dan min of meer ernstige storingen in de organen op. Als we weten, dat de oorzaak der flauwte een bloedtekort in de hersenen is, dan is het dus duidelijk, dat onze hulp er op ge richt moet zijn dat bloedtekort weer te herstellen. Dat kunnen wij al vrij eenvoudig, n.l. door 't hoofd omlaag te brengen. Als men dus ziet dat iemand dreigt flauw te vallen (we zien hem dan bleek en draaierig wor den, er komen pareltjes op zijn voorhoofd en hij zucht of gaard hevig) dan is het in de meeste gevallen reeds voldoende de pa tiënt op een stoel te zetten en het hoofd omlaag te drukken dat het tussen de knieën komt. Gebeurt dit in een overvoi erf benauwd vertrek, breng dan de patiënt in de frisse lucht. Pas er echter wel voor op dat de patiënt niet te snel afkoelt of op de tocht staat, want onder de gegeven omstandigheden is de kans op kou vatten veel groter dan bi.i een volkomen gezond mens. Wanneer de patiënt weer wat opknapt, mag u hem toch niet te spoedig alleen laten, want de kans op herhaling der flauw te is nog vrij groot. Krijgt u met een patiënt te doen die bewusteloos wordt, leg hem dan plat neer; vooral niet meer dan een heel dun kussentje of iets dergelijks onder 't hoofd. Leg het hoofd opzij, want er be staat kans dat de patiënt zal gaan braken (als men het hoofd opzij gelegd heeft, kan 't braak sel weglopen, en voorkomt u dat de patiënt er in zou kunnen stik ken). Als u er verder voor zorgt dat de patiënt warm blijft, door hem goed toe te dekken, kunt u rustig afwachten tot hij weer bij komt. Is hij weer bij kennis doch vooral niet eerder, geef hem dan zo mogelijk iets warms te drin ken, b.v. een kop sterke koffie, eventueel met een scheutje cog nac of brandewijn er door. Maar nogmaais zij er op gewe zen: geef géén drinken voor de patiënt voldoende is bijgekomen om zelf het glas te kunnen vast houden. Het is aan te raden een derge lijke patiënt daarna nog 5 tot lü minuten rustig te laten liggen, om zich te herstellen, maar ook daarna kunt u hem nog niet zon der meer aan ziin lot overlaten en zeker niet alleen laten weg gaan. De hierboven genoemde geval len zijn voor de helper in 't alge meen vrij eenvoudig, doch 't kan ook voorkomen dat u met een lijder aan „vallende ziekte" of „toevallen" te doen krijgt. In dat geval ziet men de pa tiënt vaak krampachtige bewe gingen met het-hoofd of armen en henen maken; vaak krijgt hij schuim (soms zelfs bloedig schuim, als hij zich op de tong gebeten heeft) op de mond. Bij een dergelijke patiënt kan men niet veel meer doen dan er voor te zorgen dat hij zich niet verwondt en ook geen kou vat. Als het kan, probeer hem dan op een zachte onderlaag, b.v. een flinke deken, te krijgen, en pro beer verder een kussentje of in elk geval iets zachts, te krijgen op de plaatsen waartegen hij met het hoofd of armen en benen slaat. Doe er echter nooit moeite voor zijn krampbewegingen te gen te gaan of hem vast te hou den, want daarmee zou u de toe stand alleen maar verergeren. Overigens handelt u bij deze patiënten jjrecies zoals is aange geven bij bewusteloosheid, en laat ook deze patiënten niet te spoedig aan hun lot over. J. H. v. G. GOUDSCHAT VOORWERP VAN ERFENIS-PROBLEMEN Broer van gelukkige vindster, pontmachinist te Waalwijk, wil er het zijne van weten. In de kluis van de Rotterdamse Bank in Den Helder wordt mo menteel een goudschat bewaard, geborgen in twee roestige koek trommels van ongeveer 20 x 15 x 10 cm. Zoals wij reeds meldden, zou deze schat verleden week zijn op gegraven door mej. van Triet uit Den Helder, in een schuur ach ter haar woning. De aanvanke lijke schatting van 800 gouden ponden en 700 gouden tientjes (mej. v. Triet weigerde het juis te aantal op te geven) bleek ver onder het juiste aantal te liggen. Een schatting van resp. 1200 en 1000 zou dichter bij de waarheid zijn. Nu is een broer van de geluk kige vindster als machinist in dienst van Rijkswaterstaat, en dagelijks zet hij mensen over met de pont over de Bergse Maas tus sen Waalwijk en Drongelen. Ook hij vernam uit de bladen van de vondst van zijn zuster in Den Helder, doch van deze zus ter hoorde hij tot nu toe niets. Zijn zuster beweert overigens, zich niets meer te herinneren van het bestaan van een broer Zij verklaarde enig kind te zijn. De pontmachinist kan niet be grijpen hoe zijn zuster dit kan verklaren. Het is voor hem ver der een raadsel hoe de goudschat in het schuurtje van zijn zuster terecht is gekomen. Zijn ouders konden het steeds best stellen, zodat de heer v. Triet zich daar over nooit bezorgd heeft ge maakt. Dit neemt echter niet weg dat hij spoedig naar Den Helder zal gaan om ter plaatse eens te informeren wat er eigen lijk precies aan de hand is. Want als de gevonden schat een erfenis van zijn ouders zou zijn, wil de heer v. Triet hierover ook wel eens een woord in 't mid den brengen. BANKDIRECTEUREN IN DJAKARTA GEARRESTEERD. Naar in Djakarta is bekend ge maakt, zijn twee directeuren van buitenlandse banken in Djakarta door de militaire autoriteiten ge arresteerd. Het zijn de directeur van de factorij der-Nederlandse Handelmaatschappij in Djakarta de heer H. Knook, en de direc teur van de Engelse Chartered Bank, de heer Edward Curry. Volgens de woordvoerder van het plaatselijk militair comman do van Djakarta worden zij be schuldigd van onwettig wapen bezit. In januari heeft het plaat selijk militair commando bekend gemaakt dat de burgerbevolking de vuurwapens die zij bezaten, bij de militaire autoriteiten dien de in te leveren. Tijdens onder zoekingen, welke vrijdag bij de banken in Djakarta werden ge daan, werden twee revolvers en een aantal patronen gevonden in de gebouwen van de factorij en van de Chartered Bank. Zij wa ren geborgen in safeloketten en daarin door buitenlandse cliën ten van de bank gedeponeerd. De beide gearresteerde directeu ren worden hiervoor echter aan sprakelijk gesteld. Tegen de ei genaren van het gevondene zul len, naar de woordvoerder me dedeelde, eveneens stappen wor den genomen. MEDE-DADER ONTSNAPT UIT HUIS VAN BEWARING. De hoofddader van de roof overval op de kassier van de Boe renleenbank te Biest Houtakker, tevens dader van andere roof overvallen op boerenleenbanken de 28-jarige S., die vorige week te Breda veroordeeld werd tot 5 jaar gevangenisstraf en ter be schikkingstelling van de rege ring, is zondagmorgen uit het Huis van Bewaring te Breda ontsnapt. De ontvluchting vond plaats tijdens het luchten en in tegen woordigheid van de bewakers en een aantal andere gevangenen, S. nam op een gegeven moment een onverwachte sprong naar de DE Ed WHET ZUID N

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 9