Waalwijkse en Langstraatse Courant Uit de Langstraat PLUIMVEE PRISMA STASSAR BRILLEN WAALWIJK AVOND-MARKT if 105.-; Orunen Elshout Vlijmen Haarsteeg Waspiek Geertrui ttenherg 'J VRIJDAG 5 APRIL 1957 Uitgever: Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO HET ZUIDEN 80e JAARGANG No. 27 Abonnement: 21 cent per week per kwartaal 2.70 2.95 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" ZONDAGSDIENST Bij spoedgevallen neemt waar Dr. v. d. Wouw. AGENDA Zondag 7 april: 11.30 Repetitie Harmonie De Volharding. Zaal café Elshout 11.30 Repetitie Harmonie Beatrix. Zaal café H. v. Delft 2.30 RKDVC 1-WSC 1 MUZIEKFEESTEN 1957 Het Comité Muziekfeesten 1957 ont wikkelt allerwege een grote activiteit om deze muziekfeesten weke in juni worden gehouden tot een evenement te maken. Harmonieën als Concordia en Sophia's Vereniging uit Loon op Zand, alsmede Huize Nazareth uit Tilburg zullen hun medewerking verlenen, terwijl tevens het Bondsfestival in Drunen zal worden ge houden. Er is reeds een Ere-Comité ge vormd er zal een gedenkboekje worden uitgegeven en een gedenkpenning worden geslaan. Men is reeds bezig aan de samen stelling van een feestgids, terwijl een spe ciaal comité bezig is om ter gelegenheid van deze muziekfeesten nog verschillende andere festiviteiten te organiseren. ONDERWIJS TENTOONSTELLING In het nieuwe gebouw van de gemeen telijke vakschool voor schoenmakers wordt heden een onderwijs tentoonstelling gehou den, onder auspiciën van de'Stichting On derwijs tentoonstellingen. Drunen wordt ditmaal bezocht met de tentoonstelling de Textiel druk, welke een inzicht probeert te geven over het bedruk ken en verven van textiel. De opening van deze tentoonstelling geschiedde maandagmiddag door burge meester Snels, waarbij aanwezig waren de beide wethouders de heren van Drunen en v. d. Wiel, alsmede de leerkrachten van de diverse scholen uit onze gemeente. Burgemeester Snels stelde het op hoge prijs, dat Drunen met deze tentoonstelling werd bezocht en sprak de hoop uit, dat zij aan haar doel zou mogen beantwoorden. n.L de jeugd meer liefde en belangstel ling bij te brengen voor het vakmanschap. De heer Ammerzaal hield deze middag nog een inleiding over het doel van de Stichting Onderwijstentoonstellingen nl. om de jeugd belangstelling en liefde bij te brengen voor het vakmanschap en de ver schillende takken van nijverheid. Het is aldus spreker voor de toekomst van Neder land van eminent belang dat er op alle gebied vakbekwame mensen blijven. Nederland heeft op dit gebied zelfs nog een achterstand in te lopen. Zeer in het bijzonder en zeer uitvoerig besprak de heer Ammerzaal de tentoon stelling textiel druk met het doel dat spe ciaal de aanwezige leerkrachten dit aan de jeugd zouden doorvertellen. De hoogste klassen van de lagere scho len hebben inmiddels met hun respectie velijke onderwijzers deze tentoonstelling, welke tot 8 april in Drunen wordt gehou den, reeds bezocht. JEUGDWERK Dank zij het stimulerende werk van de R.K. Jeugdcentrale groeit en bloeit het jeugdwerk in Drunen bijzonder. In Maart werden de gidsen weer heropgericht, zo dat weer een tak van de jeugdbeweging haar werk is begonnen. De bouw van het jeugdhuis onder het motto „De jeugd doet het zelf" vindt gestaag voortgang. Jongens die zich voor hulp willen melden kunnen dit altijd doen. De Gilde vierde kortgeleden nog haar 10-jarig bestaan en op 8 april a.s. zal voor de ouders nog een contactavond worden gehouden, waarop het woord zal worden gevoerd door de districtscommissaris de heer van Oers. BURGERLIJKE STAND over de maand maart Geboorten: Antoine F J J M v d Wiel, zv Johannes M v d Wiel en Rosalie M T G Thomas; Judocus M L, zv M A v Veggel en Johan na G v d Steen; Gerardus A J, zv Adria- nus van Mook en Cornelia M v d Leur; Maria J P, dv Johannes J Klomp en Pie- ternella L M Mimpen; Marinus J J, zv Johannes van Son en Adriana J de Krie- ger; Robertus J J, zv Adrianus G van Dru nen en Henriette J M Couwenberg; Lucas H F M, zv Henricus M Verhaak en Cat- harina T M Akveld; Theodora J M, dv Hendrikus L Bruurmijn en Wouterina van Wijk;Lucia C M, dv Marinus N Spieroings en Johanna W van Oostrum; Stephan I, zv Herman J de Groot en Maria F Th Coenen; Antonius M J, zv Johannes van Dongen en Wilhelmina A E J de Hart; Martinus L J, zv Bernardus J Klerks en- Maria Treuren; Anna T F, dv Johannes P v d Leur en Francisca M van Diem; An- dries R C M, zv Antonius A Robben en Petronella C van Delft; Michael Th, zv Hendrik Kfaassen en Gertruida A M van Noortwijk; Henricus J M, zv Henricus J Muskens enPetronella H A Ermen; An- tonie G T. zv Hubertus G van Dal en Wil helmina H M Klerks. OVERLIJDEN: Luijpen, Joannes Wilhelmus, 82 jaar; van der Aa, Cornelis Marinus, 67 iaar. jaar te Boxtel met Brok, Antonia, 25 jaar te Drunen. HUWELIJKEN: van der Sneppen, Eduardus Josephus, 25 Elshout Solisten-concours. De deelnemers van de Kerkelijke Fanfare aan het Bonds-solisten-con- cours, dat gehouden werd onder aus piciën van de Bond van Harmonieën en Fanfare-gezelschappen in de Langstraat, hebben weer mooie suk- sessen geboekt. M, v. d. Wiel, derde afd., met 39 p. 2de prijs; C. Huygen, derde afd., met 32 p. 3de prijs; H. v. Son, tweede af deling, met 38 p. 2de prijs; H. van Dommelen, eerste afd., met 40 p. lste„prijs;_G. v. Huiten, eerste afd., met 40 p. "1ste prijs. Dropping R.K.J.B. De dropping die de R.K.J.B., afd. Elshout, voor haar leden had geor ganiseerd, is een mooi sukses gewor den. Niet minder dan 23 leden na men er aan deel. In de gesloten be stelwagen van het pakhuis werden de deelnemers te midden van de Drunense duinen neergelaten. De eerst binnenkomende waren C. v. d. Wiel en M. Smits na 29 min. 50 sec. Suksessievelijk kwam de een na de ander of in groepen binnen, tel kens met kleine tijdsverschillen. De laatste groep, n.l. G. Moonen, Ant. Klijn en J. v. Huiten arriveerden eerst na 1 uur en 23 minuten. J aarvergadering Dinsdag a.s. houdt de R.K. Boe renbond Drunen-Elshout in het pa rochiehuis te Elshout haar algemene jaarvergadering, welke op boete ver plicht is. Behalve de jaar- en afde lingsverslagen vermeldt de agenda nog bestuursverkiezing en als spre kers de geestelijk adviseur en de technisch adviseur. Aftredend, doch herkiesbaar, zijn de heren: C. v. Drunen en Adr. Pul- ies. Aanvang 8 uur. Vergadering. Door de K.I.-vereniging Drunen- Elshout zal donderdag 11 april een zeer belangrijke vergadering wor den gehouden in café C. Klerks. De directeur van de provinciale gezond heidsdienst voor dieren, Dr. Brus, zal een spreekbeurt houden met film. Aanvang 7 uur. UITVOERING R.K. TONEELVER. „VOLHARDING" Zaterdag 30, z ondag 31 maart en maandag 1 april presenteerde Volharding haar derde Winteruitvoering in café B. Oremans. Opgevoerd werd „De schipper van de Maartje Jacoba", toneelspel in 3 bedrijven door Klaas Smelik. Het openingswoord op deze drie avon den deed de waarn. voorz. de heer B. Sa muels. Het deed spreker genoegen, dat de zaal telkens tot in de uiterste hoeken ge vuld was. Hij bracht dank aan de vele do nateurs voor hun steun en hoopte, wanneer binnenkort de nieuwe donateursaktie weer zou beginnen, op dezelfde medewerking te mogen rekenen. Over het stuk behoefde spreker niet veel te zeggen, dit was alom bekend. Hij hoopte dat allen voldaan huiswaarts zouden gaan. Hierin is Volharding wederom volkomen geslaagd, want het gebodene was van hoog gehalte. Vooral mag hierin op de eerste plaats genoemd worden Mej. J. de Laat en A. van Heivoort, die de hoofdrollen op voortreffelijke wijze vertolkten. De overige rollen dienen alle zeker vermelding zowel bij de dames als bij de heren. Het was een goed geheel. Hierin komt zeker de regis seer Martien van Engelen een extra com pliment toe, vooral voor de rolverdeling. Het publiek was zeer voldaan over het prachtige stuk, wat men kon merken aan het spontane, applaus dat na elk bedrijf volgde. Na afloop dankte de heer B. Samuels het publiek voor hun steun aan de vereni ging de Volharding en voor 't gulle applaus aan regisseur, speelsters en spelers. Hij vroeg echter ook een extra applaus voor de heer J. Akkermans voor de verzorging van het decor, want dat was tot in de puntjes verzorgd. Volharding kan weer op een geslaagd seizoen terugzien. VERGADERING DE ZWALUW Zaterdag 6 april maandvergadering van de Zwaluw in café A. Klerks (de Braai) Zeer belangrijke agenda; Inleveren hok- lijsten, de laatste kans om uw klok nog in te leveren, voor controle, uitreiken vlieg- programma, Derby BCC, bekend maken punten kampioenschappen, enz. enz. Opkomst zeer belangrijk. WIELRENNEN De amateur J. Kiviets zet zijn succes voort. Zondag werd hij in de ronde van Etten weer vijfde, een mooi succes. Zondag ronde van Noord-Holland. We zijn benieuwd wat de Vlijmense renners hier weer presteren. Jongens, veel succes. VOLLEYBALCLUB EVER READY 1 KAMPIOEN Zondagmiddag werd het eerste team van de Volleybalclub Ever Ready uit Vlij men kampioen in de tweede klasse van de Ne Vo Bo door de beslissingswedstrijd tegen VCV 2 uit Vught te winnen met 2-0. De setstanden waren 15-9 15-7. Door het behalen van dit kampioenschap gaat Vlijmefi thans over naar de eerste klasse van de Ne Vo Bo, afd. 's-Bosch. Bij de thuiskomst werden de spelers nl. Herman van Kuijk,-P. v. d. Wiel, A. v. d. Wiel, L. Sprangers, A. Schoonen en A. Oremans, reserve A. v. Zon, B. v. d. Stenen en G. v. Esdonk hartelijk gehuldigd met het be haalde succes. CABARETAVOND THE BLUE STARS Zondag 7 april a.s. zal het bekende ca baretgezelschap The Blue Stars, uit Ros malen, zijn laatste revue-avond geven in café H. Boom, alhier. Dit gezelschap heeft dit seizoen grote successen geoogst en het is te verwachten, dat dit in Vlijmen a.s. zondag wederom zal zijn. De nodige attracties zijn te be leven, fantastische kleurverlichting enz. Een bezoek is ten zeerste aan te bevelen. GESLAAGD Op de Bossche vakschool zijn de vol gende personen uit Vlijmen geslaagd: Cursus B. Motorrijtuighersteller, Ch. Mom- mersteeg; Metaalbewerken, D. van Rijswijk; Timmerlieden, A. J. v. Kuyk, W. C. v. Vugt; Metselaar, K. Verreijt. Geslaagd. Aan de Avondvaktekenschool in Den Bosch slaagden in de afgelopen week onze dorpsgenoten C. J. Klerx voor rijwielhersteller, M. W. J. van Bokhoven voor metaalbewerker, P. H. J. v. d. Broek voor monteur en A, C. v. d. Wiel voor electriciën. Biljartcompetitie. De kampioensvlag van de Haar- steegse biljartcompetitie heeft het blijkbaar nog te goed tussen de mot- ballen en de verwachte ontplooiing van de banier heeft dan ook nog niet plaats gevonden. Weliswaar versloeg D.P.L. haar grote concurrent D.V.K. met 82, maar dit was niet vol doende voor het kampioenschap, zo dat een beslissingswedstrijd noodza kelijk is. In het begin van de strijd zag het er wel naar uit dat D.P.L. met de eer zou gaan strijken, want sterk spelende, werden de eerste vier partijen door haar gewonnen. De vijfde en laatste partij zou dus de beslissing moeten brengen. Dubbel geladen, èn voor zijn persoonlijk kampioenschap, èn voor de eer, èn laatste kans van zijn vereniging, bond Henk v. d. Heijden de strijd aan tegen de strijdlustige heer Th. Siegers. Tn een goed gespeelde wed strijd met wisselende kansen, wist v. d. Heijden de overwinning te be halen. Hiermee verschafte hij zijn vereniging alsnog een laatste kans in de komende beslissingswedstrijd en veroverde zelf een ongeslagen „persoonlijk kampioenschap" van de Onderlinge Biljartcompetitie in af deling A. De heer Siegers overhandigde de nieuwe kampioen namens D.P.L. 'n prachtige tuil bloemen en feliciteer de hem met het behaalde resultaat. Na het dankwoord van de kam pioen werd er bij loting beslist dat de beslissingswedstrijd zal worden gespeeld in café de Gouw, en wel a.s. donderdag. Vanwege dit belangd- rijk treffen zullen de ontmoetingen in afdeling B op een andere datum worden gespeeld. Tafeltenn'is-sukses. Zondag j.l. namen enkele leden van de tafeltennisclub Victoria '51 deel aan een toernooi dat te Am sterdam werd gehouden. Als naar gewoonte wisten de Victoria-spelers weer fraaie resultaten te boeken. In het herendubbelspel kwamen uit: de heren J. v. d. Wiel en J. Ver haren; na een schitterend gespeelde finale wisten zij de eerste prijs te behalen. In het herenenkelspel 2e klasse behaalde J. Verharen nog een 2de prijs. IMMORTELLE TE GAST BIJ POLYMNIA tot lering en vermaak. Zondagavond bood de Waspikse Gem. Zangvereniging Polymnia haar donateurs en- leden 'n speciaal concert aan. De voorzitter van Po lymnia, de heer A. Berkelmans, ver welkomde de aanwezigen in de zaal Van café C. v. Iersel en deed dit met name de beschermvrouwe der zang vereniging, mevr. Brokx-v. Steen oven. De voorzitter noemde dit concert speciaal in deze zin dat het een ex tra uitvoering betekende buiten het gewone aantal concerten dat Polym nia jaarlijks pleegt te geven. En tweedens omdat 't concert verzorgd werd door een zustervereniging uit Geertruidenberg, t.w. de R.K. Gem. Zangvereniging Immortelle, onder leiding van de heer W. v. Rijckevor- sel. Het is goed zo nu en dan eens een ander koor te beluisteren, wil men open oor houden voor hetgeen men van het eigen ensemble pleegt te horen. Vooral hierom ontvingen we de uitnodiging van Polymnia met dankbaar enthousiasme en vonden we het een sympathiek - want op recht en van zin voor zelfcritiek ge tuigend - initiatief. We geloven dat het concert zijn doel niet gemist heeft. Het was n.l. allereerst een muzikaal genoegen deze avond bij te wonen. Er werd met ambitie en overgave gemusi ceerd. Het gehalte van de uitvoering was doorgaans in balans met dat van het goede programma. Ander zijds waren de voorbeeldige presta ties van Immortelle niet zo onbe reikbaar ver dat dit optreden het eigen koor de moed zou kunnen ont nemen in plaats van leerzaam en van practisch nut te zijn. Over het algemeen bewonderden wij bij de dirigent een zeer muzika le opvatting. Hij werkt bovendien zijn nummers zorgvuldig af. Er wordt bij hem met kennelijke over gave en discipline gezongen. Daar door ook beschaafd; maar 't werd ons tevens duidelijk dat een uiterst technische verzorging in een enkel geval de muzikaliteit kan verdrin gen, of dat althans dit element een eventueel gemis aan „warmte" niet kan vergoelijken. Dit ervoeren we o.m. bij het aan horen van twee koralen uit Bach's Matthaus-Passion. Deze werden door het koor niet tot werkelijk le ven gewekt. Nu kan men aangaande het tempo van mening verschillen, maar levendig moet het altijd zijn. Enig verschil in snelheid is, waar de tekst dit vraagt, zeer gewenst. En iedere fermate is nog geen slotte- ken, omdat elke zinsnede ook geen afgeronde zin is. Nu zullen deze koralen - hoe een voudig ze de toehoorder ook mogen lijken - de geijkte zaken blijven, waaraan de koren zich plegen te vertillen. Vooral voor een klein koor, als Immortelle is, vraagt deze a capella-muziek razend veel perfec tie. Zulk een koraal staat of valt met de kleinste kleinigheden van accentuatie en articulatie. Laten we ter illustratie van onze bedoeling een zin nemen als Wer hat dich so geschlagen. Als we nog afzien van allerlei uitspraak-proble men, dan kan hier de articulatie van de twee op elkaar stotende dentalen als eerste voetangel worden gesig naleerd. Het element van verzorging moet in dat der natuurlijkheid te al len tijde 't primaatschap erkennen; dus men hore in „hat dich" slechts een dentaal. Het woord-accent van „geschlagen" b.v. valt op de middel ste lettergreep en moet als zodanig uitkomen, te meer daar het boven dien het hele zins-accent draagt. Het mag dan ook niet onder de voet ge lopen worden door een te nadruk kelijk gemaakte slotmedeklinker. 'Het volume dient daar meer terug genomen te worden en een überkul- tivierte -n vermeden. De fermate op deze lettergreep tenslotte moet niet als een slotteken gelezen worden, aangezien de syntactische lijn door getrokken wordt naar de vocatief „mein Heil". En de komma achter „mein Heil" moet om declamatori sche redenen de ademstroom nood zakelijk doen onderbreken. Men in- terpretere zulk een koraal derhalve allereerst op de tekst; de muziek komt dan vanzelf. Deze opmerkingen nemen hier al gauw te veel plaats in. De lezer wordt daardoor gemakkelijk in onze bedoeling misleid. Daarom belijden wij hier uitdrukkelijk dat onze lof trompet de ademdruk niet zou kun nen verwerken als wij deze naar evenredigheid wilden doen horen. Genoeg zij het, wanneer wij nog op merken dat de motetten Factus est repente en Freu dich Himmel, resp. van G. Aichinger en G. Plautz, voor treffelijk werden aangevoeld. Het anonieme Ein Magdlein stund werd eveneens tot grote voldoening ge zongen. Voortreffelijk was vooral ook Haydn's Beredsamkeit. Een verrassing was ons Verdi's Koor der Hovelingen uit Rigoletto (ditmaal geen Slavenkoor - hoera!). Bij forto's die plotseling overgaan in piano, leverde het ensemble staal tjes van stembeheersing. Zeer goed gezongen vonden wij ook de anonieme Italiaanse volks liedjes, waaruit een frisse levendige opvatting sprak, welke trouwens ook in de koor werkjes van Schuman frappeerde. Bijzondere attentie verdient ten slotte de medewerking van de pia nist, de heer Jos de Kroon. Zijn be geleidingen waren knap. Dit signa leerde ook de voorzitter van Polym nia in zijn toespraakje aan het slot. Zo organiseerde Polymnia een leerrijke avond. Alhoewel Immortel le een klejn koor is, opgebouwd met middelmatig individueel materiaal, wist men een goede koorklank te realiseren, ook al zou enige verster king in de mannenstemmen geen schade kunnen doen. Na afloop dankte, zoals gezegd, Polymnia bij monde van haar voor zitter, de heer A. Berkelmans, in hartelijke bewoordingen de zang vereniging Immortelle, met welke vereniging Polymnia kennelijk goe de vriendschappelijke betrekkingen onderhoudt. De heer A. Blom dankte als voor zitter van Immortelle het gastvrije Polymnia voor de loyale ontvangst, die men de Bergenaren bereid had. We zien reikhalzend uit naar een hernieuwd treffen der beide koren, en dan liefst nog met een program- ma waarin beide beurtelings optre den. Kosten restauratie oude kerk gestegen. Men is nu ongeveer anderhalf jaar bezig met de restauratie van de Ne derlandse Hervormde kerk in Geer truidenberg en gedurende deze tijd heeft men zich reeds verscheidene malen geplaatst gezien voor onaan gename verrassingen. De totale kas ten die voor het herstel van de kerk waren geraamd, bedroegen 175.000 gulden, waarvan het rijk, de provin- ciè en de gemeente respectievelijk 58%, 16% en 16% bijdragen. Door allerlei omstandigheden zijn de kos ten echter gestegen tot 270.000. Tijdens het uitvoeren van de werk zaamheden heeft men o.m. gecon stateerd dat de bepleisterde kolom men tussen het schip en de zijbeu ken in een désolate toestand verke ren en hoognodig moeten worden vernieuwd. De muren daarentegen verkeren nog in een vrij behoorlijke staat. Enkele maanden geleden is door het aannemersbedrijf van de Gebrs. Naglé uit Geertruidenberg, die de restauratie uitvoeren (zij hebben reeds verschillende restau ratiewerkzaamheden verricht, o.a. te Willemstad, Geervliet en Waal wijk) een begin gemaakt met het treffen van voorbereidingen voor de restauratie van de kolommen en de bogen. Onder de drie bogen van de noorderbeuk is een imposante staal constructie aangebracht ter onder steuning van de bogen. Trekbalken waren geheel verrot. Een minder aangename ontdek- j king was, dat de van noord naar zuid liggende trekbalken geheel ver rot waren, die van de noorderbeuk zijn echter al door nieuwe vervan- i - o r-S KIJK EENS IN DE SPIEGEL BIJ UW OPTICIEN! gen.Men hoopt zo spoedig mogelijk te kunnen beginnen met de vervan ging van de trekbalken in het mid denschip. Verder bleek dat de ter mijn van een jaar, die men. voor de restauratie van het dak heeft geno men, wel erg lang is; zoals nu de zaken staan, laat het zich aanzien dat dit werk wel meer dan een jaar in beslag zal nemen. Het dak van de noorderbeuk is thans echter bij na voltooid. De zuiderbeuk, waaraan tot nu toe niet veel is gedaan, is in gericht als noodkerk, waarin de diensten van de hervormde gemeen te worden gehouden. De restauratie, die onder leiding staat van de archi tecten Basters uit Dordrecht en v. d. Steur uit Amsterdam, zal nog gerui me tijd duren, maar als het zover is dat de restauratie afgesloten kan worden, zal men weer een ver fraaid historisch monument, en de hervormde gemeente een prachtig bedehuis bezitten. Groot tennistoernooi. Tweede Paasdag zal er in het pa rochiehuis een groot tennistoernooi worden gehouden voor Geertruiden berg en omstreken. Er zal worden gespeeld volgens het poule-systeem. Men kan zich laten inschrijven voor de B- of G-klasse. Inschrijvingen worden ingewacht bij dhr! Bally, Prinsenstraat alhier. De aanvang van het toernooi is bepaald op 11 u. Geslaagd. Voor het diploma typen slaagde onze stadgenote Mej. Netty de Wit. De reactie op mijn advies, be stemd voor Mevrouw L. G. v. d. .-de B Den Haag, was groot! Het betrof een kaal kopje en nekje bij de kanarie. Als recept gal ik quassie-water (ook wel met een k geschreven). Nu vraagt men mij wat quas- sie-water is en waar verkrijg baar. Quassie-water is een af treksel van quassie-hout. Het is met vergiftig voor mens en dier, echter dodelijk voor insecten. De drogist kan u er aan helpen De heer Gr. M. B. te O. Ni.jkerk vraagt mij inlichtingen omtrent loopeenden. In een van mijn vo rige artikelen schreef ik' hier over en verwijs daar gaarne naar. De heer K. A. te Hollum (Ame land). De inrichting van uw kip- penstal is goed. De zitstokken ?ou i wa'; hoger aanbrengen, b.v. 30 tot 40 cm. Wat voor kip pen ik u zou aanraden is moei lijk te zeggen. Wilt u een rustige kip, dan moet u een middelzwaar ras nemen, b.v. een red of Wy andotte. Leghorns zijn schichti ger, maar hoofdzaak is dat u bij een vertrouwd adres koopt en u daar de eierlijsten laat tonen, want het gaat in hoofdzaak toch om een flinke legster. De heer K. v. d. V. Maassluis schrijft mij: „Uit een van uw artikeltjes over honden is mij gebleken dat u een hondenliefhebber bent, maar vindt u 't niet overdreven dat een van onze buren nu al meer dan een half jaar treurt over z'n gestorven hond Dat is moeilijk te beoordelen. Hoeveel trouw heeft de betref fende persoon van z'n dier on dervonden, misschien 't leven ge red, een inbreker verjaagd, enz. Ik heb zelf wel zeer hoog staande, ontwikkelde mannen treurig en terneergeslagen gezien bij hun gestorven hond en wij herinneren ons al gauw in ons leven een dergelijke toestand, want wie is er die nooit 'n hond gehad heeft Wie is er niet van over tuigd dat deze viervoetige vriend onze gemoedstoestand begrijpt, dat h" niet zelden onze wensen uit onze ogen leest, dat hij ons met kracht verdedigt tegen de aanvallen van aanranders en dievenDat hij de speelgenoot en beschermer van onze kinde ren is meer dan enig ander on der de huisdieren, kan door nie mand, zelfs niet door zeldzame hondenhaters, betwijfeld worden. Denken wij verder aan de practische huip, die een hond ons bewijst op de jacht, als bewaker \an eigendom en persoon, dan verwondert het toch niemand, dat er veel belang gesteld werd en wordt in de opvoeding, africh ting, verzorging en fok'van een hond. De heer J. de B. te Venlo. Vol gens uw niet duidelijke opgaaf schijnt de haan en de hen wel koekkoek Mechels te zijn, want er zijn ook Mechelsen met wei nig of geen pootbevedering. De andere met gele poten zijn dan wellicht Rocks, maar die moe ten rode oren en geen gele heb ben. Hoe 't nu zit, kan vanuit de verte niet uitgemaakt worden. De vraag of dit ras goed is? Alle rassen kunnen best zijn, als u maar goede exemplaren treft. Vraag eens een kenner bij u in de omgeving. KIPPENVRIEND. TE WAALWIJK op vrijdag 5 april. BRITSE SOCIALISTEN EISEN UITSTEL A-PROEVEN. De Britse socialistische partij heeft een resolutie aangenomen, waarin gevraagd wordt om tij delijk uitstel van de voorgeno men Britse kernproeven. OUD-KOLONEL VAN SS GEARRESTEERD. De vroegere SS-kolonel Her mann Krumey, die tijdens de tweede wereldoorlog mede ver antwoordelijk zou zijn geweest 7091- de moord op 450.00Ó joden, is in Duitsland gearresteerd. Krumey is gevangen genomen na een onderzoek, dat was voort gevloeid uit een officieel Oos tenrijks rapport aan de YVest- duitse regering. In het rapport werd Krumey genoemd als lid van een speciaal Duits comman do, dat in 1944 in Hongarije ge- yormd werd en „consultburéau voor het joodse vraagstuk" heet te. Dit commando wordt door de Oostenrijkers verantwoordelijk gehouden voor de deportatie en de daarop volgende liquidatie van zeker 450.000 joden. manager Onmisbaar voor Uw afspraken. Uur en dag in een oogopslag' 1

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 5