PIET KLERKX Adverteren doet verkopen GEVAARLIJKE RECLAME. M. M LANDBOUW Enorme collectie BEDDEN! DE ZWARTF RUITER Ai/één hei beste II 14 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 12 APRIL 1957 14 waarschuwende stem horen over de Duitse oorlogsvoorbereidin gen. Aangezien hij zijn bewon dering voor de Duitse prestaties op luchtvaartgebied niet onder stoelen of banken stak, werd hij aldra voor pro-Duits aangezien. Hoewel hij nu na de laatste oorlog niet meer zo op de voor grond treedt, geldt Lindbergh nog steeds als een der invloed rijkste figuren op luchtvaartge bied in Amerika en voert hij nog regelmatig speciale opdrachten voor zijn regering uit. Dat hij ook nog op ander ge bied naain gemaakt heeft is mis schien minder bekend. In samen werking met dr. Carrel heeft hij een pomp en wel een kunsthart uitgevonden, waarmee cultures in vitro gevoed kunnen worden. (Nadruk verboden). Tabaksgebruik en longkanker. £«rvrj"*ii- i i -L'itiai h-*i Onze, met de allergrootste zorg en smaak samengestelde collecties, welke naast het klassieke ook het allernieuwste moderne genre bevatten, bieden U alle gewenste mogelijkheden 11 3.95 3.45 0." 0.63 Exclusieve STROOKGORDIJN een rijke verfraaiing 2.65 80 cm. breed 1-delig 74.50 39." 24.95 Grotestraat 222 WAAL WIJK FEUILLETON j van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door HENRIC VAN NORCH. 26. Een mens blijft mens, Vriend, onverschillig met welke mooie naam hij zich siert. Die heide nen hier beneden ons waren in wezen niet slechter en boosaar- j diger dan de geslachten die thans leven, hoogstens stond j hun cultuur op wat lager trap. j En ze waren minder geraffi neerd. i De Prediker bepaalde nu zijn aandacht aan een kneuterpaar dat niet ver van hun zitplaats i een nestje met jongen had zit- ten en dat nu af en aan vloog met lekkernijen voor z'n kroost. Daar zag hij uit de verte van uit de richting van het dorp iemand naderbij komen. Al spoe dig zag hij aan de gestalte en de bewegingen van de naderende, dat het Folkert was. „Die heeft zeker iets bijzonders, anders zou hij ons niet op zo'n ongewoon uur bezoeken," mompelde de Prediker. „Vriend, ik geloof, dat Fol kert daarginder komt aanwan delen. Gaat hem maar afhalen." De hond, wiens reukorganen scherper waren dan zijn gezicht vermogen was, besteedde, nu hij de naam Folkert hoorde uit spreken, alle aandacht aan de zich bewegende figuur op het uitgestrekte veld. Hij kwam ook tot de conclusie, dat het de jonge boerenknecht was en hij storm de daarom de heuvel af en over de heidepollen in de richting van de naderende. Enkele minuten later zaten Folkert c Vriend bij de Pre diker op de zon-doorstoofde bo dem. De bezoeker viel, na een korte groet, direct met de deur in huis. „Prediker, ik kom je wat nieuws vertellen." „Dat had ik alreeds bekeken." „Hoe kon je dat?" „Zonder een bijzondere tijding of boodschap komt Folkert me midden op een werkdag niet op zoeken." „Gelijk heb je Prediker. Ik j vroeg aan de boer of ik het nieuws even aan jou zou mee delen. Natuurlijk zei Rooie Wil lem: „Ga je gang Folkert." Maar het is geen prettig nieuws, waar ik mee kom, kameraad." „Zo, nou, zeg het maar gauw en houd me niet zo lang in span ning." „Ja, ik ben er al bang voor geweest en vreesde dat het zou komen. En nu..." „Zeg nu malle, wat het is!" „Ja ze hebben hem te pakken." „Welke hem?" „De Zwarte Ruiter!" De Prediker, die al zo onge veer had vermoed, dat de on heilsboodschap de Zwarte Rui ter zou betreffen kreeg toch nog een schok. „Wel verdomme! riep hij uit. „Is me dat wat? Konden we hem maar helpen, Prediker." „Waar hebben ze hem gesnapt en wanneer Folkert?" „Het moet onder Vries ge beurd zijn. Een paar veekoop lieden vertelden 't ons zo straks. Het zou voor een paar dagen ge beurd zijn." „Weet je ook, waar ze hem gestopt hebben?" „Neen, die veekooplui wisten er verder ook niet meer van." De Prediker zat met onbestem de blik over de heide te staren. Zijn gezicht stond op storm, somber en grimmig. Plotseling stond hij op. „Kom mee, Folkert!" „Wat wil je Prediker?" „Zal je wel zien." Zonder verder een woord te spreken, liep de Prediker met grote passen op zijn woning toe geflankeerd door Folkert en Vriend. In de hut aangekomen, ging hij zich een weinig omkle den en trok hij een paar andere schoenen aan. Daarop nam hij zijn rugzak en stopte hierin zijn pistool met kogels en kruit hoorn, welke zaken hij uit een geheime bergplaats haalde. Een ook daarin verborgen dolk haakte hij aan zijn koppelriem. In de rugzak werd tevens een ledige fles gestopt, terwijl een geldbuidel een plaats in een van zijn zakken kreeg. „Ziezo, ik ben klaar," zeide de Prediker daarop. De drie verlieten de hut weer en de Prediker draaide aan de Duitenkant de deur in het slot. „Ik ga met je mee naar Rooie Willem, Folkert. Ik ben je dank baar, jongen, dat jé mij de bood schap zo snel hebt gebracht." „Wat ga je nu doen, Prediker „Wat zou je denken?" „Ik denk, dat je gaat kijken of je de Zwarte Ruiter ook kunt helpen." „Goed geraden, Folkert. De Prediker laat niemand in de steek voor wie hij achting heeft j of die hij zijn woord heeft ge- j geven." „Dat weet ik, Prediker." Ze liepen nu een ogenblik zwijgend naast elkaar, tot Fol kert vroeg: „Zal ik niet met je mee gaan, Prediker? Twee kun nen meer dan een." „Soms wel, soms niet. Ik ge loof, dat het het beste is, dat ik eerst alleen op onderzoek uitga. Als ik hulp moet hebben, roep ik jou het eerst, en wel zo snel mogelijk." „Prachtig, Prediker." „Ik ga nu wat leeftocht ha len op de boerderij, Folkert. Ge moogt natuurlijk wel aan Rooie j Willem vertellen, wat ik ga uit- spoken, want als het nodig j mocht zijn, zouden we zeker ook j op diens hulp kunnen rekenen. j Doch zeg nog maar niets aan de j anderen." „Goed, Prediker." 1 Een half uurtje hierna waren de Prediker en Vriend reeds op weg naar het dorpje Vries. De eerste had zich al spoedig met een zakmes een stevige stok uit de struiken gesneden en ze had den flink de pas er in. Het dorp dat het doel van hun tocht was, lag nu niet bepaald naast de deur en de zon was reeds over haar hoogste stand heen. De Prediker was onderweg weinig spraakzaam en Vriend keek hem nu en dan eens onder zoekend aan. „Heeft de baas weer een zelfde malle kuur als laatst, peinsde de trouwe pala dijn. Toen ze de massieve toren van Norg voor zich zagen, begon de Prediker: „We schieten al op, Vriend. Maar als we maar niet te laat komen... Een keer of wat had ik haar al ernstig gewaar schuwd, dat het mis zou lopen.,. En nu is het al mis. Doch als ik maar eerst weet, waar ze zit, dan is ze voor ons, Vriend, al zou de Satan in eigen persoon haar ook bewaken." Grimmig voegde hij er aan toe: „En wat zeg jij, Vriend?" De hond zag hem aan en liet een gorgelend dreigend keelge luid horen. Ja, de Prediker wist, dat hij op Vriend kon bouwen. Toen ze Norg waren gepas seerd, was het voor de Prediker een hele toer om de kortste weg naar Vries te vinden. De heide wemelde van veldsporen, die naar allerlei richtingen liepen. Telkens als hij iemand tegen kwam, doch dit gebeurde spora disch, informeerde hij naar de kortste weg naar het doel. Maar het was helemaal niet gemakke lijk om uit de vage aanduidingen die hij ontving wijs te worden. Het scheen, dat hij ook een aan tal kilometers in verkeerde richting had afgelegd. Eenmaal gingen de beide rei zigers een ogenblik pauzeren en hun voedselvoorraad eens aan spreken. De reis geheel zonder enige rustpoze af te leggen, ging niet, zo meende de Prediker. Het liep al tegen de avond, toen de zwervers doodmoe het dorp Vries binnenkwamen. Ze zochten onmiddellijk een her berg op. Een paardekrib onder de lindeboom voor de gevel van een huis, mitsgaders een uit- hanghord verrieden, dat men hier te doen had met een kroeg of een herberg. De Prediker had een zwak voor uithangborden en poogde, hoewel hij thans in m- rust verkeerde toch de naam van de weidse uitspanning ge waar te worden. De letters op het bord hadden echter de strijd om het bestaan reeds opgegeven en alleen hier en daar was nog een teken zichtbaar,, dat enigs zins aan spijkerschrift herinner de. Verder voerden nog een paar brokstukken van de poten en het achterdeel van een dier, ver moedelijk een paard, een hope loze strijd tegen de vernietiging. Wordt vervolgd H et rapport van de commissie uit de gezondheidsraad over het verband tussen roken en longkanker is alleszins een econo mische beschouwing waard, omdat hier veel commerciële en andere economische gevol gen voor gezin en zakenleven uit kunnen voortvloeien. Laten we ons in de zakelijke gevolgen eens verdiepen. Enkele jaren geleden verscheen er in Amerika een rapport van een groep medici over het genoemde onderwerp. De bewe ringen waren zo stellig en de daardoor verwekte angst bij het publiek werd zo groot, dat de omzetten in tabaksartikelen met sprongen daalden en de handelaren en fabrikanten van rookwaar zich moesten haasten om een andere groep doktoren aan het woord te laten, die de schadelijke ge volgen van roken ontkende, althans dat er nog sterk getwijfeld moest worden aan de pertinente ondermijning van gezondheid door de sigaret, de pijp of sigaar. Bedoelde fabrikanten gingen zelfs zo ver dat zij miljoenen beschikbaar stelde voor een wetenschappelijk onderzoek over het verband tussen roken en kanker. Dit on derzoek schijnt nog niet geëindigd te zijn. Wel is de depressie in de tabakshandel weggeëbd naarmate men er in slaagde de twijfel te zaaien. Sprekende cijfers. hans behoeft men er geen doekjes meer om te winden. Het rapport van de commissie is vernietigend en kan door de regering moeilijk als onbelangrijk terzijde worden gelegd. Het stuk is in voorzichtige bewoordingen gesteld omdat een meer po sitieve toon een ware omwenteling kan be tekenen in de tabakshandel en -industrie. Maar er is bij de samenstellers van het rapport niemand geweest, die nog twijfelt aan de directe relatie tussen de gevreesde ziekte en het roken, vooral van sigaretten. De sterfte aan longkanker bij mannen bleek in 1955 zevenmaal zo groot als in 1930 en bedroeg 1113 per miljoen. Bij vrouwen is dit cijfer veel lager, maar de zwakke sexe rookt ook veel minder. De overheid zal haar conclusie moeten trekken en maatregelen moeten nemen om althans het roken voor de jeugd aanzien lijk te verminderen. Dit zou kunnen ge beuren door de verkoop van rookwaar aan jeugdige personen beneden een bepaalde leeftijd te verbieden en desnoods door in openbare gelegenheden aan het roken dooi de jeugd een einde te maken. Intussen wil dit niet zeggen, dat ook de ouderen niet gewaarschuwd moeten worden voor de mo gelijke gevolgen van het roken voor de ge zondheid. Gevaarlijke reclame. ftflen kan dit genot niet zonder meer verbieden of beperken zolang er geen ab soluut bewijs op tafel ligt, maar de waar schijnlijkheidsrekening nadert zo dicht de absolute waarheid, dat men het roken al thans niet op misleidende wijze mag be vorderen. Daarom zouden wij enkele beperkende maatregelen voor de wijze waarop reclame gemaakt wordt voor bepaalde merken rookwaar niet overbodig achten. Als het be slist onjuist is, dat roken gezond is, moet aad c men verbieden dat geadverteerd wordt met sigaretten die zo best zijn voor de gezond heid. Ook moet vermeden worden dat er allerlei hulpmiddelen op de markt komen, die in wezen aan het gevaar voor longkan ker niets afdoen. Het is een zaak van de volksgezondheid èn van juist economisch beleid wanneer men dit geconstateerde verschijnsel op vangt met de bestrijdingsmiddelen waar over wij beschikken. Het is verboden met arsenicum te adverteren wanneer dit wordt aangeprezen als uitstekend voor de gezond heid, terwijl ieder weet dat het zwaar ver- j gif is. Moeten we dan wel toelaten, dat er openlijk verkondigd wordt hoe goed en ge zond htet is een bepaalde sigaret te roken terwijl bij een doorsnee-verbruik van 25 sigaretten per dag of meer het kankerge vaar 40 maal zo groot is als bij niet-ro- kers? Prijs voor de waarheid. „Jen voelt terstond dat bij dit kanker- vraagstuk de gehele tabakscommercie ten zeerste betrokken is en dat dit openhartig rapport aan allen bij tabakshandel en -in dustrie betrokken, grote schade kan toe brengen. Sigaretten- en sigarenfabrieken, grossiers en duizenden winkeliers zien een deel van hun omzet wegvloeien, j Huismoeders zullen mannen en zonen aanmoedigen de sigaar en vooral de si garet - te laten liggen en dit kan een flinke en duurzame omzetdaling ten ge volge hebben. Fabrikanten van rooktafels en asbakken, van pijpen en sigarettenko kers zullen de publicatie van dit eerlijke rapport met een stuk omzetbeperking moe ten betalen. Dit is de prijs voor de waar heid, waar ook de regering haar deel van krijgt omdat de opbrengst van de tabaks accijns er niet bepaald hoger door zal wor den. Men moet reëel blijven. Men kan niet verwachten, dat de omzet van de tabaks- verwerkende industrieën met de daaraan verwante verkoop opeens van miljoenen tot nul wordt gereduceerd. Er zijn pijp- en si- - garenrokers die meer dan honderd jaar worden. Er zullen genieters zijn van siga retten, die evenzeer een hoge leeftijd halen. De samenstellers van het medisch rapport zullen dat niet ontkennen. Zij leggen er de nadruk op, dat er gevaar voor longkanker aanwezig is, wanneer men rookt en dat dit gevaar snel aan ernst toeneemt, wanneer het gebruik van tabaksartikelen, vooral si garetten, stijgt. Zal men er nu op aan stu ren dat een mens niet op jeugdige leeftijd met het roken begint, dan is de kans klei ner, dat men spoedig een verwoed roker wordt. Overdaad schaadt. .en geeft in het rapport allereerst de raad om aan een overmatig gebruik van rookwaar een eind te maken. Wanneer men naar de sterk alcoholische dranken ziet. dan kan men daarbij een dergelijk verschijnsel constateren. Gebruikt men daarvan met mate, dan is het gevaar voor lichaam en geest gering. Neemt men er grote hoeveel heden van, dan ziet men een snel stijgend gevaar voor de gezondheid. In de loop der jaren heeft men door goe de voorlichting, maar ook door overheids bemoeiing aan het alcoholmisbruik met wis selend succes paal en perk kunnen stellen. Op dezelfde wijze zal men voor de siga retten vooral moeten toegeven, dat bij het genieten van tabakswaren slechts een ma tig mens zijn vrijheid waard is. Wanneer het rapport over roken en long kanker koren op de molen is van die huis moeders, die week op week mopperen op haar mannen en zonen, die soms 10 van hun netto-inkomen in rook doen ver vliegen onder het motief, dat roken een levensnoodzaak is, dan is dat toe te jui chen. Het roken mag geen manie worden, die schade toebrengt aan de huishouding in deze betekenis dat andere noodzakelijke aankopen achterwege blijven, omdat vader (resp. zonen) veel roken. Zelfbeperking. ^fij geloven, dat wij met dit rapport opnieuw bewezen vinden dat de medische wereld in Nederland niet aarzelt haar waar schuwende stem te laten horen wanneer er gevaar dreigt voor volksgezondheid. Wij hopen, dat ons volk hier de juiste konsekwentie trekt en overal daar tot be perking van de rookgewoonte overgaat, waar een overmatig gebruik van tabakswa ren dreigt. Ook zal de tabaks- en vooral de sigarettenindustrie geen averechtse maat regelen moeten nemen door allerlei onzin te verkondigen over de gezondheid van be paalde sigaretten of andere rookwaar. Lie ver werke men mede aan een doelmatige bestrijding van uitwassen, opdat later geen strenge overheidsmaatregelen behoeven te volgen. 'lot slot zou in het bedrijfsleven mede werking kunnen worden gegeven door het roken tijdens de arbeidsuren geheel of ge deeltelijk te verbieden, overal waar dit thans nog wordt toegelaten. Wanneer ieder op zijn plaats meewerkt aan bestrijding van de rookoverdaad, dan zal noch de ta baksindustrie, noch de volksgezondheid door een verantwoorde consumptie van si gaar of sigaret worden geschaad. En dan blijft wellicht de kracht van deze spreuk on gebroken het is geen man, die niet roken kan. (Nadruk verboden) drs. MIERLO. 14 MEI WERKTU1GENDAG LIEMPDE. De Werktuigendag van de Tuinbouwbond N.C.B. wordt dit jaar gehóuden op dinsdag 14 mei, op het bekende Landgoed „Velder" te Liempde. Het is de 10e maal dat deze Werktui gendag wordt georganiseerd, en er zijn plannen om er ditmaal iets bijzonders van te maken. Vanaf januari komen er reeds aanmel dingen binnen en het staat vast dat een collectie machines en werktuigen zoals men straks in Liempde te zien krijgt, uniek is voor Nederland. Het is gelukt het demonstratieterrein nog iets te vergroten, zodat thans ca. 20 hectare demonstratie- en expositieterrein ter beschikking staan. Dit zal1 de kwaliteit van de demonstraties zeer zeker ten goede komen. Als gevolg van enkele bijzondere attrac ties die in voorbereiding zijn, verwacht men op deze jubileum-Werktuigendag 40.000 a 50.000 bezoekers. Er zullen een aantal speciale demonstra ties worden gegeven, waarbij het publiek op leerzame en boeiende wijze het gebruik en de toepassing van enkele machines en werktuigen zal worden getoond. Ook ten aanzien van het défilé aan het slot van de dag, zijn enkele wijzigingen in voorberei ding. Alle inlichtingen over deelname en be zoek, ook voor buitenlanders, worden ver strekt door het Secretariaat van de Werk tuigendag, Spoorlaan 50 te Tilburg. GIUSEPPE MONTESI WEET VAN NIETS. Met trillende lippen heeft Wilma Mon- tesi's oom Giuseppe bij de hervatting van het proces te Venetië ontkend, dat hij meer weet van Wilma's dood dan hij tot nogtoe heeft verteld. Hij zei de gehele middag van de bewuste 9 april 1953 bij de zuster van zijn verloofde, de moeder van zijn zoon, te hebben doorgebracht. Hetgeen eer der op de dag ook door deze was verklaard. De openbare aanklager zei haar getuigenis niet te kunnen geloven. I nu JOHN B. VEROORDEELD. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft John Th. B. uit Breda, oud-wielrenner en in zijn omgeving bekend als „smokkelko ning", veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf, waarvan vier maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar Toen hij op 27 maart voor het hof te recht stond, wegens het aanbieden van ver lopen bankbiljetten van honderd gulden tot een bedrag van f 15.000. -eiste de pro cureur-generaal tegen hem een gevangenis straf van zes maanden. Breng de Zon in Uw Huis! Enorme collecties COCOSTAPIJT Alle voorkomende breedten; schitterende dessins, welke een lust voor het oog zijn. Reeds vanaf 2.95 Onze fantastische COCOSKARPETTEN zijn een waar sieraad voor Uw woning. 120 x 170: 19.50 140 x 180: 24.90 160 x 230: 34.75 200 x 300: 56.75 Bijpassende deurmatjes 3.^5 Enorme grote sortering TRAPLOPERS 50 cm. breed - Bouclé en Moquette Hartverwarmende dessins Enkele prijzen: 1.40 - 2.90 - 4.90 - 6.75 - 14.90 - 15.75 - 19.75 enz. Oi Van alle dessins zijn ook de bijkomende GANGLOPERS op 70 cm. breed leverbaar. Ook hier enkele prijzen: 2.90 - 4.90 - 6.90 - 9.75 - 14.70 15.75 - 18.90 en 19.75 HET IS EEN GENOEGEN ONZE UNIEKE COLLECTIES OVERGORDIJNEN EN MARQUISETTES TE BEWONDEREN. Schitterende CRETONNE zeer geschikt voor het moderne interieur Breed 120 cm. per meter 3." Zeer zware kwaliteiten per meter 8.45 Prachtige DAMASTEN in zeer degelijke kwaliteiten; groot aantal dessins; breed 120 cm. per meter Handweef OVERGORDIJNEN in prachtige klassieke en moderne uitvoering Zwitserse MARQUISETTE met prachtige kant - werkelijk chique Prachtige VITRAGE in degelijke, goed wasbare kwaliteit Etamine 2.65 EPEDA. Het wereldvermaarde merk. Schitterende tijk - 15 jaar gegarandeerde veringen - 100% RUST! 120 cm. breed 2-delig 111.5® 130 cm. breed 2-delig 121. KAPOKKUSSEN 12.50 Prima WOLVLOKBEDSTEL 120 cm. breed 3-delig 80 cm. breed 1-delig KUSSEN 3.50 BOUCLÉ TAPIJT solide en smaakvol Anthraciet - Zilvergrijs - Beige - Bruin/beige enz. 100 cm. breed per meter 5.65 VRIJDAGSAVONDS ONTVANGT IEDERE KOPER EEN LEUKE ATTENTIE Tel. 2512 Tel. 2512

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 14