Waalwijkse en Langstraats Courant Een praatje over E.H.B.O Streekverbeteringsplan Stijl en technisch vernuft voor de Oostelijke Langstraat op de show van L. Zijlmans Zonen klein meubelen moderne meubelstoffen VRIJDAG 12 APRIL 1955 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. ECHO HEI ZUIDEN 80e JAARGANG No. 29 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per mm. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Oostelijke Langstraat kampt met vele agrarische problemen Goede maar ook laatste kans tot streekverbetering KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES: „ECHO" I. Onder de titel „De schijnwer- werper op de Oostelijke Langstraat" is deze week ver schenen een uitvoerig en bijzon der belangwekkend rapport, dat de moeilijkheden, waarmee de landbouw in de Oostelijke Lang straat te kampen heeft, duidelijk aan het licht stelt en anderzijds wijst op de aanpak welke deze problemen nodig hebben om te komen tot de verbeteringen wel ke van de Oostelijke Langstraat een welvarende streek zullen maken. Dit rapport is opgesteld door een daartoe in het leven ge roepen commissie, die woensdag j.l. in hotel Prinsen te Vliimen tezamen met vertegenwoordigers van diverse gemeentebesturen, boeren- en landbouworganisaties en van de pers een uitvoerige be spreking aan dit rapport heeft gewijd. In zijn inleiding wees de voor zitter van deze commissie, de heer M. A. van Wagenberg, op de vele moeiliikheden, waarvoor de land- en tuinbouw in de Oos telijke Langstraat zich gesteld zien. De in het rapport aangege ven middelen tot verbetering noemde hij een goede maar ook laatste kans om tot streekverbe tering te komen. Het rapport werd vervolgens uitvoerig besproken door Ir. A. H. Criins, de secretaris van de commissie, die nadrukkelijk on derstreepte dat de landbouwpro blemen in de Oostelijke Lang straat de grootst mogelijke aan dacht verdienen. Door de sterke industrialisatie, welke zich in Waalwiik, Drunen en 's-Herto- genbosch voltrekt, wordt de landbouw langzaam teruggedron gen. Deze ontwikkeling behoeft echter, volgens snreker, niet on gunstig te zijn. De gemeentebe sturen en andere instellingen hebben grote aandacht voor de agrarische problemen in dit ge bied en snreker achtte een wel varende boerenstand tussen de industrialisatietang Waalwijk Den Bosch zeer wel mogel'ik. Het streekverbeteringsnlan is samen te vatten in een complex van drie maatregelen, te weten: 11 ruilverkaveling in nieuwe stül2) verbetering van de be- drüfsvoering; 3) verbetering en verhoging van de vakbekwaam heid van de tegenwoordige boe ren-' en tuindersstand. Deze maatregelen zal men trachten te verwezenlijken door een mentale voorbereiding op de nieuwe toestand, door een uitge breide voorlichting door middel van lezingen, excursies e.d. en door de aandacht te richten op een specifieke tuinbouw door n speciale vakscholing. Vooral echter houdt het streekverbete ringsplan een mentale voorberei ding in op de zo noodzakelijke ruilverkaveling, die moet leiden tot de sanering van het agrarisch bedrijfsleven. Men zal met de uitvoering van dit streekverbete ringsplan beginnen aan de Oost zijde Den Bosch dus en stelt zich voor binnen 3 jaar in het gehele gebied werkzaam te zijn. In een serie artikelen zullen wij aandacht wiiden aan dit ui terst belangwekkende rapport van de commissie. In dit eerste artikel zullen wii nader bepalen over welk gebied het rapport van de commissie zich uitstrekt en daarnaast aandacht wijden aan de agrarische problemen van de gemeente Vlijmen 70 jaar gele den. Gebied- De naam „Oosteliike Lang straat" geeft reeds globaal aan van welk gebied hier surake is. Er is hier bedoeld het gebied van Waalwiik tot 's-Hcrtogenbosch, welk gebied de volgende gemeen ten en kerkdorpen omvat Waalwiik: Drunen met de kerkdorpen Drunen en Elshout; Heusden met de kerkdorpen Heusden, Hemt en HedikhuDen; Vliimen met de kerkdorpen Vlij men, Nieuwkimk en Haarsteeg; Engelen en Bokhoven. Van dit gehele gebied zijn door 't C.B.S. gegevens verzameld om trent bedrijfsvoering en produk- tieomstandigheden. Daarnaast is in samenwerking met de Afd. Streekonderzoek van het Land bouw Economisch Instituut een meer diepgaand onderzoek ge houden in het kerkdorp Haar steeg. Door middel van een en quête zijn hier gegevens per be drijf verzameld. In dit verslag zijn in het alge meen over elk onderwerp de glo bale gegevens van het gehele ge bied vermeld met daarnaast meer uitvoerige cijfers over Haarsteeg. Dit wil niet zeggen, dat men Haarsteeg als een gemiddelde van het gebied mag opvatten. Welis waar zijn de produktie-omstan- digheden, zoals verkaveling en pacht door het gehele gebied on geveer gelijk en kampt men dus met dezelfde problemen. De ma nier echter waarop men zich aan de moeilijke omstandigheden heeft proberen aan te passen, m. a.w. produktieplan en bedrijfs voering, verschilt van plaats tol plaats. Het eerste gedeelte van dit verslag bevat een beschrij ving van de gemeente Vlijmen in het jaar 1889, zoals mert die kan vinden in het rapport van de toenmalige staatscommissie voor de landbouw. Bij een vergelijking hiervan met de huidige toestand blijkt wel, dat er intussen veel is veranderd, vooral wat betreft de bedriifsvoering, maar dat de om standigheden zeker niet beter ge worden zijn. Vlijmen 70 jaar geleden. Het is niet de eerste keer dat in Vlijmen een streekonderzoek wordt gehouden. De slechte toe stand waarin de landbouw op ft. einde van de vorige eeuw tenge volge van de landbouwcrisis ver keerde deed de regering een com missie instellen, die een onder zoek moest verrichten naar de toestand van de landbouwjin de verschillende delen van ons land. Een van de gemeenten, waarover deze commissie in 1889 een uit voerig verslag uitbracht, is Vlii men. Aan de hand van dit verslas kunnen we ons een vrij goed beeld vormen van Vlijmen, zoals het er toen uitzag. Vliimen was in din tüd een ge meente met rond 3400 inwoners, hoofdzakeliik bestaande uit boe ren en arbeiders, welke woonden binnen de hoge Maasdiik van Stad en Lande van Heusden. De vrij goede zandgrond bin nen deze diik werd gebruikt voor akker- en tuinbouw, waarbii de tuinbouw op de voorgrond stond. De bedrijven waren klein, meest al niet groter dan 1 a 2 ha., ter- wiil ook een aantal arbeiders wat grond bezat. De hooilanden bui ten de dijk ziin niet in deze op pervlakte begrepen, want deze werden jaarlijks verpacht. Het Vliimense Veld. dat tot dan toe gemeenschappeliik bezit was, werd juist in 1887 door middel van publieke veiling verdeeld. De vrij talrijke arbeiders von den in de gemeente niet voldoen de werkgelegenheid. Op de boer derijen werd vriiwel geen vreemd personeel gehouden, terwiil er in de gemeente ook geen fabrieken waren. Wel was er een manden- makerii, die aan ongeveer 150 man werk verschafte. Een deel van de arbeiders trok daarom ge durende het zomerhalfjaar weg ,als polderionsens of naar boer derijen in Holland. Was het met de toestand van de arbeiders in die tiid slecht gesteld, met de hoeren was het zeker niet heter, doordat de prijzen van de land- bouwnrodukten, vooral van hop en frambozen, sterk waren ge daald. De hvpotheken op boer derijen waren sterk gestegen en deze werden meestal aangegaan tot dekking van tekorten. Gelukkig leefde het besef, dat men de handen ineen moest slaan om de moeilijkheden te boven te komen. Een eerste uiting hier van was de oprichting van een plaatselijke landbouwvereniging. De landbouw- Bij 't in 1888 gehouden onder zoek werden door 167 grondge bruikers vragenlijsten ingevuld omtrent de omstandigheden en de inrichting van hun bedriif. Van de 128 die weigerden deze staten in te vullen, uit vrees voor belastingverhoging, mag men aannemen dat ze ongeveer soort gelijke bedrijven hadden. Naar grootte en betekenis werden de ze bedrijven in de volgende groe pen onderverdeeld: le. Arbeiders; beteelden min der dan 1 ha. land. 2e. Tuinlieden en landbou wers; de landbouw werd slechts als bijzaak uitgeoefend. 3e. Kleine hoeren; beteelden minder dan 21A> ha. land. 4e. Grote boeren; beteelden meer dan 21/s> ha. land. Uit de verkregen cijfers bleek dat het bouwland voor een zeer groot deel gepacht werd. De bouwlandpercelen werden door gaans publiek verpacht voor een termijn van vier jaren. De opper vlakte van deze percelen was slechts gering, n.l. 1 tot 4 hont (1350 are). Deze wijze van ver pachten werkte noch een goed grondgehruik, noch een goede verkaveling in de hand. Slechts een vierde van de boeren noem de de ligging van hun grond dan ook gunstig. Weiland kwam in de gemeente niet voor, de gras landen buitendijks waren hooi landen, die telkens voor één jaar verpacht werden. Het grootste gedeelte hiervan werd gepacht door de boeren van de zuidelijke zandgemeenten. Tengevolge van deze mededinging en van de vele kleine bedrijven waren de pacht prijzen hoog, n.l. 120.per ha. voor hooiland en 60.- tot 120.- per ha. voor bouwland. In die zelfde tijd bedroegen bijvoor- veeld in Haaren de pachtprijzen voor bouw- en grasland 30. per ha. Akker- en tuinbouw. Deze waren zo innig met el kaar verweven, dat het moeilijk is een scheiding tussen deze bei de te maken. Er was 'n zeer intensief bouw plan, waarbij aardappelen onge veer 45% van de oppervlakte in namen. Voor de inkomsten van het bedrijf waren ook de tuin vruchten, met name de frambo zen en de hop, zeer belangrijk. Een halve hectare van deze ge wassen kon ongeveer vijfhonderd gulden onbrengen. In 1888 was de hop echter al in betekenis afgenomen tenge volge van de slechte prijzen, De ze waren namelijk gedaald van onseveer 30.per 50 kg. in 1880 tot ongeveer 6.in 1888. Yoor een deel zou deze prijsda ling moeten worden toegeschre ven aan een stilstand in de wiize van behandelen, zoals plukken en drogen, waardoor men was achter geraakt bij andere hop- streken. De tuinvruchten, frambozen en kruisbessen werden iaarliiks naar Engeland verkocht. Aard appelen en groenten werden, evenals de hoter. verkocht on de markt in Den Bosch, welke men hiina dageliiks bezocht. Van de kruidenier aldaar bracht men huishoudelijke artikelen, veevoe der en koeken mee terug. De granen dienden voor eigen ge bruik en voor veevoer, zodat de geldelüke opbrengst dus voor een belangrijk deel uit de tuin bouw kwam. De trekkracht werd voorna- pppliik denr paarden geleverd. Van de 90 kleine ho°ren hadden er 26 een. paard en 2 een os, de 31 grote boeren hadden 29 paar den en 1 os. De grondbewerking was nog primitief; tengevolge van de vele kleine hedriiven werd de grond veelal gespit in plaats van geploegd. Kunstmest worfl TIO# nipt. df* bprriPstin^ bestond uitsluitend uit stalmest. De veehouderij. Deze ontleende voor een be- langriik deel znn betekenis aan de grote behoefte aan stalmest. Om deze reden en vanwege het ontbreken van weiland werd bet vee het gehele jaar door on stal gehouden. Dit waren potstallen, waarin iedere dag een dunne laag stro of slecht hooi gestrooid werd. De omvang van de rundvee stapel was slechts gering, waar door maar nauweliiks in de be hoefte aan stalmest voorzien kon worden. De kleine boeren hadden gemiddeld 2 melkkoeien, de grote 3 a 4. Daarnaast had men nog wat jongvee om de veestapel op peil te houden. Het rundveeras werd niet bij zonder goed genoemd,' hoewel de gemeente sedert jaren voor goe de stieren zorgde. Naast hooi werd het vee gevoerd met ston- nelwortelen, klaver en kno'groen. Vanwege de grote behoefte aan veevoer werden de stonnelknol iën wel tussen de aardappelen gezaaid. Als krachtvoer gebruikte men eigen en aangekocht graan, lijn koeken en raapkoeken. Een ge deelte van de melk werd gebruikt voor het mesten van kalveren; van de rest werd boter gemaakt, waarbij de karnmolen meestal door een hond werd aangedreven. De boter verkocht men op de markt in Den Bosch of aan par ticulieren. De karnemelk ge bruikte men voor het mesten van varkens met toevoeging van meel en aardappels, soms ook van rijst en mais. Het aantal mestvarkens bedroeg per jaar bij de kleine boeren 2 tot 3, bij de grote 3 tot 4. De opbrengst van de mestvar kens werd doorgaans gebruikt om de pacht te betalen. Aan varkensfokkerij werd wei nig gedaan, men kocht de biggen meestal op de markt in Den Bosch. Op de meeste bedrijven werd een klein aantal kippen gehou den, die los op het erf rondliepen en waarvan de eieren meegeno men werden naar de markt. Aan schapenhouderij werd, af gezien van enkele melkschapen, niet gedaan. De ontwikkeling na 1880- Het is overbodig te zeggen, dat er na 1890 veel veranderd is, want iedereen kan dit dageliiks om zich heen zien. Op welke ma nier de huidige toestand is ont staan, is moeilijk na te gaan. Weliswaar zijn er de cijfers per gemeente van de tienjaarlijkse landbouwtelling, maar deze ziin met name in het begin niet altijd even betrouwbaar. Bovendien heeft in 1930 een grenswijziging van de gemeente Vlijmen plaats gevonden, waardoor alle cijfers plotseling veranderen. Een van de belangrijkste ver anderingen is wel het groter worden van de bedrijven. Vielen in 1895 nog alle bedrijven in de groep van 15 ha., in 1950 was dit nog slechts de helft van de bedrijven. Dit groter worden van de bedrijven is mogelijk geweest: Doordat het los gepachte hooi land in meerjarige pacht bij de bedrijven gevoegd werd; Door ontginning van 't Ven in de crisisjaren na 1930; Door afname van het aantal bedrijven. Hierbij is verder van belang, dat in de groep van 15 ha. de landbouw op een groot aantal bedrijven nog slechts als neven beroep wordt uitgeoefend. Dit groter worden van de be drijven heeft tot gevolg gehad, dat men de grond minder inten sief is gaan gebruiken. De grond, die aan het bedrijf werd toege voegd, was verder afgelegen en bestond voor een groot deel uit grasland. Hierdoor won de rund veehouderij aan betekenis, maar kon op veel bedrijven aan de tuinbouw niet meer die aandacht besteed worden die voor een goe de en rendabele tuinbouw nodig is. Hiermee hangt samen dat het bouwlandgebruik extensiever werd. Waren in 1890 de granen van geringe betekenis,, ook in 1921 besloegen deze nog maar 'n kwart van het bouwland, terwijl dit thans meer dan de helft is. De relatieve oppervlakte hak- vruchten is sterk verminderd, vooral ten koste van de aardap pelen, terwiil de voederbieten zich uitgebreid hehhen. Sinds 1939 komt een geleidelik toene mende oppervlakte suikerbieten voor. Hieruit blijkt wel, dat het gro ter worden van de bedrijven niet in alle opzichten even gunstig heeft gewerkt, hetgeen zijn oor zaak vindt in het feit, dat de uit breiding plaats vond door mid del van verafgelegen percelen. Daardoor vroeg deze uitbreiding veel meer werk van de hoeren dan bij een goede verkaveling 't geval geweest zou zijn. Opval lend is het hierbij dat men welis waar de grond dicht bij huis het meest intensief is bliiven gebrui ken, maar dat men die bedrijfs takken. die niet van de verkave ling afhankelijk ziin, met name de varkens- en kinpenhouderii. praktisch niet heeft uitgebreid. Pas na de oorlog zien we dit ge deelte van de veestapel belang rijk in aantal toenemen. Hoezeer het rijwiel, de brom mer en het motorrijwiel mo menteel in het middelpunt van de belangstelling staan, blijkt wel heel duidelijk uit het feit dat we voor de derde maal binnen enkele weken tijds een bezoek hebben gebracht aan 'n show op dit gebied. Een show die in zo verre geliik was aan de beide voorgaande, dat we ook nu wer den geconfronteerd met rijwie len en brommers in superieure kwaliteit en in vele prijsklassen, maar die anderzijds toch ook weer geheel nieuw was omdat we hebben kunnen kennis maken met andere merken van tooklas- se met hun eigen aantrekkelijk heden en bijzondere voordelen. Ditmaal gold ons bezoek de show welke de Rijwiel- en Moto- henhandel L. Zijlmans en Zonen in de Grotestraat heeft ingericht in de zaal van De Gecroonde Leersse. En het moet gezegd dat de firma Zijlmans op een wel heel bijzondere wijze voor de dag is gekomen, niet alleen wat de voortreffelijke inrichting van de show betreft, maar vooral in hetgeen zij op deze show heeft bijeengebracht. Juweeltjes op rijwiel- en bromfietsgebied waar bii het opvalt hoe elk rijwiel en elke brommer een eigen karak ter en bijzondere charme heeft. Er is wel degelijk verschil tus- sen een fiets en een fiets, tussen een brommer en een' brommer en men komt wel degeliik onder de indruk van de vernuftige vin dingen der moderne techniek. Dat het gemak de mens dient, komt op deze show in De Ge croonde Leersse wel heel duide lijk tot uitdrukking. En waarom zou de mens daar geen gebruik van maken zonder daarbii het gebruik van zijn twee benen te verleren. Het leven van vandaag gaat snel en er zijn nu VII. Over kneuzingen, verstuiking en ontwrichting. Wanneer iemand gevallen is of zich flink heeft gestoten, kan het gebeuren dat het slachtoffer over hevige pijn klaagt, terwijl er op de getroffen plaats toch geen wond (tenminste niet aan stonds) valt waar te nemen. Er is dan kans dat we met een kneuzing, een verstuiking of 'n ontwrichting te maken hebben, als er tenminste geen sprake is van een fractuur (botbreuk). In dit praatje zullen we ons beperken en alleen iets vertellen over het wellicht minst ernstige van deze gevallen „de kneuzing". Een kneuzing zouden we een onderhuidse verwonding kunnen noemen, maar voor velen zegt dat niet veel. 't Is n.l. zo: onder de huid be vindt zich o.a. spierweefsel (po pulair gezegd zou men dat „het vlees" kunnen noemen). In dat weefsel bevinden zich talloze grotere en kleinere bloed vaten (dus adertjes en hun fij nere vertakkingen, de haarvaten en ook zenuwen (waaronder de gevoelszenuwen Wanneer nu een lichaam door een val of stoot of op andere wijze geweld wordt aangedaan, dan kan het licht gebeuren, dat het onder de huid liggende weef sel beschadigd wordt, zonder dat de huid die veel taaier en elas tischer is) stuk gaat. Het beschadigen van het on derhuidse weefsel brengt met zich mee, dat de tere bloedvaat jes die daarin aanwezig zijn, worden vernield en er dus een onderhuidse bloeding ontstaat. In dat geval zullen we dan de volgende verschijnselen kunnen waarnemen 1. Pijnlijkheid van de getrof fen plaats, want ook de daar lig gende gevoelszenuwen zijn geïr riteerd. 2. Betrekkelijke stijfheid van het getroffen lichaamsdeel, om dat de patiënt goed voelt dat elke beweging de pün verergert. 3. De getroffen plek zal gaan opzwellen, onder de huid is im mers een bloeding. Het bloed kan niet door de onbeschadigde huid heen. het zal zich dus on der de huid gaan ophonen. 4. Na enige tiid zal de getrof fen plaats gaan verkleuren, want het onder de huid ongehoopte bloed zal saan stollen en daarna gaan verkleuren (van rood en blauw tot bruin, groen of geel). Nu u zo ongeveer weet wat een kneuzing is, wilt u ook weten wat we er tegen kunnen doen. We handelen als volgt: Als u vermoedt met een kneu zing te doen te hehhen. trek dan zo voorzichtig mogelijk het be dekkende kledingstuk uit. Leg het getroffen deel omhoog, dan vermindert u de druk van het bloed on de piinliike plek. Ver volgens kunt u dan een drukver band aan leggen om do hloeding en dus ook de opzwelling te be perken.. Dit drukverband is echter n'ot hetzelfde als dat we in ons arti- keltie over sla^aderlike bloe dingen hebben besproken. Bij een drukverband tegen verstuikingen, ontwrichtingen en kneuzingen gebruiken we géén witte watten, zoals voor het eer der genoemde drukverband, doch vette watten. We moeten vette watten ge bruiken, omdat de watten hier tot taak hebben, te voorkomen dat het verband gaat knellen. Vette watten blijven veer krachtig, en gaan niet zoals wit te watten doen, een harde prop vormen. Vóór we 't getroffen lichaams deel gaan inzwachtelen, omwik kelen we het eerst met een onge veer 2 cm. dikke laag vette wat ten, niet alleen op de pijnlijke plek, doch ook nog ongeveer 10 cm. aan beide zijden daarvan. Voor een drukverband is hy- drophile-gaas niet stevig genoeg, liever nemen we daarvoor een cambric-zwachtel, of beter nog een flanellen zwachtel; kunnen we over een tricot-zwachtel be schikken dan is dit nog beter, Woninsriiïricht. A tot Z Piusplein 26-33, Tilburg Tel. 24630 omdat die meer elastisch is. Bij dit drukverband is nog een ander belangrijk verschil met het vroeger behandelde. Daarbij werden de watten ge heel door de zwachtel bedekt, doch bij dit soort drukverband is dat beslist niet goed. Hierbij moeten we er voor zor gen dat aan beide zijden de vette watten, ongeveer een vinger breedte, buiten de zwachtel blij- ten uitsteken. Doen we dit niet, dan zal het verband, dat meestal geruime tijd dienst zal moeten doen, beslist gaan knellen of het betrokken lichaamsdeel te veel gaan afsnoe- ren. Als we er nu verder voor zor gen, dat het getroffen deel zoveel mogeliik in rust blijft (een ge kneusde arm steunen we met een draagdoek of mitella) dan kun nen we er verzekerd van zijn, dat we er belangrijk aan hehhen me degewerkt, dat de getroffene heel veel pijn bespaard wordt. Over verstuiking en ontwrich ting hopen we u in een volgend praatje iets meer te vertellen. J. H. v. G. eenmaal afstanden die alleen on ze verre voorouders fluitend en zonder blaren en krampen afleg den. De vervoermiddelen die ons ten dienste staan, zijn legio, en zij kunnen bogen op 'n summum aan betrouwbaarheid en zuinig heid. Om met de rijwielen op deze uitstekend verzorgde show te be ginnen, Burgers E.N.R. heeft ve le fraaie modellen in verschillen de prüsklassen te bieden 159.- tot 228.zonder accessoires), waarbii in het bijzonder de aan dacht mag gevestigd worden op de „Juweel" jongens- en meisjes- rijwielen 125.- tot 135. Verder de Fongers rijwielen eveneens in vele modellen en prijzen, die bijzonder aantrekke lijk zijn. Sneciaal mogen ook ver meld worden de Empo-Hishway modellen van 185.- tot 263,50, terwijl in dit merk ook toerrij- wielen de aandacht waard zijn. Ook kan men op deze show ken nis maken met de Juncker-Snort (heren) en de Juncker-Ouickrun (dames), die resp. 183.en 265.moeten kosten, terwijl de aparte Juncker-Jeugdrijwielen vanaf 144.verkriigbaar zijn. „Germaan" is ook vertegenwoor digd met verschillende modellen 163.tot 294.en ook hier ontbreekt 't kinderrijwiel a 125 tot 135.-) niet. De bromfiets, die in de na-oor- logse jaren een enorme vlucht genomen heeft, is op deze show vertegenwoordigd door de Ger maan-brommer, fraai van model en uitgerust met een uiterst be trouwbare Sachs-motor 640.- tot 715.-). Onvallend en char mant is de Italiaanse Velo Mos quito 5/ 495.met rolaandrij- ving. De „Typhoon" 698.- tot 735.-) komt met de zeer fraaie „Futura" voor de dag. Burgers heeft ook een zeer fraaie bromfiets op deze show, met geheel ingebouwde Sachs- motor 698.Ook Cyrus brengt een aantrekkelijke serie bromfietsen in prijsklassen van 499.tot 710.Een brom fiets die ook haar snoren heeft verdiend, is de N.S.U., die bier vertegenwoordigd is met de Quicklv-Standaard 475.en de Quicklv-Lux 595.Een tenslotte is er dan de Victoria- bromfiets in diverse modellen en prijzen die variëren van 415. tot 698.50. Als bijzonderheid brengt de Victoria op deze show de brombakfiets en de triporteur die vooral voor bedrijven en za ken aantrekkelijk is. Voor deze door de fa. Zijlmans prachtig verzorgde show mogen wij nog verwiizen naar de in dit nummer voorkomende adverten tie. TWEE KEER IN DE VAL IN TWEE DAGEN. Op 9 april 1957 hebben opspo ringsambtenaren van de PTT in samenwerking met de Riiks- politie in Gramsbergen de clan destiene zender „De Blonde Man" opgespoord en in beslag geno men. Procesverbaal werd opge maakt tegen de 21-jarige landar beider K. N. uit „de Krim" en tegen de 29-iarige textielarbeider J. de J. uit Ane, die on 7 april j.l. voor eenzelfde misdrijf werd ge verbaliseerd.

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 9