BINNEN- EN BUITENLAND Waalwijkse en Langstraatse Courant Het grasland en de rundveehouderij Een praatje over E.H.B.O i STASSAR 1 BRILLEN 1 WAALWIJK VRIJDAG 26 APRIL 1957 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. 80e JAARGANG No. 33 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per mm. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES: „ECHO" Het grasland vormt, wat de bedrijfsvoering en het resul taat hiervan betreft, een onaf scheidelijk geheel met de rund veehouderij en omgekeerd. Goed gebruik van het grasland is daar om automatisch gekoppeld aan een grote liefhebberij voor het rundvee. Anderzijds is een grote belangstelling voor het vee de basis voor een goede bedrijfsvoe ring en het resultaat daarvan. Het is de echte koe-boer die naast een goed bedrijfsresultaat ook nog plezier in zijn werk heeft. Hoe staat het ten aanzien van deze bedrijfstak in het gebied van de Langstraat. veling in deze streken het voor vele boeren vaak onmogelijk maakt hun bedrijven te voeren, zoals het behoort en zoals ze het zelf ook graag wensten. Als men in ogenschouw neemt, dat er ve le bedrijven zijn die het grasland, waar regelmatig gemolken moet worden, op een afstand van de bedrijfsgebouwen hebben liggen van 5 km. en meer, dan betekent dit, dat een boer van zo'n bedrijf voor tweemaal melken per dag minimaal 20-30 km. per dag moet afleggen voor de melk van 4 tot 5 koeien. Voor 10.000 kg. melk gedurende de gehele zomer moet in zo'n geval minimaal 4000 km. Plaats Waalwijk Drunen El shout Heusden Herpt Iiedikhuizen Vlijmen Nieuwkuijk Haarsteeg Engelen en Bokhoven Totaal Per bedr. Per ha. grasl. Oppervl. grasl. Tot. Per bedr. Melk Jong Melk Jong Melk jong ha. ha. koeien vee koeien vee koeien vee 700 735 432 155 464 169 573 321 465 187 5.68 3.55 4.85 5.35 5.80 5.29 4.00 3.87 4.38 6.20 Bij de beschrijving van het grondgebruik bleek reeds, dat in het gehele gebied van de Lang straat 64 van de cultuurgrond bestaat uit grasland. Een zeer groot deel van het bedrijfsresul taat zal dan ook van het gras land verkregen moeten worden. Tn bovenstaande tabel is naast het grasland de gehele veestapel per plaats en per bedrijf gegeven. Hoewel er nogal een flinke op pervlakte grasland per bedrijf beschikbaar is, is het aantal melkkoeien per bedrijf niet groot. In verschillende plaatsen is de jongveestapel iets omvangrijker dan het aantal melkkoeien. Voor al voor de plaatsen Hedikhuizen, Vlijmen, Nieuwkuijk en Haar steeg is het aantal melkkoeien per bedrijf maar erg klein. In de twee laatste kolommen is 't aan tal melkkoeien en 't totale jong vee per 1 ha. grasland gegeven. Het is duidelijk dat hieruit de benutting van het graslapd snreekt. Drunen, Elshout en ook Waalwijk blijken de dichtste veebezetting per ha. grasland te hebben. Voor verschillende plaatsen is de veebezetting per ha. grasland beslist aan de lage kant. Op de bedrijven met het hoogste, per centage grasland is de veebezet ting over het algemeen 't laagst. De plaats Drunen met 54 gras land geeft 'n gunstige tegen stelling met b.v. Herpt, Hedik huizen en Engelen, waar onge veer 70 van de bedrijfsopper- vlakte uit grasland bestaat. Het grasland kan beter gebruikt worden. Jn totaal zijn er in Haarsteeg 15 bedrijven, die gebruik maken van eèn elektrische afras tering terwijl er vrijwel geen zijn die dagrantsoenbeweiding toe- Eassen. Ook het gedeelte van de edrijven, dat een dichte omwei- ding toepast is gering. Ruim 85% van de bedrijven heeft een in- scharingsdiclitheid van meer dan 10 are en 40 zelfs meer dan 20 are per stuks grootvee. Ook het gedeelte, dat voor hooiwinning bestemd is, vertoont grote ver schillen. De gemiddelde stikstof (N) bemesting is niet hoog, voor al de groep grote bedrijven blijft hierin achter. Er zijn in Haar steeg diverse bedrijven, die met succes hiervan een ruim gebruik maken. In het algemeen kan ge zegd worden, dat vele bedrijven, zeker beneden de 10 ha., met voordeel een stikstofbemesting per ha. grasland van minstens 100 kg. N kunnen gebruiken. Voor verschillende bedrijven met een goede produktieve veestapel kunnen nog zeer rendabel grote re hoeveelheden aangewend wor den. Een goede veestapel en een dichte veebezetting kunnen, ge steund door een hoge N-bemes- ting, het grasland en de rundvee houderij tot een zeer gunstig re sultaat leiden. De verschillen in gebruik van het grasland en in veebezetting zijn zeer groot en veroorzaken scherpe tegenstel lingen in de resultaten, die per ha. grasland verkregen worden. Van een aantal bedrijven werden in dit verband de gegevens ver zameld voor de berekening van de resultaten van het grasland en het rundvee. Om deze gege vens volledig te kunnen beoor delen, zal ook rekening gehouden moeten worden met de niet ge noemde factoren, zoals arbeids- bezetting, verkaveling, totale be- drijfsgrootte en de omvang van andere bedrijfsonderdelen. De slechte verkaveling speelt een grote rol. gij de bespreking van deze re sultaten kwam duidelijk naar voren, dat de zeer slechte verka- 935 1059 546 155 410 142 648 399 475 180 855 1004 629 172 606 226 605 379 608 227 7.6 5.1 6.1 5.3 5.1 4.4 4.5 4.8 4.5 6.0 7.0 4.9 7.1 5.9 7.6 7.1 4.2 4.6 5.7 7.6 1.34 1.44 1.26 1.00 0.88 0.84 1.13 1.24 1.02 0.96 1.22 1.37 1.46 1.11 1.31 1.34 1.06 1.18 1.31 1.21 worden afgelegd. Voor de bedrij ven, die onder deze omstandig heden moeten werken, vormen de 50 1. melk gemiddeld per dag vaak nog geen voldoende belo ning voor de benodigde arbeids uren alleen. Voor de meeste be drijven kan hier alleen een bete re verkaveling en een betere ont sluiting uitkomst brengen. Steeds meer boeren raken van deze noodzaak overtuigd. Ondanks de grote moeilijkhe den die de boeren in deze omge ving ondervinden, is het echter nog wel mogelijk vele verbete ringen aan te brengen. Dit wordt duidelijk bewezen door het gras landverbeteringsplan van de komgronden. In 1953 werd een actie opgezet om te komen tot 'n graslandverbeteringsplan. Voor deze plannen bleek zeer veel be langstelling te bestaap. Het was echter jammer, dat de omvang van het plan beperkt werd door het geldbedrag dat voor de pre mieverlening beschikbaar werd gesteld. Het graslandverbeteringsplan. B'j dit driejarig verbeterings plan verplichtten de deelne mers zich, dat de ontwatering via greppels en sloten voor bepaalde datums in orde moest worden ge bracht. Als minimumeisen voor bemesting werd gesteld 100 kg. zuivere N. per ha., 85 kg. fosfor, 40 kg. kali, bij maaien 40 kg. kali extra. Eens in de drie jaren diende een minimale bemesting van 20 ton stalmest gegeven te worden. De beweiding moest geschieden volgens het rantsoen- of omwei- dingssysteem met maximaal 8 are per stuks grootvee. Bij dit verbeteringsplan werd toegezien op een goede verzorging. Bij voldoen aan de gestelde ei sen werd in 1955 een aflopend premiebedrag per ha. van 100.- voor het eerste, 75.voor het tweede en 50.voor het derde jaar betaald. Aan deze verbete ringsactie namen deel: in 1953 27 bedrijven met to taal 46.50 ha. in 1954 44 bedrijven met to taal 69.00 ha. in 1955 35 bedrijven met to taal 47.50 ha. Door deze samenwerking wer den 163 ha. komlanden in beter grasland herschapen. Deze ver beteringen kwamen tot uiting in een beter grasbestand. De op brengsten bij hooien waren aan zienlijk hoger, terwijl door de hogere bemestingen meer vee op deze percelen kon worden ge weid. De percelen van de boeren, die een paar jaar meedoen zijn reeds van grote afstancj te onderschei den. Daarom heeft deze actie zijn verbeterende werking zeker niet alleen' tot de deelnemers beperkt maar zijn ook omliggende bedrij- ben tot verbetering aangespoord. De voederwinning. Een van de voornaamste on derdelen van een rendabele rund veehouderij is de veevoeding. De zorg hiervoor beperkt zich niet alleen in de winter als de dieren op stal staan. Het allervoornaam ste aan de veevoeding vindt in feite in de zomer plaats, n.l. de voederwinning. Bij een goede be drijfsvoering zal de boer zeker een plan opmaken of in gedachte hebben hoe de benodigde hoe veelheid voer gewonnen moet worden. De basis voor een goed rant soen is wel aanwezig in de vorm van een flinke hoeveelheid hooi. De kwaliteit van het rantsoen zal echter veel afhangen van de hooiwinning. Ten aanzien van dit punt is in deze gebieden nog veel te verbeteren. De vele typi sche hooilanden waarborgen ech ter geen prima kwaliteit. In de winter van 1954-55 en 1955-56 werden in de Langstraat een flink aantal winterrantsoenen berekend. Van de 150 berekende rantsoenen in 1954 en de 75 in 1955 waren 75 niet voldoende voor een produktie van 10 kg. melk of voor een droogstaande koe. Naast de produktieaanleg van de koeien zijn het vooral de voeding en verzorging, die een goede melklijst bevorderen. Ver betering van de kwaliteit van 't voer is een eerste vereiste. De produktieaanleg van het rundvee en het streven naar verbetering. Een goede produktieve melk- veestapel is het hechte funda- ment waarop het gemengde be- drijf behoort te staan. Iedere boer weet wel, dat een goede koe beter is dan een slechte, het is alleen maar de moeilijkheid om aan de goede koeien te komen. Het is echter de grote vraag, of iedere boer zich wel voldoende in spant om een werkelijk goede veestapel op te bouwen. Zeker, hierbij komt veel geluk te pas, maar de boer moet ook alles in het werk stellen deze gelukskans te vergroten. Bovendien is het j ook wel waard er enig geld aan te besteden. Het zal niet vaak voorkomen, dat een minder goe de koe de boer werkelijk geld kost, ze zal alleen maar minder in het laatje brengen dan een goed dier in die plaats gedaan zou hebben. maken een goede indruk, voor de bedrijven boven 5 ha. komen de ze plaatsen bijna aan de 90 Het zou overdreven zijn alleen uit de deelname aan melkcontro- le de kwaliteit van het rundvee te beoordelen. Deze deelname mag echter zeker als een maat staf gelden voor de liefhebberij voor de rundveehouderij en vooi' het streven naar verbetering van de veestapel. Vele boeren zullen nog extra aandacht aan de ver betering van de veestapel moeten besteden. Het totaal geeft naar bedrijfs- grootto een regelmatige toename met een gemiddelde van 58 van alle bedrijven boven 3 ha. en ruim 67 van het aantal melk koeien. Zonder de bedrijven be neden 5 ha. bedraagt het gemid delde over het gehele gebied 65 van de bedrijven. Enerzijds is deze achterstand van de kleine bedrijven te begrij pen. Het betreft meestal maar weinig dieren, soms zelf minder dan 4 koeien. Anderzijds zijn het juist deze kleine bedrijven en het kleine aantal koeien, die 'n hoge produktiviteit noodzaken, daar ■anders deze boer het met zijn matige koeien eveneens maar matig zal stellen. Van de controleverenigingen die geheel in dit gebied werk zaam zim, zijn produktiegege- vens bekend van de in 1955 afge sloten melklijsten. Alleen de nor male melklijsten zijn hierin op genomen. Het totaalbeeld van de rund veehouderij en het grasland in de Langstraat toont enerzijds de on macht van de boer om zelfs bij Deelname aan melkcontrole. Waalwijk Drunen Elshout Heusden Herpt Hedikhuizen Vlijmen Nieuwkuijk Haarsteeg En geien/Bokhoven Totaal Tot. aant. bedr. bov. 3 ha. 112 174 71 23 56 27 119 72 94 28 Perc. van de bedrijven, die deelnemen aan melkcontrole - Totaal 3-o ha. o-l 0 ha. bov. 10 ha. bov. 3 ha 25 25 10 29 64 57 28 16 66 67 776 34 71 75 72 92 67 54 81 94 60 56 71 90 56 89 86 73 50 88 86 74 48 43 59 57 79 81 58 43 78 89 58 Er zijn in de Langstraat een 8- tal melkcontroleverenigingen, die j geheel of gedeeltelijk in dit ge- bied werken. Enkele van déze j verenigingen dragen veelbeloven de namen, zoals „Verbetering is j ons doel", „De Vooruitgang", j „De hoop op de toekomst" en j „I)e Toekomst", zodat aan de goede opzet en de verwachtingen j niet mag worden getwijfeld. 1 Plaats Waalwijk Drunen El hout Heusden Herpt Vlijmen Nieuwkuijk Een onderzoek naar de omvang en de resultaten van deze vere nigingen tonen echter aan, dat niet alle bedrijfsleider^ in de Langstraat in deze verbefering geslaagd zijn. Als men boven staande gegevens beziet, dan ko men in de laatste kolom scherpe tegenstellingen tussen de ver schillende plaatsen naar voren. De plaatsen Herpt, Hedikhuizen, Haarsteeg en Engelefi-Bokhoven deze geringe bedrijfsomvang uit het bedrijf te halen wat er in op gesloten ligt. Het grote struikel blok is de zeer slechte verkave- lmgstoestand en de grote afstan den die een groot deel van de be schikbare tijd in beslag nemen. Deze moeilijkheden zullen alleen door een herverkaveling en sa nering van het gebied opgelost kunnen worden. Anderzijds is er Gemidd. kg. Aantal leeftijd melk vet dagen 4.7 3800 3.59 304 4.6 3870 3.46 324 5.1 4040 3.65 305 4.7 4146 3.45 307 5.0 4203 3.37 302 5.1 4110 3.45 311 6.7 4081 3.41 312 voor de boer ook heel wat dat hij thans reeds kan aanpakken, waarbij vooral de kwaliteit van de veestapel de aandacht vraagt. De grote ruilverkavelingsplan nen brengen een aanzienlijke verhoging van de kosten met zich mee. Het is daarom zaak dan geheel klaar te staan om de meer gunstige omstandigheden geheel te kunnen benutten. J. H. v. G. VERHUUR VAN KANTEN BRUIDSTOILETTIN TOESTAND IN JORDANIË BLIJFT GEVAARLIJK. Het grote offensief tegen de troon van koning Hoessein van Jordanië is pas goed begonnen. De anti-westelijke elementen in het land, gebelgd over het reso lute optreden van de jonge vorst, die onder meer de gevaarlijkste elementen en aanhangers van de communisten in leger en rege ring aan de dijk zette, kregen dinsdag de volle steun van Radio Cairo. De Egyptische propagan da-machine ging van venijnige speldeprikken over op 'n storm aanval en bazuinde voor ieder een die het in het Nabije Oosten wilde horen, rond, dat de tien da gen oude regering van dr. Kalidi dinsdagmiddag zijn ontslag had ingediend na een conferentie met de leiders van alle politieke par tijen. Kalidi zelf en na hem een woordvoerder van de Jordaanse regering, lieten later weten dat Radio Cairo meer venijn had ge spuid dan voor de onderlinge be trekkingen goed was. Er' zijn moeilijkheden, maar ze zijn ons niet over het hoofd gegroeid; dat was de tendens van de tegen spraak uit Amman. Toch heeft een nieuwe actie van linkse groe pen koning Hoesseins positie dinsdag nog moeilijker gemaakt, want zonder de steun van de linkse groeperingen kan in Jor danië geen kabinet regeren. Er was dinsdagavond laat zelfs een bericht dat minister Said Moefti had verklaard: „Het kabinet heeft besloten af te treden en premier Kalidi zal naar de ko ning gaan om zijn ontslag aan te bieden." Bij Bheumatische Pijn veroorzaakt door onsnlvw bloed brengt Krnschen uitkomst. Vrijwel gelijktijdig met.de eer- ste charge van Radio Cairo kwam uit Washington het bericht, dat minister Dulles op een perscon ferentie had verklaard, 'n „groot vertrouwen" in koning Hoessein i le hebben. Hij zei dat de vorst er naar de mening van Washington naar streeft de onafhankelijk heid van ziin land te handhaven, terwijl het zich geplaatst ziet te genover „zeer grote moeilijkhe den". Dulles voegde hieraan toe, dat de Verenigde Staten de ko ning willen helpen in zoverre de ze dat nuttig acht. 30 MILJOEN DEVIEZEN VAN 600.000 PAASTOERISTEN. Nu politie, VVV-ers, maréchaus sees en Horeca-mensen wat op verhaal zijn gekomen van de ver moeienissen rond de vierdaagse veldtocht der toeristen, probeert men overal de ervaringen in cij fers te vertalen. „Meer dan een half miljoen buitenlanders; zo rond de zeshonderdduizend", is de schatting van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, die con tact heeft met alle betrokken in stanties. Dat aantal geldt als to taal voor vrijdag, zaterdag en de heide paasdagen. De bezoekers hebben tezamen tussen de twin tig en veertig miljoen gulden aan deviezen binnengebracht. De grenswisselkantoren hebben zes en een half miljoen gulden om gezet. BELASTINGVERHOGING. De belastingverhogingen, die door de regering in haar beste dingsnota in het vooruitzicht ge steld werden, zijn thans bij de Tweede Kamer ingediend. De voorstellen omvatten I. Een verhoging van de ven nootschapsbelasting van 40—43 tot 4447 De verzwaring werd beperkt tot de jaren 1957 en 1958. De opbrengst wordt ge raamd op honderd miljoen gul den. II. Verhoging van het tussen- tarief en het weeldetarief van de omzetbelasting. Hiervan worden uitgezonderd gedistilleerd, personenauto's en motorrijwielen. Deze categorieën zijn n.l. 1 getroffen door accijns verhoging en de verhoging van de weeldebelasting. Verder wordt bier, radio- en televisietoestellen onder het tussentarief gebracht en auto- en motorbanden onder het weelde-tarief. De wijzigingen gelden tot 31 juli 1959. De op brengst wordt geraamd op vier entwintig miljoen. III. Wijziging van de persone le belasting, die afhankelijk is van de huurwaarde van de wo ning. Personeel, die thans geen personele belasting betalen, zul- ECHO VUT- HET ZUIDEN Slreakverbeteringsplan Oostelijke Langstraat 50 36 j Is het wel noodzakelijk, b.v. als U bloed 1 door de kleding heen ziet komen, dan is i het beter, dit kledingstuk niet uit te trek- I ken, doch op de naad open te knippen of j te tomen. j Als de patiënt beslist moet worden ver voerd, dan is nog groter voorzichtigheid ge boden, en zal er nog meer naar gestreefd 1 moeten worden dat het getroffen deel on beweeglijk blijft, j Daarvoor kan 't nodig zijn, dit lichaams deel te spalken. „Goed spalken" vereist nogal wat oefe ning, doch als een „niet deskundige" voor de noodzaak komt te staan, een spalk aan te leggen, kan dit toch wel doelmatig ge schieden als men de volgende punten in acht neemt. Neem voor de spalk liefst een plankje van 6 10 cm breed, heeft U dat niet, dan kan een tak, een stok of zelfs een stevig stuk karton, ook al goede diensten bewij zen. De spalk dient zo lang te zijn, dat de gewrichten, die boven en onder de breuk gelegen zijn ermee kunnen worden bedekt. De lengte der spalken meet men niet aan het getroffen deel, doch aan de gezonde zij de (als dus het rechter been gebroken is, dan bepaalt men de spalk-lengte aan het linkerbeen. Moet een onbekleed lichaamsdeel wor den gespalkt, dan moeten we zoveel moge lijk de spalken, met watten of ander zacht materiaal bedekken. We maken de spalken zoveel mogelijk vast met doeken df brede banden, die niet te veel afsnoeren. Hebben we niets beters bij de hand dan kunnen we ook wel riemen, ceintuurs of eventueel ook dassen gebruiken, en in geval van nood kan het ook met touw geschieden. Het vastmaken doen we als volgt Terwijl wij de spalken aanleggen, moet een helper het getroffen deel goed vast (on beweeglijk) houden. Aan het uitoefenen van „tractie" kan een „niet geoefende" zich beter niet wagen. De band die vlak boven de breuk wordt aangebracht, maken we het eerst vast, daar na die vlak onder de breukplaats. Vervolgens de band die boven het, bo ven de wondplaats gelegen gewricht moet No. 9. OVER BOT BREUKEN (fracturen). In ons vorig artikeltje hebben we gezien, dat tengevolge van een slag, stoot of val, een kneuzing, een verstuiking of een ont wrichting ontstaan kan. Diezelfde oorzaken kunnen vaak ook de schuld zijn van een bot-breuk. Het is lang niet altijd mogelijk, met ze kerheid vast te stellen of we met een kneu zing, een stuiking, ofwel met een breuk te doen hebben. De verschijnselen bij een „gesloten breuk" zijn n.l. vrijwel gelijk aan die van de kneu zing of de verstuiking. Evenals bij de voornoemde gevallen zal de patiënt bij een breuk a. Het getroffen lichaamsdeel, moeilijk of niet kunnen bewegen. b. Hevige pijn hebben op de getroffen plaats. c. De getroffen plek zal opzwellen (niet zichtbaar als de breuk diep gelegen is) en verkleuren. Betrekkelijke zekerheid, dat we meMpen bot-breuk te doen hebben krijgen we, als we naast bovengenoemde verschijnselen, een abnormale stand (knik-stand) van het getroffen lichaamsdeel kunnen waarnemen. Ook komt het wel voor, dat de patiënt het „kraken", terwijl het bot brak, ge hoord heeft. In dit artikeltje zullen we slechts spre ken over de zogenaamde „gesloten bot breuk", de „open breuk" zullen we in een volgend artikeltje nader bekijken. Een gesloten breuk kan van uiteenlopende aard zijn: a. Een barst of scheur in het bot, het bot blijft dan in zijn normale stand. 1 b. Een eenvoudige breuk, hierbij is dan het bot in twee delen gebroken. c. Een versplinterde breuk, hierbij is het bot niet alleen gebroken, doch op de breuk plaats ook versplinterd. Wanneer onze hulp gewenst is bij een patiënt die een arm, been of ander li chaamsdeel gebroken heeft, handelen we als volgt Wees zo voorzichtig mogelijk; le om de patiënt niet onnodig pijn te doen en 2e om dat er anders grote kans bestaat, dat we van een eenvoudige breuk een open breuk zouden maken. Als het niet beslist nodig is dat de pa tiënt vervoerd wordt, laat hem dan rustig liggen. Waarschuw een dokter en maak het de patiënt ondertussen zo gemakkelijk als in de gegeven omstandigheden mogelijk is. Zorg ervoor dat het getroffen lichaams deel niet beweegt. Dit kunnen we doen, door dit te onder steunen met een kussentje of iets dergelijks, j Vak kunnen we de beweging voldoende uitschakelen, door er aan beide zijden, een I niet te licht voorwerp, b.v. een zandzakje I tegen te leggen. Is het niet nodig het getroffen deel te ontbloten, doe dit dan niet. EENS komen, daarna, die onder het, onder de wondplaats gelegen gewricht wordt vastge maakt. Langere spalken, b.v. bij een dijbeen breuk of bij een bekken-breuk worden dan verder nog om de borst, om de heupen en om de beide knieën vastgemaakt. Natuurlijk moeten de ruimten, die tus sen de spalken en het te spalken lichaams deel ontstaan, goed worden opgevuld, b.v. met kussentjes, met doeken of desnoods met hooi, gras of heide. Zoals in het begin van dit praatje reeds gezegd werd, is de besproken behandeling bedoeld voor een gesloten botbreuk. Bij een „open breuk", waarbij dus de punten van het gebroken bot door de huid heensteken, zullen we nog verschillende an dere voorzorgen moeten nemen, doch daar over hopen we U in een volgend artikeltje iets meer te vertellen. Ook de behandeling van een halswervel of rugwervel-breuk zal in een apart arti keltje behandeld worden. Uit de aard der zaak zal men dikwijls i niet over de gewenste materialen, waarmee eigenlijk gespalkt behoort te worden, kun- nen beschikken, doch dan zal het zaak zijn zo goed mogelijk te improviseren. Houdt men echter het doel van het spal ken, het onbewegelijk maken van het ge troffen lichaamsdeel voor ogen, en zorgt men er verder voor zo voorzichtig mogelijk te handelen, dan zal ook de spalk die door een leek is aangelegd, dikwijls van zeer groot nut zijn. Compleet: sluier, kapje, handschoenen, onderjurk en schoenen f 55.— ook bruidsmeisjesjaponnen vanaf f 1 2.50 grote collectie GELEGENHEIDSKLEDING VOOR HEREN, compleet: col bert- of jaquetcostuum, hoed, handschoenen, das, overhemd en schoenen f 21 BOSSCHE KLED1NG-SERVICE - De enige SPECIAALZAAK voor DEN BOSCH e. o. - VUGHTERSTRAAT 305 - Tel. 5385 - DEN BOSCH Dat komt door de bloedzuiverende kracht van Kruschen. De zes minerale zouten waaruit 't is samengesteld, hebben zo'n aansporende werking op de bloedzuiverende organen, dat 't bloed van stonde af aan sneller gaat stromen. Onzuiverheden daar in kunnen zich niet meer vastzetten in de gewrichten en zo veroorzaken die ook niet de pijnen meer, die U nu dag en nacht j kwellen.

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 1