De Echo van het Zuiden Vragen slaat vrij U kunt niet alles weten Gemeenteraad Loon op Zand Dierenbescherming Waalwijk beloonde ruim 200 jongens en meisjes. Moderne verlichting Jan van Dongen VRIJDAG 26 APRIL 1957 80e JAARGANG No. 33 Raad dwingt voorzitter tot onprettige mededelingen over dienstvervulling van oud-directeur gemeentewerken C. D. Van een perzikboom in mijn tuin zijn alle pitten der vruchten gespleten en beide helf ten zitten vast aan het vrucht vlees, terwijl in de holte een of meer oorwormen huizen. Hoe te handelen Antwoord-Bl: Het is hij vroege perziken, vooral buiten en in mindere mate onder glas, 'n veel voorkomend verschijnsel, dat er z.g. holpitters gevormd worden. Als gevolg hiervan natuurlijk die oorwormen, daar deze als echte nachtdieren hierin een prachtige schuilplaats vinden. Veelal ligt het aan de minder gunstige weersomstandigheden en na^j: beweerd wordt, ook aan de behoefte aan; fosforzuur. Aan het eerste euvel is niets te doen als de boom eenmaal staat. Van daar ook dat altijd een beschutte plaats op het zuiden wordt aan bevolen, b.v. als leiboom tegen een zuidmuur of schutting. In 't tweede geval zou u dit eens kun nen proberen door b.v. een be mesting met stalmest aan te vul len met een ons slakkenmeel per m2 (10 kg. per are). Dat de pit- helften aan het vruchtvlees vast gekleefd blijven, is een eigen schap van aile vroege perziken. Mevr. A. S. D. Gaarne zou ik van u willen weten hoe wij een kamerlinde, welke wij als klein stekje hebben gekregen voor on geveer 2 maanden, nioeten be handelen. Het stekje is nu al on geveer 50 cm. groot en heeft ver scheidene zij scheuten. Wat moe ten wij met deze scheuten doen? Antwoord-Bl: De kamerlinde, sparmannia, is een zeer grote plant, die voor kleine kamers minder geschikt is, vooral sp. africana. Er is echter een laag- blijvende variëteit,de spr. afr.na- na. Nu kan ik niet uit de verte beoordelen welke het eigenlijk is. Nu de plant al flink begint te groeien en te vertakken, moet u er niets aan doen, daar deze zij takken de bloemen geven. Insnij den geeft weer nieuwe groei en misschien geen bloei. Ziet u het nog wat uit te zingen tot half mei, want dan kunt ge'de plant gerust buiten zetten. Nu is het de beste plaats in een ongestook te, vorstvrije kamer. Na de bloei, welke gewoonlijk van maart tot juni valt, de plant droog houden. Het is een Afrikaan, dus daar valt de winter.als het hier zomer is. In de winter een koele, doch vorstvrije standplaats. Als er weer groei optreedt, dan flink te rugsnoeien. Geef nu in de groei en bloei, wat verdunde planten- mest, 1 tot 2 theelepeltjes per li ter water. Geeft u 1 lepeltje, dan elke week, geeft u 2 leneltjes, dan om de 14 dagen. Nooit mest geven als de kluit droog is en de ze mest altijd in opgeloste toe- Heerlijke tocht naar Zuid-Limburg. stand geven. Water ook met het gieten altijd op kamertempera tuur. K. v. V. Moet men, teneinde voor emigratie in aanmerking te komen, eerst voldaan hebben aart zijn militaire dienstplicht Antwoord-H: Ja (sedert kort wel), tenzij het emigratie betreft in gezinsverband. Abonnee. Mag men achter een bromfiets een handkar of een melkwagentje op luchtbanderi bevestigen Antwoord-I: U moogt dit kar retje er wel aan bevestigen, maar u moogt er niet mede rijden op de openbare weg. Er is geen in stantie, die hiervoor vergum ning zal verlenen. Abonnee. Mijn slaapkamers zijn erg gehorig. Wat kan ik hier aan doen? Antwoord-JO: De gehorigheid van uw slaapkamers kunt u ver minderen door op een enkele cm afstand van de scheidingsmuur een tweede wand aan te brengen van b.v. zachtboard of beter van kraml'orsplaten. Eventueel kan de tussenliggende ruimte opge vuld worden met glaswol of met schuimplastic. Alles goed slui tend afwerken en eventuele kie ren dichtplakken. Het schot moet beslist vrij van de scheidings muur staan. P.V. Heeft een weduwnaar, die minstens 5 jaar gehuwd geweest is en 75 jaar is, ook recht op 624.aftrek op de inkomsten belasting? Antwoord-H: Neen, deze per soon heeft reeds een tegemoet koming, doordat hij in groep II (voor gehuwden) valt. Th. A. R. Ik heb twee kinderen die 14 jaar oud zijn. Ze zijn acht jaar naar school gegaan en zit ten nu in de 7e klas. Mogen ze nu met september de school verla ten? Antwoord-H: Ja, uw kinderen mogen na afloop van dit school jaar de school verlaten. V. V. De stenen in de voorge vel van mijn huis slaan wit uit. Wat moet ik doen? Antwoord-IHet uitslaan van de stenen is 'n gevolg van vocht. Dit kan b.v. veroorzaakt worden door een lek in de dakgoot waar door water in de spuw komt of door optrekken van grondwater, i Wanneer de oorzaak hiervan is weggenomen, verdwijnt het eu vel door het opdrogen van de muur vanzelf. Wordt het ver oorzaakt door het z.g. doorslaan van de muur, dan kunt u die be strijden met één van de kleurlo ze vochtwerende preparaten, die daartoe in de handel zijn. De JORDAANS KABINET AFGETREDEN De acht dagen oude Jordaanse regering van premier Kalidi is tegen het middernachtelijk uur afgetreden. Het ontslag volgde op een regeringsconferentie die tien uur duurde. Kalidi's aftre den vormde het sluitstuk van 'n dag, waarop in enkele grote ste den communistisch getinte de monstraties werden gehouden tegen de politiek van koning Hoessein. De regering Kalidi diende haar ontslag in nadat zij er niet in was geslaagd tot een compromis te komen met de po litieke partijen. Een commissie die alle politieke partijen verte genwoordigde had een nieuwe coalitieregering geëist en andere eisen gesteld, die klaarblijkelijk onaanvaardbaar waren voor de regering en het paleis. De jonge vorst zelf voorspelde in een gesprek met vier Ameri kaanse correspondenten, dat „hoogstwaarschijnlijk binnen 24 uur wijzigingen in de huidige regering" zouden worden aange bracht. Hoessein betoogde daar bij dat de huidige moeilijkheden in zijn land aan het internatio nale communisme te wijten zijn. Hij zei desnoods de staat van be leg te zullen afkondigen om het land te redden. Wij zullen vech ten voor datgene waarin wij ge loven, voor onze eer en onze ver antwoordelijkheid." NASSER WIL ARBITRAGE AANVAARDEN. De Veiligheidsraad is tegen vrijdag bijeengeroepen om het Suezprobleem te bespreken. Amerika had om de bijeenkomst verzocht enkele uren voordat Egypte een memorandum aan de secretaris-generaal van de UNO zond, waarin een regeling voor de vaart door het kanaal uit een werd gezet. Egypte toon de zich bereid de oude conven tie van 1888 te eerbiedigen, bij geschillen internationale arbi trage te aanvaarden en samen te te werken met de kanaalgebrui- kers. Cairo bleef echter vasthou den aan de eis dat alle tolgelden bij vooruitbetaling aan Egypte voldaan dienen te worden. AFSCHEID TILEURGS BURGEMEESTER. De burgemeester van Tilburg, Mr. E. H. J. Baron van Voorst tot Voorst, die met ingang van 1 juni Tilburg zal verlaten, zal tijdens een bijzondere raadsver gadering od 31 mei 's middags om 3.30 uur officieel afscheid nemen van deze gemeente, van het col lege van B. en W., gemeenteraad en gemeentepersoneel, waarna om v"f uur een afscheidsreceptie voor de burgerij op het Paleis- Raadhuis zal worden gehouden. De raadsvergadering van mei, de laatste, die nog onder leiding van deze burgemeester zal staan, is in verband hiermee vervroegd. muur moet voor de behandeling goed droog en schoon zijn, dus in de zomer na een periode van droogte de muur goed afborste len en behandelen. E. G. Kunt u mij de juiste ge gevens verstrekken voor het ma ken van een zonnewijzer? De be doeling is deze op een voetstuk in de tuin te plaatsen. Antwoord-JO: Bij een zonne wijzer geeft de schaduw van een pen op een schaalverdeling de tijd aan. Daar een dergelijke schaalverdeling empirisch geijkt wordt, bent u vrij in de keuze van uitvoering en afmetingen. Het meest praktisch is, wanneer u de pen zo aanbrengt, dat de zonnestralen deze zoveel moge lijk loodrecht snijden. Daartoe kan deze pen het best onder een hoek van ca. 45° en in noordelij ke richting wijzend, opgesteld worden. De schaalverdeling komt er dan als een deel van een cir kel omheen, b.v. over een hoek van 210°. Hierdoor ontstaat de bekende vorm van een zonnewij zer. Het is ook mogelijk om een vlakke schaal in de vorm van '*n wijzerplaat te maken, waarbij de schaduwstreep als wijzer fun geert. De wijzerplaat kan daarbij zeer geschikt tegen eèn muur gemonteerd worden. Deze muur dient dan uit de aard der zaak op het zuiden te liggen. Ook een horizontale wijzerplaat is moge lijk, b.v. in de vorm van een mo- zaïek op een terrasje. W.W« Heeft een landarbeider- veeverzorger in vaste dienst ook recht op de 5.6% toeslag in ver band met de A.O.W. van 1 ja nuari 1957 af? Antwoord-H: als van U pre mie wordt ingehouden, moet men U ook 5.6% compensatie uitbetalen. A.K. Kunt U mij vertellen hoe ik dropvlekken uit mijn panta lon kan verwijderen? i Antwoord-L: betten met lauw water of sop van synthetisch j wasmiddel is een goed middel. Daarna nabehandelen met schoon water. (Nadruk verboden) Neem een ui voor het ontroes- ten van allerlei metalen. Wrijf stevig, maar doe het voordat U het voorwerp afwast, ten einde bruine vlekken in thee doeken te voorkomen. Kantoormensen dienen een fles je tetra of wasbenzine in hun schrijf bureaulade te bewaren; het kan te pas komen voor allerlei vlekjes zoals b.v. van schrijfmachinelint, verse verf, verse stempel- of drukinkt enz. enz. die, als ze nog vers zijn, hiermede spoedig ver dwijnen. Uw afgedankte tandenborstel is zeer geschikt voor schoon maken van kammen; gebruik hierbij water en zeep. Een aangesneden citroen legt men met het snijvlak op een schoteltje dat gevuld is met water. i Wilt U overgebleven eiwit be waren, doe het dan in een kop je en bedek het met een laagje water, zodat het daardoor van de buitenlucht is afgesloten. De hoorn van Uw telefoontoe stel kan schoongemaakt wor den met spiritus of alcohol; deze is dan weer bacterievrij. Appelmoes uit blik smaakt pit tiger en frisser, als U er kort voor het opdienen een klein scheutje wijn en wat suiker doorheen mengt. Witte glacé handschoenen kan men schoon maken met een papje van meel of magnesia en tetra. Zodra de vloeistof verdampt is, het overgebleven poeder wegborstelen en de handschoenen, terwijl U ze aan hebt, goed „kneden" om ze weer soepel te maken. (Nadruk verboden) e kwestie Hopman, die in het verle den reeds meermalen in de gemeenteraad van Loon op Zand ter tafel is gekomen, heeft in de vergadering van dinsdag j.l. een wel zeer pijnlijke climax bereikt door de zeer onprettige mededelingen welke de voorzitter van de raad, burgemeester v. d. Heijden, noodgedwongen moest doen om het beleid van B. en W. inzake deze kwestie te verdedigen en duidelijk te accentueren. Door een deel van de raad werd er in genoemde vergadering, bij de behandeling van de begroting 1957 opnieuw op aange drongen om de heer Hopman wederom de leiding toe te vertrouwen van het onder houd van wegen en hem daarbij permanent het benodigde personeel ter beschikking te stellen. In de Memorie van Antwoord op de rapporten van de begrotingscommissies was deze suggestie door B. en W. reeds met beslistheid van de hand gewezen, omdat de heer Hopman op dit terrein in het verle den volkomen heeft gefaald. De heer de Cock zei versteld te zijn over het vernietigend oordeel van B. en W. over de heer Hopman. Hij wilde toegeven dat er door de heer Hopman fouten waren ge maakt, maar deze waren voor een belang rijk deel te wijten aan overbelasting van de heer Hopman, zo meende hij. Uit het ant woord van B. en W. zou men mogen op maken, zo meende de heer de Cock ver der, dat de heer Hopman nooit iets goeds gedaan heeft. De raadkan zich niet vereni gen met het standpunt van B. en W. in zake deze kwestie. De heer de Cock wenste dat de heer Hopman voor het onderhoud van wegen zou worden ingezet. In dezelfde geest liet zich de heer Groot- swagers uit. Hij achtte het moreel niet ver antwoord om de heer Hopman doelloos te laten rondlopen. De voorzitter wees er nogmaals op dat B. en W. bereid zijn de heer Hopman in in cidentele gevallen werk op te dragen waar voor zij hem geschikt achten. Een leidende functie zal de heer Hopman echter ondei geen voorwaarde meer krijgen, omdat B. en W. de verantwoording hiervoor niet kunnen dragen. Wat de werkbeoordeling betreft, aldus de voorzitter, deze is niet aan de heer Hopman, maar aan de werkever. Met be slistheid wees de voorzitter de beschuldi ging van de hand als zou ten tijde van het directeurschap van de heer Hopman spra- ke zijn geweest van een onderbezetting van het personeel. Als de raad dit wenst, zo vervolgde de voorzitter, zal ik hier - hoe wel zeer ongaarne - de bezwaren, waar van de bewijzen voorhanden zijn, tegen de heer Hopman, in openbare vergadering be kend maken. Met deze bekendmaking be wijst de raad de heer Hopman geen dienst, maar als de raad zijn standpunt handhaaft, dan dwingt hij mij tot de voorlezing. Nadat de raad te kennen had gegeven van deze bezwaren kennis te willen nemen, ging de voorzitter tot voorlezing van ge noemde bezwaren over, die in 4 punten zijn samen te vatten. De heer Hopman mist vakkennis. Door de heer Hopman aange legde wegen zijn volkomen een fiasco ge bleken. Na kort gebruik bleken zij volko men onberijdbaar en moesten opnieuw wor den gestraat. De heer Hopman mist verantwoordelijk heidsbesef. Zonder daartoe opdracht te hebben ontvangen heeft hij werken uitge voerd, die in de tienduizenden guldens lie pen. De heer Hopman is niet in staat een werk behoorlijk voor te bereiden en te begroten. Op zeker ogenblik werd de gemeente ver rast met al geruime tijd oude rekeningen tot een bedrag van f 100.000. -Door de heer Hopman zijn bestellingen gedaan tot een bedrag van f 70.000. - waarvoor geen opdracht was ontvangen. Controle van deze uitgaven was op dat tijdstip niet meer mo gelijk, aldus de voorzitter. De heer Hopman mist organisatiever mogen. De buitenwegen verkeerden in een deplorabele toestand ondanks de vermeer dering van het aantal arbeiders. De perso- neelsverhoudingen onder het directeur schap van de heer Hopman waren meer dan erg. De voorzitter wees erop dat B. en W. de heer Hopman altijd de hand boven het hoofd hebben gehouden. De door hem ge dane uitgaven heeft men met reserves uit andere posten willen dekken. Door de hou ding van de raad ben ik echter zeer tegen mijn zin gedwongen deze mededelingen te doen, aldus de voorzitter. De heer de Cock dankte de voorzitter voor deze mededelingen en meende dat het woord nu verder aan de heer Hopman was. De heer Grootswagers bracht naar voren dat de heer Hopman destijds toch ook op de voordracht heeft gestaan voor een be langrijke functie bij Gemeentewerken te Amsterdam. Hij moet dan toch wel iets in zijn mars hebben, aldus spreker. De voorzitter: „Hebt u dat zwart op wit gezien?", waarop de heer Grootswagers ont kennend moest antwoorden. „Laat ik u dan vertellen dat de heer Hopman op zijn sollicitatie bij Gemeentewerken te Amster dam nooit meer iets gehoord heeft. En dit heb ik wel zwart op wit". De heer Elshout was van mening dat deze feiten destijds aan de verzoeningscommissie medegedeeld hadden moeten worden, dan zou deze onverkwikkelijke bekendmaking niet geschied zijn. De voorzitter wees er echter op dat op deze feiten, hoewel niet in extenso om de heer Hopman zoveel moge lijk te sparen, meermalen in besloten ver gadering is gewezen. De heer Grootswagers: „We hebben nu de beschuldigingen van één kant gehoord, misschien komt er nu van de andere kant een weerlegging." De voorzitter attendeert spreker erop dat er geen sprake was van enige beschuldi ging. Hij hield zich ervan overtuigd dat de heer Hopman de beste bedoelingen heeft gehad, die echter moesten mislukken om dat deze geen verstand van dergelijk werk heeft. De voorzitter onderstreept dat hij persoonlijk niets tegen betrokkenen heeft. Hij had hem altijd de hand boven het hoofd gehouden en is altijd bereid geweest hem te helpen bij het verkrijgen van een andere functie. De raad heeft dhr. Hopman ech ter geen enkele dienst bewezen en het be zoek van twee raadsleden aan het Ambtena rengerecht heeft de zaak van de heer Hop man ook geen goed gedaan. De heer Snaphaan wenste de heer Hop man toch te belasten met de leiding van het onderhoud van wegen met eigen per soneel. De voorzitter antwoordde dat B. en W. aan een dergelijk besluit geen uitvoering zullen geven. Het voorstel van de heer Snaphaan werd met 7 tegen 5 stemmen ver worpen. De heren Grootswagers en Elshout wens ten 't voorstel in stemming gebracht te zien oxn aan de heer Hopman met terugwerken de kracht vanaf 1 jan. 1954 uit te betalen de ingehouden salarisverhogingen. Hoewel de voorzitter er op wees dat het raadsbe sluit in die geest van 14 maart 1956 door het Ambtenarengerecht nietig werd ver klaard, werd dit voorstel met 8 tegen 4 6temmen aangenomen. VERGOEDINGEN. De uit de raad gevormde begrotingscom missies A en B spraken zich ook uit voor een hogere vergoeding voor de gemeente boden voor het aanwezig zijn in de avond uren i.v.m. vergaderingen. De heer de Cock achtte de huidige ver goedingen veel te laag en cje heer Elshout wees erop dat de boden tegen de huidige regeling grote bezwaren hebben. Beiden wensen deze vergoeding anders geregeld te zien. De voorzitter meende dat er geen aan leiding bestaat in de bestaande vergoedings regeling een wijziging te brengen, omdat deze billijk is en er te dien aanzien vol ledige overeenstemming bestaat met de be trokken ambtenaren. Hij wees er in dit verband op dat aan de gemeenteboden toe stemming wordt gegeven nevenfuncties ook ln diensttijd uit te oefenen. De heer de Cock stelt voor aan de ge meenteboden een vergoeding uit te betalen van f5.- m.i.v. de tweede vergadering. De heer Elshout handhaaft het door de be grotingscommissies gedane voorstel van een vergoeding van f3.- per avond. Uit gezonderd hiervan zijn de vergaderingen van de raad en van B. en W. De voorzitter maakte hiertegen bezwaar omdat B. en W. geen gelegenheid hebben gehad dit voorstel te overwegen. Bij stemming werd het voor stel van de heer de Cock met 10 tegen 2 stemmen aangenomen. De heer Grootswagers wenste de vergoe dingen van het brandweerpersoneel te ver hogen, waarop de voorzitter antwoordde dat dit behoort tot de bevoegdheid van B. en W. De heer Grootswagers wenste dan een stemming over een motie om aan B. en W. in overweging te geven deze vergoe dingen te verhogen. Deze motie werd met 10 tegen 2 stemmen aangenomen. De heer Elshout drong aan op het aan brengen van een provisorische verlichting in de v. Elzenstraat, waaraan vooral in de wintermaanden grote behoefte bestaat. De heer van Kuijk was van mening dat de op haaldienst van cadavers niet juist werkt. Momenteel worden de cadavers opgehaald op dinsdag, donderdag, vrijdag en zater dag. Vooral met het oog op de zomer maanden, achtte hij het wenselijker dat deze dienst vooral op maandag werkt. Hij meende dat maandag, woensdag, vrijdag en zaterdag een betere regeling was. De voorzitter zegde toe in beide aange legenheden stappen te zullen ondernemen. De heer Elshout wees op de grote be hoefte aan een b.l.o.-school en vroeg of ook de raad niet zou kunnen ijveren voor de stichting van een dergelijke school. De voorzitter erkende de noodzaak van een dergelijke school. Hij zei zelf reeds veel moeite voor de totstandkoming van een dergelijke school te hebben gedaan, maar daarbij niet voldoende medewerking had ondervonden. Hij zegde toe hiervoor ln de toekomst nieuwe pogingen te wil len ondernemen. De heer Elshout was van mening dat de jeugdraad niet bevredigend wëïkt en vroeg of hier geen mensen kunnen worden ge plaatst die praktisch kunnen werken. De voorzitter wees er op dat de jeugd raad een particulier instituut is en dat het dus niet op de weg van de gemeente ligt zich hiermee direct te gaan bemoeien. Overigens meende hij dat er wel enige vooruitgang te bespeuren is en daarom achtte hij het beter de verdere ontwikkeling even af te wachten. De heer Grootswagers van van mening dat er van de jeugdraad niets uitging. Er wordt niets gedaan, zelfs met het gemeen telijk subsidie van f 5000. - heeft men nog niets tot stand gebracht. Hij achtte een sti mulerende activiteit van de gemeente dan ook wel op haar plaats. De voorzitter antwoordde dat dit werk eerst op gang moet komen en hij meende dat er parochieel ook wel grote belangstelling voor bestaat. Overigens wilde hij graag trachten het werk van de jeugdraad, te sti muleren. De beide begrotingscommissies achtten 't wenselijk dat art. 6 van het huishoudelijk reglement van de Instelling voor Maat schappelijke Zorg wordt gewijzigd in die zin dat de raad meer invloed krijgt op de benoeming van leden van het bestuur van deze instelling. De commissie sprak zich er voor uit dat ook de raad candidaten kan stellen en niet gebonden is aan de voor dracht van B. en W. De voorzitter wees erop dat de dienst van Maatschappelijke Zorg een vertrouwelijk karakter heeft en derhalve niet geschikt is om in openbare raadsvergaderingen ter sprake te komen. Verder is het onmogelijk om over de capaciteiten van een door de raad naar voren gebrachte candidaat in de vergadering te oordelen. Het karakter van de dienst eist dat een dergelijke benoeming zorgvuldig en na rijp beraad geschiedt. Het lidmaatschap van de raad is een zuiver po litieke functie, zo betoogde de voorzitter, doch de functie van bestuurslid van de In stelling van Maatschappelijke Zorg heeft een zuiver vertrouwelijk karakter. Hij meen de dat door het voorstel van de begrotings commissies aan het vertrouwelijk karakter van genoemde instelling afbreuk werd ge daan en adviseerde met klem dit voorstel niet aan te nemen. Desondanks werd het voorstel met 7 tegen 5 stemmen aangeno men. Hierna werd de begroting vastgesteld. Jehalve de behandeling van de begro ting 1957 bevatte de agenda nog een aantal andere punten, die vrij snel werden afge handeld. Het voorstel tot het vaststellen van een verordening betreffende de toekenning van een bijdrage van 75 in de studiekosten aan ambtenaren der gemeente, werd goed gekeurd. Ten aanzien van het voorstel tot het in voeren van een kleding- en schoeiseltoelage voor de arbeiders in dienst van gemeente werken en gasbedrijf, merkte de heer Els hout op dat hij liever zag dat een geheel uniforme kleding door de gemeente werd aangekocht en dat de arbeiders deze kle ding dan tegen gereduceerde prijs van de gemeente kunnen betrekken. In vele bedrij ven volgt men deze gang van zaken die zeer goed schijnt te voldoen. De voorzitter antwoordde dat men deze mogelijkheid ook heeft overwogen, maar omdat het bezwaarlijk is dat de arbeiders deze kleding bij het beëindigen van de dienst moeten achterlaten, zijn B. en W. tot het onderhavige voorstel gekomen. Afge wacht zal moeten worden hoe dit gaat, ver anderingen kunnen altijd nog worden aan gebracht. De raad keurde het voorstel goed, waar bij werd geadviseerd tot het verstrekken van een kledinggeld van f 60 per jaar. Het voorstel tot vaststelling van een nieuwe verordening regelende de tegemoet koming in de vervoerskosten voor school gaande kinderen, werd door de raad goed gekeurd. De heer Elshout wilde deze ver ordening ook uitstrekken tot leerlingen die een m.t.s. bezoeken, waarop de voorzitter antwoordde dat de onderhavige verordening alleen betrekking heeft op het lager onder wijs. Wethouder Beerens wees er op dat leerlingen van een m.t.s. gebruik kunnen maken van het provinciale studiefonds. Aan het bestuur van de r.k. meisjesschool St. Gerlachus werd een vergoeding toege kend van de jaarwedde van een aan die school verbonden vakonderwijzeres tot een bedrag van f 3.513.42. Aan de r.k. kleuterschool in de Gasthuis straat werd een bedrag van f 2.933,23 toe gekend voor de aanschaffing van ontwikke lingsmateriaal, hullpmiddelen en schoolbe- hoeften. Een bedrag van f 6.185. - werd uitge trokken voor de vernieuwing en uitbrei ding der verwarmingsinstallatie in de r.k. jongensschool St. Bernardus. MASSADEPORTATIE. Het voorstel tot voorlopige goedkeuring van een onteigeningsplan - waarin zijn op genomen de Marktstraat, Hilsestraat, Ro zenstraat, Crispijnstraat en Hoofdstraat - alsmede het afbreken van 70 woningwetwo ningen in Mgr. Völkerstraat en Leo XIII- straat, waarvoor twee extra bouwvolumes van 35 woningen zijntoegezegd - bracht de heer Grootswagers weer op zijn stok paardje. Hij wenste ook de bouw v. woning wetwoningen aan de Oostzijde der gemeen te en hij had dit onteigeningsplan dan ook liever aan die zijde gezien. Voor de bouw van woningwetwonngen aan de Oostzijde wordt z.i. geen moeite gedaan. In de af braak van de woningen in de Mgr. Völker straat en Leo XlII-straat en de noodzake lijk daaruit voortvloeiende verhuizing van de bewoners naar het westelijk gedeelte, zag hij een vorm van „massadeportatie" zoals men die ook in Zuid-Afrika toepast. Hij kon zich dan ook niet verenigen met het voorstel van B. en W. De voorzitter antwoordde dat de heer Grootswagers de zaak volkomen verkeerd zag. De particuliere woningbouw speelt zich hoofdzakelijk in het oostelijk deel af, omdat daartoe in het westelijk deel geen gelegenheid bestaat. Overigens bewijst de grote uitbreiding van de St. Jozefparochie wel dat het oostelijk deel nog overwegend uit woningwetwoningen bestaat. Bovendien zijn er ook reeds aanvragen binnengekomen voor particuliere woningbouw in het wes telijk deel, dat in de toekomst een zeer aantrekkelijk karakter zal krijgen en waar iedereen graag zal willen wonen. De heer Grootswagers, zo meende de voorzitter, heeft een vooroordeel tegen het westelijk deel der gemeente. Wat de verhuizing be treft van de bewoners van de af te breken woningen in Mgr. Völkerstraat en Leo XIII- straat naar het westelijk deel der gemeente, deelde de voorzitter mede, dat B. en W. zich er niet tegen zullen verzetten indien deze mensen t.z.t. de wens te kennen geven weer naar het oostelijk deel te willen terug keren. Hij achtte een nieuwe verhuizing echter niet raadzaam omdat deze weer ho ge kosten met zich zal brengen. De heer Grootswagers antwoordde dat hij niet twijfelde aan de goedebedoelingen van B. en W., maar hij kon het toch niet eens zijn met het gevolgde beleid, waarin hij een verplaatsing van de arbeiders bleef zien van Oost naar West, een verplaatsing die de meesten van hen niet wensen. Hij wenste stemming over het voorstel van B. en W., dat met 10 tegen 2 stemmen werd aangenomen. Voor de aanleg van een tijdelijk woon wagenkamp aan de Bernhoefsestraat stelde de raad een crediet beschikbaar van f 7500. De heer van Kuyk vroeg of er ook water leiding zal worden aangelegd en waarom de inrit op het Noorden lag. De voorzitter deelde mee dat men ten aanzien van de waterleiding zal volstaan met het slaan van een Norton-put. De ingang op het Noorden achtte ook hij wel een bezwaar, maar was niet anders mogelijk i.v.m. de aansluiting op de bestaande weg. De heer v. d. Lee wilde de urgentie van een tijdelijk woon wagenkamp niet ontkennen, maar het be vreemdde hem dat het terrein van het kamp zal worden verhard, maar dat men geen aandacht heeft voor de zeer slechte weg Duikse Hoef - Kraanven. Hij meende dat de bewoners in die streek hierdoor achter gesteld werden bij de woonwagenbewoners. De voorzitter wees erop dat er geen sprake is van achterstelling. Het transport van de woonwagens eist deze verharding echter. B. en W. hebben alle aandacht voor de ver harding van de door de heer v. d. Lee ge noemde weg. De raad ging akkoord met het voorstel van B. en W. inzake de uitbreiding van het bestaande gasnet in de gemeente Sprang- Capelle tot het dorp Capelle. Aan de adjunct-directeur van gemeente werken zal een lening van f 6000. - wor den verstrekt voor de aanschaffing van een eigen auto en tevens werd hem een jaarlijk se toelage toegekend groot f 1460. - voor het gebruik van deze auto voor dienstdoel einden. Ten slotte besloot de raad tot het ver strekken van een lening tot een bedrag van f 600. - aan de Stichting „De eigen wo ning" te Eindhoven en tot het aangaan van een geldlening groot f 50.000. - met de Coöp. Levensverzekering - maatschappij „Concordia" te Utrecht voor de financie ring van de bouw van een levensschool voor jonge arbeiders. De actie, die de afdeling Waalwijk en Omstreken van de Ned. Ver. tot Be scherming van Dieren enige tijd geleden met behulp van een groot aantal leer lingen van de Waalwijkse Ulo- en Middelbare scholen heeft gehouden, is een daverend succes geworden. Ze bracht een zo grote som gelds op, dat er voor de beste verkopers van asbak ken en lepeltjes, - en dat waren meer dan 200 leerlingen - een prachtige reis is overgeschoten. De rest van het opgebrachte geld zal, zoals bekend, be steed worden om een blijvend dierenasyl voor Waalwijk en omstreken te verwe zenlijken. Woensdag hebben de actieve jongens en meisjes hun welverdiende loon ont vangen, in de vorm van een uitstapje naar Zuid-Limburg. Het is een heerlijke dag geworden, waarvan allen, en ook wij, zeer hebben genoten. Vijf grote touring-cars, die om half acht van de Markt te Waalwijk vertrokken, brachten het grote gezelschap naar ons schone Zuid-Limburg. Het weer verleen de haar belangeloze medewerking, geen on afgebroken stralende zon evenwel, doch weldadig met haar temperatuur. Uiteraard was het niet alleen de tocht, die werd aangeboden, daarbij behoorden ook diverse verversingen, waarvan de eer ste werd gebruikt in Horn. Daar ontpop ten zich velen van de jongens en meisjes, vooral meisjes, als verwoede suikerzakjes verzamelaars en deze woede heeft velen de hele dag in de ban gehad. Zingend en ge nietend van het treffende landschap dat dit jaargetijde zo weelderig is met haar bloe sems, reden we door Limburg. Op de ge zichten van de Limburgers, die we in onze met spandoeken behangen bussen passeer den, lazen we de verbazing over de enorme activiteit van de Waalwijkse afdeling der Dierenbescherming! De Sint Pietersberg in Maastricht had een drukke voormiddag; ook de ijsverkoopster! De route van Maastricht naar Valkenburg was voor velen een openbaring, evenzo de vissenrijkdom in het aquarium te Valken burg en het doolhof van gangen in de ge meentegrotten. De vermoeidheid na de uren lange wandeling door aquarium en grotten werd vervolmaakt in het grote complex ver makelijkheden in Valkenburg. Ja, en als je van de kabelbaan gebruik wilt maken en van een waterfiets en van een roeiboot of kano, en je koopt dan nog nog wat souve- niers en ijs, dan kan het gebeuren, dat je eerder de bodem van je portemonnaie ziet dan aanvankelijk de bedoeling was. Boven dien waren de attracties allemaal behoor lijk van prijs. Of het de bedoeling was om het onder ste uit de kan te hebben, weten we niet, maar wij hadden dat onderste toch maar liever laten zitten en namen liever geen duik in het water van de roeivijver; een zekere Piet dacht er anders over en be zorgde zijn vader, een van de tien reislei ders, heel wat zorgen. Een kleine duizend broodjes, werden in minder dan geen tijd soldaat gemaakt, iede re, bus kreeg bovendien nog reserve-voedsel mee voor de terugtocht. En met die terug tocht werd eerder dan het de meesten be liefde een aanvang gemaakt. Zo'n dag vliegt om. Nog een paar uurtjes nagenieten, zin gen en wat spelletjes en we waren weer op ons uitgangspunt, de Markt in Waalwijk; de Sint Janstoren wees kwart voor tien. Het bestuur van de dierenbescherming Waalwijk, dat deze reis zo voortreffelijk had verzorgd, kan een volgende keer onge twijfeld weer verzekerd zijn van de mede werking van de leerlingen van de Waal wijkse Middelbare en Ulo-scholen als er weer eens een actie ontketend wordt; dat was onze voor de hand liggende conclusie uit de waarderingsbetuigingen van de jon gens en meisjes. WAALWIJK

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 5