DE ZWARTE RUITER TUINBOUW &o~óoie-ton 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 29 APRIL 1957 2 chie hebben ook niet de ver wachte oplossing gebracht. Spr. toonde zich verheugd over het subsidiebeleid, maar hij vroeg zich toch af waarom een toneelvereniging louter subsidie ontvangt naar prestatie. Als een bepaalde commissie het toevalli gerwijs niet eens is met een be paald stuk, valt daarmee de sub sidie. Hiervan ondervindt de ver eniging 'n belangrijke terugslag. Tenslotte informeerde spr. nog naar de plannen van de culturele raad. De heer de Kort gaf uiting aan zijn respect voor de samenstel ling van deze begroting, waaraan met kennis van zaken en grote toewijding voor de belangen van de gemeente is gewerkt. Hij bracht daarvoor dank aan de sa menstellers. Ten aanzien van de subsidies op basis van prestaties wees spr. er op dat er voor deze geldelijke steun een tegenpresta tie mag worden verwacht en daarom kon hij zich niet uitspre ken voor een over alle linies ge lijke subsidiëring. Spr. achtte:de totstandkoming van een muziek school nodig, omdat deze z.i. een belangrijke stimulans voor het muziekleven in Waalwijk zal vormen. Spr. sprak zijn voldoe ning uit over de verhoogde sub sidie aan het schoenenmuseum. In de totstandkoming van een betere huisvesting van dit mu seum zag hij een taak voor het gemeentebestuur, omdat daar mee het vreemdelingenverkeer en de industrie in belangrijke mate zijn gediend. In dit museum zou men dan tevens interessant documentatiemateriaal, de ge meente betreffende, moeten on derbrengen. Tenslotte wees spr. op de grote aandacht welke aan 't onderwijs wordt gewijd. Waal wijk is ook op dit punt uitge groeid tot een centrumgemeente. Waalwijk heeft hiervan de lusten maar ook de lasten, waarbij spr. wees op de grote kosten welke 't onderwijs met zich meebrengt. Spr. had echter alle oog voor de grote voordelen welke voor Waalwijk uit deze positie als centrumgemeente voortvloeien. Waalwiik wordt daardoor als woongemeente van steeds gro tere importantie. In ziin antwoord gaf de voor zitter uiting aan ziin erkentelijk heid voor de waarderende woor den van de verschillende spre kers. Ten aanzien van de spórt- narkplannen merkte de voorzit ter on dat er bii B. en W. geen aarzeling bestaat in het nemen van een besluit. Het college wenst evenzeer dat in deze aan gelegenheid spoedig een oplos sing wordt gevonden. Enige moeilijkheden hebben de voorbereiding echter in de weg gestaan. B. en W. zullen krachtig streven naar een spoe dige oplossing en hopen weldra nadere voorstellen te doen. Uitbreiding van de begrotings commissie tot alle raadsleden achtte de voorzitter niet gewenst wanneer dit zou leiden tot ont trekking van behandeling van zaken in openbare vergadering. Een commissie on uitgebreider basis kan wel worden overwo gen. Ten aanzien van het ver- keersvraagstuk zullen B. en W. spoedig resultaten, voortvloeien de uit een ingesteld onderzoek, kenbaar maken. Wat de ligging van de o.l. school in het nieuwe uitbreidingsplan ten noorden van de Winterdijk betreft, merkte de voorzitter op dat deze niet zal komen te liggen op de door de heer v. Leeven gewenste plaats, maar dat daardoor de centrale ligging van deze school in geen enkel opzicht geweld wordt aan gedaan, .daar er een goede paral lelweg zal worden geprojecteerd. Ten aanzien van de totstandko ming van een dergeliike school zei de voorzitter dat hieromtrent spoedig een voorstel kan worden verwacht. De verschuiving van begro- lingsposten naar een volgend dienstjaar komt vaker voor. al dus de voorzitter. Bii een plan met zoveel technische aspecten als een verlichtingsplan is dit ze ker niet vreemd. Ten aanzien van een openbare leeszaal en bibliotheek heeft de culturele raad een uitvoerige no ta betreffende de financiële as pecten in zijn bezit. Betreffende de totstandkoming van een mu ziekschool zal de culturele raad in mei een voorstel aan B. en W. voorleggen. Ten aanzien van het onderwijs deelde de voorzitter mee dat de minister van O. K. en W. heelt laten weten dat de christelijke streekschool voor b.l.o. als eer ste is geplaatst op de urgentie- lijst voor scholen. Tevens is, al dus de voorzitter, goedkeuring verkregen de nodige verbeterin gen aan te brengen aan de r.k. Handelsavondschool. De voorzitter wees er op dat de dienst gemeentewerken in geen enkel opzicht te omvang rijk is uitgebreid. De drie hoofd afdelingen beschikken over niet meer personeel dan absoluut noodzakelijk is. Wat het toezicht betreft, er wordt nauwkeurig op toegezien dat dit goed wordt uit geoefend. Er is nooit gebleken dat dit niet goed zou gebeuren. In het kader van de beste dingsbeperking heeft de gemeen te een drietal objecten eniger mate beknot in de omvang van de uitvoering, n.l. het straten plan in de St. Antoniusparochie, het stratenplan Baardwijk en de doortrekking van het Hoekeinde die voorlopig niet aan bod komt. Alles biieeh een beperking van 853.703. Ten aanzien van de spreiding van de woningbouw merkte de voorzitter op dat binnen enkele dagen een begin zal worden ge maakt met de uitvoering van 't uitbreidingsplan Baardwijk. De voorzitter onderstreepte dat de uitkering uit het gemeente fonds onvoldoende is om de ge meentehuishouding te kunnen voeren. B. en W. moeten echter trachten het beleid dat de raad traceert, te verwezenlijken. Daar voor is het nodig dat dit college het vertrouwen van de raad ge niet. Over de ontwikkeling van de huren valt niets te zeggen, zij zijn noodzakelijk hoger geworden tengevolge van de hogere bouw kosten. Waar hiervoor een equi valent gevonden kan worden, is niet aan te geven. De bouw van een flatgebouw tegenover de nieuwe winkelgale rij in de St. Antoniusparochie zal geen doorgang vinden. In plaats hiervan zullen elders in de pa rochie een 30-tal woningen wor den gebouwd. De toewijzing van woningen aan in moeilijke omstandigheden verkerende gezinnen kan in be paalde gevallen onder het oog gezien worden. Het vraagstuk van de slechte en onbewoonbaar verklaarde woningen kan niet terstond worden opgelost, omdat niet direct nieuwe woningen ver schaft kunnen worden. De toestand van de door de heer v. Seters bedoelde tuintjes zal onder de aandachl worden gebracht van de woningbouw ver. Ï.Besoijen". De verbetering van de woningen in de le Zeine en aan de René de Clercqstraat is inderdaad noodzakelijk. In deze richting zijn reeds verschillende activiteiten ontwikkeld. Er be staat goede hoop op een uitein delijke oplossing. Wat de nood woningen betreft, in Besoiien zullen deze het eerst worden op geruimd i.v.m. de uitbreiding van het Willem van Oranje-College. In de St. Antoniusparochie zul len te dien aanzien ook voorzie ningen worden getroffen. De voorzitter wees er op dat het presentiegeld van de leden van het stembureau in 1956 is verhoogd en dit raadsbesluit is nog steeds van kracht. Deze ma terie kan alsnog bekeken wor den. De voorzitter voelde weinig voor een verlenging van het slui tingsuur van de avondmarkt. Reeds nu vloeit het tijdstip over en bij een verlenging zal dit niet anders ziin. Subsidiëring van de standsor ganisaties achtte de voorzitter niet te verwezenlijken. FEUILLETON van „BE ECHO VAN HET ZUIDEN" door HENRIC VAN NORCH. 30). De Prediker had op de slagvel den allerlei meegemaakt en wist wel een en ander van de behan deling van verwondingen en ver dovingen. Hij begreep, dat hier alleen geboden was om het li chaam van de jonge vrouw rus tig te laten liggen. Ze had waar schijnlijk een hersenschudding opgelopen en de| natuur zelf zou hier in het jonge veerkrachtige lichaam reddend moeten optre den. Hij nam de fles met verdunde brandewijn uit zijn rugzak en waste de wonde aan het voor hoofd van het meisje voorzich tig uit. Hij probeerde niet het bloeden te stelpen door middel van enig verband. De bloeding, die reeds verminderde, zou aan stonds van zelf ophouden, meen de hij. Hij constateerde dat het li chaam van de jonge vrouw in 'n ongedwongen houding lag; hij behoefde daarom gelukkig geen ledematen te verschikken. Rust, niet de minste storing, was het eerst nodige, oordeelde de Pre diker. Hij ging nu eens omzien naar het paard. Het trouwe dier stond nog geduldig op zijn meesteres te wachten. De Prediker meende toch goed te doen om het dier hier of daar aan vast te binden. Maar waaraan? Er groeide in de hele omtrek geen boom of struik. Daar viel zijn oog op 'n zware zwerfkei. Hij leidde het paard er naar toe, legde het eind van de teugels naast de steen en wen telde deze er op. Hij overtuigde zich er van dat ze nu stevig vast zaten en ging nu op zoek naar de oorzaak van de struikeling van het rijdier. Hij vond spoedig in de baan van het paard een vrij diepe kuil, die door overgroeiïng met struikheide bijna niet zicht baar was. Hierop begaf de Prediker zich weer naar de bruine heks. Ze lag daar nog even roerloos als zo even. Hij ging nu zo staan, dat haar hoofd in de schaduw van zijn lichaam kwam te liggen, be schermd tegen de nog felle zon nestralen. En hij ging haar nu oplettend beschouwen, hunke- I De wachthuisjes van de BBA zullen weldra een plaats krijgen bij het Station en in de Wiihel- minastraat. Ten aanzien van de systeem bouw en het uitbreidingsplan Baardwijk wees de voorzitter er op dat het hier voortreffelijke woningen betreft, ook in archi tectonisch opzicht, die elke kri tiek kunnen doorstaan. Ten aanzien van 't schoenen museum zullen weldra plannen ter tafel komen. De voorzitter kon niet zeggen of het stichtings bestuur contact met de industrie heeft. De bestaande subsidieregeling voor toneelverenigingen heeft de raad zelf vastgesteld, aldus de voorzitter. Deze regeling blijft van kracht zolang er geen ander besluit wordt genomen. De voor zitter onderstreepte in verband hiermee dat een muziekgezel schap een belangrijke maat schappelijke functie vervult, een toneelvereniging niet. De kosten van het onderwijs mogen dan aan de hoge kant zijn, aldus de voorzitter, daar staat tegenover dat deze niet minder hoog zouden zijn indien de Waalwijkse leerlingen dit on derwijs elders zouden volgen. Ten aanzien van de begrotin gen van het gas-, licht en water bedrijf merkte wethouder Smol ders op dat tengevolge van de stijgende kosten de geraamde winstuitkering voor 1957 belang rijk lager is dan in 1956. De to tale winst over 1956 bedroeg 77.000, Voor 1957 is deze ge raamd op 42.000.De kapi taalsuitgaven beliepen in 1956 180.000.voor 1957 zijn zij geraamd op 219.000. Wat de subsidies betreft merk te de heer Meijs tenslotte nog op dat het stichtingsbestuur zeer is ingenomen met de verhoogde subsidies. Hieraan voegde spr. nog toe dat het museum in be langrijke mate wordt gesteund door particulieren en fabrikan ten en vooral daardoor heeft men de huidige collectie bijeen kunnen brengen. Tenslotte vroeg de heer Meijs aandacht voor een cursus welke op de Avondschool wordt gege ven door de Centrale Katholiek Handelsonderwijs. Een verzoek om subsidiëring van deze cursus zal binnenkort worden gedaan. De voorzitter antwoordde dat een voorstel daartoe zou gedaan worden na ontvangst van de aan vrage. Hierna werden alle begrotin gen voor het dienstjaar 1957 vastgesteld. Aan de rand van Waalwijk groeit riant recreatie-oord van 45 ha. Zwembad onderging 3 belangrijke verbeteringen Tot nu toe waren het in hoofd zaak de zwemlustigen die de weg naar Waalwijk's riante zwem bad „Het Hoefsven" op gingen. En dit waren er sinds de open stelling telkenjare wel vele tien duizenden, die op deze wijze ge nieten konden van zon, lucht en water, van de andere kant was het toch ook wel voor iedereen duidelijk dat Waalwijk een re creatie-oord nodig had van een grootser en vooral algemener karakter. De snel om zich heen- grijpende industrialisatie stelt onze gemeente dan nog wel niet voor onoplosbare recreatiepro blemen, in dit opzicht mag men toch zeker stellen dat regeren vooruitzien is. Het voortvarende gemeentebe stuur heeft met de snel groeien de behoefte aan een groots op gezet recreatieoord rekening ge houden. En waar kon men dit beter projecteren dan in de bij zondei' aantrekkelijke omgeving van het Hoefsven. Momenteel zijn de werkzaamheden voor de realisering van dit recreatieoord in volle gang. De grote roeivij- ver, het middelpunt van dit re creatieoord, begint al zijn defi nitieve vorm aan te nemen en de beplanting begint al tekening te vertonen. Men heeft de omvang- rij ke zandaf gra vingswerkzaam- heden op zeer efficiënte wijze ge koppeld aan de uitvoering van het wegenplan, waarvoor voort durend zand nodig is. Voor de verharding der wandelpaden maakt men gebruik van puin van afbraken. Over deze aangewalste puinlaag zal een dunne asfalt- laag met een dek van fijne kiezel worded aangebracht. Behalve een zeer grote roeivij- ver is er ook een kleinere siervijver, waarin eerlang statige zwanen en sierolanten 'n plaats zullen vinden. Het gehele terrein ten noorden van het zwembad is lichtelijk geaccidenteerd, hetgeen de riante aanblik belangrijk ten goede komt. Aan de noordzijde van dit ter rein zal op het hoogste punt een restaurant worden geprojecteérd vanwaar men een fraai uitzicht heeft over het gehele complex, dat inclusief zwembad 45 ha. om vat. De bosbeplanting langs de vijvers is geheel aangepast aan de omgeving. In de noorwesthoek van het complex is een hertenkamp van 1 ha. geprojecteerd, dat zal wor den voorzien van een palissade afrastering. Ten zuiden van de voor langs het zwembad lopende asfaltweg bevinden zich de 2^2 ha. grote speelweiden, waar de jeugd zich naar hartelust met allerlei spe len zal kunnen vermaken. Het zwembad zelf heeft drie belangrijke verbeteringen onder gaan. Aan de buitenzijde der bei de bassins zijn twee nieuwe' speelweiden van 3500 m2 aange legd. De vloer en wanden der bassins zijn nu in azuurblauw uitgevoerd, om een aantrekkelijk contrast met de dichtgroene om geving te verkrijgen. Verder is ook het middeldiepe gedeelte van een betonnen vloer voorzien, waardoor het water reiner kan worden gehouden met behulp van onderwaterstofzuigers. Bo vendien verhoogt dit de aantrek kelijkheid der bassins. Jammer is dat de dwars door het interieur lopende dijk afbreuk doet aan 'n riant overzicht over het geheel. Het aantal kleedhokjes is nog niet uitgebreid kunnen worden, zodat de herenziide ook dit sei zoen nog 46 en de dameszijde 23 kleedhokjes zal tellen. Men hoopt hel volgend jaar de da meszijde enige uitbreiding te kunnen geven. Wel is door mid del van een nieuw kledingafgif- tesysteem een veel snellere door stroming van de bezoekers ver kregen. Met de realisering van dit prachtig gelegen en groots op gezette recreatieoord zal Waal wiik niet alleen aan een belang rijke industriële expansie het hoofd kunnen bieden, maar is tevens de voorwaarde geschapen voor een betekenende toename van het vreemdelingenverkeer, dal daardoor en bij een noodza kelijke uitbreiding van de hotel- accomodatie voor onze gemeente aantrekkelijke perspectieven kan openen. POSTZEGELNIEUWS. Liechtenstein geeft op 14 mei a.s. de vierde sportserie uit inde waarde van 10 rappen, reuzen- draai aan de rekstok, in donker olijf en rose: 15 rappen, dwars- sprong vanaf het paard, violet en groen: 25 rappen, ringoefe- ning. donkergroen en amber en de 1,50 fr. brugoefening, in don kerbruin en oker. De zegels zijn ontworpen door- Prof. J. Seger uit Wenen en< zijn gedrukt bii Courvoisier S.A. te Chaux-de-F onds. De tuinbouw op de bedrijven in Haarsteeg is reeds zeer oud. In 1903 werd te Vlijmen een tuinbouwvereniging opgericht, die tot doel had de teelt en de af zet van tuinbouwprodukten te bevorderen. Hieruit is later de Vlijmense veiling ontstaan waar bij tevens de tuinders uit Haar steeg waren aangesloten. De be drijven hadden, evenals thans, 'n sterk gemengd karakter. Het klein bedrijf overheerste. Naast akkerbouw en veeteelt werd er groente en klein fruit geteeld. Ook nam de hopcultuur in die tijd een bescheiden plaats in. Door zeer ongunstige pachtvoor- waarden, hoge pachtprijzen en slechte verkaveling in zeer klei ne percelen met een verspreide ligging, was men genoodzaakt teelten te beoefenen, die meer opbrachten dan landbouwgewas sen. Voor de kleinste bedrijven was het dan nog vaak zeer moei lijk om een enigszins redelijk be staan te vinden. De tuinbouw was vroeger „markttuinbouw". Zeer veel van deze bedrijfs- hoofden oefenden als nevenbe- drijf het mandenmakersvak uit. Anderen werden van mandenma ker kleine tuinder of kleine boer. De voornaamste produkten, die in die periode geteeld werden, waren snijbonen, rijsdoperwten, rode, witte en zwarte bessen en kruisbessen. De bessen werden geteeld als onderteelt in een boomgaardje. De vruchtbomen bestonden voor een groot deel uit pruimen, de z.g. „bleuren". De afzet van de produkten had in hoofdzaak plaats via de markt. Per boot ging men vanuit Heus- den met manden vol bonen en andere groente naar Gorkum en Rotterdam. Ook werd een deel afgezet in 's-Hertogenbosch en andere plaatsen in Noord-Bra bant. Dit „markten" is een sterk ingeburgerde traditie geworden, welke een bepaalde stempel ge drukt heeft op de tuinbouw Ven bedrijven in het algemeen. Rond 1940 waren er nog een zeer groot aantal markttuinders. Thans be draagt het aantal nog meer dan 10 Deze afzet heeft zeker niet bijgedragen tot een krachtige en gezonde 'ontwikkeling van de tuinbouw. Te veel tijd ging ver loren met „markten". Het gevolg was dat de bedrijven verwaar loosd werden. Het aantal teelten werd aangepast aan de marktbe- hoefte, hetgeen leidde tot ver snippering. De kwaliteit van de produkten was veelal beneden peil en vaak onverkoopbaar. Vooral op de veiling kreeg men voor deze produkten vaak niets. Het was dus logisch, dat velen bleven markten, omdat hun pro- dukt op de veiling onverkoop baar was. Degenen die thans hun produkten nog op deze wijze af zetten, behoren zeer zeker niet tot de beste ondernemers. Enke le massa-artikelen werden vroe ger afgezet via commissionairs aan de fabrieken of rechtstreek se export. Hoe ziet de tuinbouw er thans uit Op nagenoeg alle bedrijven komt luinbouw voor, terwijl de i gemiddelde oppervlakte per be- I drijf niet veel uiteenloopt. Deze bedraagt namelijk gemiddeld 72 are en variëert van 93 are voor de groep van 57 ha. tot 43 are voor de bedrijven groter dan 15 ha. Dat de kleinere bedrijven geen grotere oppervlakte tuin bouw hebben, is niet altijd een gevolg van een te geringe opper vlakte teeltvergunning, want van de bedrijven van 13 ha. benut slechts 42 de vergunning vol ledig. Van het totaal aantal be drijven is dit 54 De ontwatering speelt ook de tuinbouw parten. Het merendeel van de tuin grond wordt gebruikt voor de teelt in de volle grond. Het aan- I tal gewassen is zeer groot, enke- I le van de voornaamste zijnaard- I beien, bloemkool, stoksnijbonen, spinazien en tuinbonen. De to- tale o^nervlakte pit- en steen vruchten bedraagt 8.08 ha. ver- deejd over vrijwel alle bedrijven. Er is slechts een bedrijf met een j oppervlakte van meer dan 1 ha. In het algemeen leent de verka veling van de percelen en de slechte ontwatering zich minder goecj voor de teelt van pit- en steenfruit. De helft van de op pervlakte pit- en steenvruchten heeft een onderteelt, bestaande uit: 3.01 ha. klein fruit en 1.07 ha. groenten. Het klein fruit overweegt op de grotere bedrij ven. De totale oppervlakte be draagt 8.20 ha., welke groten deels bestaat uit zwarte bessen en frambozen. De grootste glas bezetting treffen we aan op de kleinste bedrijven. Van de 2.17 ha. is 1.49 ha. platglas en 0.53 ha. warenhuis. De andere vormen zijn te verwaarlozen. Het meren deel van het glas wordt benut voor een groot aantal gewassen. Alleen de tomaat onder staand glas neemt een belangrijke plaats in. De hoeveelheid stalmest, die voor de tuinbouw wordt gebruikt loopt nogal uiteen. Naarmate bet bedrijf kleiner en intensiever is, neemt het stalmestgebruik toe, hetgeen volkomen logisch is. Het merendeel van deze kleine be drijven moet de mest kopen en betrekt deze uit omliggende plaatsen. Ter plaatse wordt wei nig mest verhandeld. Het gemid delde stalmestverbruik per ha. (23 ton) ligt erg laag, hetgeen voor een groot deel moet worden toegeschreven aan de ongunstige verkaveling en de veelal weinig rooskleurige financiële positie van de bedrijven. Samenvatting. De tuinbouw te Haarsteeg draagt een zeer gemengd karak ter. Niet alleen dat de tuinbouw overwegend wordt beoefend in het gemengde land- en tuinbouw bedrijf, maar bovendien is de tuinbouw op de bedrijven zeer gevariëerd. iDt is niet bevorder- 4 95 m rend naar enig teken van weder kerend leven. Hoe lang nog stond hij hier in onbeweeglijke houding naar het intens-bleke vrouwengezicht te staren? De Prediker meende zelf van 'n eindeloze tijd, maar neen, als hij de zonneschijf eens raad pleegde, kwam hij tot de conclu sie, dat de minuten voor hem thans de duur van uren hadden. Eindelijk bemerkte hij tot zijn onuitsprekelijke blijdschap, dat de oogleden van de bruine heks 'n weinig begonnen te trekken. Daarna lieten ze de ogen 'n ogen blik onbedekt, maar de jonge vrouw scheen nog niets te zien, scheen haar bewustzijn nog niet terug te hebben gekregen.) Een moment later openden zich de ogen weer en de handen van de bewusteloze bewogen zich. De Prediker kniélde bij de jon ge vrouw neer. Een harer handen bewoog zich langzaam naar het hoofd, dat waarschijnlijk pijn deed. De ogen zagen om zich heen en bleven een wijle gevestigd op de man naast haar. Tekende er zich enige verwondering in af Zocht de jonge vrouw1 zich te oriënteren „Gij?" klonk het zacht van haar lippen. Tranen welden op in haar ogen en haar andere hand begaf zich nu in zijn rich ting. Zocht die de zijne, vroeg de Prediker zich af. Hij nam de smalle hand in de zijne. Haar ogen sloten zich weer; haar bewustzijn scheen na dit kleine vleugje opleving weer te zijn geweken. Doch de Prediker was overtuigd dat de crisis nu voorbij was, dat het jonge li chaam gered was, dat alles nog slechts een, kwestie was van een weinig tijd. Het duurde dan ook niet lang of de ogen van Maria openden zich opnieuw en haar blik was niet meer zo onbestemd. Na enkele ogenblikken vroeg de jonge vrouw: „Waar ben ik?" De Prediker vertelde haar lang zaam, doch zo kort mogelijk, wat er was gebeurd? „Mijn hoofd doet nog pijn." „Ge zijt vermoedelijk met het hoofd op de grond terecht geko men, maar de struiken zullen de val 'n weinig hebben gebroken." Een wijle heerste er stilte. De Prediker wilde haar direct niet Inet spreken vermoeien. Zijn oog viel op het reeds ge stolde bloed op het voorhoofd. „Ge hebt een kleine wonde aan het voorhoofd, maar ze bloedt reeds lang niet meer." „Hoe komt ge toch hier, Pre diker?" Deze vertelde haar van zijn reis naar Groningen. Was het 'n wonderbaarlijk toeval, dat hij juist hier in de buurt moest zijn? Hij sprak: „Voor enkele uren, toen ik nog niet dé minste aan duiding had van wat hier zou ge beuren, zei ik nog: tegen Vriend: Er gebeurt nu eenmaal niets of het had aldus moeten gebeuren. Zo staat in de sterren geschreven dat gij, Vriend, en ik op deze dag en dit uur hier moeten zijn." Er vloog een glimlach over 't bleke gelaat van het meisje en haar, hand in de zijne maakte 'n beweging alsof ze die van hem wilde drukken. „Maria, hebt ge misschien ook dorst? Ik heb sterk verdunde brandewijn bij me, wilt ge een weinig?" De jonge vrouw knikte. De Prediker liet haar hand los en begaf zich naar zijn rugzak om de fles te halen. Maria probeerde intussen om in zittende houding te geraken, wat haar goed gelukte. De Predi ker reikte haar de fles en ze nam enige slokken. Vriend, die zich steeds discreet op de achtergrond had gehouden, kwam nu ook dichterbij en toen Maria een paar woorden tot hem sprak, ging hij vlak naast haar staan. Toen ze hem liefkozend over de kop aaide, zwiepte zijn ruige staart van vreugde heftig heen en weer. „Vriend, beste ke rel, jij past goed op je baas, hè?" Op de bleke wangen van de bruine heks scheen enige kleur te komen, vooral toen de Predi ker zei: „Maria, mijn grootste dank voor de rode rozenWij waren toevallig niet thuis." Er was al weer de oude tinte ling van spot in de donkere ogen van de jonge vrouw, toen ze ant woordde: „Om toevallig de Zwar te Ruiter te helpen, die ze in Vries gevangen zouden hebben." In de grootste verbazing staar de de Prediker haar aan. „Ja, denk er om, ik leid een dubbel leven!" Ineens schrok ze op: „Prediker, waar is Moor?" „O, hier achter u. Hij is geluk kig ongedeerd. Hij is na de buite ling direct weer overeind ge krabbeld en is blijven staan om op u te wachten. Voor alle zeker heid heb ik echter maar 'n zwa re kei over de teugels gerold." „Zo, stond hij op mij te wach ten... Ja, Moor en Vriend laten ons niet in de steek, Prediker." (Wordt vervolgd). Streekverbeteringsplan Oostelijke Langstraat ,-,v? Heuvelstraat 45 Tilburg

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 2