3 I k M RANG °p staat Vragen staat vrij U kunt niet alles weten i :<süC3 D8®e ttetsmpmm. vm ekmsïe DE 'WARTE RUITER RANG is alleen RANG als er 3SK3 Jan van Dongen DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 10 MEI 1957 hem door de voorzitter het ere lidmaatschap van de K.A.B. werd aangeboden met daarenboven nog als stoffelijk blijk van waar dering een prachtige boekenkast. Ook de echtgenote van de secre taris betrok spr. in zijn hulde. Kapelaan Lempens gaf uit drukking aan zijn spijt over het heengaan van Jac. Didden. Vriend Didden heeft nooit een blad voor de mond genomen en altijd precies gezegd waar het' op stond, aldus spr., en mede daar door heeft de samenwerking met hem altijd een zeer prettig karak ter gedragen. Wij zullen hem nog vaak nodig hebben en dan niet tevergeefs een beroep op hem doen. Vriend Didden, aldus spr., neemt geen afscheid, want wij zullen voortdurend contact met elkaar blijven houden. Namens de Bossche Diocesane Bond bracht districtsbestuurder de Laat de heer Didden hartelijk dank voor het vele dat hij voor de K.A.B. heeft gedaan. Jac. Didden dankte alle spre kers voor de woorden van waar dering en zei dat hij aan zijn slot woord in het jaarverslag weinig meer had toe te voegen. Hij dankte voor de prettige samen werking en voor het vertrouwen dat de leden van de K.A.B. altijd in hem hebben gesteld. Hij zegde toe altijd bereid te zijn óm de K.A.B. met raad en daad bij te staan. Tenslotte dankte hij mede na mens zijn echtgenote de leden voor 't bijzonder fraaie geschenk. Twee weken geleden werd door een lezer gevraagd wat hij moest doen legen het aanvreten van perziken door oorwormen. Van deskundige zijde werd daarop uitvoerig antwoord gegeven. Wij willen naar aanleiding van deze vraag toch nog even bet middel vermelden dat ons door een le zer uit Sprang-Capelle aan de hand werd gedaan Hang 'n bloempot, gevuld met hooi, omgekeerd in de boom. De oorwormen zullen dan onver wijld hierin kruipen. De pot iede re week wel goed schoonmaken. T. H. 31. v- d. B- Hoe groot is het verschil in warmtevermogen tussen anthraciet en eierkolen Antwoord-H: Het warmtever mogen verschilt niet veel. Men doet echter met een hl. anthra ciet wat langer, zodat het onge veer neerkomt op 11/5 hl. eier kolen tegen 1 hl. anthraciet. De anthraciet is echter ook niet zo best meer. 31- v. d. V. Is er een maximum snelheid voor bromfietsers op rijwielpaden met voorrangsweg buiten de gemeente? Antwoord-K: De maximum snelheid van 40 km. geldt onder alle omstandigheden, maar dit niet alleen, een bromfietser moet zich aanpassen bij het verkeer op het rijwielpad. Het is moge lijk dat in verband met de ver keersveiligheid met geen groter snelheid gereden mag worden dan b.v. 20, ja zelfs van 15 km. Rijdt hij op een rijwielpad met hogere snelheid en het blijkt dat dit on dat ogenblik onverant woordelijk moet worden geacht, dan is hij strafbaar. Abonnee. 1). Wat is algebra en welk nut heeft het om het te leren? 2). Wat is het verschil tussen Frans en Frankisch 3) Wat is het verschil tussen ijzer en staal Antwoord-G: 1). Algebra of stelkunde is een deel van de wiskunde, waarbij o.a. gerekend wordt met groot heden en waarden, die geen be paald getal voorstellen, dus niet in cijfers uit te drukken zijn. Men, neemt dan letters en volgt bepaalde regels om met behulp van deze aanduidingen bereke ningen te maken, formules op te stellen e.d. Algebra is de eerste stap voor de wiskundige ontwik keling en de studie voor techni cus, ingenieur, enz. enz. De naam is afkomstig van het Arabische leerboek „Al dsjabr (al gebr) wa'l inuquabala", dit betekende: herstelling en tegenoverstelling, i Deze eerste verhandeling over j vergelijkingen werd in de negen- i de eeuw geschreven door de Ara bische wiskundige Al Chuwariz- mi. U ziet dus, dat de algebr(a) al een heel oud vak is en zonder deze hogere rekenkunde zouden heel wat bouwwerken, bruggen, kerken, machines, schepen, au to's, vliegtuigen, hijskranen en andere installaties ongebouwd zijn gebleven. 2). Frans is de huidige taal van de inwoners van Frankrijk. Dit Frans heeft zich ontwikkeld uit een-mengsel van de talen der oorspronkelijke bewoners en, be zetters van dit gebied: Galliërs, Franken, Westgoten, Aleman- nen, Bourgondiërs en Romeinen. Die Franken spraken Frankisch en de romeinse soldaten een echt soldatentaaltje i.p.v. het zuivere latijn. In de tegenwoordige Fran se taal kan men nog wel woor den terugvinden die aan dat „vul gair Latiin" ziin ontleend, doch maar weinig die aan het Fran kisch van de eerste bewoners herinneren. De oorzaak daarvan is, dat de Romeinen hun woor den konden vastleggen en dat de Franken het schrift voordien nog niet kenden. 3). IJzer wordt in ijzerhoog ovens gewonnen uit ijzererts. Het is een chemisch element, het welk voor technische doeleinden steeds gemengd wordt met kool stof, nikkel, mangaan, chroom, enz. Staal is eigenlijk een verbin ding van ijzer en koolstof, die zich door enige eigenschappen, vooral door grotere hardheid, van ijzer onderscheidt. De naam staal wordt ook in meer algeme ne- zin gebezigd voor gesmede ijzersoorten van een samenstel ling, die op elk punt dezelfde is. D. P. Wat betekent het op schrift 1957-Biag-Zukunft op een briket, waarop ook nog staat ver meld een varken met een of an der mensfiguur. Wat betekent „Biag" Antwoord-HB: O.i. moeten de door U bedoelde bruinkoolbri ketten beschouwd worden als 'n nieuwjaarswens, aangezien de fabrikante behalve het geluks- symbool -het mannetje zittend op een varken met een klaver blad in de bek het jaartal 1957 en de woorden „Prosit Neujahr" (deze laatste woorden zijn u ze- j ker ontgaan) op de briket stem pelde. BIAG Zukunft betekent „Braunkohlen Industrie Aktien- gesellschaft „Zukunft". A. M. 1). Hoe kan ik olie- en vetvlekken verwijderen van mijn bromfietsbanden, zodat ze weer mooi wit worden 2). Wat kost het lidmaatschap van de Wegenwacht Antwoord»H 1). Hiervoor neemt u een lapje met zo min mogelijk benzine. Denk om open vuur. 2). Hiervoor moet u eerst lid worden van de ANWB en dat kost 7.50 per jaar, daarnaast kunt u dan lid worden van de Wegenwacht, maar dit laatste gaat niet zonder het eerste lid maatschap. Een seizoenkaart kost u f 5. Wed. K. v. R. Mijn ficus krijgt gele bladeren, die slap naar be neden hangen. Wat kan ik doen? Antwoord-I: U doet het beste de plant wat rust te gunnen, wel licht heeft zij te koud gestaan. Een ficus is n.l. zeer gevoelig voor te lage temperatuur. Staat deze plant in een temperatuur beneden 60° F., dan zak ze weg kwijnen. Thans moet de plant wat droog gehouden worden. Kijkt u eens met een vergroot glas of er ook vlekjes of 'n soort schimmelluis te zien zijn. Als dit zo is, koopt u dan in een bloe- menzaak een bestrijdingsmiddel hiertegen. Indien na een maand b.v. wat verbetering is opgetre den, kunt u weer regelmatig wa ter geven en eveneens mest. Ook moeten de bladeren dan eens per week afgenomen worden met water. Maar eerst een maand rust geven. De plant heeft blijkbaar te veel geleden. LM' O <0 «Mo*, smiSLJ! BIM EN BAM EN HET HARD GEKOOKTE EI. Als de kip van Bim gaat leggen, Eiers, door de zon bestookt, Is 't altijd hetzelfde liedje: Dad'lijk zijn ze hard gekookt. Mevr. S. In mei wordt ik 60 iaar en ik kom dan in aanmer king voor weduwenuitkering. Tot wie moet ik mij wenden? Antwoord-L.: U dient zich te wenden tot de Raad van Arbeid. T. v. W. Kunt u mij dé adres sen geven van de r.k.Vroedvrou wenscholen in Nederland? Antwoord-H: Het adres luidt (er is maar één school)Zand weg 180, Heerlen. (Nadruk verboden) Hebt u op uw rieten serremeu beltjes een hardnekkige vlek, probeer deze dan 'ns te verwij deren met mentolspiritus. In bijna alle gevallen bebt u hier mede succes. Wie lopende een rijwiel mee voert, heeft zich aan de ver keerslichten en verkeerstekens van de politie të houden. Men wordt dus beschouwd als be stuurder. Het dof geworden politoer van uw piano kunt u weer glan zend krijgen door dit te be handelen met een lapje met heel weinig slaolie. Als u een bromfiets huurt en hiermede een aanrijding hebt, bent u aansprakelijk voor de* kosten, indien deze aanrijding J aan uw schuld is te wijten, n Krielkippen met gevederde poten krabben niet. Ze mogen vrij rond lopen in de tuin, waar door ze veel ongedierte verwij deren. Gebruik uw stofzuiger met kalm te en overleg. Het snel heen en weer bewegen van het mond stuk is nutteloos. Het stof krijgt geen gelegenheid naar boven gezogen te worden en j uw kleed slijt extra. Corsages knapt men op boven de stoom van een ketel kokend water. 3Iet de hand bijvormen tijdens 't stomen. Niet te lang stomen en niet te dicht bij de tuit houden. Bladluis in kamerplanten kan men bestrijden met een aftrek sel van peterselie. Koud ge bruiken. (Eens per maand is voldoende), (Nadruk verboden) Bam zit er zwaar op te peinzen, Tot hij eensklaps vrolijk zegt: „Laat ons zorgen dat die kip haar Eiers in de ijskast legt!" „Eindelijk eens een zacht eitje", Zucht nu Bim, en heel voldaan. KIND IN ZUID-AFRIKA VERMOORD. In verband met de dood van de 10-jarige Robert Klein -wiens ouders uit Nederland afkomstig zijn is in Johannesburg een 31-jarige doodgraver gearres teerd. De jongen werd sinds donderdag vermist. Zijn lijk is zondagmorgen bij hét kerkhof van Johannesburg gevonden door een van de 200 Nederlanders, die zondagmorgen od onderzoek waren uitgegaan. Het waren be woners van de voorstad wadr ook de jongen woonde. De jon- gen bleek met zijn eigen riem gewurgd te zijn. De vader van het 10-jarige kind, de thans 41-jarige Abra ham K„ is in november 1951 met zijn vrouw en vier zoons van 12, 7, 4 en 1 jaar uit 's-Gravenhage naar Zuid-Afrika geëmigreerd. PUBLIEK VERSCHEURDE POR- j TRETTEN VAN WOROSJILOF. j. Tijdens het hezoek van Wo- rosjilof aan Djakarta ontstond voor het „Merdeka"-paleis een I incident. Volgens ooggetuigen ontstond dit, toen een groep mensen beledigende opmerkin gen maakte tegen bezoekende buitenlandse gasten. Daarop ontstond er een verwarde vecht partij. De politie poogde de aan zwellende menigte, die de sov jet-president kwanï begroeten, terug te houden met traangas- bommen; o.m. werd de minister van buitenlandse zaken, dr„ Su- bandrio, hierdoor getroffen/Na dat militaire versterkingen waar onder gevechtswagens, ten tone le waren verschenen, kon de me nigte worden teruggedreven. Volgens Reuter verklaarden ooggetuigen nog, dat 'n groepje ménsen portretten van Worosji- lof verscheurde. De politie wierp twee traangasbommen, waarna de menigte de politie aanviel met Bam, die d' eieren moet koken, Zie je bij heti vuur al staan. Maar helaas, die arme Bam heeft Vast het vuur te hard gestookt, Want de eieren op tafel Zijn zowaar wéér hardgekookt! schoenen en stenen. Er werden geen ongelukken gemeld. Bij zijn aankomst verklaarde Worosjilof: „De imperialisten voeren een politiek, dié de span ning in de internationale toe stand door hun proeven met kernwapens doet toenemen." „Door samenwerking tussen Afrikaans-Aziatische landen en alle vredelievende landen, zou de reactionaire krachten een zware slag kunnen worden toegebracht", zo voegde hij hieraan toe. HET PLAN VOOR EEN TUN NEL ONDER HET KANAAL. De belangstelling, welke de Suezkanaalmaatschappij toont voor de aanleg van een tunnel onder het Kanaal, zou zeer veel kunnen bijdragen tot de verwe zenlijking van het plan, vooral wanneer dit plan door een parti culiere maatschappij zou worden uitgevoerd. De president van de „Channel Tunnel Company" heeft in de jaarvergadering der maatschappij een plan bekend gemaakt tot oprichting van een nieuwe maatschappij of 'n syn dicaat, waarin naar hij zeide de Suezkanaalmaatschappij een be langrijke deelneming zou willen verwerven, De Channel Tunnel Cpmpanv zou voor zichzelf en andere Engelse belangen 20 a 30 procent van het kapitaal willen reserveren. Men hoopt dat deze Engelse deelneming vergezeld zal gaan van een deelneming van de zelfde omvang van Frans kapi taal, maar er zou ook ruimte ge laten worden voor deelneming van Amerikaans kapitaal. Op 't ogenblik is men bezig alle eco nomische en technische gegevens van het plan te verzamelen, al vorens men overgaat tot 't doen van grote uitgaven voor een geo logisch onderzoek. Later zal dan beslist worden of de ontworpen tunnel voor weg- of spoorweg verkeer zal dienen. FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN' door HENRIC VAN NORCH. 34). „Vriend, jongen, geef me raad. Wat moet, wat kan ik er aan doen? Toen ik zelf elke dag in gevaar was, als links en rechts van me de doden vielen, in al die gevechten die ik heb meege maakt, heb ik nooit die angst ge kend, die ik nu voor die bruine heks gevoel. Vriend, ik ben erg bezorgd." De septemberzon goot 'n fees telijk licht en weldadige warmte over het landschap, maar de Pre diker liep in een sombere stem ming over het nog rudimentaire pad, dat zijn' schoenen in de richting van de nieuwe Hof in de heide hadden uitgesleten. Nabij de heideheuvels liep op dat ogen blik de grote schaapskudde van het dorp. Meindert, de oude her der, een klein tenger mannetje met een wat abnormaal groot hoofd, dat direct op de schou ders scheen te zijn bevestigd, zat op een der grafheuvels aan zijn duizend en zoveelste sok te brei en. De Prediker boog even af van zijn voetpad om de scheper op te zoeken. Hij had reeds vaker een gesprek met het mannetje ge voerd en hij mocht wel graag eens luisteren naar diens won derlijke, fantastische verhalen. Vriend en Scherp, de hond van de schaapherder, kenden elkaar evenals de meesters; ze begroet ten elkaar even vluchtig en keer den zich daarop direct weer tot hunl bazen. „Goei morgen, Meindert." „Ook goeie morgen, Prediker, al weer op pad geweest?" De Prediker nam plaats naast de oude scheper, die nu zijn breiwerk liet rusten. „Ja, ik ben even naar de boerderij geweest; we hebben weer wat voor de maag opgehaald." „Je bent een wonderlijke kerel om hier zo maar midden op de hei te gaan wonen, Prediker." „Maar vind jij dan ook de hei niet mooi, Meindert, en je werk bij de kudde?" „Vanzelfsprekend, maar ge zit hier zonder wijf en ge zijt zo een geleerde kerel, zeggen ze." „Zeggen ze, zeggen ze, maar de mensen zeggen zoveel dat niet waar is." „Daarin heb je gelijk, Predi ker, maar ik geloof, dat de men sen het ditmaal bij het rechte eind hebben." „Zo, dan zullen we dat maar aannemen. Maar is er ook enig nieuws, Meindert? Je begrijpt, ik hoor weinig want ik kom wei nig met de mensen in aanra king." „Nou, nieuws", ineens richtte de scheper zich tot de hond, die naast hem lag te soezen„Scherp lig je weer te dromen? Haal die jonge zwarte ram met dat stel letje ooien eens gauw weer bij de kudde." De hond ging haastig op weg om de afgedwaalde dieren weer bij de grote hoop te drijven. De scheper richtte zich nu weer tot de Prediker. „Wat vroeg u ook weer? Scherp wordt oud en hij gelooft het langzamerhand wel,, net als ik ook al... o ja, of er nieuws is. Zal ik je vertellen. Hier ongeveer komt binnen een paar jaar een boerderij staan". „Nu wil je me wat wijs maken Meindert. Hoe zou jij dat nu al kunnen weten?" De schaapherder lachte ge heimzinnig. „Ge behoeft het niet te geloven, maar als ik het zeg, dan is het zo, Prediker. De toe komst heeft voor mij geen gehei- i men, al noemt het volk me zot. I En mijn vrouw heeft nog meer verschijningen. Toen ik voor en kele weken hier langs trok met de schapen, heb ik duidelijk het zagen en kloppen gehoord, dat er is als ze een nieuwe boerderij bouwen." „Maar kan het niet mogelijk zijn, dat ik toen bij de hut aan [het brandhout kappen was?" De scheper keek zijn buurman een weinig uit de hoogte aan. „Meindert is voor niks geen vijfenzestig jaar geworden. Hij kent alle geluid en rumoer van de vlakte en. van alles wat er in de lucht zit boven het veld. Weet je wel, Prediker, dat mijn wijf op een morgen tegen me zei„Ik heb het vannacht zien branden. Ik zei toen: waar was het, Trijn? Ze hebben de hoeve van Rooie Willem verbrand, het waren krijgsknechten die het deden. En ;als ik je. nu vertel, Prediker, dat ,het precies vier weken later was, dat de rooie haan kraaide over de boerderij van Willem." ,,'t Is kras, het is haast onge looflijk, Meindert." „Prediker, je zult me straks gelijk geven met de nieuwe boer derij." „Heb je wel eens in deze hei deheuvels gegraven, Meindert?" „Ik zal er heilig voor oppas sen. Ik zal de Boze niet verzoe ken." „De Boze?" „Van wie zijn deze bergjes an ders afkomstig dan van Baals kinderen. Weet je wel, dat die bult daar links van ons van de Witte Wieven is? Die met de in zakking in het midden." „Wie waren die Witte Wie ven?" „Vrouwen, die zich met huid en haar aan de Satan verkocht hadden. Die kunnen nu nog nooit rust vinden. In wilde donkere nachten dwalen ze nog als licht jes boven het moeras daar gin der en tegen twaalven zweven ze dan over de heide en precies op middernacht verdwijnen ze in de berg met de holte in 't midden". „Dan heb ik waarachtig nog liever met de Zwarte Ruiter te doen dan met de Witte Wieven, Meindert", zei de Prediker nu. Weer trof hem een medelij dende blik van de scheper. „Ge zijt bar geleerd, Prediker, maar van deze dingen weet ge toch droevig weinig... Scherp, ouwe dromer, ziet ge dan niet, dat er weer schapen afdwalen? Vooruit!... Ja, Scherp wordt oud en ik ook... Neen, van deze din gen weet ge toch droevig weinig. De Zwarte Ruiter is geen man." De Prediker luisterde nu met grote belangstelling. „Geen man?" vroeg hij verwon derd. De scheper schudde ernstig zijn grote hoofd. „Neen, hij is de Boze zelf. Daarom zullen ze hem ook nooit en te nimmer kunnen vangen en je zult zien, op 'n goe de dag is hij spoorloos verdwe nen en geen mens zal weten waar hij gebleven is." Een poos zwegen nu de beide mannen. Het was de Prediker, die het gesprek weer opende met: „En wat zeg je nu van de wereld, Meindert? Krijgen we eindelijk het duizendjarig rijk van de vrede?" (Wordt vervolgd). Copyright P. I. B. Bo» 6 Copenhogen WAALWIJK RANG RANG i "V y 4 J. >v

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 2