AVEHA Werkster. HELPT U DE ZWARTE RUITER Baardwijksestraat 2 a. /ix[Cyy^ GEVRAAGD Jongensschool Baardwijk. SPAARZEGEL Andre van Milst DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 17 MEI 1957 het fraaie vacantiecentrum De Linde. Na de middag wordt een bezoek gebracht aan Mol; de be kende badinrichting „Het Zilver strand" is er het hoogtepunt. De deelnemers zullen er kunnen zwemmen en roeien. Mocht het weer minder geschikt voor de watersport zijn, dan wachten an dere reisdoelen, zoals 't bekende Geel. Via Kasterlee, het bekende toeristencentrum en Turnhout, waar een wandeling door de stad wordt gemaakt, voert de reis dan terug naar Tilburg via Poppel. PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING. De Paus heeft benoemd tot ridder in de orde van de H. Syl vester dé heer J. Stumpel te 's-Hertogenbosch. De heer Stum pel heeft gedurende een kwart eeuw een leidinggevende functie bekleed in de katholieke jeugd beweging. Hij is diocesaan com missaris van de verkenners en lid van het hoofdbestuur. BRABANTS OUDSTE HARMONIE VIERT 150-JARIG BESTAAN. Brabants oudste harmonie St. Cecilia uit Gilze, viert haar 150- jarig bestaan. Een dergelijk feit mag natuurlijk niet onopgemerkt voorbijgaan en daarom hebben de jubilerende harmonie en de inwoners van Gilze de handen ineengeslagen om dit unieke ju bileum met grootse feesten te herdenken. En deze zullen dan plaats hebben op 18, 19, 25 en 26 mei a.s. Het eerste weekend zal speci aal staan in het teken van de jeugd. Het eerste officiële drumband concours met verplichte werken, dat onder auspiciën van de R.K. Federatie van Diocesane Mu- ziekbonden in Nederland gehou den wordt soeciaal voor de jeugd zal nu in Gilze plaats vinden. De harmonie van Gilze bezit n.J. zeil sinds begin 1956 een uitstekende jeugddrumband. Dit concours vindt plaats op 19 mei. Het tweede feestweekend, 25 en 26 mei, heeft als hoofdschotel een muziekfestival, waaraan 'n tiental harmonieën en fanfares deelnemen en waaro.p zoveel mo- geliik de concourswerken van 1956 en 1957 zullen worden uit gevoerd. Voor zaterdag 25 mei is de regionale brandweerdag met muzikale opluistering ingelast, waarop de districtsbrandweer- wedstrijden worden gehouden. De avondprogramma's worden verzorgd door de koren en har monie van Gilze op 18 mei, door de „Trommelaeren van Roesen- dale" op 19 mei, door de harmo nie van Rijen op 25 mei en door de R.K. Koninklijke Harmonie Musis Sacrum uit Dongen op 26 mei. Voorts zijn er de gebruikelijke attracties zoals een kermesse d'été, dancing, cineac, gezellige bar annex Wiener Grinzing, feë- rieke verlichting, enz. heel anders, maar Chavez moet hangen, omdat hier een uiterma te smerig spel gespeeld wordt. De rechter is geïntimideerd, de jury bevooroordeeld en de chef van de idealistische advocaat gebruikt de zaak-Chavez om er politieke munt uit te slaan. Mankiewicz geeft ons een so ber, beheerst en aangrijpend re laas van deze aanfluiting van 't recht. Zijn verhaal, dat op een aantal plaatsen misschien wat te traag is, is van een obsederende objectiviteit. Het boek kreeg een uitstekende Nederlandse verta ling en is verlucht met 32 foto's uit de film „Trial". „Nacht, neem mfj op" door Joan Henry, 5.90, uitgave Zuid: Hollandse Uitgeversmaatschappij Den Haag. Wat kan er zitten in het ver haal van een vrouw die elke dag gehangen kan worden, omdat zij een andere vrouw, die haar hu welijk en haar leven heeft ver nield, in koelen bloede heeft neergeschoten De gebruikelijke terugblik op haar leven Ook dat ja maar de auteur Joan Hen ry heeft er nog veel meer van gemaakt. Hij confronteert ons met het huiveringwekkende pro bleem van de doodstraf en legt voor ons de diepste roerselen van deze ten dode gedoemde vrouw open. Dit diep aangrijpen de verhaal wordt nergens ont sierd door valse sentimenten, het is van een ontroerende eenvoud en diepe menselijkheid en 't stelt ons onontkoombaar voor de vraag met wTelk recht veroor deelt de ene mens de andere ter dood? Het boek is verlucht met 8 foto's uit de film „Yield to the night". „Geliefde gevangene" door Ve ronica Henriques, 5-90, uitgave Zuid-Hollandse Uitgeversmaat schappij. j Een sprankelend boek van een overrompelende eenvoud en openhartigheid, waarin het al zo oude thema van de liefde op ver- rassende en eerlijke wijze wordt I uitgewerkt. Het stelt geen pro blemen en komt recht op de le zer af, die er met bijzonder veel genoegen kennis van neemt. Een zeldzame verschijning op de hui dige boekenmarkt. De illustra tor Racine heeft in de tekenin gen de juiste toon en sfeer ge troffen. VERS VAN DE PERS „Kruisverhoor" door Don Man kiewicz. F 9.90, uitgave Zuid Hollandse Uitgeversmaatschap pij. Den Haag- Een van de ergste dingen die men van deze tiidi kan zeggen is wellicht, dat wij zo langzamer hand gewend raken aan een ont stellende gang van zaken in de rechtspraak, We zijn gewend aan het verbijsterende beeld van de enkeling die hangen moet om al lerlei smerige oogmerken te die nen. Zijn lot is al beslist door politieke jakhalzen nog voordat hij de rechtszaal betreedt Tungschlaeger, Mindszenty, de Hongaarse vrijheidsstrijders, de naamlozen duizenden in de sov jethei en vele anderen, ook in de z.g. vrije wereld, waar het recht heet te zegevieren. In dit boek vertelt Don Man kiewicz ons de verbijsterende ge schiedenis van Angel Chavez, de 15-jarige Mexicaanse iongen, die er van wordt beschuldigd een blank meisie te hebben aange rand, aan de gevolgen waarvan zij is overleden. De waarheid is „Het ruist in de dennen" door Helmer Linderholm, uitgave Z. Hollandse Uitgeversmaatschap pij, 8-90. De prachtige, brede en diep menselijke Scandinavische lite ratuur heeft in ons land zeer ve le warme bewonderaars. En dat deze uitgebreide lezersgroep bij voortduring in de gelegenheid is kennis te nemen van de belang rijkste exponenten van deze lite ratuur, is voor een belangrijk deel te danken aan de Zuid-Hol landse Uitgeversmaatschappij die telkenmale voortreffelijke Scan dinavische romans in een emi nente typografische verzorging en uitstekende vertaling 't licht doet zien. Wii willen dit overzicht van de nieuwste uitgaven van deze uitgeversmaatschappij besluiten met de vermelding van een 3-tal opvallende Scandinavische ro mans. In „Het ruist in de dennen geeft Linderholm ons het roman tisch verhaal van een „natuur mens" op zijn moeiliike weg door het leven. Op briljante wijze heeft Linderholm dit bewogen, strakke verhaal gesitueerd in het imponerende landschap van het Zweedse land. Linderholm tekent zijn personen niet met adjectie ven, maar met voorvallen, sub tiele gebeurtenissen soms. Od deze wijze komt sterk de hoofd persoon in deze roman, naar vo ren, Ingvar Björnberg, die zich tusen de arme, vechtlustige boe ren rond de Finnheuyels niet op zijn plaats voelt. Hij heeft het vrije leven in de natuur intens lief en hii walgt van de dans- en drinkpartijen en andere plat vloerse vermaken, waaraan de bewoners van deze streek zich overgeven. Hij voelt in zich de drang naar iets hogers, maar hij is geen man die zich in een be paald gareel kan voegen. Hij komt in de gevangenis terecht en als hij weer vrij is, trekt hij met het meisje Wendla de bos sen in om daar als een goed mens in alle vrijheid te leven, maar ook hier heeft de botsing plaats met die andere wereld. Bijzonder sterk van dramatiek is het slot van deze prachtige roman. „Kerstmis op Hellesta", door Margit Söderholm, uitgave Zuid- Hollandse Uitgeversmaatschap pij, f 10.90. In de Scandinavische littera tuur, in de wereldlitteratuur mo gen we wel zeggen, neemt de Zweedse schrijfster Margit Sö derholm een bijzondere plaats in. Haar romans „Als er dauw hangt komt er regen", „Charlotte An- ckarberg", „De gebroeders An- ckarberg" en „Weerzien in We nen" hebben een lezerspubliek gevonden zoals maar weinig ro- mans te deel valt. Margit Söder holm is ongetwijfeld een der grootste Zweedse schrijfsters. En ook in „Kerstmis op Hel lesta" bereikt zij een grote, bijna eenzame hoogte. Dit boek tintelt van leven, het milieu van 't oude landgoed bloeit open in 'n war me intimiteit en de lotgevallen van de mensen, die daar voor het kerstfeest bijeen zijn, worden op onnavolgbare wijze verteld dom een vrouw met een scherpe blik en die vervuld is van een groot mededogen met en een grote lief de voor de mensen. Het lezen van dit boek is een kostelijke gebeur tenis, waaraan door de unieke illustraties van Anton Pieck ex tra luister wordt bijgezet. „Het „slechte" meisje" door Eilif Mortansson, uitgave Zuid- Hollandse Uitgeversmaatschappij 9.90. Deze boeiende roman, geschre ven door Eilif Mortansson, voert ons naar de Faroër-eilanden, waar zee en bergwinden regeren. Daar in een dorp woont Malan, een fel levend natuurkind met een zuiver hart. Haar leven in 't dorp is moeilijk, omdat de dorps genoten hebben vastgesteld dat zij slecht is. Slecht o.a. omdat zij op de avond dat haar grootmoe der sterft, gaat dansen en ook omdat zij al tweemaal verlóófd is geweest. Als mensen achter handen fluisterenwee 't slacht offer Alles wat Malan onder neemt, wordt bij voorbaat al be kritiseerd. Zelfs als zij uit mede lijden blijft werken bij de domi nee, wiens vrouw teruggaat naar haar geboorteland. „Hebben jul lie het al gehoord Malan is al leen in huis met de dominee". Maar Malan zingt en haar stem klinkt als die van een uitgelaten vogel. Als zij met de jonge dokter uit Denemarken trouwt, is het hele dorp in de kerk aanwezig. „Zou ze in 't dit zijn, want daar is ze schaamteloos genoeg voor". Het kindje dat geboren wordt is ongelukkig en hierin ziet het dort) de bevestiging van zijn oor deel. j Alle verdere figuren in dit boek zijn knap beschreven en wij hebben dan ook met spijt af scheid genomen van deze „grote" en „kleine" mensen. Aanmelden KEPABATIE8 KUNSTGEBITTEN Sneller, beter en.... goedkoper, H. KOLSTER, Minister Loeff- straat 4a, Tel. 2547, Waalwijk i ntroduceert een nieuwe manier, van kousen kopen C. MULDERS—VRIENDS Koestraat 1 GEERTRUIDENBERG Fa J. VERDIESEN Raadhuisplein 14 DRUNEN IK GA WAT GRAAG NAAR ANDRÉ van HILST Ja Mej. F. de B. weet het wel, en U? Onderstaande Artikelen altijd met EXTRA SPAARZEGELS I Edel Margarine per pak 41 extra 2 spaarzegels Aveha Feesipudding per pak 45 extra 2 spaarzegels Aveha Vruchtenpudding per pak 45 extra 2 spaarzegels Bakmeel superbe per pak 45 extra 2 spaarzegels Aveha Cacao geelmerk per pak 60 extra 3 spaarzegels Aveha Havermout per pak 42 extra 2 spaarzegels Aveha Lucifers per pak 24 extra 1 spaarzegel Appelstroop per beker 53 extra 2 spaarzegels Op iedere volle spaarkaart niet een maar vijl gulden contant in Uw hand. Dat vindt u nergens I FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door HENRIC VAN NORCH. 36). „Ik ken u evenwel beter, Prediker. Ik weet, dat gij een der leden van de troep van Rooie Willem zijt geweest en ik heb uw karakter goed leren kennen uit het gevecht, dat ge hebt moe ten leveren om Vriend te bevrij den. Ik weet zelfs meer." „Houdt alstublief op, Maria. Als ge werkelijk afscheid van me wilt nemen zou ik nog beter kun nen verdragen, dat ge mij eerst met scheldwoorden ging overla den." „Best. Maar luister nu goed, als ik je vertel wie en wat ik ben. En oordeel dan ofl ik geen recht heb om te spreken van afscheid nemen Het meisje met de donkerbrui ne lokken bleef even voor uit staren en begon dan; „Ik ben een boerendochter, ge boren in een der dorpen van mid- den-Drenthe, welk doet hier niets terzake. Mijn vader is een Fries, mijn moeder was een Drenthse; ik zeg was, want ze is helaas reeds vele jaren dood. Vader is uit Friesland moeten vluchten tijdens de Saksische overheer sing daar, als een der aanvoer ders van de Schieringers. Hij is een goede, rechtschapen man, maar streng en soms wat al te koppig, zoals zovele Friezen zijn. Vader is blond, moeder had donkere haren. Zij bezaten een grote boerderij, die ze van moe ders kant geërfd hadden, maar met het geld, dat vader nog uit Friesland had kunnen redden, hadden ze er vele stukken best land bij gekocht. Wij zijn met zijn drieën als i kinderen, twee broers en ik. Reeds toen moeder nog leefde, werd ik verwend. Dit was nog erger, toen moeder was gestor ven. Vader bracht zijn liefde voor haar ook nog op mij over. Ja, Prediker, ik moest dit in de eerste plaats zeggen, want soms voel ik me schuldig tegenover hen Vader en mijn broers deden de boerderij. En ik? Vader wilde ei genlijk niet hebben dat ik vuil werk deed, daarvoor kon hij wel vrouwelijk personeel krijgen zei hij, en ik moest een dame wor den. En dat ben ik geworden, Prediker; een struikrover, ie mand die zich buiten recht en wet heeft gesteld, die door alle braven en fatsoenlijke lieden ge schuwd" Een cynische trek kw.am op 't nu weer bleek wordende gezicht van de jonge vrouw. Verder ging ze met haar ver haal „Ik werd een paar jaar naar een school in Groningen gezonden; ik mocht niet zo Tom blijven als het grote deel van het volk is, meende vader. Ik moet eerlijk zeggen, m'n weg liep over rozen, Prediker. Ik was nog jong toen ik leerde paardrijden of ei genlijk schijnt het me alsof ik met deze kunst reeds was gebo ren, hoewel ik, zoals ge hebt ge zien, ook nog wel eens een bui teling kon maken. Vader zorgde er voor dat we steeds een prima rijpaard bezaten. Het was eigenlijk een beetje gek, vader liet mijn broers wer ken, lange dagen maken, zodat ze er onder versuften en het le- I ven in hen verdoofde. En ik was f de verwende juffrouw, ik moest me kleden in dure, kostbare kle ren Toch, Prediker, ben ik daarbij steeds gebleven een echt kind van het eenvoudige Drentse plat teland. Ik zocht steeds vriend schap bij de andere boerenmeis jes van mijn leeftijd, Maar o, Prediker, wat is de mens toch klein en dwaas; die meisjes kwamen nooit onbevangen of hartelijk tot mij. Het was pre cies alsof ze een scheidingslijn zagen tussen zich en mij, waar over ze niet konden of durfden te stappen. Ik voelde dit al spoe dig en daarom zat ik veel op m'n paard en joeg dan vaak als een bezetene over de vlakte. Mijn levenslust moest toch een uitweg vinden." Toen Maria zo ver was geko men, zweeg ze enige minuten. De slanke, tengere vingers van haar rechterhand, die op de tafel lag, trommelden zenuwachtig op het hout. De Prediker zei op zachte toon „Maar Maria, het is toch niet no dig dat ge mij dit alles vertelt. Het doet Uj pijn en ik ben toch geen biechtvader." De jonge vrouw richtte haar donkere ogen naar hem op en hun blikken ontmoetten elkaar, begrijpend, naar elkaar vragend en toch nog met enige weifeling. Ernstig met nadruk zei ze: „Pre diker, voor mij zijt gij juist de biechtvader, de enige tot wie ik mij nu eens durf te wenden... Het kon voms moelijk zijn om alleen het eigen lot te moeten dragen." Het kon soms moeilijk zijn om wen, Maria", zei de Prediker een voudig. Het meisje ging weer verder met haar verhaal. „Wat nu volgt is een gebeur tenis, een tragiek, die door zove- len mee werd doorleefd, die al zo oud is als het bestaan van het menselijk geslacht, die in enkele woorden is verteld doch die voor de betrokkene steeds een poel, een zee van verdriet en ellende heeft betekend. Toen de Gelderse troepen hier in Drenthe lagen, kreeg ik ken nis aan 'n jonge hoofdman. Hij was knap, kon mooi praten en ik, ik geloofde alles wat hij zei. Hij bracht mijn jeugdig hoofd op hol. Het was misschien dwaas van mij, maar mijn) oordeel 'óvér de mensen was nog niet gerijpt, ik had immers ook nooit anders als zonneschijn gekend. Ge zult het verdere nu wel kunnen ra den, Prediker. Toen de Gelderse troepen aftrokken, ging ook hij. Maar ik bleef achter, ik, die van hem een kindje verwachtte..." De jonge vrouw sloeg de han den voor haar gezicht en zenuw achtig schokte kaar lichaam. Maar spoedig had ze zich weer hersteld en begon wederom aan haar verhaal. „Ge begrijpt, hoe ik in onge rustheid en spanning zat, toen ik taal noch teken ineer van hem ontving. Toen er enkele weken waren verstreken, nam ik mijn paard en reed naar het stadje, waar hij volgens zijn zeggen zou wonen. Maar hij bleek daar niet te wonen en niemand kende daar iemand die zijn naam droeg. Ik wist het nu, hij aan wie ik inijn vertrouwen, mijn eer had gege ven, hij had mij bedrogen en als speeltuig gebruikt. Misschien is hij later in de krijg gevallen, misschien leeft hij nog, het is voor mij hetzelfde, voor mij is hij dood. 'Wordt vervolgd). Bif dt betere zaken- U koopt Uw prachtige nylons veilig beschermd in een zakje, maar U kiest ze op de hand uit de prachtige complete Danlon collectie. Want op de Danlon Selector (die handige draai-standaard) vindt U alle kwaliteiten, kleuren en prijzen. Af Keurt, kiest, koopt Uw kousen 4e op de Danlon Selector. zegt mej. F. de B. fe R., want ik mag de spaarzegels voor mijn moeder zelf houden. Nu kan ik fijn sparen voor mijn uitzet, want door al die extra spaarzegel-aanbiedingen heb je zo een volle spaarkaart dus 5 gulden in je hand of voor 7 gulden prima lin nengoederen, daar verlenen ze daar hun bemiddeling voor. Is dat even goed voor mijn uitzet. Mijn verloofde is een vurige André van Hilst sup porter geworden dat snapt U. Voor iedere bestede gulden krijg je gratis een spaarzegel op alle artikelen ook op suiker, s4da, zout en roomboter. J

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 2