WAALWIJK JpOAt GELDLENING VAN F 758.900 VOOR WONINGBOUW DE ZWARTE RUITER Van A/er en ginder 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 27 MEI 1957 2 GEMEENTERAAD WAALWIJK Vrijdagavond kwam de raad der gemeente Waalwijk in spoed eisende Vergadering bijeen voor het nemen van een tweetal be sluiten, resp.. het aangaan van een geldlening t.b.v. de woning bouw en tot verhoging van het krediet in rekening-courant bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten over de maand mei. Het eerstgenoemde voorstel vloeide voort uit een mededeling van de Minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid, dat een aantal institutionele beleg gers zich bereid heeft verklaard belangrijke bedragen voor finan ciering van de woningbouw be schikbaar te stellen, welke gel den in de loop van 1957 en 1958 via de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten in de vorm van langlopende leningen ter be schikking van de gemeenten zul len worden gesteld. De bedoelde leningen dienen aldus de mi nister te worden gebezigd voor de financiering van in uit voering zijnde woningbouw, voor consolidatie van vlottende schuld ten behoeve van dé woningbouw aangegaan en voor de financie ring van nieuwe woningbouw, die in 1957 in uitvoering zal ge nomen worden. Te dien einde en om een een voudige verdeling voor de ge meenten te bereiken, is een sy steem ontwikkeld, op grond waarvan de gemeenten reeds thans contracten bij de Bank voor Nederlandse Gemeenten af kunnen sluiten. Na reservering van een bedrag voor bijzondere doeleinden zal het beschikbare bedrag over de gemeenten worden verdeeld in evenredigheid van het gemiddel de aantal woningwetwoningen, waarvoor in de jaren 1954, 1955 en 1956 machtiging tot gunning is gegeven. Het bedrag valt in twee delen uiteen 1. Een bedrag bestemd voor de financiering van in uitvoering zijnde woningbouw en voor con solidatie van vlottende schuld, voor de woningbouw aangegaan; indien de gelden voor het onder t dit punt omschreven doel niet 1 nodig zijn, kunnen zij de bestem ming volgen, welke hierna onder punt 2 is omschreven. 2. Een gelijk bedrag als onder 1 is aangegeven. Deze gelden zijn bestemd voor financiering van de in 1957 aan te vangen bouw van woningwetwoningen. Door de Bank van Nederland se Gemeenten is aan de gemeen te een bedrag aangeboden van 758.900.tegen een rente van van 4% per jaar en een loop tijd van 30 jaar. Het voorstel van B. en W. om dit aanbod te ac cepteren, werd door de raad zon der hoofdelijke stemming goed gekeurd. Het tweede voorstel betrof de verhoging van het krediet in re kening-courant bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten. Voor 1957 was het maximum krediet vast gesteld op 300.000.Aange zien echter gebleken is dat de kasgeldbehoefte in verband met buitengewone uitgaven nog in de maand mei zodanig zou oplopen dat met genoemd maximum be drag niet zou kunnen worden volstaan, heeft de Bank toege stemd in een verhoging tot 1 ju ni 1957 tot een bedrag van 700.000.De raad verklaarde zich met het voorstel van B. en W. akkoord. Dat er in Waalwijk veel men sen zijn wie het jeugdwerk ter harte gaat, blijkt telkens weer wanneer er acties op touw wor den gezet t.b.v. het jeugdwerk in onze gemeente. Men merkt dan heel duidelijk dat er een respec tabel aantal schouders is dat deze eigentijdse taak schraagt. Het jongste bewijs hiervan le verde het tijdens dit weekeinde gehouden lentefeest, dat onder de naam Bibarium vele belang stellenden naar het Raadhuis plein heeft getrokken; een bij zonder prettig feest, dat was ge organiseerd door de Andreas Zijlmansgroep en dat, dank zij de royale medewerking van de gemeente en van andere zijden, volledig is geslaagd. Vrijdagavond werd dit lente feest door burgemeester Teijssen geopend, nadat tevoren dr. P. Lenglet, voorzitter van 't groeps- comité, een woord van welkom had gesproken, waarbij hij in 't bijzonder dank bracht aan de directeur van gemeentewerken en van gemeentebedrijven, de heren Kobben en v. Vliet. Burge meester Teijssen noemde het een zeer goede gedachte om door middel van dit lentefeest de fi nanciële basis van de katholieke jeugdbeweging te versterken, omdat naast morele steun geld- FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door HENRIC VAN NORCH. 41). „Maar het laatste is niet van ons, Prediker. Ik heb dit brave, eerlijke mensen eenvoudig afge nomen. Het is wel een weinig vrijpostig van me geweest, maar ik ben nu eenmaal van mening, dat die lieden wel enige schuld hadden te vereffenen tegenover hun medemensen. Ik wilde het geld bestemmen om hiermede enige armoede en ellende te le nigen. Kunt ge er mee accoord gaan, Prediker „Moet je me dat nog vragen, Maria Maar afgezien daarvan, jouw wil is voor mij wet „Pas maar op, dat je later van dit gesprek geen spijt hebt Samen schikten ze de goede ren in de eikenhouten koffer en daarna maakten ze zich gereed de hoeve van Willem Frankes op te zoeken. Zo tornden dan op die namid dag in de herfst twee mensen te gen de straffe wind op; twee mensen, die weinig geloof en vertrouwen meer hadden gehad in een blijde en gelukkige toe komst, maar voor wie nu 't ver schiet lichtend lonkte. En naast hen liepen de beide wezens, die voor hen in de sombere dagen als grote vrienden een steun waren geweest, de grijze hond en het zwarte paard. De gehele huishouding van Willem Frankes zat gezellig rond het warme haardvuur, toen tot haar verbazing de Prediker met een jonge vrouw het erf kwam opwandelen. Zodra Hanna hen had opgemerkt, snelde ze naar buiten om de gasten te ver welkomen. Onderzoekend zag de jonge boerin even naar 't knappe gezichtje van de jonge vrouw met de bruine haren en schalks la chend vroeg ze: „Hebt ge haar eindelijk toch gevonden, Predi ker „Neen, Hanna, wij hebben el kaar gevonden." „Zo hoort het ook, beiden m'n gelukwensen Sinds die tijd zwijgen de Or- delen van de Drenthse Schuiten en Etten verder over het optre- in belangrijke mate verhoogd en zij hebben ons tevens vast een voorproefje gegeven van hetgeen ons over drie weken voorgezet zal worden: 'n groot drumband concours, waaraan minstens 22 drumbands zullen deelnemen. Daarna zullen we allemaal beter de uitdrukking begrijpen: met stille trom vertrekken. Een ander prettig vooruitzicht is, dat we, als de natte moesson weer gaat losbarsten, tenminste niet meer als verregende poezen bij het station in de bus zullen stappen. Het Bibarium zit er op en dus zijn er weer voldoende ge meentewerklieden beschikbaar om de wachthuisjes, die al zo'n half jaar op de gemeentewerf hun bestemming staan te missen, op hun plaats te zetten. Dergelij ke huisjes horen thuis in 't beeld van een stad, waar de jeugd het zo ernstig en enthousiast meent met de veiligheid in het verkeer. Driehonderdzesentwintig school kinderen zitten vandaag en mor gen onder het verkeersexamen- mes in het Hertog Janpark. Als één examen het duimen waard is, dan toch zeker wel dit. Ver geet ook niet de beloning als ze geslaagd zijn! En dan tot slot wil Hannibal hier even de vreugde van gans Baardwijk vereeuwigen over het feit dat er een begin is gemaakt de pessimisten hebben dus weer ongelijk gekregen met het uitbreidingsplan Baardwijk, waarin 400 woningen een plaats zullen vinden. Er is dus weer reden te over om deze week fluitend door te stappen. HANNIBAL. O ja, dit nog even. De heer Marcelis komt één streep tekort om brigadier te zijn. Overigens heeft deze voortijdige promotie hem niet de halve liter gekost die sommigen nu op Hannibal's redactietafel wanen. Als het zo gemakkelijk ging, zou Hannibal met een vrolijk geweten elke po litieman in Waalwijk commissa ris noemen. middelen ten enenmale onont beerlijk zijn. Burgemeester Teijs sen zei verheugd te zijn dat de revenuen van dit Bibarium ten goede zouden komen aan de An dreas Zijlmansgroep, omdat deze daardoor, meer nog dan voor heen, in staat zal zijn werkzaam te zijn in het belang van de 1 jeugdbeweging, een taak die in deze tijd zo uiterst belangrijk en noodzakelijk is. De burgemeestei dankte de organisatoren en durf de de verwachting uitspreken dat velen door deelneming aan dit feest van hun belangstelling voor 't jeugdwerk zouden blijk geven. Waarmee de burgemeester niets te veel gedurfd heeft, want Biba rium is een zeer prettig en ge slaagd feest voor jong en oud ge worden met tal van fraaie prij zen. Het meest opzienbarende van dit feest was wel, dat duide lijk is komen vast te staan dat de beste wielrenners onder de doodgewone burgerij van Waal wijk schuilen. Hannibal zal dan ook niet vreemd opkijken wan neer er over enkele dagen dras tische wijzigingen in de Tour- ploeg zullen worden aange bracht. Vier drumbands twee uit Waalwijk, een uit Tilburg en een uit Den Bosch hebben het daverende karakter van dit feest ZONDAGSDIENST ARTSEN. Donderdag 30 mei (Hemelvaart) Arts L. van Daal. N. H. KERK WAALWIJK. Donderdag 30 mei (Hemelvaart) 9 uur Cand. A. Sjollema van Utrecht. N. H. KERK BESOIJEN Donderdag 30 mei (Hemelvaart) Voorm. 10 uur Ds. J. Vink. N. H. KERK BAARDWIJK. Minister Loeffstraat 65. Donderdag 30 mei (Hemelvaart) 11 u. v.m.: Ds. C. B. Schuurman. MONDELINGE EINDEXAMENS DR. MOLLERCOLLEGE. De mondelinge eindexamens van het Dr. Mollercollege zijn vastgesteld op de navolgende data HBS A: 1, 2 en 3 juli. Gecommitteerden: dr. J. J. Mak, prof. dr. C. F. Seheffer en dr. A. A. Weijnen. HBS B: 24, 25, 26 en 27 juni. Gecommitteerden: mevr. E. C. M. Huydts-Palmen, ir. J. A. R. Nagel en mevr. dra. L. J. M. Pee- ters-van Rooij. MMS: 8 en 9 juli. Gecommitteerdenmr. dr. C. Gruijs; dr. Th. Heijman en M. v. d. Weijst. De toelatingsexamens zullen worden gehouden op 15, 16 en 17 juli. DE HEER N. L. KLERX HERDENKT ZES JUBILEA. Op 14 juni a.s. hoopt de heer N. L. Klerx, Hoogeinde 14 te v.m. Baardwijk, de volgende jubilea te herdenken 25 jaar lid van het kerkbestuur der parochie van St. Clemens te Baardwijk 25 jaar penningmeester van 't waterschap „De Binnen- en Bui tenpolder van Baardwijk" 50 jaar lid en 25 jaar penning meester van het gilde van Sint Ambrosius te Baardwijk 25 jaar bestuurslid-directeur van de Boerenleenbank te Baard wijk 25 jaar'lid van het bestuur der Eerste Coöperatieve Langstraat- se Stoomzuivelfabriek, Drunen 25 jaar bestuurslid van de N.C.B., Waalwijk. Ter gelegenheid van deze voor de heer Klerx wel zeer bijzonde re dag zal om 9.30 uur in de pa rochiekerk van St. Clemens een H. Mis uit dankbaarheid worden opgedragen. Van 13 uur n.m. zal er ten huize van de familie Klerx gelegenheid zijn de jubila ris geluk te wensen. ALGEMENE VERGADERING WAALWIJKS BELANG. De algemene vergadering van Waalwijks Belang is bepaald op dinsdag 4 juni a.s. des avonds ten 8 uur in Hotel Verwiel. Naast notulen, jaarverslag se cretaris, besprekingen enz. heeft de ZeerEerw. Heer Pastoor Ver- biesen, in aansluiting op de her denking van het 50-jarig bestaan van Waalwijks Belang, zich be reid verklaard de leden uit zijn rijke verzameling 'n aantal kleu renfoto's te tonen van belang rijke gebeurtenissen in Waalwijk van de laatste jaren, als Slem, Muziekfeesten enz. Zeer zeker een attractief agen dapunt voor deze algemene ver gadering. REEDS 22 INSCHRIJVINGEN VOOR DRUMBANDCONCOURS Het grote Drumband-concours dat in het kader van de viering van het 50-jarig bestaan van Waalwijks Belang door de KAJ- Drumband wordt georganiseerd ter gelegenheid van zijn eerste lustrum, belooft een bijzonder succes te worden. Tot nu toe werd reeds door 22 gezelschap pen ingeschreven, n.l. 8 voor za terdagmiddag 15 juni en 14 voor zondag 16 juni. Er bestaat ook nog kans dat enkele Belgische drumbands aan dit concours zul len deelnemen. HEEMKUNDIG GENOOTSCHAP MIDDEN-LANGSTRAAT e o. Genoemd genootschap zal een excursie maken langs de Els- houtsedijk vanaf Drunen tot Doeveren. Deze excursie zal ge houden worden op zondag 2 juni a.s. Het verzamelpunt is de Dru- nense molen achter café Steen bergen te Drunen. De deelne mers worden verzocht om 10 uur ATTENTIE. Het volgend nummer van ons blad zal met het oog op He melvaartsdag VRIJDAGMIDDAG verschijnen. Advertenties moeten uiterlijk WOENSDAG in ons bezit zijn. Administratie. aanwezig te zijn, daar dan wordt vertrokken. De heer G. Couwenbergh zal de excursie leiden. Het ligt in de bedoeling de flora en fauna van deze streek eens nader te bestu deren. Reeds lang is het geleden dat een botanische excursie door deze Kring is uitgeschreven. Wij vertrouwen daarom dat de deel name hieraan deze keer even groot zal zijn als het geval was in de jaren 1950-'51. KNVB Afdeling Noord-Brabant. Programma donderdag 30 mei- Ie klas 104. HelvoirtTGG Concordia 3Cito TOP 3Vlijmense Boys 2 le klas 106. Uno Animo 2TAC 2 3e klas 307. WVO 3Waspik 2 Promotiewedstrijden Programma donderdag 30 mei- 2e klas Groep 2. J. v. ArckelWSC 4 Right 'OhKampioen 206 3e klas Groep 3- Siveo 2Dussense Boys Boeimeer 4Kampioen 308 WAALWIJK. Bedrijfs-Zomeravond- voetbalcompetitie. Programma voor hedenavond Afdeling 1. v. Haren/Oomens-Verhulst terr. Baardwijk, aanv. half 8. v. Bladel-Vesters, terr. RKC. aanv. half 8. De Kort-Wingels-Blok v. Heijst terr. WSC, aanv. half 8. Afdeling 2. v. d. Hammen-Schapendonk, terr. WSC, aanv. half 7. A. v. Hilst-Coöperatie, terr. Baardwijk, aanv. half 7. Bosch/Mor.tier-v. Wees Zn. terr. NEO, aanv. 7 uur. Fa. Zeegers-Giesbers, terr. RKC, aanv. half 7. Bonden-tournooi op Hemel vaartsdag te Hogerheide tussen Brabant en Zeeland. Volgens bestaande traditie worden ieder jaar tussen selec tie-elftallen van de afdelingen KNVB wedstrijden gespeeld 'om de „Moorman-beker". De diverse afdelingen worden in groepen ingedeeld; de win naars van deze groepen komen in het eind-tournooi, dat in Utrecht op 2e Pinksterdag zal plaats vinden. De groep A bestaat uit de af delingen Amsterdam, Haarlem en Noord-Holland. Groep B: Dordrecht, Den Haag Rotterdam. Groep C: Arnhem, Nijmegen en Utrecht. Groep DNoord-Brabant en Zeeland. den van de beruchte Zwrarte Ruiter. Meindert de scheper had gelijk gekregen; de gevreesde gast was verdwenen en niemand wist waar hij gebleven was... behalve één. XVI. Besluit. Het is enkele jaren later. Meindert, de oude schaapher der, kon met trots zeggen, dat weer een van zijn voorzeggingen bewaarheid was geworden. Op de plaats in de heide waar hij geklop en gezaag had gehoord en waar daarom spoedig een boer derij zou worden gebouwd, was werkelijk sinds enkele jaren een hoeve verrezen. Er omheen, waar voor kort nog de heideplantjes tierden, ge lijk hun geslacht dit ter plaatse vele eeuwen had gedaan, waren hele lappen grond nu veranderd in weiden of esgronden. Jonge eiken en andere boomsoorten stonden in een kring ©m de hoe ve aangeplant. Een boomgaard met appel- en perebomen, kersen en pruimen en bessen was aan gelegd. Maar gespaard waren de oer oude Heideheuvels, de graven van hen, die zo heel lang geleden hier ook hun leven op de vlakte hadden gesleten. En nog in volle luister lag daar de nieuwe Hof met de hut van de Prediker en Vriend. En hoewel niet meer door dezen bewoond, was het ge heel steeds goed onderhouden geworden. Het was of de man en de hond er nog steeds onderdak hadden. Het was een warme zonnedag in midzomer. Het koren op de akker stond te rijpen. De halmen van rogge, gerst en haver en boekweit na men de weldadige warmte met graagte op; ze was nodig voor de vorming en rijping van de zaadkorrel. De knecht van de hoeve was bezig met werkzaam heden op de akker. In een der weidekampen graas den een paard, een aantal koeien en een paar schapen. Hoenders scharrelden rond de hoeve of la gen te zonnen in het hete zand. Op het erf was een dienstbode bezig met de was. In de buurt van haar lag een grote grijze hond in het gras. Een paar kin deren van misschien drie en vijf jaar lagen bij hem op de ver warmde bodem en konden niet nalaten op kindermanier hem nu en dan wat te plagen of over hem heen te rollen. Maar de wereld wijze viervoeter in zijn leven had hij de mensen wel enigszins leren kennen wist hoe hij dit moest beschouwen en hij bleef daarom even goed de bewaker en beschermer van zijn kleine vriendjes. In de schaduw van een paar vlierstruiken stond een tenen wiegje, waarin 'n baby. En hoe wel deze onder de directe hoede was van de dienstbode en de hond, kon de moeder, die in de woning bezig was, toch niet na laten om door de ruiten een blik te slaan op het wiegje met zijn kostbare inhoud. Een ruiter kwam snel aangere den over de heideweg vanuit het dorp. Zodra ze de hoefslag van 't paard hoorde, kwam de vrouw des huizes naar buiten en ging paard en ruiter tegemoet. „Gelukkig dat je weer terug bent, Prediker." De ruiter glimlachte. „Och, wat, Maria, van zo'n vredig ritje naar de stadNu begrijp je ze ker ook hoe ik me indertijd voe len moest, als ik wist, dat de bruine heks weer gedurfde stuk jes uithaalde". De vrouw liep met de ruiter De laatste groep speelt op 30 mei te Hoogerheide op het ter rein van de vereniging Meto al daar. Het toeval wil, dat in het tour- nooi voor de elftallen die uit sluitend in de zaterdagcompeti- ue uitkomen, ook Brabant en Zeeland een groep vormen en dus samen moeten uitmaken wie van deze twee in de eindwed- stnjden komen zal. „Voor de zaterdagvoetbalbeker zijn eveneens vier groepen ge vormd, waarin Brabant en Zee land tegen elkaar uitkomen. In onderling overleg hebben de besturen van de afdelingen Noord-Brabant en Zeeland 'be sloten beide voorwedstrijden op ou mei te doen plaats vinden. Als een unicum zullen de elf uitverkoren spelers van het zon dag- en zaterdagvoetbal op één dag elkaar treffen. De keurploe- gen uit beide afdelingen komen op donderdag 30 mei op 't Meto- terrein tegen elkaar uit. Gezien net resultaat van de ontmoeting tussen de elftallen van Zeeland «n Noord-Brabant zal het voor het Brabants zaterdagelftal een hele opgave zijn om zich te hand haven. Ongetwijfeld zal het op 30 mei in Hoogerheide een hele drukte zijn: de aanvang van de wedstrij- den is om 13 en 15 uur, wanneer de vier selectie-elftallen uit de twee provincies elkaar treffen. Voor de bevolking in de om geving van Hoogerheide bieden deze twee wedstrijden een goede gelegenheid eens nader kennis te maken met de beste spelers uit de afdelingen Noordbrabant en Zeeland. het hoofdbestuur van de NATU (Ned. Amateur Toneel unie) niet te verwarren met de NATO gaat de opleiding van amateurregisseurs krachtig ter hand nemen. Men wil in ie dere provincie een cursus orga niseren, waarvoor alle geïnte resseerde leden zich kunnen mel den. De cursus zal drie jaar du ren. Er bestaat een uitstekende samenwerking tussen de NATU en het WKA (Werkverband Kath. Amateurtoneel). in de bossen tussen Steen- sel en Veldhoven is in de afgelo pen week een grafheuvel opge graven, waarin urnen zijn ge vonden die stammen uit de tijd van 1400 vóór Christus en van Engels type zijn. Als dat maar met uitdraait op Engelse aan spraken op Brabant. de Zwitserse autoriteiten hebben de bevolking aangeraden een voedselvoorraad voor twee maanden in te slaan en deze in stand te houden, omdat de inter nationale toestand volgens hen gespannen blijft. Gevolg: 'n vre selijk geren naar alle winkels. 2000 professoren en stu denten hebben te Johannesburg in het openbaar geprotesteerd te gen het voornemen van de rege ring om de rassenscheiding ook op de universiteiten toe té pas sen. er wordt zo links en rechts nogal wat gegraven. Zo zijn er diep onder het wegdek van Tra falgar Square in Londen been deren opgegraven van een nijl paard, een olifant en een rhino ceros. Een en ander moet daar al 100.000 jaar gezeten hebben. dezer dagen is de eerste trein vanuit Moskou naar Peking vertrokken. Het reisje duurt 10 dagen, afstand 8000 km. zonder overstappen. de ontaarde ouders zijn de wereld nog niet uit. De Amster damse brandweer kreeg dezer dagen een telefoontje, dat er op terug en hielp hem om 't paard le ontzadelen en naar de stal te brengen. „Hou deze rol even vast, Ma ria." „Wat is dat, man „Niet zo nieuwsgierig, vrouw. Ge zult het zo dadelijk zien." Toen beiden de huiskamer be treden hadden, ontrolde de Pre diker 't voorwerp dat de nieuws gierigheid van zijn vrouw had opgewekt. „Hij is verdwenen, Maria, Maar ik meende, dat we hem te rug moesten halen in onze wo ning. En we zullen hem de mooi ste plaats in de kamer geven. Hij toch was de aanleiding tot ons geluk. De beste schilder uit de stad heeft hem weer voor ons uit het niet opgehaald." En voor de verbaasde en te vens gelukkige ogen van de jon ge vrouw vertoonde zich een schilderij, waarop tegen 'n ach tergrond van bomen en half ver scholen in het groen, in zijn ka rakteristieke stand stond afge beeld DE ZWARTE RUITER. EINDE

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 2