WAALWIJK Uit Loonopzands' verleden. 11 Oostenrijkers en 1 Duitser versloegen 11 Nederlanders (3-2) Aan de jongelui en nun ouders Sacramentsprocessie op 23 juni door de St. Clemensparochie. Voor f 156 miljoen huurverhoging worden de ondernemers met F 320 MILJOEN BELAST GRAFISCH BEDRIJF 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 27 MEI 1957 6 Scheidsrechter speelde beste party voor Oostenryk Als ons Oranje-elftal niet in Stockholm zal aantre'den voor de strijd om 't wereldkam pioenschap voetbal, dan is dat voor een groot deel het werk van de Duitse heer Schmelzer, die het naast een meer regelma tig beroep heeft gebracht tot scheidsrechter op internationaal niveau. Hoe hij dat klaar heeft gespeeld, mag vomlopig Joost weten, maar een feit is dat deze misplaatste figuur in de scheids- rechterswereld gisteren de wed strijd OostenrijkNederland in de voorronde om het wereldkam pioenschap geleid heeft. Hij heeft dat gedaan op een wijze, die niet alleen de voetbalkenners de ha ren te berge deed rijzen, maar die bij velen het zeer sterke ver moeden van partijdigheid zal hebben doen rijzen. De Oosten rijkers konden hun gebrek aan snelheid naar hartelust compen seren door de meest grove pro fessionele charges. Zo werd Pie- ters Graafland in de tweede heltt zonder meer tegen de grond ge slagen en even later werd Wiers- ma zonder dat er een bal in de buurt was, tegen de sintelbaan gesmakt, zodat hij van het veld gedragen moest worden. Verder werden er door de Oostenrijkers talrijke overtredingen begaan, die door Schmelzer zonder gewe tensbezwaar werden weggewuifd. Zodra een Nederlandse speler echter een voet verkeerd zette, was deze volkomen onbekwame Duitser er als de kippen bij om de de misbaar maken, simuleren de Oostenrijkers met een vrije schop te bedienen. Hij was daar mee de lieveling van het hoogst onsportieve Oostenrijkse pu bliek. En toen de Oostenrijkers het niet tot een overwinning konden brengen, bracht de Duit ser redding door zijn Oostenrijk se verwanten een volkomen on rechtmatige strafschop toe te kennen. Drie-twee dus voor Oostenrijk in deze wedststrijd, waarvan de hardheid nog in belangrijke ma te werd verhoogd door de abo minabele leiding. Een wedstrijd ook waarin het Nederlands elf- lal tot een spel is gekomen zoals we dat nog niet van onze natio nale ploeg hebben gezien. De Ne derlandse ploeg vormde 'n hech te eenheid en was een volkomen gelijkwaardige tegenstander van de Oostenrijkse beroepsvoetbal lers. Onze voorhoede was in de eerste helft stukken beter dan de i Oostenrijkers; zii onereerde zo razend snel dat de Oostenrijkse achterhoede meermalen met de rug tegen de muur stond. Carlier en v. d. Kuil toonden zich uiterst snelle vleugelspelers, vooral de Aiaxied speelde een voortreffe lijke wedstriid. Daarnaast twee zeer beweeglijke binnenspelers, v. Wissen een onvermoeibare schakel tusen voorhoede en mid denlinie en Faas Wilkes de gro te strateeg met onnavolgbare charges zoals in zijn allerbeste dagen; en daartussenin v. Melis als een intelligent aanvalsleider, die bovendien de beide doelpun ten voor zijn rekening nam. Als de stand met de rust 40 voor ia Weldra breekt de tijd aan dat de jongelui de school gaan verlaten en voor de keus staan, welk vak zij zullen kiezen en in welke richting zij hun levenstaak zullen zoeken. Mogen wij uwe aandacht vestigen op het waarin zij als zetter, drukker of binder, een goede toekomst kunnen vinden? Voor jongelui met een goed of normaal rapport, voor jon gelui met ambitie, ligt hier een interessante en variërende werkkring, met goede lonen en arbeidsvoorwaarden volgens de C.A.O., die een der beste in de lande is. Niet alleen jongens, maar ook MEISJES, vanaf 16 jaar, kunnen er een prettige en goed betaalde werkkring vinden. Wij raden U aan eens tijdig met ons te komen praten, al is uw zoon nog op school, dan kunnen de voorbereidende maat regelen, als leerlingen-contract, reeds thans genomen worden. Op -ons bedrijf is thans plaats voor EEN BEKWAAM DRUKKER, EEN BEKWAAM ZETTER. Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen, Grotestraat 205 - Waalwijk. esa Nederland zou zijn geweest, dan zou dat zeker niet onverdiend zijn geweest. Ook middenlinie en achterhoede hebben zeer goed voldaan. Notermans fel en actief als immer, v. d. Hart rustig en beheerst en Jan Klaassens zwoe gend als altijd, terwijl zijn plaat sen ook beter verzorgd was dan anders. Kuijs en Wiersma toon den zich weer backs van inter nationaal formaat en daarach ter Pieters Graafland in een uit stekende vorm. Hij heeft 'n aan tal prachtige safes verricht en hem treft geen schuld voor de Oostenrijkse doelpunten. De Oostenrijkse ploeg viel min of meer tegen. Technisch wel knap, maar toch wel veel in snel heid tekort schietend. En dit te kort kon men dank zij Schmel zer compenseren met brute char ges. Vooral Dienst had meer oog voor de man dan voor de bai. Voor het doel waren de Oosten rijkers niet bijster gevaarlijk, omdat zij het spel veel te kort hielden. Opvallend was echter hun betere koptechniek, waar door ook de gelijkmaker ont stond. In het begin wogen de beide partijen goed legen elkaar qp, maar allengs kramen de Neder landers meer iivTle aanval, waar bij vooral de vleugelspelers v. d. Kuil en Carlier herhaaldelijk ver warring in de Oostenrijkse ach terhoede stichtten. Wilkes speel de dikwijls vier tot vijf tegen standers uit positie, maar fiield soms toch ook de bal iets te lang bij zich. Van Melis kreeg na 20 minuten een. juweel van 'n kans, maar zijn listig tikje rolde juist langs de verkeerde kant van de paal. Tien minuten later was het echter raak, toen hij razend; snel reageerde op 'n terugspeelbal van •KozliceJ? en doelman Schmied kansloos passeerde (01). Twee minuten later was het 02, toen v. Melis, na een corner van Car lier, uit een pass van Wilkes hard en hoog inschoot. En bijna was het 03, toen spil Stotz een staaltje paniekvoetbal weg gaf. Hij kopte in eigen doel, maar ge lukkig voor hem rolde de bal over de lat corner. Na de rust trokken de Oosten rijkers direct ten aanval en v. d. Hart c.s. moesten alle zeilen bij zetten, maar na 2 minuten was het toch Koller die van ruime afstand hard inknalde. De Oos tenrijkers drukten door, daarbij geholpen door scheidsrechter Schmelzer, die elke Nederlandse aanval kapot floot en de Oosten rijkers voor elk (gesimuleerd) wissewasje een vrije schop toe kende. Uit een afgeslagen Oos tenrijkse aanval kreeg Carlier de bal in vrije positie toegespeeld. Prachtig bediende hij van Melis, doch op hetzelfde ogenblik liep Schmied uit. In de hierna vol gende botsing werd de Oosten rijkse doelman ongelukkig ge raakt en bleef liggen. Hoewel er niets unfairs was gebeurd, wil den Stolz en enkele andere Oos tenrijkers van Melis te lijf, maar gelukkig wisten enkele officials de gemoederen te kalmeren. De strijd werd hierna nog feller. Schmelzer blies naar hartelust waar het de Nederlanders betrof. Pieters Graafland werd tegen de grond geslagen en het publiek joelde zodra een Nederlander de bal maar aanraakte. Schmelzer begon toen nog harder in het voordeel van Oostenrijk te flui ten, die qua voetbal beter speel den in deze fase van 't gevecht en 10 minuten voor tijd kopte Halla een voorzet van Haummer onberispelijk in. De Oostenrij kers roken de overwinning, maar er moest toch een Schmelzer aan te pas komen om hun die te schenken. Een volkomen faire van Wissen strafte hij met een strafschop, die door Stotz werd benut (32). Wel tracht ten de Nederlanders, die overi gens de Oostenrijkse straatvech ters goed partij boden, de ba kens nog te verzetten, maar toen Wiersma tegen de sintelbaan ge smakt werd, was de aardigheid er af en hadden de Oostenrijkers en Schmelzer hun zin. Al met al een harde, maar toch ook zeer boeiende strijd, die door de beste ploeg werd verloren. We zijn benieuwd wat de Oostenrij kers in de returnmatch in Ne derland zullen presteren, wan neer ze de steun van de scheids rechter zullen ontberen. Overigens mag men uit deze wedstrijd concluderen dat het wereldkampioenschap niet ten deel zal vallen aan de beste voet ballers. maar aan de knapen met de hardste botten. En verder ko men er nog heel wat andere din gen kijken waar de leek geen weet van heeft. Rest de vraag is het eigenlijk allemaal wel de moeite waard ONS NIEUWE FEUILLETON „RAADSEL IN NIJMEGEN". In ons volgend nummer zullen wij een begin maken met de pu blicatie van ons nieuwe feuille ton, een speurdersroman van ei gen bodem met de veelbelovende titel „Raadsel in Nijmegen". Wat kwam de Deense politie- inspecteur Sven Ohlquist in Nij megen zoeken en wat moeten al die Roemenen in Njjmegen en hoe loopt het af met André Boor- neman en Madeleine Uittenterpe? Allemaal raadsels. In Nfjmegen, vlak naast de deur. WAALWIJKSE BEWUSTE LOOS UIT ZEE GEHAALD. Vorige week werd door twee ar beiders in een hotel te Knokke (B.) het bewusteloze lichaam van een vrouw uit zee gehaald. Het meisje werd naar een ziekenhuis vervoerd, alwaar zij kon worden geïdentificeerd. Zij bleek te zijn de 21-jarige Johanna Maas van het Vooreinde alhier, die als kindermeisje werkzaam is te Nederokkerzeel. ELKE ZONDAG EEN VISSERSMIS. I Vanaf zondag 2 juni a.s. zal in de parochiekerk van de H. Catharina te Heusden om 5 uur 's morgens een H. Mis worden opgedragen, waar onder een korte preek, ten behoeve van hen die in de vroege morgen- uren gaan vissen. VOORKAMER EN ZOLDER UITGEBRAND. j Door tot nu toe onbekende oorzaak brak vrijdag j.l. brand Voï. het Pand Stationsstraat 132, bewoond door de fam. de R, De brandweer was spoedig ter plaatse en wist met één straal 't vuur meester te worden. De j voorkamer en zolder van 't pand i brandden geheel uit. Er is aan zienlijke waterschade. GEVONDEN EN VERLOREN. Gevonden Lege portemonnee; fietssleu- tel en vulpen; rood kindertasje met portemonnee; bromfietstas; huissleutel; ijzeren tang; ronde vijl; herenpolshorloge; jongens zwembroek met baddoek; drie muntbiljetten van 2.50. Verloren Een paar herenglacé'sgroen kinderrijwiel; dop van benzine tank; enkele contactsleuteltjes; rose damesshawl. AGENDA. Maandag 27 ïfiei. Musis Sacrum 8 uur: „Artis- tenbloed", alle leeftijden. Luxor 8 uur: „Operatie Ka jak", 14 jaar. Woensdag 29 mei. Musis Sacrum 8 uur: „Kaiser- walzer", alle leeftijden. Luxor 8 uur: „Operatie Ka jak", 14 jaar. Zaal v. Helvoirt 7.45 uur: Re petitie gehele Waalwijks Orkest. Donderdag 30 mei. Musis Sacrum 6 en 8.30 uur: „Kaiserwalzer", alle leeftijden. Luxor 6 en 8.30 uur: „From here to eternity", 18 jaar. SCHAAKCLUB WAALWIJK. Woensdag 29 mei om 8 uur schaakavond voor de leden en belangstellenden in de boven zaal van de Korenbeurs. OOK TOPSPELERS DRIEBAN DEN NAAR NNBB. De Nieuwe Nederlandse Bil jartbond breidt zich gestadig uit. Naar wordt gemeld, 'hebben ook de topspelers driebanden Popey- us, Henny de Ruijter, Baaij én Louwers zich bij de NNBB aan gesloten. Verwacht wordt dat öok andere ere-klasse spelers o. a. Sweering, v. GilS en Stikkel- man tot de nieuwe bond zullen toetreden. De NNBB zal voor het komende seizoen vijf kampioen- I schappen uitschrijven, n.l. 27/2, j 71)2, libre, driebanden en 38/2. S De KNBB zal zich deze week in een vergadering beraden over de j nieuwe situatie. Een fusie tussen de beide bonden acht men niet l uitgesloten. Route beduidend korter Korte tijd na de eerste Waal wijkse Sacramentsprocessie op 3 juni 1956, welke toen door een gropt gedeelte van de St. An- toniusparochie trok, kwamen er vele verzoeken binnen om in 1957 de processie door de Sint Clemensparochie te doen trek ken. Het bestuur zou, gezien de bijzonder grote medewerking van de bewoners van deze paro chie, onmiddellijk hierin hebben toegestemd, ware het niet dat 't opstellen van de processie in Waalwijk-Oost grote technische en organisatorische moeilijkhe den met zich meebracht. Men heeft de zaak van alle kanten bekeken en dank zij de toegezeg de medewerking van de inspec teur van politie en vooral ook dank zij de grote medewerking van de directie van de N.V. Ivo van Haren's Schoenfabrieken, is het mogelijk gebleken om aan het verzoek van de parochianen van St. Clemens gevolg te geven. De tweede Waalwijkse Sacra mentsprocessie, welke dit jaar zal gehouden worden op zondag 23 juni a.s., wordt opgesteld aan het Hoogeinde in de onmiddel lijke nabijheid van v. Haren's Schoenfabriek. ?t Allerheiligste zal vanuit de parochiekerk per auto naar het Hoogeinde worden gebracht. Via Minister Loeffstr., Laageinde, Hoekeinde, Grote straat trekt de processie dan naar het Raadhuisplein, waar 't plechtige sluitingslof zal worden gehouden. Overigens is ook dit jaar weer gebleken hoezeer katholiek Waalwijk met zijn Sacraments processie meeleeft. Van de circa 190 deelnemers en deelneemsters aan de processie van 1956 is nog niet 1 afgevallen en dit ge beurde dan nog wegens verhui zing, huwelijk of een andere gel dige reden. Er hebben zich voor de processie van dit jaar meer deelnemers aangemeld dan kon den worden aangenomen. Ook dit jaar wordt weer een beroep gedaan op hen die langs de route van de processie wonen. Het handjevol mensen, dat zo enorm veel tijd beschikbaar stelt voor het organiseren van deze processie, kan niet alleen zorgen voor een passende straatversie ring. Deze straatversiering is aanwezig en het enige wat het bestuur nu vraagt is, dat de be woners langs de route zich be schikbaar stellen deze versiering te helpen opstellen. Geld is er niet mee gemoeid, alleen maar wat vrije tijd, die elke Waalwij- ker voor zijn processie natuur lijk graag beschikbaar stelt. En naast deze algemene hulde past natuurlijk een persoonlijke hul de, een individueel medeleven met deze processie van hen die langs de route wonen. Dit bete kent niet alleen de vlaggen uit, maar ook het op passende wijze versieren van de woning. Dat hoeft helemaal niet duur te zijn, want daarin schuilt niet de waar de van een hulde. Eenvoud ken merkt ook hier de oprechtheid: een beeld voor het raam met wat bloemen en kaarsen, een bloe menslinger rond uw voordeur, 'n kleedje uit het venster en 't voor tuintje netjes aan kant. Dit zijn allemaal kleine dingen, die prak tisch niets kosten en die toch zo'n treffende entourage vormen van een Waalwijkse Jhulde aan Chris tus in de H. Eucharistie. Tenslotte nog een geruststel lende mededeling voor de oude ren, die misschien opzien tegen de grote afstand naar het punt van vertrek. Alle zorgen dienaan gaande ziin vooralsnog onnodig, omdat het bestuur nlannen uit werkt voor een staddienst van de Markt naar het Hoogeinde. De route van de processie zelf is, gezien enkele bezwaren tegen een te lange route, beduidend korter dan in 1956. St. Ambrosiusgilcle naar het Schützenfest in Duitsland. Iedereen zal zich nog wel het in ternationaal gildefeest van 1954 herinneren. Zo zag men daar twee Duitse gilden. - 't Was de eerste keer na de oorlog dat dergelijke gil den in Brabant waren. - Het is nu een genoegen te kunnen zeggen dat dit jaar St. Ambrosius een tegen bezoek zal brengen aa nde St. Se- bastianus—schützenbruderschaft te Zülpich. Vele leden gaven zich op en het ziet er naar uit dat met een behoor lijke groep kan worden gegaan. Het tegenbezoek zal zijn op zaterdag en zondag 20 en 21 juli a.s. Het is zeer interessant een duits schuttersfeest mee te maken, want al hebben zij veel gebruiken die bij ons bekend zijn, toch zijn er weer vele die ons zeer interesseren. Hét Duitse gildewezen is zeer goed ge organiseerd en 't is alleszins waard dit eens goed te bekijken- Daarom zal het Gilde St. Ambrosius probe ren compleet als gilde daar te vtr- schijnen en aan dit feest deel te ne men. HET PATRONAATSRECHT. Het jus patronatus of het „patronaats- recht" duide volgens het oude Romeinse recht de rechten aan die de vrijlater van een slaaf in het Romeinse Rijk kon doen gelden ten aanzien van de persoon en on der bepaalde omstandigheden, tegenover het vermogen van de vrijgelatene (bepaal de diensten, ondersteuning, soms ook op de nalatenschap). Volgens het middeleeuws kerkelijk en werelddijk recht, kon degene, die het pa- tronaatsrecht over een kerk of klooster be zat, aan de bisschop, de pastoor of abt voordragen en had hij het recht op een aandeel in de tienden die aan die kerk of dat klooster betaald werden. Paus Alexander III regelde het patro- naatsrecht enigszins nader, waardoor het onder de competentie van de Kerkeüjke rechter kwam te vallen en kreeg het in- paats van een privaat, een privaatrechtelijk karakter. Het patronaatsrecht was een re actie op het „eigenkerkrecht" en een ver betering er van. Hoewel het „eigenkerk recht" zeer veel tegenstand ondervond, heeft Paus Eugenius II het als wettig er kend in 826. Tijdens de Investituurstrijd (1076- 1122) rees er verzet tegen het systeem van het eigenkerkrecht, zulks tengevolge van de grove misbruiken die er door ontstonden. Vooral Paus Gregorius de VII (1073 - 1085) heeft er met kracht tegen gevochten. Het langste bleef het eigenkerkrecht be staan bij de gewone parochiekerken, hoe wel ook hiertegen in de 12e eeuw reeds veel verzet rees. In genoemde eeuw ge noot echter de „kerkheer" slechts het be- gevingsrecht van de pastoor en trok hij een deel van de kerkelijke tienden. Paus Alex ander III, reeds genoemd, gaf aan dit oude recht een andere naam nml. „patronaats recht". De patroon der kerk (Graaf, Baron of de kasteelheer), kon aan de bisschop de pastoor voordragen en behield dan vaak nog zijn aandeel in de tienden. Voor wat Venloon aangaat, ook daar was .„die aide kercke" nog een „eigen kerk", d.w.z. de heer, in dit geval de Her tog van Brabant, benoemde er reeds rond 1200 de pastoor. In 1233 droeg de Hertog zijn rechten over aan de Abdij van Ton- _cWct©r van dat e'md in ver- ilrg, V/aalwijk en Drunen). et blijkt echter dat hier een vergissing in het spel was. Hoewel tot het jaar 1504 alles normaal verliep, en de hererf van Loon steeds de pastoors hadden voorgedragen, maakte in dat jaar de abt van Tongerlo bezwaar tegen deze gang van zaken en eischte het benoemingsrecht voor de abdij op, tot grote verbazing van de toenmalige kasteelheer Robrecht van Grevenbroek. Er werden brieven geschreven aan de hoge Kerkelijke en Burgerlijke instanties, er ontstond een pennestrijd en de toestand werd dermate toegespitst dat de kasteel heer overging tot het houden van een „Ge meen waerbeit", een zeer oude en eer biedwaardige instelling, van oud Germaan se oorsprong, waaraan de gehele manne lijke bevolking van de plaats moest mee doen. Alle mannelijke ingezetenen werden dus opgeroepen en moesten op de eerste mei va nhet jaar 1504 op het kerkhof verschij nen om deze „gemeen waerheit" te hou den. Wat er op deze bijeenkomst zoal be sproken werd lezen we in het schepenpro tocol dat nog dezelfde dag werd opgemaakt Jé6l luidt als volgt „Wij Gerrit Wouterssoen, Zeger Wil- „lemssoen, Peter Jan Henricssoen en Adri- „aen Henricssoen, scepenen van Venloen „doen condt eenen iegelijcken dat de mees- „te deel der nabueren van Vertloen Ge machtigd hebben Robbert voerscreven on- „zen tijtelijcken heer, alsdat Robbert voer- „screven met richt wederstaen soude den „Abt van Tongerloe, die toeseggen woude „hebben van de patorije tot Venloen ende „dat hij dan voirt soude substueren. Dies „geloefden sy hem te geven 12 Rijnlandse „guldens ende wat meeromsy d'om ver- „dinge - anno prima may, ende dit ge beurde op te kerckhof ende geloefde wad „die heer voirt hier in dede vast ende van „weirde te houden." Opnieuw volgde een pennestrijd, zo he vig dat er Rome mede gemoeid ging wor den. Paus Julius de Ille kwam in 1550 tussenbeide. Bij minnelijke schikking werd vastgesteld dat het begevingsrecht voortaan om beurten in handen zou zijn van de Abt en de kasteelheer. Slechts sporadisch heeft de abdij van haar recht tot benoeming ge bruik gemaakt, nml. tweemaal. Het patroonsrecht had in handen van de kasteelheer te Loon zijn goede, doch ook zijn schaduwzijde! Kon door het „jus patronatus" in moei- lijke tijden van de retorsieplacaten, en later onder het bewind der Staten van Holland, door de heer die Katholiek was, zeer dik wijls onheilen worden afgewend of voor komen, soms leverde dit recht ook grote nadelen op, zo b.v. bij de stichting van de parochie van Kaatsheuvel, waarover we reeds eerder in dit blad schreven. Het patroonsrecht is voor wat Loonop- zand betreft gehandhaafd gebleven tot aan het begin dezer eeuw en het gold niet al leen de benoeming van de pastoor, doch evengoed die van de predikant, wat wel bewijst de resolutie der Staten van 8 aug. 1752, welke goedkeurde dat de collatie zo wel van de Roomse .priesters als van de predikant, competeerde aan de keu van Loonopzand met seclutie van de kerkeraad. Als regel nam de heer der heerlijkheid wel diegene die de Bisschop aanwees als pas toor, doch de toestemming van de heef werd altijd geëerbiedigd. Nog in het begin dezer eeuw werd Jhr, Eug. Verheijen nog gevraagd naar de Bis schop te komen in verband met de benoe ming van een nieuwe pastoor. Zwaar moet voorzeker dit recht aan de kasteelheer hebben gevallen in de tijd dei reformatie, toen de katholieke kasteelheer in de kerk door zijn voorgangers gebouwd een predikant moest benoemen, terwijl hij zelf met zijn geloofsgenoten zich moest te vreden stellen met een schuur om er de H.H. Geheimen te vieren. Ook de Hervormden van Loonsendijk vroegen in het begin dezer eeuw aan de kasteelheer nog toestemming voor het aan stellen van een nieuwe predikant. Zou dit alles (na 1848) nog slechts een burgerlijke beleefdheid zijn geweest? Loonopzand, P. A. v. B. AGENDA. Woensdag 29 mei: 8 uur repetitie dameskoor „Oefening en Vermaak" in De Twee Kolommen. Zondag 2 iuni: 12 uur repetitie mannenkoor in De Twee Kolom men. De beslissing van de regering in zake de loonsverhoging tot compen satie van de huurstijging, is door de ondernemersbonden zeer teleurstel lend genoemd. Deze term moet men niet al te letterlijk opvatten, want dan ver onderstelt zij te zeer het bestaan van illusies in werkgeverskringen e.n wij geloven niet dat er ten aan zien van het sociaal-economische beleid van deze regering nog heel veel illusies leefden, aldus lezen wij in een hoofdartikel in „De Katho lieke Werkgever" van deze week, waarin de huurcompensatie in felle bewoordingen wordt gehekeld. On der het hoofd „Bestedingsverrui- ming-1957" zegt de schrijver, dat tot dusverre de hierbij betrokken mi nisters nog geen poging hebben ge daan om de bedragen, waarmee de lonen zullen moeten worden ver hoogd, te motiveren. Dit zal ook niet gemakkelijk zijn. Practisch het dubbele. Wanneer men de aangekondigde loonsverhogingen totaliseert, dan komt men tot de conclusie dat er, op jaarbasis, 320 miljoen door de on dernemers zal worden betaald, in verband met een maatregel, welke tot een grotere uitgave aan huur leidt van 156 miljoen. (Memorie van Antwoord wijziging huurwet blz. 6). Practisch dus het dubbele. Dit verschil wordt slechts voor 70 miljoen verklaard uit het feit, dat onvermijdelijk bewoners van een eigen huis en van nieuwe woningen ook de compenserende loonsverho gingen ontvangen. Het is een loondictaat, dat in Eu ropa, buiten de formeel-communis tische landen, zijn weerga niet vindt. Een ondernemer in een grote stad, die, laat ons zeggen, 300 man m dienst heeft, krijgt op zijn jaar budget een extra last toegeschoven van 50.000.Waar hij die van daan haalt, moet hij zelf maar uit zoeken, met dien verstande echter dat de voor de hand liggende reac tie: doorberekening in de prijzen, wordt uitgesloten. Met welk recht kan men opnieuw vragen? Wat beweegt de verantwoordelij ke ministers? zo vraagt de schrijver zich af. Is het de overtuiging dat de Nederlandse werknemer zo slecht betaald wordt, dat hij zelfs een be perkte stap naar het zelfbekostigen van het dak boven het hoofd niet zetten kan? „Dubbeltje van Suurhoff" Na een stijging van de reële in komens van de werknemers met 25 procent in vijf jaren, kan dit argu ment toch moeilijk worden ge bruikt. Het veel waarschijnlijker antwoord is te vinden, als men de uiteindelijk gekozen cijfers goed be kijkt en deze vergelijkt met de in de laatste bespreking door de re gering aan de Stichting van de Ar beid gesuggereerde. Toen was er ook sprake van die bedragen, n.l. 3,— f 2.50 en 2.Nu ligt de beslissing overal tien cent hoger. Dit dubbeltje-van-Suurhoff is ken nelijk een buiging in de richting van de werkelijke machthebbers in Nederland: de werknemersvakcen trales, die alle gedane voorstellen, met inbegrip van dat van de rege ring, onvoldoende hadden genoemd. De vraag lijkt volgens „De Ka tholieke Werkgever" nu op haar plaats, of de regering bij het nemen van haar beslissing niet te veel il lusies heeft gehad over het geduld, waarmee de ondernemers zich zul len laten uitschudden.

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 6