Waalwijkse en Langst Courant DE KINDERBIJSLAG VOOR DE KLEINE ZELFSTANDIGEN. Blijf meester waalwijk: damp© Agenda en pre-adviezen. HOOFDPIJN? ISTASSAR BRILLEN Streekverbeteringsplan voor Sprang-Capelle. VRIJDAG 31 MEI 1957 Uitgever; Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielea Hoofdredacteur: JAN XIELEN Dit blad verschijnt 2 z per week. 80e JAARGANG No. 43 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p. p. Advertentieprijs: 10 cent per mm. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" Nu de noodwet Kinderbijslag Zelfstandigen weer voor een paar jaar verlengd is en er nog al wat veranderingen zijn aan gebracht, lijkt het ons niet on dienstig de voornaamste bepa lingen dezer wet onder de aan dacht van onze lezers te brengen. Zoals bekend regelt deze wet de uitkering van kinderbijslag aan de zelfstandige, wiens inko men een bepaalde grens niet overschrijdt en die tenminste 3 kinderen heeft of onderhoudt, waarvoor aanspraak op kinder bijslag bestaat. Wie is zelfstandige... Zelfstandige heet iedere Ne derlander, die in Nederland woont en daar anders dan in loondienst (dus anders dan krachtens een arbeidsovereen komst ingevolge artikel 1637a B.W. e.v.) een bedrijf of beroep uitoefent, mits hij/zij, ten eerste geen ambtenaar is (een ambte naar is niet werkzaam krachtens een arbeidsovereenkomst naar burgerlijk recht, maar moet toch uitgezonderd worden) en ten tweede, niet met arbeider in de zin van de Kinderbijslagwet is gelijkgesteld (kleine aannemers, thuiswerkers, provisiereizigers, enz.). De wet geldt ook voor 'n zelf standige, die aan boord van een schip, waarop hij zijn bedrijf of beroep uitoefent, wordt geacht te wonen in de gemeente, waar hij in het bevolkingsregister is ingeschreven, zodat hij tijdens 't verblijf in het buitenland zijn woonplaats in Nederland houdt. Met Nederlanders worden ge lijkgesteld Belgen en Fransen, die in Nederland wonen. Er zijn uitzonderingen- Niet onder deze wet vallen de genen voor wie het zelfstan dige bedrijf of beroep slechts een bijkomstige bron van inkomsten vormt, b.v. een gepensioneerde, die een bijbaantje als zelfstandi ge uitoefent. Verder zij die, hoe wel tot arbeid in staat, regelma tig nalaten door zodanige arbeid in hun onderhoud en in dat van hun gezin te voorzien, dat zijn dus de a-socialen. Indien een zelfstandige b.v. door ziekte, ongeval, invalidi teit of andere bijzondere omstan digheden (b.v. evacuatie) zijn zelfstandig beroep of bedrijf niet kan uitoefenen, blijft hij toch ge durende die tijd zijn kwaliteit van zelfstandige in de zin der wet behouden. over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Inkomengrenzen en uitkering. Alleen de z.g. kleine zelfstan digen hebben recht op uit kering, indien zij tenminste drie kinderen hebben of wel onder houden. Kleine zelfstandigen zijn zij, wier inkomen bepaalde vol gende grenzen niet te boven gaan. Het recht op kinderbijslag be staat bij een jaarlijks inkomen van nietmeer dan 3200.en tenminste 3 kinderen, van het derde kind af. Een zelfstandige kan dus voor de eerste 2 kinde' ren geen aanspraak maken op kinderbijslag. Indien er tenminste 4 kinderen zijn, ligt de grens op 3400. van het 4de kind af. Niet meer dan 3600.en tenminste 5 kinderen, van het 5e kind af. Niet meer dan 3800.en tenminste 6 kinderen, van het 6e kind af (de grens klimt dus steeds op met 200- en een kind). Het inkomen van het vooraf gaande kalenderjaar is bepalend voor de berekening van het in komen. Als inkomen wordt be schouwd: ten eerste de opbrengst van eigen onderneming en van arbeid en wel de winst uit het bedrijf, de winst uit het zelfstan dig beroep en de opbrengst van arbeid, verder de opbrengst van eventueel vermogen, n.l. de op brengst van onroerende goede ren en die van roerend kapitaal. Tenslotte alle overige inkomsten. De berekening. Blijkens een beschikking van de minister van sociale za ken en volksgezondheid zijn, ter uitwerking van de berekening van het inkomen, nadere richt lijnen gegeven, die analoog lopen ;ian de overeenkomstige bepa lingen voor de inkomstenbelas ting. Verder worden als inkomen beschouwd inkomsten uit natu- ra, zoals vrije woning, vrije kost, terwijl eventuele andere inkom sten door de Raad van Arbeid geschat worden op hun gelds waarde. Voor de vaststelling van het inkomen van de zelfstandige worden de inkomens van hem zelf, van zijne echtgenote en ge. desltelijk van de in zijn bedrijf of beroep meewerkende, ongehuw de, inwonende kinderen samen gesteld. Het inkomen van een inwo nend, ongehuwd kind wordt slechts in aanmerking genomen, voor zover dit meer bedraagt dan 600.per jaar. Dit bedrag wordt n.l. in mindering gebracht voor het onderhoud van 't kind. Hoeveel kinderbijslag De kinderbijslag bedraagt voor het derde kind 0.35 per dag per kind en voor het vierde en volgende kinderen 0.51 per dag per kind; zondagen tellen voor de berekening niet mee. Als wij u tenslotte nog vertel len, dat hij of zij die meent in aanmerking te kunnen komen voor kinderbijslag, zich moet vervoegen bij de Raad van Ar beid (of desgewenst een aan vraagformulier kan halen bij een der postkantoren) hebben wij u wel de meest urgente bepalingen uiteengezet. Er bestaan natuur lijk nog diverse administratieve bepalingen, die nagekomen moe ten worden, doch deze worden vanzelf opgelost, indien men een aanvraag ter behandeling af geeft. Rest ons nog te vertellen, dat een zelfstandige geen beroep kan indienen bij de Raad van Beroep en de Centrale Raad van Beroep, doch dat hij zich kan wenden, indien hij het niet eens is met de beslissing van de Raad van Ar beid, tot het bestuur van de So ciale Verzekeringsbank te Am sterdam. Op het opzettelijk verstrekken van onjuiste inlichtingen staat maximaal 4 jaar gevangenisstraf en/of een geldboete, van 4000.-. (Nadruk verboden). Gemeenteraad SPRANG-CAPELLE. voor de openbare vergadering van de raad der gemeente Sprang- Capelle op vrijdag 31 mei 1957, des nam. 7.30 uur ten gemeente huize. Agenda 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Vaste aanstelling arbeids- contractant M. Verhagen. 5. Wijziging Rangen- en Be zoldigingsverordening 1955. 6. Vaststelling instructies voor: a. schoonmaakster openbare kleuterschool; b. schoonmaak ster openbare school voor g.l.o.; c. schoonmaakster gemeentehuis. 7. Vaststelling verordening tot regeling van de vergoeding van verplaatsingskosten aan leidsters der openbare en bijzondere kleu terscholen alhier. 8. Vaststelling verordening op de heffing en invordering van schoolgeld voor het openbaar kleuteronderwijs. 9. Vaststelling huur pand Hei straat nr. 143. 10. Kwijtschelding landpacht. 11.Verlenen van een opdracht tot het opstellen van een rap port omtrent de agrarische om standigheden te Sprang-Capelle. 12. .Wijziging van de A.P.V. 13. Aankoop gronden in het uitbreidingsplan Nieuwevaart. 14. Aankoop gronden Sprang. 15. Wijziging raadsbesluit dd. 26 oktober 1956, strekkende tot aankoop gronden in het uitbrei dingsplan Nieuwevaart. 16. Verkoop grond te Sprang. 17. Verkoop industrieterrein. 18. Intrekking raadsbesluit dd. 6 april 1956, strekkende tot ver koop van grond te Sprang. 19. Waarborgen van rente en aflossing van een door derden te sluiten hypothecaire geldlening. 20. Aangaan van een vaste geldlening met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten ter financiering van gemeentelijke woningbouw. 21. Sluiten van een rekening courant-overeenkomst met de Gemeentelijke Instelling voor Maatschappelijke Zorg tot een maximum van 25.000. 22. Wijziging plan tot vernieu wing van het oude gedeelte der openbare verlichting. 23. Goedkeuring rekening 1955 der Gemeentelijke Instelling voor Maatschappelijke Zorg. 24. Voorlopige vaststelling der gemeenterekening over 't dienst jaar 1955. 25. Wijziging gemeentebegro tingen 1956 en 1957. 26. Mededelingen. 27. Rondvraag. 28. Sluiting. Pre-adviezen Voorstel tot wijziging van de „Rangen- en bezoldigingsveror dening 1955" (7e wyziging). Het betreft hier de vaststelling van de vergoeding voor de schoonhoudster van de openbare kleuterschool en de liitbreiding van het aantal gemeentewerklie den met één en te brengen op 9. Voorstel inzake vaststelling van de huurprijs van het pand Heistraat 143. Nu de werkzaamheden betref fende de verbouw van het voor malig PTT-kantoor aan de Hei- straat tot kraamcentrum reeds voor een groot gedeelte zijn vol tooid, moet de verhuring van het onderhavige pand definitief ge regeld worden. Als uitgangspunt bij de vast stelling van de huurprijs dienen o.m. te worden genomen de wer kelijke verbouwingskosten. Ver minderd met een op achterstallig onderhoud betrekking hebbend bedrag kunnen deze worden ge steld op 3556. Krachtens de bepalingen van het besluit bijzondere huurprij zen 1954 mag de huurprijs uit hoofde van aangebrachte verbe teringen gedurende een termijn van 13 jaren worden verhoogd met 10 per jaar van de kosten, zodat de huurverhoging in het onderhavige geval 355.60 mag bedragen. Aangezien de huurprijs vóór de verbouwing 594.40 bedroeg, stellen B. en W. voor de door hét bestuur v. d. Provinciale Noord- Brabantse Vereniging „Het Groe ne Kruis" te Breda voor het tot kraamcentrum verbouwde pand te betalen huurpijs te bepalen op 594.40 355.60 950.— per jaar. Voorstel tot vaststelling van een verordening tot regeling van de vergoeding van verplaatsingskos ten aan de leidsters der openbare en bijzondere kleuterscholen in de gemeente Sprang-Capelle. Naar analogie van de Lager Onderwijswet 1920 kent ook'de Kleuteronderwijswet de moge lijkheid tot het toekennen van vergoeding van verplaatsings kosten aan de leidsters van de in de gemeente gevestigde kleuter scholen. Nu in de gemeente zowel een openbare als een bijzondere kleu terschool aanwezig is, terwijl reeds is besloten tot het verlenen van medewerking t.b.v. 'n tweede bijzondere kleuterschool, komt het B. en W. gewenst voor ook t.b.v. het kleuteronderwijs de zelfde maatregelen te treffen als t.b.v. het lager onderwijs, zulks te meer, omdat het aantrekken van bevoegde leerkrachten niet eenvoudig is, en het ontbreken van een dergelijke regeling de ge neigdheid tot het aanvaarden van een betrekking als leidster ener kleuterschool te dezer plaatse afremt. Voorstel inzake wijziging van het plan tot vernieuwing van het oude gedeelte der openbare ver lichting. In de vergadering van 1 febru ari 1957 werd besloten een kre diet van 164.400.te voteren voor het vernieuwen van hei res tant der openbare verlichting in deze gemeente, hetwelk bij de ge deeltelijke vernieuwing van de straatverlichting in 1955 achter wege is gebleven. De uitvoering van dit restant moest ter hand worden genomen omdat de N.V. PNEM uit be drijf stechnische overwegingen 't bovengrondse elektriciteitsnet moest vervangen door kabels. Als gevolg hiervan moet de hui dige straatverlichting, welke ge baseerd is op het bovengronds net en welke bestaat uit arma turen aan de palen van het bo vengrondse net, worden omgezet in stalen masten. Dit kan nu eenmaal niet anders. In de dooi de PNEM te leggen kabels wor den dan 4 aders voor de openba re verlichting opgenomen. De hiervoor te betalen vergoeding bedraagt 3.10 per strekkende meter gelegde hoofdkabel of in totaal 39.060.—. Daarnaast zouden de kosten van de nieuwe straatverlichting ongeveer bedragen 125.340.—, in welk bedrag, met uitzondering van de kosten van bestrating, al le lonen en materialen zijii be grepen, welke nodig zijn voor 'n bedrijfsvaardige oplevering. Dit bedrag kon als volgt worden ge specificeerd 1. van der Duinstraat: 16 lichtmasten 11.825. 2. Raadhuisstraat: 34 lichtmasten 25.518. 3. Heistraat: 55 lichtmasten 39.039. 4. Julianalaan: 16 lichtmasten 7.656. 5. Wendelnesseweg 46 lichtmasten 34.854. 6. Hoofdstraat: 12 lichtmasten 8.448. 125.340.— Aan weerszijden van de wegen voor doorgaand verkeer zou na- trium-verlichting worden aange bracht, behalve in de Juliana laan, waar TL-dampen zouden worden geplaatst. Gezien de urgentie van de on derhavige voorzieningen besloot de raad tot uitvoering van de daaraan verbonden werkzaamhe den en daartoe een krediet te vo teren van 125.340 30.060 164.400.—. Een en ander heeft de gemeen te geplaatst voor de noodzaak ook t.a.v. de openbare verlich ting naar beperking in de beste dingen te, streven. Overleg tussen de N.V. PNEM en B. en W. heeft geleid tot een ander plan, waarvan de realise ring 111.154.zal vergen, d. w.z. 53.246.minder dan het oorspronkelijke plan. Bij het gewijzigde plan zijn de bovenvermelde kosten van het aanbrengen van straatverlich tingsaders in de te leggen hoofd kabels ten vólle gehandhaafd. De bezuiniging wordt echter gevonden door van de aan twee zijden van de betrokken straten geprojecteerde lantaarns voorlo pig slechts één zijde van de hier boven genoemde straten uit te voeren. Indien dit plan geheel zal zijn uitgevoerd, zullen alle bestaande lichtpalen door stalen lichtmas ten zijn vervangen. Wel staande lichtpunten dan nog alle op een onderlinge afstand van 60 meter van elkaar aan één zijde van de weg, maar het ligt in de bedoe ling om de lichtmasten, waarvan de plaatsing thans uit bezuini gingsoverwegingen achterwege moet worden gelaten, naderhand aan de overzijde van de weg en dan juist midden lussen de als dan reeds aanwezige lichtmasten te plaatsen. Voorstel tot het aangaan van een geldlening, groot 210.800. bij de N.V. Bank voor Ned. Ge meenten te 's-Gravenhage. Reeds meerdere malen moes ten B. en W. de aandacht vesti gen op de dringende noodzaak tot consolidatie van de vlottende schuld der gemeente, zonder evenwel in staat te zijn een daar toe strekkend voorstel aan te bieden. Thans heeft de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten te 's-Gravenha ge echter, met de opbrengst van de door institutionele beleggers beschikbaar gestelde fondsen een offerte kunnen doen voor 'n vas te lening, groot 210.800.te gen een rente van 4)4 en met een looptijd van 30 jaar. Conform de aanwijzingen van de Minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid zal de op brengst dezer lening ometen wor den aangewend tot consolidatie van de t.b.v. de woningbouw aan gegane vlottende schuld. Momenteel zijn de stichtings- kosten van de volgende com plexen nog niet door een vaste lening gedekt 1. 10 woningwetwoningen 1956 138.562.25 2. 14 idem 180.397.38 3. 12 idem 157.508.54 4. 6 idem 80.426.60 DE WERELD ROND „lm Prater blühen wieder die Baumen". Ge kent dit smeltende liedje wel, vrienden, waarbij u de romantiek als een onverteerbaar brok naar de keel welt en dat u doet verkeren temidden van dik ke, met bier gevulde Oostenrij kers, die koddig dansen in korte leren boekjes en met veel te klei ne groene gevederde hoedjes op. Servus Vergeet het maar „Im Prater blüteten die Hollander" is de nieuwste, meer met de rea liteit overeenkomende versie van dit lied. Die „Osterreichische Mannschaft hat gesiegt. Die Hol lander sind völlig ausradiert worden. Sieg Schmelzer Och, weet ge, vrienden, door gaans behoren wij niet tot dege nen die wekenlang met een vul- canische bloeddruk rondlopen over een schandaal in de sport wereld. De sportwereld heeft be wezen van zoveel kuiperijtjes en viezigheidjes aan elkaar té han gen, dat het zonde is daaraan z'n beste bloed te verkoken. Onze opwinding over de Oostenrijks- Duitse samenzwering van zondag j.I. is dan ook al weer geweken en heeft plaats gemaakt voor een diep respect. Een diep respect voor die elf Nederlanders, die in de sportonterende hel van het Prater-stadion waardig overeind zijn gebleven. Dit is een overwin ning die zwaarder telt dan welke zege in cijfers ook, want 't valt niet mee om temidden van het ordinairste voetbalpubliek dat ooit een tribune bevolkte, kalm verder te spelen; het is een wel haast bovenmenselijke opgave om tegenover voetbalgangsters als Dienst en Haummer zijn zelf beheersing te bewaren en het eist een bijzonder hoog moreel om onbewogen het feit te aanvaar den dat men ook op het voetbal veld door een Duitser verraden wordt. Nederland kan er trots op zijn een dergelijk elftal in het veld te kunnen brengen en wat ons betreft hebben deze elf jon gens zondag j.I. meer lauweren geoogst dan welk wereldkampi- oenschap ook hun zou kunnen schenken. Wat ons echter wel heeft ver baasd is dat ons elftal met die Oostenrijkers in één vertrek heb ben gedineerd na afloop van de match. Zelfs achter het alles en iedereen verbroederende sport- mombakkes kan men in zo'n ge- vai toch geen hap door de keel krijgen dachten wij. Maar ook dat hebben onze jongens nog klaar gespeeld. Wij zouden het beslist niet gedaan hebben. Ja, en dan zal in het najaar de returnmatch worden gespeeld in Amsterdam of Rotterdam. Tegen die tijd zal het beste Nederland se bloed natuurlijk weer begin nen te borrelen en, de Oostenrij- kers zullen dan ook beslist niet verwachten dat ze hier met ge- juich zullen worden ontvangen Een beetje wit om de neus 'zul len ze de Nederlandse arena be treden en misschien zijn ze wel zo wijs om de piraten Dienst en Haummer thuis te laten. Wij ho pen echter van harte dat dan niet alleen de Oranjëploeg de Oosten rijkers zal verslaan, maar dat ook het Nederlandse publiek zal tonen dat het uit een ander dan het Praterhout is gesneden. Laat die Oostenrijkse jongens spelen voor wat ze waard zijn zonder dat wij hun moreel aantasten met gejoel en gefluit. Tenslotte be hoeven we maar één ding te doen om de overwinning in ónze zak te hebben. Herr Schmelzer uitnodigen om ook hier eens te komen fluiten. Die Hollander und die Deut- schen sind ja doch immer Freun- den gewesen, was Strafstosz tur Holland Ach, was sie sagen, Herr Schmelzer Hoewel er in de 25 jaren van i93ü ot 1955 meer mensen afge maakt zijn dan in enige andere periode van de wereldgeschiede nis, is het leven op onze goede aarde toch onverwoestbaar ge bleken. In die 25 jaren namelijk is de wereldbevolking vermeer derd met 34 of wel 678 miljoen mensen, waarvan 215 miljoen in de laatste vijf jaren. Het meest verheugende is echter wel dat de kindersterfte aanzienlijk afneemt ook in de Aziatische landen, waar het voorheen in dit opzicht maar triest gesteld was. De Ne derlandse Antillen gaan met een kindersterftecijfer beneden één jaar van 2.03 procent aan de kop van alle landen der beide Ame- rika's. In Europa spant Zweden de kroon met een kindersterfte van slechts 17,4 per 1000 levend geborenen, gevolgd door Neder land met 20,1 in 1955 (in 1947 nog 33,5 Vrijwel overal in de wereld heeft de vrouw een langere le vensduur dan de man. Dit zal u niet verbazen wanneer ge be denkt dat het de mannen zijn die voor dag en dauw en bij nacht en ontij het brood en de aardap pelen bijeen moeten scharrelen, dat zij zich suf voetballen en zich uit de naad wielrennen. On derstaand staatje geeft een meer exacter overzicht van de gemid delde levenskans van een pas ge boren baby in een aantal landen Land jongen 'meisje Nederland 70,6 jaar 72,9 jaar Ver. St. 67,4 jaar 73,6 jaar Australië 66,1 jaar 70,6 jaar India 32,5 jaar 31,/jaar Thailand 48,7 jaar 51,9 jaar Chili 49,4 jaar 53,9 jaar Guatemala 43,8 jaar 43,5 jaar Groenland 32,2 jaar 37,5 jaar Egypte 35,7 jaar 41,5 .jaar Zoals ge ziet, ontbreken hier alle landen achter het ijzeren gordijn. Zeer terecht, zo menen wij, omdat de levenskans daar niet wordt bepaald door een sa menstel van physieke factoren, maar door het griezelige feit of men er al dan niet in slaagt aan de klauwen van een misdadig re giem te ontkomen. Hebben wij en gij, vrienden, ooit gedroomd dat een mens al gelukkig zou zijn met een sim pele levenskans En wat zijn wij hier in Neder land ondanks de bestedingsbe perking verschrikkelijk rijk, dat een man zonder angst 70,6 en een vrouw zelfs 72,9 jaar kan wor den. De gemeenteraad van Ko- ningslutter (Did.) heeft zonder hoofdelijke stemming het voor stel aanvaard om voortaan in de notulen het sluitingsuur van de vergadering weg te laten, omdat de echtgenoten der vroede vade ren dit uur vergeleken met het uur van thuiskomst. Wij willen ons niet opdringen, maar Tenslotte is er een niet ge ring gemeentelijk belang mee ge moeid. Total 556.994.77 Hieruit bliikt dat de thans aan geboden lening nog niet toerei kend is om de kosten van de wo ningbouw 1956 te dekken, zodat het streven van de Minister om de helft van de lening aan te wenden voor de woningbouw 1957, althans voor wat deze ge meente betreft, niet uitvoer baar is. In zijn| vergadering van heden avond zal de raad der ge meente Sprang-Capelle een voor stel in behandeling nemen tot 't doen uitbrengen van een rapport omtrent de productie-omstandig heden en de bedrijfsvoering van de landbouwbedrijven in Sprang- Capelle. Oirj de urgentie van 'n streek verbeteringsplan voor deze ge meente duidelijk te onderstrepen en om een duidelijk inzicht te ge ven in de agrarische situatie in deze gemeente, menen wij niet beter te kunnen doen dan ruime aandacht te wijden aan het door B. en W. inzake genoemd voor stel uitgebrachte pre-advies. Het pre-advies zegt o.m. Wij menen op niemand enige blaam te werpen, wanneer wij constateren, dat het peil waarop, en de omstandigheden waaron der in deze gemeente de boeren bedrijven geëxploiteerd worden, allerminst gunstig zijn te noe men. Iedereen, die op dit terrein geen vreemdeling is, weet, dat 't geen zin heeft deze feiten te ver bloemen of de plaatselijke land bouw mooier voor te stellen dan in werkelijkheid het geval is. Een rapport van het Land bouw Economisch Instituut be vat over de westelijke Langstraat de volgende zinsnede en pijn weg- wrijven met Mijnhardt's Hoofdpijnpoed^s^DooOO^cen^ OPTICJEN1

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 1