Waalwijkse en Langstraatse Courant GEMEENTERAAD DRUNEN Pachtprijs gemeentegronden met 25°|o verhoogd W. TIMMERMANS ZONEN De Heer C. P. van Dongen nam afscheid van Gemeentebedrijven Bestedingsbeperking brengt minder licht in Sprang-Capelle Assurantiën op elk gebied. i STASSAR BRILLEN WAALWIJK MAANDAG 3 JUNI 1957 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. 80e; JAARGANG No. 44 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal f 2.85 3.10 franco p. p. Advertentieprtj s 10 cent per mm. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 203, W AALWIJK TEL. 2821 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" Gemeenteraad Sprang-Capelle finder voorzitterschap van loco-bur- gemeester Winkelman kwam de raad der gemeente Sprang-Capelle vrijdagavond in openbare vergade ring bijeen. Allereerst hechtte de raad zijn goedkeuring aan het voorstel van B. W. tot aanstelling in vaste iienst van de arbeidscontractant M. Verhagen. Betrokkene heeft zich in het afgelopen proefjaar doen ken nen als een betrouwbaar en be kwaam arbeider. Het rangen- en bezoldigingsbe sluit 1955 werd in dier voege gewij zigd, dat de vergoeding voor de schoonmaakster van de openbare kleuterschool werd vastgesteld op 399.per jaar. Verder zal 't aan tal gemeentewerklieden met 1 wor den uitgebreid en worden gebracht op 9. Tevens stelde de raad een in structie vast voor de schoolschoon- maakster van het gemeentehuis. Ook werd een verordening vastge steld tot regeling van de vergoeding van verplaatsingskosten aan de leidsters der openbare en bijzonde re kleuterscholen in de gemeente, alsmede een verordening op de hef fing en invordering van schoolgeld voor 't openbaar kleuter-onderwijs. De huur van het pand Heistraat 143 werd overeenkomstig het voor stel van B. en W. vastgesteld op 950.- per jaar. Aan mevr. de Wed. C. v. Beek-de Rooy en aan de heer A. Ophorst werd gedeeltelijke kwijt schelding van pacht verleend, resp. tot een bedrag van 82.69 en 38. Goedkeuring hechtte de raad ook aan het voorstel van B. en W. tot 't verlenen van een opdracht tot het opstellen van een rapport omtrent de agrarische omstandigheden in de gemeente. De heer Mayers gaf ui ting aan zijn voldoening over dit voorstel en dankte B. en W. voor hun bemoeiingen in deze. De heer v. Caem juichte het voorstel even eens toe, doch vroeg of 't niet wen selijk zou zijn geweest dat de boe renstand zelf meegewerkt had door bijv. financiële deelname. De voor zitter antwoordde dat hier sprake is van het doen instellen van een on derzoek en dit achtte hij toch wel een gemeentetaak. Bij het uitvoeren van het streekverbeteringsplan zelf, zal de boerenstand inderdaad zijn medewerking moeten verlenen. De heer Ros kon zich eveneens ten volle met het voorstel vereni gen, doch wilde toch graag weten wat de boeren zelf hiervan zeggen. Welke mogelijkheden liggen hier voor de kleine boeren en is het niet zo dat een aantal kleine boeren door dit plan zullen worden gedupeerd? Men zal de kleine boerenstand moe ten respecteren en het mag niet zo zijn dat men met door deze boeren ongewenste maatregelen gaat in grijpen, aldus de heer Ros. De voorzitter onderstreepte nog maals dat het hier nog slechts een onderzoek geldt. Verder is wel uit besprekingen met vertegenwoordi gers va nde boerenstand gebleken dat de boeren voorstanders zijn van dit plan. Uiteraard is er geen sprake van dat hier dictatoriale maatrege len, in welk opzicht dan ook, zullen worden genomen. Enkele wijzigingen van de alge mene politie-verordening werden door de raad goedgekeurd. Onder meer werd een nieuwe bepaling op genomen met betrekking tot de ver plichting tot het vegen of doen ve gen van de schoorsteen ter voorko ming van brand. Op een desbetreffende vraag van de heer Vos antwoordde de voorzit ter, dat de controle op de naleving van deze bepaling berust bij de brandweer en de politie. De heer Timmermans wees in dit verband op de noodzaak van een veel strengere naleving van de A.P.V. Er worden, aldus spreker, enorme vernielingen aangericht aan de bomen, waarbij men op de meest ergerlijke wijze te werk gaat. De voorzitter was van mening dat spr. een wel wat al te somber beeld ophing. Er blijven toch altijd nog meer bomen staan dan er worden vernield. Bovendien is 't ten enen male onmogelijk om elke baldadig heid te voorkomen. De heer Ros wees op het euvel van de loslopende honden. Onlangs had hij er nog 5 bij elkaar gezien. Hij meende dat er in de gemeente op dat punt een zeer ongewenste toestand bestond. Ook dat vond de voorz. overdre ven. Overigens is het zo, dat de ei genaar aansprakelijk is voor 't doen en laten van zijn hond. Daarmee is het euvel echter niet opgelost, meende de heer de Raat, want tegen een gering bedrag kan men zich tegen dergelijke schade verzekeren. Gewoon neerschieten was nog het beste, meende hij. De voorzitter zag de zaak niet zo eenvoudig, doch maakte aan de dis cussie een einde met de opmerking dat deze aangelegenheid momenteel niet aan de orde was. Gronden werden aangekocht in 't uitbreidingsplan Nieuwevaart en te j Sprang. Aan de westelijke zijde van de Dick Flemmingstraat werd in dustrieterrein verkocht ten behoeve van de bouw van een cartonnage- fabriek. Het voorstel van B. en W. tot het aangaan van een geldlening met de Bank voor Ned. Gemeenten t.b.v. de woningbouw tot een bedrag van 210.800.-, werd door de raad goed gekeurd, alsmede het voorstel om met de Gemeentelijke Instelling voor Maatschappelijke Zorg een geldlening aan te gaan tot een be drag van 25.000. In verband met de investerings beperking is het plan tot vernieu wing van het oude gedeelte dei- openbare verlichting in die zin ge wijzigd, dat aan de v. d. Duinstraat, Raadhuisstraat, Heistraat, Juliana- laan, Wendelnesseweg en Hoofd straat de lichtmasten voorlopig slechts aan één zijde van de weg zullen worden geplaatst op een af stand van 60 meter. Later zullen dan aan de overzijde van de weg, juist tussen de reeds aanwezige lichtmasten, dé overige lichtmasten worden geplaatst. Een en ander be tekent 'n bezuiniging van 53.246.-. De raad voteerde voor dit nieuwe plan een bedrag van 111.154. De heer Mayers wilde het aan brengen van verlichting langs de Hogevaart, zoals in de begroting was gepland, doorgevoerd zien. De voorzitter antwoordde, dat dit niet mogelijk zou zijn, omdat deze vernieuwing van de openbare ver lichting verband houdt met een door de PNEM geplande verkaveling van het bovengrondse net. Hiermee gaan zeer hoge kosten gepaard. De ge meente kan geen invloed uitoefenen O" de verkaveling van de PNEM. Goedgekeurd werd de rekening 1955 van de Gem. Instelling voor Maatschappelijke Zorg en tevens werd de gemeenterekening over het dienstjaar 1955 vastgesteld. Koninklijke goedkeuring was bin nengekomen op het verzoek van de gemeente om de openbare kleuter school in de Schrevelstraat de naam te geven van Prinses Beatrixschool. i Tot voorlopig hoofdleidster aan deze school is door het gemeentebestuur aangesteld mej. J. F. Wagner uit Rotterdam. Met betrekking tot het voorstel tot waarborgen van rente en aflos sing van een door derden te sluiten hypothecaire geldlening, bleef de raad ten slotte in besloten vergade ring bijeen. W A A L W IJ K I „Men kan niet genoeg goeds van hem zeggen" ter. Voor uw ijver, plichtsbe trachting en zorgen zeg ik u al lerhartelijkst dank, aldus wet houder Smolders, die ook mevr. v. Dongen in dit dankwoord be trok. Hij wenste beiden het ge not van een rustige levensavond toe. zDe heer v. Vliet, directeur van Gemeentebedrijven schetste even eens inhet kort de ontwikkeling van het bedrijf, waarin de heer v. Dongen aanvankelijk als eni ge vakman werkzaam was. Het feit dat de gehele uitbouw van het bedrijf in eigen beheer is ge schied, getuigt van een bijzonde re activiteit, aldus de heer van Vliet, die verder onderstreepte dat ziekte en tegenslag nooit eni ge terugslag op het werk van de heer v. Dongen hebben gehad. Ik acht het een voorrecht u onder mijn medewerkers te hebben ge had, aldus spr. De heer v. Vliet roemde verder de nauwgezette plichtsbetrachting, de onkreuk baarheid en de grote vakbe kwaamheid van de heer v. Don gen, die zich daardoor, maar vooral ook door zijn grote be scheidenheid, bij allen die met hem samenwerkten, zeer gezien heeft gemaakt. Wij zullen met vreugde terugzien op de tijd dat wij met u hebben samengewerkt, aldus spr. Namens het personeel bood de heer v. Vliet de heer v. Dongen een pick-up met automa tische platenwisselaar en een 5- tal langspeelplaten aan. Mevr. v. Dongen kreeg bloemen aange boden. Namens het personeel van de centrale administratie sprak nog de heer Swarts, hoofd van deze dienst. Hij bracht dank voor de prettige samenwerking met de heer v. Dongen. Voor ons zijt ge altijd een vertrouwd en eerlijk mens geweest. Wij wensen u en uw echtgenoot een gelukkige toe komst toe. Gij neemt nu afscheid van ons, maar de vriendschap en de sympathie voor u zullen altijd blijven bestaan, aldus de heer Swarts. Tenslotte sprak de voorzitter van de Arka, afd. de Langstraat, gemeentesecretaris Vlaar. Hij schetste de heer v. Dongen als 'n bescheiden man, die echter juist door zijn bescheidenheid een grote werkkracht heeft getoond. Het bestuur van de Arka, stelt 't zeer op prijs dat ge bijna alle vergaderingen van de afdeling hebt bijgewoond en dat ge altijd een grote belangstelling voor de activiteiten van de bond aan de dag hebt gelegd. Daarvoor, maar vooral voor uw goede voorbeeld voor de jongeren, mag ik u nu van harte danken. Spr. hoopte dat de heer v. Dongen, die reeds vanaf de oprichting van de afde ling lid van de Arka is geweest, ook in de toekomst lid van de bond zal blijven. Als blijk van waardering bood de heer Vlaar de heer v. Dongen een fruitmand aan. In enkele welgekozen woorden dankte de heer v. Dongen de di verse sprekers voor de waarde rende woorden en voor de wijze waarop men van hem afscheid heeft willen nemen. Op voorstel van de heer van Vliet werd er 'n plaatje gedraaid op de nieuwe pick-up. Monteurs doken onder en achter tafels, ont rolden draden en duwden stek kers in contacten. Maar toen bleek dat een pick-up toch weer wat anders is dan een lichtmeter, 't Fraaie apparaat gaf geen licht, Iaat staan muziek. De waterlei ding- en gasmannen zaten al wat smadelijk te lachen, toen plotse ling na wat inleidend gebrom de muziek kwam. En met de muziek de wijn en sigaren, zoals dat in een net gemeentehuis hoort. yrijdag was het de laatste dag dat de heer C. P. v. Dongen in dienst was van het gemeente lijk gas-, licht- en waterbedrijf. Sinds zaterdagmorgen namelijk behoort de heer v. Dongen tot de schare der gepensioneerden, tot het leger der werkers dus dat na een arbeidzaam leven van een welverdiende rust geniet. En om dat de heer v. Dongen wel een heel bijzondere werker in dienst der gemeente is geweest, werd dit afscheid vrijdagmiddag in de raadszaal met enige feestelijk heid omkranst. Burgemeester Teijssen zei in zijn korte toespraak tot de heer v. Dongen, dat deze met dit af scheid een betekenende en lang durige periode afsloot. Beteke nend omdat hij in verschillende hoedanigheden de gemeente ge diend heeft. Via de functies van monteur en chef-monteur is hij opgeklommen tot opzichter. Gij zijt een ambtenaar geweest die iets betekende, aldus de burge meester, die verder de grote zorg en toewijding onderstreepte, waarmee de heer v. Dongen zijn werk in gemeentedienst heeft verricht. Gaarne en met nadruk citeerde spr. een uitlating van de directeur van Gemeentebedrijven de heer v. Vliet: „Men kan niet genoeg goeds van hem zeggen". Dit is geen gemeenplaats, maar een uitzonderlijk eervolle ver melding. Hiermede is uw werk in gemeentedienst op wel heel bijzondere wijze gekarakteriseerd en ik wil daaraan dan ook niets toevoegen, aldus burgemeester Teijssen. Spr. onderstreepte ver der nog het feit dat de heer van Dongen een belangrijk aandeel heeft gehad in de uitbreiding van het gemeentelijk elektrici teitsbedrijf, vooral mede dank zij het feit dat hij altijd met wie hij samenwerkte, wist vooruit te zien. Het gemeentebestuur wil u vandaag dan ook zeer hartelijk en spontaan danken voor 't vele dat gij in dienst van de gemeente hebt gedaan en het wenst u een goede gepensioneerde tijd toe. Als blijk van waardering over handigde burgemeester Teijssen de heer v. Dongen een geschenk onder couvert. Wethouder Smolders schetste het ontstaan en de ontwikkeling van het gemeentelijk electrici- teitsbedrijf, waarbij de heer van Dongen practisch vanaf de op richting in dienst is geweest. Op 3 mei i920 werd in Waalwijk de eerste stroom geleverd en op 15 mei d.a.v. trad de heer v. Dongen in dienst. Gij hebt, aldus wet houder Smolders, een belangrijk aandeel gehad in de opbouw van het bedrijf. In 1928 werd de heer v. Dongen bevorderd tot chef- monteur. Spr. illustreerde de ont wikkeling van het G.E.B. met en kele sprekende cijfers. In 1920 werd 62.000 KwU stroom gele verd, thans 5.000.000; thans telt het bedrijf 11 onderstations te gen 3 in 1920; het kabelnet be droeg in 1920 8V2 km., thans 70 km. Na de oorlog werd de heer v. Dongen bevorderd tot opzich- iar E ECHQWN HEI ZUIDE De raad der gemeente Drunen kwam vrijdagavond in openbare vergadering bijeen ten gemeentehuize. Binnen een uur werkte de raad zich door een agenda van 17 punten heen waaronder o.a. het voorstel tot de bouw van nieuwe woningen, de aan- en verkoop van grond en het verstrekken van een crediet voor het instellen van een sociaal-economisch on derzoek. Na de notulen, die behoudens enkele kleine wijzigingen werden goedgekeurd en de ingekomen stukken, kwam aan de orde het beschikbaar stellen van gelden aan het bestuur der R.K. Jongensschool te Elshout voor vervanging van door brand vernielde inventaris. De kosten werden geraamd op pl.m. f 2500. -Welk bedrag door de ver zekering zal worden uitgekeerd, staat nog niet vast. De raad verleende zijn goedkeuring. Verder was aan de orde het voorstel tot verlenen van voorschotten t.b.v. het kleuter onderwijs in 1957. De vergoeding is be paald op f 650 per lokaal en f 8.50 per leerling. De voorschotten bedroegen voor Drunen f 7189,33, voor Elshout f 1895.-. De raad keurde dit goed. Punt 5 was het voorstel tot aankoop van grond. Hierover zegt het pre-advies Zoals de raad bekend is, is er een uit breidingsplan in voorbereiding, betrekking hebbende op het tussen de Burg. v. d. Heij- denstraat en de spoorlijn gelegen gebied. Reeds thans hebben B. en W. met diverse eigenaren contact opgenomen, teneinde te trachten de grond langs minnelijke weg aan te kopen. Hierbij hebben reeds diverse eige naren zich bereid verklaard hun grond aan de gemeente te verkopen; deze eigenaren zijn: M. C. Aerts, Parallelweg 4; H. C. Brok, Grotestraat 63; Wed. M. A. van Drunen-van Rooij, Grotestraat 85; Chr. J. van Wezel, Schoolstraat 18; P. W. M. Klijn, Kapelstraat 19; Coma. J. Brok, Kapelstraat 22; Wed. van Seters te Waalwijk. Als grondprijs hebben B. en W. hierbij gesteld f 0.42 per m2 voor de grond gele gen tussen de Burg. van der Heijdenstraat en het Noulandse Pad. Deze laatste grond is van aanmerkelijk betere kwaliteit zoals bekend zal zijn. De eventuele pachters zullen te zijner tijd door de gemeente schadeloos gesteld worden, voor zover zij niet gecompenseerd kunnen worden met vervangende pachtgrond van de gemeente. In januari 1956 heeft de Stichting Lips' Woningbouw grond te koop gevraagd voor de bouw van 27 woningen aan de noord zijde van het uitbreidingsplan „De Bra ken". Destijds kon nog niet alle benodigde grond worden overgedragen, omdat de ge meente hierover nog niet kon beschikken. Van deze 27 woningen zijn er momenteel 20 in uitvoering. Ter verkrijging van de nodige grond voor de andere 7 woningen, die deel uit maken van hetzelfde bouw plan, is een onteigeningsprocedure aanhan gig gemaakt, waarvan de onteigening thans reeds uitgesproken is, en die dus spoedig tot een eind zal komen. Voor deze 7 wo ningen is ook reeds rijkspremie toegekend, en het ligt in de bedoeling deze gelijktijdig met de andere te bouwen. Ten einde dit mogelijk te maken is het nodig, thans een besluit te nemen de betreffende gronden aan de Stichting Lips' Woningbouw te ver kopen, zodra de grond definitief eigendom is van de gemeente. De grond is gelegen in dat gedeelte van het uitbreidingsplan, waar voor een grondprijs geldt van f 6.25 p. m2. De heer Ploegmakers vroeg of deze prijs van bovenaf was bepaald. De voorzitter antwoordde dat deze prijs was bepaald in overleg met de bevoegde instanties. De ondergrond van het voormalige raadhuis is indertijd tegen een geringe ver goeding in pacht gegeven aan mej. C. Vis sers en de Gez. van Vugt. Door de Gez. van Vugt, alsmede door de nieuwe eige naar van Hotel Vissers de heer v. Doorn wordt thans gevraagd dit perceeltje, voor zover het thans bij betrokkenen in gebruik is, aan hen te willen verkopen. De opper vlakte van het betreffende terreintje is ruim 100 m2. Bij inwilliging van het ver zoek is dhr. van Doorn bereid zijn mede werking te verlenen tot verbreding van het voor zijn pand gelegen trottoir. De raad besloot aldus en stelde de ver koopprijs vast op f 9.50 per m2. Men juichte deze verkoop toe, daar ter plaatse nu de nodige verbeteringen konden worden aangebracht. Aangezien de pachtprijzen alhier steeds aan de lage kant zijn geweest, besluit de raad de pachtprijzen met 25 te verhogen. Afwijzend werd beslist op het verzoek van de heer P. Verduijn om volledige ver goeding met terugwerkende kracht van reiskosten i.v.m. schoolbezoek van leer plichtige kinderen. Over dit punt werd uitvoerig van ge dachten gewisseld, waarbij men eenparig van mening was, dat men binnen het raam der eertijds opgemaakte regeling moest blijven. De voorzitter noemde de regeling ten aanzien van vergoeding reiskosten in Drunen zeer soepel. Aan de orde was verder het voorstel tot het verpachten van gemeentegronden. De heer Brok merkte op dat hij hiermede accoord kon gaan als tenminste straks het niet zo zou zijn dat zij, wier grond onteigend zou moeten worden, meer uitbetaald zou den krijgen. De voorzitter wees er op dat hiervoor geen gevaar bestond. De heer Ploegmakers vroeg ook of de sportvelden al spoedig meer westwaarts zou den worden gelegd. De voorzitter merkte op dat een sub commissie van de agrarische commissie hierover spoedig uitspraak zou doen. De raad keurde de grondaankoop goed. Verder was aan de orde het voorstel tot het bouwen van nieuwe woningen, het aan vragen van de rijksbijdrage hiervoor en het beschikbaarstellen van het benodigde cre- crediet. Het voornemen bestaat binnen afzienbare tijd over te gaan tot de bouw van 20 - 25 nieuwe woningen. Dit contingent zal waar schijnlijk als volgt worden gerealiseerd. Er zullen pl.m. 15 woningwetwoningen en eni ge premiewoningen gebouwd worden, ter wijl gepoogd zal worden de rest beschik baar te stellen voor eigen-bouwers althans voorzover tijdige realisering van hun plan nen in 1957 nog mogelijk is. In verband met dit punt merkte de voor zitter op dat hij de woningtoewijzing in 1957 goed zag en gegronde hoop had dat de gemeente met een goed contingent uit de bus zou komen. Om te zorgen dat men zou kunnen doorwerken, achtte hij het van belang dat het dagelijks bestuur der ge meente machtiging tot'handelen had. De heer van Sprang vroeg hoe het stond met de grond en hierop antwoordde de voorzitter dat tot van Riel in het uitbrei dingsplan de zaak rond was. De heer Fortuijn vroeg of er nu ook wat meer betere en grotere woningen gebouwd konden worden. Volgens de voorzitter zal men trachten 4 of 6 middenstandswoningen te bouwen. De heer de Veer waarschuwde er voor dat men daar waar de nood het hoogst was eerst zou bouwen en dat was in dit geval bij de arbeiders. En dan ook arbeiderswo ningen voor grotere gezinnen, die met de huidige regelingen in de verdrukking ko men. De voorzitter wees er op dat het grootste gedeelte steeds woningwetwoningen zijn en dat men met 6 middenstandswoningen te genover de vele woningwetwoningen wel aan de lage kant staat. Wat de grote woningen betreft, wees de voorzitter op de van boven opgelegde be palingen. Het streven naar eigen woningbezit werd ook nog even in het debat betrokken en de heer Ploegmakers wees op steun aan de K.V.P., die grotere woningen wil voor grote gezinnen. De raad keurde het voorstel goed. Het voorstel tot het aangaan van een kasgeldlening voor een bedrag tot twee mil joen gulden keurde de raad goed, alsmede het aangaan van een vaste kasgeldlening tot een bedrag van f 182.700. Premie in verband met de premierege ling woningverbetering en -splitsing, werd toegekend aan J. C. A. Lommers. Het ge meentelijk aandeel bedroeg f 466.67. De ondergrond van het voormalige raad huis werd op voorstel van B. en W. ver kocht. Het pre-advies zegt hierover De heren van Sprang en R. van Drunen hadden nog enkele kleine opmerkingen over de pachtprijzen. De raad keurde het voorstel echter ver der ongewijzigd goed. Verder was aan de orde het voorstel tot het toekennen van een subsidie van f 1500 aan de plaatselijke afdeling van de N.C.B., als bijdrage in de kosten van een huishoud kundig onderzoek. Hierover zegt het pre-advies De R.K. Boerenbond Drunen - Elshout heeft een verzoek ingediend om een sub sidie van f 1500 voor het bekostigen van, een huishoudelijk onderzoek als voorberei ding op het streekverbeteringsplan „de Langstraat". Het onderzoek zal gehouden worden door de Agrarisch-Sociale Voor lichtingsdienst van de N.C.B. te Tilburg. Eenzelfde onderzoek wordt thans gehou den in Vlijmen. B. en W. zijn van oordeel, dat een huis houdelijk onderzoek zowel voor de agrari sche bevolking van Drunen, als voor de ge meente in haar geheel, speciaal ook met het oog op de veranderde structuur van de gemeente, van groot belang is te achten. De voorzitter wees nog eens op de op handen zijnde ruilverkaveling en structuur verandering der gemeente en achtte een dergelijke subsidie derhalve verantwoord. De raad keurde dit voorstel goed. Met agendapunt 16 krijgt de Bossen meer licht. De raad keurde goed dat er 13 licht masten worden gezet, n.l. 10 in de Bossen en 3 langs de Hogeweg. De kosten zijn ge raamd op f 3372. De heer R. v. Drunen liet zich eerst goed inlichten waar de licht punten precies zouden komen. Verder was nog aan de orde 17. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot beschikbaarstelling van een crediet, nodig voor het instellen van een sociaal-economisch onderzoek. Hierover zegt het pre-advies Met de Planologische Dienst zijn de laat ste tijd enkele besprekingen gevoerd aan gaande de uitbouw en de uitbreiding van de gemeente in de naaste toekomst, dat wil zeggen in de komende 10 tot 15 jaar. De huidige uitbreidingsplannen zijn niet op deze periode gebaseerd en voor de toe komst moet derhalve naar andere mogelijk heden worden uitgezien. Om een goed ge fundeerd uitbreidingsplan voor een meer langere periode te kunnen opstellen is het voor de Planologische Dienst nodig een be ter inzicht te krijgen in de toekomstige groei, ontwikkeling en structuur van da gemeente. Daartoe zal deze Dienst de be schikking moeten krijgen over de hiervoor nodige gegevens. Deze gegevens en inzich ten kunnen niet door de Panologische Dienst zelf verzameld en opgesteld worden, doch hiervoor is het nodig een speciaal, deskun dig bureau in te schakelen, dat zelf dien aangaande een onderzoek instelt en aan de hand van de verkregen uitkomsten en be hoeften hieruit de nodige conclusies trekt. Het hiervoor aangewezen instituut voor Noord-Brabant is het E.T.I. (Economisch Technologisch Instituut) te Tilburg, dat zijn speciale deskundige krachten daarvoor beschikbaar heeft en in Noord-Brabant voor tal van gemeentebesturen reeds derge lijke opdrachten heeft uitgevoerd en alsnog uit te voeren heeft. Ook naar de mening van B. en W. is de opstelling van een sociaal-economisch rap port voor een juist inzicht in de ontwikke ling van de gemeente van het allergrootste belang te achten. In verband hiermede hebben B. en W. bereids contact opgenomen met voormeld Instituut om enig inzicht in de kosten te krijgen. Momenteel is hieromtrent nog niets bekend. De voorzitter deelde mede dat de kosten geraamd zijn op f 7000 tot f 10.000. Het onderzoek zou pl.m. half 1958 gereed kun nen zijn en spreker onderstreepte nog eens extra de noodzakelijkheid van een dergelijk onderzoek. De heer Lommers meende als eis te moe ten stellen dat het onderzoek het bedrag van f 10.000 niet te hoven mocht gaan en de heer van Sprang vond het raadzaam dat t.z.t. een commissie uit de raad zou wor den benoemd, die het uitgebrachte rapport mede zou onderzoeken. Over deze punten werd men het eens en de raad keurde het voorstel goed. De heer Lommers wilde aan het einde van deze vergadering nog een voorstel doen, n.l. voor het houden van de rondvraag orriciENi niet na, maar tijdens de raadsvergadering. De voorzitter merkte op dat dit punt niet op de agenda stond en dit met schriftelijk verzoek van de heer Lommers pas een vol gende maal aan de orde kon komen. De voorzitter zag echter de wenselijkheid van een dergelijke openbare rondvraag niet

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 1