WAALWIJK Waalwijkse en Langs Courant electra Een praatje over E.H.B.O. Philips Televisie Jan van Dongen Blaupunkt Jan van Dongen Jan van Dongen Dit blad kunstkring waalwijk. PRIMA horloges H. STASSAR - WAALWIJK Lü.' J&SL ii1! VRIJDAG 7 JUNI 1957 Uitgever lil Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN verschijnt 2 x per week. E Eara HEI ZUIDEN 80e JAARGANG No. 45 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal f 2.85 3.10 franco p. p. Advertentieprijs; 10 cent per mm. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES: „ECHO" EXAMENS. Op het op 5 juni j.l. te Eind hoven gehouden examen voor stenografie en macliineschrijven slaagden de volgende dames: enVoor stenografie Duits Mej. Dora Hurkmans. Voor machineschrijven Tr. Vrinte, Tonny Thijssen, Josee Nijssen, Mies de Rooij, Jo de Werd, Mieke Roksnoer. Allen genoten hun opleiding bij de Eerw. Zusters, le Zeine 7 alhier. Programma seizoen 19571958. Donderdag 19 september Toneelavond Puck. Puck heeft een veel grotere bezetting gekregen en een uit gebreid repertoire. Dinsdag 8 oktober Filmavond Mr. Hustinx, Pakistan. Velen herinneren zich onge twijfeld de prachtige films van Mr. Hustinx. Dinsdag 22 oktober Pantomime ensemble Jean Soubeyran, m.m.v. Jean en Brigitte Soubeyran, Günter Titt, Eberhard Frei, Frithjof Zeidler, Bettina Falckenberg, Jacques Zgierski. Een hoogtepunt van het ko mende seizoen. Dinsdag 5 november Het Rotterdams Toneel. Dinsdag 19 november Susana en José, de beroemde Spaanse dansers voor de twee de keer te Waalwijk. M.m.v. Pepe de la Matrona, zang; Paco Hernandez, guitaar en Ramon Castillo, piano. Dinsdag 3 december Filmavond. Donderdag 19 december Kooravond door 't Collegium Musicum Amstelodamense o.l. v. Toon Vranken, een van de beste koren van Nederland. Dinsdag 14 januari Toneelavond Puck. Januari Het Brabants Orkest o.l.v. Hein Jordans. Woensdag 12 februari Toneelavond „Theater". Dinsdag.25 februari Lezing met films door Jan van Eechoud over Nieuw-Guinea. Maart Toneelavond. Dinsdag 25 maart Het Albeneri Trio, 't beroem de Amerikaanse trio. Ward Davenny, piano. Giorgio Ciompi, viool. Benar Heifetz, cello. ,The Albeneri Trio has no ri vals" (Montreal Daily star). April Filmavond. PRISMA horloges OPENBARE LESSEN OP DE R.K. HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL. In de lokalen van de R.K. Huis houd- en Industrieschool alhier wer den op dinsdagavond, woensdag middag en woensdagavond openba re lessen gegeven, waarbij de ou ders van de daar schoolgaande meisjes, alsmede zij die straks haar dochtertjes er heen zullen sturen, een kijkje kwamen nemen. In de diverse theorie- en praktijklokalen waren de meisjes bezig met haar dagelijkse arbeid, terwijl op ban ken en tafels haar werk ter expo sitie weas neergelegd. Verreweg 't grootste aantal leer lingen volgt de „primaire" cursus sen, na 6 klassen van de lagere school te hebben gevolgd. Deze pri maire opleiding duurt 2 jaar en is een aansluiting op het lager onder wijs, waarbij deze meisjes reeds hun richting kiezen in de huishoudelijke vorming. Naast de vakken die ze er volgen, als rekenen, Nederlandse taal e.a., krijgen ze ook de A.V.O.; dit is het Algemeen Vormend On derwijs, dat hun in taken wordt bij gebracht op een prachtige en inte ressante wijze. Naast de theorie in warenkennis, (prijs- en kwaliteits vergelijking) wassen, keuken, ko ken, voedingsleer, poetsen, kinder verzorging, schrijven en actualitei ten, krijgen ze de praktijk in naai en, persen, patroon-tekenen, ver stellen, haken, breien enz. Eveneens wordt hun gymnastiek, E.H.B.O. en toneel gegeven. Deze vakken beho ren alle tot de algemeen huishou delijke vorming en als de meisjes het met goed gevolg hebben doorlo- pen, ontvangen zij hiervoor een ge tuigschrift, waarna (na 2 jaar) zij zich verder kunnen bekwamen voor de opleiding naaien, (lingerie en costumes) en stofversiering en voor de assistentie huishouding. Voor 't laatste gelden de vakken kinderver zorging, gezinshulp en verpleeg hulp. Verder zijn er nog losse cursussen in 't schoenstikken: diploma A voor eenvoudig stikken, omboeken, plak ken, en diploma B voor uitgebreide stikkerij-werkzaamheden, als sier- stikken, boren, perforeren, knoops gaten stikken enz., waarbij verder nog komt het snitlezen en theorie van de schoen in deze afdeling. Meisjes die 3 jaar Mulo, H.B.S. of M.M.S. achter de rug hebben, kun nen de vormingsklas bezoeken, die 1 jaar duurt. Hierin krijgt men les in de algemene huishoudelijke vor ming in eigen gezin. Ook volgen zij lessen voor de verpleegster-oplei ding, lerares aan een huishoud school, opleiding voor maatschap pelijk werkster of voor diëtiste. Gfioresrx.207 ret.2/90 wmcwuk tholieke Onderwijzersbond Bisdom Den Bosch, die woensdagavond in Hotel Verwiel werd gehouden, had een betrekkelijk kort en niet uitermate belangrijk huishoudelijk deel, het verlengstuk van de vergadering, 1 een filmvoorstelling, verzorgd door de N. V. Esso-Holland, was bijzonder boeiend. Voorzitter Van der Plas heette bij de aanvang van de vergadering der aanwezi- gen hartelijk welkom, waarna de secretaris de heer C. van Dongen, de notulen van de vorige vergadering voorlas. Er had nog een verkiezing plaats van een bestuurslid, omdat de vorige ledenvergade ring besloten was een bestaande vakature in het bestuur open te laten voor een afge vaardigde van de Kleuterleidsters, die sinds kort in het Kath. Onderwijzers Verband zijn opgenomen. Gekozen werd mej. Jeanne Vissers te Elshout. Het bestuur deed vervolgens verslag van de Algemene Vergadering van de K.O.B., die op 23 april te Den Bosch was gehou den en eveneens een verslag van de K.O.V.- vergadering op 24 april te Utrecht gehou den. De geestelijk adviseur, de Zeereerw. heer Moderator Stevens sprak een geestelijk woord tot de vergadering. Men kwam vervolgens tot de bespreking van de viering van het 60-jarig bestaan van de K.O.B. Bisdom Den Bosch. Het bestuur kon echter nog niet met een afgerond plan ter tafel komen; nadat uit de vergadering enkele suggesties waren gedaan, werd be sloten, dat het bestuur een feestelijk pro gramma voor deze jubileumdag uit zal werken. Met bijzonder veel belangstelling hebben daarna de aanwezigen gekeken naar een drietal films, die door de N.V. Esso-Hol land werden gedraaid. De films waren ge- titeld: The Story of Colonel Drake; The Third River en Vakantietocht door Florida. ZELFBEDIENINGSZAAK GEOPEND. Hierboven is in het kort het plan der R.K. Huishoud- en Industrie school samengevat. Deze uiteenzet ting gaf Mej. v. d. Slobbe, de direc trice, na de rondgang van woens dagmiddag, in de gymnastiekzaal, alwaar de moeders van de kinderen aanwezig waren tijdens de show der meisjes. Zij zeide o.m. dat het een groot genoegen was thans het werk van de kinderen te laten zien, en 't mag zéér zeker gezien worden. In de zeer doelmatige lokalen wordt alles in het werk gesteld de lessen zo aangenaam mogelijk te maken. Alle lokalen zijn nog niet klaar, doch dat duurt niet lang meer. Dan zal het onderwijs nog beter tot z'n recht komen. Het grootste deel van de opvoeding van het kind is daarin gelegen, dat de ouders de meisjes een kans moeten geven zich te bekwamen op huishoudelijk ter rein. Zij moeten belangstelling to nen in het werk van de meisjes. De schoolbezoek, opdat de kinderen waarin de ouders het werk van de meisjes zien beschreven. Hierdoor blijven zij op de hoogte met de les sen van de meisjes. Bevorder het schoodbezoek, opdat de kinderen ook „bij" blijven. Hier wordt ge tracht te zorgen, dat de leerlingen plezier in het werk krijgen, want dit is een voorname factor bij het meisje op school. Belangstellenden kunnen zich 's woensdagsmiddags en donder - avonds tot de directrice wenden, die te allen tijde bereid is eenieder te woord te staan. In het bijzijn van een groot ge tal moeders, werd het werk van de meisjes in de show getoond. Met eenvoudig schortje en modern cos tume paradeerden de meisjes voor het publiek. Veel was er te zien om trent datgene wat in de loop der cursussen is geleverd. De jonge, maar veelbelovende pianist Nan Sluymers zorgde voor een muzi- klae omlijsting, zowel vóór als on der de show. Straks, als deze me isjes de school verlaten, zllen zij dankbaar terug zien naar hetgeen zij daar hebben geleerd. Vooral in deze tijd is een goede, maar ook huishoudelijke en vakkundige vorming nodig. ST. CRISPIJN OP CONCOURS NAAR LEERDAM. Op 2de Pinksterdag zal de Waal wijkse harmonie St. Crispijn deel nemen aan het muziek-concours te Leerdam, in de afdeling „Uitmun tendheid". Het verplichte nummer is „Zeeuwsche Reiendans, suite, van Jan Morks, arr. E. M. Mellema; en het gekozen nummer „Flotte Bur- sche", ouverture van Frans von Suppé, arr. Karei Veenendaal. De generale openbare repetitie zal plaats hebben op zaterdagavond 8 juni 's avonds om half 9 op de kiosk op het Raadhuisplein. Wij wensen de harmonie van har te het beste sukses op dit zware concours. Er is met grote ijver, met volhardende ambitie, onder bezie lende, deskundige en onverflauwde ijver van de directeur, de heer A. Duyvelaar, intens gerepeteerd, zo dat wij met vertrouwen de uitslag tegemoet zien. Maar het is en blijft een wedstrijd en daarom hopen we gaarne dat a.s. maandag ook het gelukszonnetje de harmonie moge vergezellen. Alle sukses. ONDERWIJZERS AFD. WAALWIJK - HEUSDEN VERGADERDEN. De algemene ledenvergadering van de afdeling Waalwijk - Heusden van de Ka- „Végé Tast Toe". Donderdag om 10 uur voorm. opende de heer Joop Blikkendaal, Grotestraat 97, zijn geheel geino- derniseerde en naar de eisen des tijds ingerichte zelfbedienings zaak onder de naam„Vege 1 ast Toe" Door deze zelfbediening waar het publiek steeds meer naar verlangt hoopt hij de klanten meer service te kunnen bieden. Door de verbouwing, die de zaak vereiste, is de winkel aangepast aan de rij der moder- nCInaheUaar 1935 begon in dit pand Mevr. de Wed. J BlikKen- daal-Brans haar kruideniersbe- driif. Thans heeft haar zoon, Joop Blikkendaal, het bedrijf ge durende drie jaren voortgezet en uitgebreid tot 'n modern bedrijf. De opening geschiedde door de WAALWIJK heer P. Albada-Jelgersma, dis tri ctsvoorzitter der Végé-bedrij- ven uit Breda. Ook is het winkelbedrijf uit gebreid met al van artikelen, o.a. diepvries, vis, groenten, fruit en ijs, waarover een folder spreekt, die dezer dagen is bezorgd. Voor bijzonderheden verwij zen wij nog naar de advertentie elders'in ons blad, waarin vele extra koopjes voorkomen. Aan de verbouwing van du pand werkten o.a. mede de firma L. van Campen alhier voor het metselwerk, die ook de vloer leg de, fa. P. C. v. d. Meijs alhier, die het timmerwerk verrichtte. Als stucadoor zij genoemd de firma v Casteren uit Vught, welke de fraaie voorgevel, waarin gema len natuursteen is verwerkt, ver zorgde. De fa. Jos Zeegers alhier in stalleerde in de winkel de ver lichting, terwijl de winkelbetim mering ook door fa. P. C. v. d. Meijs is vervaardigd. Nu meerdere winkelpanden in Besoijen zich aan de eisen des tijds gaan aanpassen, zal het zich beter gevoelen in het grote uit breidingsplan van dit gedeelte der gemeente. De heer Joop Blikkendaal pro ficiat. Heemkundig Genootschap „Midden Langstraat e.o." De Heemkundige Kring hield voor haar leden zondag 2 juni een excursie langs de Elshout- se Dijk. Onder leiding van de heer G. Couwenbergh werd spe ciaal aandacht geschonken aan flora en fauna van de omgeving aldaar, die er bijzonder interes sant is. De excursie werd door verschillende personen bijge woond, zowel door leden als WAALWIJK door niet-leden. Zij is zeer goed geslaagd. Velen zulien zich nog de excursies herinneren uit de ja ren 1950-1951, toen de botanie hoofdzaak was in de heemkun dige kring. Het is slechts één onderdeel in het veel omvatten de programma der Heemkunde. Een votygende excursie betreft, een ander onderwerp. Vogelvereniging „VOGELLUST" Bovengenoemde vereniging houdt op Tweede Pinksterdag 10 juni 's morgens om 5.15 uur voor haar leden een excursie in de bosrijke omgeving van Waal wijk, die geleid zal worden door de heer Livius uit Vught, een expert op dat gebied. Gezien het grote sukses van vorig jaar verwachten wij alle leden weer. Mochten er échter vogel- of natuurliefhebbers zijn die niet bij onze vereniging zijn aangesloten, (dat zijn er nog velen) en die toch graag zo'n leerzame excursie zouden wil len meemaken, moeten zorgen Tweede Pinksterdag 's morgens om kwart over vijf bij. Café Gal- genwiel te zijn, dan kunnen die bij onze vereniging aansluiten om de tocht mee te maken. Indien het weer gunstig, is be- belooft het weer een leerzame en prettige morgen te worden. DIEFSTAL. Tegen W. v. V. uit Waalwijk werd wegens diefstal bij herha ling een jaar en zes maanden ge ëist. AANRIJDINGEN. Maandagavond om plm. 11 uur had in de Grotestraat nabij het Hoekeinde een lichte aanrijding plaats tussen een luxe auto, be stuurd door D. R. uit Breda en een motorrijder J. R. H. alhi?-. D. R. stopte ter hoogte van de Ford Garage om een passagier uit te laten stappen. Onmiddel lijk reed hij verder om in een in rij aan de linker straatzijde te draaien. D. R. lette hierbij echter niet op de achter hem aanko mende motorrijder met het ge volg, dat deze een aanrijding niet vermijden kon, ondanks dat hij naar links uitweek. De wagen werd licht beschadigd. Eveneens had dinsdagavond een aanrijding plaats in de St. Antoniusstr. ter hoogte van de Eerste Zeine, tussen een vrach- auto bestuurd door A. C. uit Sprang en een scooterberijder, T'. v. Z. eveneens uit Sprang. C. reed naar links de Eerste Zeine in en zag de voor hem vanuit de St. Antoniusstraat na derende scooterberijder niet aan komen. Van Z. reed met de scoo ter tegen de rechtervoorkant van de vrachtauto met het gevolg dat de laatste kwam te vallen. Hij brak zijn rechter bovenarm. Op advies van dr. van Rooij werd v. Z. naar het St. Nicolaas-zie- kenhuis overgebracht. De scoo ter werd practisch geheel ver nield. De vrachtauto liep lichte beschadiging op. BURGERLIJKE STAND. Geboorten: Antonetje D dv A van der Schans-IJpelaar; Johanna C M dv C J Berkelmans - Muskens; Cornelis J M zv M J van Wan- rooij-Damen te Loon op Zand; Adrianus zv A H Pijnenburg- Vissers; Martinus A M zv A P J M Claassen-Carpay. Overlijden: Johannes C Slootmans, 69 jaar, j echtg. M A van Kaam; Johanna G van der Schans, 28 jaar, te Sprang-Capelle; Johanna Mout- haan, 82 jaar, echtg. G Mole- i graaf; Maria E van Sambeek, 77 jaar, wed. M van Gelder. Huwelijks-aangiften: F J L Mimpen, 24 jaar te Dru ilen en JMA Vissers, 24 jaar te Waalwijk; P A van Onzenoort, 29 jaar te Oosterhout en C E Trimbach, 30 jaar te Waalwijk; A M A Vijverberg, 30 jaar te Dongen, en L C T van de Griendt 26 iaar te Waalwijk; W J van Dongen, 28 jaar te Zeeland en M A Maas, 23 jaar te Waalwijk. Huwelijken: J van Ballekom, 29 jaar en A M van Overbeek, 28 jaar beiden te Waalwijk; J J Kuysten, 35 jaar en J van Leeuwen, 27 jaar bei den te Waalwijk. Ingekomen: j W B J van Mossel en gezin van Den Bosch; H T Wijsman van Den Bosch; C A van Rossum van Den Bosch; JAM Kolmans van Drunen; M W A Schapendonk van Heemstede; A H van der Schans en gezin van Maarssen; M L C Hitters van Raamsdonk; W A Pelders en gezin van Dru nen; D J Varga en gezin van En schede; J C M Dumoulin van Made c.a. Vertrokken: M P Keetels naar LoonopZand; J van den Hoek naar den Haag; A J G M Verstijnen naar Bram men. Stand promotie-competitie der KNVB afd. Noord-Brabant. Promotie naar le klasse: Right 'Oh 3 2 0 1 4 Jan v. Arckel 3 1113 WSC 4 5 113 3 VOV 110 0 2 KUNSTMATIGE ADEMHALING In ons vorig artikeltje hebben we gezien dat iemand in „schijn dood" toestand zelf niet meer bij machte is adem te halen. Het zuurstoftekort dat daar door ontstaat, maakt het nor maal functioneren der organen, waaronder dus ook de hersenen en het hart, onmogelijk. Het ge volg daarvan is dat de toestand van de patiënt dus zeer snel slechter wordt. Het is duidelijk, dat als er niet onmiddellijk wordt ingegrepen, j hulp vaak niet meer baten zal. Als eerste regel bij de toepas sing van Kunstmatige Ademha ling (K.A.) geldt dan ook: Zo snel mogelijk beginnen. Dit is een van de redenen dat de methode van Holger-Nielsen tegenwoordig het meest wordt toegepast, want niet alleen heeft deze K. A.-methode het grootste effect, zij vraagt ook weinig voorbereidingen en kan bijna on middellijk een aanvang nemen. Bij de Holger-Nielsen K.A. ligt de patiënt op de buik, er behoeft dus niet eerst water te worden uitgedrukt, want eventueel nog in dq longen aanwezig water zal bij deze werkwijze tijdens de K.A. vanzelf wegvloeien. De voorover- ligging" heeft ook het voordeel dat de tong niet eerst naar bui ten gebracht en vastgezet be hoeft te worden. De patiënt heeft zelf immers geen macht over zijn spieren, dus ook niet over die spieren, die de tong gpstrekt kunnen houden; Zou hij op zijn rug liggen, dan kan de tong gemakkelijk terug zakken en de keelholte zodanig afsluiten dat de patiënt zou stik ken (hieraan moeten we altijd denken wanneer we met een schijndode en ook met een be wusteloze te doen hebben, voor al ook tijdens het vervoer). Vóór we met de eigenlijke K. A. beginnen is het goed, vlug nog even de mond te inspecte ren en eventuele etensresten, vuil of het kunstgebit te verwij deren. Leg het hoofd zo, dat de mond vrij blijft, b.v. door de bei de handen van de patiënt onder z'n hoofd te leggen. Geef nu de patiënt met de vlakke hand drie stevige klapjes op de rug, vlak onder de schou derbladen; hierdoor wordt de tong naar buiten gebracht. Dan beginnen we met een uitademing. Dit doen we door onze beide handen met gespreide vingers op de rug vlak onder de schouder bladen te leggen. Onze duimen komen dan op de rugwervels van de patiënt bij elkaar. We brengen; vervolgens ons lichaamsgewicht naar voren en steunen dus nu, met gestrekte armen, op de pa tiënt. Hierdoor wordt zijn borst kas dus iets samengedrukt. Terwijl we zo drukken, tellen we langzaam een, twee, drie en verplaatsen dan de handen, tij dens de vierde tel, naar zijn elle bogen. en terwijl we vijf, zes, ze ven tellen, tillen we de ellebogen iets omhoog, terwijl we ze tege lijkertijd niets naar elkaar toe brengen. Bij het einde van de ze vende tel leggen we de armen weer neer en als we acht geteld hebben, zijn de handen weer te ruggebracht naar de rug, waar we begonnen waren. In 't kort is de beweging dus: bij eene, tweeë, drieë, met de handen op de rug drukken, bij vier verplaatsen naar de ellebogen, bij vijfe, zesse, zevene, ellebogen iets optillen, hij acht zijn de handen weer naar de rug teruggebracht. Moeilijk is het niet, doch het vereist nogal wat oefening en ook zelfbeheersing om het juiste tempo, dat is dus ongeveer 8 keer per minuut, te handhaven. Hiermede ben ik dan tot de Uweede zeer belangrijke regel der K.A. gekomen, n.l. het juiste tempo, dat zonder onderbreking moet worden volgehouden. Vol houden moeten we, want het is n.l. zo, dat we moeten blijven doorgaan met de K.A. tot we de patiënt „bij" hebben gekregen of we er zeker van zijn dat de pa tiënt gestorven is. Die zekerheid hebben we, fei telijk nooit, zolang we de teke nen van de dood, n.l. de lijkstijf heid of lijkvlekken (dat zijn blauwachtige plekken die 't eerst op de laagst gelegen delen ver schijnen) hebben waargenomen. Het is reeds meermalen voorge komen, dat schijnbaar „hopelo ze gevallen" na meerdere uren volgehouden K.A. toch weer tot het leven werden terug gehaald. Juist om het „lang vol te kun nen houden" is het nodig dat we op de goede wijze en in de juiste houding werken. We knielen op één knie, iets schuin boven het hoofd van de patiënt, terwijl de andere voet dan, ongeveer ter hoogte van z'n schouders, naast hem geplaatst wordt. Worden we te moe, dan kunnen we op de andere knie gaan knielen. We zullen ons het minst vermoeién, wanneer we met gestrekte armen en met ge strekte rug werken. Als de eerste helper toch te veel vermoeid wordt, dan is het mogelijk zijn taak door 'n ander te laten over nemen zonder dat daardoor het tempo wordt onderbroken. De tweede helper knielt dan naast hem neer, b.v. aan zijn lin kerzijde, de eerste helper neemt dan eerst zijn linkerhand weg, doch gaat dan, terwijl hij duide lijk hardop telt, met zijn rechter hand nog even gewoon door. Di rect als de eerste zijn hand weg neemt, brengt de twreede zijn lin- WAALWIJK kerhand daarvoor in de plaats. Een of tweemaal wordt nu dc K.A. gezamenlijk toegepast, elk dus met één hand; beiden tellen nu hardop en eerst als nummer twee het juiste rythme in zich heeft opgenomen, schuift num mer één iets verder weg en kan nummer twee ook de rechter hand gaan overnemen en ook de juiste houding t.o.v. de patiënt gaan innemen. Terwijl één helper de K.A. toe past, kan een ander, nadat hij eerst om een dokter, een zieken auto en eventueel om een geeste lijke gestuurd heeft, de patiënt zoveel "mogelijk van zijn natte kleren ontdoen en zijn huid ste vig droog en warm wrijven. Dit wrijven, dat dient om de bloeds omloop te bevorderen, moet al tijd in de richting van het hart geschieden. Plet spreekt vanzelf, dat we 't slachtoffer verdér zo goed mo gelijk ondergedekt houden en er zo mogelijk warme kruiken bij leggen. De bloedsomloop bevorderen we verder met „hartmassage". Hiervoor plaatsen we een hand op de linkerzijde van de borst, i met de vingers ter hoogte van de tepel en geven dan zonder de vin gers op te tillen, met de muis van de hand zachte opwaartse tikjes tegen de onderste hartpunt (on geveer achter de vijfde rib). Ook door het toepassen van huidmassage in de richting van het hart en het met een borstel of met onze knokkels masseren van de voetzolen wordt de bloed circulatie gestimuleerd. Hoe groot de voldoening is waneer het u zou gelukken de natiënt weer „bii" te brengen, kan alleen iemand beseffen, die dit zelf ondervonden heeft, doch ook al heeft uw pogen geen suc ces, dan nog zal de wetenschan, dat u alles gedaan hebt wat in uw vermogen lag. n toch spoedig over de teleurstelling heen hel pen. Dat een patiënt die u uit een toestand van schijndood weer hebt bijgebracht, de eerste tijd nog heel wat zorg vereist, voor hij weer geheel normaal is, is vanzelfsprekend, doch daarover hoop ik u in een volgend artikel tje meer te vertellen. J. H. v. G.

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 13