De crisis van de Geest Gods Dc gemeenten en de besteding BINNEN- EN BUITENLAND FILMJOURNAAL Waalwijkse en Langstraatse Courant SCHARNIERLOZE BRIL VRIJDAG 7 JUNI 1957 Uitgever: Waalwjjkse Stoomdrukkerij An toon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN verschijnt 2 x per week. 80e JAARGANG No. 45 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal f 2.85 3.10 franco p. p. Advertentieprijs: 10 cent per mm. Contract- advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 203, W AALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES„ECHO" Onlangs hebben de Verenigde Staten in de woestijn van Nevada hun 68ste atoombom tot ontploffing gebracht, nadat kort tevoren de Engelsen nabij de Christmas Eilanden eenzelfde verschrikkelijk wapen hadden gelanceerd. De Russen doen het zelfde in Siberië, met dit verschil alleen dat men er weinig of niets van hoort. Gemarkeerd door deze apoca lyptische bedreigingen beweegt het leven van de hedendaagse mens zich voort. Bij de gratie van dit alles vernietigende pro duct van de menselijke geest leeft de mens van vandaag in „vrede", een vrede gebaseerd op angst. Onder de dreiging van dit zelfde wapen ook is het mogelijk dat in deze tijd miljoenen men sen leven onder een regiem dat de individuele mens geen be staansrecht toekent en elke gees telijke vrijheid aan banden tracht te leggen. In dit tijdsbeeld staat het Pinksterfeest 1957. Beklemming, duisternis en dodelijk wantrou wen zijn de achtergrond van het feest van de Verlichting, de Waarheid, de Wijsheid en de Liefde. Negentien eeuwen geleden daal de de Geest Gods neer op de twaalf, die gedesillusioneerd nog en hulpeloos en niet-wetend wa ren achtergebleven in een hun vijandige wereld. Het Vuur van de Geest schonk hun echter wijs heid en kracht. Alles wat zij voor heen niet hadden verstaan, werd hun nu plotseling duidelijk waarom Jezus had geleefd en het einddoel van het leven van elke mens. En wat zij een uur geleden niet hadden gedurfd, zagen zij nu plotseling als de onontkoombare taak van allen die in Hem gelo ven. Vervuld van een heilige be zieling traden zij naar buiten, predikend en de Kerk van Chris tus vestigend over de gehele aar. de. Die twaalf zijn miljoenen ge worden en toch leeft onze heden daagse wereld op de rand van 'n totale, onvoorstelbare chaos. We zouden ons zelf echter mateloos bedriegen wanneer wij de huidi ge levensgevaarlijke crisis van de wereld zouden wijten aan de snel le ontwikkeling van wetenschap en techniek, waardoor de ver vaardiging van alles vernietigen de wapens mogelijk is geworden. De angst, de beklemming en het wantrouwen van deze wereld ko men voort uit de afwezigheid van de Geest Gods. Wij zijn geworden tot lauwen in het geloof en voor al tot lauwen in het voornaam ste onderdeel van ons geloof de Liefde. Ons levensritme wordt niet gedragen door de bezieling van het Pinkstervuur. Wij rich ten onze ,,geest"-drift, onze acti viteiten en onze energie te veel op dat wat buiten onze taak ligt als Christen. Daarom zijn er atoombommen, daarom bestaan er concentratie- en vluchtelin genkampen, daarom zijn de fol- terkelders van 'n geheime staats politie ontstaan, daarom staat Europa voor de schande van dui zenden thuisloze kinderen, daar om vlucht de mens in doods angst van oost naar west en daarom wacht de wereld met ver bijstering op de paddestoel der verschrikking. Pinksteren is het feest waar op wij, christenen, onze taak heb ben ontvangen, maar Pinksteren is ook het feest waarop de Geest Gods ons de kracht en de onver schrokkenheid schenkt om onze taak te vervullen. Moge de H. Geest ons in deze dagen verlich ten en versterken met het vuur van Zijn Wijsheid en Liefde, op dat ieder van ons, gestuwd door een bovennatuurlijke bezieling, op zijn eigen wijze en op de plaats waar hij is gesteld, zal werken aan de vestiging en de verbreiding van het rijk dat on vergankelijk is in de heerlijkheid van Gods eindeloze liefde. (Van onze econ. medew.) Tn meer dan een sector van het maatschappelijk leven hesinnen we te voelen dat het beperken van bestedin- geS gTen gemakkelijke opgave is. Ook in kringen van *3 A\7Prhoirl bestaan grote bezwaren. Reeds heelt rni nister Hofstra aangekondigd dat er van beperking bi.i .pntrale overheid niet veel moet worden verwacht. Men wil het zwaartepunt van de bezuiniging meer op de schouders van de publiekrechtelijke organen leg- een Daarin nemen de gemeenten een vooraanstaande ulaats 'in Die positie van de gemeente wordt nog meer actueel nu in het jaarverslag van de Nederlandse Bank wordt gezegd dat de investeringsuitgave* van de lagere publiekrechtelijke organen tot een onverantwoordl peil zijn gestegen. Men kan zeggen: in 1 jaar met 26-28 Vanzelfsprekend is in de af gelopen maanden de vraag opgeworpen of de gemeenten, niet wat te royaal met geld omsprin gen. Ook in kringen van gemeen tebestuurders heeft men de bui zien aankomen en reeds bij voor baat daar argumenten voor aan gevoerd. Wij denken in dit verband nog eens 'terug aan een rede die de burgemeester van De* Haag, mr. Kolfschoten, onlangs heelt ge houden op het Congres van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. Deze magistraat neett bij die gelegenheid betoogd, dat de taak'van' de gemeenten in het hedendaags maatschappelijk be stel veel uitgebreider is gewor den. Het verzorgingspeil van de kleinere gemeenten moet worden opgetrokken, zo betoogde de ge- noemde eerste burger. De gemeenten willen niet groot doen, maar de maatschap pelijke ontwikkeling is zo en de centrale overheid moedigt ons aan. Voorts wordt gewezen op de moeilijkheden van de gemeenten bij het zoeken naar kapitaal, ter wijl het vorig jaar 370.mil joen werd opgenomen. De bodemloze bouwput. Waarvoor gebruiken de ge meenten al dat geld? In de eerste plaats voor de woning bouw. Voor de naaste toekomst hebben de gezamenlijke levens verzekeringmaatschappijen hieri. voor weer 400 miljoen gulden toegezegd en zelfs daarmee in de gelddorst voor deze nood nog geen halt toegeroepen. Van de genoemde 370.miljoen werd 65 voor de woningbouw be steed. Me* kan daar toch nauwelijks bezwaar tegen hebben. De hui zenbouw is een gevolg van de noodkreet der bevolking. De di recteur van gemeentewerken te Den Haag heeft over die hoge be stedingen van de gemeenten op gemerkt, dat hier toch werkelijk niet van luxe-uitgaven kan wor den gesproken. De huizen wor den pas gebouwd wanneer de nood tot aan de lippen is geste gen. De scholen worden gezet omdat de klassen zo overvol zijn. De verbeteringen in verkeerssi tuaties worden tot stand gebracht wanneer de kruispunten meestal reeds een aantal doden hebben gevraagd. Hoeveel verwijten hebben ge meentelijke instanties reeds ver werkt over te laat ingrijpen, zo vraagt deze directeur zich in wanhoop af. De politie moet voor tal van doeleinden worden uitgebreid. Van Den Haag uit worden de gemeenten er op ge wezen dat de sociale voorzienin gen en het onderwijs verbetering behoeven. Meer problemen dan geld- Tal van gemeenten worstelen met een vervoersprobleem. Er is een groot gebrek aan goede huisvesting voor de gemeente diensten. Tal van plaatsen vra gen om nieuwe politiebureaus, om gemeentehuizen en schouw burgen. Voor toeristische doel einden moeten musea worden op geknapt en parken worden on derhouden. Wanneer er gaten zijn gevallen in de bestrating, weet men het gemeentebestuur direct te vinden, en met de groei der bevolking en uitbreiding der industrie moeten er op verschil lend terrein voorzieningen wor den getroffen. Dit alles vraagt geweldige sommen aan kapitaal, dat de ge meenten slechts onvoldoende ter beschikking krijgen. Men wordt dan wel gedwongen om zijn li- kwiditeit tot het uiterste te be perken en zich verder te behel pen met kasgeldleningen op kor te termijn, uiteraard tegen een hoge rente. Op de gewone kapi taalmarkt heeft de gemeente geen kans, omdat de regering de rente, die de gemeenten mogen geven, aan een maximum heeft gebonden. Iedereen weet dat men tegen dit percentage momenteel geen geld kan opnemen. De gemeenten wijzen er op, dat de' bevolking mooie wegen wenst, een goed vervoersappa- raat, perfecte riolering, comfor tabele woningen. De bevolking staat wel klaar met wensen, maar als er plannen worden gesmeed om de gemeentelijke belastingen te verhogen, is niemand thuis. Minder kapitaal en meer vernuft. De Nederlandse Bank heeft vastgesteld dat het investe- ringspeil van de gemeenten te groot is. Zij heeft zich er niet over uitgelaten waar en hoe de gemeenten moeten beperken, als het maar minder wordt. In een vergadering heeft jirof. Posthuma, de directeur, zich dui delijker uitgedrukt. Hij heeft er o.m. op gewezen dat de salaris sen in de ambtelijke sector en van loontrekkers in het algemeen met 12 zijn gestegen in 1956, terwijl zelfstandigen en rente trekkers' met 2 tot 3 genoegen moeten nemen. De gemeenten moeten eens nagaan, zo meende de bankier, op welk terrein ver geleken met het verleden, haar uitgaven zo zijn gestegen en zij moeten trachten het peil uit het verleden weer te benaderen. Ook de woningbouw wil prof. Posthuma daarbij betrekken. Wanneer men in een bepaald jaar plotseling een onmogelijk aantal woningen in aanbouw heeft, dan is daarmee niets ge wonnen, want de bouwvakarbei ders kunnen niet meer dan hard werken. Het gevolg is dat gewel dige investeringen voor veel lan gere tijd gebonden zijn dan no dig is. Een geringere investering met meer efficiency aangewend, leidt tot hetzelfde doel, zo meent prof. Posthuma. Verslikken of verzwikken. Het is niet onmogelijk dat de drang naar meer woningen wel eens tot te groots opgezette plan nen aanleiding geeft. Men kan zich tenslotte verslikken in een te grote hap, maar daar ligt toch niet de kern van de zaak. Meer aandacht moet worden besteed aan het argument dat de gemeen ten zich als gevolg van de duwen van onze centrale overheid op de weg naar investering verzwikken. Als onderwijs en maatschap pelijk werk moeten worden uit gebreid; als b.v. door de Algeme ne Ouderdomswet de ouden van dagen plotseling kapitaalkrach tiger worden en dus meer kun nen besteden voor hun huisves ting dan voorheen, dan stijgt de vraag naar bejaardentehuizen en op de gemeenten wordt druk uit geoefend om aan de vraag te vol doen. Het doel is zeer nuttig, maar ligt volkomen in de sociale sfeer. Wij komen dan terecht in het straatje van de Nederlandse Han del Maatschappij, die in haar jaarverslag opmerkt, dat de over heid traditioneel uit de haar ter beschikking komende middelen pleegt te putten voor doeleinden die wel nuttig zijn, maar waarbij de bevordering van de toekom stige welvaart in het algemeen niet het leidende beginsel pleegt te zijn. Wij leven boven onze stand. "l)e conclusie ligt daarmee voor de hand. Het geweldige kapitaalverbruik door de over heid is zeker niet weggesmeten. Maar het wordt aangewend voor doeleinden, die wij ons niet al tijd kunnen permitteren, omdat de sociale voorzieningen pas tot stand mogen komen, nadat wij onze productie eerst veel meer opgevoerd hebben. Wij kunnen wel een reeks prachtige verzekeringen schep pen en onze weg van de wieg tot het graf plaveien met zekerheid, maar daar zijn de middelen nu eenmaal niet voor disponibel. De fout zit in wezen niet bij de ge meenten, provincies of water schappen, maar bij de centrale overheid. Deze gaat de lagere or ganen voor in het ontwerpen van plannen, welke liggen in de sfeer van de duurzame consumptie, terwijl de productieve kapitaal sector achterop raakt. Handel, industrie en scheepvaart dorsten naar vermogen om de snelle eco nomische groei bij te houden. Laten we in elk geval zorgen dat zij het eerst aan bod komen. Drs. M. i (Nadruk verboden). Thans de H.STASSAR OPTICIEN Binnenland BEJAARDE MAN TIJDENS BRAND OMGEKOMEN. Tijdens een korte felle brand in een zolderkamertje van een woning aan de 2e Jan van der Heijdenstraat te Amsterdam is zaterdagmiddag de 69-jarige J. Voogd om het leven gekomen. Toen de brandweer bezig was met het blussen van de brand op de 4e etage, vonden zij de man. Hij was gestikt in de rook. Met een straal bluste de brand weer het vuur. Het slachtoffer, dat alleen op de zolderkamer woonde, is onvoorzichtig omge sprongen met een jietroleumstel. De man verkeerde vermoedelijk onder invloed van sterke drank. Het stoffelijk overschot is over gebracht naar het Wilhelmina- gasthuis. WEG-ONGELUKKEN. Op de rijksweg van Weert naar Nederweert bij sluis 15 zijn zaterdagmiddag de 62-jarige tim merman J. v. d. Vorst uit Weert met zijn 15-jarige dochter M. v. d. Vorst op hun bromfiets door een perosnenauto aangereden en beiden op slag gedood. De auto werd bij een manoeuvre van de bromfietser in de mening ge bracht dat deze hem voorrang wilde verlenen, terwijl de brom fietser door het aanvankelijk remmen van de auto meende dat deze hem wilde laten passeren. -Bij een kruising van de Ka zernelaan in Weert werd zondag middag de 29-jarige J. Stijvers uit Budel op zijn bromfiets door een van links komende scooter scooter aangereden en vrijwel op sla^ gedood. KAB ZEGT AKKOORD MET ARKA OP. Het verbondsbestuur van de KAB heeft de overeenkomst inet de ARKA, die de aansluiting van de katholieke ambtenarenorga- nisatie zij de KAB regelt, tegen 1 oktober a.s. opgezegd. Voorzit ter Middelhuis deed maandag van deze opzegging, die het KAB- ledental (416.000) met 20.700 man zal verminderen, medede ling aan de verbondsraad. Hij verklaarde het zeer te betreuren, dat het KAB-bestuur tot deze stap moest overgaan. Het kon echter niet anders, handelen, om dat het overleg over de financiële afdracht van de ARKA aan de KAB niet tot een bevredigend resultaat had geleid. WERKGEVERSPREMIE KIN DERBIJSLAG KAN OMLAAG- De Sociale Verzekeringsraad zal de regering mededelen, dat naar zijn mening de werkgevers premie voor de kinderbijslag met terugwerkende kracht tot 1 jan. 1957 van 5 procent op 4,6 pro cent kan worden teruggebracht. De grote reserves van het kinder- bijslagvereveningsfonds maken deze lastenverlaging voor de werkgevers mogelijk. Het is wel haast zeker, dat minister Suur- hoff dit advies zal opvolgen. Het betekent voor de werkgevers een gedeeltelijke compensatie voor de hogere loonlasten, welke zij doorf de komende huurverhoging moeten gaan dragen. Buitenland SCHADE AAN GEZONDHEID VAN WERELDBEVOLKING. Tweeduizend Amerikaanse ge leerden hebben een oproep gete kend, waarin wordt aangedron gen op een internationale over eenkomst om een eind te maken aan de kernproeven. Deze oproep „aan de, regeringen en de volken van de gehele wereld" werd 1.1. maandag wereldkundig gemaakt door Nobelprijswinnaar dr. Li nus Pauling. „Elke nieuwe hoe veelheid neerslag brengt schade toe aan de gezondheid van de mensen over de hele wereld", al dus de verklaring, die ernstig waarschuwt tegen „een toene ming van het aantal kinderen met ernstige gebreken bij de toe komstige geslachten. Als geleer den zijn wij op de hoogte van de gevaren die er uit voortvloeien en wij hebben derhalve een spe ciale verantwoordelijkheid om die gevaren bekend te makèn". EMIGRANTENSTROOM HOUDT GESTADIG AAN. Dit jaar worden 14 tot 15.000 emigratiegevallen naar Canada verwacht. Naar Australië zullen waarschijnlijk acht tot 9000 Ne- derlanders vertrekken, naar N.- Zeeland 1000, naar Zuid-Afrika 1600, naar Rhodesië 500 en naar Brazilië 200. Het commissariaat voor emi gratie verwacht dit jaar een ver trek van 33 tot 34.000 Nederlan ders naar den vreemde via zijn dienst. Hierbij zijn ruim 7600 in Nederland geborenen begrepen, die als vluchtelingen onder spe ciale voorwaarden in de eerste maanden van dit jaar naar de Ver. Staten konden vertrekken. De emigrantenstroom die in 1952 een top van 48.700 bereik te, is nu op 32.000 tot 34.000 ge stabiliseerd. Het kan zijn, dat dit jaar het programma van Canada, ruim 't dubbele van 1956, niet geheel kan worden afgewerkt. Door het op nemen van 34.000 Hongaarse vluchtelingen en grote belang stelling voor Canada in Enge land, is het ontvangstprogram ma in Canada van 150.000 nor maal tot 200.000 dit jaar opgelo pen. Na 1 aug. worden geen on geschoolde immigranten tot het voorjaar van 1958 opgenomen. De belangstelling voor Austra lië, in de laatste jaren gezakt, is thans, nu daar door kredietbe perking de betalingsbalans in evenwicht is, weer stijgende. Het hoofd van het Australi sche departement voor immigra tie, de heer Tasman Heves, komt volgende week naar Nederland om over toeneming van immigra tie in Australië te praten. Neder landers staan daar hoog op de keuzelijst. In verband met de opvlucht der ontwikkeling in Rhodesië wordt verondersteld, dat de Ne derlandse emigratie daarheen in de komende jaren sterk zal toe nemen. De Nederlandse Heidemaat schappij voert er een projekt met proefboerderijen uit dat vermoe delijk tot gevolg zal hebben, dat Nederlandse landbouwers op de duur op voordelige voorwaarden grond in Rhodesië zullen kunnen krijgen. De in Rhodesië gevestigde Ne derlandse tabaksplanters, opge leid in Deventer, boeken veel succes. 15 DUITSE SOLDATEN VERDRONKEN. Vijftien soldaten van 't nieu we Westduitse leger zijn verdron ken bij het oversteken van de snelstromende rivier de Iller, in Beieren. De plaatsvervangende commandant van het „doden-pe- loton", de 24-jarige korporaal Ju- litz, is gearresteerd. Hij had zijn mannen de keus gelaten de rivier door te waden of een verderop gelegen brug te gebruiken. Even eens gearresteerd werd de eigen lijke nelotonscommandant de 28- jarige sergeant Schaeffer. Hij had het doorwaden van de rivier van de brug af gadegeslagen. Al le vijftien omgekomenen waren dienstplichtigen in de leeftijd van omstreeks 20 jaar. De ramp gebeurde bij 't plaats je Kempten, in de omgeving van Munchen. De Iller, op deze plaats ongeveer 1 meter 20 diep en 50 meter breed, is berucht om zijn sterke stroom en zijn vele draai kolken. Het peloton, behorende tot het negentiende bataljon van de eerste parachutisten-divisie en bestaande uit 28 man, bereikte de oever tijdens een nachtoefe ning. Korporaal Julitz riep vrij willigers op om de rivier door te waden. Alle 28 mannen, volledig bepakt, begaven zich te water, elkaar bij de hand vasthoudend. Op dat ogenblik verscheen on de brug sergeant Schaeffer. Hij schreeuwde zijn mannen toe on middellijk terug te keren, maar het was reeds te laat. Een voor een werden zij meegesleurd door de sterke stroom. Slechts zeven van hen bereikten ongedeerd de oever. MUSIS SACRUM. „20.000 MIJLEN ONDER ZEE Zeventig tot honderd jaar ge leden schiep de bekende schrijver Jules Verne zijn verha- i len, waaronder zijn boek „20.000 mijlen onder zee." Naar dit be roemde werk schreef Earl Felton zijn scenario. Richard Fleischer j regisseerde de film, welke cine- mascopisch is opgenomen in j kleuren. Verne voerde zijn lezer met de onderzeeboot binnen in een nieuwe en vreemde wereld. Zo staat men op de film oog in oog met de legendarische kapi tein Nemo, wiens geest over de toppen van het genie naar de waanzin reikte en die met z'n be manning de wereld de oorlog heeft verklaard, omdat die chao tische wereld bet niet na wilde laten een oorlog voor te berei den. Paul Lukas, als prof. Pierre Aronnax, brengt de toeschouwer in kennis met het leven onder de zeespiegel. De „Abraham Lin coln een bewapend fregat, ver trekt, doch wordt door een onbe kend zeemonster tot zinken ge bracht. Bij nadere beschouwing zien de overlevenden dat het „monster" niets anders is dan 'n onderzeeboot, de „Nautilus". Op de bodem van de zee zien de gij zelaars de meest fantastische dieren in een verspreid licht. De kapitein interesseert dit alles weinig en hij doet al het mogelij ke zich met de buitenwereld in verbinding te stellen. Hij for ceert een ontploffing en onthult het geheim van de Nautilus. Hier worden de moderne middelen van het atoom toegepast. James Mason (kapitein Nemo) Kirk Douglas (Ned Land), Paul Lukas! (Prof. Aronnax) en Peter Lorre (Conseil) zijn de voor naamste vertolkers in Disney's- ep Vernes avontuur. Het is een boeiende film, een welgeslaagde poging om het al weer zoveel decennia oude „20.000 mijlen onder zee" in een film gestaite te geven. Vrijdag t.m. zondag. Toegang 14 jaar. „DE JUNGLE DER MISDAAD." Het lichaam van een strip- tease-danseres, gevonden in het steegje in een bijzonder be ruchte buurt van Los Angeles, vormt de aanleiding van een nieuwe thriller, die Joseph M. Newman regisseerde en die on der de titel „Jungle der Misdaad" in ons land in roulatie werd ge bracht. De hoofdrol, die van de koppige, volhardende Captain Danforth wordt vervuld door de steeds meer op de voorgrond tre dende acteur Gary Merrill. Er zijn opvallende rollen van Chuck Connors als moordenaar, Flo- renz Ames als het zelfverzeker de hoofd van de misdadigersben- de en Paula Raymond als Dan- forth's vrouw. De glamour wordt geleverd door Jan Sterling, de blonde, on scrupuleuze strip-tease danseres, die ruimschoots de gelegenheid krijgt zowel haar muzikale talen ten als al haar andere aantrek kelijkheden aan het volk te ver tonen. Het geheel is een keiharde sterke politiefilm. Hij is span nend en boeiend. Maandag en woensdag. Toegang 18 jaar. LUXOR THEATER. „BRANDMERK DER ZONDE"- JVJetro Goldwyn Mayer presen teert „Het brandmerk dei- zonde", met Paul Newman, Pier Angeli, Everett Sloane, Eileen Heckart en anderen. Toen Rockey. Graziano 10 jaar oud was, zei eens een New Yorks rechercheur, dat hij zeker eens in de Sing-Sing-gevangenis te recht zou komen. En... inderdaad zou het bewaarheid worden. Gra ziano (Newman) was een vijand van het mensdom hij kénde slechts de manier van leven als een vogelvrij verklaarde. Hij vocht overal, doch 't voornaam ste gevecht dat hij leverde, was dat met zichzelf. Doordat hij ver liefd werd op Norma (Pier An geli) slaagde hij er in de haat diep in zich te verslaan. Norma wist hem in alles'te helpen, voor namelijk door haar liefde en zachtheid. Dit blad DE ECHO HEI ZUIDEN WAALWIJK

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 1