Waalwijkse en Langstraatse Courant WAALWIJK BIJ DE BAKERMAT DER JUDO-KAMPIOENEN. „W'&a&wijks iBaicMQ." I PRISMA hét examencadeau PLUIMVEE Aanvullings agenda VRIJDAG 7 JUNI 1957 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. 80e JAARGANG No. 45 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franeo p. p. Advertentieprijs: 10 cent per mm. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, W AALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" Judo kweekt tegenwoordigheid van geest, moed en zelf vertrouwen bij een harmonische lichaamsontwikkeling. Judo is een sport, die bij uit stek geschikt is voor de opgroei ende jeugd, want het beoogt op doelbewuste, methodische wijze de voor zijn ontwikkeling en vor ming noodzakelijke groei prik kels te geven, weerstand te bie den aan de nadelige invloeden van het schoolleven en bij te dra gen tot de vorming van het kind als ..persoonlijkheid"; hierbij moet steeds de harmonische ont wikkeling duidelijk voor ogen staan Hier hebben de leerlingen de gelegenheid tot snel opmerken, snel, beslissen, handelen en initi atief nemen. Vooral het initiatief nemen wordt bevorderd door het geven van opdrachten, moeilijk heden waarvoor de kinderen zich zien geplaatst en die zij naar ei gen inzicht moeten oplossen. Dit is van grote invloed op het ka rakter. Na het stilzitten op de school krijgen de kinderen bij de judoles de gelegenheid zich eens echt uit te leven. Hier kunnen zij springen, lopen, duwen, trekken, duikelen, kortom alle bewegin gen uitvoeren die hun jonge li chamen de gelegenheid geven zich harmonisch te ontwikkelen en waarbij geen onderdeel van 't lichaam, geen spiertje wordt ver geten, want alles doet mee. Als 't vuur hoog opschiet in de heel - oplaaiend vanuit de maag Eerst vallen. De leerlingen scharen zich in een rij op de rand van de dikke met leer overtrokken zachte mat, terwijl de leraar aan de andere zijde plaats neemt. Allen gaan op de knieën zitten en maken met de handen op de dijen geplaatst een buiging naar de leraar, die terug buigt. Hierna kan de les begin nen. Snel wordt een aantal bewe gingen doorgenomen, die aan normale gymnastiek doet den ken, om even de spieren en ge wrichten los te maken, doch dan vangen de oefeningen aan, die voor het judo noodzakelijk zijn. Achter elkaar duikelen de kna pen soepel over de mat. Dan ko men er valoefeningen. Vallen op de linkerkant, op de rechterkant, met wegrollen over de schouder, kortom vallen op bijna alle denk bare manieren. De leider, de heer Van der Horst, is even naast ons komen staan. ,.Welk groot nut kunnen de jongens van deze val- oefenihgen alleen al niet hebben" merkt hij op. „Hoe dikwijls val len ze niet en kunnen ernstige gevolgen worden voorkomen, doordat ze weten hoe te vallen, geen gebroken armen, benen of ribben". Wij moeten het beamen wanneer we zien hoe buitenge woon snel en geraffineerd deze jongelui een flinke val weten op te vangen, het lijken gummibal len. Steeds weer wordt er geoe fend en wordt de valtechniek on der de loupe genomen. Tenger, maar behendig. Dan komen de judo-oefenin gen. Ieder zoekt een partner. Recht tegenover elkaar staand, maken de jongens een buiging ter begroeting. Nummer één gaat op de mat liggen en de ander vat hem aan. De onder liggende moet trachten aan de greep te ontko men, terwijl de ander moet trach ten hem met de schouders op de mat te houden. De leraar is overal, geeft aan wijzingen hier en daar, treedt re gelend en adviserend op, kortom moet overal tegelijk zijn. Na af loop staan de knapen op, groeten weer en wisselen. Zo gaat het door. Maar dat is nog niet alles. Een nieuwe heupworp wordt in gestudeerd en om beurten oefe nen de jongelui met hun partner waarbij we nu kunnen zien, hoe de valoefeningen in de praktijk van groot nut zijn. De knapen hebben plezier en meten op spor tieve wijze hun krachten. Geen wanklank wordt gehoord, geen onsportief gebaar, geen kwetsuur terwijl men als buitenstaander af eni toe de indruk krijgt dat er heel wat gebeurt en te verwach ten is, wanneer een der jongens via een fikse zwaai door de lucht op de mat belandt. Maar steeds weer rollen ze als een bal ineen en komen lachend overeind. Het is spectaculair om te zien en de leerlingen genieten. Het valt ons op, dat er bfj deze kna pen geen „krachtpatsers" zfjn. Allemaal heel gewone jongens, dikwfjls tenger gebouwd, van acht, negen, tien, elf en twaalf jaar ongeveer, maar door de oe feningen buitengewoon lenig en soepel, met een flitsend reactie vermogen en katachtige handig heid. Hun geoefendheid kan men afzien aan de sjerpen die zfj om hun blouses dragen. Wij zien grijs, geel en groen, waarbij de groenen de verst gevorderden zijn van deze groep leerlingen. Tot slot mogen de groene ban den hun krachten meten met ie der van de anderen in een vrije oefening. Ernstig kinderspel. Het is werkelijk interessant de ernst te zien waarmee deze jon gens hun taak opvatten. Vier groene banden nemen plaats aan de ene zijde van de mat. Tegen over hen ongeveer vijftien ande ren, allen op de knieën, de han den op de dijen. Weer wordt er naar elkaar gebogen. De eerste groene band komt op de mat. Maakt een buiging naar zijn eer ste tegenstander en het spel kan beginnen. Via een eenvoudige heupworp ligt de tegenstander binnen enkele tellen op de mat. Weer wordt gebogen en de ver- slagene verdwijnt. Nummer twee komt en zo gaat het voort. Dit is een sportieve krachtme ting, waarbij de groene banden de gelegenheid krijgen hun eigen geoefendheid te controleren, ter- wi;' de gele en grijze banden de kans krijgen te zien hoe ver zij zijn bevorderd. Zij weten tegen over een beter geoefende tegen stander te staan en zullen dus hun uiterste best doen. Lukt het hun de groene band te vloeren, dan is dat voor deze jongen een stimulans, dat hij op de goede weg is, terwijl het voor de groen- bander een sein is dat er iets mis is. Hij zal zich nog eens extra moeten oefenen of een fout moe ten herzien. Natuurlijk is dat wat u van deze knapen ziet nog kinderspel, maar het is erg leuk te zien, hoe ze langzamerhand een eigen tech niek gaan ontwikkelen, snel rea geren en hun sport volkomen ernstig opnemen. Geen vechtersbazen Uit de aard der zaak leren zij slechts eenvoudige 1 grepen en worpen, waarbij alles wat gevaar kan opleveren of moreel niet ver antwoord is, wordt geweerd en niet wordt aangeleerd. Het gaat er toch om, door middel van ju do het kind een harmonische geestelijke en lichamelijke ont wikkeling te geven, het zelfver trouwen en eigenwaarde te ge ven, doch het tevens op te voe den tot een beheerst mens, die geen misbruik maakt van zijn capaciteiten. Hier ligt een grote en belang rijke taak van de sportleraar, want het mogen in geen geval „vechtersbazen" worden. Dit be reikt men grotendeels door de jongens steeds de sportieve nor men. in acht te laten nemen, als mede de vormen en etiketten en op hun gevoel voor ridderlijk heid te werken. (Nadruk verboden). ZONDAGSDIENST ARTSEN. Van zaterdagmiddag 13 uur tot zondagavond 24 uur uitsluitend voor spoedgevallen. Zaterdag 8, zondag 9 en maandag 10 juni. Arts H. Langemeijer. Apotheek Geers. N. H. KERK WAALWIJK. Zondag 9 juni 1957. 10 uur: Ds. L. Schellevis. Pinksterkollekte voor de pen ding. 18.30 uur: Ds. L. Schellevis. Pinksterjeugddienst met me dewerking van het kerkkoor. Onderwerp: „Ik zie. ik zie wat jij niet ziet!" N. H. KERK BESOIJEN. Zondag 9 juni 1957. Voorin. 10 uur en nam. 2.30 uur: Ds. J. Vink. In beide diensten extra koliek- te voor de Zending. Maandag (2e Pinksterdag). Voorm. 10 uur: Ds. K. Schip per van Waspik. Extra kollekte voor de Zen ding. N. H. KERK BAARDWIJK. Min. Loeffstraat 65. Zondag 9 juni 1957. 11 uur v.m.: Eerwaarde Heer C. W. Begeer van 's-Hertogenbosch. Maandag (2e Pinksterdag). 11 u. v.m.: Ds. C. B. Schuurman. KYNOLOGENCLUB. De Kynologenclub Waalwijk en Omstreken houdt een algeme ne vergadering op zondag 9 juni a.s. om 12 u. in café Galgenwiel. Het onderwerp van bespreking zal zijn de Kynologische Propa- ganda-dag. BOOTTOCHT VOOR ZIEKEN. Het kringbestuur van het Ned. Roode Kruis in de provincie N. Brabant organiseert dit jaar we derom een boottocht voor 41 chronische natiënten, in de week van 10 tot en met 15 juni a.s. De afvaart van de boot „De Kasteel Staverden" zal plaats vinden op maandag 10 juni a.s. vanaf de aanlegsteiger, Haven te Heusden. Maandag gaat het van Heus den naar Tiel, dinsdag van Tiel naar Volendam, woensdag Volen- damWijhe (O.), donderdag WijheDoesburg, vrijdag Does- burg-Zaltbommel, zaterdag Zalt- bommel-Moerdijk, alwaar wordt gedebarkeerd. HET FEEST VAN „PUILOOG". Zoals wij in ons nummer van vorige week vrijdag uitvoerig mededeelden, maakte de beken de visclub „Puiloog" zich op om haar verschillende jubilea, n.l. van het 25-, 30- en 31-jarig be staan op hoofse en dus op „Puil oog" wijze te herdenken en dit is dan ook werkelijk op bijzondere wijze geschied. In de onmiddellijke nabijheid van haar viswater, het oude Maasje, in het schilderachtige, rustige Doeveren was de herden king gearrangeerd en daartoe was een boerenschuur door actie ve en met smaak begaafde leden en de hulp van de heer A. Stok- wielder ingericht tot een sfeer volle feesthal, gedecoreerd met toepasselijke muurschilderingen en attributen, zodat een kunst en smaakvol geheel was verkre gen, waarin het goed feesten was en dat de bewondering der Doe- verenaren wegdroeg. De feestdagen werden op een waardige wijze ingezet met een H. Mis'in de kerk van St. Jan te Waalwijk voor de overleden le den der' vereniging. Daarna waren de leden te gast bij mevrouw Verwiel-IJpelaar, echtgenote van de oud-voorzitter van „Het Puiloog", die de leden vergastte op een heerlijk ontbijt. Per speciale „Puiloog-snel- dienst" ging het toen op Doeve ren aan, waar de voorzitter, de heer Jan Bapt. Verwiel, de nog in leven zijnde oprichters Jan en Frans Pulles huldigde en hun de ere-medailles op de borst speld de. De voorzitter moest op zijn beurt weer een huldiging ontvan gen in verband met zijn 25-jarig lidmaatschap en hij werd bij de ze gelegenheid toegesproken door de heer C. de Jongh, uit wiens handen hij eveneens de ere-me- daille mocht ontvangen. Om 1 uur was het „ophalen der wargarens en schoonmaken der vissen". Ook de dames wer den niet vergeten, want in de na middag werden zij feestelijk voor een uurtje ontvangen en gul ont haald o.m. op echte (vis)taart. Op de receptie kwamen vele vrienden en bekenden 't bestuur en leden complimenteren. Zo wa ren daar kapelaan Verschuren uit Waalwijk, leden van de kaart club, „De Kulk", een groot ge deelte van de bevolking van Doe veren, waarvan de kinderen een bloemenhulde brachten, terwijl het gemeentebestuur van Eethen een schriftelijke felicitatie zond met de wens dat de leden van „Het Puiloog" veel kracht zullen putten uit de landelijke rust van Doeveren en tevens nog met de wens daaraan verbonden, dat zij de nachtelijke rust van de Doe- venaren niet te veel zouden sto ren; voorts een, telegrafische ge lukwens van 't gemeentebestuur van Waalwijk en Waalwijks Be lang. Na de receptie volgde 't feest diner, verzorgd door Ad van Car- pe Diem en de bonté avond met tal van attracties o.l.v. de cere moniemeester de heer Fr. Pulles. De feestdag werd besloten met een watervuurwerk aan de oevers vani „Het Oude Maasje". Ook dinsdag werd nog gewijd aan de herdenking van de jubilea maar dit was vervat in meer rus tiger sfeer van vissen, kaarten, enz. een teren zou men kunnen zeggen, op de hoogtijdag van maandag. Niettemin was 't voor de deelnemers een prettige, gezel lige dag in hun typische luim en in de buitenlucht. De „Puiloogers" zullen de bes te herinneringen bewaren aan dit tweedaags festijn, de sfeervol le herdenking harer jubilea. voor de openbare vergadering van de raad der gemeente Waal wijk van donderdag 6 juni 1957. 26. Voorstel tot wijziging van de rekening-courant overeen komst met de Stichting „Nijver heidsschool voor Waalwijk en Omstreken" en tot het aangaan van een bijzondere rekening-cou rantovereenkomst met de Neder landse Handelmaatschappij N.V. Pre-advies Zoals bekend werd aan het be stuur der Nijverheidsschool voor Waalwijk en Omstreken een cre- diet in rekening-courant toege zegd van 1.500.000 tegen het zelfde percentage als de gemeen te moest voldoen. Teneinde de gemeente veilig te stellen in verband met nakoming van haar verplichtingen tegen over de Stichting hebben B. en W. zich gewend tot de Bank voor Nederlandse Gemeenten met het verzoek aan de gemeente een ex tra krediet in rekening-courant toe te kennen van maximum 600.000.zulks voor het jaar 1957. Aan de hand van een door het Stichtingsbestuur overgelegd overzicht van te doene betalin gen voor de bouw der school is door ons namelijk becijferd dat tot 31 december 1957 maximaal 600.000.daarvoor nodig zal zijn. Van genoemde bank ontvingen B. en W. dd. 30 april 1957 even wel bericht, dat het haar onder de huidige omstandigheden niet mogelijk is voor dit krediet een aanbieding te doen. Een gelijke aanvrage is door B. en W. gericht tot H. Oijens Zonen N.V. te 's-Gravenhage, tot de Amster damse Bank N.V. en tot de Ned. Handel-Mij. N.V. Alleen de laat ste bleek en dan nog slechts na herhaald verzoek, zulks nadat in eerste instantie een negatief antwoord was ontvangen be reid een aanbieding te doen. B. en W. deden daarbij een beroep op de aloude relaties met deze bankinstelling. Haar offerte luidt als volgt 1. Maximum-krediet 600.000. 2. Einde van de termijn: 31 de cember 1957. 3. Rente: 1,1/4% boven het promessen-disconto van de Ne derlandse Bank met een mini mum van 5 4. Bij het verstrijken van de sub 2 genoemde termijn zal af lossing van het krediet moeten geschieden uit een te sluiten le ning op lange termijn. Mocht niet tijdig een dergelijke lening kun nen worden opgenomen, dan zal het krediet moeten worden om gezet in een kasgeldlening met 'n looDtijd van 3 maanden. Aangezien B. en W. na de be sprekingen met diverse bankin stellingen tot de overtuiging zijn gekomen, dat het momenteel na genoeg niet mogelijk is voor een enigszins- langere periode kas geld in rekening-courant toege zegd te krijgen, zijn zij van me ning, dat de offerte van de Ned. Handel-Mij. N.V. geaccepteerd moet worden. Daarom hebben B. en W. zich gewend tot het bestuur der Nij verheidsschool met het verzoek te willen berichten of dit na bekomen goedkeuring door de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen bereid is de rekeningcourant-rente, aan de gemeente verschuldigd volgens de overeenkomst van 3 oktober 1956, te verhogen tot het percen tage, dat de gemeente verschul digd is aan de Ned. Handel-Mij. N.V. Dit bestuur heeft zich in ver band daarmede gewend tot ge noemde Minister en van deze be windsman heden bericht ontvan gen, dat met de bedoelde rente verhoging wordt ingestemd zulks tot ten hoogste 5% Beperking pensioenen van ge wezen wethouders. Bij raadsbesluit van 25 april 1957 is vastgesteld een verorde ning, regelende het toekennen van een uitkering en van 'n pen sioen aan wethouders en gewe zen wethouders van de gemeente Waalwijk en van een pensioen aan hun weduwen en wezen. In verband met de inwerking treding van de Algemene Ouder domswet per l januari 1957 moe ten over de gehele lijn de pensi- FEESTELIJKHEDEN ter herdenking van het 50-jarig bestaan. ZATERDAG 15 JUNI Drumband-Festival georganiseerd door de K.A.J. Drumband te Waalwijk, op het Vredesplein te Waalwijk. (Deelname van 8 gezelschappen) 2.30-3 uur n.m. Aankomst deel nemende verenigingen in di verse gelegenheden van Waal wijk. 3 uur n.m. Mars van de deelne mende verenigingen naar het concoursterrein. 3.30 u. n.m. Aanvang concours. 6 u. n.m. Uitreiking dagprijzen. 8 uur Concert door de Harmonie „Concordia" van Loonopzand op het Raadhuisplein. Direc teur de heer Frans v. Abeelen. ZONDAG 16 JUNI Voortzetting van het Drumband- Festival op het Vredesplein. (Deelname 14 gezelschappen). 12.-12.30 u. Aankomst deelne mende gezelschappen in diver se gelegenheden van Waalwijk. 1 u. n.m. Mars van de deel nemende verenigingen naar 't concoursterrein. 2 u. n.m. Opening van het con cours. 6 u. n.m. Uitreiking dagprijzen en afdelingsprijzen. 7.30 u. Muzikale Mars van de Politiekapcl der Amsterdamse Politie onder leiding van Joh. Pinkse. Route: Hoekeinde, Grotestraat Stationsstraat, Julianastraat, Mr. v. Coothstraat, Grotestr., Raadhuisplein. 8 u. Concert door de politie- kapel op de kiosk op 't Raad huisplein. Hierna: Taptoe. 10 u. Bal Champêtre op het plancher op de Markt. ZONDAG 30 JUNI Grote Gildedag georganiseerd door de gilde St, Crispijn te Besoijen, in verband met haar 120-jarig bestaan. 11.15 u. Gildemis in de paro chiekerk van O. L. Vrouw On bevlekte Ontvangenis te Be soijen. 12.30 u. Ontvangst ten stadhui- ze, van Koningen, Hoofdlieden der deelnemende Gilden, als mede eventueel aanwezige be stuursleden der Federatie van Brabantse Schuttersgilden en bestuursleden van de Kring Maasland. 1.00 u. Opstellen van de op tocht aan de Kasteellaan. 1.15 uur Vertrek naar 't WSC- terrein. Route: Kasteellaan, Burg. Moo- nenlaan, Mr. v. Coothstraat, Julianastraat, Bernhardstraat, Wilhelminastr., Vredesplein, Victoriestraat, Putstraat, Pa rallelweg (Zuid) WSC-terrein. 2.00 u. Aankomst feestterrein. Openingswoord door de Edel achtbare Heer Burgemeester Teijssen, Beschermheer van 't Gilden St. Crispijn. Daarna de heer v. d. Mortel als voorzitter van de Kring Maasland. Hier na Vendelgroet en Wilhelmus voor het Vorstenhuis. 2.30 u. Aanvang der wedstrij den. Vanen, Standaarden, Trom mels, Zilver en Papegaaien worden overgebracht naar een nader aan te kondigen plaats op het feestterrein, waarna deze door de jury zullen wor den gekeurd. Na 5 u. kunnen deze attribu ten worden bezichtigd, waarna ze om 6 uur door de Koningen moeten worden teruggehaald. 6 u. Begin uitreiking der prij zen. 8 u. Concert door de Waal wijkse Harmonie St. Crispijn op de kiosk op het Raadhuis plein. 10.30 u. Groots Vuurwerk op de Winterdijk ten Oosten van de Hertog Janstraat. jjf De mooiste beloning voor jongens v.a. f 49.75 &voor Uw zoon of dochter, voor meisjes v.a. f 57.50 oenen met een voor iedereen af zonderlijk te bepalen bedrag ge kort worden. Dit is eveneens het geval met o.a. de wethouders- pensioenen. Deze beperking vindt aldus glaats, dat op het pensioen een edrag in mindering wordt ge bracht, gelijk aan een zodanig gedeelte van het ouderdomspen sioen als bedoeld in de Algemene Ouderdomswet voor de groep, waartoe belanghebbende behoort (gehuwden en ongehuwden), als het aantal jaren, waarnaar het algemeen pensioen is berekend, zich verhoudt tot 50. Heeft een gewezen wethouder, die gehuwd is, bijv. 8 dienstjaren, welke voor een algemeen ouderdomspensi oen in aanmerking komen, dan wordt op dit pensioen gekort 8/50 x f 1404.— 224.64 per jaar. Onteigening in het belang van de volkshuisvesting. Voor de uitvoering van het partieel uitbreidingsplan Baard wijk behoort de gemeente de be schikking te verkrijgen over de kadastrale percelen Baardwijk sectie E nrs. 1161 (huis en erf, groot 2.60 aren, plaatselijke aan duiding Laageinde 124), 1162 (huis en erf groot 1.60 are, plaat selijke aanduiding Laageinde 126) en 1163 (weiland groot 46.90 aren). Deze onroerende goederen zijn eigendom van de heer J. van de Water, Hoogeinde 20 te Waal wijk. De onderhandelingen over de aankoop van deze percelen heb ben evenwel tot nu toe geen re sultaat opgeleverd. De eigenaar is n.l. niet bereid om de door de gemeente geboden koopsom van 11.000.te accepteren, hoewel dit bedrag toch zeer redelijk moet worden genoemd. Omdat het niet verantwoord is, dat de uitvoering van het uit breidingsplan Baardwijk door langdurige en vruchteloze onder handelingen stagneert, zal tot onteigening van genoemde on roerende goederen moeten wor den overgegaan. B. en W. stellen daarom voor het ter inzage liggende plan tot onteigening in het belang van de volkshuisvesting voorlopig goed te keuren. LUCHTEN EN KEREN DER EIEREN. De eerste, twee dagen late men de eieren rustig liggen; keren en luchten is dan nog niet nodig. Na de tweede dag neme men 2 maal per dag de lade met de eie ren uit de machine, om deze te keren of te luchten. (Deze regels gelden vanzelfsprekend voor de kleine liefhebber-fokker). Nadat men de eieren met de lade boven op de machine heeft geplaatst, als de bouw der machine dit ten minste toelaat, anders op een ta feltje, neemt men een twintigtal eieren uit het midden der lade en bergt deze in een doos. De overige eieren worden nu naar het midden, om de lengte-as, ge keerd en die, welke men uit het midden had genomen, in de hoe ken der lade geplaatst. De eierlade wordt ook juist andersom ingeschoven; de voor zijde komt nu achter. Heeft men een machine met twee laden, dan worden deze ook van plaats ver wisseld. Men bereikt hiermede, dat de eieren beurtelings een an dere plaats krijgen, wat van be lang is, omdat de meeste broed machines niet overal even warm zijn. Gedurende de eerste helft van de broedperiode kan men telkens 5 tot 6 minuten luchten, ook al afhankelijk van de temperatuur in het broedvertrek. Hoe hoger de temperatuur in het vertrek, hoe langer men kan luchten. Bij het inschuiven der lade moeten, de eieren nog even lauw aanvoelen. Na de tiende dag luchte men iets langer en verlenge men de duur van het luchten regelmatig. Men kan darf, zonder bezwaar 12 tot 15 minuten luchten, indien 't tenminste niet al te koud is. Het is zeer moeilijk de juiste duur van het luchten te beschrij ven; dit is meer routinewerk. Komen de kuikens te laat uit, terwiil men de zekerheid heeft, dat de machine behoorlijk op temperatuur gehouden is en de broedeieren vers waren, dan ligt hier een aanwijzing, dat men te lang heeft gelucht. Sommige broeders doen dit slechts één- DE ECHO W HEI ZÜIDEW Dat is geen kwaal die ge nog langer hoeft te dragen. Neem Rennies - die blussen de brandende pijn. Voetstoots. Rennies neutra liseren alle overtollig maagzuur en nemen zo de oorzaak weg van de snerpend bran dende pijn.

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 5