KAATSHEUVEL WAALWIJK 3e triomf van „St. Crispijn" m successie. Soheerappar. Jan van Dongen 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DINSDAG 11 JUNI 1957 2 Heusden Sprang Cap® II® j Loonopxand le prqs met 104 punten in afd. te Leerdam. Uitmuntendheid De Waalwijkse harmonie St. Crispijn is opnieuw met lauwe ren bekroond, voor de derde maal in successie. Degenen die zaterdagavond de openbare repetitie op de kiosk op 't Raadhuisplein bijwoonden, waren overtuigd dat de harmo nie op het federatief concours te Leerdam op 2e Pinksterdag be slist een goed figuur zou slaan. Maar het deelnemen aan een con cours is een zeer wisselvallig werk en men staat voor alle ver rassingen. Niettemin vertrok de harmo nie maandagmiddag met goede moed en vergezeld van 'n groot aantal supporters (speciaal het vrouwelijk element was goed vertegenwoordigd),'naar de glas- stad Leerdam, waar men het ge luk had spoedig na aankomst te mogen optreden. Met gespannen aandacht luis terde het talrijke publiek naar de verrichtingen van ons korps, dat een prima indruk maakte en on der de rustige, verzekerde lei ding van haar directeur, de heer Duijvelaar, op uitnemende wijze musiceerde. Het oordeel van het publiek, waaronder talrijke des kundigen, was prima, maar wat zou de jury beslissen Gelukkig behoefde men niet lang te wachtendirect na afloop werd de uitslag bekend gemaakt. Maar toen de eerste gezelschap pen met betrekkelijk lage pun ten uit de bus kwamen, werd men een beetje angstig voor de uitspraak dezer blijkbaar zeer critische jury. Maar weldra kwam aan de spanning een einde, toen werd bekend gemaakt dat men met het verplichte nummer 51 en met het vrije nummer 53 punten had behaald, dus 104 punten, een le prijs. Luid applaus, luid gejuich klonk op, felicitaties hier en daar, de ontspanning en feest stemming was er direct en het oordeel der jury, dat de een ho ger, de ander anders verwacht had, werd besproken, maar het slot van alles was grote vreugde en grote dankbaarheid voor het schitterend resultaat van vele weken van grote opofferingen. Men stelde zich weldra op voor een fikse mars door het stadje, laafde nog even de dorstige ke len en toen ging het huiswaarts, waar een hartelijke ontvangsten huldiging het zegevierende gezel schap wachtte. De Drumband was als steeds paraat, toen de harmonie aan de Burgemeester Verwielstraat arriveerde en met volle muziek en tromgeroffel, omstuwd en begroet door een grote menigte, trok men door de Grotestraat naar Thalia, waar verschillende belangstellenden, o.a. het gemeentebestuur, kape laan Verschure en talrijke ver tegenwoordigers reeds aanwezig waren De edelachtbare heer burge meester Teijssen was de eerste die hier het triomferende gezel schap toesprak. In welgekozen woorden bracht spr. namens het gemeentebestuur hulde voor het geen St. Crispijn had weten te presteren, door driemaal achter een de eerste prijs te behalen en in zo korte tijd zulk een hoog muzikaal niveau te bereiken. Het is gemakkelijk oor- en oog getuige te zijn van deze voor St. Crispijn en voor heel de gemeen te zo roemvolle successen, maar als men overweegt wat hiervoor van de muzikanten en speciaal van de dirigent verlangd wordt, dan moet iedereen daarvoor de grootste bewondering koesteren. Waalwijk mag trots ziin op St. Crispijn. dat ook bij tal van ge legenheden de gemeenschap dient. Namens het gemeentebe stuur bood spr. als stoffelijk blijk van waardering een bedrag van 100.aan voor het instru mentenfonds. Na speciaal hulde te hebben gebracht aan de kundige dirigent en het actieve bestuur en het ge zelschap nog veel triomfen te hebben toegewenst, besloot snr. met een driewerf hoera op Sint Crispijn, waarmee alle aanwezi gen spontaan instemden. Namens Waalwijks Belang voerde de heer Jan Tielen, bij ontstentenis van de voorzitter en vice-voorzitter het woord. Per soonlek had hij zich bij de slot- repetitie en op het concourster rein van de prestaties van Sint Crispijn kunnen overtuigen. Hij betuigde zijn grote respect voor hetgeen directeur en muzikanten aan tijd en moeite hadden weten op te brengen om deze opeenvol gende successen te behalen. Zijn grootste respect ging uit naar de heer Duijvelaar, die alleen door eigen visie, door eigen muzikale capaciteiten z'n korps driemaal ter overwinning wist te voeren. Het zal voor heel Waalwijk 'n eer zijn als St. Crispijn, na nog maals een eerste prijs in de afde ling Uitmuntendheid te hebben behaald, de ere-afdeling mag worden binnengeleid. De heer Jac. v. Mierlo sprak als voorzitter van de harmonie St. Jan zijn grote bewondering uit voor dit nieuwe succes van haar zustervereniging. Het speet hem dat slechts woorden en bloe men deze hulde van St. Jan kon den vertolken,. Evenals bij de vorige overwinningen van Sint Crispijn was St. Jari voornemens geweest haar een muzikale be groeting te bereiden en haar in triomf naar haar verenegingsio- kaal te begeleiden, doch door sa menloop van omstandigheden moest zij zeer tot haar spijt van dit plan afzien. Spr. complimen teerde St. Crispijn van hartemet deze prachtige muzikale prestatie en wenste haar nog vele succes sen in de toekomst. De heer Rurmanje bracht de hartelijke gelukwensen over van de KAJ-Drumband, die zich be ijverd had om, zij het ook met een minder volledige bezetting, de bekroonde harmonie een tri omfale intocht in de gemeente te bereiden. Ook de Drumband zal volgende week op haar con cours haar beste beentje voor zetten om succes te behalen en zodoende aan alle Waalwijkse festiviteiten nog meer luister te kunnen bijzetten. De voorzitter van St. Crispijn, de heer Fr. Smolders, bracht in goedgekozen woorden dank aan de diverse sprekers. Maar ook bracht hij dank aan een stille werker van de harmo nie, die hier niet het woord had gevoerd, doch die de muzikanten voor het concours een goede in jectie had toegediend en bij goed succes een douceurtje van 100.- in het vooruitzicht had gesteld. Hij was de' eerste die spr! kwam gelukwensen en hem daarbij het uitgeloofde bedrag in de hand stopte. Een bijzonder woord van dank en hulde richtte spr. aan 't adres van de directeur, de heer Duijve- laar. Door de kundige wijze waarop hij het korps weet te lei den, heeft hij de sympathie van alle muzikanten en van heel de harmonie-aanhang weten te ver werven. Spontaan gaf ieder na 't bekend worden van de uitslag 'n bijdrage om de directeur een be wijs van deze waardering aan te bieden. Onder luide bijvalsbetui gingen der aanwezigen bood spr. de heer Duijvelaar een luxe kist sigaren aan. In het verdere verloop van de avond werd door de voorzitter hartelijk dank gebracht aan de heer Bernard Stokwielder, die wegens moeilijkheden met de be zetting van de piccolopartij, deze moeilijke partij slechts enkele repetities voor het concours op zich had genomen. Als stoffelijk blijk van waardering werden hem door de voorzitter sigaretten aangeboden. De penningmeester, de heer Sjef de Kort, maakte zich tot tolk van de gehele vereniging, door een hartelijk woord van dank te brengen aan de voorzitter voor hetgeen deze altijd voor zijn ver eniging doet. Spreker zei dat practisch geen enkele repetitie door de voorzitter werd overge slagen. Had de burgemeester de heer Duijvelaar de spil van de vereniging genoemd, spreker zei dat de voorzitter de ziel van de vereniging was. Ter ere van de voorzitter en ter gelegenheid van het feit dat de harmonie thans vijf jaar onder het nieuwe be stuur staat, werd door spreker de leden namens het bestuur nog een consumptie aangeboden. Namens de leden werd door Jac. Didden aan de voorzitter si garen aangeboden als, dank voor de vele moeite die hij zich voor de harmonie getroost. Tot slot geven oordeel der jury. we hier het Zuiverheid Klankgehalte Dvnamiek Techniek Samenspel Opvatting en tempo Verpl. nr. 8-8-8 9-9-9 9-9-9 9-9-9 8-8-8 Gek. nr. 8-8-8 9-9-9 9-9-9 9-9-9 9-9-9 9-9-9 geslaagd. Mej. Angèle van Hoorn (die sinds korte tijd de muzieklessen van Mej. Alda van Boort heeft waargenomen) slaagde de vorige week aan het Conservatorium te Rotterdam voor het Staatsdiplo- ma piano. KAPTEIN-VLIEGER DIO ROKS HAVENMEESTER TE BEEK. De stichting Luchthaven Zuid- Limburg heeft benoemd tot di recteur-havenmeester van het vliegveld Beek, kapitein-vlieger D. J, S. Roks, op het ogenblik squadroncommandant op 't mi litaire vliegveld Gilze-Rijen. De benoeming zal op een nog nader vast te stellen datum ingaan. De heer Roks werd op 22 sep tember 1928 te Waalwijk gebo ren. Hij deed zijn intrede in de vliegerij in 1937 op Soesterberg bij de Nederlandse luchtmacht, toen nog luchtvaartafdeling ge heten. In 1951 kwam hij op het hoofdkwartier commando lucht vaartopleidingen. Op uitnodiging van de KNVVL maakte hij als vertegenwoordiger van de Neder landse luchtmacht een reis naar Amerika. In 1952 verbleef hij op nieuw in Amerika, thans als commandant van alle Nederlan- ders, die in Amerika een'vlieg- j opleiding kregen. Voor zijn grote verdiensten werd hij benoemd tot Ridder in de Orde van Oran- je-Nassau met de zwaarden. Voor Vaderdag CONTACTGROEP VOOR HANDEL EN INDUSTRIE WAALWIJK. Drs. A. Houtman van het Mi nisterie van Economische Zaken zal voor de Contactgroep op vrij dag 14 juni a.s. in Hotel Verwiel een lezing houden over het on derwerp Euromarkt. Nu, de vorming van één grote gemeenschappelijke markt, 'naar mag worden aangenomen, bin nenkort een feit zal zijn, zal het voor ieder van belang zijn na te gaan, welke gevolgen dit voor de Nederlandse industrie, en met name voor ons eigen bedrijf, zal hebben. Zal het afzetgebied van de Nederlandse industrie aan merkelijk worden uitgebreid, niet te verhelen valt, dat voor bepaal de, tot nu toe beschermde indus trieën, met voornamelijk Neder land als afzetgebied, een toene mende concurrentie te verwach ten is. RECTIFICATIE. In ons verslag der algemene vergadering van Waalwijks Be lang heeft de verslaggever de heer Jacq. Bergmans z'n onslag als bestuurslid van W. B. doen aankondigen wegens verhuizing naar elders. Dit is geheel onjuist, het betreft hier niet de'heer .Tacq. Bergmans, maar de heer Henri Bergmans alhier, die ont slag zal nemen wegens drukke werkzaamheden aan zijn bedrijf te Nieuwkuijk. GEREF. KERK VAN SPRANG-WAALWIJK. Op de ledenvergadering van de Geref. Kerk van Sprang Waalwijk, gehouden te Sprang, heeft de kerkeraad besloten om ingaande september a.s. in Waal wijk ook voor de Geref. Kerk kerkdiensten te gaan beleggen. K-A.V. AFD WAALWIJK. Op donderdag 13 juni wordt in de bovenzaal van De Gecroon de Leersse een ledenvergadering gehouden. Mej. Puijenbroek zal spreken over „Kopen op afbeta ling". Aanvang half 8. AFGEVAARDIGDE NAAR INTERNATIONAAL CONGRES. Op 13, 14, 15 en 16 juni a.s. zal te Nantes in Frankrijk, een con gres gehouden worden van de In ternationale Unie voor vrijheid van onderwijs. Hieraan wordt deelgenomen door afgevaardigden uit Neder land, België, Frankrijk, Duits land, Oostenrijk, Ttalië, Enge land, Adgentinië, Bolivia, Brazi lië, Chili, Columbia, Libanon, i BURGERLIJKE STAND over de maand mei 1957. Geboren Johannes Albertus Maria Catharina zv A W Winkel en M C Ver hoeven - Gerdinus Petrus zv P M Fitters en ,E A M van der Wegen Leonardus Cornelis Maria zv H de Leeuw en A M v Son - Maja Wilhelmina dv K Vos en P Kwetters. Gehuwd Cornelis Adrianus van Wijk 43 j alhier en Gerardina Maria Wilhelmina Lambooij 35 j te 's-Bosch Bastiaan An- tonie de Kok 24 j en Ilse Louise Johanne Baaijens 23 j beide alhier Cornelis Hen- drikus van Loon 28 j te Drunen en Gode- frida Maria Theresia van der Staak 24 j alhier. Overleden Helena Hendrika Konings 81 jaar. CHR. GYMNASTIEKVERENIGING PRO PATRIA. Op Tweede Pinksterdag namen een 4-tal groepen dames en heren van de Chr. Gym nastiekvereniging Pro Patria te Sprang- Capelle deel aan de grote gewestelijke turn- dag van het Ned. Chr. Gymnastiek Ver bond, welke ditmaal te Eindhoven gehou den werden. Meer dan 2000 turnsters en turners namen aan de wedstrijd deel. Een heren- en een damesgroep van Pro Patria behaalden elk een 2e prijs in de 2e graad, terwijl eveneens twee groepen een 3e prijs in de 3e graad behaalden. Voorwaar een mooie prestatie. Het lid J. van Beek kwam met een 6-tal deelnemers van andere ver enigingen in aanmerking voor het hoogste aantal behaalde punten. De gymnastiekvereniging Pro Patria mag met dankbaarheid terug zien op het ge presteerde op_ deze wedstrijden; wij felici- ren Pro Patria van harte met het behaalde succes en wensen haar voor de toekomst onder de bekwame leiding van de heer J. van Gerven uit Tilburg nog vele lauweren toe. MANDOLINECLUB A TEMPO. De Mandolineclub A Tempo zal naar wij vernemen op donderdag 4 juli a.s., onder leiding van haar directeur de heer P. van Iersel uit Waalwijk, deelnemen aan een te Putten te houden concours. Wedvlucht P.V. „De Luchtvaart". De P.V. „De Luchtvaart", geves tigd in café van de Wed. Cové-v. d. Haart alhier, hield j.l. zondag een wedvlucht vanuit Orleans. Afstand 474 km. De uitslag luidde als volgt: A. Tactor 1; G. Treffers 2, 8; S. v. Peer 3; B. Pols 4, 5, 6; C. de Cloe 7, 17, 18; C. Groeneveld 9; A. Kloot wijk 10, 13, 24; J. Dorresteijn 11; A. Stam 12, 25; C. Boer 14; G. Vos 15, 22; P. Nieuwenhuizen 16; M. van Peer 19, 21; H. Dalmaijer 20; H Verduijn 23. De duiven werden gelost om 7.15 uur. Aankomst eerste duif 12.38.28 Laatste duif 1.2.38. Zondag a.s. wedvlucht vanuit Pont St. Maxence. Inkorven a.s. vrijdag 14 juni in het clublokaal. T.B.C.-vlucht. Ten bate van de T.B.C. zal de P.V. „De Luchtvaart" op zondag 28 juli a.s. een wedvlucht houden met oude en jonge duiven. Alle liefhebbers dezer gemeente, alsmede die van de Loonsedijk, Hoge- en Lage Zand- schel, kunnen aan deze wedstrijd mee doen. Gelet op het mooie doel waarvoor deze vlucht wordt gehou den, n.l. de bestrijding van de t.b.c., wordt verwacht dat velen inschrij ven voor deze vlucht. Zij, die nade re inlichtingen wensen, kunnen zich wenden tot het bestuur van de P.V. „De Luchtvaart". De Rozeknop op reis. De Gem. Zangver. 't Rozeknop je alhier, zal op dinsdag 18 juni a.s. 'n plezierreis maken naar Rotterdam, alwaar men de nieuwe Bijenkorf zal bezoeken. Voorts zal men een bezoek brengen aan de miniatuur stad „Madurodam" te Den Haag, waarna het gezelschap een bezoek zal brengen aan Scheveningen. Vanuit Scheveningen wordt de reis voortgezet naar Amsterdam, al waar men enige bezienswaardighe den zal bezoeken. Indien het weer meewerkt, zal het een interessante reis worden voor de leden van de Rozeknop. HEROPENING. Vrijdagavond heropende de heer Chr. v. Wanrooij in de Mgr. Volkerstraat het Café- Biljart, overgenomen van de heer C. van Wanrooij. Vanzelfsprekend was er voor deze opening grote belangstelling. Niet alleen van de uitgaande man, die voor elke nieu we opening interesse laat blijken, doch daar naast van alle collega's, die de nieuwe kas telein kwamen complimenteren, van de Z.E. heer Pastoor de Klijn en van meerdere vrienden en kennissen van de nieuwe hos pes in dit bekende café, dat alleen reeds als een. wijkzaak steeds aan een behoefte vol daan heeft. Vele bloemstukken gaven blijk van de sympathie, waarmede de nieuwe kastelein in de Mgr. Völkerstraat begroet werd. Wij wensen de heer Chr. van Wan rooij goede zaken in zijn aangekocht pand. GUNNING. Het bouwen van een 'winkel-woonhuis annex schilderswerkplaats voor de heer A. van Houtum aan de van Heeswijkstraat al hier onder architectuur van de heer Hub. Prins is gegund aan de Aannemersfirma J. de Kort alhier. DUIVENSPORT. Voor de Orleansvlucht van de K.P.V. waren 486 duiven ingemand. Afstand 475 km. Lostijd 7.15 u. v.m.; 1ste duif 12.30.31 u.n.m. De eerste 70 prijswinnaars zijn: 1 en winnaar van de Orleansbeker L. Hamers; 2, 56 Fr v d Assem; 3 Fr Damen; 4 L v d Ven; 5 M Sulsters; 6 H Snoeren; 7, 39 A Verduijn; 8, 10 C de Bondt; 9, 29, 46 M Brokx; 11, 26 J Voogd; 12, 60 A de Bie; 13, 49, 51, 62 Jac Vloemans; 14, 37 P Zijlmans; 15, 41 Chr v Heeswijk; 16 B v Heesch; 17, 45 H v Nieuwstadt; 18, 64 J v Dongen; 19, 21, 28, 33 M v Boxtel; 20 J v Boxtel; 22 C Labee; 23, 24, 34 J v Riel; 25 L Ververs; 27, 57 W v Heijst; 30 J v d Berg; 31 C v Rooij; 32 J Damen; 35 H Hesselmans; 36 A Couwenberg; 38 Gebr Kuis; 40 Wim Hamers; 42, 44, 63 M v d Velden; 43 J Muizelaar; 47 A van Kuijk; 48 H Hendriks; 50 H Klis; 52 J v Dongen; 53 C Hamers; 54 M Lensveld; 55 C v Boxtel; 58 A v d Hoven; 59 Th Netten; 61 G Grootswagers; 65 A Priems; 66 P Adriaansen; 67 G Kemmeren; 68 Jac Hoevenaars; 69 L van Geel; 70 Jac Klerkx. PINKSTERDRUKTE OP DE EFTELING. Als we het voor het zeggen gehad hadden, zouden we toch een zonniger Pinksteren besteld hebben, ofschoon we ons niet kun nen voorstellen, dat dan het bezoek aan het natuurpark de Efteling nog groter zou zijn geweest, 't Zijn weer twee bar drukke da gen geweest, waarin de grote parkeerter- reipen bij lange geen voldoende ruimte bo den voor de duizenden auto's en motoren, die de bezoekers van binnen- en buitenland met duizenden toevoerden. Vooral de twee de dag geleek het 65 ha grote natuurpark een wiemelende mensenmassa. Dat de restaurantgelegenheden niet te klagen had den laat zich verklaren. Het totale aantal bezoekers bedroeg de beide dagen ruim 30.000, waarvan de tweede dag het leeuwendeel had. Alleen het aantal fietsen was minder dan het vo rig jaar, wat verklaarbaar is, door het drei gende weer. BALLSPIELVEREIN 1937 OP BEZOEK. 't Zijn weer twee drukke, doch gezellige dagen geweest voor de leden van de R.K. V.V. Desk. Evenals het vorig jaar met Pinksteren, was de Ballspielverein 1937 uit Köln-Worringen op bezoek. De ontvangst en het verblijf in het vorig jaar zijn ds Duitsers zo goed bevallen, dat reeds toen -besloten werd in 1957 terug te komen. En ondanks de kosten van deze grote reis heb ben de leden van de Ballspielverein 1937 woord gehouden en Desk heeft zijn woord gestand gedaan, om de Duitse gasten op nieuw gastvrij te onthalen en pension te be zorgen. In een grote touringcar arriveerden een 40-tal dames en heren zondagmorgen. Op de Markt werden de gasten door de Dessers afgehaald en eerst naar de ver schillende kwartieren gebracht, waar zij twee dagen te gast waren. Even verfrissen, dan een stevig Hollands maal en dan trok het gehele gezelschap naar het natuurpark De Efteling om daar urenlang van die schonen Lustgarten te genieten. De avond bracht weer de gezellige reünie, evenals het vorig jaar in de kleine zaal van 't gezellig Hoventje. Gezelligheid kent geen tijd en ge zelligheid heeft ook niet veel ruimte nodig. Dat werd zondagavond bewezen, want hoe veel vrolijke mensen daar bijeen waren, we ten we niet. 't Was er barstens vol en na tuurlijk was daar stemming. Het A.B.C.- Orkest had er zeer dankbaar werk en voor al „Piet" de bekende refreinzanger van het stel, had zijn bijzondere avond, doordat hij een onuitputtelijk repertoir had van de meest bekende Duitse Schlagers, die er in gingen als koek. Het late sluitingsuur kwam nog te vroeg, doch er kwam nog één dag en ook die moest genoten worden. Voor de namiddag stond weer een ontmoeting op het program ma tussen een Desk-elftal en een elftal van de Ballspielverein. De Dessers hadden het er op staan, om eens revanche te nemen voor de twee geleden nederlagen, doch ook nu waren de gasten uitgesproken beter. Sneller, meer agressief, en beter in samen spel en afwerking. Ook bij Desk zagen we mooie momenten, doch de stand bij rust, 2-1 in 't voordeel der gasten, gaf de ver houding niet slecht weer. Na de rust was Desk wel een' tijd in de meerderheid, doch de tegenpartij had pech, toen de arbiter een bal, die van de achtemetstand terugketste, beschouwde als van de deklat terugsprin gend en geen doelpunt toekende. Nu werd de eindstand nog 4-2 voor de Ballspiel verein. Bij De Steenbakker had weer de dave rende finale plaats van het feest, 't Was er evenals in 't Hoventje weer een knal avond, waarop Freundschaft en Bruder- schaft gezongen en gedronken werd.En 't middernachtelijk uur was reeds aangebro ken, toen -met een hartelijk „auf Wieder - sehnen" de reis naar Köln-Worringen weer werd aanvaard. DIE SCHöPFUNG. We beloofden in ons nummer van heden iets over de inhoud van „Die Schöpfung" te schrijven. De soli in dit werk zijn bij uit nemendheid het middel om een lyrische stemming of psychologische aandoening op muzikale wijze te vertolken, 't zij in de meer gebonden stijl van de aria, of in de vrije vorm van het Tecitatief. Het dankbare ele ment van de veelstemmigheid vindt muzi kaal en poëtisch in de koren een treffende uitbeelding. Treffend is: de wijze, waarop Haydn al aanstonds de chaos, voordat Gods schep pingswoord geklonken heeft, schildert en de strijd van de duisternis tegen het licht ver klankt. Met sobere begeleiding wordt de woestheid der vormloze aarde getekend. De aartsengel Raphaël (bas) verhaalt in het eerste deel van dit oratorium de scheppings wonderen van hemel en aarde, van zeeën, rivieren en beekjes. Telkens treft U hier de muzikale illustratie in haar klankrijke uit beelding, b.v. bij Raphaels verhaal van de scheiding van de wateren van het droge. Dit geschiedt in een recitatief, overgaande in een rijk geïnstrumenteerde aria, waarvap het voorspel met zijn motieven aanduidt het rollen der schuimende baren. Voortdurend wordt hier het oor getroffen door fijne mu zikale trekjes, o.a. als bij het verschijnen der heuvels, rotsen en bergen het accom pagnement over de stemmen heen dartelt. In een kort recitatief verhaalt Gabriël (sopraan) de scheppiiig der plantenwereld gevolgd door een aria, terwijl een heerlijk koor dit geheel afsluit. In een verder recitatief vestigt de engel Uriel (tenor) de aandacht op de schepping van de lichten des hemels en het nu vol gende tussenspel schildert met stijgende hele tonen de opgang der zon. Het eerste deel wordt besloten met het beroemde koor: Die Himmel erzahlen die Ehre Gottes" waarin vooral de zeer belang wekkende fuga met het thema „Uns seiner Hande Werk zeigt an das Firmament" de aandacht verdient. In het tweede deel schildert Gabriël de schepping der dierenwereld, voortgezet door Raphaël en even onderbroken door een heerlijk terzet van de drie engelen. Door de beschouwing van Gods werken overweldigd, verenigen zich de engelen in een fugatisch bewerkt terzet, waarna, na een kort tussenspel1, het machtige koor volgt met het steeds herhaald motief „Der Herr is gross in seiner Macht". Bij de volgende recitatieven van Raphaël wordt de aandacht getroffen door belang wekkende toonschilderingen: het gebrul van de leeuw, de vlucht der tijgers, het springen van het hert, het hinneken van het paard, het zwermen der insecten, de trage bewegingen van het kruipend gedier te enz. Met sterke instrumentale begelei ding wordt daarna Raphaëls glanzende aria ingeleid „Nun scheint in vollen Glanze der Himmel". Uriël verhaalt ons de schepping van de mens, en dit geeft de dichter nieuwe stof tot verrukkelijke melodieën en bij „die Gattin hold und Amutsvoll1" treft U ook in de melodie de lieflijke aanminnigheid. Een heerlijk jubelkoor „Vollendet is das grosse Werk, der Schöpfung steht's und freuet sich, des Herren Lob seï unser Lied", sluit het einde van de laatste scheppingsdag. In het derde deel maken de engelen plaats voor Adam en Eva, die in een schoon duet de lof des Scheppers, Zijn grootheid en Zijn goedheid bezingen, bij welke lofprijzing het koor zich nu en dan aansluit. De muzikale schildering van het geluk der eerste mensen stijgt voortdurend en na een kort tussen spel bereikt zij haar hoogtepunt bij „Mit dir erhöht sich jede Freude" en aan het jube len komt schier geen einde. Na Uriëls recitatief vallen koor en soli in, terwijl een schitterende fuga het ge heel besluit met de lofprijzing: „Des Her ren Rhum, er bleibt in Ewigkeit. Amen". De innig-vrome geest van de componist gaf ook aan dit werk grote, diepe wijding, want hij schreef het niet in eigen kracht. „In nomine Domini" was het voor hem niet zinledige motto, dat hij ook boven dit Ora torium plaatste. APOLLO'S DRUMBAND MET EERSTE PRIJS BEKROOND. t Was voor Apollo's drumband geen aanmoedigend optrekken naar Zeist met de wetenschap, dat de strenge jury onder de reeds 9 uitgekomen corpsen nog geen enkele eerste prijs had toegekend. Daarbij was het corps gehandicapt ge weest door een zesweekse ziekte van zijn instructeur Wouters, die echter in de laat ste weken alles op alles had gezet, om des ondanks beslagen ten ijs te komen. En de jongens zelf hadden het er niet bij laten zitten, zodat wel enigszins met een bang hart, doch nog hoopvol gestemd de reis aanvaard werd. Het gold in Zeist niet uitsluitend een drumbandconcours, maar tevens een Fede ratief muziekconcours, zodat het corps vol gens de regelen van de Federatie beoor deeld werd. De jury bestond uit de heren Ger. Boedijn, Sondervan en Aerends, die als arbiters voor het concours door het Kon. Muz. Gez. Oefening baart Kunst op traden. Het duurde lang, en wachten duurt steeds lang, eer iets van de uitslag bekend werd, doch de spanning ontlaadde zich in een enthousiasme, toen de jury bekend maakte, dat Apolio's Drumband met 32 punten een eerste prijs in de 1ste afdeling had behaald. De enigste eerste prijs aan de deelnemende drumbands toegekend. Deze prestatie mag het corps met recht hoog aanslaan. Dat Kaatsheuvel het bericht van het gro te succes gauw doorkreeg, laat zich denken. Toen dan ook om 9 uur het bekroonde corps bij 't Hoventje arriveerde, was het er een drukte van je welste. De Harmonie stond klaar om de drumband onder grote belangstelling een joyeus entree te bezor gen. In de kleine Apollozaal prijkten reeds verschillende bloemstukken en de Apollo- voorzitter de heer A. Schalken, mocht met recht woorden van hartelijke felicitatie spre ken voor het grote succes onder een zo strenge jury in Zeist behaald. De voorzitter van de Drumband, de heer C. Steenbergen, nam daarna het woord en releveerde de grote moeilijkheden, die voorafgegaan wa ren, door de ziekte van de instructeur, doch die met volle toewijding van de leden en de doortastendheid van de heer Wouters een oplossing gekregen hebben, die geleid heeft tot dit grote .succes, onder een zo strenge jury. Hij brengt daarvoor dank aan instructeur en leden, aan de harmonie Apollo voor het glorieus inhalen en aan de burgerij voor het spontane medeleven. Namens het V.V.V. Kaatsheuvel compli menteerde de heer Tuerlings, daarbij dank zeggend voor de bereidheid tot medewer king zo vaak voor de een of andere festi viteit een beroep op de drumband van Apollo gedaan wordt. HONDEN SUCCESSEN. Op de internationale hondententoonstel ling, georganiseerd door de Kynologenver- eniging Tilburg, met speciale medewerking van de Kynologenclub '-Hertogenbosch en Omstreken, gehouden op maandag 10 juni 1957 (2e Pinksterdag) in de Veemarkt hallen te 's-Bosch, behaalde de heer J. Musters met Keeshond reu Sigelinski Fer- dinant in de Puppyklas 2e prijs. H. v. Es met Keeshond reu Sigelinski's Alfons, in de Openklas le Uitm, kmapioen met 2 speciale prijzen en H. Elshout met Keeshond reu Sigelinski's Teun in de Open klas 2e Uitm. en in de Nat. Fokkersklas le Uitm. en Res. kampioen en met Sigelins ki's Fanny in de Puppyklas le Uitm. en kampioen met prijzen. nog verschillende speciale AGENDA. Dinsdag geen repetitie R.K. Par. Zang koor St. Jan. Woensdag 8 u. n.m. Apollo Theater: Mo- I by Dick, toeg. 18 jaar. 8 u. n.m. Repetitie Harm. Kon. Muz. Gez. Euphonia. AANRIJDING. Maandagmiddag had te ongeveer 12 uur op de driesprong nabij hotel Snoeren een aanrijding plaats tussen een luxe auto en een bromfiets. Op genoemd tijdstip nader- de uit de richting Tilburg in matige vaart I een bromfietser, terwijl uit de Kloosterstr. een auto kwam aanrijden. Vermoedelijk doordat de autobestuurder geen voorrang verleende, kwamen beiden met elkaar in botsing, tengevolge waarvan de bromfietser een letsel aan de pols opliep. Van de autobestuurder, die de brutaliteit bezat door te rijden, werd kans gezien het autonummer te noteren. Spoedig was Rijks politie, zowel als EHBO ter plaatse, welke eerste hulp verleende. 8-8-8 WAALWIJK

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 2