Voetbal Douwe Egberts U kunt niet alles weten. WIELRENNEN Wij hebben een moeder die het weet! 'iï WIST U LEIDENDE FUNCTIE 1e en 2e Overlederstanzers Schoenfabriek BLENZO N.V. - Etten (N.B.) ZOEKT U EEN GESCHENKJE VOOR VADER? WK X STASSAR 1 damestasje Geschoolde krachten voor de onderwerk afdeling flexible en California. THAS N.V. vraagt een overleersnijder of bijtuiger Raadsel in Nijmegen 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 14 JUNI 1957 2 De smaak van oude aardappelen verbetert wanneer u een beetje azijn in het kookwater doet. Omwikkel handvatten van pan nen, potten of ketels met raf fia, ze worden dan niet heet. Bent u van plan een schriftelijke cursus te volgen en bent u niet zeker van de betrouwbaarheid van de cursus, vraag dan in lichtingen aan de inspectie Schriftelijk Onderwijs, Bus- summerweg 174 te Huizen (N.H.). Bruine punten aan varens zijn veelal een gevolg van droge lucht. Besproei de varens daar om dikwijls en plaats een bak je met water onder de pot. De pot mag niet in het water staan. Varens kunnen niet te gen de zon. Wilt u ammoniak gebruiken om uw geverfde deuren schoon te maken, gebruik dan niet te j veel van dit middeltje, want daardoor verdwijnt de glans. Ook het gebruik van heet wa- ter is af te raden. Voelt u, terwijl u in uw wasma chine wast, een tinteling in uw vingers, staak het wassen dan, want de oorzaak is. vrij zekér een defect aan de isolatie van de machine en dat kan gevaar lijk worden of zijn. Kringen welke ontstaan zijn na het schoonmaken van vlekken kunnen doorgaans verwijderd worden door snel drogen of door strijken, terwijl een doek onder de vlek is gelegd. Zeer luchtig te werk gaan. Liften op rjjdende landbouw werktuigen is niet alleen ge vaarlijk, maar ook verboden, tenzij er een afzonderlijke zit- of staanplaats is ingericht. (Nadruk verboden). KI J Mc f X koopt U bij Opticiën VEELOEEN Tegen beloning terug te bezorgen b\j de fijne Engelse Melange dat U op de MIDDELBARE VAKSCHOOL VOOR DE LEDER- EN SCHOENINDUSTRIE te Waalwijk in 2 jaar een opleiding kunt ontvangen voor een in de leder- en schoenindustrie, door het volgen van de DAGKURSUS LEDERBEREIDING OF MACHINA LE SCHOENFABRICAGE? Elke jonge-man die in het bezit is van het M.U.L.O.-B- diploma of een bewijs van overgang naar de 4e klasse 5-jarige H.B.S. of naar de 5e klasse gymnasium, kan zonder toelatingsexamen tot de school worden toegela ten. Andere gegadigden kunnen hetzelfde door middel van een toelatingsexamen bereiken. Het getuigschrift van de school biedt goede toekomst mogelijkheden. De nieuwe dagkursussen beginnen in de eerste dagen van september. Opgaven te richten aan en inlichtingen te verkrijgen bij de direkteur van de M.V.L.S., Mr. v. Coothstraat 55 te Waalwijk (tel. 04160 - 2501). GUNSTIGE LOONREGELING EVENTUEEL HUIS BESCHIKBAAR Heer C. v. Loon, Peperstr. 16, Kaatsheuvel Grote sortering G1LLETTE-APPARATEN en SCHEERBENODIGDHEDEN, lotions - after-shaving sticks enz. Ziet onze etalage. Fa. G. HENS ZN. FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door G. PLANTEMA. 6). Het duurde maar even, voor dat zij over het smalle grindpad naar het hek liepen en zich daar na op de weg begaven. De Verha- gens woonden aan een van de stille zijwegen van de Kwakken- berg, in een gedeelte, dat hier en daar tussén de tuinen stukjes bos vertoonde. Het was echt buiten en toch niet meer dan tien minu ten lopen van het eindpunt ver wijderd van een der naar de stad voerende buslijnen. Op deze stil le, warme augustus-avond ritsel den slechts de bladeren lichtjes in de nauw merkbare wind. Het groen was donker geworden door de zonneschijn, die er dit jaar mild en veelvuldig op was geval len. De verharde zandweg was overdekt met een laagje poeder- stof, dat de schoenen grijs deed worden. Zij wandelden langs het naast bij gelegen huis, evenals de wo ning van de advokaat bescheiden maar prettig aandoend. Er volg de dan een groter stuk bos, dat zich langs de weg uitstrekte over een lengte van bijna 25 meter. Inspekteur Sven Ohlquist zag toen dat er een afrastering begon van gevlochten ijzerdraad met op regelmatige afstanden ijzeren staven in de grond. Aan de bo venzijde was de afrastering ver sterkt door een drietal boven el kaar liggende rijen prikkeldraad. „Dat ziet er niet gastvrij uit", vond hij. „Hier begint de tuin van de fa milie Nabarescu", vertelde Else Verhagen. „Och, de afscheiding van de tuinen is hier vrijwel overal met prikkeldraad. Vergeet niet, dat we een beetje buiten wonen, zodat veel mensen hier door willen verhinderen, dat on gewenste bezoekers gemakkelijk in de tuin kunnen komen." „Hier woont dus Nabarescu", stelde Sven vast. „Maar ik dacht dat de familie Voerendael wel dicht bij zou wonen. Anders zou den we toch dat pianospel niet zo goed hebben kunnen horen?" „Die wonen ook vlak bij", gaf Ernst toe. „Dat zijn onze achter buren. Kijk, hier lopen twee we gen vrijwel evenwijdig. Oorspron kelijk lag daar tussen een strook bos. Nu zijn in dat bos huizen gebouwd. Tussen de achtertuin van de Voerendaels en die van ons ligt nog een smalle strook bos. Deze tuin van de Nabares- cu's daarentegen beslaat de hele breedte van het bos tussen beide wegen en het huis ligt er midden in." „Dag!" werd op dat ogenblik uit de tuin geroepen. Zij zagen bij de afrastering een meisje staan van een jaar of vijf, een knap, donker kind, dat la chend wuifde. „Dag Nadia!" riep Else terug. „Dat is de jongste dochter van de Nabarescu's", vertelde Ernst zijn zwager. Zij zagen, hoe het meisje zich omkeerde en ineens hard in de richting van het grote huis be gon te lopen, dat op enige af stand zichtbaar was tussen bo men en struiken. Het kind haast te zich naar een dame, die op dat ogenblik uit een serre naar huis kwam. „Dat is mevrouw Nabarescu?" vroeg de inspekteur. „Toch niet", antwoordde Else. „Dat moet een logé zijn. Ik heb de dame nog niet eerder gezien." „Het lijkt ook een vreemdelin ge", vond haar broer. „Ze is misschien een familie lid uit Roemenië", veronderstel de de advokaat, die even met be langstelling had toegekeken. Van deze afstand konden de wandelaars bemerken, dat de da me nog jong was, slank en don ker. Zij stond in de schaduw van een dichtbebladerde boom, zodat haar gezicht moeilijk was te on derscheiden. Niettemin kregen zij de indruk, dat daar een knap pe vrouw stond, mogelijk nog 'n meisje onder de twintig jaar. Zij droeg een eenvoudig wit japon netje. Zij keek naar de kleine Nadia, die enthousiast naar haar toe kwam en even later verdwe nen beiden in de serre van het grote, drie verdiepingen hoge huis. „Je houdt er geen slechte bu ren op na", vond Ohlquist, die met waardering had gekeken. „Maar het zijn buren, waar je niet veel aan hebt", antwoordde zijn zuster. „Mensen als de Na barescu's en de Voerendaels krij gen we maar zelden te spreken. Ze hebben gewoonlijk gasten, waarmee ze zich bezig houden en ze zijn bovendien vaak zelf op reis." „Maar voor zover we ze ken nen, zijn het heel aardige men- sen", vulde haar man aan. „Ze zijn beleefd en de enkele keren, dat we er aan huis kwamen, heb ben ze ons uitstekend ontvan gen." Zij wandelden verder. Met welbehagen ademde Ohlquist de pittige geur van de dennen in, die het bos verspreidde. Na het woonhuis van de Roemeense fa milie volgde weer 'n stróok bos, die zich van de ene weg tot de andere uitstrekte. De bomen stonden hier ver van elkaar, maar de bodem was begroeid met een laag struikgewas. Daar over heen konden zij de andere weg zien, waarop juist een grote blauwe auto reed. „Aha, een teken van welstand" zei de inspekteur lachend. „Wie is de rijkaard, die er zulk een juweel van een wagen op na houdt „Dat is de wagen van de Van der Zuyden's", lichtte zijn zuster hem in. „Ja, een eigen auto kun je hier eigenlijk wel gebruiken. Maar dat hebben wij nog niet be reikt. Ernst moet voorlopig ge noegen nemen met z'n motor. En ik doe het nog minder. Ik heb 'n gewone fiets." „Ja, ja, het geld zit raar ver deeld", gaf haar broer toe. Terwijl zij even stonden te kijken, bemerkten zij dat de gro te auto, die langzaam voortreed, het hek binnen ging van de tuin der Nabarescu's. Voor het huis. bleef de wagen staan, terwijl de bestuurder, die er in bleef, de claxon even liet werken. „Komaan", zei Ernst, „dat is iets ongewoons". „Hoe dat zo?" informeerde z'n zwager. „Ernst heeft gelijk", stemde Else toe. „Het is nog niet ver toond, dat de Van der Zuyden's en de Nabarescu's omgang met elkaar hebben. Zowel de familie Nabarescu als de Voerendaels hebben tot nu toe de Van der Zuyden's links laten liggen." De voordeur was open gegaan. Een betrekkelijk kleine, donkere heer in het grijs kwam naar bui ten en liep op de wagen toe. De bestuurder had het voorportier geopend en er scheen 'n gesprek te worden gevoerd. „Het is misschien onbeschei den", zei Sven, „maar ik ben nu eenmaal erg nieuwsgierig. Zijn dat de heren Van der Zuyden en Nabarescu ("Wordt vervolgd) zijn leger gevierd werd als bevrijder van het nazi-juk, een unieke kans om met ijze ren vuist een kommunistisch bewind te ves tigen. Een kans die Stalin niet onbenut liet. Vanzelfsprekend moest nu Amerika om zijn eigen economie en defensie veilig te stellen West-Europa economisch op gang brengen en tegelijkertijd de verdedigings capaciteit vergroten. Het eerste werd be langrijk gestimuleerd door de Marshall hulp en het tweede werd bereikt in de op richting der NAVO, die op het ogenblik sterk genoeg geacht kan worden om een Russische agressie lang genoeg het hoofd te bieden om de Amerikaanse en Engelse luchtmacht kans te geven represailles te gen de aanvaller te nemen, welke deze dwingen tot terugtocht. Zo wordt Europa, zo wordt de wereld op het ogenblik beheerst door de grote tegen stelling Amerika - Rusland, beiden met hun ring van militaire verbonden om hun po sitie veilig te stellen. We zien aldus Amerika verbonden met West-Europa in het reeds genoemde Nato- pact. Het heeft met Thailand, Oost- en West-Pakistan, de Philippijnen, Australië en Nieuw-Zeeland, het Seato- of Zoavo-pact. Met beide laatste landen is Amerika nau wer verbonden in het Anzus-verdrag. Er bestaan bovendien nog verdragen van bij stand met Japan, Zuid-Korea en de Philip pijnen. In het Midden-Oosten is de westelijke grootmacht deelnemer aan het Pact van Bagdad, waarvan de leden zijn Engeland, Turkije, Irak en West-Pakistan. Via Tur kije staat dit pact in verbinding met het Balkanpact, dat bovendien nog bestaat uit Griekenland en Yoego-Slavië. Zuid- en Midden-Amerika zijn met de V.S. verbonden in het Verdrag van Rio. Rusland heeft in Europa een tegenhanger geschapen voor het Nato-verbond in het Pact van Warschau, waarbij alle Russische satellieten zijn aangesloten. Met Finland be staat een apart verdedigings-accoord. Er is een permanente samenwerking tus sen Rusland en Communistisch China, dat op zijn beurt het zg. Chinees-Aziatisch ver drag heeft lopen met Mongolië, Noord- Korea en het communistische gedeelte van Laos. De verhouding tussen Amerika en West- Europa heb ik globaal besproken en ook de aanvang van het kommunistisch bewind in Oost-Europa. Over dit laatste wil ik een ogenblik uit weiden in verband met de gebeurtenissen in Polen en Hongarije in de afgelopen herfst. Stalin heeft van de bevrijde oost-euro- pese gebieden spoedig mèt het inzetten van de koude oorlog, Sovjet-satellieten ge maakt en dit met een tweeledig doel 1. om zich een militaire verdedigings gordel te scheppen, en 2. om zich de leverantie van primaire levensbehoeften te verschaffen, aangezien de sovjet-industrie volledig op de oorlogs productie was afgestemd. Nu echter deze roof-politiek zoveel ja ren had geduurd en het volk de beloofde heilstaat van de kommunisten niet had ont vangen en hierover begon te mokken, werd het de leiders van het Kremlin duidelijk, dat er een verandering in hun houding moest komen. Er zou een grotere zelfstan digheid aan de satellieten gegeven moeten worden èn de oorlogsdreiging moest worden afgewend om de eigen industrie de kans te geven de productie van levensbehoeften ter hand te nemen. Vandaar in het laatste ge val t.o.v. de overige wereld de verzoenings politiek en het verlaten van de koude oor log en vandaar ten opzichte van de satet- lieten de mogelijkheid om een eigen na tionale weg naar het kommunisme te vin den. Zo moest ook uit de gedachten van de onderdrukte volkeren de herinnering aan de misdaden van Stalin uitgewist worden. Zo vielen de stalinisatie en decentralisatie van het kommunisme samen. „Niet toevallig was het Polen, dat pro beerde alle nodige en mogelijke konsekwen- ties te trekken uit deze ontwikkeling. Daar waren intellektuelen in de pers en sommige katholieke leden van de landdag (Sejm) in de laatste maanden steeds meer in opstand gekomen tegen de bureaukratisering van t maatschappelijke en culturele leven en te gen de heerschappij van de partij-instanties. Daarbij kwam nog de groeiende ontevre denheid over de slechte economische en so ciale toestanden, die tenslotte tot de arbei dersopstanden van eind juni in Poznan leidde. Dit werd het sein van het algemeen verzet tegen de voogdij van Moskou. Men moet daarbij rekening houden, dat het Poolse volk zijn ganse geschiedenis door zowel tegen Duitse als tegen Rus®j' sche overheersing heeft gevochten en dat de opstanden van de Poolse nationalisten in de 19de eeuw tegen Rusland, de strijd tegen Hitler en Stalin beide in 1939, het ver moorden van 15.000 Poolse officieren in de bossen van Katijn, de meedogenloosheid van de Russische legerleiding, die in 1944 voor Warschau bleef staan om de Duitsers een kans te geven het Poolse verzet bloe dig te wreken en tenslotte de inlijving van 1945 niet vergeten zijn." (Kath. Staatkun dig Maandschrift). In een gesloten kettingreactie kwamen al de anti-russische gevoelens los en zagen nu kans zich als het ware langs legale weg als Titoisme tegen Moskou, tegen de Sowjet- Russische invloed te keren. Met grote moed en doortastendheid wist Gomulka van Rusland de nodige concessie los te Krijgen. Brak echter reactionaire woelingen in Polen zelf, wel beseffend dat de Russische leiding niet toe zou staan, dat er in Polen een andere dan kommunistische regering aan het bewind zou zijn. Boven dien tornde hij niet aan het Pact van War schau, omdat Rusland het enige land is, dat Polens' Westgrens langs de Oder/Neisse garandeert. (Slot volgend nummer). VELOCITAS - BERKDIJK 1 - 1 VOOR PROMOTIE NAAR KNVB. Het is een bijzonder spannende ontmoe ting geworden tussen de twee favorieten voor de vierde klas der KNVB, Velocitas en Berkdijk. Won Velocitas vorige week bij Cluzona, op eigen veld werd het een lastige ontmoe ting, bet bleef bij een onbeslist gelijk spel van 1-1, 'n uitslag welke voor Berkdijk zeer gunstig genoemd mag worden. BERKDIJK VELOCITAS - BERKDIJK, 1-1. Precies zestig minuten heeft Velocitas geprobeerd de Berkdijk-defensie te ver schalken en zodoende de 0 1 achterstand weg te werken, welke zij na een kwartier spelen hadden opgelopen, toen de rechts back van Vélocitas 'n harde schuiver van André Emmers van richting liet verande ren, waardoor Berkdijk vrij gemakkelijk aan de leiding kwam. Doch de aanvallen van Velocitas waren zo slecht van afwerking, dat er heel weinig gevaar in school. Na een uur hard zwoegen, werden de Tilburgse voorwaartsen, zeer goed geassisteerd door de roodzwarte verdediging, waar iemand even de bal met zijn hand beroerde. De scheidsrechter merkte 't echter niet op, doch op 't appeleren van grensrechter en speler, wees hij onverbiddellijk naar de beruchte stip. Genadeloos werd 't vonnis voltrok ken. Ofschoon de wedstrijd wel de nodige spanning met zich meebracht, was er van goed voetbal in 't geheel geen sprake. Slechts één speler toonde deze middag al zijn kwaliteiten en stak kop en 'schouder boven de middelmaat uit doelman Wage- makers. Op waarlijk briljante wijze, wist hij, behoudens de penalty, zijn doel voor elke doorboring te vrijwaren. Al met al had Berkdijk weinig steun van Vrouwe Fortuna. Tot tweemaal toe zagen wij 'n speler van Berkdijk naar de zijlijn hinken. De gebroeders Henk en Harry van Box tel moesten zich beiden door een enkel blessure laten vervangen. Wanneer Velocitas aftrapt strandt hun eerste aanval op de Berkdijkse defensie. Hierna onderneemt Berkdijk enkele aan vallen, welke in de 15e minuut t eerste succes oplevert Met op en neer gaand spel komen aan weerszijden kansen. Na de rust dachten wij Berkdijk zijn voorsprong te zien verdubbelen, maar door dat twee spelers elkaar in de weg liepen ging een juweel van een kans verloren. Vlak voor 't einde was het geluk echter wel met Berkdijk, toen de linksbuiten van Velocitas vlak voor open doel niets anders wist te doen dan meters vér naast te schie ten. Zo kwam het einde van deze promotie- De enorme belangstelling die ik mocht ondervinden bij gelegenheid van mijn 25-jarig politie-jubilé, noopt mij langs deze wég mijn har telijke dank te betuigen aan al de genen die door hun medeleven deze dag voor mij, mijn vrouw en kin deren tot een van de mooiste dagen van ons leven hebben gemaakt. M. J. NIJSSEN, Brig, van politie, Waalwijk. wedstrijd, welke eindigde in een gelijk spel, hetgeen de verhouding juist weergeeft. GOIRLE ETAPPE-PLAATS IN RONDE VAN BRABANT! Gemeente schonk een ereprijs voor winnaar tijdrit. Wanneer zaterdag 15 juni a.s. het start- schot zal vallen voor de ronde van Bra bant, welke vöor amateurs en onafhanke- lijken verreden zal worden, gaan de ren ners van Roosendaal naar Ossendrecht over een afstand van 215 km, waar men zal overnachten. Zondag 16 juni, a.s. zondag dus, een z.g. „loze rit" van 26 km naar West-Wezel, waar de renners de grens over gaan voor een tijdrit (individueel) van 56 km. Men gaat dan via de Belgische plaatsjes Brecht, St. Leonard, Weelde-statie, Weelde naar Baerle-Hertog, waar men weer in Nederland aankomt, verder via Baarle-Nas- sau, Alphen, Riel, naar Goirle. Via de Hoogstraat, naar de St. Jansstraat waar zich de finish bevindt. De reclame karavaan komt omstreeks één uur in Goirle aan, terwijl de eerste renners om half twee verwacht worden. Om half drie officiële ontvangst van comité ronde van Brabant, KNWU-officials en wedstrijdleider op het Goirlese gemeen tehuis, waar de Edelachtbare heer Burge meester van Goirle, Mr. G. L. Eisen de gemeenteprijs ('n fraaie beker met inhoud) aan de winnaar der tijdrit zal overhandigen. Op de zeer fraaie beker staat het wapen der gemeente Goirle. Dan zal1 om goed drie uur de start plaats vinden voor de derde en laatste etappe van 140 km naar Vlijmen. Als omlijsting van dit voor Goirle groot se gebeuren, staat een nationale nieuwelin genwedstrijd op het programma waar pl.m. negentig renners zullen starten. Dus, na drie uur gaan deze renners van start voor hun 30 ronden of 50 km. Het parcours is St. Jansstraat, Kloosterstraat, Dorpsstraat, Hoogstraat, St. Jansstraat. Op de deelnemerslijst komen de namen voor van de plaatselijke favoriet H. Zilver berg, de Tilburger Coehorst, C. v. Roestel, P. v. Rijsbergen, P. Hermes (Berkel), P. Hoopmans (Zaandam, vorig jaar 2e in Goir le), Kiftboom (UIvenhout), Vos (Ooster hout - winnaar wandelbos), v. Aert (Acht maal), Heeren (St. Willebrord), v. d. Horst (Klundert), Rasenberg (Terheijden) etc. De Goirlese Wielerclub heeft een en an der georganiseerd ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan, wat plaats vindt op 25 augustus a.s. Het toeval wil dat op deze dag een amateurs-, onafhankelijken- en nieuwelingen-wedstrijd zal plaats vinden, wat iets unieks belooft te worden. m wHni A?f Een verantwoorde en mooie zonnebril Stationsstraat 88, Waalwijk i inhoud 2 portemonnaies f25,- f30,- l gele Bolero W. y. L1EMPDE Laageinde 127 Baardwijk Geur en smaak speciaal beschermd door een aluminium- binnenverpakking, die de thee steeds vers en fris houdt. Haar thee...mmmm! Dat zegt ook vader. Dat zeggen ook de gasten altijd. En wat zegt moeder? „Pickwick The*, dat is het hele geheim!" Pickwick Thee, de speciale Engelse melange van Douwe Egberts, munt uit door een bijzonder krachtige geur en een zeldzaam verkwikkende, kernachtige smaak. Een verfijnde thee met een rijke, gouden afschenk. Ceylon melange ri2 ct. Engelse melange 94 ct. Pickwick Theezakjes doosje van 20 stuks 100 ct. doosje van 10 stuks 52 ct. In onze nieuwe fabriek kunnen geplaatst worden Mondelinge sollicitaties gaarne bij de tussen half 8 en half 9 's avonds. om te worden opgeleid tot snijder. Aanmelden 1e Zeine 94, Waalwijk, Grotestraat 355 - WAALWIJK

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 6