BETALEN zonder DRALEN FILMJOURNAAL Lub Waalwijkse en Langstraaise Courant R0KST0FFEN electra K. *VflN* TUuV 50-Jarig bestaan „Waalwijks Belang moderne verlichtingl Jan van Dongen Televisie Jan van Dongen ROZENSTRAAT 48 In blijde Verwachting Op spannende dagen D. v. d. Hout VRIJDAG 14 JUNI 1957 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. 80e JAARGANG No. 47 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal f 2.85 ƒ3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per mm. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES: „ECHO" Er zijn reeds, verscheidene be richten in de pers verschenen over de versnelde inning van de inkomstenbelasting over het ,ïaar 1957. Wanneer men zijn oor goed te luisteren legt, dan weet men dat deze berichten juist zijn. Wij kennen in Nederland het systeem van een voorheffing, de voorlopige aanslag, eventueel ge volgd door een nadere voorlopi ge aanslag en tenslotte de defini tieve aanslag. Vanzelfsprekend worden al deze heffingen gedaan op basis van gegevens, die door de belastingplichtige worden ver- Over de loonbelasting en de dividendbelasting valt weinig op te merken. Het inkomen is op t moment van de belastingbetaling reeds gemaakt en men kan er dus weinig op aanmerken, wanneer men direct moet betalen. Velen vinden dit systeem erg gunstig. Men weet tenminste waar men aan toe is, althans voorlopigOp elk aangifteformulier staat ech ter eenschatting van het inko men over het lopende jaar als vraag vermeld. De inspecties re gelen op basis van deze gegevens de voorlopige aanslagen. Komt men op de belastingkantoren tot de ontdekking dat de voorlopige aangifte wel aan de erg voorzich tige kant is opgesteld, dan volgt een nadere voorlopige aanslag. Na verloop van tijd tenslotte is de inspectie in staat de definitie ve aanslag op te leggen nadat men de opgave, die verstrekt is, eens nader heeft bekeken. ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦I Teugels strak. In dit systeem is ook voor dit jaar principieel geen verande ring gekomen. Het verschil is echter dat men de teugels veel strakker heeft aangehaald. Zo dra men ter inspectie ziet dat de te betalen inkomstenbelasting niet voor 90 door loon- en] di videndbelasting is gedekt, krijgt men een voorlopige aanslag in de bus. Mocht men wel 90 beta len via de loon- of dividendbelas tingkanalen, maar is de rest toch nog aanzienlijk, dan is men even min veilig voor een voorlopige heffing. Wil men weten wat er vermoe delijk betaald zal moeten wor den, dan dient men eerst te we ten wat de belastingplichtigen wel verdienen. Vandaar dat men er dit jaar zo vroeg bij was met de bekende aangifteformulieren. Wie niet gezorgd had dat dit pa pier op 15 april bij de inspecteur was, althans de voorlopige aan gifte, zal prompt een aanmaning hebben ontvangen met de zachte dreiging dat er 5 extra kan worden geheven. Wie aan deze laatste oproep geen gehoor heeft gegeven, ont vangt ambtshalve een aanslag. Met het opleggen van deze aan slagen is reeds een begin ge maakt. Voor het overige heeft men de gang van zaken zo gere geld, dat de bij voorlopige aan slagen betrokkenen reeds in de maand juni kunnen gaan beta len. Wanneer betalen Bij, een zo haastige regeling van de aanslagen zal bij velen de vraag rijzen of men nu in enkele maanden tijd reeds de gehele aanslag over 1957 zal moeten be talen. Hiervoor is een wettelijke regeling. De aanslag over 1957 kan in elk geval worden uitgesmeerd over een aantal termijnen, dat gelijk is aan het aantal maanden van het resterende jaar. Zou dit aantal maanden geringer zijn dan vijf, dan komt hier het getal vijf voor in de plaats. Niemand be hoeft dus direct na ontvangst van de aanslag naar belasting- of postkantoor te rennen om aan zijn verplichting te voldoen. Het is zelfs raadzaam om die beta ling gelijkmatig over het tweede halfjaar van 1957 te verdelen. In de eerste plaats kan men dan nog zo lang mogelijk over het geld beschikken en vervolgens komt minister Hofstra dan niet in de verleiding om deze middelen in 1957 al te gaan gebruiken voordat ze eigenlijk verdiend zijn. Deze gehele versnelde gang van zaken bij de fiscus heeft een in beginsel goede en een tragi sche achtergrond. De logisch juiste is deze dat men dit jaar dan eens belasting betaalt in en over dezelfde periode waarin men het geld heeft verdiend. Het onderste uit de kan. Wij hebben reeds gezien dat de voorlopige aanslagen kriti scher worden bekeken dan vroe ger, zodat de voorlopige en defi nitieve aanslagen elkaar dichter zullen benaderen. In het verleden gaf men de schatting inkomen over het lo pende jaar altijd voorzichtig op. Dit is begrijpelijk vooral voor hen, die hun inkomen moeilijk tevoren kunnen schatten. Econo misch gezien genoot men nog een jaar goedkoop krediet van het rijk en in een tijd van kapitaal- schaarste en stijgende rente is dit welkom. Waar velen vooral in midden standskringen van deze finan ciering een dankbaar gebruik maakten, is te verwachten dat men in deze hoek van de nieuwe inningspolitiek grote moeilijkhe den zal ondervinden aangaande de likwiditeit en zelfs de solva biliteit. Uit 'n oogpunt van bestedings beperking, mag de versnelde in ning van belasting als juist wor den gezien. Het versnelde weg zuigen, van middelen zal het ver bruik in kringen van de getrof fenen stellig verminderen. Dit te meer, omdat wij verwachten dat ook de definitieve aanslagen over de jaren 1955 en 1956 niet lang op zich zullen laten wach ten. Waar men immers reeds het onderste uit de belastingkan 1957 wil halen, zal men niet aarzelen de maat vol te maken over een reeds verstreken tijdvak. Zo wordt dan dit jaar opnieuw een tijdvak dat velen zich later zul len herinneren als een van beta len en nog eens betalen. De ene aanslag kan zich op de andere stapelen. Daarom willen wij al len, die er de dupe van kunnen worden, de goede raad geven om voor dit doel zoveel mogelijk middelen te reserveren. Waar ve len zich nogal eens de luxe per mitteren van een royale vakan tie onder het motto dat men la ter wel verder zal zien wat er komt, lijkt ons deze waarschu wing vóór de vakantie-hausse niet misplaatst in staat blijven tot fris geordend denken en beheerst optreden MIJntiardt's Zenuwtabletten De lege schatkist. Tenslotte de tragische achter grond van minister Hofstra's dorst naar geld. Deze ligt in zijn bijna lege schatkist. Midden in een tijd van gunstige conjunc tuur met belastingopbrengstèn die de ramingen verre overtref fen, zit onze regering in financi ële moeilijkheden. Het middel dat wordt aange vat om hierin te voorzien, is een laatste mogelijkheid om een ver snelde inflatie te voorkomen. Vloeien er niet snel grote bedra gen in de schatkist, dan moet men wel de bankbiljettenpers aan het werk zetten en met be hulp van voorschotten van de Nederlandse Bank de zaak trach ten te redden. Ieder weet dat dit betekent het kiezen van de weg naar het staatsbankroet. Het is dienstig in dit verband te vermel den dat niettemin het zittende kabinet van mening is dat wij in verband met internationaal aan gegane verplichtingen de uitga ven van de overheid niet dras tisch kunnen verminderen. Dan blijft ons geen andere conclusie dan de stelling men brengt liever een groep nijvere landgenoten in financiële moei lijkheden dan te erkennen dat deze internationale verplichtin gen, met name de defensie en de j hulp aan onderontwikkelde ge- bieden ons te zwaar zijn. Laat men in Den Haag minder j verdragen maken, minder bor duren op het stramien van inter nationale veiligheid, Europese eenheid of andere verbondenheid en eerst orde op eigen zaken stel len. Wij kunnen slechts de last van dit werelddeel en de wereld op onze schouders dragen tot aan een bepaalde grens en het komt ons voor dat die grens is over schreden. Drs. M. (Nadruk verboden). MUSIS SACRUM. „VROUW VAN ROME". Qeen rol schijnt Gina Lollo- brigida zo op het lijf ge schreven te zijn als die van Adri- ana uit Alberto Moravia's boek „La Romana" (Vrouw van Ro me). En wat meer zegt, La Lollo toont in deze film dat zij niet van talent gespeend is, zij het dan ook dat haar knappe spel in deze film voor een zeer belangrijk deel het werk is van de voortref felijke regisseur Luigi Zampa, die Moravia's geruchtmakende roman heeft verfilmd. De overi ge belangrijke rollen in deze film worden knap vertolkt door Da niel Gelin, Raymond Pellegrin en Franco Fabrizi. Wij hebben weer nieuwe dessins in St. Antoniusstraat 14 WAALWIJK De geschiedenis speelt zich af in Rome tijdens, het fascistische regiem. Adriana, een meisje van I negentien jaar, heeft 'n baantje aangenomen als schildersmodel l en van dat ogenblik af lijkt het wel alsof iedereen haar van de goede weg wil afbrengen. Vooral j haar vriendin Gisella doet hard- j nekkige pogingen in die richting en weet Adriana tenslotte in con- j tact te brengen met Asta.rita, of ficier van justitie in het fascis- tische regiem. Adriana is intus- j sen verliefd geworden op Gino, j een particulier chauffeur, in wie zij de man van haar1 dromen ziet. Tijdens een feestje weet Actarita haar echter te verleiden. Het gebeurde is een ontzettende slag voor Adriana, die nu ook Gino niet meer onder ogen durft te komen. Als Astarita haar dan nog onthult dat Gino een ge trouwd man is, zodat haar ver- Moore (Jacques Vauthier, de verdachte). Een boeiende en bijzonder spannende film. Toegang 14 jaar. X Voor Vaderdag loving met hem geheel op bedrog rust, stort Adriana's wereld in een. De gevolgen zijn catastro faal. Adriana raakt steeds verder verstrikt in het leven waarvan zij vroeger walgde. Tenslotte bloeit er echter weer een werke lijke liefde op voor de student Mino, die lid is van een anti-fas cistische organisatie, maar ook deze liefde komt niet verder dan een begin Moravia's befaamde vertelling is. door Luigi Zampa in knappe filmtaal op het doek gebracht. Het uitstekende camerawerk en de voortreffelijke beeldmontage geven een scherpe tekening van bepaalde toestanden in een grote stad. Omdat de immorele praktijken in dit verhaal nogal breeduit ge schilderd worden, moet déze film voorbehouden blijven voor geesteliik volwassenen en perso nen met een rijpe levenservaring. Van vrijdag t.m. zondag. „DE GROENE HALSDOEK". Deze Engelse film heeft de elementen van een liefdes drama, een thriller en een detec- tive-story, hoewel het laatste overweegt. Het gaat hier om de ontrafeling van een moord aan boord van een schip. De ver moorde is een Amerikaan en de dader een man die doof, stom en blind is. De advocaat maitre De- liot staat voor de vrijwel hope loze taak de verdachte te verde digen en licht in deze duistere zaak te brengen, waarin hij ten slotte slaagt. Tijdens de zitting weet Deliot in een grandioze slotscène de werkelijke dader aan te wijzen. Voortreffelijk spel van Mi chael Redgrave (Deliot), Ann Todd (Solange. de echtgenote van de verdachte) en van Kieron LUXOR. „DETECTIVE CALLAGHAN GRIJPT IN". De liefhebber van het moeiza me speurderswerk der poli tie, die meent met de boeken van Peter Cheyney het neusje van de zalm gevonden te hebben, komt bedrogen uit. Cheyney's detecti- ve-stories hebben niets met het echter speurderswerk der politie te maken. Zijn „private cop", Slim Callaghan, dankt zijn be roemdheid aan het feit dat de oplossing van de diverse misda den hem op de meest onwaar schijnlijke manier in de schoot rolt. Toch worden Cheyney's boeken met meters tegelijk ver slonden en daar is het de uitge ver natuurlijk alleen maar om te doen. Het bewijst ook dat Crey- ney deksels goed weet wat de grote massa lezen wil. De „cop" die Cheyney onveranderlijk ten tonele voert, is een „tough guy", die liters whiskey naar binnen slurpt en voor wie elke vrouw door de knieën gaat. Aan vrou wen uit de categorie „bar-vlin ders" is in de verhalen van Crey- ney overigens geen gebrek. Ver der wordt er een flink robbertje geknokt, zodat men terecht kan spreken van „elck wat wils". Een en ander neemt echter niet weg dat Cheyney's verhalen altijd bij zonder veel vaart en spanning bezitten en zich daarom uiterma te goed voor verfilming lenen. ARTS VERHUISD NAAR In dit verhaal is Slim Calla ghan te hulp geroepen door een Londense verzekeringmaatschap pij om het vergaan van een schip te onderzoeken. Het geval stinkt een beetje, omdat de eigenaar van de schuit nu niet bepaald 'n gunstig bekend staand heerschap is, en het blijkt dan ook al spoe dig dat het zaakje helemaal niet goed zit. Callaghan slaagt er vooralsnog echter niet in de no dige bewijzen in handen te krij gen. MaSr Callaghan heet niét voor niets Slim en het is dan ook onvermijdelijk dat de schurken na veel rauwe taferelen 't loodje leggen in een verrassende ont knoping. Politiemannen zullen minzaam glimlachen om deze spannende, voor 18-jarigen toegankelijke rolprent. Van vrijdag t.m. zondag. ilLH „DE TWEE STRAATJONGENS VAN PARIJS". Dit stukgelezen boek van Pierre Decourcelle is onnieuw de prooi geworden van een film regisseur, ditmaal de Italiaan blavio Calzavara, die er echter helemaal niet in geslaagd is er een meesterwerk van té maken. Het verhaal, geschreven in een tijd toen dramatische en hoogst sentimentele brokken litteratuur er in gingen als koek, vermag ons nu nog maar matig te boei en. Het verhaal wordt met Itali aanse pathos op 't doek gebracht en is daardoor wellicht voor ve le bioscoopbezoekers het neusje van de zalm. Maandag eni woensdag. Toegang 14 jaar. Teruggekeerd van vacantie, be merkt men pas hoe stil en lief lijk het leven in Wolluk heen- vliedt. Geen gejacht en lawijt, maar een vriendelijk en nijver leventje onder de goede Brabant se zon. De bakker krabbelt vro- lijk fluitend met zijn bakfiets je door de straat, de slager rookt zijn pijpje in de deur van zijn winkel en alom klinkt het klop- klop-hamertje van de schoenma kers. leder een is tevreden, want het duurt nog een paar maan den voordat de voetballerij de „sportieve" hartstochten weer gaat opporren, waar helaas al leen de kasteleins wel bij varen. Wanneer Hannibal dit vrien delijke gedoe om zich heen ziet, vraagt hij zich af waarom drie kwart van de vacantie-vierende mensen zich in volgepakte bus sen naar de uitpuilende vacan- tie-centra ver van Brabant laat zeulen. Het maakt toch geen we zenlijk verschil of men zijn voe ten in het water van de Middel landse Zee laat bengelen of in dat van het Hoefsven en alle mooie meisjes kun je op de film ook zien. De lieflijke stilte van 't Wol- tukse leven zal dit weekeinde overigens wel een tik op 't hoofd krijgen, omdat twee-en-twintig drumbands hier ter stede zullen komen trompetteren en trom melen alsof hun leven er van af hangt. Een aan dergelijke con coursen gewend zijnde jury zal uitmaken wie dat allemaal het beste doet. Daarmee is de muzi kale kous echter nog niet af, want zaterdagavond zal „Con cordia" uit Loon op Zand haar vaandelklasse komen bewijzen en zondag zullen de mannen van de Amsterdamse Politie, onder leiding van Pinkse, de zaak hier eens eventjes recht komen bla zen. Muziek en politie zat dus dit weekeinde. Zo tussen neus en lippen door is Waalwijk anders al lekker groot aan het worden. De pas toor van de St. Antoniusparo- chie heeft al een flinke zak met geld in de pastorie staan voor de nieuwe kerk, die hard nodig is omdat de migratie naar dit gemeentedeel massale afmetin gen begint aan te nemen. De hui zen schieten als vertraagde pad destoelen uit de grond en op de woningcommissie rust de weinig benijdenswaardige taak om 30 huizen onder honderd gegadig den te verdelen. Met de winkels is het gelukkig wat eenvoudiger, hoewel ook daarvoor voldoende animo bestaat. De fraaie winkel galerij in de St. Antoniusparo- chie onderstreept duidelijk de groei van dit gemeentedeel en vandaag zal op wat bescheidener schaal het Oranjeplein eenzelf de accomodatie krijgen. Van middag om 3 uur gaan daar de deuren open. En dan is er op 29 juni a.s. 't Klokkenberg-tournooi, georgani seerd door de veteranen-club W.S.C. De oudjes van gerenom meerde clubs zullen hiervoor aantreden en Hannibal heeft zelfs van zeer bevoegde zijde ho ren zeggen dat enkele oud-inter nationals ook van de partij zul len zijn. Aan de kwieke stap van de W.S.C.-oudjes is overigens wel te zien dat de jongens flink in training zijn en men mag dan ook verwachten dat ze hun niet meer zo jonge huidje zo duur mogelijk zullen verkopen. Het tournooi zal worden besloten met een grootscheeps bal in De Gecroonde Leersse, waarbij we maar in het midden zullen laten of er ook werkelijk kwiek ge danst zal worden. Vooralsnog gelooft Hannibal dat het voet ballen hun alle adem zal bene men, hetgeen bijzondere pers pectieven opent, want zoveel adembenemende dingen gebeu ren hier onder de goede Bra bantse zon gelukkig niet. Denkt u nog even aan de Rode Kruis-collecte als u het vergeten mocht hebben? HANNIBAL Zaterdag 15 en Zondag 16 Juni 1957 Feestelijkheden ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan op zaterdag 15 en zondag 16 juni a.s. Zaterdag 15 juni Drumband-Festival, georgani seerd door de KAJ-Drumband te Waalwijk, op het Vredesplein. (Deelname van 8 gezelschappen) 2.30-3 uur n.m. Aankomst deel nemende verenigingen in di verse gelegenheden van Waal wijk. 3 uur n.m. Mars van de deelne mende verenigingen naar het concoursterrein. 3.30 uur n.m. Aanvang concours. 6 uur n.m. Uitreiking dagprijzen. 8 uur Concert door de harmonie „Concordia" van Loonopzand op de kiosk op het Raadhuis plein. Directeur de heer Frans van Abeelen. Programma En Haute, Mars Les Hebriden, Ouverture Mendelssohn Woodland Pictures, Fletcher Henry VIII C. Saint Saëns Pauze. Triomnhmars uit Aïda G. Verdi Le Roi s'amuse Delibes Spanische Skizzen Frilling La Perla de Andaluzia Coiteux B.B. C.F., Mars Zondag 16 juni Voortzetting van het Drum band-Festival op 't Vredesplein. (Deelname 14 gezelschappen). 12.-12.30 uur Aankomst deelne- rende verenigingen in diverse gelegenheden van Waalwijk. 1 uur n.m. Mars van de deelne mende verenigingen naar het concoursterrein. 2 uur n.m. Opening van het con cours. 6 uur n.m. Uitreiking dagprijzen en afdelingsprijzen. 7.30 uur: Muzikale Mars van de Politiekapel der Amsterdamse Politie onder leiding van Jo- han Pinkse. Route: Hoekeinde, Grotestraat Stationsstraat, Julianastraat, Mr. v. Coothstraat, Grotestra., -Raadhuisplein. 8 uur Concert door de Politie kapel op de kiosk op 't Raad huisplein. Programma 1. The Dam Busters, Marche E. Coates arr. W. J. Duthoit 2. Een morgen, een middag, een avond in Wenen Fr. v. Suppé arr. L. Chic 3. Wals uit Coppelia, L. Delibes 4. Espana Rhapsodie E. Chabrier arr. V. Safraneck 5. Finlandia J. Sibelius arr. J. K. Pinkse Pauze. 6. St. Louis Blues, Marche G. Miller arr. P. Scheffer 7. Steeple Chase (trompetsolo) J. Buiterman arr. P. Scheffer Solisten: Fr. Eleveld, J. Kar- ten, C. Schrijvershof. 8. Mambingo (clarinet-solo) D. v. d. Linden arr. J. K. Pinkse Solist: K. Brouwer. 9. Trombones to the fore H. Scull arr. D. Pope Solisten: H. Post, J. Klein. 10. Lidie galop (xylophoonsolo) A. v. Veluwen Solist: A. v. Veluwen. Hierna TAPTOE. 10 uur Bal Champêtre op het plancher op de Markt. Het Bal Champêtre wordt ver zorgd door „The Melody Band" onder leiding van P. v. d. Hoven. DE ECHO Wl HEI ZUIDEN WAALWIJK 6*oresr*.207 rei .2/90 waqiwjk WAALWIJK (zaterdag 15 juni GEEN spreekuur). Zo heet het Doktersboek met èlle raad voor Moeder en Baby. Gratis bij de Babyderm Super-Babyset, waarin poe- - olie - zeep - shampoo, f 5.90. Weten is gerust zijn. HL

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 1