Waalwijkse en Langstraaise Courant BINNEN- EN BUITENLAND- KAATSHEUVEL De verplicht verzekerden in het buitenland. MAANDAG 24 JUNI 1957 Uitgever: Waaiwykae Stoomdrukkerij An toon TieleD Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. 80e JAARGANG No- 50 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p. p. Adver tentieprij s 10 cent per mm. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 209, W AALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" ZIEKENFONDSKAARF MEENEMEN. BEGENADIGD NEDERLAND Wat een hitte. Het Amsterdamse IJ en het Haagse El. Benelux op papier. Strijd om de waarheid. Hannibal heeft het eerst eens rus tig aangekeken omdat je tenslotte nooit kunt weten, maar nu acht hij het ogenblik toch wel gekomen om vader en moeder ooievaar, die domi cilie hebben gekozen op de schoor steen van de fa. Holtgrefe, een offi cieel - het gemeentebestuur heeft hier jammerlijk verstek laten gaan - een hartelijk welkom toe te roepen. Welkom dus pa en moe en we hopen dat jullie het een prettige schoorsteen zullen vinden. Het volgend jaar zal de woningcommisse tegen de geringe vergoeding van twee kinderen een fraaie paal met een riant wiel plaat sen, want voorschriften zijn voor schriften en deze bepalen dat het verboden is zich te vestigen op een bestaande woning. Overigens is uwe vestiging hier, gezien de afnemende belangstelling der ooievaars voor ons land, van een niet te onderschatten betekenis. Immers - en dit mag hier nog eens nadrukkelijk gestipuleerd worden - hieruit blijkt eens te meer dat Waalwijk niet alleen in de schoen en lederindustrie maar ook in het in ternationale ornithologische verkeer een betekenende plaats inneemt; een plaats die nog aanzienlijk in impor tantie zal toenemen wanneer de nieu we provinciale weg en de nieuwe verbinding noord - zuid met de nieu we brug bij Gorcum gerealiseerd zul len zijn. Alom in den lande roept men om ooievaars. In Den Haag, dat een ooievaar in zijn wapen voert, prakki- zeert men zich suf om een ooievaar- paar binnen de stadswallen te krij gen, maar tot nu toe heeft de ooie vaarswereld weinig animo voor ves tiging in de residentie aan de dag gelegd. En zeer terecht, zo menen wij, want wat zult ge daar zoeken in die haard van bestedingsbeperking en huurverhoging! Waalwijk leent zich uitstekend als uitgangspunt voor het maken van riante vluchten boven duin- en poldergebied en onze wa teren kunnen bogen op een beteke nende kikkerstand. Wat de persoonlijke verwachtingen van ieder van ons betreft, ge zult in vogelvlucht wel hebben geconstateerd dat Waalwijk flink uit de kluiten be gint te wassen. Maar er kan nog meer bij, veel meer zelfs, en we menen dan ook uiting te mogen geven aan de verwachting dat uw zomers bezoek er toe zal leiden dat onze gemeente in de nabije toekomst een fors extra woningcontingent zal toegewezen krijgen. Wij mogen besluiten met u beiden ook een talrijk kroost toe te wensen en wij hopen u het volgend jaar, maar dan in een betere paal woning, terug te zien. Zo, dit speechje zal zijn uitwer king wel niet missen en Hannibal meent zich met dit korte dagboek blad verdiensten te hebben verwor ven, waarvan de omvang en de be tekenis eerlang uit de geboorteregis- len blijken, len blijen. Hij verlangt daarvoor geen enkele onderscheiding of honorarium in welke vorm dan ook. HANNIBAL. Een excellente uilvoering van Haydn's meesterwerk „Die Schöpfung". p? - De vakanties beginnen weer en dus die nen de verplicht, verzekerden, die in het buitenland hun vakantie doorbrengen - als^ voorzorgsmaatregel - ook te denken aan eventuele optredende ziekten e.d. Het is om deze reden, dat wij de bepa lingen-, die in het ziekenfondsenbesluit hier omtrent zijn vastgelegd, in deze kolommen even naar voren willen brengen. Verplicht verzekerden hebben b.v. in 't buitenland GEEN recht op vergoeding van kosten voor vervoer met enig vervoermid del van hun verblijfplaats in het buitenland naar de woning of een ..ziekenhuis in Ne derland. Alleen mogen worden vergoed de kósten van medisch noodzakelijk vervoer per auto naar en van een specialist of een ziekenhuis in of nabij de verblijfplaats in het buitenland. Het ziekenfonds gaat echter slechts tot vergoeding over, nadat het de controlerend geneeskundige heeft gehoord. Een afwijkende bepaling in dit opzicht bestaat, indien een. verplicht verzekerde in zake geneeskundige verzorging een recht jegens derden heeft. Men gelieve hierom trent echter inlichtingen in te winnen bij zijn fonds. Voor het overige is de regeling betref fende verblijf in het buitenland verschil- al dan niet voor beroepswerkzaamheden lend naar gelang verplicht verzekerden daar hebben vertoefd. Voor beroepswerkzaamheden. Verplicht verzekerden, die voor beroeps werkzaamheden in het buitenland reizen, hebben recht op volledige vergoeding van de kosten voor geneeskundige verzorging. Deze vergoeding zal echter - en dit geldt ook voor het verzekerde binnenscheep- vaartpersoneel - niet meer mogen bedra gen dan a) voor huisartsenhulp, f5.- voor een bezoek op het spreekuur van de arts en f 8 voor een bezoek van de aTts ten huize van de patiënt; b) voor specialistische hulp, 2V2 maal het in Nederland geldende ziekenfonds tarief, zowel voor poliklinische als voor kli nische hulp; c) voor ziekenhuis verpleging het tarief van de laagste klasse van het ziekenhuis waarin de patiënt opgenomen is geweest, tot ten hoogste f 15. - per dag, eventueel ver hoogd met bijkomende kosten voor het ge bruik van de operatiekamer, voor genees- en verbandmiddelen, enz.; d) voor tandheelkundige hulp tweemaal het voor fondspatiënten in Nederland gel dende tarief. Met verplicht verzekerden op zakenreis worden gelijkgesteld verzekerden, die wor den verpleegd in het Nederlandse sanato rium te Davos (Zwitserland). En als u met vakantie bent? Verplicht verzekerden, die niet voor be roepswerkzaamheden in het buitenland vertoefden, hebben recht op een vergoeding voor de kosten van "geneeskundige verzor ging, genoten gedurende de eerste dertig dagen van hun verblijf in het buitenland, met dien verstande, dat geen aanspraak bestaat, indien de verzekerde ziek naar het buitenland is vertrokken. De vergoeding mag niet meer bedragen dan de kosten welke in de woonplaats in Nederland voor rekening van het fonds zouden zijn gekomen, met dien verstande, dat voor. huisartsenhulp f 2.50 mag wor den vergoed, indien men de arts bezoekt op zijn spreekuur en f 3. - als deze arts ten j huize van de patiënt komt. Voor avond-, 1 nacht- en zondagsbezoeken geldt een dub bele vergoeding. De vrijwillig verzekerden. Indien men vrijwillig verzekerd is, vra- ge men inlichtingen aan zijn fonds; het hangt nl. van dat algemene ziekenfonds af of de hiervoor omschreven regelingen ook van toepassing zijn voor deze categorie ver zekerden. Voor alles geldt echter deze raad: neem een bewijsstuk mede, waaruit blijkt, dat men verzekerd is, opdat men zich kan Iegi- miteren als verzekerde! Die ziekenfondskaart neme men ook mee op reis in het eigen land. Men kan immers onverwachts doktershulp nodig hebben- (Nadruk verboden). Wie deze week het zonnige zuiden op zocht om daar zijn vakantie door te bren gen, in verband met het traditionele matige weer in onze streken, is bedrogen uitgeko men. De natuur heeft deze lieden een poets gebakken en heeft „het zonnige zuiden" naar onze streken verplaatst, terwijl men in Frankrijk, Oostenrijk en Italië met ver schrikkelijk slecht weer te kampen heeft gehad. In ons land daarentegen waande men zich aan de Rivièra. Het weekeinde werd daarom door honderdduizenden be nut om koelere sferen op te zoeken. De schaduwrijke bossen waren deze keer niet zozeer in tiek en men trachtte zich te laven aan de stranden, maar duizenden zijn hier met minder prettige ervaringen van teruggekomen. Door de geweldige drukte geraakten reeds in de vroege morgenuren van zaterdag en zondag alle schaduwleve- ranciers, zoals strandstoelen en tenten, snel uitverkocht, met als gevolg dat enor me groepen het zonder deze bescherming moesten stellen en de veel nog niet aan zon gewende stadsmensen zich blootstelden aan te felle inwerking der ultra-violette stralen. De gevolgen hiervan laten zich raden. Ern stige verbrandingen en zonnesteken. Ook heeft het water weer een aantal slachtoffers geëist, hetgeen elk jaar weer een vaste prijs is, die verkoeling zoekend Nederland moet betalen. Het schijnt niet mogelijk te zijn door voorlichting en waar schuwing dit te voorkomen. Wanneer de hitte nog aanhoudt, zal met nog meer slachtoffers rekening moeten worden ge houden. Het IJ en de ministers. Als gevolg van de bestedingsbeperking is de IJ-tunnel in de knel gekomen. Natuur lijk stond de gemeenteraad van Amsterdam, die het touwtrekken over de tunnel beu begint te worden, op zijn achterste benen. Ook de Tweede Kamer heeft zich niet on betuigd gelaten en er werden niet minder dan drie moties ingediend, waarvan die van prof. Romme door de meerderheid der Ka mer werd aanvaard. ïn deze motie werd gesteld 1) dat de bouw van de drie tun nels - Coentunnel, Hemtunnel en IJ-tun- nel - noodzakelijk is; 2) dat de financiële deelneming van de regering afhankelijk wordt gesteld van de technische en finan ciële aanvaardbaarheid van de plannen; 3) dat het overleg van het IJ-tunnelproject plus kostenverdeling tussen Rijkswaterstaat en Publieke Werken van Amsterdam even tueel onder leiding kan staan van een des kundige buitenstaander. De ministers Hofstra en Algera blijven echter tegen uitvoering van de plannen, zolang de bestedingsbeperking dergelijke kostbare projecten niet rechtvaardigt. Bei den zien de belangrijkheid van de IJ-tun- nels wel degelijk in, maar de kosten, die ruim een miljard bedragen, kunnen mo menteel niet gevoteerd worden. De wo ningbouw geniet prioriteit en slechts wan neer de situatie in de toekomst rooskleuri ger zal zijn, kan men gaan denken aan fi nanciering van de tunnels. AMERIKA BEREID TOT EEN VER MINDERING VAN TROEPEN. Het hoofd van de Amerikaanse delegatie bij de ontwapeningsbesprekingen in Londen, Harold Stassen, heeft donderdag het Ame rikaanse standpunt bekend gemaakt. Wat de sterkte der strijdkrachten betreft, is Amerika bereid om zonder politieke voorwaarden maar gekoppeld aan een ak koord over de kernproeven, in te stemmen met een vermindering van de troepensterk te van de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie tot 2.500.000 man elk. Deze vermin- Amsterdam zit echter niet bij de pakken neer en zet alle zeilen bij om te trachten de zo noodzakelijke oeververbinding te re aliseren. Het laatste woord is in deze kwestie nog niet gesproken. Het Unieverdrag. Er is te Brussel op de vergadering van het comité van ministers van de Benelux resultaat bereikt. De vergadering heeft haar goedkeuring gehecht aan het ontwerp-ver- drag der economische unie. Men heeft de tekst samengesteld van het verdrag der economische unie, van de overgangscon ventie en van het uitvoeringsprotocol. Nog voor de ingang van het zomerreces zal men het verdrag paraferen, terwijl de plechtige ondertekening na het zomerreees aan het einde van dit jaar te Den Haag zal geschie den. Men heeft hier wel de weg van de minste weerstand bewandeld en alle echte kwesties buiten beschouwing gelaten. Op die manier is men tot een verdrag gekomen, welk ver drag eigenlijk weinig om het lijf heeft. Het is zeer de vraag of wij hiermede wer kelijk een belangrijke stap vooruit zijn ge gaan. Natuurlijk is het toe te juichen, dat men vergadert en confereert, want dit zijn de enige mogelijkheden om tot overeen stemming en vooruitgang te komen, maar de resultaten blijven steeds mager. De Benelux kan alleen tot heil strekken van alle deelnemers, wanneer deze samen werking ook in alle facetten reëel is. Tot nog toe ontbreekt er veel aan en wij be twijfelen het of het nieuwe verdrag een grote vooruitgang genoemd mag worden. „Niet bij brood alleen". In kort geding werd voor de Amster damse Rechtbank de kwestie behandeld over de rechten tot vertaling en uitgave van het inmiddels befaamd geworden boek „Niet bij brood alleen" van de Sowjet-Russische auteur Wladimir Doedintsjew, dat in de Sowjet-Unie nogal aan hevige kritiek kwam bloot te staan, juist omdat het een der weinige eerlijke boeken is over de toestanden in dit land. De communistische uitgeverij Pegasus te Amsterdam beweerde de rechten tot vertaling en uitgave in 't Nederlands verworven te hebben, doch dit zelfde werd beweerd door de uitgeverij „De Bezige Bij" te Amsterdam. De strijd voor de rechtbank is nogal fel geweest tussen de pleiters van partijen en tenslotte bleek, dat Pegasus inderdaad de grootste rechten kon doen gelden. De Be zige Bij vreest echter, dat Pegasus het be trokken boek helemaal niet zal vertalen en uitgeven en zou zij dit wel doen, dan in verminkte vorm, zodat er slechts propa- gandisme voor het communisme van zou uitgaan. Daarom wil De Bezige Bij zich het recht voorbehouden t.z.t. wanneer er geen of een verminkte uitgave zou verschijnen, alsnog een volledige en waarheidsgetrouwe uitgave te verzorgen van dit befaamde boek. (Nadruk verboden). Tfërïng^óu moeten worden uitgevoerd bin nen een jaar na ondertekening van een verdrag. Amerika is bovendien bereid een verdere vermindering te overwegen - teneinde de Sowjet-Unie halverwege tegemoet te komen - tot een getal dat aanzienlijk lager dan 2.500.000 ligt. Dat zou echter afhangen van de oplossing van de politieke proble men. Ook het leger van China zou in de eerste fase van de ontwapening op 2.500.000 man moeten worden gebracht en de legers van Engeland en Frankrijk op 750.000 man. MINISTER STAF VIA NOORDPOOL UIT NW-GUINEA TERUGGEKEERD. De minister van oorlog en marine, ir. C. Staf, is van een reis naar Nederlands Nw.- Guinea en Australië op Schiphol terugge keerd. Minister Staf heeft de terugreis ge maakt via de Verenigde Staten, met de SAS over de Noordpool naar Kopenhagen en vandaar met de Sabena naar Amster dam. Over zijn bezoek aan Nieuw-Guinea deelde ir. Staf mee, dat hij zich in de eer ste plaats een indruk heeft willen vormen van het werk, dat de marine daar doet en van de omstandigheden, waaronder het wordt verricht. De minister is van oordeel, dat de marine beslist is opgewassen tegen de taak, die in Nieuw-Guinea op haar rust. Bepaalde veranderingen zullen worden aangebracht. Zo zal een van de moderne jagers over enige tijd in Nieuw-Guinea worden gestationeerd. Van groot belang noemde ir. Staf in dit verband de nieuwe werf in Manokwari, die ook geschikt is voor het onderhoud van deze moderne ja gers, zodat de marine niet langer is aange wezen op havens als Singapore Hongkong. Het moreel van de marinemensen is over het algemeen prima. De mogelijkheid om steeds meer gezinnen van marinepersoneel op Nieuw Guinea tehuisvesten draagt daartoe bij. Voor hen, die zonder gezin zijn, is het verblijf in Nieuw-Guinea vaak wat bezwaarlijk, maar zij slaan er zich goed doorheen. Opvallend zijn in dit verband de vorderingen die in de afgelopen twee jaar zijn gemaakt bij het „bewoonbaar maken" van Nieuw-Guinea. Want niet alleen als minister van marine, maar ook als be windsman, die lange tijd overzeese rijksde len ad interum heeft beheerd, heeft ir. Staf Nieuw-Guinea bekeken. „Een boerenjongen ziet altijd meer dan een stadsjongen", zei ir. Staf. Het probleem van de landbouwontwikkeling lijkt hem niet gering, zoals trouwens alle problemen van Nieuw-Guinea bij een bezoek ter plaatse eerder groter dan kleiner schijnen te wor den. Het bezoek aan Australië was een be leefdheidsbezoek. Natuurlijk is het pro bleem van de defensie van Nieuw-Guinea ter sprake gekomen. Van een „agreement" of zelfs maar een begin daarvan is echter geen sprake. Men heeft elkaar alleen als goede naburen op de hoogte gebracht van de maatregelen, die men in geval van nood zal nemen. Het personeel van een afdeling, die het geleide projectiel „Honest John" moet kunnen bedienen, gaat ter opleiding naar Amerika. Intussen wordt er ook gesproken over de mogelijkheid, dat Nederland „the means of delivery" krijgt van een ander projectiel tevens kernwapen, de „Nike", maar die kwestie is nog in een stadium van onderzoek. Over het bericht, dat in België de dienst tijd van 18 tot 15 maanden zal worden ver kort, zei minister Staf, dat hij dit - naar zijn mening onjuiste besluit van de Belgi sche regering - betreurt. Als Nederland, dat eigenlijk in een veel gunstiger positie verkeert dan België, iets dergelijks zou doen, dan kwam er van onze NATO-ver- plichtingen om twee parate divisies te le veren niets terecht. Het wonder van de re- crutering van vrijwilligers, waarmee België de zaak hoopt op te vangen, wilde de mi nister dan nog wel eens zien. DE NIEUWE AMERIKAANSE AMBAS SADEUR IN NEDERLAND. „De beste manier om een land te leren j kennen is wel, het per fiets te doorkrui- sen en daarom hebben mijn vrouw en ik l dan ook onze tandem mee naar Nederland j genomen. Jammer genoeg heeft deze ech- j ter de boot gemist, zodat wij nog enkele j dagen zullen moeten wachten". Aldus ver- klaaTcTe de nieuwe Amerikaanse ambassa- deur in Nederland Philip Young op een gehouden conferentie waar hij met leden van de Nederlandse Pers kennis maakte en j hij voegde hieraan toe voornemens te zijn j ook veel boottochten in ons IaniTte maken. De nieuwe ambassadeur, die thans 47 jaar oud is, werd geboren in Lexington (Mas sachusetts). Hij is getrouwd en heeft twee dochters, die echter beiden in de Verenigde Staten verblijf houden. C.N.V. OVER RONSELEN VAN ARBEIDERS. De Verbondsraad van het Christelijk Nationaal Vakverbond in Nederland heeft zich bezig gehouden met de problemen welke verband houden met de toeneming van het ronselen van arbeiders.. Vastgesteld werd, dat, hoewel het vraagstuk van de ronselarij niet van recen te datum is, dit verschijnsel in deze tijd dusdanige vormen aanneemt, dat gespro ken moet worden van een groot maatschap pelijk kwaad. Reeds is, aldus het C.N.V. in meerdere gevallen gebleken, dat door 't inschakelen van geronselde arbeiders de ar- beidsvrede verstoord werd, terwijl, volgens het C.N.V., veelal blijkt dat zowel de so ciale verzekeringswetten als de veiligheids voorschriften met voeten getreden worden. De Verbondsraad besloot om een nader onderzoek in te stellen naar de omvang van dit kwaad, zodra uit dit onderzoek vol doende gegevens beschikbaar zijn, zal wor den overwogen welke stappen in verband met deze materie nodig zijn. SAMENWERKING IN RAAD VAN VAKCENTRALEN. „Het N.V.V. kan en wil geen beletsel vormen." De hoofdbesturenvergadering van het N.V.V. heeft te Utrecht een verklaring goedgekeurd, die besluit „Het verbondsbestuur heeft zich op nieuw uitvoerig en diepgaand beraden over de situatie" (ontstaan na het besluit van het N.V.V. van 17 juli 1954 tot beëindi ging van de samenwerking in de raad van vakcentralen op grond van passages in het mandement van het R.K. Episcopaat „de katholiek in het openbare leven van deze tijd", aan het N.V.V. gewijd) „en is tot de conclusie gekomen dat een herstel van de samenwerking tussen de bo nafide vakcentralen een zodanig belang vertegenwoordigt, dat, indien enigszins mo gelijk, het N.V.V. daartoe geen beletsel kan en wil vormen". In de vergadering heeft de tweede voor zitter van het N.V.V., de heer D. Roemers, verslag uitgebracht van enige besprekin gen, die de toenmalige voorzitter, de heer H. Oosterhuis, en hij zelf, namens het ver bondsbestuur, met de aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink, hebben gevoerd over het besluit van het N.V.V. van 17 juli 1954 tot beëindiging van de samen werking in de raad van vakcentralen. Mgr. Alfrink is - aldus het verbonds bestuur - namens het hoogwaardig epis copaat met de (ontwerp) verklaring als een juiste weergave van het besprokene ak koord gegaan. KLACHT VAN PRAAGSE LEIDERS. De intellectuelen en kunstenaars van Tsjechoslowakije zijn tijdens een bijeen komst van de centrale commissie van de Tsjechische communistische partij geza menlijk op de korrel genomen voor hun vijandige houding tegenover Rusland, hun opvallend zwijgen over de gebeurtenissen in Polen en Hongarije, hun gebrek aan volgzaamheid aan de communistische be ginselen bij het voortbrengen van kunstpro- dukten en het inhaken in de kettingreactie van „revisionisme", de moderne kwaal van het communisme. De verwijten en de waar schuwing kwamen van de plaatsvervangen de premier Vaclaf Kopecky, die tevens lid is van de hoogste partij-instantie, het po- litburo. De Tsjechische schrijvers kregen van Ko pecky ervan langs, omdat zij hun pen ge bruiken om „burgerlijk-letterkundige stuk jes te schrijven". Na de „kritieke gebeur tenissen in Polen en Hongarije hebben ve le intellectuelen en kunstenaars zich in een geheimzinnig zwijgen gehuld. Er zijn tegen woordig schrijvers in Tsjechoslowakije, die zich te buiten gaan aan grove ^politieke be ledigingen jegens Rusland en het commu nisme. Met de Tsjechische jeugd is 't treu rig gesteld". Over dit laatste onderwerp deed de voor zitter van de staatsjeugdbond, Miloslaf Vecker, een boekje open. „Slechts vijf per cent van de één millioen 200.000 leden van de jeugdbond is lid van de communistische partij. HONGARIJE WIJST AMERIKAANSE ATTACHE UIT. De Hongaarse regering heeft de Ameri kaanse luchtvaartattache in Boedapest, ko lonel Weiwijn Dallam, gelast binnen 6 da gen Hongarije te verlaten, zo is in Ame rikaanse diplomatieke kringen in de Hon gaarse hoofdstad vernomen. De Hongaren beschuldigen hem ervan, dat hij foto's heeft gemaakt van militaire objecten. ONMENSELIJKE TERREUR IN HONGARIJE. De internationale commissie van juristen heeft verklaard dat de regering-Kadar, volgens een conservatieve schatting, twee tot vijfduizend personen om het leven heb ben doen brengen. Hieronder bevinden zich degenen, die door de geheime politie zijn gedood. Gevangenissen en interneringskampen in Hongarije zijn vol tegenstanders van de re gering. Volgens een matge schatting zijn 20.000 personen op last van Kader c.s. ge arresteerd. Bovendien zijn 12.700 gevan genen, die gedurende de oktober-revolutie op vrije voeten waren gesteld, opnieuw ge arresteerd. Volgens andere schattingen werden ten minste 60.000 personen gearresteerd. Er bestaan in Hongarije ongeveer hon derd geheime gevangenissen. Er zijn bij zonderheden bekend gemaakt omtrent 12 kampen voor dwangarbeiders en twee in terneringskampen, waarin grote aantallen opgeslotenen op onmenselijke wijze op el kander zijn gepakt. Gedurende de oktober-revolutie zijn in Boedapest drie folterkamers ontdekt. Men heeft redenen om aan te nemen, dat de communistische geheime politie deze weer in gebruik heeft genomen. Er zijn naar schatting 35.000 Hongaren naar de Sowjet-Unie weggevoerd, aldus de internationale commissie van juristen. De Commissie wijst er tenslotte op dat het een open vraag is of de afgevaardigden van de regering-Kadar aangemerkt kunnen worden als wezenlijke vertegenwoordigers van Hongarije in de verenigde naties, zo lang dit bewind de menselijke rechten op de huidige wijze blijft schenden. Cabot Lodge, de eerste Amerikaanse af gevaardigde bij de V.N. heeft in een com mentaar op het V.N.-rapport over Honga- rije gezegd, dat wat de Sowjets in één plaats hebben gedaan zij ook elders zouden kunnen proberen. NIEUWE DOODVONNISSEN IN HONGARIJE. Radio-Wenen meldt, dat het Hongaarse opperste gerechtshof drie nieuwe dood vonnissen heeft geveld. Het bekrachtigde voorts het over de jeugdige studente Ilona Toth, uitgesproken vonnis, die werd ter dood veroordeeld, om dat zij in 't ziekenhuis waar zij werkte, een man had gedood, die bekend stond als aan brenger van de Hongaarse geheime politie, i De drie thans ter dood veroordeelden zijn de schrijver Josef Gali, de journalist Gyula Obersowszky en een derde beklaag de Ferenc Kovacs. Een zeer waarderend publiek. Pierre Palla en bas Hollestelle voeren publiek tot een enthousiasme op. Kaatsheuvel heeft zijn eerste grote Ora torium-uitvoering gehad en wat we met stille hoop verwacht hadden 't is een over donderend succes geworden. Nadat dinsdagavond in Reijen en woens dag in Dongen de samenwerkende koren, Euterpe uit Rijen, Irene uit Dongen en Bel Canto, onder de bezielende leiding van de heer Jan Nieuwenhuijsen een goed geslaag de uitvoering was gegeven, kreeg Kaats heuvel donderdag zijn beurt. De uitvoering had plaats in het Apollo Theater, dat voor deze grote kooruitvoering de beste gelegen heid bood. Als solisten waren geëngageerd Mevr. Wilrny de Zwaan als sopraan, Ge rard Vos als tenor en David Hollestelle als bas. Pierre Palla, wiens naam alleen reeds een stempel drukte op deze uitvoe ring, was de onvergelijkelijke man aan de vleugel, die met zijn geraffineerde techniek, zijn onverbeterlijk aanpassingsvermogen het geheel tot een succes voerde, dat geen enkel bezoeker groter had kunnen wensen. Dat aan dit grote succes het trio solisten een groot deel had in het werk, dat in hoofdzaak door de solisten gedragen wordt, spreekt vanzelf, als we een Hollestelle de baspartij horen vertolken met een verzorging in zijn uitge breid register, met een voordracht in zijn recitatieven en aria's, in zijn samenzang in duo, terzet en koren, die een hoogtepunt bereikte in het derde deel. Wilmy de Zwaan deed weinig voor haar „Adam" onder. Ook hier een voordracht en verzor ging, een gevoelig aanpassend samenzingen, een overgave aan directie, die bij herhaling tot een succes voerde, dat telkens opnieuw een dankbaar applaus tot resultaat had. Gerard Vos, lyrisch, doch van mindere om- 1 vang in zijn geluid, had zeer goede momen ten, o.m. in de aria „Mit Wurd' und Ho- heit angetan" en bij de inleiding van het derde deel „Aus Rosenwolken bricht der Morgen an". In de terzetten en in de koren, was zijn geluid te klein tegen sopraan en bas, vooral waar de solisten tegen de koren zongen. Over Pierre Palla niets dan lof in i de hoogste graad. Daarnaast een telkens uit- j gesproken dankbaarheid van solisten en di rigent voor zijn phenomenaal accompagne- i ment, dat ondersteunend en begeesterend dwong tot een overgave van solisten en koor tot een climax stijgend. Dirigent Nieu- i wenhuijsen leidde het geheel op zeer voor- treffelijke wijze. De koren waren èn in nu- ancering, èn in voordracht uitstekend ver- zorgd. Zijn bekwame leiding drukte een j stempel voor voornaamheid op de gehele uitvoering, waarvoor hij verdiend ruim- schoots deelde in het ovationeel applaus tijdens en op het einde van het werk. Er was zeer grote belangstelling, niet alleen uit eigen plaats, doch tevens van uit de omliggende gemeenten. Alleen vonder} we het jammer, dat de instellingen waar culturele ontwikkeling op het schoolpro gramma een voornaam deel uitmaakt, niet de gelegenheid konden vinden, om de leer lingen op deze avond van iets te laten ge nieten, dat ongetwijfeld tot hunne ontwik keling een niet te miskennen bijdrage kan bieden. Voor de uitvoering aanving richtte de voorzitter van Bel Canto, de heer Hoynck van Papendrecht, een woord van dank tot de heer Nieuwenhuijsen voor de grote durf; waarmede hij het initiatief genomen had en het groot enthousiasme, waarmede hij het tot uitvoering gebracht had. De koorleden dankte hij voor de door hen betoonde of fervaardigheid de vele repetities, zowel ter plaatse als bij1 de meewerkende koren ge boden. Toen het laatste „Amen" als finale ge klonken had, brak een ovationeel applaus los, dat nog crescendo ging, toen aan mevr. de Zwaan bloemen werden aangeboden voor het succes door het trio solisten aan deze uitvoering geleverd. Na afloop werd ons nog medegedeeld, dat op verzoek van H.H. Gedeputeerden op de uitvoering aan wezig was de heer Goedthart, directeur van het Muziekconservatorium te Tilburg, die zijn grote tevredenheid over de uitvoe ring te kennen gaf. We hopen, dat deze „Schöpfung"-uitvoe- ring de aanleiding moge zijn van 'n gere gelde herhaling in samenwerking tussen de drie koren, die onze plaats en de beide an dere gemeenten, iets kunnen bieden, waar aan we grote behoefte hebben. GESLAAGD. Te 's-Hage slaagde voor het examen candidaat gemeente-secretaris de heer H. N. F. M. Prinssen, ambtenaar ter gemeen te-secretarie alhier. BENOEMD. Tot hoofd van de Bouwafdeling van de Erven Lucas Bols te Amsterdam is benoemd de heer H. Boot, epzichter bij Gemeente werken alhier. GESLAAGD. (herstelling wegens misstelling) Te Eindhoven slaagden voor het diploma Hogere Bedrijfsleiding van het Instituut Sociale Wetenschappen uit den Haag, de heren André van Riel en Ant. van Beek alhier. DE HEER BISSELINK MAAKT FURORE IN AUSTRALIË. Geheel Kaatsheuvel kent de heer P. B. Bisselink, de ere-directeur van Apollo; ge heel Nederland kent de Marssenkoning en reeds ver over onze grenzen reikt de naam van de componist van talrijke marsen, wal sen, fantasieën en ouvertures voor Harmo nie en Fanfares, om nog niet te spreken van tal van andere composities, die voor gelegenheden uit zijn vlotte muzikale pen gevloeid zijn. Tien jaren geleden verliet hij als onderwijzer met pensioen de school, doch de rust, die hem toen bedacht was, gaf hem alleen maar de gelegenheid zijn fantasie op nog ruimer terrein uit te vie ren. Geen jaar ging voorbij of bij zijn uit gever, de heer Molenaar, verschenen nieuwe composities, waarvan, aldus de uitgever 't succes met het drukwerk van de pers kwam. In het najaar 1956 kreeg de heer B. het idee zijn dochter, die een zevental jaren geleden met haar man, de heer Mosse- veld en haar gezin naar Australië emigreer de, een bezoek te brengen. Midden decem ber ging hij met zijn vrouw scheep en be gin februari arriveerde hij in Rockhampton, waar het gezin Mosseveld-Bisselink woont. Dat de naam van de heer Bisselink ook in Australië reeds bekendheid gekregen had, bewees het plaatselijk blad „The Morning Bulletin", dat bij aankomst een foto plaatste van de eerste ontmoeting met het gezin M.- B., met een artikel, waarin het blad schrijft onder het opschrift Hollands componist arriveert voor een bezoek. De Hollandse componist, de heer P. B. Bisselink en Mevr. Bisselink waren verrast en gelukkig bij hun aankomst. De heer en mevr. B. maakten de tocht naar Australië om hun dochter en schoonzoon, de heer en mevr. Mosseveld en diens kinderen te be zoeken.

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 5