SPAAR KAART AVEHA ÜMeim HELPT U SPAREN dag- VlOtl DREESMAN^ woens prijzen BRILLENSpecUd vahMAAREN Raadsel in Nijmegen Gaat Sprangse molen verdwijnen. 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 24 JUNI 1957 I HIER IS UW NIEUWE MEVROUW, OOK NU WEER EXTRA SPAARZEGELS k Fortuno thee 98 thans geen 5 maar 10 spaarzegels s Shampo 60 extra 3 spaarzegels 3 st. Fortuno toiletzeep van 96 voor 89 en 6 spaarzegels SPAARZEGEL &n<lre van nilst 1 blik Gehakt, 200 gram 1 blik Smac Unox 2 rollen Aveha beschuit 1 blik Aveha tomatensoep met soepballetjes 1 blik Capucijners met spek 150 gr. Chocolade bloemen 69 extra 4 spaarzegels 100 extra 2 spaarzegels 52 extra 2 spaarzegels 84 extra 2 spaarzegels 115 extra 5 spaarzegels 68 extra 3 spaarzegels ïliei duuïdeï maat iveC yóecuMfulek, FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door G. PLANTEMA. 9). Om de dansvloer waren enkele rijen van tafels en stoelen. Dan kwam er een pad, dat geheel in het rond liep en bij de muren stonden weer stoelen en tafel tjes. Het pad was hier en daar al aanmerkelijk smaller gewor den, omdat daar zitjes waren in gericht voor gasten, die waren gekomen, toen de zaal vol was. Ook nu werd ergens een tafel tje geplaatst, terwijl de kelner even later met drie stoelen aan kwam dragen. Toen konden zij gaan zitten. „Kijk eens aan," zei Ohlquist meteen. „Daar zitten waarlijk de beide gasten van de familie Nabarescu met de gast van de familie Van der Zuyden. En ik zie dat het gezelschap inmiddels is uitgebreid. Ken je die jonge man misschien?" Maar Ernst en zijn vrouw had den André Boorneman nog nooit gezien en dat was helemaal geen wonder, want deze Rotterdam mer had zich niet eerder in Nij megen vertoond. Er was tussen de beide groe pen een kleine ruimte en daar zaten twee jongemannen, die geen dans hadden overgeslagen, zodat zij, even nadat de drie wa ren gaan zitten, opstonden om een aantal nieuwe rondjes op de gladde vloer te maken.. Terwijl Verhagen en z'n vrouw met de kelner ernstig overleg den wat zij zouden drinken, sloeg Sven de mensen in de zaal gade, waarbij zijn ogen het eerst gericht waren op de in het oog vallende groep met de beide Roe menen, om na een afdwaling te keren. Van de Zweed kon hij alleen maar de rug en achter hoofd zien, van de anderen ech ter meer. Het dichtst bij zat An dré Boorneman, die bezig was een sigaret aan te steken. Hij trok blauwe wolken uit de tabak en blies de rook naar boven. Een sliert rook dreef af naar Ohlquist en zijn gezelschap. Hij snoof even en Verhagen, die het hem zag doen, volgde dit voor beeld onwillekeurig op. „Eigenaardige aroma heeft die sigaret", vond hij. „Zoetig en te gelijk toch nogal zwaar, zou ik zeggen." „Zeker", stemde Sven toe. „Bulgaarse tabak, geloof ik. En bovendien geparfumeerd. „Geef mij maar een sigaret van jou", zei Else tegen haar man. „Die zijn niet zo zwaar en ik lust ze wel." „Voor deze keer dan", gaf de advokaat toe. Hij presenteerde zijn zwager ook, maar voordat die de sigaret opstak, snoof hij nog even in de richting van An dré Boorneman. „Nou, nou," merkte hij toen op. „En nu moet jij maar eens met je echtgenote gaan dansen," vond de inspekteur. „Ik heb jul lie tenslotte niet voor niets mee naar dit oord gebracht." „We zullen gehoorzamen," zei Verhagen. „Kjjk jij ondertussen maar niet te veel naar die mooie zi geunerin", voegde zijn vrouw haar broer toe. „Dat is hélemaal niet goed voor je gemoedstoe stand. En ze ziet er nogal afwe rend uit." „Dat ligt misschien aan het gezelschap grinnikte de inspek teur. Maar de kleine Roemeen, die het hoogste woord voerde, deed kennelijk zijn best om de an deren aan het lachen te brengen. Sven vond het bepaald jammer, dat hij bijna geen woord van het eigenaardige Frans kon verstaan dat de man sprak. In ieder geval hij had geen reden om te lachen, zoals het knappe meisje en de beide mannen, de eerste een tik je ingetogen, maar de anderen uit volle borst. Het moest een goede grap zijn, die' de vreem deling ten berde bracht. Terwijl Ernst en zijn vrouw zich wijdden aan de zorgvuldige uitvoering van 'n langzame fox trot, nam Ohlquist kleine slok jes uit zijn glas. Hij merkte op, dat aan 't tafeltje van de vreem delingen een nieuwe fles wijn werd gebracht, die pronkte in 'n grote koeler. De kleine Roemeen schonk in, nadat de kelner, die dit wilde doen, de fles uit de handen had genomen. „Proost." zei Ohlquist, toen de vjier hun glazen ophieven. Even was de muziek zacht. „A vous ma belle", zei op dat ogenblik de kleine Roemeen te gen het knappe meisje, meteen een kleine buiging makend. De twee mensen uit het zuiden keken elkaar even aan. De man glimlachte buitengewoon vrien delijk. Het meisje daarentegen keek min of meer uit de hoogte, maar toen de beide andere man nen met haar klonken, speelde er toch even een zweem van een glimlach om haar mond. Even later accepteerde zei de uitnodi ging van André Boorneman om weer 'n dans te doen. De jonge man zag er een beetje blozender uit dan gewoonlijk. Of het kwam door de wijn dan wel door de donkere ogen van mile. Ilescu, Avist hijzelf niet. De Roemeense leek een beetje te ontdooien. De inspekteur kreeg even de indruk dat het feitelijk de aanwezig heid van haar landgenoot was, die haar gereserveerd maakte. Natuurlijk kon de inspekteur niet aan de Roemeen zien of die zich daarvan bewust was. De kleine, donkerharige man boog zich over naar de forse, grijze Zweed en begon op ingehouden toon een gesprek. Af en toe gle den zijn ogen onderzoekend in het rond en eenmaal keken zij recht in de blauwgrijze ogen van de inspekteur, die hem aanzag met een kinderlijke nieuwsgie righeid. Die manier ontwapende de meeste mensen en de Roe meen toonde geen spoor van achterdocht, toen hij die blik had opgevangen. Vooral niet, omdat Ohlquist even later met intense aandacht z'n sigaret be gon te bekijken waaraan blijk baar iets niet in orde was. Tersluiks liet hij echter nog eens een blik glijden over de Zweed, die hij nu beter kon zien omdat deze zich half omgewend had voor het gesprek met de kleine zuiderling. De grijsharige man was er zich niet van be wust, dat hij bekeken werd. Trouwens, hij wierp nauwelijks een blik op de mensen in de zaal. Als hij niet naar een van de leden van het bij hem zitten de gezelschap keek, staarde hij naar zijn glas of bestudeerde de aspunt van zijn sigaar. Slechts eens keek hij naar de dansende menigte en dat was, toen mile. Ilescu en André Boorneman in zicht kwamen. Sven ontdekte, dat op dit moment een enigszins vragende trek in het gezicht van de Zweed kwam, alsof hij voor een vraagstuk stond, dat hij niet dadelijk kon oplossen. (Wordt vervolgd). ALLEEN GELDIG WOENSDAG 26 JUNI DEN BOSCH TILBURG - HELMOND Loonopzand ttbZ H 'i- v SPAARKAART AWW I<PAM5J<K< V^.fiAr 4? .V.'yif/ en dat is er een van de duizenden, die wij reeds uitgaven De hulsvrouwen weten wel, waar zij het voordeligst en het beste kopen. Het is al Uw derde, 'niet? Ja zo'n spaarkaart is gauw vol, dat komt door at die aanbiedingen, waarop U altijd extra spaarzegels krijgt en dan nog voor Iedere bestede gulden gratis een spaarzegel op alle artikelen (ook op suiker, zout, soda, roomboter). Het is een mooi spaarpotje zo'n volle spaarkaart, want hij Is toch maar eventjes 5 gulden waard, zo maar contant In de hand. Wij bemiddelen ook bij de aankoop van textielgoederen en dan Is hij geen 5 maar 7 gulden waard tye/t BoicA SÏ£$uïg Bïeda VUGHTERSTR.25 MARKT32 NW. GlNNEKTNSTQ. 73 Amsterdamse korstjes, heerlijk A Qc gekruid. 10 stuks Zalm, lichtrose. voor toast en Qy|< salade. Per blik SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN. Meisjeshemdjes en •broekjes, van sterke ribtricot. Leuk model letje met kant. Maten 40 t/m 70 tê 05 hemdje broekje 95' 10 ct stijging per maat Machinenaalden, met platte kop. no's 70, 80 en 90, op kaart van 3 stuks.Per 3 Cc 2 kaarten 3 3 Badstof keukendoeken in meerkleurig ruit- dessin; dubbele bad stof, was- A 25 en kleurecht Her^npyama, van ster ke soepele popeline. Luxe uitvoering, kraag en manchetten in con trasterende kleuren. Pantalon met brede lastex band. Keuze uit vele kleuren, O9" maten 48-56 O Fraaie toilettas, geheel nieuw Frans dessin, flinke maat, geheel ge voerd, met binnenvak en dubbele drukslui- ting. Handig voor reis en vacantie A 75 Moderne linnen flats, import origineel Itali aans, in geel. rood, wit en wit/zwart, in de maten 36 t/m 41. Echt iets voor 3 95 de vacantie 5 Maak voor Uw vacantie een leuke bonte rok uit onze grote sorte ring katoenen rokstof- fen. Zeer veel ver scheidenheid, 90 cm. breed. 50 per meter da Zeer gedistingeerde overhemdblouse, met Italiaanse kraag, zonder mouwen. Keuze uit de allernieuwste modetin- ten. In de xP 90 maten 36-48 O Practische en gezellige emaiffe dekschaal. Zo van het vuur op tafel. :j Moderne kleuren, 4 zwart met 4 95 gele dekssel I Prachtige smyrna ta pijtjes, in zeer mooie dessins, hoogpolig, metj franje. Voor hall of zitje: zeer voordelig,! 100x100 cm. Merkwaardig actief voor zijn 75 jaren en er zeer fris uitziende ondanks de lange treinreis vanaf Sydney, zei de heer B. ons, dat zijn enige spijt was, dat hij geen Engels kende, hoewel hij er op vertrouwde, dat hij na een maand hier te zijn, de taal genoeg meester zou zijn om Rockhampton's bevol king te ontmoeten. Oma en Opa ontmoetten aan de Stanley Street de negen kinderen van de familie Mosseveld, waarvan vooral de ouderen het afscheid van 7 jaar geleden nog goed kon den herinneren. Mevr. Bisselink met haar ▼vriendelijke natuur, was zeer verrast, toen ze al haar kleinkinderen zag wachten. De 45-daagse tocht, door het Pa nama-kanaal en langs New Zeeland was zeer interessant geweest. Gedurende de reis had de heer Bisselink voldoende tijd gehad om zich weer aan de muziek te wij den. Hij gaf op de boot orgelconcerten en tevens componeerde hij een wals, die hij „Sybajak", de naam van de boot, noemde en presenteerde hem aan de kapitein. Honderden muzikale composities kwa men van zijn hand en werden uitgegeven in bijna alle landen van de wereld. Het zijn ouvertures, walsen, marsen en kerkmuziek. In Holland noemen ze hem de koning der marsen. Een van zijn meest bekende mar sen schreef hij ter ere van de bevrijding na de 2e wereldoorlog. De orde van Oranje Nassau werd hem toegekend door H. M. de Koningin voor zijn werk aan kunst en cultuur voor het Nederlandse volk. Gedu rende zijn verblijf in Rockhampton gaat de heer B. met zijn composities verder en hij dacht reeds inspiraties te hebben van de bevolking, de stad en omgeving. Een viertal weken later schreef dezelfde courant opnieuw een artikel over de heer B. onder het hoofd: Hollands componist zegt het met muziek. 'n Gevierd componist, die een maand ge leden in Rockhampton aankwam, is zo en thousiast over de gastvrijheid van de be volking en vindt de stad zo aardig, dat hij iedereen wil laten weten hoe fijn hij het vindt in R. te zijn. Jammer genoeg kan hij geen Engels spreken. Maar deze 75-jarige componist deed iets beters. Hij schreef een mars ter ere van de stad en noemde die Rockkampton Fo rever" of „Altijd Rockhampton". Rockhampton's groot muziekgezelschap is de mars aan het instuderen en de heer B. zal hem op 'n bandrecorder opnemen en mee terug nemen naar Holland als hij in augustus of september weer vertrekt. De mars is een echt shownummer zegt de di rigent van de muziekvereniging Mr. W. Bellert, en zoals vele andere marsen, niet moeilijk te spelen. De heer Bisselink heeft in de laatste weken bij verschillende gele genheden de City Band gedirigeerd, wan neer ze zijn nummers speelden. Zijn com posities zijn Ouvertures, marsen, walsen en kerkmuziek, uitgegeven in verschillende landen. De muziekvereniging hoopt een programma van Bisselink-werken te spe len ter ere van zijn bezoek aan deze stad voor hij terug gaat naar Holland. De in woners van R. zullen in de gelegenheid ge steld worden deze bekende composities te beluisteren, zei de burgemeester. Het is een dure plicht van respect en waardering, als we een programma kunnen brengen van B. -werken voor deze gelegenheid in het stadhuis. Gisteren vertelde de heer B., waarbij zijn schoonzoon als tolk optrad, dat deze mu ziekvereniging werkelijk goed is. Hij zal de repetitiehal opnieuw bezoeken om de band opnieuw te horen en te dirigeren. Er bestaat nog niet dezelfde belangstelling voor de muziek als in Holland. Hij vertelt dan van het bloeiende muziek leven in de gemeente Loon op Zand, met zijn 6 harmonieën en verschillende koren. Australië moet zijn cultuur opbouwen, aldus de heer B., door muziek. Het is aan genaam om muziek te horen en uit te voe ren. Het helpt de gezinnen bij elkaar hou den. Muziek doet altijd goed. Rock en Roll, aldus de heer B., staat in Holland op 'n lage trap van cultuur. Het is een verlaging van de kunst en tevens van hen die deze kunst beoefenen. Het is een terugkeer naar de primitieven, terwijl wij naar verrijking moeten streven. „And pop tunes, bah", zei de man, die muziek- leraar was met zijn 19e en componist met zijn 20e jaar. „Geen echte muziek", j En weer in een ander nummer wijdt het blad opnieuw een artikel aan de heer Bis- selink, die in het verre werelddeel een fu- rore maakt, nog groter dan hij in Holland gekend heeft. We zouden haast gaan geloven, dat Au stralië een nieuw vaderland voor hem is ge worden. ZIEKENTRIDUUM. Voor de tweede maal zal in onze paro chie het ziekentriduum worden gehouden. Daar het vorig jaar het triduum zeer in de smaak is gevallen, heeft het comité ge meend dit jaar weer voor een dertigtal zie ken deze drie dagen te verzorgen voor Loonopzand en St. Joachimmoer. De Zeereerw. Pater Bloks van het St. Antonius-Missiehuis te Kaatsheuvel heeft zich bereid verklaard de leiding op zich te nemen. Dit triduum heeft plaats op 9, 10 en 11 juli a.s. Het comité heeft weer een beroep ge daan op de diverse organisaties in Loon opzand, die spontaan hun medewerking aanboden. Mogen allen die er aan mee kunnen werken ook dit jaar weer zorgen dat het een echt „feest" voor onze zieken wordt. Het programma zal nader worden bekend gemaakt. De toekomst ziet er voor de molen aan de Oudestraat te Sprang niet bijzonder rooskleurig uit en als de onderhandelingen tussen de eigenaar, de heer J. Volkers, enerzijds en Monumentenzorg, de vereni- Voor de picknick: honderd prima witte servetten en 50 fel ge kleurde plastic drink- rietjes, in hygiënische verpakking 89' 2-persoons stalen ledi kant, 120/190. sleemo- del. met voetbord en gezondheidsspiraal (15 jaar garantie). Buis- werk groen, houtwerk crème A "^50 ging „De Hollandse Molen" en de gemeen te anderzijds geen vruchten afwerpen dan is het lot van de fraaie oude Sprangse mo len bezegeld en zal zij vallen onder slopers handen. Daarmee zou dan de laatste molen van dit type in de Langstraat verdwijnen en als men bedenkt dat de Langstraat eens zo rijk was aan molens, dan zou dit toch wel een bijzonder zwaar verlies zijn. „Het zou inderdaad jammer zijn", vertelde ons de heer Volkers, „maar u begrijpt dat het voor mij niet doenlijk is de molen in stand te houden, daarmee zouden zeker f 15.000. - gemoeid zijn." De molen is nu twaalf jaar buiten gebruik en de kap is zodanig geha vendjlat het van alle kanten inregent. Als er düi niet spoedig ingegrepen wordt, gaat de molen, een sieraad in het Langstraatse landschap, een roemloos einde tegemoet. We hopen van harte dat de gemeente, Monumentenzorg en de vereniging „De Hollandse Molen" een weg zullen vinden de Sprangse molen te behouden, die zo bijzon der karakteristiek is voor het Langstraatse landschap en die het zo geliefkoosde object is van talloze amateurfotografen, schilders en tekenaars. We mogen dan vandaag de dag alle romantiek uit het bedrijfsleven ge bannen hebben, het instandhouden van een eeuwenoud karakteristiek van het Neder landse landschap is een aangelegenheid die niet op enkele duizenden guldens mag stranden. JAN BATA WEER IN HET GELIJK GESTELD. Belangrijk arrest van het Amsterdamse Hof. Het gerechtshof te Amsterdam is met de president van de rechtbank aldaar van me ning, dat de heer Jan Bata, die tot in hoog ste gerechtelijke instantie in Nederland is aangewezen als eigenaar van het gehele industriële vermogen van wijlen de stich ter van het Bata-concern Thomas Bata sr., moet worden geacht ook eigenaar te zijn gebleven van de door de Tsjechische staat geconfisqueerde aandelen van de moeder vennootschap, de naamloze vennootschap naar Tsjechisch recht „Bata A.S. te Zlin". Twee eveneens in het westen vertoevende directeuren dezer N.V. betwisten de heer Jan Bata, de halfbroer van de stichter van het concern, het recht waarop deze aan spraak meent te kunnen maken om zonder hen voor de N.V. te kunnen optreden en onder meer een algemene vergadering van aandeelhouders te kunnen uitschrijven. Het hof bekrachtigde in hoger beroep het vonnis van de president der rechtbank, waarbij was heslist dat de heer Jan Bata het gelijk aan zijn zijde had. Het hof acht de heer Jan Bata gerech tigd een vergadering van aandeelhouders uit te schrijven, noodzakelijk door de vol ledige impasse in de vennootschap, ontstaan door een gezagscrisis in deze onderneming. Het belang van dit arrest is volgens ju ridische deskundigen gelegen in het feit, dat een hof, voor zover bekend, voor het eerst in de vrije wereld heeft beslist, dat rechtsgeldige vergaderingen van aandeel houders kunnen worden gehouden buiten het land, waarin de betrokken vennootschap is gevestigd, zelfs al is het vermogen dezer N.V. genationaliseerd en de aandelen ge confisqueerd. Het hof heeft hierbij een be roep gedaan op het noodrecht.

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 6