WAALWIJK Brabantse Gilden zijn rijk en onvervangbaar bezit. Net gesprek van de dag DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 1 JULI 1957 6 Stralend Gildefestijn bg 126-jarig bestaan van „St. Crispinus en Crispinianus". Hitte deed trommelvellen scheuren. DOCTOR IN DE FILOSOFIE. Te Rome behaalde onze dorpsgenoot de Eerw. Pater Adelbertus (Piet Snijders) de doctorstitel in de filosofie. Zijn proefschrift was getiteld „Mythe und Denken". J IEXCURSIE. Woensdag j.l. maakten de leerlingen van de 3e klas van de R.K. ULO alhier een excursie naar de legerplaats Ossendrecht. Zij bezochten o.a.: de radaruitrusting, de schietbanen enz. Het was een zeer leerza- me en gezellige dag.. PROCESSIE NAAR SMAKT. i Op de 2e zondag in juli zal weer de jaarlijkse processie worden gehouden naar het oudste St. Joseph kapelletje te Smakt. De bedevaart vertrekt vanaf de Theresia- kerk te Waspik. Voor deelnemers uit R'donk stopt de bus bij café Nieuwenhui- zen. ZUSTERS VAN SCHIJNDEL 30 JAAR IN RAAMSDONK. Op 7 en 8 sept. a.s. zal het gouden feest gevierd worden van de Zusters van Schijn- del, dan zal het feit herdacht worden dat de Zusters zich 50 jaar geleden in onze parochie vestigden. Er zijn reed? verschillende comité's ge vormd en de voorbereidingen zijn in volle gang, om dit feit tot een groot feest te maken van dankbare erkenning van de gro te waarde, het bezit van een zusterklooster, een echt liefdehuis. „Het gilde viert, het gilde juicht". Dit kon men gisteren met recht zingen in Waalwijk, waar een aantal gilden uit de Kring Maasland waren bijeenge komen voor de viering van een groot gildefestijn, dat was geor ganiseerd door het gilde van St. Crispinus en Crispinianus ter ge legenheid van zijn 120-jarig be staan. Dit feest werd mede ge vierd in het kader van het gou den bestaansfeest van de vereni ging „Waalwijks Belang". Hoe wel het eigenlijk te warm was om een festijn in welke vorm dan ook te vieren en de geünifor meerde gildebroeders en muzi kanten het zwaar te verduren kregen, is het toch in alle op zichten een stralend gildefeest geworden. Het hoogtepunt was o.i. het begin van de dag en wel de Gil- demis, welke om 11.15 uur door de ZeerEerw. Heer Pastoor Ver- hicsen in de parochiekerk van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvan gen te Besoijen werd opgedragen. Weiïeeliik groots en ontroerend was in deze H. Mis het ogenblik van de consecratie, toen een der vendeliers namens alle aanwezi ge gilden, wier standaarden en vendels rond het altaar waren opgesteld, de gildegroet bracht aan de Allerhoogste Koning, Christus in het H. Sacrament. Na deze H. Mis werd vóór de kerk de groet gebracht aan de kerke lijke overheid. De gildemis. Omstreeks 11 uur marcheerde het gilde St. Crispijn met het gilde St. Catharina, Vught, St. Joris, Nieuwkuijk en St. Ambro- sius Baardwijk naar de kerk. Met slaande trom en vliegend vendel. Bij aankomst aan de kerk waren de deuren gesloten, doch nadat de vaandrig op de deur had geklopt, gingen ze open en de gilden gingen vendelend en trommend tot aan de communie bank, de Allerhoogste groetend. In 't priesterkoor namen aan weerszijden de tamboers en ven deliers'plaats. De gildemis werd opgedragen door de ZeerEerw. Heer Pastoor Verbiesen voor de geestelijke en tijdelijke belangen van het gilde St. Crispijn. Het ge heel gaf een zeer schone indruk, vooral onder de consecratie, waarbij alle vaandels negen en één vendelier 't vendel tijdens de opheffingen driemaal boven het hoofd zwaaide. Dit alles begeleid door een zachte roffel der tam boers. Na de H. Mis kwam pastoor Verbiesen in koorkap op het kerkplein de vendelhulde* in ont vangst nemen, door alle aanwe zige vendeliers aan hem ge bracht. Dit werd voorafgegaan door driemaal over het hoofd van de pastoor te zwaaien, als hernieuwing van de eed van trouw aan de kerk en haar over heid. Op het stadhuis. Om half een had ten stadhuize de ontvangst plaats door het ge meentebestuur en het bestuur van Waalwijks Belang van de Koningen, Hoofdlieden der deel nemende gilden en een aantal be stuursleden der Federatie van Brabantse schuttersgilden en van de Kring Maasland. In zijn toespraak zei burge meester Teijssen dat het gemeen tebestuur het zeer had gerespec teerd dat door de Kring Maasland was verzocht deze gildedag in Waalwijk welkom te willen he ten. Het gemeentebestuur heeft daaraan gaarne gevolg gegeven. De Brabantse gilden zijn, aldus spr., gelukkig nog altijd sterk verweven met het Brabantse le ven. Deze gildedag ro.ept lang vervlogen tijden op, toen de gil den zoveel betekenden op kerke lijk, sociaal en economisch ge bied. De Brabantse gilden hebben hun stempel meegegeven aan tij den en geslachten. Het is in ho ge mate verheugend, zo vervolg de burgemeester Teijssen, dat de Brabantse gilden ondanks de me chanisatie van het leven nog springlevend zijn, vitaal naar el ke kant en een grote traditie eerbiedigen. De gilden zijn een levend geheel in het onstuimig groeiende Brabant van vandaag, zij zijn een rijk en onvervangbaar bezit. Ook nu nog nemen de gil den een grote en betekenende plaats in in het Brabantse leven van vandaag en deze gildedag is dan ook een uiting van de ware Brabantse gildegeest. De burge meester besloot zijn toespraak met een hartelijke gelukwens aan het jubilerende gilde van St. Crispinus en Crispianus en hij sprak de hoop uit dat deze gilde dag in alle opzichten zou mogen slagen. De heer J. v. d. Mortel, voor zitter van de Kring Maasland, dankte de burgemeester voor de bijzondere ontvangst en vooral voor zijn zeer goed gekozen woorden. Spr. gaf een kort histo risch overzicht van het ontstaan van de gilden. Het allereerst ken de men de z.g. vechtgilden van St. Joris en St. Sebastianus, die het zich tot taak stelden de Kerk en haar eigendommen met de wapens te beschermen. Uit deze beschermende taak zijn vele en grote privelegiën voortgevloeid (het schieten, het hebben van 'n koning, de standaard, de stan- daardriider en vele andere). De heer v. d. Mortel besloot zijn toe spraak met een hartelijk woord van dank aan het gemeentebe stuur en het bestuur van Waal wijks Belang voor de geboden mogelijkheid deze gildedag in Waalwiik te organiseren. Het gil de St. Crispinus en Crispinianus bood spr. zijn hartelijke geluk wensen aan. Hierna werd, zoals dat gebrui kelijk is, de erewijn geschon ken, die gedronken werd op het welzijn der Brabantse gilden. De optocht. Later dan was gepland vertrok van de Kasteellaan de feestelijke en welhaast middeleeuwse gilde- stoet. Voorop het jubilerende gilde, dan de harmonie St. Cris pijn, vervolgens de deelnemende gilden en tenslotte de KAJ-drum- band. Het was een festijn van kleur, glans en klank. De prach tige middeleeuwse kledij der gil debroeders, de met fonkelende schilden behangen Koningen en vooral de stoere en manhaftige standaardrijders, die zig-zag rij dend aan elk gilde voorafgingen om de weg vrij te maken. On barmhartig gloeide de zon op de marcherende gildebroeders en muzikanten, De hitte sprong zin derend terug van het plaveisel, maar de gilden trokken met vlie gend vaan en slaande trom. De hitte klauwde in de trommelvel len. die scheuren, maar de mu ziek bleef schallen door het zo merse Brabantse land. Op het feestterrein. Op 't WSC-terrein aangekomen werden de wedstrijden door bur gemeester Teijssen geopend, waarbij spreker nogmaals de betekenis der gilden belichtte. De heer v. d. Mortel getuigde weder om op bijzonder enthousiaste wijze van zijn grote liefde voor het gildewezen en beklemtoonde de betekenis der gilden door te wijzen op de eeuwenoude roepihg der gilden: de strijd tegen de draak, de strijd tegen het kwaad dus. Na deze officiële opening werd 't Wilhelmus gespeeld en brach ten alle vendeliers de indruk wekkende groet aan het Vorsten huis en autoriteiten, waarna de diverse wedstrijden een aanvang konden nemen. De uitslagen hiervan zijn als Volgt Standaardrijden en bestgaan- de ruiter in de optocht: St. Joris, Berlicum. Mooiste combinatie standrui- ter m. paard: St. Joris Berlicum. Standaardrijden wedstrijd: le pr. St. Ambrosius, Baardwijk; 2e pr. St. Joris, Berlicum. Mooiste vaandel na 1900: St. Joris, Nieuwkuijk. Mooiste vaandel vóór 1900 St. Joris, Udenhout. Mooiste standaard vóór 1900: St. Joris, Udenhout. Mooiste standaard na 1900: St. Joris en Sebastiaan, Haaren. Mooiste koningsschild na 1945: St. Ambrosius, Loonopzand. Best onderhouden zilver St. Catharina, Vught. Mooiste verzameling zilver St. Willibrordus, Esch. Mooiste papegaai St. Ant. en Sebastiaan, Haaren. Mooiste ^jldetrom: St. Joris, Berlicum. Mooiste gecostumeerd gilde O. L. Vrouwe Schuts, Elshout. Mooiste ongecostumeerde gil de: St. Joris, Berlicum. Oudste gildebroeder in de op tocht: 1. Konings, Esch; 2. v, d. Water, Nieuwkuijk. Koningskruis geweerBeek man, St. Amhrosius. Haarsteeg. Koningskruis handboog v. d. Wiel, St.' Ant. en Seb., Haaren. Trommen gildetrom: 1. J. v. d. Mortel, St. Catharina, Vught 2. P. van Huiten, St. Ambrosius, Baardwijk. Trommen muziek: 1. L. van Huiten. St. Ambrosius, Baard wijk: 2. A. de Kort, St. Cathari na, Herpt. Vendelzwaaien: Vaandelafde ling (boven 40 jaar) persoonlijk: 1. J. van Rooij, Vught; 2. F. van Casteren, Berlicum. Klasse A: 1. J. Toorians, Loon opzand. St. Ambrosius; 2. G. van Leest, Berlicum, St. Joris. Klasse B: l.H. Pullens, Baard wijk (prom.), St. Ambrosius 2. C. Vromans, Berkel, St. Hu- bertus. Klasse C. 1. P. Langenhuizen Berlicum (prom.) St. Joris; 2. Sanders, St. Michielsgestel; Sint Antonius; 3. A. v. d. Wiel, Haa ren, St. Antonius. Groepsvendelen boven 4 per sonen: 1. St. Joris, Berlicum; 2. St. Hubertus, Berkel. Schieten korps 1. St. Catharina, Herpt; 2. St. Ambrosius, Haarsteeg; 3. Sint Willibrordus, Esch; 4. St. Am hrosius, Baardwijk; 5. St. Hu bertus, Berkel; 6. St. Ambrosius Baardwijk. Kampioenskans geweer: J. Bijnen, Baardwijk. Personele prijzen geweer: 1. W. de Kort. Herpt; 2 Pijnen burg, Berkel3. Konings. Esch 4. v. d. Eijnden, Herpt; 5. Klerks, Elshout. Extra: 1. St. Wilibrordus uit Esch: 2. St. Catharina, Hemt: 5. St. Willibrordus, Esch en Sint Hubertus, Berkel. Handboog: Korps. St. Antoni us, Haaren. Koning: v. d. Wiel, iedem. 's Avonds werd door de har monie St. Crispijn op de kiosk op 't Raadhuisplein 'n concert gege ven, mede bestaande uit de wer ken waarmee onlangs op 't, con cours te Leerdam zo'n groot suc ces behaald werd. Velen waren met deze prach tige zomeravond op de heen om dit concert te beluiste ren. Het was een voortreffelijk concert, waarbij ons vooral de klankzuiverheid en de muzikale opvatting opvielen. Wij geloven dan ook dat de naaste toekomst St. Crispijn, onder leiding van haar eminente directeur G. Duij- velaar, belangrijke successen zal brengen. Het viel ons op dat de bezoe kers zo weinig belangstelling be toonden voor de stoelen, die W. B. rondom de kiosk had laten plaatsen en het was nu toch het weer en de sfeer om op z'n ge mak een goed concert te beluis teren. De wel zeer bijzonder geslaag de feestviering van het gouden bestaansfeest van Waalwijks Be lang kreeg met een grandioos vuurwerk een prachtig slot, dat door duizenden en duizenden bij gewoond werd. De Kon. Vuur werkfabriek der fa. de Kat te Lei den heeft alle eer van haar pro gramma gehad dat bijzonder ver zorgd was voor dit jubileum. De belangstelling was enorm; vanaf het gemeentehuis tot de Groen- steeg zat men als een amphithea ter op de kaalgeschoren glooiing van de Winterdijk, die ook zelf geheel gevuld was met bezoekers. Dit is wel een pracht gelegenheid voor een dergelijke vuurwerk vertoning, die door het publiek zeer werd gewaardeerd. En hier mee kwam dan, na deze mooie druk bezochte dag, het einde van de herdenking van het 50-jarig bestaan van Waalwijks Belang. De feestelijkheden ter herdenking van 't 50-jarig bestaan zijn nu ten einde. In de bijzonder geslaagde viering van dit jubileum waren zeker tal van hoogtepun ten, als de huldiging van bestuur en secre taris, de receptie, de algemene vergadering met de vertoning der kleurenfoto's door pastoor Verbiesen, de openbare feesten, het drumband-concours, concerten van Concor dia, Amsterdamse Politie-kapel. St., Cris pijn, de grootse gildenfeesten, het slot- vuurwerk enz. Waalwijks Belang heeft haar traditie ge trouw, inwoner en bezoeker doen genieten op verschillend gebied en is er zeer zeker In geslaagd duizenden en duizenden naar onze gemeente te trekken, daar veel ge noegen te verschaffen en als gevolg daar van aan vele zaken extra omzet te bezorgen op verschillend terrein en de weg naar on ze plaats ook voor de toekomst te stimu leren. Zij heeft dit nu 50 jaren pogen te doen en gesteund door velen, niet 't minst door ons gemeentebestuur, zal zij deze taak zeker in de toekomst met alle energie voortzetten. 't Minst dat het bestuur vragen mag is: steunt dan ook deze vereniging. Zeker het ledental is niet onverdienstelijk en de steun van handel en industrie is belangrijk, maar beiden konden voor een plaats als Waal wijk veel groter zijn en 't gaat, zoals overal elders, hoe meer steun, hoe meer actie, hoe meer activiteit. Wij hopen dat 't bestuur verrast zal worden door talrijke aangiften als lid (f 3) of als donateur (van f 10 f 25), dat zou voor 't bestuur van Waalwijks Belang een prachtig slot zijn van de schitterend ge slaagde jubileum-feesten. miljoenen tonnen dode vis, misschien gelijk aan de gehele vangst ter wereld in een jaar, drijft momenteel in de Arabische Zee. Op een gebied van 200.000 km2 bij bij westkust van Zuid-India drijven ge middeld tien dode vissen per m2. en dan begint vandaag het interna tionale geofysisch jaar dat tot 31 decem ber 1958 zal duren. Meer dan 5000 geleer den uit 55 landen zullen aan de onderzoe kingen, die men zich voorgenomen heeft, deelnemen. Nederland was zondag de warmste plek van heel West-Europa. Zoiets zal wel1 niet dikwijls zijn voorgekomen. Er waren dan ook niet minder dan 16 doden bij 't zwemmen te betreuren en er ontstonden verschillende branden. Er wa ren deze zondag zes doden in 't verkeer. Op de Olympische dag te Amster dam heeft 't Ned. elftal van 't Duitse Schalke '04 gewonnen met 2 - 1Abe Len stra en van Melis scoorden de cijfers. GEMEENTERAAD WAALWIJK. Openbare vergadering van de raad der gemeente Waalwijk te houden op vrijdag 5 juli 1957, te 19.30 uur, ten gemeente huize. Punten van behandeling 1. Vaststelling van de notulen der open bare vergadering, gehouden 6 juni 1957. 2. Ingekomen stukken. a. Van de gedeputeerde staten. Goedgekeurde raadsbesluiten enz. b. Van het Nederlands Verbond van Middenstandsverenigingen, 's-Gravenhage. Nota inzake schadeloosstelling van huur- ders-en/of eigenaren-ondernemers van be drijfsruimten en van bedrijfsterreinen, waarin of waarop een bedrijf wordt uitge oefend. c. Controleverslagen rekenplichtigen. 3. Behandeling bezwaarschrift tegen 'n aanslag in het precarierecht. 4. Voorstel tot het verlenen der ge vraagde medewerking ingevolge artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 voor het stichten van een christelijke school voor g.l.o. te Waalwijk. 5. Voorstel tot aankoop van grond in de Binnenpolder van Besoijen. 6. Voorstel tot aankoop van grond in de Buitenpolder van Besoijen. 7. Voorstel tot verkoop van bouwter rein te Baardwijk. 8. Voorlopige vaststelling gemeente- en bedrijfsrekeningen over 1954. 9. Voorstel tot verhoging van het kre diet in rekening-courant bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten. 10. Voorstel tot wijziging der instructie voor de ontvanger. 11. Wijziging begrotingen 1957. PRE ADVIEZEN Stichting van een nieuwe Chr. School. Het bestuur van de Christelijke School vereniging alhier, wendt zich tot de raad met het verzoek om overeenkomstig de be palingen van artikel 72 der Lager Onder wijswet 1920, medewerking te willen ver lenen voor de totstandkoming van een nieu we school op of bij de grens van voormalig Baardwijk - Waalwijk. Ten aanzien van de overgelegde leerlin- genlijst zij het navolgende opgemerkt. Van de vermelde leerlingen hebben thans 29 kinderen de leerplichtige leeftijd nog niet bereikt, terwijl 23 kinderen de open bare school, 4 de Mariaschool en 3 de St. Clemensschool bezoeken. Nu de Mariaschool en de St. Clemens school, naar de onderscheiding van artikel 3 van meergenoemde wet, als gelijksoortig aan de op te richten school moeten worden beschouwd en omdat niet kan worden ge sproken van aanzienlijke toeneming of be langrijke verplaatsing van de bevolking in enig deel der gemeente, noch van andere gewichtige omstandigheden, welke tot schoolstichting aanleiding kunnen geven, mogen ingevolge het bepaalde in artikel 73, 4e lid, sub b, van meergenoemde wet, de hiervoor vermelde aantallen leerlingen van deze scholen ad respectievelijk 4 en 3, of in totaal 7, niet medegerekend worden voor de bepaling van het vereiste minimum aantal leerlingen voor de stichting van de onderwerpelijke nieuwe school. Dit minimum-aantal bedraagt voor het onderhavige geval 50 leerlingen. Nu 52 van de 59 vermelde leerlingen medegerekend mogen worden, voldoet dit aantal dus aan de wettelijk gestelde eisen. Op grond van het vorenstaande stellen B. en W. voor, de gevraagde medewerking te verlenen. Voorlopige vaststelling gemeente- en bedrijfsrekeningen over 1954. De commissie van onderzoek, bestaande uit de heren G. A. Duyvelaar, C. Pvan den Hoven en A. Meys, heeft de gemeente en bedrijfsrekeningen over het jaar 1954 onderzocht en accoord bevonden. De gemeente-rekening „gewone dienst" sluit dit jaar met een nadelig saldo volgens de rekening ad f 23.586.43. Volgens de nota van burgemeester en wethouders dient dit saldo echter nog te worden aangevuld als volgt nog te betalen per sluiting van het dienstjaar f 151.963.40 totaal f 175.549.83 nog te verhalen alsvoor f 321.491.12 netto batig saldo alzo f 145.941.29 Verder stelt de commissie voor de jaar rekening van de Gemeentelijke Instelling voor Maatschappelijke Zorg goed te keu ren, zoals ze is aangeboden. de drastisch verlaagde prijzen van KOSTUUMS PANTALONS WEEKENDERS bij MARKT - TELEFOON 2809 WAALWIJK WILLEM VAN ORANJE-COLLEGE TE WAALWIJK Prot. Chr. II.B.S. A en B- en M.M.S. i, ai*» Toegelaten tot de eerste klasse van de cursus 1957-1958 werden de vol gende meisjes: J. Bossers, Kaatsheuvel; I. E. E. v. d. Dussen, 's-Gravenmoer; H. P. Gouda, Sprang-Capelle; C. E. v. d. Graaf, Waalwijk; E. van Heijst. Waalwijk; J. Konings, Sprang-Ca pelle; W. Kuijsten, Sprang-Capelle; A. de Man, Sprang-Capelle; M. J. Mandemakers, Sprang-Capelle; C. J. Maijers, Sprang-Capelle; E. J. van Overbeeke, Raamsdonksveer; B. D. Pieterse, Dongen; M- J. van Riel, Sprang-Capelle; W. Rozenbrand, Sprang-Capelle; E. Sprangers, Spr.- Capelle; G. Sprengers, Heusden; J. de Visser. Sprang-Capelle; A. van Vuuren, Sprang-Capelle; J. Weistra, Sprang-Capelle. De volgende jongens: G. Achterberg, Sprang-Capelle; D. F. Y. Bartlema, Vught; A. van Dommelen, Kaatsheuvel; A. P. Driesprong, Made-Drimmelen; P. v. Eersel, 's-Gravenmoer; R. v. Gelder, 's-Bosch; G. J. Gerlach, Sprang-Ca pelle; J. de Geus, 's-Gravenmoer; W. Harkema, Tilburg; W. J. G. Ha- verhals, Sprang-Capelle; A. C. M. Honcoop, Veen; J. C. R. Hus, Heus den; J. A. Kant, Heusden; J. L. Kruijf, Waalwijk; P. Melsen, 's-Gra venmoer; J. v. Mersbergen, Heus den; G. Muijen, Oud Heusden; G. M. J. Nieuwenhuizen, Sprang-Ca pelle; A. Pol, Waalwijk; C. de Rooij, Waalwijk; J. A. Schild, 's-Graven moer; J. W. Schreuders, Veen; P. v. d. Spaa, Geertruidenberg; J. H. Stronkhorst, Genderen; J. van der Vlies, Tilburg; L. Weening, Gende ren; B. F. H. Wilschut, 's-Bosch; F. D. v. Wijk, Waalwijk; A. v. Wijlen, Sprang-Capelle; C. van Zalingen, Kaatsheuvel; E. J. N. Sluijmers, Waalwijk. Afgewezen 8 candidaten. HEEMKUNDIG GENOOTSCHAP MIDDEN-LANGSTRAAT e.o. Voor de maand juli houdt de heemkundige kring een excursie naar Woudrichem en Slot Loeven- stein op zaterdag 6 juli a.s. De excursie zal per fiets worden gemaakt bij goed weer. Mocht het slecht weer zijn, dan komt deze te vervallen. Het verzamelpunt is het Drongelse Veer (zuidzijde), van waar gezamenlijk gereisd wordt. Enige gegevens omtrent de ex cursie: Woudrichem: de Ned. Herv. Kerk is gebouwd in de 15de eeuw. Zij bevat een orgel dat dateert van 1680. De toren is uit het eerste deel van de 16de eeuw, welke beklom men kan worden. De oude water- of gevangenpoort stamt uit de 15de eeuw. De stadswallen met vestingwer ken. Het gemeentehuis is gebouwd in 1592. Diverse prachtige gevels met gevelstenen bevinden zich in de historische Hoogstraat; de meeste zijn gebouwd in de 16e en 17e eeuw. Vervolgens is bekend het „de Witt's poortje" uit 1611. Ook de overkant, waar de Maas de Waal ontmoet, wordt bezocht; daar staat Slot Loevenstein. Het is een eenvoudig slot met een bewo gen geschiedenis, waar Herman de Ruiter stierf en waar Hugo de Groot, Maria von Reigersbergen en vele anderen historische figuren verbleven. In Woudrichem zal er een rond leiding geschieden o.l.v. een gids. Alle leden worden verwacht voor deze excursie, want Woudrichem en Loevenstein zijn bijzonder interes sant en er is veel te zien, wat de beoefening van de Heemkunde ten goede komt. EXAMEN. Aan 't St. Janslyceum te 's-Bosch slaagde o.m. voor Gymnasium A Piet de Munnik uit Waalwijk, voor B Gerard van den Broek uit Heus den en Albert de Bree te Waalwijk. De heer F. H. M. v. Loon, Laag einde alhier, behaalde te Amster dam het vakdiploma Handel in Huishoudelijke artikelen, machines en apparaten (deel A). GESLAAGD Voor het te Den Bosch gehou den examen Mulo B slaagde j.l. vrijdag Mej. Thérèse de Bont, adsp. rontgen-laborante aan het St. Nicolaasziekenhuis alhier. VICE-VOORZITTER O.M.O. Door het centraal bestuur van O.M.O. in Noordbrabant is als vice- voorzitter van het Hoofdbestuur van O.M.O. benoemd, de heer Mr. R. J. Th. v. d. Heijden te Kaatsheuvel, afgevaardigde in het hoofdbestuur van het Dr. Mollercollege te Waal wijk. SACRAMENTSPROCESSIE KRIJGT UITBREIDING. Naar ons van welingelichte zij de wordt medegedeeld, ligt het in de bedoeling de Waalwijkse Sacramentsprocessie 't volgend jar uit te breiden met een Tarci- sius-groep. 18 AUGUSTUS RONDE VAN SINT ANTONIUS. De wielerclubs Leonora en Olympia zijn bezig met de orga nisatie van de tweede Ronde van Sint Antonius, te verrijden in de St. Antoniusparochie te Waal wijk, waaraan zal kunnen wor den deelgenomen door amateurs, nieuwelingen en onafhankelij- ken. Wij komen hierop nog na der terug. TEGENBEZOEK VAN HET ST. CAECILIA-KOOR UIT WEERT. Het is een zeer loffelijke ge woonte, dat kerkkoren, die op een of andere zondag in koor verband een uitstapje maken, in contact treden met een kerkkoor van een plaats waar doorheen de route van de reis leidt. In de maand september van het vorig iaar maakte het parochiëel kerk koor van St. Jan een uitstapje naar Zuid-Limburg. In de Mar- tinuskerk te Weert zong dit koor toen de Hoogmis. A.s. zondag zal het Weertse koor een uitstapje gaan maken en het zal daarbij een bezoek brengen aan Waal wijk, waar het in de parochie kerk van St. Jan om kwart voor tien de Hoogmis zal zingen. Dit kerkelijk zangkoor „St. Caecilia" dat onder leiding staat van de dirigent-organist Klaessens, is 'n gemengd koor, bestaande uit 52 mannen en 55 jongens. Het ligt in de bedoeling de Mis „Messe solemnelle nour chanter Notre Dame" van Edmond Dierickx te EERSTE H. MIS VAN DE WEL- EERW. HEER W ADRIAANSE. li ÜL._ De parochie van St. Jan heeft gisteren een indrukwekkende en feestelijke plechtigheid gevierd, n.l. de eerste H. Mis van de Wel- Eerw. Heer W. Adriaanse. Om ca. 9 uur werden de neomist en zijn ouders en familieleden aan de ouderlijke woning, Parallel weg 43, afgehaald door een grote stoet bruidjes en het buurtcomi- té en via N. Parallelweg, Wilhel- minastraat en Grotestraat naar de kerk begeleid, alwaar de jon ge priester te 9.30 uur zijn eerste H. Mis opdroeg. Hij werd daarbij geassisteerd door de HoogEerw. Heer Deken v. d. Hurk als pres byter-assistent, pastoor Witlox uit Waalre als diaken en door de WelEerw. Heer kapelaan Ba lemans (een oud-klasgenoot van de neomist) uit Salzkilpen (Did) als sub-diaken. De WelEerw. Heer kapelaan Knaapen fungeer de als ceremoniarius. De feestpredikatie werd gehou den door Deken v. d. Hurk, die daarin de betekenis en de verhe venheid van het priesterschap belichtte en de jonge priester en zijn familieleden van harte ge lukwenste met deze grote dag. Het koor onder leiding van de heer G. Duijvelaar zong de vier stemmige Mis „Beati Misereeor- di" van V. Goller. Na de H. Mis werd de neomist door de bruidjes en het buurt- comité naar de ouderlijke wo ning teruggebracht, alwaar hem door dc bruidjes in een aardige voordracht een kinderhulde be reid werd. De neomist dankte de kinderen hartelijk voor deze hul de en overhandigde ieder van hen bij het vertrek een zakie versnaperingen. Hierna had de aanbieding plaats van 't cadeau der buurt door de voorzitter van het buurtcomité de heer H. Berg mans. Dit bestond uit een ge schenk onder couvert, dat de ne omist zal kunnen besteden wan neer bij binnenkort ergens tot kapelaan zal worden benoemd. Namens de ca. 200 gezinnen,* die dit cadeau hadden bijeengebracht wenste de heer Bergmans de ne omist, zijn ouders en familiele den van harte geluk met deze be langrijke en betekenisvolle dag. In een harteliik dankwoord zei de WelEerw. Heer Adriaanse bij zonder getroffen te zijn door de kinderhulde en het geschenk van de buurtbewoners, waaruit wel een grote symnathie en medele ven sprak. Het buurtcomité dankte hij in het bijzonder voor het vele werk dat het heeft ver richt om deze dag zo feestelijk mogelijk te maken. 's Middags van 1-2.30 uur was er in het v.m. Wit-Gele Kruisge- bouw een recentie. waarvan door zeer velen werd gebruik gemaakt om de jonge priester en zijn ou ders geluk te wensen. Om 4.30 uur werd in de St. Jan door de neomist een pleehtie Lof gecele breerd, waaronder hii de naro- chianen dankte voor het bijzon dere medeleven on deze voor hem zo grote dag. Onder dit Lof zong het koor het Veni Creator van Diepenbrock. zingen, waarvan dan de orgel- nartij zal worden eesneeld door Louis Sars. Na de H. Mis zal het koor het Halleluja van Handel uitvoeren. STEMPELFIETSTOCHTEN „HET HART VAN BRABANT". Deelnemerskaarten voor de stem- pelfietstochten „Het Hart van Bra bant" zijn verkrijgbaar bij het se cretariaat van „Waalwijks Belang", Grotestraat 205. LOUISE DE VRIES ALS GAST BIJ LIEDERTAFEL „OEFENING EN VERMAAK". Voor haar kermis-matinée op zon dag 14 juli a.s. is de liedertafel „Oe fening en Vermaak" er in geslaagd de medewerking te verkrijgen van de bekende sopraan Louise de Vries. VOETBAL BIJ HITTEGOLF- RAC wint KlokkenbergToernooi Bij een hittegolf-temperatuur kwamen zaterdagmiddag op het WSC-terrein de veteranen-elftal len van PSV, Eindhoven, Willem II, Noad. Longa, Wilhelmina, RAC en WSC in het veld voor 't spelen van het jaarlijkse Klok- kenberg-toernooi. Het was, zoals iedereen weet, helemaal geen weer om te voetballen, zelfs niet om in de laaiende zon naar voet ballen te kijken, en de belang stelling was dientengevolge dan ook zeen gering. Respect hebben wij voor de „oude glorie", die in deze barre hitte tot zeer enthou siast voetbal is gekomen. Jam mer is dat de WSC-veteranen, die voor een perfecte organisatie hadden gezorgd, geen overwin ning op hun naam hebben kun nen brengen. Zij verloren achtereenvolgens van Eindhoven, van Longa

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 6