HAARDEN EN KACHELS GASFORNUIZEN GASC0MF00RS GASGEYSERS enz. KEUKENUITZETTEN HUISH. ARTIKELEN PLASTIC-EMMERS DEKKERS Stationsstraat 77 - WAALWIJK BRILLEN SpeciaüU van MA AREN Raadsel in Nijmegen MANAGEMENT-CURSUS van M.V.L.S. werd GROOT SUCCES voor kolen- en oliestook 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 8 JULI 1957 6 Vanaf 12 juli t/m 20 juli EXTRA AANBIEDING hebben nimmer kwestie opgele verd. Ofschoon de heren v. Leeven en v. d. Hoven van mening blij ven dat het voorleggen der aan vraagformulieren beter tevoren kan! geschieden, verlangen zij toch geen stemming, zodat het bezwaarschrift met algemene stemmen wordt afgewezen. 4. Voorstel tot het verlenen, der gevraagde medewerking in gevolge art. 72 der l.o. wet 1920 voor het stichten van een Chris telijke School voor g.l.o. te Waal wijk. Blijkens pre-advies van B. en W. in ons blad van 1 dezer afgedrukt, ligt het in de bedoe ling deze school eventueel te bouwen op of bij de grens van voormalig Baardwijk-Waalwijk. De heer Kemperman zegt dat hij nauwkeurig de leeftijden heeft nagegaan van de 52 kin deren, die in het verzoek van het bestuur der Christelijke School vereniging worden genoemd. Daarbij is hem gebleken dat er 12 kinderen bij zijn ciie op 1 sep tember nog niet ieerplichtig zijn. Er blijven er dus maar 40 over, hetgeen naar zijn mening niet genoeg is om te voldoen aan de wettelijke eisen. De voorzitter wijst er op dat het verlenen van medewerking Hoor de raad nog helemaal niet betekent dat de school er komen zal of wanneer. Of er bouwvo lume voor zal worden verkregen en de financieringsmoeilijkheden overwonnen kunnen worden, is nog niet te voorzien. In elk geval zeker niet per 1 sept. a.s. en ook niet per 1 sept. 1958. Wat dus de huidige leeftijd van genoemde kinderen betreft, is minder be langrijk dan de leeftijd op het tijdstip van hef eventueel tot stand komen van de school. Het verzoekschrift, zowel als het aantal en de leeftijden van de genoemde kinderen voldoen geheel aan de wettelijke eisen. Daarbij hebben B. en W. nog overwogen dat de Christelijke School in Besoijen aan het maxi mum aantal leerlingen is. Wil men, mede met het oog op de be volkingstoename, verdere stij ging kunnen opvangen, dan zou een tweede christelijke school in een ander deel der gemeente wel op z'n plaats zijn. De heer Duijvelaar merkt hier bij nog on dat in de Woningcom missie herhaaldelijk verzoeken! van protestantse gezinnen wor den behandeld om een woning in Besoijen toegewezen te krijgen, omdat daar hun kinderen naar de christelijke school zouden kunnen gaan. Met het oog hieron zou een chr. school elders in de gemeente wel van belang zijn. De heer v. Leeven is het met de heer Kemperman eens dat men aan de ingediende lijst van kinderen geen houvast heeft. Men zou er bij wijze van spreken de namen van baby's al op kun nen zetten. De voorzitter wijst er op dat nog niet zo lang geleden voor 2 jongensscholen in de Pastoor Kuijpersstraat ook leerlingenlijs- ten zijn ingediend, waarop nog niet leerplichtige jongens waren vermeld. Dit is niets ongebrui kelijks, daar omtrent het tijdstip van totstandkoming nog niets vast staat. De aanvraag waarom het hier gaat, voldoet aan de wettelijke eisen. De heren Kemperman en van Leeven verlangen stemming over dit voorstel. In omvraag gebracht wordt 't voorstel van B. en W. met 10 te gen 2 stemmen aangenomen. Te gen stemden de heren Kemper man en v. Leeven. De heer v. d. Hoven brengt namens het protestants-christe- lijk volksdeel in deze gemeente hartelijk dank aan B. en W. en aan de raadsleden die hebben vóór gestemd, voor de medewer king die zij in deze kwestie heb ben verleend. 5. Voorstel tot aankoop van grond in de Binnenpolder van Besoijen. De heer Brouwer vraagt ot, nu Ged. Staten de aankoop van deze terreinen als z.g. compensatie- grond niet goedkeuren, deze gronden niet aangekocht kunnen worden voor particuliere woning bouw. Speciaal voor midden standswoningen is er practisch geen bouwterrein. Alleen in de 'omgeving van het Hertog Jan park, doch daar zijn de grond prijzen en de bouwvoorschriften voor velen te zwaar. De heer Pulles betwijfelt of de afwijzende beslissing van Ged. Staten wel juist is. Als compen- satiegronden zouden deze perce len goed gebruikt kunnen wor den. Voorts heeft hij er bezwaar tegen dat volgens het nieuwe voorstel de prijs van deze grond veel hoger is dan aanvankelijk was vastgesteld. De gemeente dient zich aan de oorspronkelijk vastgestelde prijs te houden. An ders' schept zij ten opzichte van andere grondaankopen een zeer scheve verhouding. Zo nodig kan zij nog tot onteigening overgaan. De voorzitter wijst er de heer Brouwer op dat men er niet veel mee op zou schieten deze gron den voor particuliere woning bouw te bestemmen. De finan cieringsmoeilijkheden worden steeds groter. Het gemeentebe stuur heeft met Ged. Staten reeds een bespreking gehad over haar bestedingsprogram 1957. De si tuatie is uiterst moeilijk. Er staat een, groot aantal grondaan kopen op het programma. In de volgende raadsvergadering zal de voorzitter hierover nadere me dedelingen doen. Mede met 't oog op deze grondaankopen hebben B. en W. zich de medewerking verzekerd van een advies- en taxatiecommissie, waarin voor aanstaande deskundigen zitting hebben. Tliet duuïcbl maat nkif AecuutdeX Wat het bezwaar van de heer Pulles betreft tegen de hogere prijs, deze prijs is naar sprekers mening alleszins gemotiveerd. Aanvankelijk ging het om het ge hele complex, 4 weilanden, totaal 1.27.44 ha. a 0.50 per m2, te ge bruiken als z.g. compensatie- grond. Nu Ged. Staten dit niet goedkeuren (of dit juist is of niet, het feit is nu eenmaal zo) wordt thans voorgesteld slechts enkele gedeelten, totaal slechts 9.44 aren, die waren geprojec teerd als industrieterrein a 1.- per m2., aan te kopen. De heer Pulles blijft van me ning dat het onbillijk is tegen over eigenaars die grond moesten afstaan, die voor hun bedrijf van meer waarde was, dat nu van 'n eenmaal vastgestelde prijs wordt afgeweken. Hij wenst aanteke ning dat hij tegen het voorstel is. De overige leden gaan zonder opmerking met het voorstel ac- coord. De navolgende punten: 6. Voorstel tot aankoop van grond in de Buitenpolder van Besoijen; 7. Voorstel tot verkoop van bouwterrein te Baardwijk; 8. Voorlopige vaststelling ge meente- en bedrijfsbegrotingen over 1954; 9. Voorstel tot verhoging van het krediet in rekening-courant bij de N.V. Bank voor Ned. Ge meenten; 10. Voorstel tot wijziging der instructie voor de ontvanger; 11. Wijziging begroting 1957, gaan alle zonder discussie onder de hamer door. In afwijking van hun gewoon- te brengen B. en W. buiten de 1 agenda nog een voorstel in be- handeling, n.l. om B. en W. te j machtigen kasgeldleningen aan te gaan, waarover onderhande lingen gaande zijn, tot een maxi- mum van 4.959.000,.Zodoen de zullen B. en W. in de gelegen heid zijn direct op eventuele ge schikte aanbiedingen in te gaan en deze aan Ged. Staten ter goed keuring op te zenden. De raad heeft geen bezwaar deze machtiging te verlenen. Hierna sluiting op de gebrui kelijke wijze met gebed- gelijk. Ik kreeg niet die indruk toen de heer van der Zuyden bij ons kwam, maar uit opmerkin gen, die mijn gastheer maakte, terwijl de jongeman met mej. Ilescu danste, dacht ik te kun nen opmaken, dat hij hem toch Wel eerder had ontmoet. (Veel sympathie scheen er overigens wederzijds niet te zijn en ik weet niet, wat de heer Van der Zuy den tenslotte tegen hem zei maar ik begreep wel dat het allesbe halve aangenaam was." „Daar kon hij wel eens gelijk aan hebben", fluisterde Ohlquist zijn zwager in. „Die jongeman is tenslotte al leen vertrokken vroeg Broek man. „Juist. Hij scheen in de stad te wonen. Hij ging eerder weg dan wij en ik heb hem sedert dat ogenblik niet meer gezien." Jörgensen had niet veel bij zonders meer te vertellen. De mededelingen die hij had gedaan over de gebeurtenissen van de vorige avond in villa Estella werden gedeeltelijk bevestigd door de dienstbode. Zij werd na hem binnen geroepen en bleek nog onder de indruk van het ge beurde te zijn. Bleek, met rood- omrande ogen kwam zij binnen, HET BRABANTS ORKEST ONTVANGT BELANGRIJK GESCHENK VOOR ZIJN BIBLIOTHEEK. Het is voor een jong orkest steed moeilijker om een behoor lijke bibliotheek van orkestwer ken op te bouwen, daar de mees te uitgevers niet meer genegen zijn de werken te verkopen, doch ze slechts tegen hoge prijs in huur geven. Des te verheugender is 't daar om dat de Directie van het Bu reau voor Groepsverzekering van de Nationale Levensverzekering- bank en De Nederlanden van 1845 de dirigent van Het Bra bants Orkest verrastte met de prachtig ingebonden partituur en het orkestmateriaal van de Eerste Symphonie van Mahler, welk werk zal worden uitgevoerd in het volgend seizoen. Het geschenk, dat aangeboden werd na het jongste zomercon- cert te Breda, werd namens het Bureau voor Groepsverzekering aangeboden door Mr. Steinz en namens de Stichting Vrienden van Het Brabants Orkest in ont vangst genomen door de vice- voorzitter Mr. F. Smits. Het Brabants Orkest kwam hierdoor in het bezit van een kostbaar werk, dat op normale wijze niet te krijgen was. WALHOUT OP TRANSFER. Naar wij vernemen heeft de Noad-speler Jo Walhout aanzijn bestuur verzocht hem op de transferlijst te plaatsen. Gega digden om hem zouden zijn Feijenoord, Willem II, PSV en Sparta. bleef even aarzelend bij de deur staan en ging toen op uitnodi ging van Broekman zitten op 'n stoel aan de andere zijde van het schrijfbureau, waaraan hij had plaats genomen. „U bent Maria Stevens, dienst bode 22 jaar oud," begon de Nijmeegse inspekteur. „Ja meneer," antwoordde het meisje zacht. „Vannacht heeft de heer van der Zuyden U gewekt?" „Ja meneer." „Is het gewoonte, dat U mid den in de nacht koffie moet zet ten en wat voor een souper moet klaar maken Maria Stevens aarzelde even. „Nee meneer," gaf zij ten ant woord. „Als meneer van der Zuyden laat thuis kwam, bleef Andries altijd op. Maar hij is ziek geworden. Eergisteren is hij plotseling naar het ziekenhuis gebracht." „Andries? Dat zal zeker een bediende zijn?" „Ja meneer. Andries is de huisknecht. Hij bediende meneer altijd. Hij is eigenlijk de speciale knecht van meneer," vertelde 't meisje. (Wordt vervolgd). FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door G. PLANTEMA. 15) „U kende dus de heer Van der Zuyden slechts vrij oppervlak kig, als ik het goed begrepen heb?" vroeg inspekteur Broek man. „Inderdaad", bevestigde Jör gensen. „Ik wil van een dode geen kwaad spreken maar u zult me begrijpen wanneer ik zeg, dat ik weinig gesteld ben op persoonlijke omgang met de heer Van der Zuyden. Zijn leef wijze valt niet bijzonder in mijn smaak." „Ik begrijp u", zei Broekman. „En dr. Maroniu? Kende u hem en mej. Ilescu?" „Dr. Maroniu kende ik al ge ruime tijd", gaf de Zweed toe. „Hij heeft veel gereisd en ook mijn kennismaking met hem da teert van een bezoek dat hij aan Stockholm bracht. Hij is een le vendige prater, vaak geestig en ik mag hem graag. De dame ont moette ik hier in Nijmegen voor het eerst." „Wist u dat zij beiden bij de familie Nabarescu logeerden?" „Dat niet. Het was een verras sing, toen ik tijdens een wande ling in de bossen dr. Maroniu ontmoette." „Weet u iets naders over dr. Maroniu?" „Betrekkelijk. Voor zover ik weet, is hij een scheikundige, die in Roemenië in fabrieken werkt, die verschillende soorten medi camenten produceren. Hij schijnt veel te hebben gereisd om met andere chemici over vakproble men te spreken. In ieder geval kreeg ik altijd de indruk, dat dn Maroniu door zijn werk in die fabrieken heel behoorlijk geld verdiende." „En mej. Ilescu? U leerde haar door toedoen van dr. Maroniu kennen, niet waar? Weet U iets naders over haar?" „Pardon," zei de Zweed. "Ik leerde haar slechts indirekt door dr. Maroniu kennen. Door hem maakte ik kennis met de heer Nabarescu en die nodigde mij uit, eens een avond aan te ko men. Bij hem aan huis heb ik toen mej. Ilescu'ontmoet. Voor zover ik weet, heeft zij met dr. Maroniu niet meer te maken, dan dat zij beiden kennissen van de Nabarescu's zijn. Tevoren schenen zij elkaar niet te ken nen. En wat mej. Ilescu verder betreft, moet ik U zeggen, dat ik nog geen gelegenheid heb gekre gen, mijn oordeel over haar te vormen. Ik heb begrepen, dat zij een nicht is van mevrouw Naba rescu, maar zeker weet ik dat niet. Toevallig ging zij gister avond met dr. Maroniu en mij uit, omdat de Nabarescu's ergens op visite moesten. Zij kende die mensen niet en voelde weinig lust om met de Nabarescu's mee te gaan. Ik had lust om eens wat muziek te horen en ik kende dr. Maroniu als een levenslustig man en daarom wilde ik hem uitnodi gen, met mij mee te gaan. Hij wist, dat mej. Ilescu dan alleen in huis zou blijven natuurlijk op de kinderen Nabarescu na, die echter op het punt stonden naar bed te gaan. Hij nam het initia tief om haar mee te vragen, al hoewel wij begrepen, dat wij oudere mannen, voor een jong meisje niet veel aantrekkelijks hadden om mee te gaan naar 'n gelegenheid, waar gedanst werd" „En de heer van der Zuyden leende U voor die gelegenheid zijn auto?" vroeg Ohlquist in eens. „Juist", stemde de Zweed toe. „Het was een buitengewone gunst, waar wij eigenlijk niet op hadden gerekend. Trouwens nog minder hadden wij er op gere kend, dat wij later op de avond de heer van der Zuyden zouden zien verschijnen. Maar ja, hij wist waar wij heen gingen. En ik vrees, dat het zien van mej. Iles cu vreemde gedachten bij hem had doen opkomen." „Zo, zo„" zei inspekteur Broek man. „U ging dus gedrieën uit. Maar in het concertgebouw was er nog iemand aan Uw tafel." „Zeker," gaf de Zweed meteen toe. „Het was een jongeman, een landgenoot van U. Zijn naam is me niet duidelijk geworden. Zijn voornaam was André. Maar ik kende hem niet. Hij zat alleen aan een tafeltje toen wij binnen kwamen. Het was nogal vol en dr. Maroniu ging meteen op hem af als op een oude bekende. Trouwens, ook mej. Ilescu scheen hem te kennen." „En kende: de heer van der Zuyden hem?", vroeg inspekteur Broekman. „Ik zou h.et niet met zeker heid durven .zeggen. Het is mo- Een cursus van by zonder e betekenis. HEROPENING vrijdag 12 juli Fa. E. M 1 fyejt föoicA 3l£Sutg Bteda \tUGHTERSTR.2S MARKT 32 tW G/NH£K£NSTR73 Ter gelegenheid van de afsluiting van de eerste management-cursus aan de Mid delbare Vakschool voor de Leder- en Schoenindustrie had vrijdagmiddag in Ho tel De Twee Kolommen een bijeenkomst plaats, waarbij aan een 12-tal cursisten de eerste certificaten werden uitgereikt. Op deze bijeenkomst waren aanwezig de voor zitter van het schoolbestuur, burgemeester Teijssen, en enige leden, de directeur der school, de heer Roelofs-Heyrmans, ir. K. H. van Ginneken en enkele medewerkers van het Raadgevend Bureau ir. v. Ginne ken, Adviseurs voor Bedrijfsorganisatie te Tilburg, door welk bureau deze cursus werd gegeven. Deze bijeenkomst werd geopend door de heer Roelofs-Heijrmans, die zijn voldoening uitsprak over deze samenkomst, omdat zij het sluitstuk vormt van een zowel voor de school als voor de leerlingen belangrijke cursus. Spr. onderstreepte de betekenis van de management-cursus, die tot doel heeft een inzicht te geven in een aantal onderwerpen, waarmee ieder die in een topfunctie in een bedrijf werkzaam is, da gelijks in aanraking komt. Deze cursus geeft niet alleen een inzicht in de proble men, maar zij geeft tevens de hulpmidde len aan welke tot oplossing van deze pro blemen kunnen leiden. Deze cursus heeft haar doel bereikt en daarom heeft men ge- meL.id aan deze uitreiking der eerste cer tificaten een bijzonder cachet te moeten geven. Spr. heette alle aanwezigen harte lijk welkom, waarbij hij het betreurde dat een departementaal vertegenwoordiger, de inspecteur van het M.N.O., ter elfder ure verhinderd was deze bijeenkomst bij te wonen. De voorzitter van het schoolbestuur, bur gemeester Teijssen, schetste de totstandko ming van deze cursus, waarbij hij er zijn vreugde over uitsprak dat het schoolbestuur als trait d'union heeft kunnen fungeren tus sen het Raadgevend Bureau van Ginneken en de cursisten. Het bestuur is over het verloop van de cursus geenszins teleurge steld, aldus spr. Van het begin af is er een grote interesse geweest voor deze cursus en een goed contact tussen docenten en cur sisten. Daarom ook is er in de jongste be stuursvergadering besloten deze cursus het volgend jaar te prolongeren. Spr. bracht dank aan ir. v. Ginneken en zijn medewer kers voor hun steun en sympathie, maar vooral voor de prettige wijze waarop zij deze cursus hebben gegeven. Zonder deze spontane aanpak, maar ook zonder de in teresse der deelnemers, zou een zo goed en zo groot succes niet mogelijk zijn geweest. Een goede teamgeest heeft deze cursus een bijzondere waarde gegeven, aldus spr., die tevens uiting gaf aan zijn respect jegens de cursisten voor de wijze waarop zij de tijd en de belangstelling gevonden hebben voor wat complementair behoorde bij hun voor gaande opleiding. Vervolgens ging de voorzitter over tot.de uitreiking der certificaten, waarin o.m. staat vermeld het doel van de cursus en hoelang zij is gevolgd en dat zij een be langrijke steun is bij een leidende functie in de schoen- en lederindustrie. Het certificaat werd uitgereikt aan de heren: L. Berkelmans uit Berkel-Enschot; J. van Bladel uit Waalwijk; J. Brands uit Waalwijk; R. van Drongelen uit Sprang- Capelle; G. Hoevenaars uit Gilze; de Kort uit Waalwijk; A. van Loon uit Waal wijk; S. Oerlemans uit Sprang-Capelle; H. van Sambeek uit Veldhoven; E. Stassen uit Waalwijk; P. Vloemans uit Kaatsheuvel en W. v. d. Wiel uit Oisterwijk. Ten slotte bracht de voorzitter ir. van Ginneken en de heer Roelofs-Heijrmans dank voor de verzorging en de organisatie van deze bijzonder geslaagde cursus! Ook ir. v. Ginneken ging nader in op het ontstaan en het doel van de manage ment-cursus. Het idee is geopperd door het productiviteitscentrum der schoenindustrie en aan de heer Roelof-Heijrmans komt de eer toe de mogelijkheid hiertoe te hebben aangevat en in samenwerking met het schoolbestuur aan zijn school te hebben gerealiseerd. Deze realisering in overleg met het Raadgevend Bureau v. Ginneken is vooral mogelijk geweest dank zij de gro te animo die er terstond voor deze cursus bestond; ze was eigenlijk groter dan de cursus toeliet. Spr. zette verder uiteen dat men bij deze cursus aan de discussievorm de voorkeur heeft gegeven boven de lesvorm, om daar door zoveel mogelijk de deelnemers zelf in de materie te betrekken. Ook ir. van Gin neken onderstreepte nog eens de inhoud van de management-cursus, die beoogt te geven een algemene oriëntering in tal van onderwerpen, geen specialisatie dus. Zo worden in deze cursus o.m. behandeld: per soneelsbeleid, werkmethodenverbetering, bedrijfsstatistiek, automatisering, public re lations, beloningssysteem, planning, externe organisatie, typebeperking, technische or ganisatie en administratieve organisatie. De belangstelling voor dit type onderwijs neemt hand over hand toe en heeft ook reeds de belangstelling getrokken van Hogere Tech nische Scholen. Dank zij de deelneming der jongeren is deze cursus kunnen slagen, zo zei spr. verder. Twee punten in deze cursus achtte ir. van Ginneken bijzonder belangrijk; primo: de ontmoeting van jonge mensen uit gelijke industrieën en secundo: de bijdrage welke deze cursus heeft geleverd in het pro bleem van de vorming van mensen die tech- nisch-minded zijn. Ten slotte dankte spr. de directeur der school, de heer Roelofs-Heijr mans, en het schoolbestuur voor de moge lijkheid welke zij hebben geschapen voor het geven van deze cursus aan de M.V.L.S. en wenste de deelnemers geluk met het behaal de certificaat, waarvan hij hoopte dat zij rijke vruchten zouden plukken. De heer N. v. Loon, secretaris van het schoolbestuur en tevens vertegenwoordiger der industrie op deze bijeenkomst, toonde zich bijzonder verheugd over het slagen van deze cursus. Deze cursus mag dan geslaagd zijn dank zij de deelneming van de jongeren, dit wil nog niet zeggen dat de ouderen hiervoor geen belangstelling hebben, aldus spr. Wij kunnen deze vorming niet missen. Hij prees de interesse van de deelnemers aan deze cursus en hoopte dat deze cursus het volgend jaar een geslaagde voortzetting zou mogen vinden. Spr. zegde gaarne zijn volle steun toe voor de instandhouding en organisatie van deze zo belangrijke cursus. Namens de deelnemers werd een dank woord gesproken door de heer H. van Sambeek uit Veldhoven. Ten slotte onder streepte de heer Roelofs-Heijrmans nog eens de idee, die men in de woorden van alle sprekers had kunnen beluisteren en die hij het grootste winstpunt van deze cursus noemde men leert elkaar kennen en men ervaart dat men elkaar nodig heeft.

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 6