WAALWIJK KAATSHEUVEL JpOkt DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 22 JULI 1957 2 LoonopzaneS VOETBALSPORT. 9 feu SPREEKUUR BURGEMEESTER De Burgemeester van Waal wijk maakt bekend, dat het spreekuur op dinsdag 23 juli a.s. zal plaats hebben van 9 tot 9-30 uur v.m. UITSLAG TOELATINGSEXAMEN DR. MOLLERCOLLEGE WAALWIJK. Afdeling H.B.S. J. Bergmans, C. Boons, H. v. d. Brand, J. v. Cromvoirt, A. v. d. Griendt, J. van Hoof, M. Hoogendoorn, J. Lenglet, M. v. Meeuwen, W. de Louw, B. Riksen, t. Schilders, G. Schipper, J. Sluiter, J. Bo mers, Th. v. d. Steen, R. v. Steenderen, M. Swart, H. v. d. Ven J. Verhulst H. Vlaar, J. IJzermans, J. Zegers, N. Ziji- stra, N. Blonk, Machteld Duyvelaar, Mar griet v. d. Gouw, Marijke Covers, Elisa beth van Iersel, Johanna van Sanbeek, Fransien de Bree uit Waalwijk. T. v. Ballekom, A. Brok, J. Vinkenvleu- gel, José Schrover, Cristien van Drunen uit Drunen. n F. van Bergen-Henegauwen, r. tfurg- houts, uit Heusden. A. van Boxtel, J. v. d. Hoven, S. de Kort, F. Oosterwaal, A. Stello, A. v. d. Velden, uit Kaatsheuvel. F. Brokx, E. de Glas, P. de Ruyter, uit Waspik. G. Stans uit Loonopzand. J. Klijn en L. Klijn uit Elshout. Th. Vugts uit Haarsteeg. H Parijs, R. v. d. Sanden, H. Vorsten- bosch en H. v. Wagenberg uit Vlijmen. H. Wijnant uit 's-Hertogenbosch. G. Hereveld uit Nuland. G. v. d. Sprank uit Wagenberg. Afgewezen 15. Afdeling M.M.S. Tonny Brok, Annemies Dijkstra, Hetty van Heesch, Janny Heinen, Wilhelmina Pullens, Gerry de Rooy, Hetty Schapen donk, uit Waalwijk. Agnes van Heijst en Adriana Schoonen uit Vlijmen. Wilhelmina de Vrieze en Manna de Wit uit Drunen. Afgewezen 9. fö»L. c: GESLAAGD Onze plaatsgenoot Jan van Helvoirt slaagde te Utrecht voor het met goed gevolg deelnemen en het voldoen aan de proeve van bekwaamheid van de perspec tief en kleurencursus van net Carosserie- en Technisch teke nen. x Hij genoot zijn opleiding bij de heer Hartemink te Utrecht. Op het te Tilburg gehouden examen voor Ned. Handelscor respondentie slaagde onze stad genoot de heer Herman J. de Graaff, die zijn opleiding genoot bij het Instituut Klomp-Vorse- laars, Ph. Vingboonstraat 18 te Tilburg. UITSTAPJE K.A.V. afdeling Waalwijk. Dinsdag 16 juli werd' er met twee bussen om half 8 gestart vanaf Mul- ders-Sars om het jaarlijkse uitstapje te maken. Buiten Waalwijk werd eerst even gebeden voor een goede reis en behouden thuiskomst. Aller eerst ging het naar Grave, waar ge legenheid werd gegeven om een kop koffie te drinken en een boterham te verorberen. Na een uurtje opont houd werden de bussen weer opge zocht en ging men verder over Nij megen en Arnhem, waar men kon genieten van de mooie bosrijke om geving. Verschillende liederen wer den er gezongen en de stemming zat er goed in. Mej. Didden-Hooft had ook een paar aardige liederen ge maakt, die nog al eens werden ge zongen. Ondertussen was men in Deventer aangekomen, waar in de gezellige speeltuin „De platvoet ei^ge tijd werd doorgebracht. Veel gebruik werd er van de bootjes ge maakt en vooral het varen door de tunnel langs het wonderland was n attractie. Om 12 uur vertrok men daar en ging de reis verder over Zwolle en Meppel, waar men om half 2 aankwam. Er werd gestopt om een kop koffie te gebruiken en gelegenheid gegeven om even te winkelen. Om 3 uur werden de bus sen weer opgezocht en ging 't naar het doel van de reis, n.l. Giethoorn, waar men om half 3 arriveerde. Eerst werd even aangelegd in het Bondshotel „Beulaker-Wiede, waar het diner werd besteld. Vervolgens ging men eerst punteren door het pittoreske dorp, want water speelt in Giethoorn een grote rol. Voor bakker, slager, winkelier enz. is de punter het vervoermiddel. Voor het halen en brengen van vee van en naar de weide en stal. voor hooi- en grasvervoer, riet- en biezenverzen- ding is het grotere vaartuig ,,'t vlot" of het nog grotere, „de bok" het ge schiktst. Wie ontvankelijk is voor sprookjesstemming en sprookjes sfeer, zal er iets van de tederheid en de schoonheid van het kinderver haal beleven; ook aan hen zal de vergelijking met Venetië zich op dringen, al is het hier heel anders en stellig niet minder mooi dan in de Italiaanse stad van Dogen en gondels. Na een uurtje punteren kwam men weer in het hotel terug, waar de tafels gedekt stonden. Om half 7 werd vertrokken en ging de reis over Zwolle naar Apel doorn, waar het Bernarddal werd bezichtigd; van de vele attracties werd' druk gebruik gemaakt. Onder tussen was het tijd geworden om verder te gaan. In Grave werd nog even halt gehouden en het hotel „de Nachtegaal" aangedaan. Nadat hier enige tijd gezellig was ver toefd, werden de bussen weer op gezocht en kwam men om pl.m. 12 uur zeer voldaan in Waalwijk aan. EXPOSITIE MARIASCHOOL BAARDWIJK. Gaarne hebben wij gevolg ge geven aan de vriendelijke uitno diging van het Hoofd der Maria- school te Baardwijk, Zr. Petro- nella, om eens een kijkje te ko men nemen op de expositie van werkstukken en leermiddelen, die zondag in de diverse lesloka len van deze school werden ge houden. Als we onze eigen leerjaren op de lagere school in onze herinne ring terugroepen en onze latere bezoeeken aan de kleuterschool, toen onze kinderen daar hun eerste onderricht ontvingen, dan valt er toch een geweldig onder scheid in de huisvesting, de leer middelen en lesmethoden, alsook in het werk der leerlingen te constateren. Dit grote verschil viel ons het eerst en het meest op in de drie leslokalen, waarin de kleuter school was ondergebracht. Zr. Majella, die hierover sinds korte tijd de leiding heeft, toonde ons met groot enthousiasme het vele, moderne oefenmateriaal, waar mee de kleuters, volgens geheel nieuwe principes, spelenderwijs kunnen leren en hun fantasie de vrije loop kunnen laten. Maar alle vernieuwingen en verbeteringen ten spijt zal Zr. Majella niet tevreden zijn voor ook het probleem van de veel te kleine huisvesting zal zijn opge lost door de totstandkoming van een nieuwe kleuterschool te Baardwijk. Als ook hier de beste dingsbeperking maar niet een spaak in het wiel komt steken. De meisjesschool bleek ook betrekkelijk kort onder 'n nieu we, voortvarende leiding te staan n.l. van Zr. Petronella, die ook met grote toewijding er naar streeft om het onderwijs aan de Mariaschool te Baardwijk op zo hoog mogelijk peil te brengen. .De resultaten hiervan zagen we in de vele uitstekende werk stukken van de leerlingen, niet alleen in de gewone lager onder- wijsvakken, maar ook in hand werken, boetserenen andere knutselwerken. Hoe het onder wijs zich aan de tijd aanpast, za gen wij in de oefenstof over be talingsverkeer, telefoongesprek ken, telegrammen, radioverbin dingen, postchèque- en giro dienst, spaarbanken enz., onder werpen die in onze schooltijd niet op de lesrooster van de la gere school voorkwamen. Het fraaie en duidelijke expositiema teriaal, dat tijdelijk door de PTT aan deze school was afgestaan, bewees bij dit onderricht on schatbare diensten. De zeer talrijke bezoekers van deze expositie zullen een uitste kende indruk van deze school hebben meegenomen. dan de hemel zij'n overvloed van nattigheid deed neerdalen, werd er toch doorgeschoten, want men moest zich trainen voor het a.s. concours. Het was een verwoede strijd die daar onderling werd uitgevochten en toen de eerste 10 schoten waren gelost telde men niet minder dan 7 tien-punters en 6 negen-punters, terwijl de minste nog 8 pt. wist te behalen. Nu kwam echter de zwaar ste opgave; nog 5 schoten moesten op de kleine wip gelost worden. En toch bleken onze schutters hier hun mannetje te kun nen staan, zoals uit de totale uitslag volgt Geschoten 15, waarvan: 1 H. Muders 15 pt.; 2 W. v. d. Broek 14 pt.; 3 A. v. d. Gouw 14 pt.; 4 Fr. Mul ders 14 pt.; 5 H. de Louw Wzn. 14 pt.; 6 J. v. Dalen 13 pt.; 7 Nic. van Dongen 12 pt.; 8 L. Hamers 12 pt.; 9 W. de Louw 12 pt.; 10 A. van Es 12 pt.; 11 H. de Louw Sr. 12 pt.; 12 A. Schalken 11 pt.; 13 J. Hoevenaars 11 pt.; 14 H. van Dongen 11 p. Buiten de prijzen van huishoudelijke aard waren er ook nog extra prijzen, zoas een konijn, een have iter, een fles wijn, een doos sigaren en een gedprijs van f4.-. Begrijpelijk dat het er bij de gildebroe- ders nog enkee uurtjes gezellig toeging. AANRIJDING. In de nacht van zaterdag op zondag had op het kruispunt Stationsstraat-N. Parallelweg 'n aanrijding plaats tussen een luxe auto, bestuurd door K. uit Hout- haelen B. en een truck, bestuurd door D. uit Rotterdam. Oorzaak van de botsing, waarbij de luxe auto zwaar werd beschadigd was het feit dat D. geen voorrang verleende aan de uit de Stations straat komende K. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. GEVONDEN EN VERLOREN. Gevonden Blauw kinderjack met capu chon; kunstgebit; bankbiljet; blauwe overall; blauwe iongens- pet; jqpgensbril; groene porte monnee met inhoud; speldje; lichtgroene step; muntbiljet; meisjesjurk; rode plastic knip- portemonnee; poes. Verloren Zwarte stola; doublé dames polshorloge; bril met bruin montuur; bruine portemonnee; herenpolshorloge; regenjas met regenpijpen; stalen terrasstoel; bruin lederen aktetas; rood-bont kalf; gouden armband; groene portemonnee; een donkergroene step; lederen boodschappentas met enige textielgoederen; gou den herenring met bloedsteen. AGENDA. Maandag en woensdag. Musis Sacrum 8 uur; „A. C. en de Rock 'n Roll", alle leeft. Luxor 8 u.: „De laatste jacht" 18 jaar. Woensdag. Zaal F. van Helvoirt 7.45 uur: repetitie gehele Waalw. Orkest. AGENDA. Woensdag 8 uur repetitie Dames koor „Oefening en Vermaak" in De Twee Kolommen. Zondag 12 uur repetitie Mannen koor in De Twee Kolommen. IETS NIEUWS VOOR HET VREEMDELINGENVERKEER. Udenhout heeft de primeur van iets nieuws op het terrein van 't vreemdelingenverkeer. Daar werd 1.1. zaterdag met enige plechtigheid een bijzonde re 'wegwijzer onthuld, een vier- arinigè wegwijzer, die niet de na volgende plaatsen aanwijst, maar vier speciale attracties voor de bezoekers, zoals daar in Uden hout o .m. staan aangegeven „de duinen", „het hemeltje", „Bieze- mortel". Deze wegwijzer is geheel uit gevoerd in eikenhout en de ver schillende bezienswaardigheden zijn op de armen uitgebeeld in houtsnijwerk, zo b.v. de duinen door een jager, Biezemortel door een monnik van het vroegere klooster daar enz., het geheel ge kroond door hertog Jan van Brabant te paard. Het geheel is, zoals we zeiden, uitgevoerd in houtsnijwerk en werd vervaardigd door de heer Maas uit Loonopzand, en het maakt een aardig en smaakvol effect. i. De burgemeester van Uden hout sprak een kort inleidend woord en de heer Han Jansen, voorzitter van de Streek V.V.V. Brabants Centrum verrichtte in tegenwoordigheid van het vol tallige bestuur de onthulling. R.K. DAMESHANDBAL- TOURNOOI R.K.C. Uitslag van het zeer goed geslaagd R.K.C.-tournooi voor de St. Jan wis selbeker: 1. K.S.B., Tilburg. 2. R.K.C.Waalwijk. 3. 'S.V.G., Tilburg. 4. Uno Animo 2, Loon op Zand. 5. D.T.S., Den Bosch. 6. Uno Animo 1, Loon op Zand'. 7. Dongen, Dongen. 8. D.E.S.K., Kaatsheuvel. LANGSTRAATSE SCHUTTERS IN 'T GEWEER. Zondag 21 juli had voor de derde maal in dit seizoen de ontmoeting plaats van de Langstraatse schutters. Ditmaal was Be- soijen de concours gevende gilde. Het ging er weer prettig en sportief toe en de uitslag was als volgt Korps 1 Besoijen I met 22 punten; 2 Baardwijk I, 21; 3 Herpt 20; 4 Besoijen II 20; 5 Haarsteeg 19; 6 Baardwijk II 15; 7 Nieuw- kuijk 14 8 Vlijmen met 8 punten. Personeel De eerste tien prijswinnaars van deze dag waren: 1 G. de Kort; 2 A. van Dommelen; 3 L. van Beijnen; 4 C. de Kort Gzn.; 5 W. de Kort; 6 H. de Louw Sr.; 7 H. Pullens Wzn.; 8 Sjef Klerkx; 9 J. Beekmans; 10 A. Schaken. Stand over de drie concoursen 1 Herpt 64 pt.; 2 Besoijen I 63; 3 Be soijen II 58; 4 Baardwijk I 55; 5 Haar steeg 54; 6 Baardwijk 2 43; 7 Nieuwkuijk 35; 8 Vijmen 33 pt. Voor de koningen is de stand Beekmans 12 punten; H. Mulders 11; G. v. d. Ende 10; W. Pullens 10; v. Eg- gelen 10 punten. Voor kampioen komen nog in aanmer king: C. de Kort 12 punten; W. de Kort 12; Beekmans 12; W. de Louw 12; W. v. d. Broek 12; Sjef Klerks 12 punten. In totaal namen 62 schutters aan dit 3e concours deel, die allen zeer voldaan met een mooie prijs huiswaarts keerden. Gezien de puntenstand van heden belooft het op het laatste concours in Haarsteeg op 4 aug. a.s. een spannende strijd te wor den. Verheugend is ook dat wij steeds meer jonge gezichten in de gelederen van de bond zien verschijnen. Goed zo, zó moet het gaan. En nu op naar de eindstrijd op 4 aug. a.s. GILDE ST. CRISPIJN EN CRISPINIA- NUS van BESOIJEN. In verband met de verkorte kermis werd van de aloude traditie afgeweken en hield het gilde van Besoijen nu niet op woens dag, maar donderdag zijn gebruikelijke schietwedstrijd. Om half 11 was men bij elkaar gekomen en om pl.m. half 12 nam de strijd een aanvang. Ofschoon zo nu en EEN ZWEMFEEST VOOR DE SCHOOLJEUGD. We mogen zo gerust de vrijdag morgen 19 juli zo betitelen. Immers een succes, doordat aan niet minder dan 117 van de 120 leerlingen van de diverse lagere scholen 't zwem diploma kon worden uitgereikt en dat burgemeester v. d. Heijden hier bij zijn belangstelling toonde, door geruime tijd de zwemprestaties bij te wonen en aan het slot de school hoofden de diploma's ter uitdeling overhandigde, was voor de jongens en meisjes een waar feest. Burgem. v. d. Heijden feliciteerde op 't einde de kinderen voor het succes door hen behaald; hij drukte zijn spijt uit in zijn jonge jaren niet de gelegen heid gehad te hebben de zwemsport te beoefenen, want toen werd zwem men nog beschouwd als iets wat een fatsoenlijke jongen niet paste. God dank zijn de inzichten anders ge worden en hij hoopt dat wat de kin deren nu jong geleerd hebben en 't behalen van het diploma geen einde zal zijn in de beoefening van deze gezonde sport. Dan richtte hij zich tot badmeester Vervoort, die hij fe liciteerde met het grote succes door zijn leerlingen behaald. Het mag als een uitzonderlijke prestatie geacht worden, nagenoeg alle leerlingen voor het diploma te doen slagen. Het is een bewijs dat hier de leiding uitstekend is. De Rijksconsulent van Lichamelijke Opvoeding, de heer M. Miechelsen, kon deze verklaring van burgemeester v. d. Heijden vol komen onderschrijven. „De kwali teit zwemmen is hier in Kaatsheu vel onder de schooljeugd zeer goed" was zijn oordeel. Met de heer Ver voort en hulpbadmeester Montanes, nam de heer Miechelsen de zwem- proef van 112 jongens en meisjes en het .examen „geoefend' zwemmen van een 8-tal leerlingen af. We mo gen er hier nog wel op wijzen dat ook de spontane medewerking, wel ke het gemeentebestuur geeft, door de scholen, die niet in de onmiddel lijke nabijheid van het zwembad lig gen, voor het volgen van de zwem lessen onder schooltijd vervoersge- legenheid per bus disponibel te stel len, niet weinig er toe bijdraagt om de zwemsport onder de kinderen te bevorderen. Daar ons reeds door verschillende kinderen gevraagd werd of hun naam ook in de „Echo" komt, laten we hier de namen van alle geslaag den volgen. Het A-diploma wordt behaald voor de „Zwemproef" en het B-diploma voor „geoefend zwemmen". Theresiaschool, Kaatsheuvel. Diploma-AFrank Hopman, Ma ria Verhoeven, Trees v. Mierlo, An nie Hamers, Jose Timmermans, Jo hanna v. Broekhoven, Ans van der Linden, Toos Witlox, Sjaantje de Benis, Mien v. Zon, Jean Roesten- berg, Annie v. Laarhoven, Diny Franken, Annie v. d. Velden, Ieneke Papenhoven. Diploma-B; Sjaan de Jong, Anne- mieke de Jong, Sjaan v .d. Velden. Maria-school, Kaatsheuvel. Diploma-A: Lenie van Dongen, Adri Brekelmans, Lia den Teuling, Mia Martens, Els Klijn, Ria Valk, Mariët Didden, Gerdie Schoenma kers, Antoinette Ploegmakers, Els Schilders, Annie Brok, Jeanny van Seters, Ria v. Corstanje, Maria v. d. Hoven, ,Annemarie den Teuling, Nelly Pooters. Diploma-B: Riet v. Laarhoven. Rernardusschool, Kaatsheuvel. Diploma-A: Peter v. Nieuwstad,, Willem Valk, Bertus Smeets, Henk v. Bavel, Ad' .v. Beek, Jan Groot- swagers, Jan Jansen, Jan Bergmans, Piet de Kort, Frans Damen, Chris- tiaan v. d. Velden, Jan Ligtvoet, Jurg v. Dijk, Jan Smeets. Diploma-B; Tonny Kops. St. Jansschool, Kaatsheuvel. Diploma-A: Hennie Emmers, Fr. Vloemans, Bertus v. d. Linden, Piet v. Es, Ad Wilmont, Martijn Zwaans, Herman v. Gulik, Jan Muskens. O.L. School, Lage Zandschel, Kaatsheuvel. Diploma-A: Cobie v. Veer, Rietje Gouda, Janny v. Zeist. Herman Josephschool, K'heuveL Diploma-AAnnie de Man, Nelly Stans, Ans Blom, Jeanny Molen schot, Josien v. Wanrooy. Diploma-B: Annie Stans. St. Leonardusschool, Kaatsheuvel. Diploma-A: Sjaak de Verduin. St. Emiliusschool, Loon op Zand. Diploma-ASjaak Biemans, Joop v. Venrooy, Willy Krol, Jan v. d. Nieuwenhuizen, Cornelis Roesten- berg, Harrie v. Lier, Piet Grootswa- gers, Lambert v. d. Lande, Gerard Steer. St. Gerlachusschool, Loon op Zand. Diploma-A: Lenie v. d. Lande, Nelly v. d. Velden, Wilhelm. Dan- kers, Meggelien Cooymans, Lenie Biemans, Tinie v. d. Louw, Valdrie Dekkers, Francien Maas, Annie Broeders, Wilh. v. d. Sande, Ansje v. Loon, Gerry v. Nooyen, Marian Jansen, Dinie Wouters, Anny Jan sen, Maria v. Lier, Sjaantje de Jong, Ans v. Iersel, Ria v. d. Velden, Goosje Frijer, Franka Beer ens, An nie Dankers, Helma Bankers, Corrie Vugts, Netty de Kort. Diploma-B: Sjaan v. d. Abeelen. Chr. School, Pr. Wilhelmina Kaatsheuvel. Diploma-AJanny v. Drongelen, Coby van Diemen, Hanny Bossers, Hanny de Visser, Ietje v. Zalingen, Corry Kieboom, Marianne Bossers, Gerrit Achterberg, Hans Lagrouw, Rinie v. Zalingen, Johan Quirijns, Henny Broeks. Diploma-B: Alie v. Vuuren. ONDERZOEK OP TUBERCULOSE. In de maand september zal in de gemeente Loon op Zand weer een onderzoek van de bevolking op tu berculose plaats vinden. Dit is een herhaling van het onderzoek, dat reeds driemaal is gehouden en waarvan de resultaten de wenselijk heid hebben aangetoond voor een herhaling hiervan. We nemen aan, dat thans iedereen op d'e hoogte is van de schade welke de tuberculose aan de volksgezond heid toebrengt en ook iets beseft van het leed, dat deze ziekte berok kent aan de lijders hiervan en hun families. Er wordt dan ook niet aan getwijfeld of iedereen is spontaan bereid aan de bestrijding van deze ziekte mee te werken. D,e beste en ook d'e goedkoopste bestrijding is zeer zeker voor een ieder, om aan het onderzoek dat weer wordt ingesteld, spontaan mee te werken. Eerst dan is men in dit opzicht verantwoord voor zichzelf en tegenover de medemens. Evenals in 1955 bestaat het on derzoek slechts uit het maken van een röntgenfoto, zonder verder in grijpen of reactieproeven, zodat zich niemand nodeloos bezorgd' hoeft te maken. De kosten bedragen slechts f 1. per p/ersoon, als kleine tegemoet koming in de onkosten. Aan de di verse werknemers wordt door de gemeente gevraagd of zij bereid zijn voor hun personeel deze kosten te dragen. Ook voor iemand voor wie deze kosten te hoog mochten zijn, behoeft het geen bezwaar te maken zich aan het onderzoek te onderwerpen. De enquête-formulieren zijn reeds per post toegezonden en worden deze week ingevuld weer terugver wacht. Ze kunnen ongefrankeerd worden gepost. Door het tijdig in zenden van het formulier, werkt men tot een vlot onderzoek mee. GESLAAGD. Voor het te Breda gehouden exa men Hoofdakte B slaagde de Eerw. Broeder Victor en voor A de heer Leijsen, beiden van de St. Jans school alhier. TOELATINGSEXAMENS. Van de St. Bernardusschool slaag den voor toelating: vakscholen 7 leerlingen, Ulo 4 leerlingen en HBS 3 leerlingen; van de St. Jansschool: vakscholen 8 leerlingen, Ulo 11 leer lingen en H.B.S. 2 leerlingen. Twee leerlingen werden afgewezen. DUIVENSPORT. De K.P.V. vloog met 20 duiven op Chateauroux; afstand 593 km. Ge lost zaterdag 8 uur v.m.; eerste duif zaterdag 15.33.45 uur n.m. Uitslag: 1 M. Ververs; 2 4 A. de Bie; 3 A. Couwenberg; 5, 6 Fr. v. d. Linden. Wedvlucht Vilvoorde met jonge duiven; ingemand werden 1404 dui ven; afstand 93 km.; lostijd 9 uur v.m.; eerste duif 10.1.15 uur v.m.; eerste 70 prijs winners: 1 Fr. Damen; 2 Chr. v. Heeswijk; 3 KL Schaafstra; 4 Fr. v. d. Linden; 5, 31 A. Couwenberg; 6, 40 J. van Beers; 7 J. P. Brouwers; 8, 10, 13, 19, 43 Fr. v. d. Assem; 9, 15, 50 W. Jansen; 11, 14, 21, 32, 42 W. van der Ven; 12 M. Soeterboek; 16 Th. v. d. Hout; 17 A. de Bie; 18, 41 J. Snoe ren; 20 Th. Schaafstra 22, 60, 65 H. Klis, 23 Jan van Dongen; 24 A. Priems; 25, 46 L. v. d. Ven; 26 A. Voermans; 27, 40 P. Stokkermans; 28, 68 M. Ververs; 29 M. Brokx; 30 G. Kemmeren; 33, 44 Wim Hamers; 34, 54 M. Lensveld; 36 P. v. d. Vel den; 37 A. v. Gooi; 38 B. v. Heesch; 39 A. Duquesnoy; 45 C. Labee; 47, 55 Ant. Heijs; 49 A. v. d. Hoven; 52 L. Ververs; 53 Jan Voogd; 54 C. v. Boxtel; 56 P. Ligtvoet; 57, 62, 67 P. Zijlmans; 58 J. v. Wanrooij; 59 M. Sulsters; 61 C. v. Rooij; 63 J. van Riel; 64 M. v. d. Velden; 66 Jos Schrauwers; 69 M. Kleijn; 70 Jos v. Dongen. AGENDA. Maandag 8 uur n.m. repetitie Kon. Erk. Harm. Apollo, zaal W. Smit; 8 uur n.m. repetitie Kon.Erk. Har monie St. Jan, zaal P. v. Dun. Dinsdag 8 uur n.m. repetitie R.K. Par. Zangkoor St. Jan, in de school; 8.30 uur n.m. repetitie Mannen koor Semper Vivens in 't Hoventje. Woensdag 8 u. n.m. Apollo Thea ter „Hebzucht", toegang 14 jaar; 8 uur n.m. repetitie Harm. Kon. Muz. Gez. Euphonia. Donderdag 8 uur n.m. repetitie Zangvereniging Bel Canto, zaal P. v. Dun. Vrijdag 8 u. n.m. feestelijke slui tingsavond cursusjaar Levensschool, in de Gildenbond. OPRICHTING MATER AMABILISSCHOOL. Zoals reeds eerder in ons blad werd' vermeld, heeft het bestuur van de Mater Amabilisschool te Kaats heuvel het initiatief genomen om ook te Loon op Zand met een cursus te beginnen. De oprichtingsvergadering, afge lopen woensdagavond in het Paro chiehuis te Loon op Zand gehouden, werd geopend met een woord van welkom van de Zeereerwaarde Heer Pastoor Mommers. Vervolgens kreeg de heer Reijnen, van het bestuur van de Mater Ama bilisschool in Kaatsheuvel, 't woord, die een uiteenzetting gaf over het ontstaan, de bedoeling en het pro gramma van deze nieuwe vorm van onderwijs voor niet meer leerplich tige meisjes. Hij belichtte daarbij hoe het gemis aan vorming zich vooral bij de na-oorlogse jeugd ster ker dan ooit tevoren deed voelen en hoe hieruit het initiatief tot een levensschool voor meisjes van 17 jaar en ouder werd geboren. Het M.A.-werk is geen „school", doch op de eerste plaats een „vormingscen trum" voor het latere leven, waarbij niet in klasseverband, doch in groepsverband wordt gewerkt. Voorop staan daarbij de vakken die een kijk geven op het leven, zo als opvoedkunde, godsdienst en le venslessen, smaakontwikkeling enz., doch daarnaast ook de practische leervakken zoals koken, naaien en kinderverzorging, terwijl ook aan dacht wordt besteed aan sport, spel en ontspanning. Ook het verschil tussen winter- en zomerprogramma en dag- en avondschool werd duide lijk uiteengezet. De heer Reijnen merkte nog op, dat het vanaf het be gin van de oprichting van de school in Kaatsheuvel in de bedoeling heeft gelegen om, wanneer daartoe de om standigheden aanwezig waren, ook in Loon op Zand met het werk te beginnen. In dit verband dankte hij namens het bestuur de Zeereerw. Heer Pastoor Mommers, die zulk 'n groot aandeel heeft gehad bij het voorbereidende werk, alsmede de Eerwaarde Zusters, die bereid wer den gevonden om lokaliteiten en leermiddelen voor het onderwijs af te staan. Het filmpje dat daarna werd ver toond en waarbij de leidster van de school, mej. Brenninkmeijer 'n kor te toelichting gaf, verduidelijkte nog eens in beeld de voorafgegane uit eenzetting. Tijdens de thee, die door enkele oud-leerlingen van de school in Kaatsheuvel werd geserveerd, kwa men de vragen los, zowel van de 35 aanwezige meisjes als van de vele ouders en hierbij bleek duidelijk welk een belangstelling er in Loon op Zand voor dit moderne vormings instituut bestaat. Er bestaat dan ook geen twijfel of de Loon op Zandse cursus belooft een groot succes te worden. Pastoor Mommers gaf hiervan dan ook uiting in zijn slotwoord, waar bij hij nogmaals dank bracht aan de initiatiefnemers. TOUR DE FRANCE. ANQUETIL ONBEDREIGD WINNAAR VAN 44ste TOUR. Zoals al dagen lang te voor zien was, is de befaamde Franse tijdrijder Jacques Anquetil, de butant in deze Tour, winnaar ge worden van deze 44ste Tour'de France. Anquetil onderstreepte zijn onbetwistbaar leiderschap nog eens in de tijdrit van Bor deaux naar Libourne. En daarna was het wel bekeken, want geen enkele der andere ploegen zag er nog heil in orh in de resterende afstand naar Parijs een aanval op de gele leiderstrui te doen. Trouwens, de Franse nationalen hielden alle ontsnappingspoor ten hecht gesloten. Traditiege trouw, mogen we wel zeggen, is de laatste etappe, die leidde van Tours naar Parijs (227 km.) een wandeling geworden, die de hele meute tegelijk op het cement van het Pare des Princes bracht, waar de razend snelle Darrigade kans zag zijn zoveelste etappe overwinning te behalen. De vele slopende ritten in een helse hitte hebben Goddet's wie- Iercircus danig geteisterd en meer dan de helft moest dan ook voortijdig deze monsterrace be ëindigen, waaronder 4 Nederlan ders. Dé 6 overige Nederlanders hebben zich kranig geweerd, maar de kracht ontbrak hun toch om onze beste rijder Wim van Est in het begeerde groene tricot te helpen. Vooral het ge mis van Wagtmans deed zich zwaar voelen. Maar goed, het zit er weer op en er is geen reden tot ontevre denheid. Het volgend jaar zit er misschien wat meer in. Het stemt in ieder geval tot tevreden heid dat er onder de 56 renners die het eindpunt bereikten, zes Nederlanders waren. Het eindklassement ziet er als volgt uit 1. Anquetil (Fr.) 135.44.42. 2. Janssens (B.) 135.59.38. 3. Christian (O'rijk) 136.02.02. 4. Forestier (Fr.) 136.02.44. 5. Lorono (Sp.) 136.04.59. 6. Nencini (It.) 136.10.45. 7. Defilippis (It.) 136.12.39. 8. Wim v Est (Ned.) 136.12.52. op 28 min. 10 sec.) 9. Adriaenssens (B.) 136.18.49. 10. Dotto (Z.O.) 136.21.13. 11. Mahé (Fr.) 136.24.16. 12. Rohrbach (NOC) 136.27.40. 13. Picot (W.) 136.33.08. 14. Bauvin (Fr.) 136.39.30. 15. J. Bobet (lie de Fr.) 136.42.30 16. Planckaert (B.) 136.43.34. 17. Keteleer (B.) 136.45.18. 18. Thomin (W.) 136.59.20. 19. Hoorelbeke (ILe de Fr. 137.01.00. 20. Padovan (It.) 137.07.59. 29. Voorting (Ned.) 137.39.51. 32. Piet v. Est (Ned.) 137.56.06. 33. De Jongh (Ned.) 137.58.59. 44. Stolker (Ned.) 138.26.00. 45. Kersten (Ned.) 138.28.19. Eindklassement ploegen 1. Frankrijk 404.59.08; 2. Italië 406.23.44; 3. België 407.44.37; 4. Nederland 408.43.11; 5. West 408.50.57; 6. NOC; 7 lie de Fran se; 8. Zuid-Oost; 9. Zuid:West; 10. Zwitserland; 11. Spanje. Puntenklassement 1. Forestier (Fr.) 301; 2. Wim van Eest (Ned) 317; 3. Christian (O'rijk) 366; 4. Thomin (West) 402; 5. Anquetil (Fr.) 405. KNVB Afdeling Noord-Brabant. Stand promotiecompietitie t.m. 10 juli 1957- le klas Groep A- Velocitas Berkdijk Cluzona UW 2e klas Groep 2- VOV 5 4 0 18 Right 'Oh 6 3 0 3 6 14-11 16-12 12-14 9-14 18- 7 10- 8

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 2