UW M E IS 11GIUit Loonopzand's verleden. PLUIMVEE houten directiekeet R.K. KOSTHUIS BEKENDMAKING Opleidingsinternaat voor Gezinsverzorgsters Gebr. Pooters 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 22 JULI 1957 3 ■4fc" -A-._A DE WAALWIJKSE KERMIS. Nu de kermis er weer op zit, geloof ik, dat de meningen over de verkorting nogal verdeeld zijn. Waar geheel Waalwijk het niet mee eens is en dat vooral de afgelopen kermis nog sterker is naar voren gekomen, is, dat de kermis verplaatst is naar 't Vre- desplein. Iedere Waalwijker is het er na enkele jaren proefneming over eens dat men het hart van Waal wijk in deze dagen kapot heeft gemaakt. De kermis moet men in die dagen gaan zoeken en loopt men door het centrum, dan is Waal wijk dat toch juist in deze da gen moet leven dood. Met andere feestelijkheden valt het direct op dat, wanneer het plancher op de Markt wordt ge zet voor een bal champêtre, dat het Centrum direct een ander aanzien heeft gekregen en een punt is geworden waar men graag naar toe trekt. Zet men ditzelfde plancher op het Vredesplein, dan is het bij voorbaat al een mislukking. Ik kan mij niet voorstellen dat het overgrote deel van de Raad destijds gezwicht is voor het ar gument 'van „Verkeersmoeilijk heden". Laat de Raad dan met de a.s. kermisdagen in Tilburg op kosten van de gemeente maar eens een paar dagen kermis gaan vier en, om een indruk te krijgen hoe men dit daar opgelost heeft. Bovendien kan men dan tevens constateren dat juist de drukste centra van Tilburg, n.l. de Heu vel en het Piusplein tot centra van vermaak zijn gemaakt en juist die sfeer heeft die er in de ze dagen moet zijn. Met alle respect voor onze burgervader kan ik mij voorstel len dat hij dit niet zo aanvoelt als de geboren Waalwijker. Doch het wordt voor iedere Waalwijkse inwoner steeds een groter raadsel dat de rest van de Raad deemoedig het hoofd gebo gen heeft en zich als Waalwijker direct bii dit voorstel heeft neer gelegd. Wanneer de Raad in de ze houding blijft volharden, dan geloof ik 'dat hij de Waalwijkse kermis mede op een dood spoor heeft gebracht met het gevolg dat deze dagen van volksplezier, welke vooral in deze tijden toch heus niet misplaatst zijn, gaan verdwijnen. Iedere Waalwijker verwacht echter dat de Raad op dit besluit zal terugkomen en zal handelen gedachtig het spreekwoord: „Be ter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald". Ik dank de redactie nog har telijk voor de verleende plaa.ts- ruimte. Een Waalwijker. J.v.Arckel 5 WSC 4 6 2 1 1 1 3e klas Groep 3. Duss. B. Berkd. 2 Boeim. 4 Siveo 2 6 4 5 i 5 10 6 3 1 RKJVV 2 6 OVH 2 6 RKKSV 2 6 Nieuwk. 2 6 3e klas Groep 6. 2 1 2 2 4 10- 6-20 19-11 9- 6 6- 8 5-14 25-25 26-20 18-16 15-23 DUIVENSPORT. HOGEVAART. De P.V. Nooit Gedacht hield zaterdag een wedvlucht vanuit Vilvoorde. De prijzen werden als volgt behaald J. Spierings 1 27 47 77; A. Flo rijn 2 46 78; C. v. Tilborgh 3 8 10 28 29 49 79; A. Paans 6 37 65; C. Broeks 11 36 72; H. van Zeist 7 23 35; A. J. Ophorst 4 75; G. Rozenbrand 5 40; A. Brouwers 9 20) 43 52 54 57; P. Verhagen 12 22; F. Tactor 13 34 38 59 67; Ge- br. v. Oss 14 17 56 71; G. Geenen 15 59; W. Nieuwenhuizen 16; A. Spuijbroek 18 25; M. Netten 21 24 76 80; A. van Campen 60 61 66; C. Verhagen 33; A. Snaphaan 53 58; M. Hommel 42 62 70; J. de Jong 26 30 48 63 69; J. Pols 32 50 74; H. de Jong 31 39 64 73; M Mesch 41; J. Versteeg 44 45 51; A. Heibloem 55 68; M. Blok 81. Oude duiven: C. Verhagen 1 3; M. Mesch 2. A.s. vrijdagavond inmanden voor Neufvilles. LOONOPZAND. De postduivenver. De Lucht bode hield zondag een wedvlucht vanuit Vilvoorde, afstand 90 km. Los 9 uur v.m. Deelname 409 duiven. De uitslag was als volgt: M. Vera 1; A. v. d. Velden 2 5; J. van Dongen 3 9; H. v. d. Vel den 4 10 12 13; P. Verschuren 6 21 25 38 48; Krol 7 18; A. Leer- makers 8; C. IJpelaar 11 14 19 23 27; H. v. d. Linden 16 20 28 42; N. Damen 17; Bresser 18 22; Dogge 24 31 36i 47; A. v. Gompel 26 44; Jan van, der Velden 29; A J. v. Dongen 30; J. Vugs 32 41; A. Berendonk 33; K. v. Esch 34; P. van Noiie 35; H. Leermakers 37 50; P. v. Noije 39; Goutziers 40 46; P. v. d. Velden 43; P. Leer makers 45; J. Snoeren 49. OOGGETUIGE KLM RAMP IN NEDERLAND. Om half zeven zondagavond landde op Schiphol het eerste KLM-vliegtuig, dat na de ramp met de Superconstellation „Neu tron" de vorige week maandag, uit Nieuw-Guinea naar Neder land vertrok. Aan boord van dit toestel, de Constellation „Elec tron", bevond zich de heer P. T. van Vliet, die bij de ramp van de „Neutron" zijn vrouw en twee kinderen heeft verloren. De heer v. Vliet is burger ambtenaar bij de marine in Nieuw-Guinea. Maandagavond j.l. had hij zijn echtgenote en twee kinderen op Biak uitgeleide gedaan. Omdat de „Neutron" al was volgeboekt, kon de heer Van Vliet niet mee. Hij zou het volgende vliegtuig naar Nederland nemen. Enkele uren na het vertrek van de „Neu tron" kreeg hij het bericht, dat zijn echtgenote en twee kinderen waren verongelukt. Een andere passagier (hij wil de zijn naam niet noemen), zei, dat hij op het vliegveld was ge weest toen de „Neutron" voor de laatste vlucht opsteeg. „Ik zag het vliegtuig ineens weer dalen; even later kón ik duidelijk grote vlammen zien. Toen hoorde ik een knal; daarna zag ik niets meer." Te Hollandia, zo verneemt het ANP, is gisteren officieel meege deeld, dat een reeds geruime tijd bestaande voorlopige commissie van onderzoek naar vliegtuig rampen in Nederlands Nieuw- Guinea onmiddellijk begonnen is met het onderzoek naar de ramp met de „Neutron". Volkskr. RAADSELACHTIG MISDRIJF OP OIRSCHOTSE HEI. Op een stille weg op de Oir- schotse heide is zondagavond te gen 7 uur het stoffelijk over schot gevonden van een jonge man, waarschijnlijk de 20-jarige V. uit de Brugmansstr. in Eind hoven. Aan de gescheurde kleren van de jongeman, die een gaatje in het achterhoofd had, bleek dat een hevige worsteling heeft plaats gehad. De sectie, die door dr. Zeldenrust wordt verricht, zal de doodsoorzaak moeten vaststellen. KONING LEOPOLD LICHT GEWOND. Koning Leopold van België en zijn gemalin, prinses Liliane, zijn licht gewond toen hun auto zon dag op een bergweg bij de Itali aanse wintersportplaats Cortina d'Ampezzo uit de bocht vloog, twemaal over de kop sloeg en in een greppel terecht kwam. De wagen werd bestuurd door de prinses. Het ongeval is te wijten aan het vast blijven zitten van de gaspedaal. Drew® Bi Vakschool voor schoenmakers. A.s. woensdagavond half acht zal de Edelachtb. Heer A. D. C. Snels, burgemeester van Drunen, aan de leerlingen, welke voor 't eindexamen zijn geslaagd, de eindgetuigschriften uitreiken. Deze bijeenkomst is toeganke lijk voor de leerlingen met hun ouders. Tevens bestaat dan gelegen heid de werkstukken der leerlin gen te bezichtigen. Andere be langstellenden worden daartoe in de gelegenheid gesteld op woensdag-, donderdag- en vrij dagavond 24, 25 en 26 juli, tel kens van 8 tot 10 uur. Gevraagd te Waalwjjk HULP IN DE HUISHOUDING Mevr. v. LOON P. C. MARKS Leraar LICH. OEF. M. O. HEILGYMNASTIEK en MASSAGE AFWEZIG tot 29 juli. v. Brederodelaan 6 Waalwijk in het betere genre De Heer en Mevrouw M. v. EIJL-VENNIX geven met vreugde kennis van de geboorte van hun dochter ANNA CATHARINA BERNARDINA. Waalwijk, 20 juli 1957. Kloosterweg 28 De Heer en/ Mevrouw WIJTENBURG- GEERDES geven met vreugde kennis van de geboorte van hun zoon MARK die bij het H. Doopsel de namen ontving Marchelmus Wilhelmus Maria Kaatsheuvel, 21 juli 1957 JAN VERHOEVEN, De Heer en Mevrouw J. OERLEMANS- LAWENDE zeggen hierbij, mede na mens wederzijdse ouders, hartelijk dank voor de vele blijken van belangstelling, welke zij ter gelegenheid van hun huwelijk mochter ontvangen. Vrijhoeve-Capelle, juli 1957 Voor WERKENDE JONGEN anHHBonn Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een smartelijk lijden, voorzien van de laatste H. Sacramen ten der stervenden, onze lieve, onvergetelijke moeder en behuwdmoeder mevrouw GEERTRUIDA JOHANNA JAKOBS-VAN AKEN in de ouderdom van 48 jaren. Sumatra Waalwijk H. J. Jakobs E. Jakobs-Dyer E. Jakobs B. Jakobs Waalwijk, 16 juli 1957 De Burgemeester van Loon op Zand op woensdag 24 juli 1957 van 9.30-12 uur Aanvang nieuwe cnrsus 10 september a.s. 4x7 meter PRIJS F 600.- I C:: „..11nnnt-inUnTif nviHn montoon fioncoKï 2 4 5 3 1 4 3 2 0 Sij sullen in alle soeticheyt ende „goedertierendheyt getreteerd wor- „den (Alzo in het verdrag bij de overga ve van den Bosch) Zoekende in door ouderdom vergeelde 6tukken kwamen mij dezer dagen een twee tal vertogen in handen, door de schepenen van Venloon in de dertiger jaren der 17e eeuw gericht aan de Raad van Staten om vermindering van den hen opgelegden ,.taux" (belasting)stukken, wel waard aan de vergetelheid ontrukt te worden en er de bewoners onzer streek mede bekend te ma ken. Hoog werd in onze kinderjaren (een 40 of 50 jaar geleden) in de toen in gebruik zijnde schoolboekjes opgegeven over die beroemde Hollandse „Gouden Eeuw", toen het geld uit onze Oost het rijke Holland binnenstroomde. Toch was het niet alleen Indië dat al die rijkdom opleverde; er la gen wingewesten dichter bij huis. De bewoners van de streek die ik bedoel, moesten zich voeden met wortelen, zwart brood en dunne karnemelkse pap, waarbij ongeveer een derde van hen stierf aan de pest of nog erger aan rode loop. Het zeer weinige vee dat nog gehouden kon worden, leefde 's winters van stro en heide; er is gebrek aan weiland en „de placaten van den lande" verbieden het ha len van hooi in de Hollandse dorpen (Be- soijen, Baardwijk, Capelle enz.). Dit was nog zo in het jaar 1752, toen schout en schepenen zich nog eens tot de Hoogm. wenden om hierin verandering te brengen. Het regende in den Haag requesten, doch de Hollander stoorde zich niet aan de Meyerijse dolleantie's en rekende slechts blind en botweg volgens de „maetboeken" en perste hen de helft van de oogst af. Zo tobben onze op allerlei manieren uitge schudde „arme ende schamele ingesetenen" het léven door en (de drenkeling grijpt im mers nog naar een drijvende strohalm), laat zijn requesten schrijven naar de Haag se Heren, om vermindering van taux. En zo schrijft op de 18e dag van de Meye 1639, Dirk Coomans, de secretaris der heerlijkheid, zoon van de Kwartierschout van Oistérwijk, wiens eens zo voorname ge slacht tengevolge van politieke reformatie geheel tot de arbeidende stand is komen te geraken, en wiens nakomelingschap thans nog ter plaatse voortleeft, zijn vertogen, die wij hier letterlijk laten volgen „Wij Gijsbert Cïaesen Beunen ende. Se- bastiaen Christoffels de Leeuwe, schepenen der Heerlijkheyt Venloon, dat men noemt Loon op 't Sant, doen condt eenen iege- leyke, certificerende voor de gerechte waerheyt ter instantie ende wettelijk ver- seucken van de arme ende scamele ingese tenen der heerlijkheid voornoemd, requi- rante mits desen, alsdat waerachtigh ende ons wel kennelijk is, dat op gisteren we- sende den seventiende deser loopende maend May, binnen deser heerliccheyt be- pijstert hebben, negen companien te voet, komende van de nieuwe schanse te Ter Heyden gemaeckt, met alsnog tweehon- dert ruyters van Breda, die 't voorsegde voetvolk waren convaireerende, ende dat de borgemeesters van Loon op 't Sant voor- segt, genoodsaeckt sijn geweest daeraen ses tonnen biers te leveren mits nog ettelijke victarien ende dranck voor de officiers. Alzo sonder arglist ende des 't orconde soe hebben wij schepenen bovengenoempt onze propere segelen hierbeneden op 't spaciem van dese in getuigenisse doen drucken, op de achttiende dagh der maent van May in 't jaer Ons Heers Sestienhon- dert ende negen en dartig". (w.g. Dirk Coomans. 1639. Gold bovenstaande request de bewoners van 't Straatskwartier, dus Loonopzand, op 10 mei van 't zelfde jaar was reeds een vertoog naar den Haag verzonden ten gun ste van de bewoners van Cetsheuvel, dat al evenzeer van de roofzucht der Staatse sol daten had te lijden gehad „Wij Ghisbert Claesen Beunen, ende Jan Aertsen Lochten, schepenen der Heerlijk- heyd Venloon, dat men noemt Loon op 't Sant, doen condt een iegelyken, certifice rende voor de gerechte waerheyt, dat op heden dato deser voer ons gekomen ende verschenen sijn in properen personen, 'd eersaeme Cornelis Willemse de Pruyser, oudt omtrent ses en seuventig jaeren, Wil lem Adriaense Cuylman, oudt omtrent twee en veertich jaeren, ende Dierk, sone wijlen Goyert Gerritsen van Duppe, oudt omtrent twee en dartig jaeren, ende Diert Jan Dierksen, oudt omtrent 26 jaeren, al te saemen inwoonderen der heerlijkheyd van Venloon voorsegt, dewkelke richterlijk ge- daegt, om der waerheyt getuigenisse te geven ten instantie en der wittelijke verseu- ke van Schoutet ende gerechte van Ven loon voorsegt in de naeme ende van weghen henne gemeyne ingesetenen ende nagebue- ren producente inne desen, hebben op den eede bij hen solemeldjcken met opgerech- ten vingheren aen handen des stadhouders van Venloon gedaen, getuight, verklaert en de geaffirmeert waerachtigh ende hen ken nelijk te zijn, 't geene des ende alsoe hier- naer volgt ende ierst de voorsëgde Willem Adriaensen Cuylman, ende Dirck sone wij- Ie Goyaert Gerritse van Duppen tuigen en de verklaeren waerachtigh ende hen ken nelijk te zijn dat in den beginne van de maend January desen jaeren 1639 alhier binnen dese heerlijkheid Venloon terplaetse genoempt den Cetsheuvel nedergeslaegen sijn ontrent veerthigh ruyters, soe van Heusden als 's Hertogenbosche, ende dat deselve aldaer den geheelen nacht gelo- geert hebben. Item dat op den negenentwintigste dag derselve maend January ter voorsegder plaetsen nedergevalten sijn een trouppe ruyters van Bergenopsoom, sterck omtrent twintigh paerden, die de voorsegde nabue- ren in cost ende dank, maever ende hooie voir de paerden hebben moete defroyeren. Item dat waerachtigh is dat alsoe de heere Ritmeester Winterrode, seeckere Heere van Gommiteerde Staeten op d 30 Maert lestlede geconvoyeert hadde naer Breda, dat denselve Ritmeester Wintelrode tenselver daghe met ontrent 200 ruyters in de coorsegde dorpe van Venloon ter plaatsen genoempt de Vaerte is af geseten en de nabueren aldaer aen deselve ruyters cost ende dranck, hoever ende hooye voor de paerden moesten vuyt reycken, mitsga ders dat deselvxe ruyters tot zeer veel plaetsen denselven nabueren vele gelts heb ben doen geven, hebbende, daerenboven al daer vele corens, soe roghe als .boekweyt opgesackt ende naer hun garnisoenen me degenomen. Item Jan Aertsen Lochten, schepene tot Venloen, tuyght op den eede bij hem in 't aanvaerden van sijn officie gedaen wair- achtigh te sijn, dat in den beginne dei maent February lestlede, den preciesen dagh onbegrepen in den voorsegden dorpe van Venloon ter voorsegde plaetse ge noempt den Cetsheuvel, nedergeslagen is een troup ruyters van 's-Hertogenbossche, sterck ontrent twee en twintigh man, ende- selve de gehele nacht gefourageert hebben. Item den voörsegden Cornelis Willems de Pruyser, ende Dierck Jan Dierkse, ge- tuygende ende verklaeren waerachtig te sijn, dat op ten sestiende February deses coorsegden jaers 1639 alhier binnen dese heerlijkheid zijn nadergeslaegen omtrent zeventich ruyters van Maestricht, onder het commando van de Ritmeester Coermon, die den Hertog van Boulion tot 's-Hertogen- bosch gecovageert hadden, mitsgaders dat op ten elfde Marte daernaer alhier sijn geinquartiert tien compagnien soldaten te voete dewelke uit 's-Hertogenbossche ge- commandeert waeren om te trecken naar de nieuwe schansè die te Terheyde bij Breda gebouwt wordt en daerte alsnog tenselven daghe seventigh ruyters onder 't belijt van den Lieutenant Corstiaen van de Camp die tot wachte ande garde van 't selve voetvolk waeren dienende ende dat deselve tien compagnien soldaten met henne voersegde bijhebbende ruyters in den selven dorpe van Venloen ter sanderendaegs 's morgens gelogeert hebben, mede dat de nabueren daeraen victali van bier, cost, haever ende hooye genoodsaeckt sijn geweest te leve ren. Allegeerende voor redenen van wel- wetendheyd alsdat sij deponeten in de voor noemde heerlijkheyd Venloon ter voorseg de respectieve plaetsen woonachtig sijn, dat sij doer de voorsegde nederlage van ruyters en soldaten mede groote schaede geleden, ende overlast gehad hebben, ende over- sulx van 't geen voorsegt is goede kennisse sijn hebbende en draegend, ende want 't Goddelijck ende redelijck is in alle recht- vaerdighe saecken der waerheydt gethuy- genisse te geven, hesundere als men daer- toe versocht wordt, soe hebben schepen van Venloon bovengenoempt onze propere se- ghelen hierbenden op 't spaciem van dese gethuygenisse doen drukken. Op ten thienste dagh der maent May, in 't jaer Ons Heeren sestienhondert negen- endertigh. (w.g. Dirk Coomans. Of door de Hoge Heren op de vertogen werd gereageerd is mij niet bekend. Waar schijnlijk werden ze voor kennisgeving aan genomen, althans op het duplicaat komt geen enkele aantekening voor. En de Meijerijsche boer blijft maar door werken op zijn dorre zandvlakten, waar eens zoveel belasting van geheven wordt als de rijkste gronden in Holland. Som migen van hen, die niet zo vast zitten aan het vaderlijk gedoente, de gelukkigen die er, geen heimwee op na houden, gaan met pak en zak de zuidelijke grens over en zoe ken hun heil in de Kempen. In 1642 doet Dirk Coomans voor zijn ingezetenen nog eens een poging. Aan de Edelm. Heeren Raden van Sta ten der Ver. Nederlanden. „Vertoonen met aller ootmoet de ge meente Ingesetenen der Heerlijkheyt Loon op 't Sant, hoe dat deselve heerlijkheyt voordesen is gestelt geweest op eenen seer hoogen taux in de quote van contributie ofte redemptie principaelijk ten insichte van de groote neringe die daer was in 't graeven en delven van sekere venen ofte moeren, aldaer gelegen dewelcke veroirsaeckten eenen grooten toeloop van mensen die oick met 't uitvoeren ende verkoopen van den torff haeren cost rijckelijk en de eerlijck konden winnen. Ja wierden de neringen van turfhandelingen ('t geen te noteren staet) zoe sterck gedreven dat alleen de obt oft deurvaerte daervan tot solagement van de contributie opgestelt over de twee- duisent gulden 's jaers kwam te bedraegen. Ende naerdien nu alle deselve veenen oft moeren tenemael sijn-vergraven, ende mits dien de gemelte arbeydende ende hande lende persoonen hun vandaer metterwoon hebben moeten transporteeren, waerdeur de supplianten ook hebben verlooren 't voor segde innekomende beneficie van over de tweeduisent guldens 's jaers, 't welk in den jaere 1610 bij den quartiere van Ois térwijk soodanigh al is geconsidereert ge worden dat sij supplianten doen terijt in de gemene lasten van 't voorsegde quartiere met een deel sijn vermindert, daerbij ko mend dat naderhant met 't winne van de steden 's-Hertogenbossche en Breda, dage- lijkx convoyen vallen door 't voorsegde dorp van Loon, oock moeten leijden 'd excur- sien, ende Vuytrijdinge van troupen ende perheyen, dairvan de oncosten en verterin- ge jaerlijckx zeer groot zijn. Dat oock in de jaeren 1624 en 1636 als de legers daarom trent waeren hen luyde over de hondert schueren afgebroken ende vele houtgewas sen hen afgekapt, mitsgaders hare veriae ten ende sluizen vernield zijn geworden, laatstelijk in den jaere 1642. Aaen den Hoogschout Berggdingie soe over rantsoen met de vosten van exercitien, reizen ende tairen ontrent sesduisent guldens onoose- lijck hebben moeten' betalen. Alle twelcke voer herhaelde de supl. gebracht heeft tot eene groote onvermogentheyf ende vermin- deringge van populatie, gelijck hetzelve in het bijgaende bewijzen volkomentlijck ge- verificeert wert." (w.g. Dirk Coomans. Voor dit maal had Coomans meer suc ces. In de margine van het betoog werd door de betreffende ambtenaar aangete kend „sal de taux worden vermindert met een derde". In overweging genomen dat in 't zelfde jaar (1642) een boerderij op de Bernse hoef onder Loon, „publiek en voor alleman" verkocht werd voor 20 gulden, dan bewijst dit feit wel voldoende dat er in en om Loon ook voor de Staten niet veel meer te halen viel. Loonopzand, P. A. v. B. In een van mijn vorige artikeltjes schreef ik, dat men verstelcl zou staan over de vra gen, die mij bereiken op alle mogelijke ge bied. Nogmaals, naar mijn beste weten zal ik ze beantwoorden. Sla ik eens de plank mis, dan gaarne opbouwende critiek van een desl^mdige. Mevrouw L. G. v. d. V.-B., den Haag schrijft mij „Ik heb een kanariepop, die al verscheidene weken een kaal1 kopje en nekje heeft. Aanvankelijk dacht ik, dat ze in de rui was, doch later bleek mij, dat zulks niet het geval was en nu kort geleden heeft mijn kanarieman eveneens dit gekre gen, n.l. de veertjes aan hals en kop vallen uit. Hoe moet ik nu handelen om de vogels weer in goede conditie te krijgen; beide zijn ogenschijnlijk kerngezond, de man zingt." Ik vermoed dat Uw vogels last hebben van vedermijt, een soort parasiet, die zich voedt met de veren der vogels en instinct matig juist die plaatsen zoekt, waar de vogels ze het moeilijkst kunnen verdrijven. De vogels hebben er niet veel hinder van; pijn of jeuk veroorzaakt deze „luis" niet, (Bij kipkuikens komt dit euvel ook wel voor). Ter bestrijding kan U de vogels laten baden in quassia-water en de kale plekken bestrijken met goede vaseline. De heer W. v. d. K. te Doetinchem schrijftHet is mijn plan een tiental een den te gaan houden. Ze moeten het echter bijna geheel zonder water stellen. Het is mij hoofdzakelijk om de eieren te doen, Welk soort van eenden zou ik moeten heb ben? Ik moet een hok voor hen in de boomgaard maken. Hoe richt ik zo'n hok het best in? Moeten de legnesten op de grond zijn? En kunnen die in het nachthok aangebradht worden? Welk voedsel moet ik ze geven? De Indische loopeend zou ik aanraden Vroeg broeden is noodzakelijk, om ook in de a.s. winter eieren te rapen. Een zwem plaats is geen voorwaarde, doch zij gedijt beter, als zij zich vrij in het weiland kan bewegen en ook wat water tot haar be schikking heeft. Ik zou U dus aanraden een bak in de grond te graven en daar nu en dan vers water in te doen. De eend ver langd niet een betrekkelijk warm hok, zo als de kippen, ze behoeft ook geen zitstok- ken en stelt zich tevreden met een ruw ge timmerte, als beschutting tegen weer en wind. De eend bezit veel meer weerstands vermogen dan een kip. Ook ziekten komen bij haar slechts zelden voor. De Indische lbopeend ontleent haar waarde uitsluitend aan het groot aantal eieren, dat zij legt. Vlees zit er niet veel aan. De eend is min der kieskeurig op haar voeder dan de kip. Het gewone voedsel kan bestaan uit afval van de tafel en uit de keuken. Ook wat gerst, haver en mais. Twee maaltijden per dag zijn voldoende. Mevrouw G. P.-Sch., HoogeveenAls U geconstateerd hebt dat Uw kippen last hebben van darmwormen, zullen ze lang zamerhand vermageren om ten slotte uitge mergeld en uitgeput te sterven. In som mige gevallen treedt verlamming op, in andere blindheid, soms ook jicht. Mengt U door het droogvoer wat kurkdroge tabaks poeder, één gram per kip; 48 uur later eenzelfde hoeveelheid Engels zout, dezelfde dosis en op dezelfde wijze verstrekt. KIPPENVRIEND. voor dag of dag en nacht meerdere hulp aanwezig Grotestraat 196 (zij-ingang) FAMILIE!) RUKWKRK HANDELSDRUKWERK VERENIGINGSDRUKWERK Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Waalwijk Voor de sympathieke deel neming ondervonden bij het noodlottig ongeval en vroeg tijdige dood van onze zoon. broer en neef betuigen wij langs deze weg aan de H.H. Geestelijken, de Eerw. Broeders, dokter Wijten- burg, de buurtbewoners en alle bekenden en vrienden, hartelijk dank. De familie VERHOEVEN- DINGEMANS en kinderen. Kaatsheuvel, 21 -7-'57. van 17 jaar wordt gezellig GEZOCHT met huiselijk verkeer in Breda of omgeving Brieven onder no. 135 aan het bureau van dit blad. Laageinde 2 g De begrafenis heeft inmiddels zaterdag 20 juli plaats gevonden. brengt ter openbare kennis, dat de Gemeente - Ontvanger te Loon op Zand in het Gemeente-lokaal zal zitting houden De Burgemeester van Loon op Zand Goede salariëring, goede sociale voorzieningen Inlichtingen; A. Zervaas, Lange Nieuwstraat 158 Tilburg Telefoon K 4250-24352 TE KOOP AANGEBODEN dubbel wandig, houten zolder en houten vloer. Te bezichtigen: Gasthuisstraat 115 KAATSHEUVEL

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 3