r\e \/Aru 1 BANKSTELLEN üb VULH II S 1 YUNINblNN ;ILHTINv7 KAATSHEUVEL Nederland in vreemde ogen MOOIE BRIL IT'- V i/AkJILIA IMD ll^*UTIKiA Raadsel in Nijmegen H. P. DEKKERS-V. d. VLIET Grotestraat 270 WAALWIJK Telefoon 2291 10 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 26 JULI 1957 10 8 MODERNE EN KLASSIEKE Zie étalage haarden en kachels voor gas, kolen en olie. Men ziet het interessante, daar waar wjj het niet vermoeden Waalwijk m m Ouderavond op de Huishoudschool, Een flinke groep ouders was op 16 juli j.l. in onze school aan wezig om daar te luisteren naar een korte uiteenzetting over de nieuwe opleiding Assistente in de huishouding. Af te leiden uit het aandachtig gehoor van de aanwezigen mo gen wij wel vaststellen dat de be langstelling voor deze zo echt vrouwelijke opleiding groot is. Daarom dan ook dit verslag, zo dat iedereen weet wat deze op leiding geeft. De verschillende vakken, die zullen worden gegeven, werden naar voren gebracht en duidelijk weergegeven, als zijnde niet al leen vakken waar men een be paalde kennis opdoet 0111 verder te kunnen leren, maar ook en dat is veel voornamer als vak ken waardoor het meisje wordt gevormd en klaar gemaakt voor naar eigen toekomst, voor haar plaats in het leven. In het kort volgt hier dan een overzicht van de vakken Godsdienst. Niet 't van huiten leren van een les, maar 't godsdienstig vormen van de meisjes en het godsdienstig opvoeden. Zorg voor de kleding. Niet alleen het maken van kleding is belangrijk, maar ook het kiezen van de juiste stof, het juiste model en niet te vergeten het onder houden van de kleding. Zorg voor de voeding. Koken is voornaam en is natuurlijk een eerste ver eiste. Maar het weten hoe je zuinig moet koken en wel ke voedingsstoffen er nodig zijn voor het lichaam, is nog voornamer. En denk dan eens aan feestdagen, aan zieken, aan bejaarden, aan kinderen van allerlei leeftij den. Ieder meisje zal dat la ter nodig hebben. Nu is er de kans om het te leren, laat deze dus niet voorbij gaan. Zorg voor de woning. Het goed leren bewonen van een huis. Het leren besteden van het inkomen. De zorg voor het huisraad, linnen kast, werkmateriaal, enz. enz. En niet te vergeten de hygiëne, de zorg dus voor de gezondheid. Kinderverzorging en opvoeding. In deze lessen wordt ge tracht de meisjes enig in zicht te1 geven in de verzor ging, het bezig houden en 't opvoeden van kinderen. Beroepsoriëntatie. Een algemeen inzicht in de beroepsmogelijkheden is in deze opleiding zeker op zijn plaats. Maar een algemene voorbereiding, die gericht is op het aankweken van lief de voor het werk, het bij brengen van verantwoorde lijkheidsbesef en sociaal ge voel getuigt weer van de ge richtheid van deze lessen op het meisje. 21) door G. PLANTEMA. FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" Ohlquist nam een vlug be sluit. Hij had tennisschoenen aan omdat hij vroeger in de avond met zijn zwager een paar sets had gespeeld op een nabijgelegen baan. Hij juichte inwendig, want de rubberzolen veroorloofden hem een bijna geluidloze tred. Dit kwam hem van pas, nu hij, aan de overkant van de weg ach ter de nog steeds rennende ge stalte aan ging. De vluchteling had nu het bosgedeelte bereikt, dat villa Estella voorafging. Een ogenblik meende de inspekteur, dat de donkere figuur van plan was naar het huis van Van der Zuyden te gaan, maar hij zag dat hij zich vergiste. Even voordat de vluchteling het hek van villa Estella bereikt, stak hij snel de daar heel duistere weg over, zo dat hij aan dezelfde kant liep als de Deense politieman. Het pad slingerde zich eerst tientallen meters door het bos, daar steeds dieper in voerend. Culturele en maatschappelijke vorming. De bedoeling van deze les sen is de ontwikkeling van het gevoel voor het mooie, voor muziek, voor film, voor lectuur en vooral het leren beoordelen van al de ze dingen. V.AV.O. dat wil zeggen Voortgezet Algemeen Vormend Onder wijs. In deze lessen leren de meisjes aandacht schenken aan actuele gebeurtenissen. VOOR EEN (ook een zonnebril) voor een PRIMA HORLOGE met volle garantie, naar het adres van VERTROUWEN PIET VAN ROOIJ, Gasthuisstraat KAATSHEUVEL Voorts zijn er ook nog enige uren gewijd aan zang en muziek en ook aan lichamelijke opvoe ding en sport, goede houding en beweging. Dit is dus in het kort de in houd van de opleiding. Als ver standige ouders zult u zeggen dit jaar moet ook onze dochter meemaken. Niet alleen om alles wat ze er leert, maar vooral om dat ze hier krijgt wat ze nodig heeft op deze leeftijd. Wacht nu j niet langer meer, bel op, kom 1 persoonlijk even naar de school S of stop een briefje in de brieven- i bus. Onze overtuiging is dat u ze ker blij zult zijn met dit besluit, ook al is dit misschien voor u een opoffering. UITREIKING DIPLOMA'S R.K. HUISHOUDSCHOOL. Op woensdag 24 juli om 4 uur werden door de heer Reynen, als afgevaardigde van hef Be stuur van de R.K. Huishoudschool, j de diploma's aan de leerlingen uit- j gereikt. De ouders van de meisjes waren ook hierbij tegenwoordig, alsmede de Weleerw. Heer Verheyen en de dames docenten. Na een kort woord van welkom door Mej. Gedden, sprak de heer Reynen de ouders, de meisjes en de leerkrachten toe. In het kort bracht spr. naar voren de bedoeling van deze opleiding, n.l. het klaar maken van de meisjes voor 't latere leven. Voor de leerlingen, alsook voor de leraressen, is dit moment van diplo ma-uitreiking toch even iets van ge- 't Is nog geen winter, maar wel is het nu de t(jd, om eens rustig aan de winter te denken. Wij hebben een ENORME KEUZE in Ook voor fabriek en grote zalen Wfl demonstreren doorlopend KAATSHEUVEL Het adres waar reeds Uw voorouders kochten. wicht. Voor de meisjes, omdat dit voor hen betekent het beëindigen van hem schooltijd en voor de lera- i ressen omdat er weer opnieuw een groep van meisjes de school verlaat, waaraan zij hun beste krachten hebben gegeven. Als eerste werden naar voren ge roepen: Antoinette v. d. Velden en Nelleke Smits, die beiden met lof zijn geslaagd, dat wil zeggen met een gemiddelde van 8 punten. Een hartelijk applaus voor deze kranige jongedames was zeer zeker op zijn plaats. Namens de docenten werd j aan d'eze leerlingen een klein ca deautje aangeboden. Voorts werden diploma's uitge reikt aan de volgende leerlingen: i Tiny Brouwers, Sjaan Brekelmans, Ria Brok, Rici Creutz, Joke Din- 1 gemans, Ria Hamers, Tiny de Jong, Anny Koenen, Ria Kemmeren, Leny van Laarhoven, Rici v. Laar hoven, Nelly Vastré. Jopie van de Velden, Truusje Versteeg. Aan drie meisjes werden ge tuigschriften van de practische vakken uitgereikt en wel aan: Sjaan van Gorkum, Wies je Laros, Henny Snoeren. Afgewezen werden 8 candidaten waaronder jammer genoeg meisjes waren die het diploma niet konden halen doordat zij te vaak lessen hadden verzuimd. Hopenlijk is dit een aansporing voor de andere leer lingen en ook voor de ouders om de lessen trouw te volgen. Met een leerling wordt het examen nog voortgezet hopenlijk ook met goed gevolg. Hierna werden de diploma's uit gereikt aan d'e leerlingen van de middagcursus naaien. Ook twee van hen hebben het getuigschrift weten te bemachtigen met lof en wel An ny van der Zanden en Joke van Mensfoort. Verder werden diploma's uitge reikt aan: Toke Molenschot, Ria Spr angers van de derde jaars, An- nemieke van Braght, José van Riel van de tweede jaars en Rici Boelen, Sjaan van Beers, Joke Hendriks, Rina Mutsaers, Joke Rozenbrand, en José Vesters van de eerste jaars. Daarna werd er door enkele le raressen met behulp van eerste jaars leerlingen thee geserveerd. Kap. Verheyen sprak de ouders en leerlingen toe. Spr. spoorde de meisjes aan toch vooral niet op te houden met leren maar toch zeker weer terug te komen op school om zo mogelijk nog een of andere cur sus te volgen. De kap. spoorde de ouders aan vooral de meisjes de kans te geven thuis in praktijk te brengen wat zij op school geleerd hebben, omdat zij juist daardoor nog zoveel meer kunnen leren en zich een grotere vaardigheid kun nen eigen maken, hiervoor moeten de ouders hun de kans geven. Spr. besloot zijn woord met de verzeke ring dat school en docenten gaarne bereid zijn tot alle medewerking. VOLKSCONCERT EUPHONIA. Zondagavond geeft de Harmonie van het Kon. Muziekgezelschap Euphonia op de Markt te Kaats heuvel een groot volksconcert onder leiding van Kapelmeester Gowie. Programma: 1. Death or Glory, march R. B. Hall 2. Tancrède, ouverture Rossinni 3. Ceplale et Procris, suite Gretry 4. Cassacione, Ger. Boedijn 5. Trafalgar, March W. Zehle Pauze 6. Triumfmarsch uit Aïda, Verdi 7. Suite Ballet, F. Popy 8. American Patrol, Meacham arr. Delhaye De eerste abt van „Mariënkroon". Woensdagmorgen heeft 't kloos terkapittel van de abdij „Mariën kroon" te Nieuwkuik onder voor zitterschap van Dom Albericus Steiger, praeses te Val-Dieu (B.) gekozen tot eerste abt van deze enige Cisterciënser-abdij in Ne derland, Dom Johannes van Engelen. Dom Johannes v. Engelen werd geboren te Haarsteeg op 22 aug. 1897. Hij deed zijn intrede in het klooster op 11 okt. 1914 en werd geprofest op 17 okt. 1915. Zijn priesterwijding volgde op 30 sept. 1923. Van 1929 tot 1935 was hij prior van „Mariënkroon" en daarna subprior, lector in de mo raaltheologie en magister van de fraters-studenten. 9. Mars van de 7e Divisie met Clai- rons et Tambours, J. Laro Wilhelmus. Tussen 88 en 9 uur medewerking van de Euphonia Drumband met Tambour „Mon Beppie-mars" met Bazuinen, ,.De Hoop" Fratini met Bazuinen, Franse marsen „Caval- lerie" met Bazuinen, Batterie. GESLAAGD. Voor het toelatingsexamen Gym nasium te Tilburg slaagde Franca Holman van de Theresitschool al hier. CHARITATIEVE SPORT. De kegelsport stelde zich in de afgelopen maanden ten dienste van de Missie. Voor de Eerw. Paters v. d. Wee en Vesters, die hun va- cantietijd in hun geboorteplaats doorbrachten, organiseerde de heer Jan Kemmeren op de banen van het Kegelhuis Euphonia een Missie-ac tie, die door de vijf kegelclubs bij Euphonia thuis spontaan gesteund werd. De totale opbrengst bedroeg ruim 734.De milde schenkers van ere-prijzen hebben het resultaat van deze schitterende recette niet weinig bevorderd. De grote promo tor van d'eze actie, de heer J. Kem meren, ontving als blijk van grote waardering van de Paters Missio narissen, als initiatiefnemer een in lands kunstproduct aangeboden. iZONDAG-DOKTERSDIENST. De praktijk van dokter Wijtenburg te Kaatsheuvel en van dokter De Vries te Loon op Zand wordt zondag waargenomen door dokter Raayma- kers, Hoofdstraat 68, Kaatsheuvel; tel. 04167 - 2050. AGENDA. 78 uur n.m. inmanden wedvlucht Neufvilles, café „De Sportwereld". Zaterdag 8 uur n.m. Apollo-Thea- ter: Bioscoopvoorstelling. Zondag 6 uur n.m. en 8.30 uur maar op de duur toch min of meer evenwijdig aan de weg, die zij even tevoren hadden verla ten. Plotseling hoorde de inspek teur, dat de voetstappen meer van rechts kwamen. Het pad moest daar een scherpe bocht maken of er moest een zijpad zijn. Dit laatste bleek het geval. Ohlquist stond op de samen komst van beide bospaden even roerloos te luisteren. Ja, de voet stappen waren er nog, maar de vluchteling liep minder snel. Hij betreurde dit volstrekt niet, want de achtervolging vergde veel van zijn adem, omdat de donkere gestalte eerst een ver rassende snelheid had ontwik keld. Nu begon de vluchtende blijkbaar buiten adem te raken en een tikje vermoeid te worden. Langzaam, met bijna slepende tred, ging de donkere gestalte, in dit nachtelijke uur nauwelijks te j onderscheiden, vl'ak langs een/ j boom. Even steunde hij er met de hand tegen. Toen zag de in- j spekteur tot zijn verrassing dat de vluchteling ging zitten. Hij moest wel erg moe zijn! Daar zat hij, zo zwaar ademend dat het op j zuchten leek. En hij keek niet j achter zich, terwijl Ohlquist na- I derde, als een schaduw over de verende bodem. Met het hoofd in de handen steunend, zat de vluchteling in eengedoken. Ohlquist stond ach ter hem, zonder dat zijn komst was opgemerkt. Zwijgend keek hij op de donkere gestalte neer. Even aarzelde hij, toen zat hij, voordat de ander had kunnen opschrikken, naast de vluchte ling op de grond. „Wel, made moiselle Ilescu zei hij zachtjes op vragende toon. Er ging een schok door de ge stalte. Ineens, zat hij rechtop, van schrik een geluid uitstotend, dat meer op een snik dan op iets an ders geleek. Zelfs in de duister nis zag de inspekteur, dat twee donkere ogen hem verschrikt aanstaarden. Daarna bleef het stil, enkele sekonden lang. „Een vreemde ontmoeting, midden in de nacht", ging <je in spekteur op fluisterende toon verder. „U bent wel haastig uit het huis van Uw gastheer weg gegaan Het was mej. Ilescu inder daad. Maar Sven, zag, dat zij ge kleed was in een donkere overall terwijl een ceintuur zorgde dat dit wat ongewone kledingstuk niet als een zak om haar gestalte hing. Verder droeg zij over haar zwarte haren een nauw kapje van donkere stof en vooral dit had hem aanvankelijk op de ge dachte gebracht dat hij een man achtervolgde. Reeds dadelijk in het bos had een vage impressie van een hem bekend parfum de inspekteur verrast. Nu hij naast haar zat kon hij dit parfum goed bemerken, hoewel mej. Ilescu 't heel bescheiden had gebruikt. Zijn opmerking lokte geen ant woord uit. Het Roemeense meis je bleef roerloos zitten. Haar eerste schrik was voorbij. Zij staarde hem niet meer aan, maar had 't gezicht afgewend en keek naar de grond „Is er iets, dat niet in orde is?" informeerde hij. Op dat ogenblik hoorden zij beiden, hoe over de weg zware voetstappen gingen. Even later vernamen hun scherp luisterende oren een vlug hijgend geluid. Daar liepen mensen die een hond aan een riem hadden. En meteen begreep Ohlquist dat dit mensen waren, die het meisje achter volgden, want plotseling kraak ten takjes en bladeren, toen de [naderbij komenden de weg ver lieten. De hond volgde het pad, Waarover het meisje gevlucht was, maar de mannen, die het Wij zijn eens op stap gegaan om de vreemdelingen hun oordeel over Nederland te horen uitspreken. On ze vraag luidde: „Waarin ligt het bi- zondere van Nederland?" Wij bezochten de buitenlanders, die hun vakantie in Nederland door brengen. En het is geen wonder dat wij onze aandacht daarbij vooral ge richt hebben op de Amerikanen, die het verst komen en dus met geheel aparte blik in hun ogen onze bodem betreden. Zij verschillen in zoveel opzichten hemelsbreed van ons, dat zij juist de moeite waard zijn om mee te spreken. En hun antwoorden hebben ons bevestigd, dat de inwo ners der oude en nieuwe wereld twee geheel verschillende soorten wezens zijn. De hoofdstad blijkt wel bizondere aantrekkingskracht uit te oefenen en dat is begrijpelijk. Amsterdam is een stad met wereldnaam. De musea, haven, grachten en oude geveltjes brengen zelfs ons Nederlanders tel- kens weer in verrukking en wan- neer de statistieken dan aanwijzen dat 40% der Amerikaanse toeristen in de Amstelstad toeft, wekt dit geen verbazing. Merkwaardig ge noeg is hun mond niet zo vol van geveltjes en grachten als men wel zou denken, want de Amerikaan zoekt naar de grappige zijde van 't leven, vooral als hij vakantie heeft. WAT ZOEKEN ZE? Het aantrekkelijke van ons land ligt in de vele dingen, die „funny" zijn. Laat men de familie van „Un cle Sam" een mooie fabriek zien of onze moderne luchthaven, dan prijst hij ons uit beleefdheid', maar zegt er dan bij, dat Amerika er zo wel hon derden heeft en zo hij zijn mond houdt, dan denkt hij het zéker. Niet overdreven is het verhaal van een argeloos meisje, dat 'n inwoner van New York meenam naar de „Am sterdamse wolkenkrabber" en toen de Amerikaan dat gebouw wel een aardig schuurtje vond, diep veront waardigd was. Een specialist in het rondleiden van overzeese gasten meende dat men ze het best kan meenemen naar de musea, daar voelen ze veel voor. Maar onderweg doet men soms de eigenaardigste ervaringen op. Wan neer j;e alle moeite doet om ze de schoonheid en de fraaie architectuur van bijvoorbeeld het Centraal Sta tion te laten zien, dan komt 't voor dat er gasten zijn di5e met hun rug naar je toe staan en vol stille aan bidding kijken naar iets heel won derlijks voor hen, dat wij heel ge woon vinden, namelijk de brieven bus op de Amsterdamse tram, die na elke rit wordt gelicht. Dat is voor hen iets aparts, omdat ze zoiets in hun land van onbegrensde mogelijk heden niet kennnen. „LOOK HERE!" U In een grote fabrieksstad in ons land, deed een directeur zijn best om in zijn fraaiste school-engels de Amerikaanse gasten het productie proces uit te leggen, toen zijn ge hoor plotseling tot enkelingen werd gereduceerd.omdat de fabriek uit ging. Tientallen Amerikanen waagden hun veelbelovend leven, door drie hoog uit de ramen te han gen en foto's te maken van de dich te drommen fietsende arbeiders, die door de nauwe straat naar huis ver trokken. Zoiets hadden ze nog nooit beleefd Bij een autorit door Neerlands schone dreven, schoten enkele Amerikanen in een lachbui bij het zien van een gezin, dat een fiets tocht maakte. Onze auto moest wel tien minuten langzaam voortkrui pen om de toeristen de gelegenheid te geven een voor ons alledaags ta fereeltje te aanschouwen: pa en ma op de fiets, ieder een kwart van hun nakomelingschap voor en achter op hun tweewielig voertuig met zich voerend. Uiteraard is de belangstelling voor klederdrachten groot en een tocht door Volendam en Marken heelt dikwijls veel van de wond der te leurstelling, dat iedere Nederlander nu eenmaal niet in een wijde broek met klompen loopt. Vooral die klompen zijn een zeer gewild en ge liefd artikel. DE FOTO. Zo vertelde ons een prominente figuur in het vreemdelingenwezen van een Amerikaanse journalist, die ergens in Zuid-Holland een foto maakte van een klompenmaker, werkend aan een grote klomp, ter wijl zijn dochtertje naast hem zit met het tweede exemplaar van ons nationaal schoeisel aan haar voet. Deze foto ging naar Amerika en werd in tientallen kranten gepubli ceerd. De gevolgen waren verras send'. Ontelbare lezers vroegen naar de naam van het meisje, dat nadien karrevrachten cadeaus kreeg met 't verzoek de afzenders toch 'n klomp te willen sturen. De vader plukte de vruchten en vele export-orders wa ren zijn deel. De haringkar in de hoofdstad is een ander toeristisch object en me nige dollarkoning laat heel plechtig, als ware het een grote eer, een door uien gewentelde haring langzaam in zijn keelgat glijd'en, daarbij de tra ditionele houding aannemend. De Nederlandse samenleving waar genomen door een vreemde bril, trekt de aandacht juist op punten waar wij dat niet verwachten. Daar om stellen de buitenlanders ons da gelijks voor verrassingen in positie ve en negatieve zin. Het is moeilijk de toeristenbranche daarop af te stemmen! n.m. Apollo-Theater: Bioscoopvoor stelling. Maandag 8 uur n.m. repetitie Kon. Erk. Harmonie Apollo 8 uur n.m. repetitie Kon. Erkende Harmonie St. Jan. Vrijdag 8 uur n.m. officiële Slui tingsavond Cursus Levensschool, zaal Gildenbond. ZIEKENTRIDUUM. Op 23, 24 en 25 juli is in de kapel van de Eerw. Zusters aan de Grotestraat het jaarlijkse zie- dier vast hielden, namen niet de moeite hun komst geheim te houden. „Help mij Sven Ohlquist schrok er even van. Mej. Ilescu had plotseling zijn arm gegrepen, die zij met beide handen krampachtig vast hield. Hij voelde, dat zij beefde. Zij had waarschijnlijk grote angst voor de mensen, die daar kwa men. „Help mijDe stem smeek te nu. „Zij achtervolgen mij. Zij willen mij doden Inspekteur Sven Ohlquist vraagt Ien vertelt. Inspekteur Sven Ohlquist was nog een jonge man, maar zijn politieloopbaan had hem toch een en ander doen meema ken. Niettemin, wat hij nu deed, had hij nooit gedaan. Om de een of andere reden hij wist zelf niet eens duidelijk wat hem be woog voelde hij zich gedron gen mej. Ilescu voor haar ach tervolgers in veiligheid te bren gen. Toen zij met doodsangst in haar stem had gezegd dat zij ge vaar liep, had Ohlquist haar on middellijk geloofd. Hij handelde zonder de minste aarzeling. kentriduuw gehouden, dat dit maal werd gegeven door rector Heere. Er werd door ca. 60 zie ken, aan deelgenomen, die dank zij het feit, dat weer vele parti culieren hun auto ter beschik king hadden gesteld, telkenmale van hun woning naar de kapel vervoerd konden worden. Gistermiddag werd dit bijzon der geslaagde triduum gesloten met een rondrit door de gemeen te, waardoor ook de zieken eens kennis konden nemen van de snelle uitbreiding welke Waal wijk ondergaat. „Houd me vast", beval hij fluisterend. Zij begreep 't niet goed, maar de inspekteur bukte zich, nadat hij was opgestaan, en tilde haar op. Een slanke, atletische ge stalte was Sven zeker niet, maar wie meende dat hij over weinig lichaamskracht beschikte, ver giste zich. Hij begon voorzichtig over de bosgrond te lopen. Daar bij maakte hij weliswaar wat ge druis, maar dat hinderde niet, want de naderende mannen, er van overtuigd, dat de vluchtelin ge nog vrij ver weg was, of dat zij toch niet kon ontkomen, maakten veel meer rumoer. Ohlquist liep door het bos, evenwijdig aan het pad, waar over zij gekomen waren, maar juist in tegenovergestelde rich ting. Op een gegeven ogenblik waren de mannen met hun hond alleen maar van hem gescheiden door een aantal struiken, terwijl hij met zijn last half achter een boom bleef staan. De mannen trokken voorbij, terwijl het hij gen van de speurhond nu duide lijk hoorbaar was. Toen ging de inspekteur verder, terug naar 't zandpad, waarop de achtervol gers in de andere richting liepen. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 10