WAALWIJK twyLï s Waalwijkseen Lan Courant VRIJDAG 26 JULI 1957. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. 80e JAARGANG No- 57 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprs 10 cent per mm. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES„ECHO" ZONDAGSDIENST ARTSEN. Van zaterdagmiddag 13 uur tot zondagavond 24 uur uitsluitend voor spoedgevallen. Zaterdag 27 en zondag 28 juli. ArtsDr. van Daal. ApotheekNijman. N. H. KERK WAALWIJK. Zondag 28 juli 1957- 10 uur Ds. G. E. Huizing van Waarde (Z.) N. H. KERK BESOIJEN. Zondag 28 juli 1957- Voorm. 10 uur en nam. 2.30 uur Ds. A. Vroegindeweij, Vee- nendaal. In beide diensten extra kol- lekte voor de Kerkvoogdij. N. H. KERK BAARDWIJK. Minister Loeffstraat 65. Zondag 28 juli 1957- 9 u. v.m.: Ds. C. B. Schuurman. GESLAAGD. Geslaagd voor kleuterleidster met diploma O de dames TruuS Hurkmans en Corry van Bladel, beiden alhier. Zij genoten hun opleiding bij de Eerw. Zusters van het gezel schap J.M.J. in Den Bosch. Steunt de collecte Ouden van Dagen a.s. Zaterdag LEERLINGENAVOND ANTOINETTE BLOM. Ter afsluiting van het cursus jaar zal mej. Antoinette Blom met haar koor- en zangleerlingen op zaterdagavond 3 augustus a.s. in Hotel Verwiel een leerlingen- avond verzorgen. Voor de bege leiding is aangezocht mej. Tiny Coesmans uit Waspik, leerlinge aan het Conservatorium te Til burg. In ons volgend nummer hopen wij nader op het program ma van deze avond terug te ko men. K.AB-VERGADERING. Voor maandag 29 juli a.s. heeft de KAB een belangrijke vergade ring belegd, welke zal worden ge houden in de bovenzaal van De Gecroonde Leersse. Op deze vergadering zal wor den behandeld de kwestie Le vensschool voor jonge arbeiders te Waalwijk. Spreker is de heer Princen. SCBOOLZWEMWEDSTRIJDEN Woensdagmorgen werden in het bad „Het Hoefsven" de schoolzwemwedstrijden gehou den, waaraan door in totaal 96 zjyemmers en zwemsters werd deelgenomen. De voornaamste uitslagen luiden 25 m. schoolslag meisjes. 1. Odri Schapendonk (Berna- dette-school), 22.2 sec.; 2. Jeanne Klerks (idem) 23.1 sec.; 3. Annie Koeken (Mariaschool) 23.3 sec. 25 m. vrije slag meisjes. 1. Carlie van de Graaf (o. 1. school) 19.5 sec.; 2. Adri Scha pendonk (Bernadetteschool) 21.9 sec.; 3. Willy Reitsma (o.l. sch.) 22.1 sec. 25 m. schoolslag jongens. 1. Bennie de Bever (St. Petrus- school A) 21.9 sec.; 2. Tony van Delft (idem) 22.7 sec.; 3. Dick Boers (idem) 22.8 sec. 25 m. vrije slag jongens. 1. K. Klerks (Aloysiusschool) 18.5 sec.; 2. B. Jansen (Clemens- school) 193 sec.; 3. G. Schipper St. Jozefschool) 20 sec. 4 x 25 m. estafette. Ie prijs met wisselbeker: Sint Clemensschool 1 min. 30.2 sec.; 2. St. Petrusschool 1 m. 33.1 sec. TONEELVER. RODE KRUIS. De toneelvereniging van het Waalwijkse Rode Kruis heeft voor haar volgende toneelavond in studie genomen het vervolg op het dit seizoen met zoveel succes opgevoerde toneelspel „Suuske Perdaems", getiteld „De terugkeer van Suuske Perdaems" NIEUW KANTOOR EN MAGA ZIJNEN VOOR Fa. v. HELVOIRT-DE NIJS. Bij onderhandse aanbesteding is de bouw van een nieuw kan toor en magazijnen voor de Fa. v. Helvoirt-de Nijs gegund aan de Fa. Wed. C. Aarts alhier. Ar chitect is de heer v. Huiten. Zo als bekend werd een deel der be drijfsgebouwen van de Fa. van Helvoirt-de Nijs onlangs door brand verwoest. KAV BAARDWIJK MAAKTE EXCURSIE. Dinsdag j.l. maakte de KAV afd. Baardwijk een excursie naar het Prinses Julianakamp te Kijk duin. Het is een zeer prettige en leerzame dag geworden, die de Baardwijkse dames een duidelij ke indruk heeft gegeven van het leven en de opleiding van de iMilva-meisjes in dit fraaie op leidingskamp. Op de terugreis werd nog een bezoek gebracht aan Rotterdam, waar diverse be zienswaardigheden werden be zichtigd. H. KINDSHEID BESOIJEN. Traditiegetrouw trekt a.s. zon dag 28 juli de Kindsheidoptocht in Besoijen. Dit jaar zijn er weer enkele nieuwe groepen aan toe gevoegd en het belooft een zeer mooie stoet te worden. De op tocht vertrekt vanaf het school plein des middags om 3 uur en wordt opgeluisterd door de KAJ- Drumband. De route is als volgt: Grotestraat, Kerkstraat, Burg. Moonenlaan, Burg. v. Groten huisstraat, Burg. de van der Schuerenstraat, Burg. Verwfiel- straat, Kasteellaan, van Assen- delftstraat, Floris V-laan, Besoij- ensestraat, Westeinde, Grotestr. We hopen dat het weer zal medewerken om de optocht tot een succes te maken. AANRIJDING. Twee personenauto's botsten dinsdagavond op elkaar op het kruispunt Grotestraat-Putstraat. Een der wagens, bestuurd door A. B. alhier, reed vanuit weste lijke richting met matige snel heid door de Grotestraat en be reikte het kruispunt op 't ogen blik dat de personenauto, be stuurd door A. K. uit Oirsbeek, vanuit de Putstraat rechts de Grotestraat indraaide. Waar schijnlijk is de snelheid van de laatstgenoemde groter geweest dan in de bedoeling van de be stuurder lag, want B. kon een aanrijding niet meer voorkomen. De auto van K. sloeg enkele ma len over de kop, schoof toen nog een tiental meters door en kwam tenslotte terecht op het oostelij ke trottoir van de Groensteeg. Beide auto's werden zwaar be schadigd. Het mag een wonder heten dat het persoonlijke letsel beperkt bleef tot wat lichte ver wondingen der inzittenden. Dr. Langemeijer sr. en dr. Lenglet verleenden eerste hulp. OP HET NIPPERTJE. Toen de 3-jarige L. v. d. B. maandagmiddag plotseling de Burgem. Smeelelaan overstak, liep hij daarbij tegen een juist passerende vrachtauto aan. Ge lukkig kwam de kleine er met wat schaafwonden af, die door dr. Langemeijer sr. werden ver bonden. AGENDA. Vrfjdag 26 en zaterdag 27 juli. Musis Sacrum 8 uur: „Huis van bamboe", 18 jaar. Luxor 8 uur „Joe Macbeth, de koning der gangsters", 18 j. Dezelfde voorstellingen op zondag 28 juli om 6 en 8.30 uur. Maandag 29 juli. Gecroonde Leersse 8.30 uur Vergadering KAB. BURGERLIJKE STAND. Geboorten Adriana P dv S J Ansems- Pruijmboom te Loonopzand Adrianus G zv C W van der Vel- den-Steenbergen Antoine F zv F T Bonte-Kapel Maria J dv C A van der Sanden-van Gel derFrancina P M dv A L W Baijens-Verschure Onna C B dv M H J van Eijl-Vennix Ma ria A C dv P J de Wijs-van Delft te Raamsdonk Johny zv G Both-van der Hoeven te Sprang- Capelle Jacobus P M zv J H Snaphaan-Szdsz te Loonopzand - Wilhelmus M zv J H Smul- ders-Rombouts te Loonopzand. Overlijden Adriana P Ansems 1 dag te Loonopzand. Huwelijksaangiften Gene. Huwelijken L J van Zutphen 23 jaar en A Smits 23 jaar beiden alhier J L Laros 31 jaar te Loonopzand en H J C van der Zanden 35 jaar alhier GA van Vugt 25 jaar en H M Sleenhoff 30 jaar beiden alhier JFM Richters 25 jaar en J M Broeders 26 jaar beiden alhier. Ingekomen Tirtah wed Westerlink van Drunen J H J; van Iersel van Tilburg JL A J Smolders van Apeldoorn C Koldijk van Dru nen E M J van Bladel van Nij megen A H M C Dirks van Maastricht JA van Wanrooij van Loonopzand C W M Vrin- ten van Loonopzand J L Ou- wendijk van Doorn W J van Vugt van Bakel ca. Vertrokken W H Heijstee naar Amersfoort J M A Vissers naar Drunen. Loon&pxmné EEN ANDER GELUID OVER DE WAALWIJKSE KERMIS. Bij het lezen van de diverse beschouwingen over de afgelo pen kermis- en vacantieweek zou men onwillekeurig de indruk krijgen dat deze de opinie van de gehele Waalwijkse gemeente vertolken. Wie het oor evenwel bij de doorsnee Waalwijker te luiste ren legt, komt tot een heel ande re conclusie. Op de eerste plaats heeft de kermis als zodanig (dus 'n week waarin men na een jaar van in gespannen arbeid zonder ont spanning van enige betekenis, dë bloemetjes eens buiten kon zet ten) zich al heel lang overleefd. Het gehele jaar was ingesteld op die ene week, waarvoor ge werkt, gespaard en gepot werd, en dit alleen drukte zijn stempel op die specifieke kermis-sfeer, waarover de oudere generatie nog met weemoed namijmert, maar die voor de nieuwe lichting geen enkele inhoud meer heeft. Men kan dit betreuren, maar de klok terugzetten is onbegon nen werk. We weten toch maar al te goed dat in de laatste jaren, toen de vermakelijkheden nog op de Markt opgebouwd waren, de bei de zondagen nn zaterdag veel :*he mensen naar "•het kermisterrein trokken, bij gunstig weer dik wijls zoveel dat het voor gezin nen met kleinere kinderen meest al een lijdensweg werd inplaats van een gezellig uitstapje. Vanaf maandag tot en met vrijdag kon men meestal door de gehele Stationsstraat een kanon afschieten zondersde kans te lo pen iemand te rakèn* waarbij de sfeer dus al erg ver te zoeken was. De meeste mensen begon nen zich al over te schakelen op 't toerisme, welk verschijnsel elk jaar al meer en meer het ker- miswezen beïnvloedde. De verplaatsing naar 't Vredes- plein heeft hier dus niets mee te maken en biedt alleen maar voordelen, welke direct in 't oog springen (centrale ligging, ge makkelijk te bereiken, geen ver keersproblemen, g^en overlast voor de omwonenden en volop ruimte om zich te bewegen). Misschien dat enkele caféhou ders wat minder bezoek krijgen, maar andere zakenmensen op de Markt en Stationsstraat stellen het misschien wel op prijs van al deze herrie verschoond te blijven. De kermis is voor de gehele Waalwijkse be,volking en dan nog bijzonder voor de jeugd, die hier de kans krijgt ongestoord van de kermisvreugde te genie ten. Vooral voor de grotere ge zinnen is 't Vredesplein 'n pracht oplossing en voor deze categorie zou het daarom zeer jammer zijn als de vroegere janboel op de Markt terugkeerde. Het nieuwe plein komt trou wens meer en meer in het cen trum te liggen en wanneer een circus bijvoorbeeld genoeg be langstelling trekt, evenals een Drumbandconcours en andere festiviteiten, waarom zou de ker mis zich hier niet een plaats veroveren Voor wie naar 't algemeen be lang van Waalwijk kijkt, is de keus niet moeilijk. De inkorting van de kermis is een logische konsekwentie ge weest van de veranderde tijds omstandigheden. Honderden malen is de ver zuchting geslaakt. „Acht dagen kermis is te lang", en men kan alleen van mening verschillen over de vaststelling, in 't begin of op het einde der week. De bedoeling van bovenstaan, de regels is alleen de mening weer te geven van „de man in de straat", die toch van meer door slaggevende betekenis moet ziin dan van een groepje belangheb benden. Laat dus de kermis op 't Vre desplein en niet langer duren dan 4 of 5 dagen. Ook een Waalwijker. Het wordt meer en meer een weinig aanlokkelijke bezigheid op een podi um of sinaasappelkist te klimmen om vandaar een beroep te doen op de vrijgevigheid en offervaardigheid van de medemens. En dat niet omdat deze twee deugden een fabeltje zou den zijn, maar omdat die medemens over het algemeen niet in die positie verkeert dat hij telkens maar weer iets van zijn aardse welvaart kan af staan. Want het is in feite toch zo, dat het beroep op de zo bekende vrijgevigheid zo'n beetje schering en inslag wordt. Vandaag voor de P.C.P. morgen voor de K.W.O. en overmor gen voor de O.V.S.N.R.T.O.; en de ene doelstelling is nog mooier dan de andere, tot aan de verbetering van de maatschappelijke positie van los lopende honden toe. Het meest won derlijke hierbij is, dat er altijd gege ven wordt; er wordt ontzettend veel gegeven, zo veel, dat het niemand mag verbazen dat je op zekere dag geconfronteerd wordt met 't geluid ja, hoor eens hier Het is daarom met enige schroom dat ik thans een stapel oude kranten beklim om te wijzen op de collecte van morgen voor de Ouden van Da gen. Deze collecte wordt gehouden voor de reis welke deze mensen a.s. dinsdag gaan maken; een reis die wij, kloeke burgers van deze stad, elk jaar voor hen verzorgen en waarvoor dus ook dit jaar het nodige geld bij eengebracht moet worden. Het feit dat wij elk jaar deze reis verzorgen zegt al genoeg over de hiervoor ge noemde vrijgevigheid, maar omdat er nog immer enig verschil is tussen 100 en 1000 gulden (om voor de moeilijke rekenaars even precies te zijn: op de kop af 900 gulden), is 'n beroep op uw aller royaliteit mis schien niet misplaatst. Om deze royaliteit aan te wakke ren is het in brede kring gewoonte om in het kader van een dergelijke collecte een uiterst gevoelig en senti menteel stukje over de Ouden van Dagen weg te geven. Men kan dan lezen van oude gerimpelde moeder tjes, die altijd maar in hun kamertje zitten te kijken met alleen maar de herinneringen uit lang vervlogen zonnige dagen en de vergeelde foto's van Willem in hansop en Betsy in haar communie jurkje, en van oude mannetjes die ondanks hun vals ge bit nog elke dag hun schuifelwande- lingetje maken, maar die verder toch niet veel meer hebben dan hun oude trouwe pijpje. Het zijn stukjes van een meelijwekkende zieligheid en het gekke is dat ze het altijd best hebben gedaan, ondanks het feit dat ze zo vals waren als twee gouden tientjes op een collecteschaal. Ouden van Dagen zijn helemaal niet de wat be klagenswaardige stumpertjes, die de schrijvers van tere stukjes er zo graag van maken. Ze zitten niet als zieke vogeltjes de wat schaarse zon van de maatschappelijke liefdadig heid te zoeken en wie hen bekijkt met de instelling van „moet je nou die krasse opa van 93 zien, hij loopt nog alleen de trap op", zit er wel heel ver naast. Inderdaad, ze hebben geen racefiets meer en het voetbal shirt is ook verleden tijd en opoe is niet meer de lachebek van vijftig jaar geleden en televisie is ook maar een wonderlijk iets waarover je gerust je hoofd eens mag schudden. Maar zijn dat redenen om over de Ouden van Dagen te spreken als over mensen die er eigenlijk niet meer bij horen? We kunnen alleen maar dankbaar zijn dat ze er zijn, want waar zouden wij zijn als zij niet vóór ons de han den uit de mouwen gestoken hadden om van Waalwijk een plaats te ma kenwaar het goed leven, wonen en werken is? Laten we in hemelsnaam die meewarige vriendelijkheid laten varen omdat ze zo verschrikkelijk on echt is. Ouden van Dagen zijn geen mensen die je af en toe eens iets moet toestoppen om ze niet al te ver ach terop te laten raken. Ouden van Da gen zijn mensen die wat ouder zijn dan mensen die jonger zijn, mensen die financieel gelukkig niet meer aan de heidenen zijn overgeleverd zoals vroeger het geval was, mensen die het leven van een stillere kant bele ven, maar die daarom nog deksels graag willen proeven van het vele goede en mooie dat het leven te bie den heeft. Wij helpen daarbij een handje en dat is geen liefdadigheid, maar iets vanzelfsprekends. Maar omdat het geld niemand op de rug groeit, kun nen we dat maar één keer per jaar doen en dat we het dan ook goed wil len doen is een dóódsimpele zaak, want als je iemand eens per jaar iets geeft stop je hem geen kwartje in zijn hand. Dat zit dus wel goed. Tientallen autobezitters hebben hun wagen en tijd beschikbaar gesteld om de Ouden van Dagen dinsdag een unieke rond rit te laten maken. De overige Waal- wijkers zorgen voor de rest. Hand aan de achterzak dus, vader, als morgen de geluidwagens in aan tocht zijn1 En nou niet praten van „ja maar het is pas kermis geweest" want het was maar een korte. En moeder, steekt gij de zachte hand eens in de huishoudknip om daaruit te peuren wat er redelijkerwijs uit gepeurd mag worden! En vertel die linkerhand nou niet wat de rechter heeft gedaan! HANNIBAL. DE ECHOËN HEI ZEIDEN VOOR DE R.K. E.H.B.O. ST. RAFAEL. Voor het dinsdag gehouden examen voor EHBO slaagden de heren: L. Hamers, P. van Gompel en A. Verdaasdonk. Van de dames slaagden: B. v. d. Abeelen, J. Too- rians, C. v. Roosmalen, C. Freyer, T. v. Loon, C. Vermeulen, A. de Kort, A. v. Gor- cum en M. Broeders. Afgewezen werden twee dames. Als examinator trad op Dr. Donders uit Oisterwijk, met assistentie van Dr. de Vries alhier. Nadat de uitslag bekend was gemaakt sprak Dr. Donders de geslaagden toe. Hij zei dat met veel animo deze cursus was ge volgd en dat weinigen de lessen hebben ge mist. Dr. de Vries zei dat het niet de bedoe ling was dat men 't speldje droeg, doch dat men op de ware plaats, bij een ongeval, steeds op zijn hoede moet zijn, dus dat de lessen dan in praktijk zullen worden ge bracht. De voorzitter dhr. J. Toorians, spoorde allen nog eens ernstig aan de oefeningen te volgen. Zeker de twee geslaagden, die dit tot taak hebben gekregen. In september a.s. zullen de lessen en oefeningen opnieuw worden hervat. Dan zullen voor de oude leden die hun diploma moeten verlengen, verplichte lessen worden gegeven. Nadere mededeling volgt. Voorts deed hij medede ling van de a.s. pleister-, sus 4- en door lichtingsactie en vertrouwde er op dat allen zullen medewerken. De geslaagden proficiat! HET GILDE ST. AMBROSIUS BE ZOCHT HET SCHüTZENFEST IN ZüLPICH. Zoals is aangekondigd heeft het gilde St. Ambrosius een bezoek gebracht aan het St. Sebastianusgilde te Zülpich (D.). Za terdagmiddag vertrok het gezelschap van 42 personen per „Musa Express" om half vier. De eerste halte was Roermond, waar eerst iets werd gebruikt, om daarna de reis niet meer te behoeven onderbreken om tijd te winnen. Aan de grens had men geen moeilijkheden; met een half uur vertraging wegens wegomlegging in Düren, bereikte toen om kwart over acht de rand van de Eifel, en in de verte doemden reeds de twee forse burchttorens van het oude romeinse Tolbiacum op. Op de markt aangekomen werd het ge zelschap ontvangen door de stadsdirektor, Herr Mortier, die de gasten naar de Schützenhalle begeleidde. Bij de aankomst in de hal, zette de muziek direct de aan komst-toast in ter ere van de Hollandischen Schützenbriider. De begroeting was direct al zeer harte lijk, want velen herkenden hun oude gas ten, die in 1954 in Loonopzand het gilde- feest meemaakten en die zij hier toen on derkomen verschaften. Snel werd het in kwartieren bij de leden geregeld, om zich na gewassen en gegeten te hebben, weer met hun schuttersvrienden in de feesthal te verenigen. 's Avonds om 7 uur hadden de Zülpichers hun nieuwe koning geschoten, n.l. Hermann Muller, die later op de avond feestelijk door de gehele stad werd ingehuldigd. Te il uur startte de Festzug met de nieuwe koning en koningin in open rijtuig. Meteen bij het eerste huis dat gepasseerd werd, knalden de eerste vuurwerkschoten. Zo ging het de gehele stad door, totdat alles zich weer op de Markt, voor het raadhuis, verzamelde, voor het slot-vuurwerk ter ere van Majestat König Hermann Müller. De stad was een kleurenzee van Ben gaals vuur, spattende, draaiende en fluiten de vuurwerkstukken. De Schütze werd be geleid door de brandweerlieden, allen met brandende fakkels. De Muziekkapel zorgde voor speciale marsmuziek, presentationen, parades en taptoe. 1 Op de Markt dansten de leden van het Duitse gilde de oude bekende Hutschentanz, waaronder de vendeliers van St. Sebastian en St. Ambrosius beiden een vendeldemon stratie gaven. Dat de gasten deze avond laat, of 's morgens vroeg, het bed zagen, laat zich begrijpen, want het Bruderschaft j Trinken und Zum Wohl klinken, was niet van de lucht. 's Zondags traden allen aan om deel te nemen aan de Hoogmis met vaandelwij ding. De Deken van Zülpich (die Brabant zeer goed kent), droeg de H. Mis op, ge assisteerd door een Belgisch pater, die de Hollandse gasten toesprak in zijn preek in eigen taal. Het Priesterkoor was omzoomd door vaandels, hellebaarden, tambours en functionarissen der beide gilden. Onder de Consecratie zwaaide een Hollandse vende lier, zoals het hier gebruikelijk is, de Ko- ningsgroet. Na de Hoogmis verzamelden zich de Schützenbrüder voor het Frühschoppen in de hal, alwaar het gebruikelijke ochtend biertje werd gedronken en concert werd m\n gegeven. Dit was de officiële ontvangst der gasten door de Burgemeester, Herr Peiffer. Verschillende redevoeringen werden ge- houden, waarin de verhouding tot de beide Federaties en hun Schuttersgilden weTd ge schilderd. De heer J. v. d. Hoven, Over- deken, bood namens St. Ambrosius aan de Burgemeester een zilveren herdenkings- schild aan, en zei dat het hem een groot genoegen was dit Duitse Schützenfest mee te maken. Vervolgens werd aan de beide koningen der gilden een vendelhulde ge bracht door de twee Loonse vendeliers, ge volgd door een driewerf „hoch" voor ons Vorstenhuis. Deze plechtigheid werd beslo ten met de beide volksliederen. In de namiddag werd een grote Festzug gehouden, waaraan ook nog de gilden uit de omgeving deelnamen. Deze optocht gebruikelijke „presentationen", d.w.z. in specties en parkdes. De Gast-koning reed met de Zülpicher koning in de calèche mee. Onder de tonen der marsmuziek, met slaande trommen en zwaaiende vendels, schreed de stoet door het prachtige stadje, opnieuw naar de Schützenhalle, waarna 't schijf- en stangschieten begon. Tegen de avond begon het grootse Kö- nigsball ter ere van de nieuwe koning, doch dit kon wegens het vertrek niet meer wor den bijgewoond. Rond 8 uur vertrok de autobus naar Nederland. Allen hadden een hartelijk af scheid genomen van hun kwartierleute. Het scheen niet gemakkelijk tot een ver trek te komen, hetgeen het gevolg was van de zeer goede Freundschaft die daar be klonken werd. De Burgemeester, Herr Peif fer, en de stadsdirektor, Herr Mortier, de den de gasten uitgeleide. Met „ein baldiges Aufwiedersehen", reed men onder de Bach- turm door, de stad uit, via Horn, om daar nog geruime tijd over het prachtige en gastvrije onthaal te discussiërenl Alleszins is dit een zeer vriendschappelijk bezoek geweest, dat niet licht vergeten zal worden. Zülpich heeft St. Ambrosius een waardige ontvangst bereid, waar Loonop zand dankbaar voor is, en het St. Ambro- siusgilde heeft hiermee weer de culturele i banden der gilden, der Gildebroeders, der j Federaties en die de vrije landen van het vrije Europa aangehaald. Het gilde-devies voor hen „Um Glaube, Sitte Heimat" en voor ons, „voor God, Koningin en Vader land, voor auter en Herd" is gelijk. Moge deze reis er toe bijgedragen heb ben, de gildegedachte met trots te bewa ren en waar nodig ze te beschermen en ze te verdedigen, dan is het kontakt dat in 1954 is gelegd niet vruchteloos geweest. OUDERAVOND. In een enigszins feestelijke bijeenkomst vierden de leerlingen der hoogste klassen van de R.K. Meisjesscholen (7e en 8e klas sen) hun afscheid van school en onderwij zend personeel. Te 7.15 uur waren de leerlingen met hun ouders in een der schoollokalen ver zameld en sprak pastoor Mommers de ver gaderden toe. Spreker riep bij de ouderen in herinnering het onderwijs van vroeger en vergeleek dit met dat van heden. We zouden haast geneigd zijn te zeggen meent spreker „We zijn 50 jaar te vroeg gebo ren". Op schier ieder gebied wordt de leerlingen kennnis bijgebracht, ook op huis houdelijk en cultureel gebied. Dat er tussen het onderwijzend en de leerlingen een uitmuntende geest heerst was voor iedereen te merken. Dat de leerlingen ook alle plankenvrees vreemd is, bewezen de verschillende aar dige voordrachten, die de aanwezige deden schateren. Ook de samenzang was heel aar dig. Een gulle tractatie, (thee met gebak) al met al een product der kookschool, viel letterlijk en figuurlijk in de smaak. Pastoor Mommers reikte op het einde der bijeenkomst aan de leerlingen der 8e klas de diploma's uit, waarbij Z.E. voor ieder der leerlingen een zeer geestige, vaak rake opmerking had. 't Was een zeer geslaagde en mooie avond. BIERTAPWEDSTRIJD IN TILBURG. Dinsdagmiddag had in café Fouchier te Tiburg een biertapwedstrijd plaats, geor ganiseerd door de gezamenlijke bierbrou werijen van Nederland. Van de eenmanszaken waren er 33 can didates Onze plaatsgenoot dhr. A. Snoeren wist de tweede plaats te bereiken.

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 13