a s a Uit de Langstraat AS Nieuwe machinefabriek Fa. Verhulst officieel geopend en overgedragen Raadsel in Nijmegen 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 26 JULI 1957 ïFT j 2 speariaanse personen is ook ver te zoeken. Niemand is minder geschikt voor de rol van Joe Macbeth dan Paul Douglas met zijn goedmoedige gezicht. Desal niettemin blijft er veel over wat de moeite waard is een respec tabel aantal moorden, maar dat is dan ook wel het enige wat de Amerikanen uit de drama's van Shakespeare begrepen hebben. Als gangsterfilm kan men deze film echter wel een behoorlijk cijfer toekennen en wie er met die intentie naar gaat kijken, krijgt ongetwijfeld waar voor z'n geld, want als zodanig bezit de film de nodige spanning en vaart. Het verhaal confontreert ons met de bedrijvers van onmense lijke daden, om ons tenslotte van de zekerheid te overtuigen wie het geweld hanteert, zal door het geweld omkomen. In dit licht bezien, bezit deze film ongetwij feld fascinerende kwaliteiten. Het camerawerk is uitstekend. „BAZOOKA'S EN WHISKEY". Tóen McKenzie naar de slag velden van Korea vertrok, kreeg hij van zijn verloofde een fles whiskey mee om deze alleen dan aan te breken in grote nood of bij een bijzondere overwinning. Een aantal jaren zijn intussen verlopen en McKenzie heeft al heel wat hachelijke avonturen meegemaakt en diverse overwin- ningen gevierd, maar die fles j whiskey heeft hij bewaard voor een nog grotere nood of een nog grotere overwinning. De oorlog in Korea loopt ten einde, de troepen der V. N. ach tervolgen de verslagen Noord- Koreanen. Plotseling vallen ech ter grote horden Chinese com munisten het land binnen om hun verslagen trawanten te hel pen. McKenzie moet terug met zijn manschappen. Aanvankelijk gaat het nog, maar van lieverlee wordt de aanvoer minder, om tenslotte helemaal op te houden, I want de schaarse helikopter, die McKenzie en z'n mannen bereikt kan men nauwelijks aanvoer meer noemen. McKenzie houdt vol, elke dag meer doden en ge wonden. Tenslotte nog zeven mijl tot aan de reddende kust. McKeii- zie belooft elk der manschappen een slok uit zijn fles als ze de kust halen Een hard verhaal uit een har de tijd. j Maandag en woensdag. Toegang 14 jaar. FRAAI GESCHENK VAN PERSONEEL Niet in de eerste plaats 't feit dat Waalwijk met de officiële opening van de nieuwe machine fabriek van de fa. Wed. J. Ver hulst aan de Elzenweg een bij zonder imposant bedrijfspand rijker is geworden, is belangrijk, doch vooral de omstandigheid dat onze stad door de snelle uit groei van dit bedrijf een welko me en we mogen wel zeggen noodzakelijke variatie heeft ver kregen in het nogal kleurloze in dustrie-patroon. Het feestelijk gebeuren van maandagmorgen j.l. reikte dus wel veel verder dan de vreugde, die een snel groeiende plaats mag gevoelen over een bedrijfsruimtelijke aan winst. Deze vooral voor de fa. Ver hulst zo gedenkwaardige dag be gon met een H. Mis in de Sint Antoniuskerk, welke werd opge dragen door de ZeerEerw. Heer Pastoor Lam, die eveneens de predikatie hield. Om 11 uur had de inzegening plaats, gevolgd door de officiële opening door burgemeester J. Teijssen. Pas toor D. Lam, die de inzegening verrichtte, hield vooraf een kor te toespraak, waarin hij de wens uitsprak dat Gods rijke zegen op dit bedrijf zou mogen rusten, een zegen die 't bedrijf ongetwijfeld deelachtig zal worden wanneer de directie de hiertoe noodzake lijke voorwaarde vervult het grondvesten van het bedrijf op de basis der christelijke begin selen. Na de inzegening heette de heer A. Verhulst namens de di rectie de aanwezigen hartelijk welkom, waarbij hij uiting gaf aan zijn grote waardering voor de grote medewerking welke bur gemeester Teijssen en 't gehele gemeentebestuur hebben ver leend voor de totstandkoming van de nieuwe fabriek. Vervol gens schetste spr. in het kort de geschiedenis van het bedrijf, om tenslotte te komen aan het jaar 1955, waarin voor de eerste maal contact werd opgenomen met 't gemeentebestuur in verband met de mogelijkheden van de bouw van een nieuwe fabriek. Spr. bracht dank aan hen die door hun toewijding, ijver en daadkracht het bedrijf hebben groot gemaakt en besloot met te zeggen dat de directie ook in de toekomst zal trachten het be drijf op het eerste plan te hou den. De moeilijke omstandighe den, welke ook in de metaalver werkende sector zijn ontstaan door de totstandkoming van de Euromarkt, kunnen alleen maar een stimulans zijn om met nog grotere energie aan te pakken. Hierna werd de officiële ope ning verricht door burgemeester Teijssen, die nog eens da beteke nende ontwikkeling van het be drijf onderstreepte. Vooral in de na-oorlogse jaren is deze ontwik keling duidelijk geaccentueerd door een aantal belangrijke uit breidingen van het bedrijf. Met de mogelijkheid van een nog gro tere uitbreiding heeft het ge meentebestuur zich gaarne bezig gehouden, aldus spr., omdat het hier een bedrijf gold dat door ziin soliditeit, solvabiliteit en vakmanschap vele mogelijkhe den tot een verdere uitgroei bood en omdat dit bedrijf de nodige variatie zou brengen in 't nogal kleurloze industrie-patroon der gemeente. Daarom dan ook heeft de gemeente gaarne haar mede werking verleend voor de tot standkoming van deze nieuwe fabriek om deze in huurkoop af te staan aan de fa. Wed. Ver hulst. Spr. gaf verder uiting aan zijn voldoening over het feit dat de fabriek nog tijdig is tot stand kunnen komen, daarbij doelende op de beperking der investerin gen, en sprak zijn waardering uit voor het juiste inzicht van de di rectie der firma. Dank zij goed overleg en samenwerking, aldus spr., is er een bedrijfspand tot stand gekomen dat een zeer be langrijke plaats inneemt onder de fabrieken die Waalwijk rijk is. Spr. prees de voortreffelijke architectonische vormgeving en de bekwame uitvoering van het nieuwe fabriekspand. Met de woorden„Ik hoop dat de vreug de van deze dag zal blijven be staan en zal stimuleren tot grote daadkracht en werkzaamheid, kortom tot groei en bloei van de firma Verhulst", opende burge meester Teijssen dit fraaie nieu we bedrijfspand en droeg hij hot tevens over aan de fa. Wed. J. Verhulst. In een dankwoord gaf de heer A. Verhulst uiting aan zijn er kentelijkheid jegens burgemees ter Teijssen, wethouders, raads leden, de directeur van gemeen tewerken, de heer Kobben, de ar- FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door G. PLANTEMA. 20). „Daar vraagt u me wat Het was al over twaalven en de auto stond niet onder een straatlan taarn. Ik zag, dat er een heer in zat. Ik kan me verder niet veel herinneren. Ja, ik geloof dat die man niet groot was en voor zo ver ik weet, had hij een kaal hoofd een droeg geen hoed. Maar verder kan ik u niets vertellen." „U zag, dat de auto stopte en de inzittende het portier open deed. U hoorde hem iets zeggen. Natuurlijk kon u dat niet ver staan „Ik stond te ver weg", ant woordde de orkestleider. „Boven dien sprak de man niet hard. Net luid genoeg dat de andere heer hem hoorde." „Juist. Zag u, dat de verdwe nen heer stil hield en naar de auto keek, meneer Mulders „Dat heb ik nog gezien", stem de de musicus toe. „Uit een gebaar valt soms veel op te maken", ging Broekman voort. „Kreeg u soms de indruk, dat die twee elkaar kenden of hebt u misschien een andere ge dachte gehad bij het zien van die ontmoeting „Neeaarzelde Louis Mul ders. „Wat moet ik daar nu van zeggen? De verdwenen heer hield stil en hij keek naar de auto. Het ging net zoals je vaak ziet wan neer een autorijder een voetgan ger de weg vraagt of iets derge lijks." „Dank u. Naderhand hebt u de verdwenen heer niet meer ge zien „Nooit meer. Als hij sindsdien in het koncertgebouw was ge weest, had ik hem zeker her kend." „Van de auto weet u zeker ook niets naders te zeggen „Och nee, wat valt er te zeg gen van een doodgewone auto, zoals ze bij tientallen langs de weg rijden Er was niets bijzon ders aan." „We zijn dus in zoverre wijzer geworden, dat we nu weten, dat de spoorloos verdwenen heer vlak bij het pension waar hij woonde, in een auto is gestapt", konkludeerde Broekman. „Me neer Mulders, we hopen dat uw chitect, de heer v. Huiten, pas toor Lam en verder aan allen die hun medewerking hebben ver leend aan de totstandkoming van dit nieuwe bedrijfspand. Deze officiële opening werd bijgewoond door de firmanten en familieleden, pastoor D. Lam, 't voltallig college van B. en W., de directeuren van gemeentewerken en gemeentebedrijven, de heren Kobben en v. Vliet, architect van Huiten, aannemer P. Kramer en de personeelskern van het be drijf. FRAAI GESCHENK. Te ca. half een had in de hal van de fabriek de aanbieding plaats van een geschenk van het personeel aan de directie. Dit be stond uit een fraaie plaquette, aangebracht in de rechterhal- wand en vervaardigd door drs. Werner, leraar aan de Academie voor Beeldende Kunsten te Bre da. De aanbieding geschiedde door het oudste personeelslid, de heer J. de Geus, die het volgend jaar zijn 40-jarig jubileum bij de fa. Verhulst zal vieren. De heer de_ Geus noemde de nieuwe fa briek het resultaat van vakman schap en ondernemingsgeest. „Er is een fabriek tot stand gekomen waarin het een lust is om te wer ken". Verder bracht spr. in zijn gelukwens de directie dank voor de uitstekende verstandhouding welke zij tussen de leiding en het personeel heeft weten te schep pen. In zijn dankwoord betuigde de heer A. Verhulst het personeel zijn dank voor de grote medewer king bij de inbedrijfstelling van het nieuwe fabriekscomplex. Aansluitend hierbij had een receptie plaats, waarvan door ve- 9 BIM EN BAM OP EEN DROOGJE. Bim en Bam, de beide beertjes, Zie je hier op picnic gaan, En ze komen na een uurtje Op een heel mooi plekje aan. Lekk're broodjes, limonade, Alles zit er in de mand, Maar o wee, een kurketrekker Die is hier niet bij de hand ,,'t Is wat moois", zegt Bim verdrietig, „Wat heb je d'r zó nou an Frisse limonade in een Fles, die niet eens open kan Jimmy Kakatoe heeft zich eerst Met 't schouwspel zeer vermaakt, Dan speelt hij voor kurketrekker, Zo en kijk es hoe het smaakt len werd gebruik gemaakt om de directie geluk te wensen en het fraaie bedrijf te bezichtigen. Morgen zal de officiële ope ning van de fabriek onder 't per soneel worden gevierd. In <Je morgenuren zullen de echtgeno ten/verloofden van de perso neelsleden de gelegenheid krij gen de fabriek te bezichtigen en om 6 uur een gezellige feestavond in „De Lindeboom". Sprang - Capelle AGENDA EN PRE-ADVIEZEN voor de openbare vergadering van de raad dezer gemeente op vrijdag 26 juli 1957 des n.m. 7.30 uur ten gemeentehuize. Agenda 1. Onening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Toekenning looncompensa- tie i.v.m. huurverhoging per 1 aug. 1957 aan het gemeenteper- soneel. 5. Vaststelling studie-toelage regeling. 6. Benoeming maatschappelijk werkster. 7. Wijziging rekening-courant overeenkomst met de gemeente lijke instelling voor maatschap- peliike zorg. 8. Wijziging Algemene Politie verordening. 9. Verhuur weiland aan de vereniging tot stichting en in standhouding van scholen met de Bijbel voor de gemeenten Ca- pelle en Vrijh.-Capelle, gevestigd te Capelle, t.b.v. het onderwijs in lichamelijke oefening. 10. Toekenning schadevergoe ding aan een gebruiker van ge meente-eigendommen 11. Aankoop grond a. d. Wil lem van Gentsvaart. 12. Aankoop grond a. d. Hei straat. 13. Ruil v. gronden te Sprang. 14. Verkoop en verhuur van grond aan de stichting Troephuis Jan de Rooij te Sprang-Capelle. 15. Wijziging algemeen besluit tot het aangaan van kasgeldle ningen in 1957 en vaststelling maximum der in rekening-cou rant op te nemen gelden. 16. Wijziging gemeentebegro ting 1957. 17. Mededelingen. 18. Rondvraag. 19. Sluiting. Voorstel tot verhuur van wei land aan de Vereniging tot stich ting en instandhouding van scho len met de Bijbel voor Capelle en Vrijhoeve-Capelle, gevestigd te Sprang-Capelle t.b v. het onder wijs in lichamelijke opvoeding. H^et bestuur van de bijzondere lagdpe school in de Heistraat al- hiei^heeft verzocht zowel de tuin, behorende bij 't voormalig post kantoor in de Heistraat (thans kraamcentrum), gelegen achter 't schoolgebouw in de Heistraat, als "het thans bij de heer J. de Man alhier in pacht zijnde ge deelte van het perceel gelegen achler het schoolgebouw, voor het geven van onderwijs in licha melijke opvoeding in 'gebruik te mogen nemen. Waar bedoelde tuin momen teel ongebruikt ligt en de heer de Man bereid gevonden is om de lopende pachtovereenkomst voor het aan die tuin grenzende per ceel per 1 september a.s. te be ëindigen, bestaat er naar de me ning van B. en W. geen bezwaar het verzoek van genoemd school bestuur in te willigen. B, en W. stellen voor beide terreintjes, gezamenlijk groot 0.15.45 ha., m.i.v. 1 september '57 te verhuren voor de huurprijs van 10.per jaar. Vjoorstel inzake toekenning van een schadevergoeding aan A. Op- horst alhier. Het gedeelte van het industrie terrein, waarop de fa. Vrinten en Zn. te Kaatsheuvel een fabriek bouvvt, is de laatste jaren in pacht geweest bij de heer A. Op- horst, v. d. Duinstr. 120 alhier. mededeling ons verder kan hel pen." De orkestleider verdween, een buiging naar alle kanten ma kend en een nieuwe golf parfum verspreidend. De anderen keken elkaar aan. „Wat moeten we daarvan den ken vroeg de Nijmeegse in- spekteur aan niemand in het bij zonder. „Een niet grote, kaalhoofdige man", merkte Ohlquist op. „Zo lopen er duizenden rond." „André heeft me heel wat van zijn kennissen beschreven", zei Madeleine Uittenterpe, „maar zo iemand was er nooit bij." „Dat zegt niet dat hij niet zo iemand kent", vond de Nijmeeg se inspekteur. „Waarheen is hij met die auto gegaan „Jij bent hier gekomen in ver band met een onderzoek", merk te mr. Ernst Verhagen die avond op, toen hij met zijn zwager in de tuin zat. „En je vroeg me naar buitenlandse mensen. Ondertus sen zijn we verzeild geraakt in een moordgeval. Daarbij is één vreemdeling betrokken en we zijn met diverse vreemdelingen in aanraking gekomen." „Maar of mijn zaak wat met deze moorden te maken heeft, is een grote vraag", antwoordde Sven Ohlquist. „Voor het ogen blik is deze geschiedenis van de moorden op Van der Zuyden eii dr. Maroniu nog een raadseïï Ook de verdwijning van André Boorneman is geheimzinnig." „We weten nu dat hij per auto is weg gereden. Veronderstel je, dat Boorneman iets met de moor den te maken heeft Ohlquist wist het niet. Hij maakte een vragend gebaar met beide handen. „Laten we over iets anders praten", zei Else Verhagen ver manend. Het helpt je toch geen zier of je er over piekert." Maar toen Sven tegen half twaalf, toen zijn zuster en zijn zwager in huis waren gegaan, nog even in de tuin stond te kij ken, genietend van de koelte na een hete dag, staarde hij onwil lekeurig naar de plaats, waar in de duisternis villa Estella stond. Er was geen spoor van licht te zien in die richting. Mevrouw Van der Zuyden had besloten de volgende dag, dadelijk na de be grafenis van haar man, op reis te gaan. De Zweedse juwelier Jörgensen zou dan naar zijn land Genoemde Ophorst was in ver band met het aanvangen van ge melde fabrieksbouw verplicht de op het gepachte ingezaaide baver in juni j.l. groen te maaien. Hij heeft daardoor een schade post van pl.m. 100.— en ver zoekt om vergoeding van deze schade. B. en W. achten het billijk dit verzoek in te willigen. Voorstel tot verkoop en ver huur van grond ten, behoeve van de stichting van een troephuis. De onlangs opgerichte „Stich ting Troephuis Jan de Rooij" al hier heeft verzocht het perceel land, groot 12.50 are en gelegen aan de Eikendijk, aan haar te verkopen voor de bouw van een troephuis ten behoeve van de padvindersgroep „Jan de Rooij" alhier, en indien verkoop van 't perceel in zijn geheel niet moge lijk is, het voor de bouw van een troephuis benodigde gedeelte te verkopen en het overige gedeelte te verhuren. Bedoeld perceel is momenteel in pacht bij- de heer W. de Rooij, Oosteind 54 alhier. Genoemde pachter is bereid ten behoeve van de stichting van een troephuis afstand te doen van het recht van pacht en wel zodra hij het op het gepachte staande koren heeft gemaaid. Gelet op de doelstelling van de onderhavige stichting, nl. de vor ming van de jeugd buiten school verband, in het bijzonder door de jeugd aan te sporen tot deelna me aan de padvinderij, lijkt het B. en W. van belang aan haar verzoek tegemoet té komen. B. en W. geven er daarbij de voor keur aan het voor de bouw van het troephuis benodigde gedeelte van het perceel, bijv. 400 m2. te verkopen en het overige gedeelte van dit perceel te verhuren. De verkoop van genoemde 400 m2. grond zouden B. en W. wil len doen geschieden voor de prijs van 0.25 per m2. en onder de voorwaarde dat deze grond aan de gemeente dient te worden te- rugverkocht, indien en zodra zij niet meer wordt gebezigd voor het doel waarvoor hij thans aan gekocht wordt. Het restant ware te verhuren voor 10.- per jaar. Capelle Geslaagd. Bij het te 's-Bosch afgenomen examen slaagden de volgende da mes voor het diploma Moderne sierkunst: Leny Ste nenburg te Capelle. CostumièreRiet Hommel te Capelle. Huishoudelijke diensten: An- ny Paans te Kaatsheuvel. Hun opleiding ontvingen zij van Mevr. v. Rijswjjk-Smits te Kaatsheuvel, lerares-coupeuse van de „Ensaid". DE TOESTAND YAN DE GE WONDEN VAN DE NEUTRON. De chirurg, dr. J. G. Wester, die belast is met de zorg voor de gewonde overlevenden van het 'n week geleden bij Biak veronge lukte KLM-vliegtuig „Neutron", heeft, toen hij te Hollandia was, medegedeeld, dat alle overleven den sinds zaterdagmorgen j.l. buiten direct levensgevaar zijn. „Zoals u zult begrijpen", zei dr. Wester, „zijn er nog enkelen van wie de toestand ernstig ge noemd kan worden, maar over het algemeen genomen, ben ik erg tevreden". Binnen niet al te lange tijd zul len nog enkele gewonden uit het ziekenhuis te Biak kunnen wor den ontslagen. Binnen een week zullen twee het hospitaal mogen verlaten. Mr. J. O. de Rijke is met zijn zoontje Frank en de heer Wagenaar zondag met het Vaartuig „Oranje" uit Biak in Hollandia aangekomen. Verwacht wordt dat alle thans nog in Biak verpleegden zondag 28 juli a.s. met het m.s. „Benga- len" van de Kon. Rott. Lloyd van Biak naar Hollandia zullen wor- den overgebracht. NASSER WEER EENS OVERMOEDIG. President Nasser van Egypte heeft maandag in een rede in het Egyptische parlement verklaard dat Egypte binnenkort zal be ginnen met de bouw van de dam van Assoean. Nasser zei dat de eerste fase zich zal uitstrekken over een periode van 5 jaar en ongeveer 630 miljoen gulden zal kosten, waarvan 290 miljoen in buitenlandse deviezen. Nasser verklaarde voorts dat de Brits-Franse aanval op Egyp te „de geschiedenis zal ingaan als de laatste dwaasheid van het imperialisme". Maar ondanks hun nederlagen hebben de imperialisten de wa pens nog niet neergelegd. Egyp te is evenmin als Syrië en de an dere Arabische landen gevrij waard tegen een nieuwe aanval, aldus Nasser. De Egyptische president illus treerde vervolgens met cijfers de prestaties van de revolutie in de afgelopen 5 jaar. terugkeren, nadat hij de dode de laatste eer had bewezen. Ook het stoffelijk overschot van dr. Ma roniu zou de volgende dag wor den begraven. Zich dit herinnerend, keek Ohlquist in de richting van het huis der familie Nabarescu. Daar was het lijk van de Roemeen heen gebracht en in overleg met de familie had de heer Nabares cu besloten, het gelijktijdig met de andere dode ter aarde te doen bestellen. Naast elkaar zouden de beide slachtoffers van de ge heimzinnige moord op een der Nijmeegse kerkhoven aan de aar de worden toevertrouwd. Het huis van de familie Na barescu was ook donker. De gor dijnen waren dicht getrokken en geen straaltje licht viel naar bui ten. Maar plotseling hoorde Ohl quist uit de richting van dat huis geluiden. Het was, of iemand sluipend dood de tuin ging in de hoop dat zijn verdwijning uit de woning onopgemerkt zou blijven. De onzichtbare was het hek ge naderd, dat Ohlquist uit de tuin van de Verhagen's kon onder scheiden, toen plotseling in villa Eikenheuvel een buitendeur ge opend werd. De inspekteur ont dekte, dat de sluipende persoon, die dit geluid ook had gehoord, haastig over het hek begon te klauteren. Dat viel niet mee, want de afrastering was welis waar niet hoog, maar bovenaan zat prikkeldraad. Het overklim- men gelukte toch en tot zijn ver rassing bemerkte de inspekteur, dat een in donkere kleding ge hulde gedaante in het gras langs de weg rennend, in zijn richting kwam. Toen Ohlquist enkele ogen* blikken later bij het hekje aan de weg was gekomen, zag hij de donkere gedaante op een tiental meters afstand gaan. De weg was niet goed verlicht, want de enige in de nabijheid staande lantaarn was ongeveer voor het hek van Eikenheuvel, maar hij ontdekte toch dat de vluchtende een klei ne gestalte had, die in een zwart of donkerblauw pak was gekleed. Terwijl hij zich dit realiseerde, hoorde hij, dat bij het huis van de Nabarescu's enkele mensen op gedempte toon in een vreemde taal tegen elkaar spraken. Even later knerpte het grint van een der voetpaden, wat er op wees, dat de mensen, die het huis net hadden verlaten, in de tuin lie pen. (Wordt vervolgd) B. Box 6 Êopenhoqen itV3 Copyrighf P. I. -i i it~ X X X X X

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 2