Een praatje over E.H.B.O. 7 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 29 JULI 1957 6 \BRILLENSpecialist van MA AREN ïliet cliiwïdeï maak. wel Ksecuukdek fêaamsdonk ÊBrumees VSijmen fflïeuwkuik de cursus werd meegewerkt. Bij dit nummer kregen de aanwezigen een inzicht van het zeer belangrijke werk, dat men op een Zonnebloem cursus behandelde. Het was een mooie afsluiting van het eerste ge deelte van het prgramma. Vóór de pauze werd het woord gevoerd door de Weled. Heer M. v, Prooijen. Spreker deelde mee dat het niet zijn bedoeling was om thans een overzicht te geven hoe de balans was van het afgelopen cur susjaar, doch veeleer kon vaststel len dat dit eerste jaar zo goed ver lopen was. In den beginne had men wel eens een zwaar hoofd gehad in deze cursus, doch steeds meer be greep men wat voor een nuttig werk 't was geweest om deze Zon nebloemcursus ook in de gemeente Sprang-Capelle te organiseren. Spr. bracht dank aan de dames-leidsters van de cursus voor het vele werk dat zij hieraan hadden gegeven. Ik ben blij, dat ook de werkgevers hier hedenavond aanwezig ziin om dit alles mee te maken. Zonder de hulp van de werkgevers, aldus spr., was het niet mogelijk geweest deze cur sus te doen slagen. Wat men op de cursus kan leren, aldus spr., hebt u kunnen zien bij het zojuist opge voerde spel „Ons Zonnenbloem- werk". Ik spreek daarom de hoop uit, dat allen die hedenavond aan- Sbeii ÖoicA SïtWwig Bleda 1 VUGHTERSTR.25 MARKT32 NW. G/NNEKENSTQ.2S wezig zijn veel propaganda zullen maken voor het werk van de Zon nebloemcursus, zodat men bij de aanvang van de nieuwe cursus we derom een voldoend aantal cursis ten zal hebben. Want alles wat ge leerd wordt, zal door de meisjes straks, wanneer zij eenmaal ge huwd zijn, in de praktijk moeten worden uitgevoerd. Als blijk van waardering bood spr. aan alle cur sisten, namens het bestuur van de Zonnebloemcursus, een zilveren le peltje aan. Na de pauze werd het programma wederom geopend met enige liedjes door de accordeoniste mej. v. Stok- kum, waarna door een viertal da mes werd opgevoerd het aardige stukje „De vier vriendinnen". Ver volgens werd een gedicht voor ge dragen door mej. C. v. d. Schans, waarna tot slot nog enkele dames enige zangnummers uitvoerden met begeleiding wederom van mej. van Stokkum. Aan het einde van het programma werden enkele waar derende woorden gesproken tot me juffrouw Jansen-v. Doorn, die de Zonnebloemcursus als leidster gaat verlaten i.v.m. haar vertrek naar 't buitenland. Tot sluiting van 't pro gramma werd gezongen het Bra bant volkslied. Zowel bestuur als cursisten van de Zonnebloem kun nen met genoegen terugzien op het eerste cursusjaar en op de sluitings avond. Tot slot spreken wij de hoop uit. dat men met september weder om een voldoend aantal cursisten zal krijgen, zodat dit nuttige werk kan worden voortgezet in onze ge meente. Wat gevonden en verloren werd. Bij de Rijkspolitie alhier werd aangifte gedaan van het vinden van de navolgende stukken: bril; een paar zwarte nylons; een paar motor wanten; een paar gevoerde heren handschoenen; fietspompje; zijden sjaal; twee muntstukken van 2.50; een paar motorhandschoenen; een paar regenpijpen; kindertasje met inhoud; donkergrijze pantalon en peignoir; dames-sjaal; benzinedop van een auto; twee muntbiljetten van 1.wit hoedje; bruin-lede ren portemonnaie met inhoud; re genjas; muntbiljet van ƒ2.50. Verloren werden de navolgende goederen; wit babyschoentje; een paar bruin-lederen handschoenen; groene want; glacé handschoen; wit metalen halsketting; grijze lederen handschoen; zwarte regenbroek; portemonnaie met inhoud; zwem broek en een badhanddoek; grijze weekendtas, inhoudende kleding; zwarte zijden handschoen; militaire tas met visgerei. Voorts is bij de Rijkspolitie ko men aanlopen een langharige grijze hond. Inlichting enomtrent al deze voor werpen zijn te bekomen bij de Groepscommandant der Rijkspolitie te Sprang-Capelle, Hoofdstraat 39. Chr. Landbouwhuishoudschool Sprang-Capelle. Van de 2-jarige opleiding ontvin gen de volgende leerlingen het ge tuigschrift ingevolge art. 29 der Nij- verheidsonderwij swet II ACorrie Cové, Nelly v. Dom melen, Corrie v. d. Galiën, Riek de Haan, Ans van de Laar, Corrie Man- demakers, Maaike Nerings, Jopie Nieuwenhuizen, Sjaan Paans, Ali Pruijssers, Hennie Spierings. Jana Treffers, Sjaan Verhagen, Annie v. Vuuren, Nellie v. Vuuren en Jannie Zwart. II B: Jana v. Beek, Lenie Broeks, Tiny Heijblom, Thea van den Hoek, Lineke v. Iersel, Jo Klaassen, Bep Knaap, Adri Kuijpers, Coba Kuijs- ten, Jaantje Leeggangers. Nellie v. Raamsdonk, Lenie Ros, Nellie Ro- senbrand, Tonnie Rijken, Magda Varossieau en Riet Quirijns. Twee leerlingen mogen her-exa men doen, terwijl 3 meisjes zijn af gewezen. Een diploma van de 2-jarige avond- naai-cursus ontvingen: Annie Breed- veld, Diny Metzke, Lina van Dalen, Annie v. Dongen, Marietje de Man, Truus Nederveen, Anneke Rosen- brand Annie v. Baardwijk. Jet Bax, Dina v. Beek, Lina Varossieau, Jaan tje Waarts, Coby Timmermans en Diny Genet. Het diploma van de 3-jarige avond- naai-cursus kon worden uitgereikt aan de navolgende dames: Jannie de Graaf, G. Nieuwkoop, Riek Sprangers, Lina Sterrenburg, Rens Hoefnagel, Johanna Snijders, Cor rie Versteeg en A. M. Kruidbos. Oprichting jeugdkorps. Het bestuur van het Fanfarekorps heeft de vraag onder ogen gezien of het wellicht aanbeveling verdient dat ook haar vereniging zich bezig houdt met het vraagstuk van de jeugdvortning buiten schoolverband, in het bijzonder door de jeugd aan te sporen zich aan te sluiten bij haar muziekvereniging en haar middelen te verschaffen, welke tot de uitoefening van muziek dienst baar kunnen zijn, met name door de oprichting van een jeugdkorps. Dit vraagstuk is besproken met de directeur van de vereniging, t.w. de weled. heer Moors, waarbij men tot dë slotsom kwam dat inderdaad een muziekvereniging kan bijdra gen tot jeugdvorming. De oprichting van een jeugdkorps zal er mee toe bijdragen dat de jeugd van de straat wordt gehaald en dat zij zich thuis nuttig kan be zighouden. Het bestuur van het Fanfarekorps „Kunst na Arbeid" doet thans een ernstig beroep op de ouders om hieraan hun medewerking te ver lenen. Wij kunnen niet anders dan in stemmen met deze plannen van meergenoemd bestuur en spreken dë hoop en verwachting uit dat vele jongeren zich zullen opgeven voor dit jeugdkprps. Het zal een zeer nuttige tijdsbesteding zijn voor de jeugd, indien de plannen slagen. Per circulaire is thans een beroep gedaan op de ouders, om hieraan hun medewerking te verlenen. Het bestuur van „Kunst na Ar beid" zal dan in het begin van sep tember een contact-avond beleggen, waar zowel de ouders als degenen die zich hebben opgegeven, zullen worden uitgenodigd om het plan in zake dit jeugdkorps, nader met el kaar te bespreken. Judo-club. De in het stationskoffiehuis van de heer P. Pruijssers alhier geves tigde Judo-club, hield vrijdagavond j.l. een wedstrijd tot bevordering voor de Oranjeband. Als wedstrijdleider trad op dhr. Horsten uit Tilburg. Dat het examen zwaar was, be wees wel de uitslag, daar n.l. 4 can- didaten voor het examen voor de Oranjeband slaagden, n.l. de heren P. Konings. Henk v. d. Schans, Arie Treffers en Henk Pruijssers. De nieuwe judo-cursus vangt we derom aan op 6 september a.s. Per sonen die lid wensen te worden van de judo-club, kunnen zich thans reeds opgeven bij de heer H. Wei stra, Schrevelstraat alhier. T.B.C.-vlucht „De Luchtvaart". De P.V. „De Luchtvaart" alhier, hield j.l. zondag een wedvlucht vanuit Neufvilles, over een afstand van 143 km., waarvan de opbrengst bestemd was voor de t.b.c.-bestrij ding. De uitslag luidde als volgt: J. v. Doornik 1, 4, 7, 54, 64; A. v. d. Schans 2, 18. 47; H. Dalmaijer 3, 23, 62; G. Vos 5, 16, 45, 68, 70; A. v. Beek 6, 31, 34, 69, 76; A. Groene- veld 8, 73; F. Tactor 9; H. v. Cam- pen 10, 19, 29. 42, 44, 46, 63, 74; P. Nieuwenhuizen 11, 67; St. v. Peer 12, 15, 37, 65; A. de Bie 13, 38, 41; C. Boer 14, 27; A. Versteeg 17, 51; M. v. Peer 20; B. Pols 21, 36, 43, 55; Jac. Rosenbrand 22, 50. 72, 75; E. Haverhals 24; M. de Jong 25; J. v. Raamsdonk 26, 28, 32, 39, 66; C. de Cloe 30, 35, 49, 80; A. v. Beek 31, 34, 69, 76; N .v. Campen 33, 61; H. Ver- duijn 40; A. Stam 48, 56, 59. 79; A. Spierings 52; J. Nieuwenhuizen 53; P. v. Rooij 77; J. v. Helden 78. De uitslag van de gummiringen welke zijn verkocht, luidt als volgt: nr. 558 le prijs, 155 2e, 965 3e, 356 4e, 761 5e, 489 6e, 86 7e, 692 8e, 287 9e, 896 10e, 382 11e, 181 12e. 584 13e, 991 14e, 787 15e, 183 16e, 789 17e 586 18e, 384 19e en 993 20e. De netto-opbrengst van deze vlucht was bij het opmaken van de uitslag nog niet bekend. GESLAAGD. Te 's Bosch slaagden voor coupeuse de dames G. Smits, N. Kamp, L. van Duin en L. Rovers. Alle vier deze dames be haalden een gemiddelde van 7 of meer. Voor 't diploma Mulo slaagden: Jo v. d. Berg, M. van Dongen (met lof)Th. Boom en A. Hommel. Voor vakbekwaamheid Meubelmaker" slaagde te Amsterdam de heer J. v. Drunen. PATER ADELBERTUS OP VACANTIE. Pater Adelbertus O. Cop. (Piet Snij ders, die kort geleden te Rome promo veerde, is voor het doorbrengen van een korte vacantie in zijn geboorteplaats aan gekomen. Hij moet nu wachten op een visum voor Sumatra, waar hij zich bij zijn broer zal voegen, die reeds als directeur van een seminarie op Sumatra werkzaam is. OPENING PARK EN KIOSK. In tegenwoordigheid van burgemeester Prinsen en het gehele gemeentebestuur en veel toeschouwers van R'donk en R'veer, werd woensdagavond om half 8 het nieu we park en de kiosk geopend. De burgemeester zei in zijn openings rede „Ik beschouw het als een voorrecht en een eer om u allen welkom te heten op dit feest vooh R'donk. Zowel het kerkbe stuur als het gemeentebestuur stonden er in deze tijden moeilijk voor. Na overleg met het kerkbestuur werd de grond door de kerk in erfpacht afgestaan aan de gemeen te voor de tijd van 25 jaar. Daarna kan verlenging toegepast worden. Alles bijeen is het een voortreffelijk werk geworden. De Burgemeester bracht vervolgens dank aan Mr. Heere, lid van G.S., hier aanwe zig, voor de medewerking en steun welke de gemeente mocht ondervinden, vnl. door de credietverlening ad f 30.000. Verder dankte hij de heer van Rooijen, directeur der beplantingsdienst uit Breda, die het park in tekening bracht. Verder de direc teur van gemeentewerken de heer van Hofstad. Deze was de grote stuwkracht voor de uitvoering. Ook de gemeentewerklieden werden dank gebracht. Ten slotte werd aan hoofden en personeel der scholen het park in voortdurende zorg aanbevoen. De „Parkwachtertjes" werden bedankt voor hun zorgen in het beginstadium van de aanleg. Welkom werden geheten de har monie St. Bavo en de Kon. Harmonie De Eendracht. Vervolgens sprak de Z.E. heer Pastoor van Herpt zijn dank uit over de manier waarop dit mooie park tot stand kwam. Het ging, aldus de Pastoor, boven de kracht van het kerkbestuur. Hij wees verder op de royale manier, waarop de gemeente is tewerk gegaan. Verder richtte hij nog een bijzonder dankwoord tot de aannemersfirma's van R'donk, die zich met het verplaatsen van 't H. Hartmonument belast hadden. Dank en hulde ervoor. Zij hebben dat gedaan uit godsdienst- en burgerzin. Vervolgens dank te hij M. van Hofstad voor het ontwerpen van de tekening van het H. Hartmonument, waaraan geen veranderingen meer nodig bleken. Tot slot zei hij: Ik hoop dat het park zijn sierende functie zal bijven ver vullen en dat de gemeente zijn zorg zal blijven geven. Daarna nam de heer Langerwerf, voor zitter van onze harmonie het woord. Hij betuigde zijn dank, namens de hele har monie, voor de kiosk, gelegen in zo'n aan trekkelijke omgeving en zo mooi. De har monie zal haar dank hiervoor betuigen door een veelvuldig gebruik te maken van de kiosk, aldus de voorzitter. Verder stelde hij het zeer op prijs dat ook R'veer aan wezig was. Daar zij nu beiden een kiosk bezitten is een samenwerking door middel van uitwisselingsconcerten mogelijk. Tot slot sprak hij zijn dank uit voor de rijke lijke subsidie die de harmonie mocht ge nieten. Hierna werd er door de harmonie St. Bavo een „Lang zal hij leven" gespeeld voor de burgemeester. Tot slot van het officiële gedeelte sprak de voorzitter van de R'donkse Winkeliers vereniging, de heer Rodenburg. Hij sprak zijn dank uit namens de Winkeliersver. voor het schitterende werk door de Park wachtertjes verricht. Als dank bood hij de vier kinderen (2 meisjes en 2 jongens) een badmintonspel aan. Hierna werd de kiosk in gebruik geno men door de harmonie St. Bavo, die en kele nummers, waaronder „Onze Mars" en „Welthuis" ten gehore bracht. Daarna speelde de Kon. Harmonie van R'veer en kele marsen, die zeer in de smaak vielen. Daarna volgde de verloting t.b.v. St. Bavo's instrumentenfonds, waarvoor 3200 loten verkocht werden. De hoofdprijs, een dames- of herenrijwiel werd gewonnen door de fam. van Mook. De rest van de avond werd in zeer ge zellig samenzijn doorgebracht in de ge meentelijke gymnastiekzaal. RAAMSDONKS VACANTIE-HOUDEN- DE SCHOOLJEUGD WORDT BEZIGGEHOUDEN. Over enkele dagen zal de jeugd van Raamsdonk vacantie krijgen. Reeds lang bestaat de vraag wat de schooljeugd in die maand moet doen. Daar deze vraag bij iedere raadsvergadering geopperd wordt, is dit onderwerp eens goed bekeken. Door enkele inwoners van de gemeente is een stukje grond beschikbaar gesteld. Uit het onderwijzend personeel der scho len in vereniging met opperwachtmeester Heijmans, werd een commissie gevormd, die het plan heeft opgevat een voetbal- toumooi voor de diverse schoolelftallen in elkaar te zetten. Door het gemeentebestuur werd een wisselbeker beschikbaar gesteld. Aan dit tournooi zullen 7 elftallen der R.K. ULO en 1 elftal der Chr. ULO deel nemen. Verder zullen de lagere scholen zo wel uit Raamsdonk als Raamsdonksveer met 8 elftallen voor de dag komen. Het programma is als volgt 6 aug. 1.30 uur Chr. Raamsdonk- TheodorusschoolIÏI. z2.30 uur Chr. school Raamsdonksveer - Raamsdonk II. 3.30 uur Raamsdonk I - Theodorusschool II. 4.30 uur Theodorusschool I - Chr. school R'veer II. 7 aug.: Have Finale. 8 aug.: 2 uur Finae. WERKKAMP BRABANTS HEEM Een paar honderd deelnemers aan het Werkkamp Brabants Heem zullen vanaf woensdagmiddag tot zaterdagmiddag in Drunen te gast zijn, om drie dagen lang Drunen en omgeving te verkennen, om iets meer te weten te komen over het verleden en het heden van deze streek. Dit werkkamp, waarvan de organisatie berust bij de Heemkundige vereniging On- senoort, heeft een druk en zeer fraai pro gramma, met excursies naar Heusden, Bok hoven, de Drunense duinen en de Lips- fabrieken. 's Avonds komen de deelnemers nog eens bij elkaar in de Harmoniezaal van café Elshout, waar zij zich na een leer zame dag nog eens extra willen laten voor lichten door deskundigen uit onze streek. De Heemkundige kring OnseVioort heeft bij deze gelegenheid nog eens een speciaal nummer van haar maandblad „Met Gansen Trou" uitgegeven, waarin heden en verle den van diverse plaatsen, zoals Drunen, Eshout, Heusden, Bokhoven, Haarsteeg, En gelen, Nieuwkuijk en Vlijmen, in het kort, vergezeld van foto's, worden belicht. Het programma van dit negende werk kamp van Brabants Heem, dat Drunen als uitgangspunt heeft gekozen, om een door veen nog onbekende streek te verkennen, is als volgt: t S:tS' 'Woensdag 31 juli 17 uur. Aankomst der deelnemers in Drunen. Ten gemeentehuize wordt aan de deelnemers een kaart uitgereikt met adres van logies. De jeugdbeweging van Drunen is ingeschakeld om de deelnemers de di verse adressen te wijzen. 20 u. Ontvangst bestuur Brabants Heem ten gemeentehuize. Door de O.L.V. Schuts van Elshout zal de Vendelgroet worden ge bracht. De Harmonie Beatrix zal de ope ning van het werkkamp opluisteren. Daarna is er een samenkomst van de deel nemers in de Harmoniezaal van café Els hout, waar het programma zal worden be sproken. Donderdag 1 augustus 9.15 uur. Samenkomst op het Raadhuis plein, waarna excursie naar Heusden. In de namiddag bezoek aan de conser- venfabriek Wagenberg-Festen N.V. en Ve- rolme's Verenigde Scheepswerven. 20 uur. Samenkomst in de Harmoniezaal café Elshout. Vertoning van lichtbeelden en lezing. Vrijdag 2 augustus. 9.15 uur Samenkomst Raadhuisplein, waarna vertrek naar Bokhoven. In de na middag bezoek aan de N.V. Lips Scheeps schroeven. 20 uur. Samenkomst in de Harmonie zaal met inleiding over heemkundig onder werp. Zaterdag 3 augustus. 9.15 uur. Samenkomst Raadhuisplein, waarna excursie Drunense Duinen, Giers- bergen en de Fellenoord. Vindplaats van oude voorwerpen uit de ijstijd.. (Dominee v. d. Vlugt heeft hier waarde volle ontdekkingen gedaan, welke bewezen hebben dat in de oudste tijden de Drunense Duinen een van de eerste en weinig be woonde streken in Nederland is geweest) 1 uur. Samenkomst in het Restaurant Kampeercentrum de Klinkaert, waar door het gemeentebestuur een koffietafel wordt aangeboden. R.K. HUISHOUDSCHOOL DRUNEN EN OMSTREKEN SLOOT HAAR TWEEDE SCHOOLJAAR AF. De R.K. Platteland Huishoudschool Dru nen en Omstreken, sloot deze week haar tweede schooljaar af sinds haar oprichting. Bijgevolg leverde de school de eerste ge diplomeerden af van de tweejarige land- bouwhuishoudcursus en 25 gediplomeerden van de tweejarige cursus primaire oplei ding. In tegenwoordigheid van de plaatse lijke raad, reikte Burgemeester Snels deze week de diploma's uit. Van de 17 toegelaten leerlingen voor de Landbouwhuishoudcur- sus saagden er 13; drie van de afgewezen leerlingen waren in het tweede jaar bijge komen. De geslaagden waren Leny van Balen Elshout; Carlien v. Bok hoven Herpt; Conny de Hart Drunen; Ad van Huiten Elshout; Mien de Kruijf Dru nen; Jeanne Kolmans Elshout; Tonny Klijn Elshout; Francien de Laat Haarsteeg; Betsy v. d. Lee Drunen; Betsy Moonen Drunen; Bep Vermeer Elshout, Jeanne van Wezel Drunen; Leentje v. d. Water Haarsteeg. Burgemeester Snels wenste de geslaagden alsmede de ouders van de geslaagden van harte geluk met het behaalde diploma. Spreker had vernomen dat voor het vol gend jaar wegens gebrek aan belangstel ling niet gestart wordt met een nieuwe tweejarige landbouwhuishoudcursus een volledige cursus voor huisvrouw-opleiding. Burgemeester Snels vond dit zeer spijtig en wees op het nut van een dergelijke cursus. Spr. hoopte dan ook dat in de toekomst toch weer ouders zullen worden gevonden die hun kinderen in de gelegenheid zullen stellen om deze tweejarige cursus met twee volle lesdagen per week te kunnen volgen. Het einddiploma voor de tweejarige pri maire opleiding werd behaalld door Riek Klomp Drunen; Greetje v. d. Krab ben, Marijke v. d. Krabben, Trees v. Kuik, Nelly Lambrechts, Francien van Leest, Jo van Logten, Jeanne Maas, Jo Mackay, Ine de Munnik, Tine de Munnik, Gerrie van Oers en Riek Verhoeven, allen te Drunen; Herma van Beurden Nieuwkuijk; Jeanne v. d. Bosch Drunen; Nelly v. d. Bruggen Drunen; Willy v. Kessel V,ijmen; Jeanne Klerks Elshout; Jeanne Mimpen Drunen; Tonny van Leest Drunen; Betsy Lommers Drunen; Diny Musters Drunen; Tonny v. Nisterooij (met lof); Ida Verhoeven Herpt. Afgewezen geen. Naast de primaire opeiding en de land- bouwhuishoudklas, liepen aan de school nog tal van andere cursussen, o.a. een middag naaicursus. Bij deze cursus werd geklaagd dat er veel verloop was door verandering van werkkring, maar er werd goed werk geleverd. Er liepen ook tal van avondcursussen in naaien, koken etc. De avondcursussen zijn nog steeds een veelgezochte vorm van on derwijs. In totaal waren er voor de avond cursussen 110 cursisten. Er bestaat, aldus het jaarverslag van de school, gevaar van overschatting van de waarde van de avond cursussen. Een avondcursus kan nooit ver geleken worden met een degelijke dag-op- leiding, waar in alle vakken wordt onderwe zen en waar ook zeer veel aandacht be steed wordt aan de algemene vorming. De avond-levensschool met twee klassen had 28 lberlingen. Deze vorm van onder wijs, al is zij niet gelijk te stellen met vol ledig dagonderwijs, biedt zeer vele moge lijkheden. De opleiding is gericht op alge mene vorming. In het verlopen jaar is ge bleken dat de meisjes nog wat moeten wen nen aan de verscheidenheid van vakken in deze cursus. Verder ontplooide de school naast de gewone lesuren dit jaar ook nog tal van activiteiten. Men bezocht filmavonden en lezingen, maakte excursies en bezocht ten toonstellingen. Men hield ouderavonden, waarop het werk van de school werd ten toongesteld. Leden van de tandbouwklas na men deel aan de studiedagen op Ons Erf in Berg en Dal. Men hield sportmiddagen, fiets- en wandeltochten, kortom op alferlei wijze werd gewerkt om de opleiding tot in de puntjes en op alle terrein te voltooien. Het komende jaar gaat de Huishoud school Drunen en Omstreken weer met veel activiteit en veel belangstelling in. Voor de primaire opleiding hebben zich reeds 48 leerlingen opgegeven. Voor de middag-naaicursussen en de avondcursus sen bestaat weer veel belangstelling en de avondlevensschool gaat weer verder. Dit jaar zal men niet kunnen starten met een landbouwhuishoudklas, maar in 1958 zal men wel gaan starten met de cursus „op leiding assistente in de huishouding". Deze cursus sluit direct aan op de pri maire opleiding en is ook zeer speciaal een cursus welke gezien mag worden als een vooropleiding voor andere beroepsopleidin gen, zoals b.v. kinderverzorgster of inrich- i tingen-assistente. Twee jaar Huishoudschool Drunen en Omstreken: de belangstelling voor de school is algemeen en in deze korte tijd is j de school uitgegroeid tot een instituut van welks grote nut en activiteit iedereen over tuigd is. Maar nog steeds wordt verdere ontplooiing geremd door de gebouwen. De Huishoudschool Drunen en Omstreken is ondergebracht in een noodgebouw en voor een gedeelte in de oude kleuterschool. In verband met de bestedingsbeperking wordt de nieuwbouw gestagneerd, een nieuwbouw waarop men gezien de activiteit der school de belangstelling bij de bevol king in de gehele streek en het algemeen nut, men dringend wacht. DR. VAN DER WOUW AFWEZIG. Blijkens de in ons blad voorkomende advertentie zal Dr. v. d. Wouw afwezig zijn van 2 t.m. 18 augustus. Voor spoed gevallen wordt de praktijk waargenomen door Dr. Verhaak. Voor verdere gegevens, zie de advertentie. ZWEMDIPLOMA'S. I A.s. woensdagmiddag om 2 uur zal in het Gemeentelijk Zwembad de Pleune Wiel, door jongens en meisjes gezwommen worden om de zwemvaardigheidsdiploma's van de Kon. Ned. Zweihbond. Gezwom men wordt om de diploma's A, B en C. VOOR DE JEUGD VACANTIE-VREUGD. Deze actie is in Drunen thans gestart. Er zijn reeds meer dan 400 inschrijvers en in schrijf sters. Op dinsdag 6 aug. zal de eer ste wedstrijd plaats vinden, n.l. rolschaats- wedstrijden voor jongens en meisjes van 6 t.m. 13 jaar. Op 9 aug. vogt een wandel tocht voor dezelfde leeftijdsgroep. houden examen slaagden voor het diploma A en B de navolgende pedsonen: A en B P. v. d. Pol, Fr. v. d. Wiel, H. van Wagenberg, J. Achten, H. Zeeu wen en Fr. Musch. A. J. van Goch, Jos van Bijnen, P. v. Loon, A. Meerburg, P. de Bont, L. van Bijnen, L. van Spijk, F. Fitters, A. v. Os, J. van Spijk, Joop van Spijk, Stien v. Oord, Jac. v. Oord, F. van Loon, F. v. d. Wiel, Sjaan v. d. Wiel, R. v. Os, Jo van Engelen, Petr. de Bont, C. van Bokhoven, C. Kuijs, T. Castelijns, Thea Castelijns, B. Koks, T. Boelen, J. van Grinsven, L. de Gouw, A. Kuipers, D. v. Heivoort, Theo Boelen, J. de Laat, B. v. d. Sanden, C. Luijben, W. v. Engelen, A. de Hart, J. Dubach, S. de Laat, P. Huibrechts; C. v. d. Ven; J. Ver boord, N. v. Rijswijk.. Geslaagd. Voor het Mulo-diploma slaagden: R. de Kruyf, P. de Man, J. Verhoe ven en Fr. Willems. De heer Adr. Kogels slaagde voor hoofdakte B en de heer J. Coppens voor hoofdakte A. Bedevaart naar Kevelaer. Zaterdag 17 en zondag 18 augus tus zal de bedevaart naar Kevelaer worden gehoud'en. Pelgrims gelie ven zich zo spoedig mogelijk op te geven bij de broedermeester, dhr. C. Klijn. Agenda. Dinsdag 8 uur: vergadering WGK. Woensdag en zaterdag trainen ta feltennis. Donderdag volleybalclub. Zondg all.45 uur repetitie fanra- re. ZWEMDIPLOMA'S UITGEREIKT. Op het alhier in het gem. zwembad ge- GESLAAGD. Voor het eindexamen Mulo slaagde te Den Bosch mej. Cisca Brok, Burg. v. d. Venstraat, alhier. ZWEM-EXAMENS. Jan van Gogh, Jozef van Beijnen, Pierre van Loon, André Meerburg, Pieter de Bont, Leo van Beijnen, Louis van Spijk, Stiene van Oord, Tonny Fitters, Albert van Oss, Jopie van Spijk, Sjaan van Spijk, J. van Oord, Fr. van Loon, Tonnie van de Wiel, Sj. v. d. Wiel, R. van Oss, Joke van Engelen, P. de Bont alle uit Nieuwkuijk. C. van Bokhoven, C. Kuijs, T. Caste- eijns, Theo Casteleijns, B. Koks, Tinnie Boelen, J. van Grinsven, Bertus de Gouw, Ant. Kuijpers, J. van Heivoort, Th. Boelen, Jan de Laat, René v. d. Sanden, C. Luij ben, W. van Engelen, Ant. de Hart, Jan Dubach, S. de Laat, Paul Huybregts, Kees v. d. Ven, Jet Verboord, Klaas van Rijs wijk, allen uit Vlijmen. Voor het afeggen van de zwemproef voor het dipoma A en B (gekeeed zwem men) saagden Paul v. d. Pol Nieuwkuijk, Fr. d. Wiel, Harry v. Wagenberg, Jan Achten, Hans Zeeuwen, Fr. Musch, allen uit Vlijmen. WIELRENNEN. Zondag namen enkele leden van de Wie lerclub de Zwaluw deel aan de Ronde van Wychen. Van der Ven werd bij de ama teurs tweede. OPENING NIEUWE ZAAK. Vrijdag had de opening paats van het nieuwe café van de heer J. Dekkers aan de Overweg te Vlijmen, café Onsenoort. Hiervoor was grote belangstelling en de eigenaar mocht vele gelukwensen en boe- men in ontvangst nemen. De buurtbewoners van de Vliedberg kwamen eveneens gelukwensen aanbieden en overhandigden een fraai bloemstuk. Geruime tijd bleef men gezellig bijeen. Zaterdag en Zondag was er wederom grote belangstelling. VOETBAL. Nieuwkuijk I - Vlijm. Boys I, 2-3. Zondag speelde Vlijmense Boys een uit wedstrijd tegen Nieuwkuijk. Vlijmen was overwegend sterker, maar Nieuwkuijk ver dedigde hardnekkig, doch Vlijmen wist 3 maal te doelpunten tegen Nieuwkuijk twee maal. Vuiltje in het oog, Oogverwonding. Een zeer veel voorkomend ongemak, dat bijna ieder van tijd tot tijd eens meemaakt is het zgn. vuiltje in het oog. Op zichzelf is dit gewoonlijk vrij onschul dig en meestal kan zo'n vuiltje zonder veel moeite en zonder schadelijke gevolgen weer worden verwijderd. Maar ook hierbij komt het nog herhaaldelijk voor dat door ver keerde behandeling schade aan het oog ver oorzaakt wordt die zeer goed vermeden had kunnen worden. Een waarschuwing en het aangeven der juiste behandeling is hierbij dus ook wel op zijn plaats. Gewoonlijk is iemand, die voelt dat hij iets in het oog gekregen heeft geneigd daarin direct te gaan wrijven. Is het irrite rende niet scherp, dan zal dit wrijven mits men het niet te krachtig doet in het alge meen niet veel kwaad doen. Door het wrij ven zullen de in de boven-buitenhoek ge legen traanklieren gaan werken en de hier door ontstane tranen zullen vaak het vuiltje wel kunnen wegspoelen. Is het vuiltje echter wel scherp dan zal dit wrijven wel gevaar van beschadiging op leveren, omdat op het tere weefsel waaruit het oog bestaat, zeer gemakkelijk krasjes kunnen worden gemaakt. Het is aan te bevelen er een gewoonte van te maken, wanneer men voelt dat men iets in het oog gekregen heeft, alleen in het andere oog te wrijven. Wanneer men in één oog wrijft dan zullen toch beide ogen gaan tranen, door dus in het niet geïrriteerde oog te wrijven bestaat de kans dat de tranen uit het andere oog het vuiltje weg zullen spoelen. Blijkt het tranen onvoldoende om het vuiltje weg te spoelen, dan kan men probe ren, terwijl men omhoog kijkt (om het oog goed wijd open te houden), het bovenste ooglid over het oog heen te trekken, de oogharen zullen dan misschien het vuiltje wel wegvegen. Heeft dit nog geen resultaat ,dan kunt U er zelf niet veel meer aan doen, doch bent U op de hulp van anderen aangewezen. Die hulp wordt het beste als volgt verleend: Laat de patiënt gaan zitten, zo dat het volle licht op zijn oog valt, vraag nu de patiënt omhoog te kijken (dan zijn de ogen het best geopend). Wanneer U nu het vuiltje ziet zitten, dan kunt U met het puntje van een zacht doekje of met de punt van een in elkaar gedraaid watje, trachten het vuiltje zeer voorzichtig weg te tippen. Bevindt het voorwerp zich echter op het hoornvlies (het doorschijnende vlies dat middelste, het donkerder gegleurde, deel van het oog bedekt), dan moet een „niet- deskundige" er beslist afblijven. ,Doe er dan losjes een steriel verbandje om (om het oog meer rust te geven) en breng de patiënt direct naar de dokter. Dus alleen als het vuiltje zich op het wit van het oog bevindt mag U proberen het te verwijderen. Gebruik daarbij Uw beide handen; met de duim en wijsvinger van de ene hand houdt U het oog goed open, terwijl U tracht met de andere hand het vuiltje te vèrwijderen. Hierbij moet U echter wel bedenken, dat deze hand goed steun moet vinden tegen het gezicht van de patiënt. Met een oog kan men maar nauwelijks voorzichtig genoeg zijn, wanneer het voor werp er dus niet gemakkelijk afgaat, laat het dan zitten, bedek het oog met een ver bandje en laat de dokter het verder doen. Zou het vuiltje onder het onderste oog lid terecht gekomen zijn, dan levert dit meestal niet veel extra moeilijkheden op, want door de duim die het oog open moet houden naar beneden te bewegen, wordt het onderste ooglid mee omlaag getrokken en wordt het vuiltje zichtbaar. Veel Veel moeilijker wordt het wan neer het vuiltje achter het bovenste ooglid terecht gekomen is. De gebruikeijke EHBO-methode, het over een lucifer of iets dergelijks oprollen van het ooglid, mag door een ongeoefende niet worden toegepast. Hij kan alleen trachten de huid boven het oog flink om hoog te houden, terwijl de patiënt naar be neden kijkt. Is de oorzaak der storing dan nog niet zichtbaar, dan is het beter verder maar geen moeite te doen; bedek alleen het oog en laat het verder aan de dokter over. Het kan natuurlijk ook voorkomen, dat men met een veel ernstiger oogletsel te doen krijgt, b.v. wanneer iemand een vonk of een gloeiende metaalsplinter in het oog gekregen heeft. Hierbij mag de eerste hulp alleen be staan in het losjes steriel verbinden van het oog en het brengen van de patiënt naar de dokter, liefst naar een oogarts. Zoals U weet is het oog zeer gevoelig, maar toch kan het voorkomen, dat b.v. een zeer kleine metaalsplinter door de oogwand heen in het oog gedrongen is, en de patiënt dit nog maar nauwelijks voelt. (Gewoonlijk kan men dit ongeval wel onderkennen als men weet dat de pupil dan meestal niet rond blijft, doch een min of meer ovale vorm aanneemt). Dat een dergelijke patiënt met de meeste spoed naar een oogarts gebracht moet wor den, spreekt welhaast vanzelf. Bij een oogverbranding door een steek vlam of door een bijtende stof, en ook wel door ongebluste kalk of gewone witkalk, moet het zo snel mogelijk onder stromend, water gebracht worden, terwijl de helper

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 6