Wij moeten inflatie voorkomen prisma FILMJOURNAAL Waalwijkse en Langstraatse Courant if 105.- Van hier en ginder VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1957 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN DU blad verschijnt 2 x per week. 80e JAARGANG No. 60 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 ƒ3.10 franco p.p. Advertentieprij s 10 cent per mm. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 FALENDE FINANCIËLE POLITIEK Voor de vierde maal binnen een tijdsbestek van ander half jaar heeft de Nederlandse Bank besloten het dis conto te verhogen. Het is duidelijk dat deze maatregel voortvloeit uit de moeilij ke toestand waarin 's lands fi nanciën ,verkeren. Wat bereikt men eigenlijk met deze verhoging van het officiële percentage van de leidende bankinstelling OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES: „ECHO' het brengen van een offer door het gehele volk. Dit offer kan ook worden opgebracht door verhoging van omzetbelasting, mits dit ook over de gehele lijn geschiedt. Want men mag niet een deel van onze industrie de dupe laten worden van een finan ciële politiek, die uitmunt door lasten en monetair geknoei. Wanneer zal ons, volk einde lijk inzien dat het regeren bij 'n politiek van compromis, waar bij kool en geit beide worden ge spaard, tot een bankroet leidt Moeten wij daarvoor een tweede Frankrijk worden Hoeveel en welk soort arbeidsonrust moet ons overvallen om de chaos tot een feit te maken. De regering tone op korte termijn dat zij nog iets anders kan dan geld uitge ven. Drs. M. (Nadruk verboden). Onmisbaar voor Uw afspraken. Uur en dag in een oogopslag! Het mag als algemeen bekend worden verondersteld dat het bankwezen in Nederland credie- ten verleend aan handel en in dustrie. Zij kan hiermee zo ver gaan als de iikwiditeitspositie het toelaat. Nu hebben de banken steeds zo weinig mogelijk likwide mid delen omhanden, omdat deze geen of weinig winst afwerpen. Zij beleggen vrijkomende mid delen in allerlei papieren, waar onder het schatkistpapier 'n be langrijke plaats, inneemt. Door opvraging van geld of door cre- dietaanvragen kunnen de parti culiere banken plotseling voor een tekort aan geldmiddelen ko men te staan. Er is dan geen noodtoestand, want deze instel lingen kunnen de effecten en de andere papieren, waarin ze hun geld belegd hebben, steeds bele nen bij de nationale bank tegen betaling van een zekere rente, het disconto. Stijgt nu het disconto van de Nederlandse Bank, dan zijn an dere banken wel gedwongen ook de gevraagde rente te verhogen, anders zou de toestand kunnen ontstaan dat de banken voor h# geld dat ze van de nationale bank vragen, nog meer moeten betalen dan ze zelf als opbrengst van hun klanten krijgen. Deze toestand is te meer ondenkbaar omdat de Nederlandse Bank door manipulaties de geldruim- te bij de banken kan verminde ren om ze langs deze weg te dwingen haar rentepolitiek te volgen. De schroef aangedraaid. Een discontoverhoging bete kent derhalve 'n renteverhoging over de gehele linie. In de eerste plaats worden daarmee handel en industrie getroffen, die voor hun uitbreidingen enz. een be roep doen op de banken. Langs deze weg worden dus de investe ringen beperkt. Slechts op be scheiden schaal, want de onder nemers die winstkansen zien, laten zich door een procent meer of minder niet zo gemakkelijk afschrikken. Echter ook de hy potheekrenten en alle andere credieten, waaronder het afbe- talingscrediet, worden door de discontoverhoging duurder en men kan dus zeggen dat er indi rect wel een druk op de con sumptie wordt uitgeoefend. De praktijk heeft echter be wezen dat het hanteren der dis- contoschroef een minimale uit werking heeft. Nog onlangs heeft minister Hofstra verklaard, dat de investeringen van de indus trie in het eerste half jaar van 1957 niet noemenswaard zijn verminderd vergeleken met 1956. Sinds die tijd is het disconto reeds verhoogd. De uitwerking is dus van weinig waarde. Intussen is de vraag gesteld of met dit middel op de juiste wij ze een bestedingsbeperking geëf fectueerd wordt. Wanneer een ondernemer geen uitbreiding tot stand kan brengen, kan de pro ductie van goederen niet toene men, wanneer er reeds, volledige bezetting is. Evenmin kan een industrieel of koopman zijn pro ductie "oedkoper maken of ef ficiënter doen verlopen, wan neer hij niet over geld beschikt De kip en de eieren. Pas langs een verre omweg treedt een prijsdaling in. De in dustrieën van machines en ka pitaalgoederen moeten dan eerst minder orders krijgen. Zij sturen dan een deel van hun. arbeids krachten naar huis. Deze hebben dan minder koopkracht en tref fen dan de consumptiegoederen industrie die op haar beurt men sen afstoot. Langs deze wgg wordt de activiteit van het eco nomisch leven afgeremd, maar het is duidelijk dat wij dit niet wensen. Hiermee slacht men de kip met gouden eieren, want de pro- dustie moet niet omlaag, de con sumptie moet verminderen. Bij de bestaande toestand in de in wachtgeld- en werkloosheidswet. Men moet dus volop blijven produceren, waarbij men de bin nenlandse consumptie moet ver minderen, zodat de lust om te exporteren groter wordt. Dit doel wordt met discontoverhoging niet bereikt. Wel maakt men het de industrie moeilijker om te moderniseren en kostprijsverla gende methoden toe te passen. Wel treft men duizenden men sen die hypotheken hebben ge nomen om nieuwbouw te finan cieren. Wel treft men de parti culier, die een huis wil laten bouwen met crediet en veel meer door hoge rente wordt afge schrikt dan een ondernemer. Marshall'hulp opgepeuzeld. De bouwactiviteit kan dus wel een deuk krijgen door disconto- verhoging. Bij de nog verschrik kelijke woningnood is. dit niet bepaald aan te bevelen. De grote consumenten worden allerminst Ëngsi voor iedere Imp eten icet dat zimrkranden in 't verschiet. Kennies blussen 't vuur >n 'n ommezien. Menigeen kan geen eten meer zien, alleen om de angst in 't voor uitzicht van die zuurbrand op de maag. Rennies nemen - zo nodig bij voorbaat. De hevigste zuur graad stilt al, op 't moment dat een Rennies begint te smelten op de tong. Druppel voor druppel - met Uw eigen speeksel - komen de zuurbrand dovende ingrediënten in de maag en brengen het maag- zuurgehalte weer in balans. Wèg pijn. DE WERELD ROND in de kraag gegrepen. Hiertoe behoort ook de over heid zelf, die met één hap ons reservepotje uit de tijd der Mars hall-hulp oppeuzelde, teneinde haar verplichting aan de gemeen ten na te komenHierdoor werd er geld in circulatie ge bracht waar geen productie te genover staat. Ook heeft het rijk het reeds gepresteerd om ruim 72 miljoen van de Nationale Bank te lenen, waardoor ook de geldcirculatie toenam. Het rijk consumeert blijkbaar voort of er hoge rente betaald moet worden of niet. Dit is ook geen wonder, want de hoge rente in de kas van de Ned. Bank komt weer in de staatskas terecht, om dat de winst van de genationali seerde bank aan de staat komt. Met deze vestzak-broekzak-poli tiek wordt terloops nog een na deel van de nationalisatie ge noemd. Naar de inflatie Ons land vaart de dikke mist van ernstige inflatie en devalu" atie regelrecht tegemoet. Noch de discontoverhoging, noch de verhoging van de vennootschaps belasting of de huurverhoging met gelijktijdige compensatie le vert ook maar de geringste op lossing tot het bestedingsvraag- stuk. Men tast slechts 't spaar- niveau aan, omdat het voor con- sumotie bestemde gedeelte van ons inkomen niet wordt aange tast uit politieke overweging. Zelfs wanneer de geruchten over een gedwongen staatslening juist zijn. komt men daarmee niet uit de impdsse. Slechts de credietwaardigheid van de staat wordt een nieuwe slag toege- brach. Er wordt gefluisterd dat ook minister Hofstra deze me ning is toegedaan, zodat van een gedwongen lening zou worden afgezien. Slechts impopulaire maatre gelen kunnen redding brengen. Langs drie wegen kunnen deze in werking treden. Wat te doen Men kan de prijzen rustig la ten stijgen zonder dat er loon- compensatie wordt gegeven. In dit geval neemt de consumtie vanzelf af via een daling van 't i Hoezeer u ons gemist hebt, zijn wij te weten gekomen uit onze fanmail, die de laatste we ken een meer dan gewone be zorgdheid en tederheid ademde. Veel rose envelopjes en postze gels op hun kop en zo. Alleen "dit heeft ons na de huurverho ging nog op de been gehouden. Dat u zo lang niets van ons ver nomen hebt. zit 'm niet in de va kantie het zijn immer de zelfde mensen die werken maar in de komkommers die tel- kenjare voor het monster van Loch Ness en, toch-eieren-leggen- de-hanen en zo zorgen. Nergens ter wereld konden wij een le venswarm berichtje opduiken, waarvan u en wij zo houden. Wel veel politieke modder en voor vrijheid en recht opgehan gen en doodgeschoten mensen, maar dat zegt zo weinig meer in onze dagen. Als er elke dag een berg lijken voor je deur ligt, zie je die op het laatst niet meer, al wordt het wel steeds moeilijker die berg te beklimmen om van daar uit het lachende bonte le ven te aanschouwen. Maar ter- wille van u en onszelf beklim men we die berg telkens maar weer, met de Kroesjef- en Kadar- honden on onze hielen, en peu ren uit het omringende leven de honing van de glimlach en de vreugde, die wij vandaag de dag meer dan wat ook nodig hebben om te blijven geloven in iets dat soms bijna niet te geloven is en toch als een paal boven water staat de kwaaien zullen het nooit winnen. Maar goed, de laatste weken was het ronduit brandhout. Ner gens een man die het schoonou- dcrliik veto trotseerde en zijn aanstaande bruid per ladder uit de ouderlijke woning verwijder de nergens ook een te vroeg heengegane A.O.W.-er, die na zijn overlijden bericht kreeg dat zijn belastingaanslag was ver laagd nergens een meisje met ravenzwart haar en groene ogen dat de slaap niet kon vatten om ons. En zo kwamen wij dan op Cuba, waar de meisjes en de vrouwen zonder smeerseltjes bruiner zijn dan hun zusters hier en de mannen aan overwer ken een broertje dood hebben. Wij hebben daar in Havanna ui teraard een van de vele sigaren fabrieken bezocht en daar was het dat wij voor het eerst sinds weken iets bijzonders ervoeren. Wij weten nu wat het zeggen wil wanneer werkgevers hart voor hun personeel hebben. In die fabriek en elders ook, zo bleek ons later waren mensen in dienst die niets anders deden dan de krant voorlezen aan de sigarenmakers, terwijl deze hun geurige Havanna's vervaardig den. Iedereen, die iets van ar beidsvitaminen weet, zal toege ven dat' dit het is. In dit tijdperk van ideeënbussen vraagt men zich af hoe het komt dat geen enkele Nederlandse bus op dit idee gekomen is, Te dom, den ken wij. Hoeveel paar schoenen zouden er niet méér gemaakt kunnen worden, wanneer hier en elders onder het werk stuk jes van ons zouden worden voor gelezen door een ervaren voor lezer (bekwaam droogkomiek, reeds eerder in deze branche werkzaam) Hoeveel mensen zouden niet goedlachs hun be lastingcenten neertellen onder onze scherts per langspeelplaat nf door middel van een aardige iuffrouw (er zal meer on uiter- liik dan op goede manieren en ennis worden gelet) Dit is zo maar een idee. dat ons in de bus te binnen schoot en waarvoor de H.H. Werkge den, die dag in dag uit de offi ciële instanties plat lopen voor een eigen dak boven hun hoofd en waarvan er velen nu zullen moeten wachten tot zij grijze ha ren op dat hoofd hebben, om nog maar te zwijgen van de hu welijksvreugde en het huiselijk geluk dat daardoor verloren gaat. Men kan zich daar alleen bij neerleggen en dan nog zeer moeilijk in de wetenschap dat het landsbelang deze beperking van ons, eist. Men moet dan ech ter geen kijkje hebben genomen op de heide nabij het Gooise dorp Laren. Men heeft daar een ge bombardeerde stad gebouwd t. b.v. het aanschouwelijk onder wijs aan onze soldaten. Dat is niet in een vloek en een zucht gebeurd, maar heeft 9 maanden intensieve arbeid van tientallen bouwvakarbeiders gekost. Van spiksplinternieuwe materialen zijn daar ruines gebouwd. Halve hiiizen, huizen met gescheurde muren, scheve schoorstenen, in gezakte trappenhuizen, half in puin gevallen gevels, etc. De aannemers hebben er handen vol werk aan gehad, want 't valt niet, mee om een half geruïneerd huis te bouwen. De laagste in schrijver heeft het karwei voor 500.000.(een half miljoen) gekregen. Voor datzelfde geld hadden tientallen woningzoe kenden, die in de erbarmelijkste omstandigheden leven, een pret tige en menswaardige woning kunnen krijgen. Tonnen materi aal zijn op deze wijze verspild. De verantwoordelijke autoritei ten begrijpen blijkbaar niets van de nood die het Nederlandse volk teistert de woningnood; een nood die vooralsnog erger is dan de mogelijk in het verschiet liggende realiteit van 'n nieuwe oorlog. Als men de voor deze dwaasheid verantwoordelijke fi guren eens aan den lijve de wo ningnood liet voelen, dan zou den dergelijke ergerlijke verspil" lingen wel achterwege blijven. Met deze dwaasheid op de La- rense hei verspeelt men niet al leen enorm veel goodwill, maar maakt men ook de nood van het Nederlandse volk belachelijk. 1 U lacht liever dan belachelijk gemaakt te worden en daarom dit nog even. Een Engelse spoor wegman leed aan een ontzetten de'kiespijn. Daar hij een lande lijk figuur was, verkoos hij de g'oedkóoe ouderwetse manier boven de kundige, maar wel wat duurdere behandeling door de tandarts. Hij nam 'n stuk touw, bond dat aan de kies, en knoop te het andere eind aan de tender van een goederenwagen, die over enkele ogenblikken zou vertrek ken. Trein rijdt weg, tender van goederenwagen breekt af, maar kies zit nog rustig .op z'n plaats. U gelooft dit niet Maar het zou toch best eens waar kunnen zijn. dusFriekan men nog wel een tijd reële inkomen. Men. kan ook vers ons niets verschuldigd zijn. wachten voordat de activiteit in de kapitaalgoederenindustrie ver mindert, want men heeft nog ve le orders uit het verleden. Bo- hendien neemt de koopkracht van de bevolking bij vverkloos- heid in het eerste half jaar nau welijks af. Want het inkomen wordt nog vrij goed op peil ge houden door de werking van de overgaan tot verhoging van de loon- en inkomstenbelasting, mits dit geschiedt over de gehele linie en niet alleen bij de hogere inkomens. Want met belasting verhoging op hogere inkomens treft men de hesparing, niet het verbruik en dan bereikt men niets. Er is geen ander middel dan 9 Met miljoenen andere Neder landers hebben wij ons bereid willig voor de bestedingsbeper king gesnannen, omdat iedereen met ziin klompen kan voelen dat het hier een bittere noodzaak geldt. Onze deernis is daarbij in de eerste nlaats uitgegaan naar de tienduizenden woningzoeken- LUXOR. „ZARAK". Zarak Khan is geen fictieve fi guur. Deze stoutmoedige Indiër heeft werkelijk bestaan en over zijn bijzonder avontuurlijk leven heeft een zekere heer Bevan een boek geschreven. Naar aanlei ding van dit boek is de film ver vaardigd, zij het dan ook dat de film een zeer vrije bewerking is van het boek. Het is een bijzon der meeslepend en boeiend ge heel geworden, 'n verhaal waar in de ene opwinding de andere op de voet volgt. Wilde gevech ten, verleidelijke dansen van een Oosterse danseres, misdaad, bombardementen en plundering markeren het bestaan van deze Zarak, die tenslotte zijn leven offert voor dat van zijn vijand: de Engelsman. Imponerend zijn de prachtige berglandschappen, waartussen enorme ruiterlegers slag leveren en exotisch zijn de interieurs, waarin Zarak - prins, bandiet en minnaar zijn bravourstukjes uithaalt. Een kleurig en bijzonder boei end geheel met voortreffelijke rollen van Victor Mature (Za rak), Michael Wilding (de En gelse majoor Ingram) en Anita Ekberg (de danseres Salma). Van vrijdag t.m. zondag. Toegang 14 jaar. „PORT AFRIQUE". Ook in deze film spanning en sensatie te over. Tegen de ach tergrond van de woelige en ge heimzinnige Noord-afrikaanse wereld wordt de toeschouwer met een even eenvoudig als boei end gegeven geconfronteerd. Rip Reardón vindt bij zijn thuiskomst in Port Afrique zijn vrouw dood geschoten. Zelfmoord, zegt de po litie, in de hoop dat de moorde naar zich daardoor bloot zal ge ven. Bij zijn speurtocht naar de moordenaar leert Rip de louche cabaret-eigenaar Nino en 't zan geresje Ynez kennen, dat bij ziin vrouw heeft ingewoond. Alle schijn is tegen Ynez, totdat de moordenaar de fout begaat waar op de politie heeft gewacht... Een pakkend verhaal met een opvallende rol van Pier Angeli als Ynez. Maandag en woensdag. Toegang 14 jaar. „HAPPY LANDING". Een reprise van een Dean Mar tin en Jerry Lewis-product doet het altijd wel. In dit verhaal, dat zich afspeelt in de gelederen der parachutisten, zijn de knetter gekke situaties niet van de lucht. Er komt ook nog de nodige mu zikale show bij te pas en de be vallige Mona Freeman is, hierbij een in het oog lopende assistente. Een onbezorgde geschiedenis met voor de liefhebbers veel tra nen van het lachen. Donderdag om 6 en 8.30 uur. Toegang alle leeftijden. MUSIS SACRUM- „VERA CRUZ". Avonturenfilms worden er bij de vleet gemaakt, omdat 't avon tuur, in welke vorm het zich ook voordoet, overal zijn vele lief hebbers vindt. Bij een zo grote massaproductie kan het niet an ders of het gros van deze films komt nauwelijks of niet boven de middelmaat uit. Gelukkig voor de filmmaatschappijen is dit voor de doorsnee bioscooplief hebber geen bezwaar, het avon- tuur-vanuit-de-bioscoopstoel be houdt voor hem z'n onverflauw de aantrekkelijkheid. Er zijn ech ter enkele films in dit genre, die door hun vormgeving en rolbe zetting een heel eind boven de middelmaat uitkomen. „Vera Cruz" is er ongetwijfeld een van. Groots van opzet, van de eerste tot de laatste meter vol actie en met een uitstekende rolbezet ting. Het verhaal speelt zich af in de wel zeer tumultueuze dagen van het Mexico in 1866. Het zijn dagen waarin de vrijbuiters Ben jamin Trane (Gary Cooper) en Joe Erin (Burt Lancaster) hun slag denken te slaan. Trane heeft Erin uitgenodigd zich bij zijn bende aan te sluiten en zich aan die zijde der oorlogvoerenden te scharen die 't meeste geld biedt. Zo heel eenvoudig is dit echter niet, want daar is in de eerste plaats de charmante zakkenrol ster Nina (Sarita Montiel), die verliefd als ze is op Trane deze tracht over te halen de zij de der rebellen te kiezen. Daar is aan de andere kant markies de Labordere, de adjudant van kei zer Maximiliaan, die hem er toe tracht te brengen de zijde van de regering te kiezen. En ten slotte is daar nog de verleidelij ke gravin Duvarre (Denise Dar- cel), die het goud van de keizer noch aan deze, noch aan de re bellen wil afstaan en Trane en Erin voorstelt de schat te delen. Meer dan voldoende complica ties dus voor een film met span ning en vaar!, waarin de climax wordt gevormd door het onver mijdelijke gevecht tussen Trane en Erin. Een avonturenfilm van. de beste soort. Van vrijdag t.m. maandag. Toegang 14 jaar. „THE GOLD RUSH"- De oudere bioscoopbezoekers zullen ongetwijfeld onvergetelij ke herinneringen bewaren aan Charlie Chaplin's meesterlijke film „The Gold Rush", die in 1925 voor het eerst, in circulatie kwam. Zij zullen nog weten hoe zij werden ontroerd en overrom peld door de tristesse van Chap lin's humor welke door niemand is geëvenaard. De onvergetelijke beelden uit deze film zullen zij zich ongetwijfeld nog voor de geest kunnen halenHoe de dappere Kleine Man door de bar re ijsvelden van Alaska trekt om deel te hebben aan de rijkdom die daar opgestapeld moet lig gen... De grote beer die achter hem aansnuffelt, maar tenslotte toch niet veel trek heeft in het brandmagere hapje... Grote Jim, die altijd honger heeft, en de roofzuchtige Larsen... De grote liefde voor het dansmeisje Geor gia... De onvergetelijke dans met de broodjes... En vele an dere onsterfelijke scènes, die nu plotseling weer gaan herleven en nog niets aan frisheid en ontroe ring hebben ingeboet. Voor de oudere bioscoopbezoeker zal de ze film opnieuw een openbaring zijn, maar ook de jongere zal er een bijzondere vreugde aan kun nen beleven, want „The Gold Rush" is een verademing temid den der fantasieloze sex-brigades der Lollobrigida's en Monroe's anno 1957. En daarmee is wel Chaplin's meesterschap bewezen. De film is, niet geheel gelijk aan de zwijgende versie van 1925. Onder Chaplin's toezicht werd de film opnieuw bewerkt. Enkele scènes die in de oor spronkelijke versie niet werden gebruikt, zijn thans wel opgeno men. Verder is de film thans voorzien van een geluidsband. Ter vervanging van de oorspron kelijke tussentitels spreekt Chap lin nu zelf een zeer geestig com mentaar; waarin hij de handeling beschrijft en ook de dialogen spreekt. Ook heeft Chaplin zelf een muzikale begeleiding ge componeerd, die geheel in de stijl is van de twintiger jaren. Hij heeft een voortreffelijk even wicht bereikt tussen het „stom me beeld", het commentaar en de muziek. Een reden te meer om deze briljante rolprent (opnieuw) te gaan zien. Zij draait helaas maar twee dagen. Woensdag en donderdag (6 en 8.30 uur). Toegang alle leeftijden. in westelijke diplomatieke kringen vraagt men zich af wat er met de Russische premier Boelganin aan de hand is. Bij enkele topbesprekingen geduren de de laatste dagen was hij niet tegenwoordig. Zijn plaats werd daarbij ingenomen door Miko- jan. Er zal wel weer wat broeien in de broedplaats van zoveel boosheid het Kremlin. de opstandige Imam van Oman heeft de Verenigde Staten en Rusland gevraagd om 'n ein de te maken aan de Engelse agressie in dit gebied. Als hon den voor de broek krijgen, be ginnen ze altijd te janken, vraag maar aan Nasser. 'n 10-jarige jongen in Cros by in de Amerikaanse staat Minnesota heeft zijn vader dood geschoten. Medeplichtigen wa ren zijn broertjes van 13 en 15 jaar. Zij hadden tot deze daad besloten nadat zij een pak voor hun broek hadden gehad. als u behoefte aan een visi oen heeft, moet u „teonanacatl- paddestoelen" eten. Eerst ziet u dan alles rood en dubbel, ge paard gaande met een prettige duizeligheid. Vervolgens ziet u een tafereel uit een sprookjes wereld, helemaal in het blauw, en tenslotte begint alles om u heen te draaien. Het moet alle maal heel leuk zijn, heeft een Franse 'geleerde verklaard, maar achter het stuur geen teonana- catl-paddestoelen Denkt u er om De dingen groeien in Mid- den-Amerika. manager

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 1