Waalwijkse en Langst Courant e!& Langstraat AMERIKA krijgt een neger-bourgoisie AMERIKA bedriegt de neus. Opticiën Stassar gesloten ELECTRA KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr. van BEURDENSTRAAT 8 Orunen Sprang Vlijmen Wasptk Raamsdonk Maar Afrika blijft toch „hun eigen land". De vuilnisemmer ruikt naar ananas, de stal naar rozen. 't Ruikt naar reclame Alsjeblieft. een vies luchtje De laatste modegeur. VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1957 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHD m HEI ZÜID0! 80e JAARGANG No. 60 Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per mm. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" Zondag-artsendienst. Bij spoedgevallen neemt waar Dr. Verhaak. S.H.J.-suksessen. Zondag namen de leden van SHJ deel aan de Bossche Atletiekkam- pioenschappen, waarbij enkele prachtige suksessen behaald wer den. Op de 80 m. werd M. Bechtold nr. 3 met een tijd van 9,9 sec.; op de 200 m. A. Vissers nr. 4, tijd 25,2 sec.; op de 800 m. C. v. Drunen nr. 3, tijd 2 min. 2 sec.; op de 1500 m. C. v. Drunen nr. 2, tijd 4 min. 11,9 seconden, waarmee hij tevens het clubrecord van S.H.J. op zijn naam bracht. Tevens werd hij hierdoor 3e in het algemeen klassement. Verder werden op de 1500 m. A. v. Noort nr. 5, T. Tausch nr. 6 en L. Verdijk nr. 7. Op de 5000 m. werd S. v. Bokho ven met een tijd van 16 min. 28 sec. nr. 1. Hij behaalde hiermee 't Bos sche baanrecord alsmede het club record. C. v. d. Wiel werd op de 5000 m. nr. 4, tijd 17 min. 7 sec. Het ver springen junioren werd gewonnen door de S.H.J.-atleet M. Bechtold met een sprong van 5,90 meter. Bij het kogelstoten behaalde A. Vissers de derde plaats met een stoot van 11,21 m., waarmee hij het clubrecord, dat reeds op zijn naam stond, verbeterde. Atletiek-wedstrijden. A.s. zondag zal onder auspiciën van S.H.J. op het D.V.C.-terrein een atletiekmiddag worden gehouden. De wedstrijden, waarin opgenomen de 100 m., de 800 m. en de 3000 m., kogelstoten en hoog- en ver-sprin gen, hebben als inzet de Drunense atletiekkampioenschappen. De deel name, die ook opengesteld is voor niet-S.H.J.-ers, is vrij groot. Buiten de leden van S.H.J. hebben zich reeds een 15-tal atleten gemeld. Het belooft zondagmiddag een felle strijd te worden. Aanvang 2 u. Voor de jeugd vakantievreugd. Bovengenoemde actie is dinsdag middag gestart met een rolschaat- senwedstrijd, waarvoor zeer veel belangstelling bestond. De winnaars waren; Hindernisrace 10 t/m 13 jaar; 1. Diny Elshout, 2. Martin Elshout.. 3. Arné Heijmans, 4. Jan de Vries. Hardrijden 10 t/m 13 jaar: 1. Henk Kuijpers, 2. Lucien Kamp. Hindernis-race 6 t/m 9 jaar; 1. Kees Roozen, 2. Kees v. Enge len, 3. Jan Nelis, 4. Corry v. d. Plas. Hardrijden 6 t/m 9 jaar: 1. Kees Roozen, 2. Engelien van Ravenstein. A.s. vrijdag (doch niet a*s. don derdag zoals eerder was vastgesteld) zal de grote wandeltocht worden gehouden. De start is om 2 uur op het Raadhuisplein. Burgerlijke Stand over juli. Geboren: Engelina, dv. Johannes Brok-v. Son; Cornelia, dv. Antonius v. Logten-v. Helvert; Helena, dv. Hendrikus Hansen-Netten; Jaqueli- ne, dv. Leendert Bosman-Boude- wijns; Geertruida, dv. Marius Mim- pen-v. d. Staak; Gerrit, zv. Dinge- man Schiedon-Moerman; Adrianus, zv. Johannes v. Weert-Vollebergh; Johanna, dv. Petrus Kouwenberg- Melis; Johannes, zv. Adrianus van Noort-Cales; Henriëtte, dv. Adria nus Merkx-Baarends; Gijsberdina, dv. Adrianus v. Venrooij-v. Haaren; Bastienne, dv. Cornelis Schoonder- mark-de Jager; Theodorus, zv. Theo, dorus v. Weert-v. Drunen; Johannes, zv. Martinus v. Delft-Snelders; Jo hannes, zv. Johannes van de Wiel- Kelder; Johannes, zv. Martinus v. d. Loo-Philips; Adrianus, zv. Lamber- tus v. Delft-Klerx; Winniefred, dv. Johan Falkenburg-Steenhuizen. Overleden: Antonie v. Drunen 91 jaar, gehuwd geweest met M. L. van Es; Michiel v. Drunen 77 jaar, ge huwd geweest met B. Pullens. Gehuwd: Johannes v. Son 29 jaar te Vlijmen en Petronella Smits 27 j. te Drunen; Andries de Vaan 30 jaar en Ida Kogels 29 j., beiden te Dru nen; Hendrikus v. d. Veer 35 j. en Huberdina Timmermans, beiden t/ Drunen; Marius Merkx 29 j. te Vlij men en Antonia Cales 28 j. te Dtru- nen; Franciscus Lauwers 30 jaar te Zevenhoven en Johanna Vissers 26 jaar te Drunen; Martinus v. Balen 30 j. en Cornelia v. Balen 27 jaar, beiden te Drunen; Antonius v. Log- ten 29 j. en Hendrika Kolmans 27 jaar, beiden te Drunen. WK» moet", toneelspel in 3 bedrijven, t door Maarten v. Vught. Voor de eerste winteruitvoering j heeft Utile Dulci gekozen het toneel stuk „Mieke lacht", toneelspel in 3 bedrijven, door J. Visset. De regie is in handen van Jo van Erp uit Den Bosch. Wedvlucht De Zwaluw. Zondag 11 augustus wedvlucht vanuit Noyon (Frankrijk); afstand 280 km. Inkorven vrijdag van 18.30 tot 20.15 uur. Dit is voor de B.C.C. een derby-vlucht. Zondag vanuit Chryslian waren er 3308 duiven. Wielerclub De Zwaluw. De leden van de wielerclub „De Zwaluw" namen deel aan de Ronde van Gendringen bij Doetinchem. Bij de nieuwelingen werd J. van der Griendt 6e en H. v. d. Ven 8ste. Bij de amateurs en onaf hankelij ken waren de Vlijmense renners actief. Van de Ven, Walravens en Fr. van Weert reden wederom een goede wedstrijd en waren steeds in de kopgroep te vinden. Tegen het einde gingen 6 renners weg, die een klei ne voorsprong behielden. De sprint van het peloton werd gewonnen door v. d. Ven, die 7e werd; Walra vens werd 10e, Fr. v. Weert 14e en Wolfs 11de. In Rijen nam G. v. d. Wiel deel aan de Ronde en behaalde de 13e plaats. Acht van Chaam. Aan deze wedstrijd werd door en kele Vlijmense renners deelgeno men, waarvan Wolfs de beste pres taties behaalde door 4de te worden bij de Profs en Onafhankelijken. Wolfs was steeds bij de uitlopers. In de beslissende slag ging hij met 11 renners mee, waaronder de grote favoriet. Agenda. Zaterdag 10 augustus maandver gadering van De Zwaluw in café A. Klerks. Zondag 11 augustus maandverga dering van de Visclub „De Hut" in café Vismalen. Kerkdiensten. In de Ned Herv. .Kerk alhier hoopt zondag a.s. voor te gaan cand. J. Jongerden, van Huizen (N.-H.). De diensten worden gehouden om 9.30 en 14.30 uur. De dienst enin de Geref. Kerk worden gehouden om 9.30 en 17.00 uur. In beide diensten hoopt voor te gaan Ds. N. W. v. d. Hout. Toneel. Op de laatstgehouden vergadering van de r.k. toneelvereniging „Vol harding", werd besloten om voor de eerste winteruitvoering in studie te nemen het toneelstuk „De zon tege- Jeugdtournooi. De uitslag van het jeugdtournooi dat door de voetbalvereniging Was pik werd georganiseerd en waaraan 6 jeugdelftallen deelnamen, is als volgt: 1. Raamsdonk (dit elftal behaalde dus de beker); 2. S.C.O. (lauwer krans); 3. Veerse Boys; 4. D.V.V.C.; 5. Waspik; 6. Right 'Oh. D.V.V.C. kreeg de prijs welke be schikbaar was gesteld voor 't meest sportieve elftal. Zomeravondcompetitie. De huidige stand in de zomer avondcompetitie voor Raamsdonks- veer en omstreken is: 1. Waspik 19 pnt. uit 12 wedstrijden; 2. Veerse Boys 18 pnt. uit 12 wedstr.; 3. Hol- landiaA 16 pnt. uit 11 wedstr.; 4. P.N.E.M. 14 pnt. uit 12 wedstr.; 5. S.N.A.B. 11 pnt. uit 12 wedstr.; 6. Derby Boys 9 pnt. uit 12 wedstr.; 7. Good Luck 7 pnt. uit 12 wedstr.; 8. Hollandia B 0 pnt. uit 12 wedstr. Programma: 8 aug. Hollandia BP.N.E.M. en Derby BoysS.N.A.B. 9 aug. Veerse BoysHollandia A en WaspikGood Luck. Middenstandsdiploma De heren Joh. Vriens, W. Vervoort en F. v. Steenoven, allen uit Was pik, slaagden voor 't Middenstands- eramen. Slagersgezel. Na beëindiging van de opleiding in de werkplaats van de heer J. j Verhaeg te Waspik, behaalde dhr. j Joh. Vriens uit Waspik het diploma van het gesubsidieerde leerlingen- stelsel, bekwaamheid in de praktijk van het slagersvak. Polymnia zingt voor de radio. De Waspikse zangvereniging Po lymnia zal a.s. zaterdag een concert geven voor de K.R.O., van tien mi nuten voor 3 tot kwart over 3. On der leiding van de heer C. v. Iersel zal het koor het volgende program ma uitvoeren: 1. Bonjour mon coeur, Orlando di Lasso; 2. Serenade van een Lands knecht, idem; 3. Quand mon mari, idem; 4. Echo: O la, o che bon eccho, idem; 5. Der Greis, Joseph Haydn; 6. Du Hirte Israëls, Dimitri Bort- niansky; 7. Wiegelied, Jan Nieland; 8. Kortjakje, volksliedje in een be werking van I. J. Oskam. Het feit dat deze jonge vereniging voor een dergelijk concert geschikt werd bevonden, is op zich reeds een felicitatie waard. De heer H. v. Iersel overleden. Woensdag 7 aug. werd bij treur muziek van de harmonie het stoffe lijk overschot van de heer H. van Iersel door leden van het kerkkoor van de Bartholomeusparochie ten grave gedragen. Overweldigend was de belangstelling en het eerbetoon bij de solemnele uitvaartdienst met assistentie in de parochiekerk. Groot en belangrijk was dan ook de figuur van de overledene, die op 69-jarige leeftijd aan Waspik werd ontnomen. Ter liefde Gods stelde hij zijn grote capaciteiten op het gebied van muziek beschikbaar voor het kerkkoor van de Bartholomeusparo chie, waarvan hij bijna een halve eeuw de kundige dirigent was. Vele jaren ook had hij de leiding van de plaatselijke harmonie. En door mid del van deze twee functies bouwde hij op het gebied van de muziek in de Waspikse gemeenschap een stuk cultuur op, dat, naar wij hopen, nog lang zal blijven voortleven. Moge God hem reeds zijn welverdiende rust gegeven hebben. Fancy-fair met verloting. In Raamsdonksveer zal, evenals andere jaren, weer een openlucht fancy-fair worden gehouden op het Heereplein. Er zal een grote verlo ting aan verbonden worden. Er is reeds een groot aantal prijzen be schikbaar gesteld. Het Oranje-comi té zal deze fancy-fair houden op 31 augustus a.s. Straatverlichting. i In het mooie nieuwe gedeelte van Raamsdonksveer: „het Omschoor", is men reeds begonnen met een mo derne straatverlichting. De hoge palen met TL-buizen zullen 't aan- zien van dit gedeelte een fraaie en goede straatverlichting geven. Poppenspel en goocheltoeren. Woensdagmidadg werd in het Henricusgebouw een mooi poppen spel en fantastische goocheltoeren gegeven door Mr. Johnnie uit Arn hem. Het behoeft geen betoog dat de jeugd genoot van zo'n heerlijke vacantiemiddag. Stierenkeuring. Op de j.l. gehouden Stierenkeu ring werden de stieren goedgekeurd van A. Bink, P. de Bont, J. Ver- schure uit Raamsdonk en van Ant. Kommers uit Raamsdonksveer. Middenstandsdiploma. Voor het Middenstandsdiploma slaagde de heer H. Zijlmans. Op zomerkamp. Deze augustus-vacantie gaan de diverse jeugdgroepen weer op kamp. De junioren en senioren der Gidsen gaan deze keer naar Haaren. De Welpen zullen hun tenten in Teteringen opslaan, terwijl de Ver kenners eveneens naar Haaren gaan. i Uitslagen jeugdvoetbaltournooi. j R.K. Ulo—Ulo 3 3—1 Chr. Ulo—R.K. Ulo 1 2—1 R.K. Ulo 1—R.K Ulo 2 5—0 Chr. Ulo—R.K. Ulo 3 9—1 Het leven van de neger in Ame rika is aan het veranderen. Het gebeurt langzaam, maar onmis kenbaar. Twee belangrijke fac toren helpen zijn eigenwaarde versterken. Hij deelt in de na oorlogse welvaart en verheugt zich over het feit, dat zijn Afri kaanse broeders formeel en po litiek door de Westelijke wereld worden erkend. Een gevolg van de welvaart is het ontstaan van een negerbour- goisie, welker leden zich in be roep en werk met de blanken mengen, maar slechts zelden in de omgang daarbuiten. Er zijn hierop echter vele uitzonderin gen en de situatie wijzigt zich met het gebied waar men zich bevindt. Het toegenomen inkomen van de negerarbeiders heeft de bloei van verzekeringsmaatschappijen voor negers en van negerkranten en tijdschriften verhoogd. Te vens werkt er een veel groter aantal negers op kantoren. Zel den treft men echter een neger aan, die een leidende en organi serende functie vervult, maar wel hebben vele firma's negers in dienst voor het stimuleren van de verkoop van hun produc ten aan de negerbevolking van 15 miljoen zielen. Negerperiodieken- Tussen de 150 en 200 dagbla den worden er door negers uit gegeven. Bovendien is er 'n aan tal negertijdschriften. Het be langrijkste daarvan is Ebony", een blad dat in grootte, druk en opmaak gelijkenis vertoont met „Life". I)e inhoud is speciaal ge richt op het negerpubliek. Het bevat artikelen over negerper soonlijkheden, zoals Ralph Bun- che van de Ver. Naties en de bokser Sugar Ray Robinson, maar ook over de nieuwe onaf hankelijke staat Ghana. Grote foto's zijn er in afgedrukt, waar op men de hertogin van Kent met de premier van Ghana ziet dansen. Afkeer wederzijds. Een negerchauffeur, die me in zijn taxi naar het dure restau rant van Sugar Ray Robinson in de negerwijk Harlem bracht, vertelde me, dat hij Sugar Ray Robinson niet moclit. „Die werkt zich op naar de blanken en gebruikt zijn promi nente positie nooit voor zijn ei gen volk. Hij moet begrijpen dat de blanken ons niet willen en dat wij uiteindelijk ook de blanken niet willen". De chauffeur heette Henry Smith. Kwaad wees hij op zijn foto met naam, welke alle New Yorkse taxichauffeurs op de voorruit hebben. „Kijk", zei hij, „ik draag de naam van een slavenhouder. De slavenhouders ontnamen ons in- ze namen en onze taal. En nu in 1957 zien wij dat onze mensen in Afrika bereikt hebben dat hun namen en talen worden ge respecteerd. Wij zijn hier niets." „Afrika hun eigen land"- Henri Smith zei, dat hij alleen een taxi reed omdat zijn vrouw ziek was, maar zijn eigenlijke beroep was zeeman. De volgende maand gaat hij weer naar zee en hij weet het vrijwel altijd zo te regelen dat hij in Afrika komt. „Dat is mijn eigen land", zei hij. Hij was met de tegenwoordige premier van Ghana op de lagere school geweest. Deze had gele genheid gekregen om de univer siteit van Columbia te bezoeken en was toen teruggegaan „naar zijn eigen land". De langzaam opgaande ten dens voor de negers manifesteert zich ook in de wereld van de wetenschap, kunst en sport. Een van de vice-presidenten van Union Carbide een grote chemische onderneming van wereldnaam is een jonge ne ger. Lloyd Cooke in Chicago. Hij vertelde me. dal hij „sociaal" geaccepteerd werd, zolang hij on het terrein van zijn beroep bleef. Hij is president van de vereni ging van chemici, welke een ge zelligheidsorganisatie is. Maar nooit zou hii lid kunnen worden van de golf and country club van Chicago. Geen sympathie voor immigranten. Llovd Cooke had niet veel op met de tolerantie van de Euro peanen voor negers. Hii zei, dat buitenlanders zich wellicht ge schokt voelen door de Ameri kaanse problemen, van de ras senscheiding, maar izij 'moeten niet vergeten, dat zij die zelf niet hebben. Met zekere bitterheid sprak hij zelfs over de Europese immigranten in de Vgr. Staten. De negers in Amerika menen dat de immigranten de banen van de negers wegnemen. Dit is in zoverre waar. dat de negers bij volle werkgelegenheid meer kans op goede banen hebben, zolang de immigratie-quota even be- nerkt blijven als zii nu zijn. Coo ke zei ook, dat in Chicago speci aal de Europese immigranten en dan vooral de Polen en Duit sers teg.en de negers zijn. Zelfs in de zuidelijke staten van Amerika, welke 't bolwerk van de rassenscheiding vormen, hoort men vele mensen beweren dat zij de scheiding natuurlijk ongrondwettig vinden, maar dat het noorden hun de tijd moet laten. Belangrijk jaar. Voor de negers is het jaar 1957 in grondwettelijk opzicht zeer belangrijk. Dan zal beslist wor den over hun burgerrechten in het zuiden, waaronder ook het stemrecht valt, en over de toe komst en de opleiding van hun kinderen. Als men het zuiden bezoekt, krijgt men voortdurend de in druk, dat het vraagstuk meer 'n gevoels- dan een politiek karak- er heeft. In een bus in Virginia zag ik een blanke dame praten met een negerin. De eerste stop plaats in Virginia is Richmond. Daar zijn aparte wacht- en rust kamers, voor blanken en negers, met duidelijke bordjes „alleen voor blanken" en „voor gekleur- den". Na deze onderbreking en scheiding stapten de blanke en de zwarte dame weer in de bus en zetten hun discussie voort. Apart wonen- In Washington, de hoofdstad van de Ver. Staten, zijn ongeveer evenveel blanken als niet-blan- ken. Zij leven door elkaar, maar het is zeer moeilijk voor de ne gers om een woning te vinden in de traditionele blanke wijken. Het tijdschrift „The Reporter" schreef dezer dagen, dat andere groepen in de Ver. Staten, zoals de Ieren, Duitsers en Joden, ook soortgelijke obstakels hebben moeten overwinnen. Uiteindelijk zullen de scherpe verschillen en conflicten verdwijnen en banden tot stand komen die boven alle groepen uitgaan. Zo is Amerika gemaakt en wordt Amerika gemaakt. Dit zal ook gebeuren ten zuiden van de Mason-Dixon lijn. Zowel blan ken als negers weten, dat dit zal gebeuren. Haarbehandeling. De negers laten hun haar spe ciaal behandelen om de krul er uit te krijgen. Advertenties over de behandeling staan in alle ne- is wegens vakantie van 11 t/m 17 angnstus gerkranten en tijdschriften. Maar er zullen nog vele geslachten over heen gaan voordat Ameri kaanse moeders een gesprek over de rassenscheiding niet zullen eindigen met de opmer king dat zij niet graag zouden willen dat hun dochter met een neger trouwt. Maar sommige dochters doen dit thans toch. De 'Amerikaan wordt steeds meer van zijn prachtige zintui gen beroofd. Er gebeurt in, bo ven en onder zijn wereld zoveel dat hem het horen en zien ver gaat voor het gevoel blijft steeds minder tijd over en de smaak wordt door reclame en chemie tot een onzekere aange legenheid gemaakt. Zelfs met de reuk als laat ste rest van een oorspronkelijke zintuigelijke waarneming de fijne neus, die zich nooit laat bedriegen is het nu helaas ook gedaan. De chemische in dustrie is het in de laatste tijd gelukt vrijwel alle denkbare reu ken „natuurecht" na te maken. Men kan die geuren goedkoop verkrijgen en ze naar wens ver spreiden. De „Herald Tribune" publi ceerde onlangs een artikel over synthetische geuren en de lezer konden daarbij de haren ten ber ge rijzen. Er is niets en niets meer te ruiken dat gegarandeerd echt is men kan zich nog slechts verbazen over de volle digheid der keuze. Sinds lang drinkt men frambozen- en ci troenlimonade, die met deze smakelijke vruchten niets uit staande hebben, maar thans kan men elk aroma ter wereld kunst matig vervaardigen. Daardoor kan men de jacht op klanten in deze tijd ook ge raffineerder bedrijven dan ooit. Goedkope damestassen van plas tic ruiken naar het fijnste leer. Inkt ruikt niet meer naar inkt maar naar ananas of rozen. Een populair Amerikaans haargroei middel ruikt naar bier (dat voor de haarwortels zeer gezond zou zijn),zonder ook maar 'n drup pel gerstenat te bevatten. Oude auto's worden met de typische geur van „nieuwe" auto's be sproeid. Mottenballen ruiken sinds kort naar lavendel of den nen, zonder (klaarblijkelijk...) iets van hun eigenschappen te verliezen. Dat wil zeggen, de mot ruikt het voor haar dodelijke gif, de huisvrouw de aangename lucht. Men besproeit de vuilnisem mer, de badkamer, de stal en het restaurant naar keuze. Men spuit de fijnste gastronomische lucht- ies op de flauwste gerechten. Een geniale uitvinding, door de i moeders met vreugde begroet, is te lijf te gaan. In de V.S. zal er spoedig geen slechte geur meer bestaan maar ook geen echte meerDe natuur heeft in haar wijsheid levende wezens en planten bijzondere geuren gege ven tot aantrekking, tot af weer, tot vreugde, tot waarschu wing. Wanneer de arme, met Chanel geparfumeerde poedel met zijn naar hetzelfde parfum geurende „vrouwtje" uit wandelen gaat, draait geen hond zich meer naar haar om de roep van het na tuurlijke instinct ontbreekt. Want ook de dieren wordt thans een poets gebakken. De nieuw ste uitvinding voor jagers, neemt de menselijke lucht weg en daar mede de waarschuwing voor het wild. De lucht van peentjes moet de konijnen thans in een val lok ken, waarin zich geen enkele peen bevindt. Ook met de vissen wordt allerlei bedrog van de zin tuigen bedreven. Aan de nieuwe mogelijkreden via de neus zijn geen grenzen gesteld. Maar één ding is zeker de arme-rijke stedeling ademt nog slechts zelden de natuur in. Hij is met recht verheugd, wanneer hij weer eens aan een echte slechte geur snuffelt, om van de goede, al te goede maar te zwij gen. Het aantal der zinnen vreugde brengende reuken is zeer groot hoe heerlijk ruikt een klein kind, vers gemaaid hooi, brood, dat warm uit de oven komt. soep, die naar alle goede kruiden geurt, de schil van een mandarijn, een meire gen. Maar bij al deze geuren be horen de daarmee verbonden associaties. de chocoladegeur, die op spina zie wordt gespoten, waarna ie- der kind die groente met smaak verorbert Een New Yorks restaurant heeft zijn kleine zaal in 'n tuin terras omgetoverd de gast wordt hier afwisselend getrac- teerd op de geur van rozen, se ringen en meiklokjes. In vele wijnzaken wordt de klant om geven door een reuk van ver mouth en gin; de ..psychologi cal research'' heeft bewezen, dat deze combinatie van geuren de kooplust zeer bevordert. De Mode De warenhuizen zijn natuurlijk doordrenkt met parfums. Sinds de lucht in de grote steden slechter en slechter is geworden, probeert men de kwalijke geuren door een enor me aanval van prettige luchtjes 0R07CSTR.207 7£C 2/9O M'AfiWJK Bij de kunstmatige reuken vallen zij weg. Het ruikt naar viooltjes en het is bedrog; het ruikt naar ananas en het is inkt; het ruikt naar een duur parfum en het is een hond. On ze ondervindingen komen in toe nemende mate uit de tweede, derde en vierde hand. In de wor dende wereld zijn wij marionet ten geworden, die de „vooruit gang" in het rond laat springen, zien, horen, voelen, proeven en ruiken. De vele nieuwe ontdekkingen maken ons straks mogelijk zeer trots. Totdat wij ontdekken, dat wij van louter rijkdom zeer arm zijn geworden. (Nadruk verboden). (Noot van de redactie. Ook in ons land worden de kunstma tige geuren reeds gebruikt. Wij denken b.v. aan het aardgas, dat voor de distributie een reukje krijgt, zodat eventuele lekkages sneller kunnen worden gesigna leerd).

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 5