BINNEN- EN BUITENLAND DE SCHIPBREUK 7 hceL LAATSTE BERICHTEN Waalwijkseen Langsiraaise Een praatje over E.H.B.O. <~r]/lJaalwu L Olleke Bolleke's Wonderland 80e JAARGANG No. 60 VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1957 Gitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIEI.EN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO HET ZUIDEN Abonnement: Bureaux GROTESTRAAT 205. WAALWIJK TEL. 2621 RAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 22 cent per week per kwartaal 2.85 /3.10 franco p.p. Advertentieprijs; 10 cent per mm. Contract-advertenties: speciaal tarief TEL.-ADRES: „ECHO' RIJKSBIJDRAGE BIJ KERKE- BOUW GEVRAAGD. De commissie-Stassen zegt in haar rapport over „subsidie-ker- kebouw" dat, willen de kerkge nootschappen hun taak naar be horen kunnen blijven uitvoeren, een rijksbijdrage van één derde in de kosten noodzakelijk is. Een en ander zou in een wet moeten worden vastgelegd. De gemeen ten kunnen eventueel aanvul lende tegemoetkomingen verle nen, al naar gelang de financië le positie en de plaatselijke ver houdingen. DE RAMP MET DE NEUTRON. Koninklijke onderscheiding voor papoea's- Gouverneur van Baal is maan dagavond met het tourneerschip „Oranje" uit Hollandia naar Bl ak vertrokken waar hij woens dag koninklijke onderscheidin gen aan drie papoea's, die een aandeel hebben gehad in de red ding van de overlevenden bij de ramp met de „Neutron", heeft uitgereikt. Bij Koninklijk Besluit van 31 juli no. 24 (H M. de Koningin heeft dit besluit in haar vakan tieverblijf in La Tour Fondue getekend) is de bronzen erepen ning voor menslievend hulpbe toon verleend aan Barnabas Wa- kum, dorpshoofd van Magga Ti- sappi; Jacob Kafiar, sectiehoofd in Mokmer en Junus Simbiak, werkman bij de Amsterdamse Ballastmaatschapnij, allen wo nende nabij Biak, Nederlands Nieuw-Guinea. De erepenning voor menslie vend hulpbetoon, in 1822 inge steld ter beloning van moed, be leid en zelfopoffering, opnieuw ingesteld in 1946. bestaat uit een aan een koninklijke kroon be vestigde ovale draagpenning. Nagegaan wordt of nog ande ren, die bij de redding assisten tie hebben verleend, voor een beloning in aanmerking komen. NIEUW GEVECHTSTENUE VOOR MILITAIREN. Nederlandse confectiebedrijven zijn begonnen met de productie van de' nieuwe frontkleding, die de Nederlandse militairen op zijn vroegst in 1958 zullen krijgen. De oude (Britse) battledress blijft dienst doen voor binnen dienst en als uitgaanstenue. Het opvallende verschil tussen oud en nieuw is de capuchon van het nieuwe gevechtstenue, die over de helm past. HUREN VAN NIEUWERE WONINGEN „VOORLOPIG". De minister van Volkshuisves ting ir. Witte, heeft meegedeeld: 1. de richtlijnen aan de ge meentebesturen voor de huur verhoging van (dure, nieuwe) woningwetwoningen zijn geen wettelijk besluit, doch een voor lopige beslissing 2. de vaststelling van de huur prijs van deze woningen door de gemeentebesturen is dus ook slechts voorlopig 3. de definitieve beslissing zal de minister pas nemen, nadat de vaste commissie voor Volks huisvesting van de Tweede Ka mer gelegenheid heelt gekregen, haar zienswijze kenbaar te ma ken 4. dat men de bewoners van de (dure) woningwetwoningen toch al hogere huren laat beta len, gebeurt omdat eventuele^ na vordering van te weinig geinde huurpenningen over enige tijd voor vele huurders een (te) zware last zou betekenen. DE CRITIEK OP HET BRITSE HOF. „Omwille van het aanzien der vrouwen moet Koningin Eliza beth die tijdschriftredacteur, die zegt dat haar toespraken niet zijn aan te horen, negeren", al dus een artikel in de „New \ork World Telegram", dat als kop I» heeft: blijf zo aardig als je bent, Liz. Het feit, dat de koningin „net een schoolmeisje is", zoals Lord Altrincham in zijn critiek heeft gezegd, aldus het blad, is juist een van haar aantrekkelijk ste eigenschappen. De „New York Times" vindt het interessantste van de kwes tie de drukte, in in Engeland om het artikel van Lord Altrincham wordt gemaakt. Wanneer Eisen hower 'geen ergere critiek te ver duren kreeg dan hetgeen Lord Altrincham over koningin Eliza beth gezegd heeft, zou hij een veel gelukkiger man zijn, aldus het artikel, waarin verder wordt opgemerkt dat Engeland zich gelukkig mag prijzen met mo narchen als George de zesde en Elizabeth de tweede en hun echtgenoten. Volgens de Londense „Daily Express" geeft een derde van de honderden mensen, die naar de redactie van het blad geschreven hebben, toe dat de critiek van Lord Altrincham tenminste op sommige punten wel gerecht vaardigd is. Het blad betreurt, dat Lord Altrincham, door een „aardige, hard werkende jonge vrouw' aan te vallen, misschien de aandacht heeft afgeleid van iets wat wel èn aandacht èn mo gelijk crtiek waard is: het hof". heid om deze noodzakelijke cata strophe komt in de Waalwijkse ge meenteraad het voorstel ter tafel tot het aangaan van een basis-overeen komst met een 6-tal andere Brabant se gemeenten voor de realisering van 'n groots woningbouwplan, genaamd ,,Continubouw Brabant II"Dit plan zal onze gemeente gedurende vijf jaar verzekeren van de bouw van tenminste ca. 100 woningen per jaar. Practisch niets kan de uitvoering van dit plan meer in de weg staan, want de minister van Volkshuisves ting en Wederopbouw heeft zwart op wit verklaard dat hij dit plan zal accepteren. In de nood van dit ogen blik is dit een zekerheid om drie St. Janstorens hoog bij te springen en om allebei de handen dicht te knij pen over het bezit van zo'n gemeen tebestuur. Want alleen aan de grote energie, de vooruitstrevendheid en de vooruitziende blik van ons gemeente bestuur en met name van burge meester Teijssen, die de grote pro motor van dit plan genoemd mag worden, hebben we deze onschatbare zekerstelling te danken. Dit is een gemeentelijke taakvervulling bij uit nemendheid Er is mij dunkt dan ook alles voor te zeggen om in de straatbenaming van een der mooiste Waalwijkse stadsgedeelten, die uit dit plan ten westen van de Baardwijksestraat zal verrijzen, uitdrukking te geven aan onze erkentelijkheid jegens een zo eminent burgemeester, die door zijn persoonlijke bestuurscapaciteiten in de zwartste periode van de Neder landse woningbouw dit voor onze ge meente heeft weten te realiseren. HANNIBAL. GEHEIME CHINESE BONDEN LEIDEN OPEN VERZET. Aanhangers van eeuwenoude Chinese geheime genootschap pen en militaire leiders zijn een grootscheepse compagne van open verzet tegen het communis tische regime van Mao Tse Toeng begonnen einde vorig jaar, toen de Chinese communistische lei der zijn theorie over de betrek kelijke vrije meningsuiting nog niet had afgekondigd. Zij heb ben daarna hun activiteit nog versterkt en hebben in heel Chi na haarden van verzet aange legd. De communistische partij bladen van China hebben be kend gemaakt dat „nog twee contra-revolutionaire organisa ties" zijn ontdekt. ZUID-CELEBES BOYCOT DJAKARTA. Het rebellerende Zuid-Celebes heeft dinsdag invoerrechten in gesteld op alle goederen, die uit 'of via Djakarta worden inge voerd. De militaire gouverneur, kolonel Ondi Pangerang deelde mee, dat de economische politiek van de regering in Djakarta een zware last vormde voor de han delaars in Celebes. Er was geen onmiddellijke reactie in Djakar ta, doch waarnemers zijn van mening dat Pangerangs besluit grote invloed zal hebben op de economische 'toestand van het land. Zij verwachten dat andere provincies buiten Java spoedig het voorbeeld van Zuid-Celebes zullen volgen. Op een mooie zonnige morgen toverden de stralen van de zon gouden lichtjes op het mos. Tus sen de bomen zwoegde Olleke en trok aan een lang touw een oude wastobbe voort. De kleine jongen, die met zijn ouders in 'n klein huisje aan de rand van het bos woonde, had grote plannen. Hij ging zeilen op het bosmeer. Moeizaam sleepte hij de tobbe voort. En toen hij bij de bosvij- ver kwam, ging hij dadelijk aan het werk. In de tobbe lagen een paar stokken en een oud laken. De grootste stok zette hij recht op in de tobbe en bond hem vast aan het handvat. Toen een paar dwarslatten en daaraan het la ken en zijn boot was klaar. Ol leke schoof het gevaarte lang zaam van de over in het water. Vol spanning keek hij toe. Ja hoor, de boot dreef en er kwam geen water in de kuip. Voorzich tig stapte hij in en ging op de bodem zitten. Kalmpjes aan dreef het vaartuigje naar het midden en Olleke genoot. De wind blies zachtjes in het zeil en de kleine jongen voelde zich een eehte zeeman. Na een hele poos kwam hij bij het kleine eilandje midden in de bosvijver. Hier besloot hij aan te. leggen. Met een stukje touw be vestigde hij zijn boot aan een jong boompje. Zo kon hij rus tig blijven zitten en van de zon genieten. Evenmin als een vader die zijn kin deren goed opvoedt daarmee iets op zienbarends verricht, verdient een gemeentebestuur dat de belangen der gemeente op de juiste wijze be hartigt, enige bijzondere lof. Het goed verrichten van de taak, waar voor men is gesteld, is een zeer voor de hand liggende en vanzelfspreken de zaak. Men zou alle verhoudingen scheef trekken indien men het ver vullen van zijn plicht ging verheffen tot het vlak van het prijzenswaardige, daarmee min of meer te kennen ge vende dat het niet-vervullen van zijn plicht de normale gang van zaken zou zijn. Er is echter een groot verschil tus sen het verrichten en het op bijzon dere wijze verrichten van zijn taak. Het tweede onderstreept niet alleen de aperte geschiktheid voor de taak vervulling, maar ook en vooral de persoonlijke inzet en bewogenheid, het ,,hart" hebben voor hetgene wat de taak omvat; het gaat ver uit boven de te stellen concrete normen voor de taakvervulling en komt daardoor voor een belangrijk deel te liggen in het vlak der bijzondere verdienste, waarvoor een grote erkentelijkheid op z'n plaats is. De woningnood is momenteel wel de grootste plaag van ons volk en geen enkele gemeente zal dan ook nalaten om alles in het werk te stel len de plaatselijke woningmisère op te lossen. Was dit voorheen al moei lijk, momenteel is het zo, dat zelfs aan de grootste behoeften geen mouw meer gepast kan worden, om dat de financiële middelen welhaast onbereikbaar zijn geworden. Tegelijk echter met de algemene verslagen- Zo gezegd zo gedaan en het duurde niet lang of in de koes terende stralen van de zoiv viel Olleke in slaap. De boze rat. 1 1 Terwijl de kleine jongen daar zo heerlijk zat te slapen in zijn zacht deinende bootje, kwam er 'n grote bruine rat aangezwom men. Hè, wat is dat voor een raar ding, dacht hij: Zoiets heb ik hier nog nooit gezien. Nieüwens- gierig zwom hij om de tobbe heen en bekeek die van alle kan ten. Even later kroop hij op het land en zette aan die kant zijn speurtocht voort. Wat zou er in zitten Nieuwsgierig zoals rat ten zijn, klom hij voorzichtig tegen de tobbe en toen hij boven op de rand zat, keek hij naar binnen. Neen maar, daar zat Olleke. O, nu begreep de rat het al, dat rare ding moest gen boot voorstellen. De jongen was aan het varen geweest en nu lag hij hier in dö boot te dromen. Ineens begon de rat te lachen. Hij had een plannetje en zou Ol" leke eens duchtig laten schrik ken. Zachtjes liet hij zich weer langs de rand in het water zak ken en dook onder. Onder de tobbe gekomen, begon hij ver woed aan de bodem te knagen. Met zijn scherpe tanden duurde het niét lang of hij had 'n klein gaatje in de oude tobbe gebeten. Langzaam werd het gat groter en het water stroomde naar binnen Toen vond de rat het genoeg. Snel zwom hij weg en op een af standje bleef hij kijken om te zien wat er gebeurde. De schipbreuk. Nu, lang behoefde hij niet te wachten, want 't water liep vlot in de tobbe en natuurlijk kreeg Olleke natte voeten en een natte broek. Daar werd hij wakker van en geschrokken keek hij om zich heen. Wat was er aan de hand Plotseling zag hij het water in zijn bootje en het gat in de bo dem. O, zijn scheepje was lek. Als het zonk, kwam hij hier nooit meer vandaan. Hij moest zo snel mogelijk naar de oever. Vlug maakte hij het touwtje los en duwde zijn bootje af. Met zijn voeten in het water staande, plonsde hij met een stok in het vijverwater en deed verwoede po gingen de tobbe zo snel mogelijk de oversteek te laten maken. Maar dat viel niet mee. Heel langzaam dreef de boot voort, maar het water stroomde nog al tijd naar binnen. Ineens kreeg Olleke een idee. Hij trok zijn zak doek uit zijn zak en stopte hier mede het gat. Dat hielp wel iets, maar niet genoeg. Nog kwam het water door de zakdoek naar bin nen, al ging het niet zo hard als doorvoor. Het water in de1 boot steeg ho ger en hoger en Olleke zwoegde voort. Ineens niet ver van de kant kwam het moment dat de boot ineens borrelend vol liep en onder de voeten van de kleine jongen weg zonk. Met een gil lag hij nu in het water. O, hij zou verdrinken, want hij kon niet zwemmen. Spartelend met armen en be nen, nu en dan kopje onder gaan de, probeerde Olleke zich boven te houden en de kant te bereiken. Maar het was beslist slecht met hem afgelopen, wanneer zijn vriend de ooievaar niet aan de kant van de vijver had staan vis sen. Die zag wat er gebeurde en met een paar krachtige wieksla gen was hij op de plaats van de 'ramp. Met zijn lange snavel pak te hij Olleke bij zijn broek, hield hem boven water en waadde naar de kant. Daar zat onze vriend druipnat, maar erg dankbaar en gelukkig met zijn redding. Vlug ging hii naar huis om droge kle ren aan te trekken. (Nadruk verboden). KROESJEF IN OOST-BERLIJN. Kroesjef, Mikojan, Gromyko en negen andere Sovjet-leiders zijn in Oost-Rerlijn aangekomen. Zij zullen er een week blijven. Voor de ont vangst hadden de Oost-Duitse lei ders uitgebreide veiligheidsmaatre gelen genomen, waarvan een jon ge Nigeriaanse bewonderaar van Kroesjef het slachtoffer is gewor den; hij werd tot tweemaal afge ranseld, omdat hij zich te dicht bij Kroesjef waagde. Op dit kleine in cident na is alles ordelijk verlopen. Terwijl een muziekkorps volks liederen en Pruisische marsmuziek speelde uit het repertoire van Hitier en keizer Wilhelm, Kroesjef en Ul- bricht, Mikojan en Grotewohl in el- kaars armen vielen en elkaar naar Russische wijze op beide wangen kusten, en kinderen de par tijbazen bloemen aanboden, waakte een sterke gewapende macht over de veiligheid van het communist! sche gezelschap. Zelfs op de daken van de huizen waren soldaten met mitrailleurs en geweren in de aan slag geposteerd, klaar om te schie ten op de menigte beneden op straat, zodra zich daar verdachte bewegingen zouden voordoen. JAM, LIMONADE EN GAZEUSE DUURDER. Minister Zijlstra heeft toestem ming verleend de prijzen van limo- nade-gazeuse te verhogen. De prijs verhogingen zien er als volgt uit: Flessen tot een inhoud van 700 cc 0,5 cent; tussen de 700 en 800 cc 1,5 cent; tuss.ende 900 en 1000 cc ONGEVALLEN DOOR ELEKTRISCHE STROOM. In onze tijd worden talloze werkzaamheden, die vroeger met de hand moesten worden gedaan, door middel van de machine verricht. Daar de meeste machi nes door elektrische stroom aan gedreven worden, ligt het voor de hand dat er van tijd tot tijd ook elektriciteitsongevallen zul len plaats hebben. Het menselijk lichaam is maar in beperkte mate in staat de in werking van elektrische stroom te verdragen. De meest gebrui kelijke stroomsterkte (span ning) van 110 tot 220 volt is reeds sterker dan de gemiddelde mens verdragen kan. De stroom komt tot ons door middel van metalen geleidingen (meestal van koper), die door een niet geleidend materiaal be schermd zijn (kabels of snoe ren). Zonder in technische de tails te willen treden, moet ik er toch wel even op wijzen.dat niet alleen metalen goede stroomge' leiders zijn, doch dat ook vocht de stroom uitstekend geleidt, en hierdoor is het te verklaren dat verschillende materialen, die in droge toestand geen stroom doorlaten (dus isolerend wer ken), wanneer zij vochtig wor den, wel goede stroomgeleiders kunnen worden. Komt iemand, die op een nat te vloer staat, met de stroom in aanraking, dan zal de stroom via zijn lichaam naar de aarde wor den doorgeleid. Zolang dan de stroom niet wordt uitgeschakeld zal dat lichaam dus onder stroom (spanning) blijven staan. De stroom ondervindt in het lichaam een zekere weerstand, en weerstand bij elektrische stroom betekent warmteontwik keling. Is iemand, die met de stroom in aanraking komt, goed van de aarde geïsoleerd, b.v. door droge schoenen met rubberzolen of doordat hij op een rubbermat staat (rubber is niet alleen een slechte stroomgeleider, docr neemt ook geen vocht op, zodat die isolerende eigenschap ook niet door vocht kan worden te niet gedaan), dan zal hij eventu eel alleen schade ondervinden van de schok, die de aanraking met elektrische stroom teweeg brengt. Daarentegen heeft iemand die wel met de aarde in verbinding staat, door vochtige voeten of 'n natte vloer, niet alleen het ge vaar van de elektrische schok, doch tevens van de verbranding die het gevolg is van de hitte- ontwikkeling tengevolge van de weerstand die de stroom bij het passeren van het lichaam onder vindt. Het in contact komen met te sterke stroom (spanning) ver oorzaakt vaak een kramptoe stand, waardoor het slachtoffer niet in staat is de stroomtoevoer los te laten. Door de inwerking van de stroom kunnen storingen in de algemene toestand en ook plaat selijke storingen optreden. De storingen in de algemene toestand zijn vooral een gevolg van de inwerking van de stroom op het hart en de hersenen; dit veroorzaakt dan bewusteloos heid, schijndood en in ernstige gevallen ook de dood. De dood wordt lang niet alleen door hoge spanning (stroom sterkte) veroorzaakt; ook be trekkelijk zwakke stroom kan de dood tengevolge hebben, wan neer het lichaam enige tijd on der stroom blijft, terwijl 't door vochtige voeten contact met de aarde maakt. De nlaatseli.jke storingen be staan vooral uit brandwonden met allerlei variaties daarvan. i i .T--J <m Stroommerktekens zijn kleine ronde plekken op de huid (vaak iets ingezakt) die zichtbaar zijn op de plaats waar de stroom het lichaam is binnengekomen en ook waar deze het lichaam weer verlaten heeft. Wanneer de stroom dieper in" werkt, kan versterf van de huid en soms ook van de dieper gele gen weefsels, de beenderen en de gewrichten, optreden. De hitte-inwerking van de stroom, veroorzaakt min of meer ernstige brandwonden, terwijl de natuurlijke elektriciteit (de blik sem) dikwijls huidverkleuringen tot gevolg heeft. Bij mensen die door de blik- hem getroffen zijn, vertonen de huidverkleuringen dikwijls merk waardige, vaak boomvormige fi guren. Wordt uw hiilp vereist bij een elektriciteitsongeval, dan dient u allereerst aan zelfbescherming te denken. Pas er voor op niets aan te raken dat misschien nog onder stroom kan staan en zorg vooral op een niet geleidende droge plaats te blijven staan, b. v. een rubbermat (bedenk dat een vloerkleerdje of iets derge lijks, dat in droge toestand mis schien wel voldoende isolerend kan zijn, op een natte vloer ge makkelijk vocht opneemt en dan zijn isolerende eigenschap ver liest). Moet u de stroomgeleider van het slachtoffer wegtrekken, doe dit dan nooit met blote han den. Hebt u geen rubber hand schoenen tot uw beschikking, wikkel dan eerst iets dat geen stroom doorlaat, om uw handen (desnoods uw jas, tenminste als die goed droog is). Het slachtoffer moet natuur lijk zo snel mogelijk aan de in werking van de stroom worden onttrokken; als dit mogelijk is, schakel dan allereerst de stroom uit. Vaak is het nodig b.v. bij ongevallen met tramdraden of andere bovengrondse stroomlei dingen, iemand weg te sturen om deskundige technische mensen, en eventueel de politie te waar schuwen. Zoals we reeds opmerkten, kan de stroom een kramptoe stand veroorzaken, die het losla ten van de stroomtoevoer onmo gelijk maakt; wanneer echter 't contact met de aarde verbroken wordt, is de kramptoestand op geheven. Als de patiënt dus kans ziet door op te springen, even van de aarde los te komen, zal ook de kramp even opgeheven zijn en zal hij de stroomdraad los kunnen laten. Wanneer iemand aan een stroomdraad hangt, moet u er wel aan denken dat als de stroom wordt uitgeschakeld, hij onmid dellijk los zal laten; u moet er dus op bedacht zijn dat hij op gevangen wordt. Wanneer de patiënt van de stroom is vrijgemaakt, zal de verdere behandeling afhangen van de toestand waarin hij ver keert. Wel moet men er steeds aan denken dat de behandeling^ van de algemene toestandstoornissen eerder behandeld moeten worden dan de plaatselijke storingen. Bij bewusteloosheid en schijndood is het toepassen van kunstmati ge ademhaling noodzakelijk en moet daarmee zo snel mogelijk begonnen worden. (Zie ook onze EHBO-praatjes nos. 14, 15, 16.) Bij deze ongevallen zal de kunstmatige ademhaling vaak heel lang volgehouden moeten worden.Gelijktijdig toepassen van hartmassage zal er zeker veel toe bijdragen de bloedsom loop van de patënt te bevorderen en dus het herstel van de patiënt bespoedigen. J. H. v. G. 2 cent. De speciale vruchten-gazeusen worden als volgt verhoogd: Flessen tot een inhoud van 700 cc 1 cent; tussen de 700 en 1000 cc 2 cent. Tonic wordt per fles 1 cent duurder. Jam: ongeveer 8 cent voor specia le kwaliteit, 4 cent voor huishoud- jam en 3 cent voor appel- en prui menjam. Limonadesiroop: ongeveer 5 cent per 60 cc. Vruchtenwijnen: ongeveer 15 cent per driekwart-li terfles. Bessen jeneversoor ten: 6ó ct. per literfles. Vruchtensappen: 35 ct. per 750 gram. NIEUWE RECORDS IN WONINGBOUW. In juni van dit jaar zijn volgens gegevens van het centraal Bureau voor de Statistiek 7.250 woningen gereed gekomen. Nimmer tevoren werden in de maand juni zoveel wo ningen opgeleverd. Het hoogste ju- ni-cijfer tot nu toe genoteerd was 6.258 in het jaar 1956. Het totaal aantal in 't eerste half jaar van 1957 gereed gekomen wo ningen is 41.114. Het vóór 1957 be haalde halfjaarsrecord werd in 1954 genoteerd met 28.480 voltooide wo ningen. In het eerste halfjaar van 1956 kwamen 28.405 woningen ge reed. tegen de 35-jarige laborant A. H., die in de periode oktober 1953 tot november 1955 ongeveer 10.000 bankbiljetten van tien gulden had nagemaakt, heeft de procureur-generaal bij het ge" rechtshof te Amsterdam een ge vangenisstraf van 4 jaar geëist. De rechtbank gaf wel uiting aan zijn respect voor de voortreffe lijke wijze waarop de biljetten waren nagemaakt, maar of dat veel aan de strafmaat zal afdoen horen we pas op 20 augustus.

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 9