BINNEN- EN BUITENLAND Waalwijkse en Langstraatse Courant Huurproblemen Ook de automatisatie heeft grenzen MAANDAG 12 AUGUSTUS 1957 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 80e JAARGANG No. 61 Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per mm. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr. van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES„ECHO' Rondom de wet op de nieuwe huurverhoging De jongste huurverhoging heeft al weer veel pennen in beweging gebracht en 't einde is nog niet in zicht. Er doen zich allerlei problemen voor. Wij willen hier eens enige nieuwe bepalingen nader bekijken, waarmede wij 'n greep doen uit de vele vragen. 1) Wanneer gaat bij weekwo- ningen de huur in Dit is een probleem waarvover veel mis verstand bestaat. Verscheidene huurders hebben reeds bericht ontvangen, dat de verhoging hun over de dagen van 1 t.m. 4 augustus 1957 in rekening zal worden gebracht. Zij zijn echter van mening dat de verhoging pas is ingegaan op de eerste dag van de volle week in augustus. Dit is. echter in zoverre onjuist dat men onderscheid moet ma ken tussen woningwetwoningen en particuliere woningen. De huurverhoging voor beide groepen wordt van kracht op 1 augustus 1957, maar voor de wo ningwetwoningen staat de mi nister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid toe, dat de ver hoging ingaat met het begin van de eerste volle week in augustus. Voor particuliere woningen kan de huiseigenaar, die niet tot de eerste volle week wil wach ten, de verhoging vragen van 1 augustus 1957 af. 2) Wat betreft de afronding naar boven op een veelvoud van 5 cent kan worden opgemerkt, dat deze afronding pas mag plaats hebben nadat de totale huurprijs opnieuw is vastgesteld, dus na de vermeerdering met eventuele eerst afgetrokken ver goedingen. 3) Moet men beslist 25% huur verhoging nemen? luidt 'n vol gende vraag, 't Antwoord hierop luidt: neen, partijen zijn vrij om lagere huurprijzen overeen te komen dan die wettelijk toelaat baar zijn. Hierbij kan worden aangetekend, dat de verhoging der huren geldt onafhankelijk van hetgeen in een mogelijk huurcontract is bepaald. Verhuurders zijn niet ver plicht tot huurverhoging over te gaan. 4) Woning en bedrijfspand. De huurverhoging heeft alleen betrekking op zelfstandige wo ningen (niet op winkelwonin- gen) en op woningen die met 'n bedrijfsruimte een zelfstandig geheel vormen, dit laatste echter alleen indien het woongedeelte meer dan 60 van het totale vloeroppervlak beslaat. Een pen sionhoudster dus, die b.v. een woning met 8 kamers heeft en er daarvan 6 verhuurt, valt ech ter wel onder de huurverhoging, ondanks het feit dat het grootste deel van haar huis voor het be drijf in gebruik is. Hier is van toepassing het begrip „woon huis" zonder meer. Onder geen beding kan een kamerverhuur- of pensionbedrijf gerekend wor den onder een „bedrijfspand", waarvoor uiteraard met 15 huurverhoging kan worden vol staan en geen blokkering. Die pensionhoudster is dus wel de gelijk 25 huurverhoging ver schuldigd als de eigenaar/ver huurder deze verhoging wil toe passen. 5) Deel- en onderhuren. Bij huur van een deel van een woning, hetzij rechtstreeks van de eigenaar (deelhuur) of van* de huurder (onderhuur) geldt, dat de huurprijs van dat deel stijgt in evenredigheid met de huurprijs van het gehele pand. In geval de eigenaar of de huur der zelf hoofdbewoner is, mag deze de evenredige onderhuur met 20 verhogen als vergoe ding voor het ongerief, dat hij een deel van de woning aan an deren heeft afgestaan. De eige naar van een huis, die zijn bezit niet zelf bewoont, doch heeft verhuurd aau anderen, kan geen recht doen gelden op de hier voor genoemde vergoeding van 20 wegens ongerief. 6) Bedrijfspanden. De huur van bedrijfspanden kan maxi maal verhoogd worden met 15% echter alleen door een te treffen overeenkomst tussen partijen. Tot de bedrijfspanden worden ook gerekend: a. winkelwonin gen en b. woningen waarin een. bedrijf wordt uitgeoefend, in dien het bedrijfsgedeelte 40% of meer van de totale vloeropper vlakte beslaat. De onderhuren voor gedeelten van bedrijfspan den worden op gelijke wijze vast gesteld als die voor gedeelten van woningen (zie hierboven onder 5). Afronding ook hier naar boven op veelvouden van 5 cent. 7) Geen huurverhoging. Indien een verhuurder met zijn huurder overeenkomt, geen huurverho ging te vragen, dan behoeft hij ook niets te storten op 't „groot boek woningverbetering". Deze verhuurder kan echter op dit besluit terugkomen binnen een periode van een eventuele nieu we huurverhoging, indien de aards van de overeenkomst een dergelijke handelwijze toelaat, maar dan wordt hij wel stor- tingsplichtig. (Nadruk verboden). GEEN BELANGSTELLING VOOR BEZOEK SOVJETLEIDERS. Kroesjef ging donderdag naar het Oostduitse parlement, de Volkskammer, om zichzelf en Grotewohl te horen spreken. Het voornaamste punt van het an derhalf uur lange betoog van de Russische partijbaas was, dat voor de hereniging van Duits land Oost-Berlijn en Bonn met elkaar moesten gaan praten.'Het tweede punt was een herhaal de dreiging met Russische ra ketten en atoomwapens. Dit dreigement sloot aan op de be wering, dat kanselier Adenauer een politiek voert, die naar een atoomoorlog leidt. Kroesjef her haalde het gezegde uit een oude brief, die Boelganin enkele maanden geleden tot de kanse lier richtte en waarin werd ge zegd, dat in geval van een oor log West-Duitsland „in een kerk hof zou worden herschapen.. Kroesjef sprak anderhalf uur lang. De Oost-Duitse ministerpresi dent, Grotewohl, was slechts een echo van wat zijn Russische partijbaas vóór hem had gezegd over .„Westduits militairisme", „kapitalistische monopolie" en andere gemeenplaatsen, die ie- oereen al zo goed kent, dat na één uur spreken de Volkskam mer begon leeg te lopen. Vele parlementsleden gingen zich wat vertreden in de wandelgangen en kwamen een uur later terug, toen de rede van Grotewohl ge daan was. Kroesjef heeft bij zijn bezoek aan Oost-Duitsland tot nu toe nog slechts een heel enkele keer zijn bekende glimlach opgezet. Het loont trouwens de moeite niet, want er is weinig publiek om naar tei lachen. Dinsdag was er een receptie bij de burgemees ter van Oost-Berlijn. Voor het stadhuis stond een wacht van 50 grimmige volkspolitiemannen om een menigte van 30, vreedzame en niet-agressieve koppen in be dwang te houden. TREINBOTSING BIJ HELMOND De elektrische personentrein die om 13,26 uit Eindhoven naar Venlo vertrekt, is donderdag even na half twee bij de overweg van „De Burcht" aan de Houtse Parallelweg in Helmond ont spoord. De laatste wagon van de trein, een postwagen, die hon derden houten bielsen en 'n sta len mast van de hoogspannings leiding vernielde, tuimelde van de lage spoordijk omlaag. De ontspoorde wagon, die rakelings langs een groep spoorwegarbei ders en enkele mensen voor de gesloten overweg schoot, kwam in de droge sloot langs de druk ke rijweg tot stilstand. Twee treinbegeleiders uit Venlo, P. Ewalds en H. Smits, die in de postwagen zaten, en vier arbei ders die op dit baanvak aan het werk waren, liepen verwondin gen op. WASSERIJEN VERHOGEN DE PRIJZEN. Minister Zijlstra heeft de was serijen toestemming gegeven, hun prijzen te verhogen, voorzo ver er sedert 31 december 1955 geen prijsverhoging heeft plaats gevonden. Wasserijen, die kolen als brandstof gebruiken, mogen zes procent meer vragen; was serijen die olie als brandstof ge bruiken, negen procent. De organisatie van de wasse rij-ondernemingen heeft zich bereid verklaard de prijzen te verlagen als de kosten eveneens weer minder hoog zouden wor den. Eveneens heeft de minister toestemming gegeven voor prijs verhoging van limonade en ga- zeuse. De verhogingen variëren tussen een halve cent en twee cent per fles. Het bedrijfsleven pleegt nog overleg met de minister over de mogelijkheid van prijsverhoging van andere artikelen, waarin suiker wordt verwerkt. NOTARIAATSSTUDIE UNIVERSITAIR. Er komt een verplichte uni- veisitaire opleiding voor het notariaat. Een wetsontwerp tot wijziging van de Hoger Onder wijswet en de Wet op het Nota risambt is bij de Tweede Kamer ingediend door de ministers van Onderwijs, Kunsten en Weten- schapiien en van Justitie. Daar mee zal een al honderd jaar be pleiten hervorming tol stand komen van de bestaande rege ling, die dateert van 1842 ACTIE „BIJSTAND". In het tijdvak van 17 augus tus28 september zal het „Ko ningin Juliana Fonds" een be roep op onze bijstand doen. Een financiële radio-actie ge naamd „Bijstand" zal worden gehouden. Het wordt weer een moderne controleerbare collecte waarbij gebruik zal worden ge maakt van driekleurige loten, oranje, rood en blauw, die 1.- per stuk kosten. Niet minder dan 200.000. aan waardevolle belastingvrije prijzen, waaronder 5 woonhui zen (die door het Nederlandse bedrijfsleven op een attractieve manier zullen worden „aange kleed"), 5 auto's, TV-toestellen, huishoudelijke voorwerpen enz. zullen prijswinnaars ter be schikking staan. Het „Koningin Juliana Fonds" dat in het verleden op juiste en doeltreffende wijze steun heeft verleend aan organisaties voor Jeugdzorg, Kindertehuizen, Kin deruitzending, Minder-validen, Geestelijke Volksgezondheid, Be jaardenzorg enz. heeft dringend behoefte aan onze financiële steun om dit belangrijke maat schappelijk werk te kunnen voortzetten. PRINSES IRENE OP PENSIO NAAT IN ZWITSERLAND. Prinses (Irene zal eind sept. haar intrek nemen in een pensi onaat voor meisjes in de Zwit serse stad Lausanne, zo verne men wij van welingelichte zijde. Voorlopig zal zij daar één cur susjaar gaan volgen. In juni van het volgend jaar keert de prin ses terug naar Soestdijk. Dan zal definitief beslist worden over haar verdere studie. In het pensionaat zal prinses Irene verschillende vakken vol gen. Naast de moderne talen staan bijvoorbeeld ook sjmrtbe- oefening en handwerken op het rooster. Zij beschouwt dit ko mende jaarzelf als een periode, waarin zij gelegenheid zal krij gen om plannen te maken voor de nabije toekomst. Aanvanke lijk is er sprake van geweest dat de prinses in september verder zou gaan studeren in een van de moderne talen. Ze gaf tenslotte echter de voorkeur aan het pen sionaat in Zwitserland. Daar komt zij in een internationaal gezelschap. Zij zal er meisjes treffen uit alle delen van de we reld. Volkskr. ED. v. BEINUM ZIEK- De dirigent Eduard v. Beinum is vrijdagavond plotseling ziek geworden. Hij is niet in staat geweest een concert van de Wie ner Philharmoniker te leiden, dat tijdens 't Salzburger Musik- festival zou worden gegeven. Van Beinum, wiens bloedom- loop niet in orde is, kreeg het advies niet te dirigeren. Hij aan vaardde deze raad van de artsen. George Szell werd bereid gevon den het concert voor zijn reke ning te nemen. Van Beinums toestand is niet zodanig, dat op" neming in een ziekenhuis nood zakelijk werd geacht. SCHRALE APPELEN- EN PERENOOGST. De inspectie van de tuinbouw van het ministerie van land bouw, visserij en, voedselvoorzie ning heeft een schatting gemaakt van de omvang van de appel- en perenoogst in het seizoen 1957- 1958. De cijfers, die de oogst in miljoen kilo's uitdrukken, zien er somber uit. Ze luiden 124.0 en 31.0 respectievelijk voor appelen en peren. Wanneer men de cij fers van vorige jaren ziet dan zal er dit keer nauwelijks een appel tje voor de dorst overschieten. Ze luidden in 1955-'56 218,2 en 95.2 en in 1956-'57 315,0 en 100.0. BOSSCHE CAFÉHOUDER GEARRESTEERD. Na vier dagen intensief speu ren is de nolitie van Tilburg er in geslaagd de autobestuurder te arresteren, die naar haar over tuiging zondag 4 augustus j.l. des avonds op het rijwielpad langs de rijksweg TilburgDen Bosch een wielrijder heeft aan gereden en die, zonder zich om het zwaargewonde slachtoffer te bekommeren, is doorgereden. De gearresteerde is de kaste lein J. J. A. uit 's-Hertogen- bosch, bijgenaamd „Zwarte Pe ter". A. is in verzekerde bewa ring gesteld. Hij is vandaag voor de officier van justitie te Breda geleid. Provinciaal Nieuws BURGEMEESTER VAN GEER" TRUIDENBERG OP „HET ATOOM". De burgemeester van Geer- truidenberg waar de eerste Nederlandse Atoomcentrale voor elektriciteitsopwekking zal ge bouwd worden mr. J. Ch. J. Faure, vergezeld van zijn echt genote, de Leide wethouders, L. P. J. M. Rutges en H. J. Broeken ep gemeentesecretaris M. de Vis ser, heeft donderdag een bezoek gebracht aan de tentoonstelling „Het Atoom" op Schiphol. „Ik ben maar een alfamens en weet dus bijzonder weinig van kern fysica af. De expositie heeft dë wethouders en mij op voortref felijke wijze een beeld gegeven van datgene waarmede Geer- truidenberg binnenkort te ma ken krijgt", zo zei de burgemees ter na afloop van, de rondgang. „Wij behoeven ons uiteraard niet te verdiepen in de techni sche uitvoering van het project, maar wel in de consequenties, zoals onderwijsinstituten, huis vesting en recreatie van, het per soneel. Binnenkort zullen hier over besprekingen worden ge houden met de commissaris der Koningin in de provincie Noord- Brabant en de directeur van de PNEM". De burgemeester vertelde nog dat aanvankelijk de atoomcen trale in een vooraanstaande in dustriestad, waar de grootste afname van elektriciteit gewaar borgd is, gevestigd zou worden. Mede door het feit, dat Geertrui- denberg, zeer gunstig gelegen aan een kruispunt van verkeers-, water- en spoorweg, over vol doende hoeveelheden niet brak koelwater beschikt, is de keuze op deze Noord-Brabantse ge meente gevallen. Mr. Faure is voornemens om in Geertruidenberg via 'n kleine tentoonstelling en folders de in woners voorlichting te geven en vertrouwd te maken met wat hij noemde „onze atoomcentrale". MASSAGRAF GEVONDEN TE 's-HERTOGENBOSCH. Vermoedelijk uit 1629. Arbeiders die bezig waren met graafwerk voor de uitbreiding van het protestants ziekenhuis te 's-Hertogenbosch, hebben een massagraf gevonden, waarin zich de skeletten van tenminste twintig mannelijke personen be vonden. Een onderzoek, dat in gesteld is door de anatoom-pa tholoog dr. Zeldenrust en de ge meentearchivaris van Den Bosch de heer L. Pirenne, heeft gege vens opgeleverd, die er op wij zen dat het graf gedateerd kan worden op 1629, ten tijde van 't beleg van Den Bosch door de laatste troepen onder Frederik Hendrik. Het is bekend dat bij dit beleg in de omgeving hevige gevechten geleverd zijn. VERKEERSVERBETERINGEN IN DE OMGEVING VAN 's-HERTOGENBOSCH. De ANWB heeft de gemeente Vlijmen aangeraden de samen komst van de Korte Heistraat met de provinciale weg van Den Bosch naar Waalwijk als voor rangskruispunt aan te wijzen. De gemeente had om dit advies gevraagd omdat het uitzicht ter plaatse zeer slecht is. De ANWB is van mening dat, als de voor gestelde maatregel ook nog on voldoende mocht blijken, de Korte Heistraat voor het verkeer in de richting van de provinciale weg gesloten dient te worden. De Bond heeft verder Rijks waterstaat verzocht dubbele as- strepen aan te brengen op de rijksweg van 's-Hertogenbosch naar Helmond, bij het kruispunt met de Klokkenbieterstraat in Aarle-Rixtel. Dit kruispunt is slecht zichtbaar voor het ver keer op de rijksweg: dHTmele as- strepen zouden er de aandacht van het verkeer beter op vesti gen. Tenslotte verneemt de ANWB dat de Provinciale Waterstaat van Noord-Brabant de bouw van een nieuwe brug over het Omlei dingskanaal van de Dommel in de provinciale weg van Boxtel naar Schijndel heeft aanbesteed. De nieuwe brug zal de huidi ge noodbrug vervangen. DE WERELD ROND 9 Contemplatief tot op het bot als wij zijn, hebben wij onze ge dachten weer eens laten gaan over Het Leven. Als het leven eens zo eenvoudig was als wij wensen, zo dachten wij, wat zou het dan allemaal mooi en prach tig zijn. We zouden dan Eisen hower en Kroesjef samen op de tribune zien bij een vriendschap pelijke" wedstrijd tussen Israël en Egypte en juffrouw Lollobri- gida in een nette jurk van Vee en Dee op de film en minister Hofstra als opzichter bij de bouw van de IJ-tunnel en de imam van O. en de sultan van M. samen op de tandem tussen Odiliapeel en Cadier en Keer en alle kruide niers. en textielhandelaren sa men lachend op de foto met een bakje textielkoffie en in een ge breid truitje van kruideniers wol. En we zouden geen me vrouw met twee kinderen achter de hand zien, die toch nog stie kem „Juffrouw Wereld" wil worden en geen mannen die als maar naar nooit gehouden ver gaderingen moeten en geen plaatsjes met goed 16.000 zielen met vier voetbalclubs. We zouden dan wij be seffen dit terdege voor een belangrijk deel van onze brood winning beroofd zijn, maar wat zou dat, zo dachten wij verder, er zouden immers nog talrijke andere eerlijke ambachten voor ons openstaan. We zouden dan scheidsrechter kunnen worden of jyrylid of proever in een drankfabriek, om nog maar te zwijgen van de intellectuele functies waarvoor wij ons zelf wel geschikt achten, te weten voorzitter van een huldigings comité, vrijetijdsbestedingsonder- zoeker of puzzelontwerper bij 'n zeepfabriek (Wie heeft het wit naaigaren uitgevonden a. God fried Bomans. b. Vrouw Holle, c. Rita Hayworth. d. De Twee Wezen). Omdat echter bijna niets is zoals wij wensen dat het is, is. 't leven ook niet zo en zal alles wel zo blijven als het is, zo dach ten wij tenslotte, hetgeen bete kent koffie" bij een borstrok en films waarin ze hebben zitten knippen. En wij om u op de hoogte te houden hoé dat leven dan wel niet is. En in dat leven kunt u de meest verbazingwekkende din gen ontmoeten. Voor wie dat nog niet wist, het volgende. De Duitse r.k. geestelijke, de wel- eerw. heer Hubert Schiffer, is een van de weinigen geweest die de atoomklap boven Hirosjima hebben overleefd. Desondanks verklaarde hij op een perscon ferentie over het gebruik van atoombommen het volgende „Omdat bekend is dat de sovjets misdadigers zijn, en we hebben daar veel bewijzen van, zou ik als eerste de bom willen werpen als er een oorlog uitbreekt." Wij echt niet, meneer kapelaan. De sovjets zijn misdadigers, goed, maar wie zijn nu eigenlijk die sovjets Alleen toch maar die kliek die in het Kremlin huist en misschien nog een handjevol links en rechts verspreide boos doeners. Maar de rest, nee, dat zijn alleen maar gruwelijk mis leide en door propaganda ont wrichte mensen, die dolgraag anders zouden willen, maar niet kunnen. Waarom niet, dat we ten we zo zoetjesaan wel. En 't zijn die mensen, die u met die bom raakt, daar kunt u donder op zeggen. Smijt God met atoom bommen naar ons, die toch ook allemaal misdadigers (mensen die misdoen) zijn Waar halen wij dan het recht vandaan Hoe graag wij de sovjets ook zouden zien verdwijnen, wij zou den voor geen eeld een atoom bom op Moskou willen werpen (50.000 doden, waaronder mis schien 50 sovjets). Wij verbazen ons over deze geestelijke uit Hi rosjima, die toch beter moest weten. Dat een mens van deze en nog veel meer andere dingen grijze haren krijgt, is niet te verwon deren en we zouden ons dan ook naar Londen willen reppen, waar momenteel tweehonderd artsen en geleerden bijeen zijn om uit te dokteren waarom haar grijs wordt. Omdat Het Leven niet is zoals u en wij wensen dat het is. Maar met deze simpele reden zullen geleerden wel geen genoe gen nemen. EN NEDERLAND STAAT ER SLECHT VOOR „gedachten" van een machine zijn echter nooit scheppend. Ze draait altijd een bekend wijsje af of blijft steeds heen en weer lopen in hetzelfde gedachten- straatje. Iedereen heeft van ver of na bij de automatisering in werking gezien, want we kennen allen de automaat voor sigaretten of versnaperingen. Hier werpt men een bepaald muntstuk in, dat door de automaat wordt gecon troleerd. Het apparaat stoot im mers een verkeerde munt naar buiten. Daarna wordt men door de automaat bediend op dezelf de wijze als bij verkoop over een toonbank. Het angstaanjagende zit hem nu in de perfectie van de voortgeschreden techniek, die gehele productieprocessen heeft geautomatiseerd. Twee onbekende en ongrijp bare problemen bedreigen de mens, althans dat meent hij. Het ene vraagteken is het atoomtijd perk, dat voor ons ligt en dat meestal meer in de vorm van 'n dreigende paddestoel-gedaante in onze hersenen rondspookt dan in de verschijning van auto's en motoren, die lopen zonder ben zine of van verwarmingsinstal laties zonder kolen of stookolie. Het staat wel als een paal bo ven water dat wij met het atoom en zijn zegeningen veel meer en op veel groter schaal zullen ken nis maken dan met zijn vloek, al was het alleen maar hierom dat de mens de paddestoelwolk van de atoombommen slechts één of enkele malen kan waar nemen, omdat zij de vernietiging van het mensdom betekent, na dat een klein aantal „paddestoe len" op serieuze wijze boven de bewoonde wereld hebben be staan. Laten we ons daarom al leen liever bezig houden met de aangename wijze van 't atoom- vraagstuk. Het andere mysterieuze vraag teken zit opgesloten in 't woord automatiseren. Ook dit 'voelt men als een bedreiging van zijn bestaan, omdat men alleen maar vage verhalen heeft gehoord over het uitschakelen van men sen door machines en omdat men zich nimmer of onvoldoen de heeft verdiept in de zeer op gewekte zijde, die ook deze „boe man" heeft. Zo oud als de mechanisatie. Misschien geeft ons de va kantie gelegenheid een eenvou dig boekje over het grote tech nische en economische vraag stuk der automatisering te lezen. We zullen dan spoedig ontdek ken dat het proces al zo oud is als de mechanisatie en dat de automatic er eigenlijk het ver lengstuk van is. Bij mechanisa tie gaan we handenarbeid door een machine vervangen. Pessimisten zullen ons tegen werpen dat het hier alleen nog gaat om werk waar niet bij ge dacht behoeft te worden. Bij au tomatisering wordt ook de denk arbeid door de machine overge nomen, evenals de controle. De Levend of dood. Bijna klassiek kan men het voorbeeld noemen van de geau tomatiseerde auto-industrie. Voorheen ging het motorblok door ongeveer 700 paar handen voordat het gereed stond voor aflevering. Het grote aantal ar beiders vormde een levende lo pende band. Thans geeft die band slechts een dood beeld. Het blok legt evengoed nog een lan ge weg af. Men kan zeggen dat het nu door een aantal machi nes rolt, die op vernuftige wijze aan elkaar zün gekoppeld. Er zijn nu nog maar enkele paren mensenhanden aan de Schake laars nodig om dat blok gereed te maken. De bijna 700 handelin" gen zijn overgenomen door ma chines. De pessimist zegt nu dat hon derden mensen overbodig wor den. De iealist ziet echter twee enorme voordelen. In de eerste plaats werkt de lopende band regelmatiger, zodat het aantal fouten veel geringer is. Bij de geperfectioneerde lopende band van mensenhanden werd er nog één motorblok per 1000 afge keurd. Dit aantal is nu vermin derd tot één op een half miljoen. Het tempo is opgevoerd tot een productie van 1000 per uur. Het tweede voordeel ligt in de prijsverlaging van dat motor blok. Voorheen kon alleen de -

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 5