NAPOLITAINS een zakje chocolade voor cent Raadsel in Nijmegen Bij elke aankoop van 250 gr. koffie of 50 gram Oploskoffie (ter waarde van 70 cent) geldig van 14 t/m 20 augustus 1957 De Gruyter s koffie Goudmerk 250 gr. 258 Ct. Roodmerk 250 gr. 218 ct. Blauwmerk 250 gr. 196ct. Oranjemerk 250 gr. 172ct. Oploskoffie busje 50 gr. 245 ct. DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1957 .570814, partijen na schriftelijke voorbereiding op korte termijn besprekingen ope nen. De minister van sociale zaken en volksgezondheid is van het besluit van de algemene vergadering op de hoogte gesteld. BESTEDINGSBEPERKING EN VERKEERSVEILIGHEID. Resultaten ANWB-enquête ter ken nis van Minister van Verkeer en Waterstaat gebracht. ANWB meent: Situatie onhoudbaar De ANWB heeft thans officieel de beklemmende resultaten van de door de Bond bij de gemeentebestu ren en waterschappen ingestelde en quête naar de gevolgen van de beste dingsbeperking op verkeersgebied ter kennis van de Minister van Verkeer en Waterstaat gebracht. De ANWB heeft zich hiermede tot deze bewindsman gewend en niet tot de Minister van Financiën, daar de Bond van mening is, dat bij de Mi nister van Verkeer en Waterstaat de verantwoordelijkheid berust voor de veiligheid van het verkeer. Uit de bedoelde enquête, waarvoor de ANWB van ruim 500 aangeschre ven instanties opgave heeft ontvan gen, blijkt dat ruim 400 wegenobjec ten voor onbepaalde tijd zijn uitge steld of naar volgende jaren zijn ver schoven. Daaronder zijn tal van vol strekt noodzakelijk te achten wegver- beteringen, hetgeen tot gevolg zal hebben, dat vele gevaarlijke situaties, die vaak voor zeer geringe bedragen afdoende te verbeteren zouden zijn geweest, nu voor onbepaalde tijd zul len blijven voortbestaan. In verband met de nog aangekon digde verdere maatregelen tot beper king van de bestedingen bij de lagere bestuursorganen, aarzelt de ANWB dan ook niet de thans ontstane toe stand onhoudbaar te noemen. MARINE-VLIEGTUIG NEERGESTORT. Maandagochtend is kort na de start in de omgeving van het vlieg veld van Merauke de „Master Mari ner"-vliegboot PB-312 van de Kon. Marine neergestort. Van de tien personen aan boord - zeven marinemensen en drie leden van de algemene politie - zijn er 8 om het leven gekomen. Een lid van de marine en een po litieman hebben het ongeluk over leefd. De marineman is evenwel Ie vensgevaarlijk gewond. Het vliegtuig was om 6.15 uur plaatselijke tijd opgestegen van het vliegveld Merauke voor het uitvoe ren van een dropping in de Sibilval- lei, waar voorbereidende werkzaam heden worden verricht voor de voor genomen Nederlandse wetenschappe lijke expeditie naar het Sterrenge bergte in 1958. De naam van de overlevende ma rineman is A. Moens, sergeant vlieg tuigmaker en de naam van de over levende politieman 2e klasse Valeri us Ikako. Tot de politiemensen die het leven hebben verloren behoren de hoofdagent tweede klasse M. van Houten en de veldwachter eerste kl. I. Jaas. NEDERLANDSE STUDENT IN ZWITSERLAND VERONGELUKT De 17-jarige Nederlandse student Paul George Engels, zoon van een Amsterdams advocaat, heeft zondag een dodelijke val van honderd meter FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door G. PLANTEMA. 29). Meteen stapte hij naar binnen, ge volgd door zijn rechercheurs. Niet echter door Ohlquist en Verhagen, want zodra Broekman had gebeld, was Sven, gevolgd door de ver baasde Ernst, de kerktrappen afge gaan naar de Ganzenheuvel, waar de benedenkant van het huis was. Zij konden onmiddellijk nagaan welke deur ongeveer recht achter die aan het Stevenskerkhof lag. Zij zagen een brede, dubbele deur, die een pakhuis afsloot. Een firma naam ontbrak. De deur was dicht, maar even nadat Rika met de stok boven voor de dag was gekomen bij de bovendeur, bemerkten zij dat op de benedenverdieping een lamp werd aangeknipt. Ineens scheen het electrisch licht door een reet in de dubbele deuren en een ruitje van matglas werd verlicht. Sven en Ernst wisten niet hoe de gebeurtenissen boven verliepen. In spanning stonden zij op wacht bij de uitgang der benedenruimte, maar gemaakt tijdens de beklimming van de Sel, die deel uitmaakt van het Pi- latus-massief bij het meer van Lu- zern. Een vriend van hem, eveneens een student, riep om hulp en werd gered. Paul Engels is het vijfde slacht offer dat de bergsport zondag in Zwitserland heeft geëist. SPOORWEGONGELUKKEN IN NEDERLAND TOT NU TOE. Van de ernstige spoorwegongeluk ken, die in Nederland voorkwamen, noteerden wij in chronologische volg orde 13 september 1918 Weesp. Ontsporing door dijkverzakking re genval: 41 doden en 42 gewonden. 6 augustus 1934 Amsterdam. Verkeerde wisselstand: 7 zwaar en 5 minder ernstig gewonden. 21 juli 1951 Gouda. Expres- trein reed in op wachtende trein: 2 doden en een twintigtal gewonden. 7 november 1952 Rotterdam. Twee werkliedentreinen. Een trein reed van achteren in op stilstaande trein; 2 doden, 20 gewonden. 14 februari 1953 Gouda. Per sonentrein op rangeerloc.: 1 dode, 1 gewonde. 19 juni 1953 nabij Weesp. Door verlating stoptrein rijdt exprestrein Amsterdam - Enschedé erop in 2 doden, 9 gewonden. 3 oktober 1954 Eist. Verkeer de wisselstand, 6 doden, 11 gewon den. 29 mei 1955 Geldermalsen. Personentrein op goederentrein: 2 doden, 8 gewonden. 7 mei 1955 Oldenbroek. Ont sporing militaire trein; 2 doden, 2 gewonden. 5 november Heerlen. Sneltrein loopt op stoptrein: 26 zwaar gewon den. En nu in een week tijd twee spoor wegongelukken bij Helmond en Eind hoven, 't laatste met 5 doden en 30 gewonden. LAFHARTIGE ROOFMOORD TE BEUGEN. Het landelijk dorp Beugen (ge meente Boxmeer) is maandagavond opgeschrikt door een lafhartige roof moord, gepleegd op de 79-jarige weduwe A. van Vonderen-Jilisen. Omstreeks half acht, maandagavond, i vond de 18-jarige kleinzoon zijn grootmoeder, in de keuken van haar woning aan de Nieuwe Provinciale weg tussen Boxmeer en Cuijk. De oude vrouw lag in een plas bloed. De schedel was ingeslagen. In het huis stonden alle kasten open, laden wa ren doorzocht. Al het geld bleek te zijn gestolen. De oude vrouw deed haar eigen huishouden in een gedeelte van de woning. Het andere gedeelte wordt bewoond door haar zoon, de weduw naar W. van Vonderen, die maan dag de hele dag afwezig was. Om een uur of zes in de avond hebben de overburen, alsmede de schoonzoon van het slachtoffer, een damesfiets voor de woning zien staan, die ken nelijk heeft toebehoord aan een per soon, die die middag bij de weduwe op bezoek is geweest. Dr. Horbach uit Boxmeer, die was gewaarschuwd, stelde vast, dat de .oude vrouw geen natuurlijke dood was gestorven. Het slachtoffer moet, terwijl zij in de keuken de afwas deed, zich heb ben omgedraaid, toen de keukendeur werd geopend. Zij kreeg een slag op het achterhoofd, viel op de grond, waardoor zij een slagaderlijke bloe ding aan de slaap kreeg. Het slacht offer moet zijn doodgebloed. OPNIEUW EEN ONTVLUCHTE GEVANGENE TERECHT. De 28-jarige voeger M. E. uit Hil versum, die op zondagochtend 28 ju li omstreeks half elf via het dak uit het huis van bewaring aan de Wete ringschans te Amsterdam wist te ont snappen, heeft zich maandagmorgen vrijwillig bij het politiebureau te Hilversum gemeld en is terstond naar Amsterdam teruggébracht. Hij werd naar 't huis van bewaring over gebracht. De ontsnapping van E. is mogelijk geweest doordat hij erin is geslaagd enkele sleutels na te maken. WEER NEGEN SLACHTOFFERS VAN VERKEER- EN WATER. Het verkeer en het water hebben tijdens het weekeinde weer een ne- gental slachtoffers geëist. De 44-ja- i rige motorrijder J. F. H. Kiene uit i Amsterdam verleende op de kruising Middenweg - Kruislaan geen voor rang aan een personenauto met het gevolg, dat hij door dit voertuig werd overreden. Hij is in het ziekenhuis overleden. Onder Nieuwe Nieuwdorp botste de 65-jarige bromfietser W. Ree te gen een tegenligger. Hij kwam te vallen en was vrijwel op slag dood. Te Holten is de 34-jarige Th. J. S. Adringa uit Oss met zijn personen auto tegen een boom gereden. De be stuurder was op slag dood; zijn naast hem zittende echtgenote werd zwaar gewond. Op de weg Den Bosch - Eindho ven reed een personen-auto met vier, uit Amersfoort afkomstige inzitten den, achter tegen een stilstaande vrachtwagen. De moeder van de be stuurder, de 49-jarige mevr. E.-M., werd gedood, de bestuurder en twee inzittende meisjes van 21 en 19 jaar, werden gewond. Te Rotterdam op de Delfweg raakte de 35-jarige P. v. Baaien on der een bus, toen hij op zijn bromfiets rijdend plotseling door een windvlaag uit de koers werd geworpen. Een Amerikaanse automobilist sloeg zondag met zijn auto over de kop op het viaduct nabij het stadion te Utrecht. Zijn 24-jarige vrouw Pa tricia werd op slag gedood. De be stuurder werd gewond. Doordat het portier van de auto niet goed gesloten was, vloog op de Apeldoornseweg te Hattem de 18- jarige mej. J. Duinkerk op een bocht uit de wagen van haar verloofde. Zij was op slag dood. In Den Haag kwam de 8-jarige K. J. Hoogweg bij het spelen door on voorzichtigheid in het Verversings- kanaal terecht. De jongen verdronk voordat reddingspogingen succes hadden. Bij het spelen op een tuinders- schuit viel het zes-jarig jongetje A. van der Ent uit Berkel en Rodenrijs in het water en kwam om het leven. DRIE GEVANGENEN UIT VEENHUIZEN ONTSNAPT. In de vroege morgen van dinsdag zijn drie gevangenen uit het straf ge sticht „Esserheem" te Veenhuizen ontsnapt. De drie mannen vluchtten via een slaapkooi, een soort alkoof, waarvan ze de tralies hadden doorge- vijld. De drie ontsnapten zijn H. P. Jorens uit Rotterdam, F. C. Verkou- ter uit Rotterdam en J. J. van Haas trecht uit Den Haag. Ze hadden resp. nog drie jaar, een half jaar en vijf jaar voor de boeg. Alle drie waren veroordeeld wegens diefstal. De Rotterdamse recherche arres teerde dinsdagmiddag om 4 uur al een van de voortvluchtigen, de 27- jarige Verkouter, die zich in de om geving van zijn woning aan de At- jehstraat (Katendrecht) ophield. Hij werd ingesloten op het hoofdbureau van politie aan het Haagse Veer te Rotterdam. Hij zou in januari 1958 worden vrijgelaten. Een der anderen zou op een oude damesfiets in de Drentse hoofdstad zijn gesignaleerd. VLIEGER GEDOOD BIJ VAL VAN STRAALJAGER. Kort na de start van de Westduit- se vliegbasis Lahrbruch is dinsdag morgen tegen 12 uur een Nederland se Thunderflash- straal j ager in het Noordlimburgse gehucht Aaien neer gestort. De vlieger, de tweede luite nant A. H. Löbker (27 jaar) uit Rot terdam kwam om het leven. Hij trachtte zich nog met de schietstoel in veiligheid te brengen, doch de hoogte was te gering om de parachute de val voldoende telaten breken. Hij over leed kort na de val aan een wervel fractuur. GOUD- EN DEVIEZENVOOR RAAD INGEZAKT MET 100 MILJOEN. De Nederlandse goud- en devie zenvoorraad is vorige week met niet minder dan honderd miljoen gulden gedaald. Dit is de grootste daling die sinds jaren in een week is voorgeko men. Blijkens de weekstaat van de Nederlandsche Bank per 12 augus tus verminderde de goudvoorraad voor de tweede achtereenvolgende week met bijna 20 miljoen gulden tot 2977,5 miljoen, terwijl de deviezen reserve inzakte met ruim 80 miljoen gulden tot 615,3 miljoen gulden. voorlopig zagen zij niets dan het lichtschijnsel. Uit niets viel verder te bemerken dat zich mensen achter de dichte deuren bevonden. Maar plotseling klapten de dubbele deu ren naar de binnenkant open. Met een daarop hoorden zij een zwaar motorgeronk en voordat zij naderbij hadden kunnen komen, reed een kleine vrachtauto naar buiten. Ach ter de cabine, waarin zij vaag een bestuurder zagen zitten, was een korte laadbak, die overdekt was met een huif van zeildoek. De wagen kwam met enige vaart voor de dag, maar in de smalle straat moest wor den geremd om de bocht te nemen. Van die gelegenheid maakte inspec teur Ohlquist handig gebruik. Met een verbluft gezicht keek I Ernst Verhagen toe, hoe zijn zwager zich aan de klep van de laadbak vastgreep en juist toen de vracht auto meer snelheid kreeg, zwaaide Sven zich over de rand, daardoor uit het gezicht verdwijnend. De advo caat kreeg geen schijn van kans om dit kunststukje na te doen, want de vrachtwagen reed onmiddellij k daarop pijlsnel weg en binnen enke le ogenblikken was het voertuig de Hezelstraat ingereden, de kant van de Korenbeurs op, dus naar de be nedenstad. Verhagen kwam pas he lemaal bij z'n positieven, toen ie mand hijgend naast hem stond. „Hebt u ze gezien?" Het was in specteur Broekman die deze vraag stelde. „Ze zijn met een vrachtwagen weggereden", antwoordde Ernst. „En inspecteur Ohlquist is in de laadbak gekropen". „Dan zijn ze dus toch niet hele maal ontsnapt", merkete de Nijmeeg se politieman op. „Komaan, dan gaan wij nu op ons gemak dit huis eens doorzoeken." Samen gingen zij naar binnen en kwamen in een pakhuis, bestaande uit een vierkante ruimte, waar langs de wanden kisten stonden. In het mid den was een lege plek, maar olievlek ken wezen uit, dat hier de vrachtauto had gestaan, waarmee de onbekenden waren weggereden. Achter de pak huisruimte vonden zij een gangetje, waarop een trap uitkwam. Langs de ze trap was Broekman naar beneden gekomen. Het gangetje liet nog twee deuren zien. De ene gaf toegang tot 'i een klein kantoor, waarin twee tafel- i tjes stonden, een met een schrijfma chine erop en het andere met een paar oude kranten bedekt. Hier was verder niets te vinden dan een paar I korrespondentiemappen van de firma j Simons, een klein expeditiedrijf, waaraan 't pakhuis toebehoorde, evenals waarschijnlijk de vrachtauto. De andere deur bracht hen op een klein portaaltje en daarachter zagen zij een houten trap, die naar een kel der leidde. Inspekteur Broekman, Ernst Verhagen en een rechercheur gingen de trap af en kwamen terecht in een kleine kelder, die niets liet zien dan vier stenen muren, die eens gewit waren geweest, maar nu grauw zagen van spinrag en vuil. Een zwakke elektrische lamp hing aan de zoldering, waardoor de kelder spaar zaam werd verlicht. „Nou", bromde inspekteur Broek man, „veel valt hier niet te zien." Mr. Ernst Verhagen was langs de muren gelopen. Hij had een zaklan taarn in de hand en daarmee ver lichtte hij de vloer. „Eigenaardig, dat ik hier voet stappen ontdek, die naar deze muur lopen", kondigde hij aan. „Er is toch geen deur te zien. Wat kan men er mee voor hebben, naar deze muur te gaan en dan terug?" Op de vuile grond waren de af drukken van schoenen duidelijk te zien. Het leek wel, of door de kel der van de trap naar de wand een smal pad liep, gevormd door schoen- af drukken, waarvan de punten naai beide kanten wezen. Vlak bij de muur waren zij nog te zien. De inspekteur en de rechercheur bestudeerden de muur met argusogen. Zij speurden naar afdrukken van handen, die on middellijk op de groezelige opper vlakte zichtbaar zouden moeten zijn. Er was een plekje, dat vettig glom. Broekman zette daar zijn duim op en begon te duwen. Merkwaardig was het resultaat. Het glimmende plekje gaf een tikje mee en vlak er naast sprong met een klik een stukje muur naar binnen. Daar vertoonde zich heel duidelijk een sleutelgat. De re chercheur haalde dadelijk een loper tevoorschijn en probeerde die. Even bleef het zonder resultaat, maar toen hij wat wrikte, pakte de loper ineens en met een lichte tik sprong een slot open, terwijl meteen een gedeelte van de muur wat naar achteren ging. Zij bemerkten, dat een deur open wa9 gegaan en inspekteur Broekman be dacht zich geen sekonde. Zij kwamen in een duistere ruimte, waar de zaklantaarns goede diensten konden bewijzen. Het was een kil vertrekje met grauwe muren en geen spoor van een voorwerp. Maar in de achterwand was een houten deur. In spekteur Broekman legde zijn hand op de klink en drukte die neer. De deur ging open en hij, gevolgd door de beide anderen, ging een gang bin nen. In de andere wand van die gang zagen zij een drietal nieuwe deuren.. „Kijk eens aan, dat is een kom- plete ondergrondse behuizing", merkte de Nijmeegse inspekteur op. „Dit is allemaal uitgegraven onder het Stevenskerkhof. En daarvan heb ben wij nooit iets geweten!" Zij stonden even naar de drie deu ren te kijken. Het was hier doodstil, maar plotseling schrokken zij van een vreemd geluid. Het was, of in een van de kamers, die zich achter de deuren moesten bevinden, een mens een diepe zucht had geslaakt! „Brink, jij blijft hier op post, zodat er niemand door deze deur kan ver dwijnen", beval inspekteur Broek man op gedempte toon. De rechercheur knikte en trok een revolver uit zijn jaszak. Ernst Ver hagen had in de gang nog eens rond gekeken en nu zag hij een lichtscha kelaar. Hij stapte er op af, draaide het knopje om en meteen straalde van het plafond een helder licht uit drie sterke lampen. Zij ontdekten nu; dat de gang niet verwaarloosd was als de kelder. De wanden waren be kleed met hout, dat keurig in de verf zat. De vloer was bedekt met lino leum en het plafond bestond uit bruis geschilderde gladde steen. De drie deuren droegen letters. Recht vooi hen stond op de deur een grote wittf S, links een witte C en rechts ees witte P. Inspekteur Broekman stapte naar de deur recht vooruit en opende haar. Vol verbazing keek hij. De ka mer, die met een S werd aangeduid was een soort pijpenla. Maar die pij penla was schitterend gemeubileerd (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 2