V 0 bindt strijd aan tegen het bosvarken Waalwijkse en Langsiraaise Courant NEDERLAND BOUWT KLEINE HUIZEN Bezwaren van de oude dag ELECTRA VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1957. Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. 80e JAARGANG No. 62. Abonnement: 22 cent per week per kwartaal f 2.89 8.10 franco p.p. Advertentieprijs; 10 cent per mm. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux: GROTESTRAAT 205. WAALWIJK TEL. 2621 - KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES: „ECHO" In andere landen zijn de kamers groter De Nederlander wenst gezelligheid, doch stelt geen eisen aan ruimte. Er is vrijwel niets actueler dan het woningvraagstuk en het woonruimte probleem in ons land. Trouwens het is geen specifiek nederlands pro bleem, want in geheel Europa tobt men er mee, zij het hier meer en daar minder, maar men vindt het toch overal. Wanneer men in al die landen een kijkje neemt, dan ziet men dat er overal in een zo hoog mogelijk tem po gebouwd wordt en als men dat wat gebouwd wordt met elkaar ver gelijkt, dan komt met tot treffende verschillen. Men bouwt niet overal op dezelfde manier. Ieder volk stelt zijn eigen eisen aan een woning en dat komt bij bestudering van het bouwen in verschillende landen al dadelijk uit. Het ene volk hecht meer waarde aan een eigen woning en heeft er meer geld voor over dan het andere èn dit is duidelijk te zien. Vele Frans- sen bijvoorbeeld hebben weinig over voor hun huis en daardoor is men in Frankrijk verplicht goedkoop te bou wen met alle nadelige gevolgen van dien, terwijl daardoor het bouwen weinig aantrekkelijk is en er daar voorlopig geen kans is op beëindi ging van het woningprobleem. Een vergelijking. In vele andere landen ligt die zaak anders, zoals ook in ons land. Men wil wel een belangrijk deel van de inkomsten voor de woning uitgeven en hier wordt het bouwen dus wel iets aantrekkelijker en zijn er meer moge lijkheden. Over het algemeen genomen steekt ons land wat de kwaliteit van de bouw betreft zeer gunstig af bij an dere landen. Nederland bouwt iets goeds, maarklein. Wanneer men woningen van gelijk genre uit verschillende landen met elkaar gaat vergelijken, dan blijkt dat Nederland weinig ruimte biedt. Ne men we als voorbeeld een woning be staande uit grote woonkamer, keu ken en twee slaapkamers, een type dat men dikwijls in flats aantreft, dan zien we dat Nederland hiervoor bijna de geringste oppervlakte nodig heeft, er zijn slechts enkele landen die het nog kleiner doen, de rest al lemaal groter. Vooral in de Scandina vische landen biedt men veel ruimte, bijna driemaal zoveel als in ons land voor dezelfde woning. Grote huiskamer. De Nederlandse huiskamer valt in verhouding nog wel mee. Denemar ken en Noorwegen maken kamers met een gemiddelde oppervlakte van ruim 20 vierkante meter, alle ande ren variëren van 15 tot 19 m2, waar bij Nederland ongeveer het gulden midden handhaaft. Dat Nederland hier nog redelijk uit de bus komt, vindt zijn oorzaak in het feit, dat de huiskamer in ons land een belang rijke plaats inneemt. Het is het ge zinscentrum bij uitnemendheid en de gezelligheidsbron van het huis. Daar om kan men in Nederland aan de oppervlakte van de huiskamer niet teveel tornen. Aangezien wij wat totale opper vlakte van een dergelijk type huis aanmerkelijk lager liggen dan de meeste andere landen, moeten onze keukens en slaapkamers w^l erg mi nimaal zijn. Dat is een feit. De „grote" slaap kamer heeft een oppervlakte van ten hoogste 11 vierkante meter en de zo genaamde „kleine" slaapkamer is niet meer dan een hokje van onge veer 7 of 8 vierkante meter. In vrij wel alle andere landen is er voor de slaapkamers veel meer oppervlakte uitgetrokken. In Italië bijvoorbeeld zijn ze bijna tweemaal zo groot. De keuken. Met de Nederlandse keuken is het al heel droevig gesteld. In het ge noemde woningtype vindt men heel veel kleine keukens, zo van onge veer zes of zeven vierkante meter, waar dan nog veel ruimte afgaat voor aanrecht, gootsteen, kasten en wat niet meer, zodat er voor de huis vrouw een kleine open ruimte blijft waar ze zich nauwelijks kan keren. De keuken is het stiefkind en dat is eigenlijk onjuist, omdat ons volk een huiselijk volk is en zeker niet zoveel buitenshuis eet als bijvoorbeeld de Fransen, die in dit woningtype toch nog altijd acht tot negen vierkante meter keuken tot hun beschikking hebben. Hoe komt het, dat de Nederlander hier genoegen mee neemt? Ten eer ste kan hij niet veel noten op zijn zang hebben en mag hij blij zijn als hij woonruimte krijgt, hoe klein de woning ook zal zijn, doch anderzijds neemt men met kleine keuken en slaapkamers al gauw genoegen, wan neer de woonkamer maar gezellig en aantrekkelijk is. Velen redeneren bij ons zo, dat de slaapkamer niet veel meer behoeft te bieden dan een ge legenheid tot slapen, meer ruimte is daar niet nodig, althans volgens de minimum eisen van de Nederlander. In een grote keuken moet je maar veel lopen, is ook een mening die veel gehoord wordt. Zodoende komt men in ons land tot een dergelijke wijze van bouwen. Het was alleen te ho pen, dat men zo tienduizenden hui zen in korte tijd kon bouwen! (Nadruk verboden). Uitstel van pensioen Ondanks de in het algemeen slechte klimatologische omstandig heden in ons land heeft de gemid delde Nederlander betere levenskan sen dan wie ook. Naar verhouding zijn er daardoor in ons land veel be jaarden, wier wel en wee doorlopend de nodige aandacht vereist, zowel van overheid als van particulieren. Bovendien neemt hun aantal voort durend toe. Men kan niet zonder meer zeggen dat ouderen onbezorgd leven, wan neer zij een behoorlijk pensioen ge nieten, hoewel het op zichzelf een voorrecht is zodanige oudedagsvoor ziening te hebben, dat men zich fi nancieel geen zorgen behoeft te ma ken. Weliswaar heeft ieder, die 65 jaar of ouder is, recht op het pen sioen ingevolge de Algemene Ouder domswet, maar dit is niet anders dan een basisvoorziening. Zeer velen heb ben daarboven nog aanspraak op enig pensioen uit anderen hoofde, zoals krachtens de Invaliditeitswet, een bedrijfs- of ondernemingspensi oenfonds of een zelfstandig getrof fen regeling bij een maatschappij van levensverzekering. Maar desondanks is de situatie toch nog steeds zo, dat de massa der ouderen moet rondko men met het ontoereikende bodem- pensioen. De bezwaren van de oude dag lig gen echter niet uitsluitend in het materiële vlak, maar zij zijn vooral ook zeer concreet aanwezig in gees telijke zin. De vraag, die vele gees- mogelijk ten bezig houdt, is, wat er moet wor den gedaan om bij de ouderen het gevoel van vereenzaming, van nutte loosheid en van overbodigheid weg te nemen. Het valt niet te ontken nen dat het een zeer grote overgang is van een drukke, de volle persoon opeisende werkkring naar het leiden van een stil leven. Al spoedig wordt voor velen dit leiden een lijden en zij beschouwen zichzelf slechts als een last voor de maatschappij. Ter oplossing van dit probleem is o.a. de gedachte gelanceerd om min der strak vast te houden aan de pen sioengerechtigde leeftijd van 65 jaar of soms nog eerder. Zeer velen zijn nog zeer vitaal, wanneer het moment is aangebroken om met werken op te houden. En als dan bovendien nog de werkgever en de werknemer lan ger aanblijven op prijs stellen, dan is het des te moeilijker aan de be palingen van wet of pensioénregle- ment te voldoen. In het algemeen is het aanbeve lenswaardig dat strak de hand wordt gehouden aan de bestaande afspra ken omtrent de datum van ingang van het pensioen. Men heeft dan nog de tijd om rustig te genieten van een welverdiende rust na een arbeidzaam leven. Dit geldt speciaal voor hen, die ook dan nog hun leven nuttig we ten te besteden. Al te veel ouderen evenwel gingen steeds zo geheel op in hun werk, dat zij nu met geen mo gelijkheid hun vrije tijd weten te vullen. Zij zouden niets liever willen dan van jaar tot jaar te kunnen be slissen of zij nog zullen blijven wer ken of met pensioen gaan. In de overheidssector is het prak tisch onmogelijk om met dergelijke wensen rekening te houden. In het particuliere bedrijfsleven is het ech ter anders gesteld. Wanneer een werkgever de pensioenen bij een le vensverzekeringmaatschappij heeft verzekerd, dan is het allerminst be zwaarlijk de pensioenen van jaar tot jaar uit te stellen, indien dat ge wenst wordt. Ook is het mogelijk het pensioen, zolang er nog gewerkt wordt, tot het salaris aan te vullen. Ouderen, die slechts gedeeltelijk blij ven doorwerken, kunnen op hun pensioen een aanvullend loon krijgen. Door een dergelijke, steeds inci dentele, soepele toepassing van het pensioenreglement kan bereikt wor den, dat de werknemer zich geleide lijk van zijn werk losmaakt. Hij ont vangt daarbij tevens de gelegenheid zich geestelijk in te stellen op de noodzaak, dat zijn werk door ande ren wordt voortgezet. Prachtige jeugdactie van 16 t/m 31 aug mann in Den Bosch, Eindhoven, Til burg en Helmond besloten hun actie van 16 t.m. 31 aug. in het teken te plaatsen van de strijd tegen dit mo derne kwaad het bosvarken, onder het motto „Weg met het varken, uit bossen en parken!" De Brabantse V. D.-huizen zijn met hun jaarlijkse jeugdacties gestart in 1945 met de tentoonstelling „On ze Marine". Het vorig jaar stond de actie in het teken van Veilig Ver keer, welke actie een enorm succes is geworden. Niet minder dan 35.000 ingevulde formulieren heeft men toen te verwerken gekregen. Deze acties, welke door V. en D. niet gevoerd worden uit commercieel oogpunt, maar louter en alleen om dat men het op prijs stelt in een of andere vorm iets voor de jeugd in de vakantie te kunnen doen, zijn tot nu toe altijd een schot midden in de roos geweest. Ze hebben telkens weer het nuttige en het aangename in zich ver enigd gehad en dat is ongetwijfeld wel de belangrijkste reden geweest dat de jeugd er telkenmale zo met hart en ziel aan heeft deelgenomen. Het doel van de actie van dit jaar is de jeugd te wijzen op het wei nige natuurschoon dat ons landje nog rijk is, alsmede op de gevolgen van baldadigheid, onachtzaamheid en ver nielzucht. De actie wil trachten de jongeren spelenderwijs wat verant woordelijkheid bij te brengen. De kop boven dit artikel is in zo- verre misleidend, dat hij de indruk zou kunnen wekken dat een zo wijd verbreid en uniek concern als Vroom Dreesmann toch niet het argeloze en vredelievende bedrijf is waarvoor wij het altijd gehouden hebben en dat het 't „in secreto" altijd heeft ge munt op de uitroeiing van de vader landse wildstand, welk kwaad het nu publiekelijk wil gaan bedrijven en waarin het ook de toch al zoveel pro blemen verwekkende Nederland se jeugd tracht te betrekken. Niets is minder waar dan dat, want de enige tegemoetkoming welke V. D. aan de belligerente neigingen van de mens doet is het te koop aanbieden van speelgoedgeweren, klapper- en waterpistolen. Desniettegenstaande is het een arbeidsintensief bedrijf. Het is echter wel juist dat V. D. in Den Bosch, Eindhoven, Tilburg en Helmond, zich ten volle scharen ach ter de uitroeiing van één element in de Nederlandse wildstand, namelijk het bosvarken. Was het bosvarken een wezen op vier poten, dan zou de strijd gauw bekeken zijn en we zou den er voorgoed van verlost zijn. Maar de moeilijkheid zit 'm juist in het feit dat we hier te maken heb ben met het tweebenige wezen dat men de mens noemt. En wanneer de mens wat wij noemen beest-achtige neigingen en manieren gaat verto nen, krijgen we te maken met een uit zonderlijk hardnekkig en moeilijk uit te roeien kwaad, omdat men de mens alleen in het uiterste geval met het geweer tot rede brengt. WAT IS EEN BOSVARKEN? De beschrijving van een bosvarken is duidelijk te geven en de plaatsen waar het heeft huisgehouden sprin gen direct in het oog. Het bosvarken is de personificatie van iedereen, die zich misdraagt door het achterlaten van rommel in de natuur, het veroor zaken van bos- en heidebranden, het vernielen van bomen, struiken en planten, het verstoren van de rust door onnodig geschreeuw, het over bodig lawaai maken met bromfietsen, het opjagen van dieren, het kapot maken en uithalen van vogelnestjes, etc. etc. Zo heeft men natuurlijk ook bus-, trein- en bootvarkens. Het bosvarken, dat in het Westen van het land reeds een bekende fi guur is, vindt zijn oorsprong in De nemarken, waar het „et skovsin" wordt genoemd. Het is daar een na tionale figuur en een nationaal be grip geworden en helaas is het hard op weg dit ook in Nederland te wor den. Ziehier het bosvarken. UNIEKE ACTIE. In het kader van hun jaarlijkse jeugdactie hebben Vroom Drees- AANTREKKELIJKE VORM. Voor de actie van dit jaar heeft men een bijzonder aantrekkelijke vorm gevonden. Er zijn totaal 20 rijmpjes van ieder 2 regels, w.o. bekende rijmpjes en versjes, en enkele, die de bedrijfslei ding zelf gemaakt heeft. Nu treft men in de etalage's (in Den Bosch in de etalages van beide zaken), 20 maal één versregel aan, nl. de eerste van het 2-regelig rijm; deze zijn ge nummerd van 1 t.m. 20, en aange bracht bij afbeeldingen, die illustra tief weergeven wat het gehele rijm te zeggen heeft. In iedere regel ont breekt een woord, dat door een illu stratie is vervangen en dus het ka rakter krijgt van een simpele rebus. Nu is het in de eerste plaats de bedoeling, dat men de regels uit de etalage's compleet maakt en dus de ontbrekende woorden op het wed strijd-formulier (Jacht-acte) invult. Het formulier is voor iedereen gra tis verkrijgbaar op een speciaal daar voor ingerichte Jacht-stand op de parterre, waarbij ook het bosvarken staat. Op de achterzijde van de jacht- acte staan de eerste versregels, zon der evenwel het woord, dat moet wor den ingevuld. In de winkel treft men de 2e vers regels aan, echter ongenummerd en ook in die 20 ongenummerde vers regels ontbreekt een woord, dat door een illustratie is vervangen. Deze versregels zijn aangebracht bij bos varkens, een opvallende blikvanger. Nadat men eerst het ontbrekende woord „vertaald" heeft dienen de versregels gevoegd te worden bij die uit de etalage's en wel zó, dat ze rij men. Met de rijmwoorden is rekening gehouden, dat vergissen is uitgeslo ten. DE WERELD ROND B Het enige bezwaar dat wij te gen de A.O.W. hebben is, dat wij ons van dat geld nooit onbezorgd zullen kunnen uitstrekken op Miami Beach aan de zijde van Miss Heelal of Miss Aardsatelliet. Het zal ons zelfs niet gegeven zijn om na een welbesteed leven van deze Rijksgift een weekje door te brengen in Zou- telande of Wymbritseradeel, met 's morgens een kleintje koffie en 's avonds voor het slapen gaan een flesje gazeuse. Wij zullen ons moeten tevreden stellen met een dagje naar Artis, waar stokoude leeuwen hun gebit staan te spoelen, of naar de Ef- teling, waar we misschien wel in het gat van de dag zullen vallen, dat Doornstruikje erin geslapen heeft. Dat is het wat wij zullen kunnen doen na de beste jaren van ons leven gegeven te hebben voor volk en va derland. Ge begrijpt dat ons dit nu al aan het hart vreet en dat er een rode opstandigheid in ons binnenste woelt die de schoonste perspectieven voor de CPN zou openen, ware het niet dat wij toch nog ergens een kans zien om met de 43 mooiste meisjes door de breedste en duurste straten van Florida te flaneren en om daar na, met de glimlach der herinnering op het gelaat, nog een geurig glas port te drinken met een eenvoudig dorpsmeisje in Made en Drimmelen of Achtkarspelen. Wij vertrouwen er namelijk op dat wij voor ons 65ste jaar nog eens alle voetbaluitslagen goed zullen raden. Wij alleen en nie mand anders. Met al dat geld zullen we dan als een haas weghollen, een treinkaartje kopen, en weg zijn we, misschien wel voorgoed. Wel zullen wij dan later nog eens als Amerikaans kauwgummiljonair tussen neus en lippen door een bezoekje aan Waal wijk brengen en hier misschien ach teloos een paar ton achterlaten voor de stichting van een concertgebouw met overdekt zwembad en sauna. Maar dat ziet u dan nog wel. De kans dat wij met de hele voet- balpoolpot zullen gaan strijken is echter niet zo heel groot. Duizenden andere Brabanders zitten op hetzelf de buitenkansje te loeren. Van de 800.000 mensen die in 1956 aan de KNVB-voetbalpool deelnamen, kwa men er 100.000 uit Brabant, waar mee onze provincie in dit opzicht in ieder geval de kroon spant. Misschien kunnen de diverse V.V.V.'s hieruit een goede slagzin speuren, zoals: /.Brengt een bezoek aan de grootste gokprovincie!" Nog een paar cijfers van deze pool. Er werd voor een totaalbedrag van f 1.170.340.- vergokt. Het hoogste bedrag werd in de tweede pool uitgekeerd, n.l. f 14.646.30 aan twee winnaars. Voor de rest waren het allemaal kruimelpoolers, die al blij waren met f 1000. - Belache lijk gewoon. Eén jurk van Lollobri- gida kost als wij het wel hebben f 693.27. Wat willen deze kruime laars eigenlijk? Over de happers, die met f 500. naar huis gaan, pra ten we niet eens. Eén glaasje sjuu doorange met Miss Heelal aan Miami Beach en weg is de poet. Kunnen ze terug lopen! De clubs in de afdeling Brabant konden het met elf keer poolen niet verder brengen dan f 54.000. - Dit lijkt meer dan het is, wanneer u weet dat wij alleen binnen de lijnen zou den komen wanneer we f 74.823 cash in het handje zouden krijgen. Voor minder zijn wij niet van plan om ook maar één schot te lossen. Maar goed, op 25 augustus be ginnen we weer te poolen, u en wij, samen zullen we kampen om de glim lach van het gouden kalf. Als u op 27 augustus d.a.v. niets meer van ons hoort, dan zijn we of met Marylin Monroe in Sunset Val ley of met Sytske Bruinsma in Dan- tumadeel. Maar dat hoort u nog wel per an sichtkaart. van Men moet dus 20 rijmpjes krijgen - ieder 2 regels. Deze rijmpjes heb ben allen een paedagogische strek king. Heeft men een goede oplossing verkregen, dan maakt men kans op een van de 20 mooie prijzen, die in de etalage te zien zijn. De ingevulde Jacht-akten moeten in een speciaal daarvoor bestemde bus op de parterre gedeponeerd wor den vóór of op zaterdag 31 aug. a.s. Aan deze actie zijn bijzonder aar dige prijzen verbonden, die worden verstrekt in natura of in de vorm van een koopbon. Er zijn in totaal 20 prijzen welke als volgt zijn verdeeld: een prijs van f 50. - f 25. - f 20.-; f 15.-; f 10.-; 5 van f5.- en 10 van f 2.50. De jury wordt gevormd door de heer W. A. H. Jansen, inspecteur bij de gemeentepolitie te 's-Bosch, dhr. J. Bruens, directeur van het V.V.V. in Den Bosch en dhr. B. P. Mulders, hoofd van de school te Deuteren en voorzitter van de Stichting „Natuur en Jeugd", afd. Den Bosch. FILMVOORSTELLINGEN. In het kader van deze jeugdactie heeft V. D. ook een aantal film voorstellingen georganiseerd. In vel band met verbouwing zullen deze filmvoorstellingen niet in Tilburg gegeven kunnen worden. In Den Bosch zijn deze filmvoorstellingen op 19, 20 en 21 augustus a.s. des na middags om 3 uur en 4.30 uur en wel in de fraaie personeelskantine van V. D. Voor elke voorstelling zijn 110 plaatsen beschikbaar. Een heuse boswachter, die zich in de zaak zal bevinden, zal gratis entreebiljet ten aan de aanwezige kinderen uit reiken. Er zal een tweetal film pjes worden vertoond, te weten „Ou derzorg onder de vogels" en „Langs duin en plas". De filmpjes zullen worden toegelicht door de bekende natuurkenner, de heer Ivangh uit Beverwijk. Voortreffelijk pedago gisch werk dus. Vermeld mag nog worden dat bij de Jacht-akte iedere deelnemer een folder van de Ned. Ver. tot Bescher ming van Vogels ontvangt, alsmede een proefnummer van het fraaie maandblad „De Jeugdnatuurwach ter", een uitgave van de stichting „Natuur en Jeugd". Medewerking aan deze prachtige actie van V. D. hebben verleend de volgende instellingen: Ned. Ver, tot Bescherming van Dieren, Ned. Ver. tot Bescherming van Vogels, Ned. Heidemaatschappij, Staats Bos beheer, A.N.W.B., Ver. tot Behoud van Natuurmonumenten in Neder land, Stichting Natuur en Jeugd, Werkcomité Natuurbehoud en Re creatie en Dierenbescherming en Op voeding. Een verheugende samen werking dus, die geleid heeft tot een vakantie-ontspanning bij uitnemend heid. Wanneer u dus in de komende da gen een bezoek brengt aan V. en D. in Den Bosch en u struikelt daar bijna over kinderen, die overal in de zaak verspreid - liggend op de grond en op de traptreden - met formulieren doende zijn, dan weet u wat er aan de hand is een jeugdactie zoals er meer moesten zijn en waarmee V. D. weer bijzonder veel goodwill zal kweken. CHAUFFEUR REDDE DRIE MENSEN UIT DRIJVENDE AUTO. Toen de vertegenwoordiger A. J. de Gest dinsdagmiddag met zijn auto van de Molenlaan te Rotterdam ko mende links de Grindweg opreed zag hij een auto in de Splintersevaart drijven. Hij bedacht zich geen ogenblik, ontdeed zich van enige kledingstuk ken en dook in het water. Het geluk te hem een portier van de auto open. te krijgen en de drie inzittenden, de 541jarige leraar J. Huizer, diens echtgenote en hun negenjarig doch tertje, op het droge te brengen. Even te voren was de auto bij het nemen van dezelfde bocht te water geraakt. G/toresm.207 ree 2/90 waai wsk OH.oresm.207 ree -2/90 waacwjk

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 9