Waalwijkse en Langsiraaise Courant CONTINUBOUW BRABANT II" i Silt sfe Lang (~1/Uaalwuj <1^1)0eb BRILLEN Specia&d VAN MA AREN 1 Br tanen Elshout Vlijmen ïliet duuteiel maat v)e£jecuatdet MAANDAG 19 AUGUSTUS 1957 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. 80e JAARGANG No. 62 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 ƒ3.10 franco p.p. Adver tentieprü s 10 cent per mm. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 2U5. WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES: „ECHO" Vrijdag 16 augustus heeft in het gebouw van de provinciale griffie te 's-Hertogenbosch, door de burge meesters van een 7-tal Brabantse ge meenten de ondertekening plaats ge had der zgn. basisovereenkomsten in het kader van het woningbouwpro ject „Continubouw Brabant II". Het betreft hier 7 zgn. middengrote ge meenten. De ondertekening geschiedde in aanwezigheid van het provinciaal be stuur vertegenwoordigd door het lid van gedeputeerde staten de heer G. P. Philippart, alsmede de Griffier der Staten de heer G. van Rooij. De bijzonderheden van het project zijn in onderstaand memorandum ver meld, Hierbij wordt opgemerkt dat de prijsaanbiedingen van de aannemers inmiddels uiteraard door alle betrok ken gemeenten zijn aanvaard. Bij gelegenheid van de onderteke ning werd het woord gevoerd door de burgemeester van Waalwijk, de heer J. L. P. M. Teijssen, die in de tot standkoming van het project een be langrijk aandeel had, door de heer Philippart namens het provinciaal be stuur, door de beide architecten als mede namens de aannemers. Memorandum. Op het voetspoor van de vier groot ste Brabantse gemeenten ('s-Herto genbosch, Breda, Eindhoven en Til burg) zullen thans ook een 7-tal mid dengrote gemeenten in Noord-Bra bant gezamenlijk in continubouw de bouw van een groot aantal woningen ter hand nemen. Deze 7 gemeenten zijn (in alphabetische volgorde)Ber gen op Zoom, Boxtel, Helmond, Oos terhout, Oss, Roosendaal c.a. en Waalwijk. Ter onderscheiding van het door de vier grootste Brabantse gemeenten uit te voeren project, al lengs bekend geworden onder de naam „Continubouw Brabant I", hebben de 7 middengrote gemeenten aan haar project de naam „Continu bouw Brabant II" gegeven. De voordelen van continutïeit bij de woningbouw zijn evident door dat de aannemer erop kan rekenen, gedurende een redelijk lange tijd met woningproductie te kunnen bezig blij ven, kan hij zijn gehele productie apparaat daarop instellen, zijn arbei ders in dienst houden en een voorde lige inkooppolitiek voeren. Het tem po van de woningbouw kan hierdoor worden opgevoerd, terwijl eveneens een druk op het kostenpeil kan wor den verkregen. De geschetste voordelen gelden a fortiori indien een zo groot mogelijk aantal woningen in opdracht kan worden gegeven voor gemeenten van de grootte als bovengenoemde midden-grote gemeente is dit slechts realiseerbaar door het gezamenlijk in opdracht geven van woningen. Niettemin was de onderlinge lig ging der 7 gemeenten een factor, wel ke het minder aantrekkelijk maakte dat de 7 gemeenten alle aan één aan nemer woningen in opdracht zouden geven: hiervoor zou een dermate grote toporganisatie benodigd zijn, dat de nodige soepelheid zou komen te ontbreken en de aan samenwerking verbonden voordelen weer voor een belangrijk deel teloor zouden gaan. De gemeenten hebben zich dan ook verdeeld in een tweetal bouwkringen, te weten een bouwkring Oost, omvat tende de gemeenten Boxtel, Hel mond, Oss en Waalwijk en een bouw kring West, omvattende de gemeen ten Bergen op Zoom, Oosterhout en Roosendaal c.a. Uit een aantal, voor de uitvoering van een dergelijk groot project ge schikte aannemers is een keuze ge maakt, als resultaat waarvan thans voor de bouwkring Oost een prijs - aanbieding binnen is van de N.V. Internationale Bouwcompagnie v/h Fa. H. van Heesewijk, Hoofdstraat 68 te Best en voor de bouwkring West van de Gebr. Struyken, aan nemer te Tilburg. Bedoelde prijsaanbiedingen zijn aanvaardbaar, zodat, bij aanvaarding daarvan door de betreffende gemeen ten voorzover zulks althans nog niet is geschied, met deze aannemers een definitief contract zal kunnen wor den aangegaan. Te beginnen in 1957 zullen in de bouwkring Oost vijf jaren lang tel ken jare tenminste circa 400 wonin gen worden gebouw, t.w. door Boxtel 100 woningen Helmond 100 woningen Oss 100 woningen Waalwijk 100 woningen Eveneens te beginnen in 1957 zul len in de bouwkring West telken jare tenminste circa 500 woningen wor den gebouwd, t.w. door Bergen op Zoom 150 woningen Oosterhout 150 woningen Roosendaal c.a. 200 woningen De gemeenten zullen hij de bouw der woningen keuze hebben uit 11 verschillende typen, doch zullen bin nen het kader van deze typen in ver- Fotobureau „Het Zuiden" CONTINUBOUW MIDDENGROTE GEMEENTEN VOOR 70.000.000 GULDEN. De gemeenten BOXTEL, BER GEN OP ZOOM, ROOSENDAAL OOSTERHOUT, WAALWIJK, HELMOND en OSS besloten ge zamenlijk in continubouw gedurende 5 jaren 900 woningen per jaar te bouwen. Vrijdag werd ter provinciale griffie de overeenkomst tussen de zeven Burgemeesters en de aannemers getekend. Omgeven door zijn collega's plaatst de burgemeester v. Waal wijk J. L. P. M. Teijssen, in zijn hoedanigheid van voorzit ter van het bouwdistrict de eerste handtekening. Het totale bedrag beloopt 70 miljoen gulden, het grootse pro ject dat na de oorlog in 't zuiden tot stand kwam. Zittend v.l.n.r.: burgemeester A. Freijters van Roosendaal, burgemeester J. Teijssen van Waalwijk, burgemeester ir. L. Peters van Bergenopzoom. Staande v.l.n.r.: burgemeester dr. J. Sweens van Helmond, burgemeester G. Delen' van Oss, burgemeester dr. M. van Hei voort van Boxtel en loco-burgemeester J. Willems, Oosterhout. 'Het extxra aantal woningen dat de aan dit plan deelnemende gemeente per jaar zullen kunnen bouwen, bedraagt voor: Roo sendaal 200, Bergenopzoom 150, Oosterhout 150 en de overige gemeenten elk 100 per jaar. j band met plaatselijke omstandighe den daarop variaties kunnen toepas sen. Deze typen zijn tot stand geko men uit een breedvoerig voor-over leg tussen de belanghebbende ge meentebesturen. De hoofdinhoud der met de aan nemers te sluiten contracten kan in het kort als volgt worden weergege ven Elk der gemeenten gaat met de be treffende aannemer een zgn. basis overeenkomst aan, waarbij zij zich verbindt, gedurende vijf jaren, te be ginnen in 1957, telken jare een be paald aantal woningen in opdracht te zullen geven (zie voor de juiste aan tallen hierboven). Bij de basisover eenkomst is de prijs der onderschei dene typen vastgelegd, zodat deze voor vijf jaren vast staat. De „type- prijs" wordt bij de basis-overeen komst tot in onderdelen gespecifi ceerd. In deze prijs kan alleen wijzi ging optreden als gevolg van zgn. risicoverrekening. Deze risicoverre- kening geschiedt niet overeenkom stig hetgeen ten deze bij woningwet- bouw gebruikelijk is: normaal wordt nl. een bepaalde marge in de prijsbe weging niet verrekend; bij de „Con tinubouw Brabant II" geschiedt de risicoverrekening echter zonder dat een bepaalde marge wordt gehan teerd. De te bouwen complexen zullen zijn samengesteld uit een of meer der gekozen typen, met enige beperking in het aantal aan te wenden typen naar gelang van het aantal wonin gen, waaruit het betreffende complex bestaat. Voor elk complex zal, op basis van en ter uitvoering van de basisovereenkomst, met de aannemer een afzonderlijke aannemingsover eenkomst worden aangegaan. De aan- neemsom van het complex wordt uit de overeengekomen type-prijs afge leid, uiteraard rekening houdende met de afwijkingen van de overeen gekomen typen, noodzakelijk in ver band met plaatselijke omstandighe den. De prijsaanbieding voor de af zonderlijke complexen moet door de aannemer in onderdelen worden ge specificeerd op overeenkomstige wij ze als de prijzen der typen bij de ba sisovereenkomst in zgn. basisbegro tingen gespecificeerd zijn. In deze basis-begrotingen zijn hoeveelheden en prijzen, het laatste behoudens la tere risicoverrekeningen, vastgelegd. Omtrent de prijs der achter eenvolgens in uitvoering te ne men complexen bestaat dus voor af reeds een overeenkomst. Dit geldt uiteraard niet voor de kos ten in verband met de afwijkin gen van de typen, al zal ook hier van invloed zijn dat in de basis begrotingen de meeste van be lang zijnde kostenfactoren zijn vastgelegd. Indien onverhoopt omtrent de aanneemjsom van enig in uitvoe ring te nemen complex tussen partijen geen overeenstemming zal zijn te verkrijgen, zullen par tijen zich wenden tot een bij de basis-overeenkomst ingestelde Vaste Prijsbeoordelings-Commis- sie (V.P.C.) wier uitspraak voor partijen een bindend advies zal uitmaken. De Minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid heeft reeds in beginsel zijn medewer king aan het project toegezegd. Alleen heeft hij het voorbehoud gemaakt, dat de prijsaanbieding van de aannemer voor de onder scheidene typen, alsmede bestek en tekeningen m.b.t. deze typen, door hem moeten worden goed gekeurd. Het met de rijksinstan ties gepleegde uitvoerige voor overleg maakt het intussen niet aannemelijk, dat deze goedkeu ring zal worden geweigerd. De medewerking van de Mi nister houdt in, dat hij de nodi ge rijkssteun op de voet van de Woningwet zal verlenen voor de op grond van de basisovereen komst tot stand te brengen wo ningcomplexen en met name ook niet uit hoofde van de prijs te gen de uitvoering daarvan zal opponeren. Weliswaar zal in be ginsel de goedkeuring van de Minister zijn vereist op de aan- neemsom der complexen, doch ook hij acht zich gebonden aan de uitspraak ten deze van de V.P.C., welker beslissing, indien de Minister in eerste instantie zijn goedkeuring weigert, zal worden ingeroepen. Alleen het in de bouwkring Oost het eerst in uitvoering komende complex zal de Minister bij wijze van proef zelfstandig ook uit een oogpunt van prijs beoordelen. Hecht hij daaraan niet zijn goed' keuring; dan zal daarmede de ba sisovereenkomst worden geacht te zijn ontbonden en derhalve in het geheel niet tot uitvoering komen. De Minister zal, nadat de ba sisovereenkomsten definitief ge sloten zullen zijn en hij van de inhoud daarvan zal hebben ken nis genomen, aan elke gemeente afzonderlijk er van mededeling doen dat hij aan de uitvoering daarvan zijn medewerking zal verlenen. In verband met 't zeer breedvoerige vooroverleg, ook j met het ministerie, mag worden verwacht, dat deze medewerking j zonder meer verleend zal wor den. Niettemin moest in verband i met deze procedure in de basis- overeenkomst een bepaling op- genomen worden, dat deze mede zal worden geacht te zijn ont bonden en derhalve niet tot uitvoering zal komen- indien de Minister de vereiste medewer- king zou weigeren. In de te sluiten basisovereen- 1 komst is voorts voorzien in een regeling van beslechting van ge schillen bij wijze van arbitrage door een daartoe speciaal in het leven geroepen commissie. De basisovereenkomsten voor zien in de mogelijkheid om het op grond daarvan in opdracht te geven aantal woningen te ver- minderen tot 70 Ofschoon van deze mogelijkheid slechts in zeer uitzonderlijke gevallen ge bruik zal behoeven te worden gemaakt is hiervoor een uitwijk mogelijkheid geschapen voor 't geval de gemeenten zich te eni ger tijd voor thans nog niet te voorziene onoverkomelijke moei lijkheden bij een uitvoering van het contract in volle omvang geplaatst zouden zien. Tenslotte verdient vermelding dat in de basisovereenkomst bepalingen voorkomen omtrent een deling van overwinst tussen aannemer cn opdrachtgever. In dien en voor zover blijkens ac countantsonderzoek de gemaak te winst een percentage 5 zal overschrijden, zal het bedrag der overschrijding voor 75 ten goede komen aan de gemeenten. Deze winstverdeling zal per bouwkring geschieden, derhalve niet individueel per gemeente. De woningen zullen worden gebouwd onder architectuur van de architecten Ir. K. Bouman te 's-Hertogenbosch en H. A. Maas kant te Rotterdam. 30 juli 1957. Hoe van harte de parochianen van de St. Antoniuskerk kapelaan Don kers zijn benoeming tot godsdienst leraar en kapelaan te Tilburg ook zullen gunnen - er is hier immers sprake van een niet onbelangrijke promotie - met vreugde zullen zij deze mutatie niet hebben begroet, want in kapelaan Donkers verliest de St. Antoniusparochie een priester en een mens van bijzonder eallure. De arbeid van kapelaan Donkers in deze Waalwijkse parochie is er niet een geweest van spectaculaire re sultaten, niet een die zich met mar kante cijfers of anderszins duidelijk laat onderstrepen, en men moet de vruchten van zijn 3-jarige arbeid in de St. Antoniusparochie dan ook niet in die richting zoeken. Kapelaan Donkers heeft weliswaar verheugen de en tastbare resultaten bereikt met zijn warme belangstelling voor de schoolvrije jeugd tot omstreeks 17 jaar in de vorm van de gestaag groeiende hobbyclub ,,Avanti"maar dat is toch niet de belangrijkste re den waarom men zijn aanwezigheid in de parochie zal missen. De vruchten van kapelaan Don kers' werkzaamheid moet men zoe ken in de geesten en harten van hen die met hem in aanraking kwamen, i.e. alle Antonianen en vooral zij, aan wie hij zijn bijzondere aandacht en zorg heeft gewijd. Uiteraard zijn de resultaten in dit vlak niet con creet te stellen en derhalve ook niet bij benadering te schatten. De grote gaven van geest en hart van kapelaan Donkers zijn op veler lei gebied naar voren gekomen. Hij is een predikant en godsdienstleraar van uitzonderlijke begaafdheid en we mogen wellicht aannemen, dat dit tot zijn benoeming in Tilburg heeft bij gedragen. Op bevattelijke, maar voor al op boeiende en meeslepende wijze wist hij altijd door te dringen tot de kern van zijn onderwerp, daarmee de punten en waarheden van het katho lieke geloof telkens weer opnieuw makend tot iets levends, tot een nieuwe beleving. De vruchten van deze grote gaven zijn aan alle paro chianen ten deel gevallen, maar voor al heeft kapel. Donkers zich gericht tot de jeugd. Ik noem hier zijn zater dagse jeugdconferenties voor de jeugd die de Plechtige H. Communie had gedaan en zijn werk in het kader van de retraites voor dienstplichti gen. En dan ten slotte een categorie parochianen, die hem bijzonder na aan het hart lag de zieken. Hoe veel troost en nieuwe levensvreugde hij in al die ziekenkamertjes heeft achtergelaten, is niet te zeggen, maar door zijn boeiend en overtui gend woord, zijn hartelijkheid en zijn bescheidenheid, was kapelaan Don kers voor al deze zieken een ideaal priester en een geliefd mens. Met dit dagboekblad heb ik de be scheidenheid van kapelaan Donkers misschien niet voldoende gerespec teerd. Als rechtvaardiging van deze kleine schijnwerper mag echter gel den het feit, dat er iemand gaat ver trekken, die wij minstens even hard nodig hebben als de parochianen van dé Noordhoek in Tilburg. Daarom, mijnheer kapelaan, mag dit dagboek blad wel een plaatsje hebben in de koffers vol Waalwijkse dank, erken telijkheid en allerbeste wensen, die U naar Uw nieuwe standplaats zullen vergezellen. En even hartelijk als het afscheid van kapelaan Donkers is ons welkom jegens kapelaan van Beers uit Bladel, die op zijn kamer koffers vol Waal wijkse verwachtingen zal vinden. Zo is het leven dankbaarheid en verwachting. HANNIBAL. RKDVC—RKTVV. Onder vrij ongunstige weersge steldheid en op een zeer slecht ter rein, wist Drunen zondagmiddag in de bekercompetitie voor de KNVB- beker met 20 te winnen van RK TVV. De thuisclub toonde zich de gehele wedstrijd de meerdere en voor de rust wist linksbuiten de Wijs reeds te scoren. Na de rust luk te dit nog een keer en hiermee was de overwinning bezegeld. RKDVC-nieuws. De competitiewedstrijden in het komende seizoen zullen door RK DVC gespeeld worden op het nieu we terrein. Nog vóór de competitie begint, op 1 september, zal dit ter rein nog geheel moeten worden af gerasterd. Onlangs gaf de raad hier voor een crediet om het nodige ma teriaal beschikbaar te kunnen stel len. De afrastering zelf zal door de leden of supporters van RKDVC moeten geschieden. Het bestuur roept derhalve de leden op om, zo mogelijk in de avonduren ^hieraan mee te helpen. Supportersclub Zondag werd in hotel Royal een oprichtingsvergadering gehouden voor een supportersclub voor wiel renners. De belangstelling hiervoor bleek vrij groot. Reeds meldden zich 22 leden en werd er een voorlopig bestfuur gekozen. In dit voorlopig bestuur hebben zitting de heren G. v. Gorcum, C. v. d. Hoven en A. v. d. Poel. Drunen heeft momenteel drie renners die geregeld op wed strijden uitkomen. Het doel van de supportersclub is natuurlijk deze of eventuele andere renners te steunen en aan te moedigen. Op 30 augustus zal een nieuwe vergadering worden gehouden, waarop een definitief bestuur zal worden gekozen en de reglementen zullen worden vastgesteld. Intussen wil men een intensieve ledenwer vingsactie houden. Nieuwe leden kunnen zich bij bovengenoemde be stuursleden opgeven. Handboogsport. Op haar prachtige baan bij café Klerks, hield de handboogvereni- Kachel- en Smidbedrijf slaagde onze dorpgenoot de heer L. P. J. van den Weijenberg. ging „Victoria" haar jaarlijkse strijd om de koningstitel. Er werd begonnen met 20 pijlen. Daarmee behaalde H. v. Logten 146 pnt., G. v. Engelen 144, L. van der Sanden 138, L. Verhoeven 129, Arn. v. Logten 125, Ant. Tausch 108, Ant. v. Logten 102, H. Klijn 76, Th. v. d. Besselaar 76. Daarna schoot men 10 pijlen. Daar mee behaalde Arn. v. Logten 74 p., L. Verhoeven 72, L. v. d. Sanden 72, G. v. Engelen 71, Ant. Tausch 70, H. v. Logten 69 p. Vervolgens schoot men nogmaals 10 pijlen. Daarmee behaalde L. v. d. Sanden 79 pnt., L. Verhoeven 74 en Arn. v. Logten 73 punten, zodat de heer L. v. d. Sanden voor een jaar titelhouder is. Nadat hij door de voorzitter, de heer Th. v. d. Besselaar, namens de leden was gefeliciteerd met het be haalde succes, bleef men nog gerui me tijd gezellig bijeen. Geslaagde bivak. Ondanks 't minder gunstige weer keerden de Verkenners met hun aalmoezenier van een goed geslaag de trektocht, en de Welpen met hun leidsters van hun bivak in Loon op Zand, uiterst voldaan over de pret tige en leerzame dagen weer huis- waarts. Behalve de deelnemers zijn ook de ouders uiterst dankbaar ge stemd ten opzichte van de leiders en leidsters, die bij minder gunstig weer zich nog meer dan anders moeten inspannen om een bivak te doen slagen. Bedevaart Rome. Behalve de reeds eerder genoem de leden van de K.A.J., zal ook de heer J. Kolmans Az. de bedevaart naar Rome meemaken. Agenda. Woensdag en zaterdag trainen ta feltennisclub. Dinsdag oefeningen van de R.K. J.B. Donderdag trainen volleybal. Zondag 11.45 uur repetitie kerke lijke fanfare. GESLAAGD. Op het te Utrecht gehouden exa men vakbekwaamheid Detailhandel LANGSTRAATSE KRUISBOOGBOND. Jubileum-concours van Recht door Zee te Schijndel. In verband met haar 35-jarig be staan organiseerde Recht door Zee te Schijndel een nationaal concours. De totale uitslag was als volgt: Korps A: 1 Rozenknopje, Vlijmen 86 pt.; 2 Rozenjacht, Vlijmen 85 pt.; 3 Onderlinge Vriendschap, Haar steeg 84 pt.; 4 Diana, Eindhoven 83 punten. Korps B 1 Diana 2, Eindhoven 83 pt.; 2 Spruit wordt een boom, Oisterwijk 81 pt.; 3 Hubiana, Bladel 79 pt.; 4 Vreugde onder ons, Hel mond 79 pt. Extra aanbieding A 1 Diana 54 pt.; 2 Rozenplant in het woud, Til burg; 3 Rozenknopje Vlijmen 53 pt. Extra aanbieding B 1 Na arbeid vermaak, Rosmalen 50 pt., 2 Willem Teil, Vlijmen; 3 Diana, Eindhoven. $e/t föoicA "B leda VUGHTERSTR.2S MARKT32 NW. GINNEKENSTQ.2S Als kampioensprijs hiervoor telde de eerste pijl van iedere korpsschut- ter; 1 Rozenjacht Vlijmen. De jubileum-beker, geschonken door N. v. Jansen-de Wit uit Schijn del werd gewonnen door Rozenknop je, Vlijmen, met 41 pt. in 9 pijlen. Het koningskruis behaalde G. van Hout met 22 pt., het ereteken was voor W. van Engelen, beiden van Rozenknopje. Personeel A: 1 G. v. d. Hout Vlij men 25 pt.; 2 A. v. d. Dungen, Vlij men 24 pt.; 3 W. van Engelen Vlij men 24 pt.; 4 H. Verhagen Rosma len 24 pt.; B, 1 J. van Breugel 24 pt.; 2 B. van Erp 24 pt.; 3 H. van Hoof 23 pt.; 4 G. Hellings 23 pt.

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 1