Waalwijkse en Langstraatse Courant Uit tie Langstraat BRILLEN WAALWIJK SSrunen Vlijmen Haansleeg Capelle Heusden Raamsdonk. Sprang Raamsdonksveer VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1957 Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij Antoon hielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 80e JAARGANG No. 64. Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per mm. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr. van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 Zondag-artsendienst. Bij spoedgevallen neemt waar Dr. v. d. Wouw. Supportersclub. A.s. vrijdag 30 augustus zal de pas opgerichte supportersclub voor Dru- nense wielrenners haar tweede al gemene vergadering houden. Men' wil op deze vergadering komen tot de benoeming van een definitief be stuur en het vaststellen van de re glementen. Er blijkt voor deze nieu we vereniging een goede belang stelling te bestaan. Aanvang van de vergadering om 8 uur in hotel Royal. Voor onze Jeugd Vacantie-Vreugd- De actie voor onze Jeugd Vacan- tie-vreugd zal op vrijdag 30 augus tus worden besloten met een klin kende olympische dag, die gehou den wordt op het D.V.C.-terrein. Het programma van die dag be gint 's morgens om 9 uur en er zul len wedstrijden gehouden worden in ver-springen, hoogspringen, hard lopen, balwerpen, touwtrekken, zaklopen, en 's middags de finale van de voetbalwedstrijden. 's Avonds om 7 uur is er op het onder de grootste spanning verliep. Het bleek geen gemakkelijke taak om de laatste resten van de vogel van de boom te schieten, want in totaal waren circa 150 schoten nodig voor aleer de statige vogel van de boom j tuimelde. Het was het lid Jo de Gouw 1 die dit geluk mocht smaken en voor een jaar tot gildekoning kon worden uitgeroepen. In het café teruggekomen werd de nieuwe koning door de voorzitter van het gilde de heer A. van Beijnen J hartelijk toegesproken en speldde hij j hem het schild op de borst. Door de gildekoning werd hierna zoals bij het gilde gebruikelijk is, het koningsbiex j aan de overige schutters en aan de aanwezige dames uitgereikt. In de j beste stemming bleef men nog lange tijd bijeen. in Indonesië zal vertellen over het zendingswerk. De Chr. Gem. Zang- vereniging Looft den Heere zal aan deze samenkomst medewerking ver- j lenen. REISVERENIGING. J.l. vrijdag werd alhier een ver- j gadering gehouden om te komen tot oprichting van een reisvereniging. Tot oprichting werd besloten; de ver eniging zal de naam dragen van Eendracht maakt Macht. Het ligt in de bedoeling jaarlijks op 15 aug. een dag gezellig uit te gaan. Allen die lid willen worden kunnen zich op geven bij onderstaande bestuursleden C. Braspenning voorz.; M. van der Schans secr.; A. Timmermans penn.; Mej. N. v. Veen en C. Mandemakers, comm., waartoe tot 15 sept. de gele genheid openstaat. KERMIS. De kermis die dit jaar op 24, 25, 26 en 27 augustus is gehouden, be hoort weer tot het verleden en heeft zich in een grote drukte mogen ver heugen. Traditiegetrouw opende de Kon. Harmonie St. Caecilia zater dagmiddag de kermis met een muzi- Raadhuisplein de uitreiking van de kale wandeling door het dorp. v,**,, rrriM HTTA A VTl TTn*, TTO« Cl £1 prijzen, door de voorzitter van de R.K. Jeugdcentrale, de heer L. van Drunen. Een en ander zal feestelijk worden omlijst. De actie voor de Jeugd Vacantie- vreugd is alhier buitengewoon ge slaagd. De deelname aan de diverse wedstrijden was zeer groot. Er wer den wekelijks twee middagen wed- j strijden als wandel- of fietstochten gehouden, die bij de jeugd steeds weer prima in de smaak vielen. De olympische dag zal echter het hoog tepunt gaan vormen van deze bij zonder mooie en goed geslaagde ac- tie. Onder grote belangstelling had dinsdag ook de wielerwedstrijd plaats in het kaApr van bovenge- noemde actie. DC uitslag hiervan was als volgt: 500 meter; 9, 10 en 11 jaar. 1. Marie v. Heeswijkij; 2. André v. Wezel. 500 meter; 12 en 13 jaar. 1. Thijs Stevens; 2. Wim Klerkx; 3. André v. Wezel. 1000 meter: 1. Martien Assmann; 2. W. Leij- tens. 4 kilometer: 1. P. de Hart; 2. Marie van Hees- wijk; 3. Kees Roozen. 8 kilometer: 1. Huub v. Heeswijk; 2. Th. Ste vens. KERMIS De kermis te Vlijmen behoort weer tot het verleden. In de café's heerste overal een grote drukte. Op het ker misterrein maakte men niet zo'n goe de zaken door het slechte weer. De kermis is weer rustig verlopen, geen wanklank werd gehoord. VERGADERING. Zaterdag 31 aug. vergadering van het Kruisbooggezelschap het Rozen knopje in café H. Boom. Het Kruisbooggezelschap Willem Teil houdt zaterdag 31 aug. eveneens een vergadering, in café Oremans. KONINGSCHIETEN. Sinds het alhier bestaande en in café Jo de Gouw gevestigde schut tersgilde St. Ambrosius officieel het praedicaat Gilde heeft ontvangen, werd door de schutters op kermis- maandag een onderlinge schietwed strijd gehouden om te komen tot de keuze van een Gildekoning. Het is in het gildewezen een traditie, dat de dag waarop de strijd om de gilde koning plaats heeft, kerkelijk wordt begonnen; daarom werd door de geestelijk adviseur de Z.E. heer Pas toor Serrarens om half 9 een H. Mis tot intentie van het gilde opgedragen, waarbij alle leden tegenwoordig wa ren. Na afloop verenigden allen zich in het clublokaal, waar een koffie tafel gereed stond. Te ca. 10 u. werd gezamenlijk naar de schutsboom ge trokken en nam de strijd om de gil dekoning een aanvang. De geestelijk adviseur loste het openingsschot en volgde daarna lange tijd met veel be langstelling de onderlinge strijd, die In café M. Achten verzorgden de beide zangverenigingen met mede werking van 't dans- en amusements orkest zondag na de Hoogmis een matinée, waarvoor de belangstelling zeer groot was. Vooral de dansgele genheden hadden over bezoek niet te klagen en er heerste overal een ge- zellige stemming. Geen wanklank werd gehoord en de politie behoefde sisteërd" door de heren B. Stam en Motorclub Marijke. Een van de mooiste takken van de motorsport is de betrouwbaar - heidsrit. Deze rit voert door moei lijk terrein, bossen, heide, zandver stuivingen, polders enz., en zowel rijder als machine moeten 100% zijn om het traject zonder straf pun ten af te leggen. De motorclub Marijke, gevestigd bij Mevr. de Wed. Cové-v. d. Haart alhier, organiseert dit jaar voor de eerste maal (en als enige club in 't zuiden van ons land) een dergelijke rit. Deze rit, die door prachtige en moeilijke omgeving gaat, heeft een lengte van 240 km. De rit vindt plaats op 12 oktober a.s. Ze is uitgezet door de heer Th. v. Beek ,die reeds zijn sporen heeft verdiend op het gebied van de be- trouwbaarheidsritten, daarbij geas- niet in te grijpen. HANDBOOGSPORT. Op zondag 1 september a.s. zal op de banen van de handboogschutterij Claudius Civilis het 4e en laatste concours worden gehouden van de Langstraatse Bond. Aan het einde van dit concours dat 's middags om 1 uur begint, zal be kend zijn wie de titel van koning van de bond zal hebben behaald. Omdat de onderlinge verschillen uiterst ge ring zijn, zal het aan de nodige span ning zeker niet ontbreken. NIEUWE TOEGANGSWEG. Binnen afzienbare tijd zal het ver keer dat via Oudheusden Heusden binnen komt, niet meer gebruik be hoeven te maken van het gevaarlijke kruispunt Sterrestraat - Singel, doch achter de gasfabriek om Heusden binnenkomen. Deze week is door de fa. De Veer en Schellekens een begin gemaakt om deze nieuwe inrit aan te leggen. Jac. Rosenbrand. Na keuring door de heer v. Aerden, voorzitter van de K.N.M.V., is deze rit op de offi ciële Nationale Sportkalender ge plaatst en staat open voor Interna tionalen, senioren en junioren, start bewijshouders der K.N.M.V. De K.N.M.V. heeft bij wijze van uitzondering toestemming gegeven dat 'n beperkt aantal niet-starthou- ders, die ook kennis willen maken met deze tak van sport, als adspi- ranten aan de halve rit, met afzon derlijk klassement, kunn endeelne- men. Voor nadere inlichtingen omtrent deze rit verwijzen wij u naar dhr. L. Stein, Nieuwevaart 2, alhier. De heer Stein is ook telefonisch te be reiken onder KK4168, nr. 576 en 301. Kerkdienst. niet beschaamd. Er werd een klein- kunstprogramma gegeven, dat de verwachtingen zelfs ruimschoots overtrof. Behalve leden van Entre Nous werkten er aan mee de vocalisten Miet v. Strien, Bertus Berkelmans, Wim v. Gorp en Sjef Langer werf; verder een tiental dames voor dans en zang en een blaaskapel o.l.v. Chr. Kuyten (geformeerd uit de harmonie. Het geheel was in elkaar getimmerd door, en stond onder lei ding van de heer Richard v. Dongen Jz., terwijl Mej. Finny Coesmans de pianobegeleidingen voor haar reke ning nam, hetgeen haar wel is toe vertrouwd. Voor het muzikale ge deelte leverde de heer P. Kuyten achter de schermen een niet onaan zienlijke bijdrage. Elck wat wils. Het matinée bestond uit een ca baretprogramma van muziek, to- neel, zang, declamatie en dans. Een bonte mengeling dus van allerlei soort vermaak, zodat er voor ieder van de talrijke kermisgangers te ge- nieten was. Het is moeilijk te zeg gen welk van deze onderdelen het best was of voor zo'n matinée het meest geschikt. Wij voor ons gelo ven dat niets er uit gemist kon wor den, temeer daar alles tot in de puntjes verzorgd bleek te zijn en 't geheel vlot werd afgewerkt. Op het gebied van toneel zagen we „Het uitgeslapen vrouwtje", „De bruidegom is te laat", „Problemen", „Schrikkeljaar" en „Jantje moet schoolblijven". Deze goedgekozen één-actertjes werden vlot en geraf fineerd gebracht door de dames J. v. Dongen, Ad de Groot en Fr. Gijs man en de heren B. v. Dongen, R. v. Dongen, H. Gijsman en Kuysters. Vooral het spel van de heer B. van Dongen maakte dit onderdeel erg aantrekkelijk. Door de heer R. v. Dongen wer den enige alleraardigste toepasselij ke declamaties ten beste gegeven, die ook door hemzelf waren ge schreven. Zo hoorden we bijv. ,,'t Is weer kermis" en „Een kermisbele- ven". Het optreden der vocalisten ver wekte zowel vóór als na de pauze 'n ware ovatie bij het publiek. In Was pik weet men het muzikale over het algemepn wel te waarderen. Dit ap plaus was een goede graadmeter voor de prestaties van de meer dan middelmatige zangers. Zo hoorden we van Bertus Berkelmans, de bari ton met zulk een uitgebreid stem register, dat hij ook vaak voor tenor doorgaat en met een bewonderens waardig stemvolume „Infelice e tuo credive, uit Ernani, en „Eri tu che macchiavi quell anima" uit „Un Bal- lo in Maschera", beide van G. Verdi. Deze twee aria's, die zowel de solist als de pianist hoge eisen stelt, wer den zeer goed gerealiseerd. GEMEENTERAAD. i Agenda en pre-adviezen voor de j openbare vergadering van de raad der gemeente Raamsdonk te houden op j vrijdag 30 augustus 1957 des nam. om half acht. 1. Ingekomen stukken en mede- delingen. 2. Voorstel met ontwerp-besluit j tot intrekking van het raadsbesluit van 28 juni 1957, nr. 755, tot vast stelling van een spaarpremieregeling voor het gemeente-personeel. 3. Voorstel met ontwerp-besluit tot 3e wijziging v. d. Kindertoelage verordening 1954, onder intrekking van 't raadsbesluit van 17 mei 1957, nr. 706. VRIJ EN BLIJ. Wij mogen nogmaals wijzen op de zaterdag alhier te organiseren feeste lijkheden door de Oranjeverenigin gen van Vrijhoeve-Capelle en Sprang op een daartoe ingericht terrein van de heer Th. Rijken aan de Raadhuis straat. Het programma luidt o.m.: 2 uur optreden van Mr. Johnny, goochelen, buikspreken enz. en Dick Rector, kindertoneel, clownerie, enz. 's Avonds 7 uur optreden van het radio-ensemble Vrij en Blij onder lei ding van Wessel Dekker, met Henk Dorel als solist. Muzikale medewer king door de muziekgezelschappen Sirena van Vrijhoeve-Capelle en Ma rijke alhier. ZENDINGSAVOND. Zaterdagavond 7 september zal in het Geref. kerkgebouw alhier een Zendingsbijeenkomst worden gehou den. Ds. Schut, missionaris-predikant Voor de Geref. Gemeente, kerk gebouw aan de Julianalaan alhier, hoopt hedenavond (vrijdag) in de dienst des woords voor te gaan de heer J. v. Haren, Theologisch stu dent te Moerkapelle. Chr. Landbouwhuishoudschool. Voor de dagleerlingen van de Chr. Landbouwhuishoudschool alhier be gint de school op dinsdag 3 septem ber a.s. des n.m. 2 uur. P.V. „De Luchtvaart". De P.V. „De Luchtvaart" alhier, hield j.l. zondag een wedvlucht van uit Orleans over een afstand van 474 km. De uitslag luidde als volgt: Le Sage 1; M. v. Peer 2; A. Ver steeg 3, 4; A. Klootwijk 5, 15; H. Verduijn 6, 20; J. v. Doornik 7, 9; C. de Cloe 8, 14, 16, 17; A. Spierings 10, 19; St. v. Peer 11; A. v. Beek 12; G. Treffers 13, 18; J. Nieuwenhuij- zen 21. Oprichting biljartvereniging. In het stationskoffiehuis van dhr. P. Pruijssers alhier is j.l. maandag avond een biljartclub opgericht. Staande de vergadering gaven zich reeds een 20-tal personen als lid op. De biljartvereniging draagt de naam „Het Kalme Spel". Zij, die zich alsnog als lid van ge noemde vereniging wensen op te geven, kunnen dit doen bij de heer Pruijssers, stationskoffiehuis alhier. Leverancier alle ziekenfondsen Kermismatinée van Entre Nous te Waspik. In Waspik is het geen kermis als de harmonie de Koninklijke Har monie Volksvlijt en Volksvermaak, moeten we zeggen op tweede en/ of derde kermisdag geen matinée laat geven in de harmoniezaal. En bij voorkeur wordt die opdracht dan gegeven aan het Waspikse toneelge zelschap Entre Nous. Dank zij het onverwoestbare enthousiasme van mensen als Richard v. Dongen en Gijs Kamp, kon het dit jaar weer eens echt een Waspiks matinée zijn. En zij hebben het vertrouwen dat het kermisgrage Waspik in hen stelt, De bas Sjef Langerwerf zong twee liederen van een rustiger genre: „Am Brunnen vor dem Tore", van F. Schubert, en „Die Uhr van Loe- we". Zijn mooie en goed beheerste bas stem viel ook zeer in de smaak. Zijn optreden was mede zo succesrijk door de goede voordracht welke hij steeds weet te treffen. Wim v. Gorp met zijn fraai ge kleurde baritonstem bracht een re- gister-aria uit Mozarts Don Juan: „Madamina", benevens een „Drink lied" uit de Martha van F. Flotow. Zijn onbevangenheid stelde hem tot een goede voordracht en vertolking in staat. De sopraan Miet v. Strien bracht met Bertus Berkelmans voor de finale nog het duet Reich mir die Hand mein Leben" van Mozart. Een waardig slot van het vocale ge deelte. Een vriendelijk dansje door een tiental dames op muziek van de pia no en een romantisch getint „Ik verlang naar rust en vree" (decla matie met zang) completeerden het geheel. Namens de harmonie en namens de toneelvereniging Entre Nous spraken na afloop resp. de heer M. v. Dongen en de heer G. Kamp. Het hoempa-orkestje wist onder de aan wezigen de stemming nog lang te activeren; zo zelfs dat na enige tijd een polonaise door de straten werd gemaakt, waaraan vele tientallen kermisten deelnamen. SPORTCLUB R.K.J.B. Zondag a.s. zal de sportclub van de R.K.J.B. van Waspik deelnemen aan de interkringwedstrijden welke dit jaar te Eindhoven zullen worden gehouden. Waspik is ingedeeld in het A-klassement. Hiervoor komen al len de best geplaatste verenigingen van elk district in aanmerking. Behalve aan de meer gebruikelijke nummers die van elke sportdag deel uit maken, neemt Waspik dit keer ook deel aan het nummer athletiek en wel: 100 m, P. Zijlmans; hink-stap- sprong, P. Verschuren en vèrspringen J. Verschuren. 4. Voorstel met ontwerp-besluit tot toekenning van een looncompen- satie en tot verhoging der kindertoe lage voor het gemeente-personeel in verband met de huurverhoging per 1 augustus 1957. 5. Verzoek van het Bestuur der R.K. Jongensschool voor gewoon la ger onderwijs te Raamsdonk, om be schikbaarstelling van gelden voor de aanschaffing van schoolmeubelen met voorstel en ontwerp-besluit om de gevraagde medewerking te verlenen. 6. Verzoek van het Bestuur der R.K. Meisjesschool voor uitgebreid lager onderwijs, te Raamsdonksveer, om beschikbaarstelling van gelden voor de aanschaffing van kachels met voorstel en ontwerp-besluit om de ge vraagde medewerking te verlenen. 7. Ontwerp-besluit tot a. het vaststellen der vergoeding voor de scholen voor gewoon en uit gebreid lager onderwijs in deze ge meente, als bedoeld in artikel 101 der Lager-onderwijswet 1920, over het jaar 1956; b, bepaling der ove. dat jaar voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven. 8. Ontwerp-besluit tot a. het vaststellen der vergoedin gen voor vakonderwijs aan de scholen voor gewoon en uitgebreid lager on derwijs in deze gemeente, als bedoeld in art. 101 bis der Lager-onderwijs- wet 1920 over het jaar 1956; b. bepaling der over dat jaar voor vergoeding in aanmerking ko mende uitgaven. 9. Voorstel met ontwerp-besluit tot 19e wijziging van de Algemene politie-verordening voor de gemeente Raamsdonk 1946. 10. Voorstel met ontwerp-besluit tot opheffing van de onbewoonbaar verklaring van de woning Luiten Am bachtstraat 14. 11. Nota van aanmerkingen van gedeputeerde staten van Noord-Bra bant op de gemeente-begroting 1957 met voorstel, ontwerp-antwoord en ontwerp-besluit tot wijziging van de ze begroting. 12. Voorstel met ontwerp-be sluit tot 6e wijziging van de verorde ning, regelende de namen van straten, wegen en pleinen in de gemeente Raamsdonk in verband met het stra tenplan in de Nieuwe Polder (ten westen van de Julianalaan). 13. Voorstel met ontwerp-be- besluit tot verkrijging van grond om niet van het R.K. kerkbestuur der pa rochie van O. L. Vrouw Hemelvaart ten behoeve van de aanleg van de St. Jozeflaan en van reconstructie van een gedeelte van de Grote Kerkstr. 14. Voorstel met ontwerp-besluit tot beschikbaarstelling van een kre diet voor de aanleg van de St. Jozef laan en de reconstructie van een ge deelte van de Grote Kerkstraat. 15. Ontwerp-besluiten tor Wijzi ging van de gemeente-begroting '57. PAUSELIJKE MAANDINTENTIE VAN HET APOSTOLAAT DES GEBEDS- SEPTEMBER 1957 LEIDERS DER VOLKEREN. „Hart van Jezus, mogen de leiders der volkeren over vraagstukken van algemeen belang in een geest van waar heid en rechtvaardigheid on derhandelen." Een wereld van mensen ligt in de greep van een handvol leiders. Zijn deze blind, dan komen de kleinen om. Aan het geweten van enkelen hebben tallozen gebonden have en goed, vrijheid en leven. Vijfmaal een bevolking van Ne derland is vluchteling. Slachtoffer van onrecht, ontsnapt aan de brute leugen. En dit bedrog kleedt zich in de elegantie van glimlachende volks leiders. Een Noord-Amerikaan beschikt over f 4000.- per jaar, in Neder land doen we het met f 1500. - Een Aziaat? Zegge: honderd en ze ventig gulden. Staatshoofden voor de plicht gezet om een aardopbrengst rechtvaardig te verdelen- De wereld wordt kleiner. Proble men slaan over als brand in een rij pakhuizen. Suez geblokkeerd: ben- zine-nood in West-Europa. Conflic ten worden beklemmend, houden di rect de dreiging in van een wervel storm. En de regeringen draaien moeizaam in diplomatieke kringen. Met recht en waarheid? Hun beslis sing velt een vonnis over millioenen mensen in vrede, bang voor geweld en bommen. De meest afschuwelijke atoom dreiging is die an de gespleten waar heid, de door leugen besmette recht vaardigheid. Volksleiders regelen er de structuur en werking van, beheer sen de bediening. Volken wachten af en ondergaan de ontploffing. Waarheid en recht op het hoge plan van de volksleiding dalen als vrede over de mensen neer. Bidt met de Heilige Vader om de Geest van Wijsheid voor de bestuur ders. Een christelijke eendracht zal er de vrucht van zijn. PAUSELIJKE MAANDINTENTIES van het Apostolaat des Gebeds voor de maand september 1957 1- LEIDERS der VOLKEREN 2. STUDENTEN in INDIA. RAAMSDONKSVEER NIEUWE KERK MET KERSTMIS IN GEBRUIK. De bouw van de nieuwe parochie kerk van O.L. Vrouw ten Hemelop neming te Raamsdonksveer verkeert in een vergevorderd stadium en ver wacht mag worden, dat deze kerk omstreeks Kerstmis in gebruik zal worden genomen. Ten einde de omgeving van dP im posante kerkgebouw aan te passen aan het goedgekeurde uitbrei lings- en wederopbouwplan, ligt het in de bedoeling ten noorden van het kerk gebouw een nieuwe straat aan te leg gen - de St. Jozeflaan - welke een verbinding vormt tussen de Grote Kerkstraat en de Wilhelminalaan. Door de afbraak van een aan het r.k. kerkbestuur toebehorend pand in de Grote Kerkstraat, is de mogelijkheid geschapen om deze straat recht te trekken en iets te verbreden en ook aan de westkant van een trottoir te voorzien. Met de uitvoering van dit plan zal een bedrag van f 87.400.- gemoeid zijn, waarvan door het Rijk f 7.500 zal worden vergoed. Het voorstel van B. en W. om voor de uitvoering van dit plan een krediet van f 79.900. - beschikbaar te stel len, zal hedenavond in de raad wor den behandeld.

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 13