Bruintje I ier als kermisgast Uit de Langstraat Van hier en ginder U kunt niet alles weten OLLEKE BO WONDERLAND toont u weer een scala van 's werelds regenkleding-mode 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1957 6 Sprang Raanssdonk Raamsdonksveer Geertruidenberg Provinciaal Nieuws TILBURG HEUVELSTRAAT 41 TEL. 25492 EINDHOVEN DEMER 20a TEL 9637 DEN BOSCH PENSMARKT II TEL. 5702 Model „OSCAR' Vlot modern model van buiten gewoon fraaie poplin. Een jas,' die u jarenlang met plezier zult dragen. Bij Gimbrère vindt u de mooiste en grootste sortering parapluies en een eigen reparatie inrichting. meer dan een eeuw toonaangevend van barrière, die dezen niet door eigen kracht konden doorbreken. Deze film is doortrokken van een onontkoombare droefheid en wee moed, maar ook van een grote klaar te: het besef van de zin van dit be staan. Weergaloos knap spel zien we van Giulietta Masina (Gelsomina), An thony Quinn (Zampano) en Richard Basehart (II Matto). Het verhaal ge ven we U niet, omdat U het moet zien om te begrijpen en te weten. Dank zij de uitzonderlijke kwalitei ten van Fellini en de begaafdheid van de acteurs is dit verhaal gewor den tot een film van de hoogste al lure. Een film, die misschien velen niets zal zeggen, maar die ook vele anderen altijd zal bijblijven als een monument van menselijk lijden, ver langen en hopen. Maandag en woensdag. Toegang 18 jaar. hoeveel geld het militarisme opslokt kunt u distelleren uit het vol gende bericht. In de komende herfst zullen de grootste Navo-manoeuvres tot op heden gehouden worden, met schijnaanvallen met atoomwapens op Engeland en verschillende punten in West- en Zuid-Europa. Los van deze manoeuvres, waaraan 188 Ameri kaanse oorlogschepen en 500 Ame rikaanse vliegtuigen zullen deelne men, wordt in Europa een aantal oefeningen gehouden, w.o. een „in vasie" in Noord-Italië en een lan ding bij de Dardanelles het Westen blijft een toe vluchtsoord voor alle verdrukten- De stroom blijft aanhouden ook al hoort men er niet zoveel meer van. Zo heb ben twee Russen en een Est om po litiek asyl gevraagd in Zweden. Twee Tsjechen zijn met een vliegtuig uit geweken naar Oostenrijk. En dat al lemaal omdat het achter het IJzeren Gordijn zo goed is. wij Nederlanders zijn een schoon volk, waarmee wij de licha melijke reinheid bedoelen. Bijna ner gens vindt men zoveel fris gewassen, glimmende gezichten als in onze va derlandse dreven. Daarvoor gebrui ken wij dan ook 13,7 kg zeer per hoofd. Alleen de Belgen zijn nog schoner (al die schone „madame - kes"), want daar was het verbruik 14,5 kg. Na ons komen de Zwitsers met 13,5, ge volgd door de Ameri kanen en de Australiërs met 12,6 kg. Daarna komen pas Frankrijk, Enge land, Denemarken, Canada, Argenti- nië, Nieuw-Zeeland, Noorwegen en West-Duitsland. Zo ziet u maar weer waarin een klein land groot kan zijn. ondanks het feit dat de katho lieken een derde van de bevolking van de Indische staat Kerala uitma ken, hebben de communisten daar toch de macht in handen. Dit bete kent natuurlijk, dat zij zich haasten de scholen onder staatstoezicht te stellen om op die manier de rode doctrine in te voeren. De katholieken in Kerala hebben daartegen fel ge protesteerd- Op de 9000 lagere scho len zijn namelijk 6000 particuliere, waarvan de helft katholiek is. De communisten zijn, gewoontegetrouw, begonnen de bisschoppen en priesters te beschuldigen van verraad, omko perij en meer fraaiigheden. NATIONALE CONFERENTIE „de Nederlandse ondernemer en de Europese integratie". De Beweging van Europese Fede ralisten B.E.F. organiseert op 2 sep tember a.s. te Rotterdam een natio nale conferentie over „de Nederland se ondernemer en de Europese inte gratie"- Hoewel het Nederlandse bedrijfs leven in het algemeen steeds positief gestaan heeft tegenover de Europese economische integratie, heeft het ver drag inzake de Euromarkt bezorgd heid gewekt. Teneinde de meningsuitwisseling op dit terrein te bevorderen, zullen de gerezen vragen, als daar zijn: de oorzaak van de bezorgdheid, de ver anderde houding van het bedrijfsle ven en de behartiging an de belangen onder de nieuwe, omstandigheden, derhalve onderwerp van deze confe rentie zijn. Als sprekers treden op Mr. K. P. van der Mandele, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam, Drs. E. G. Stijkel, hoofdambtenaar bij de Hoge Autori teit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal E.G.K.S. te Lu xemburg en oud-Minister H. H- Wemmers, directeur-voorzitter van - de Staatsmijnen in Limburg. De Con ferentie staat onder leiding van Mr. H. R. Nord, algemeen voorzitter van de B.E.F. Uitnodigingen worden verzonden aan het bedrijfsleven, de vakbewe ging, politieke partijen en andere particuliere organen, die bij dit ac tuele en belangrijke onderwerp be trokken zijn. Inlichtingen worden verstrekt door het Landelijk Secretariaat van de B. E. F. Alexanderstraat 2, den Haag. Rubbermatten moet men niet te veel schrobben. Af en toe afnemen met water waarin een weinig soda of ammonia is gedaan. Een enkele keer dweilen met zeepsop is eveneens goed. De mat niet in gebruik nemen, als hij nog niet helemaal droog is, want dan kan men elke voetstap zien. Uw toiletsponsen houden zich het best, wanneer u ze na het gebruik goed naspoelt. Af en toe een bad in zout water voorkomt grotendeels het vet worden. Werkborstels, luiwagens, nagel borstel e.d-, moeten, na het gebruik goed uitgespoeld worden. Door aan wezigheid van zeep en schuurmidde len verteren de borstels. Is de korst van de cake verbrandt, snijdt dan de gehele korst er af en be strijk uw cake met boter, waarna u Op een goede dag wandelde de klei ne Olleke in het bos. Toen hij de eerste dieren ontmoette, bemerkte hij al, dat er iets aan de hand was. De dieren stonden in groepjes bijeen en praatten druk. „Wat is er aan de hand?" wilde Olleke weten, toen hij bij een groepje kwam. Midden tussen een aantal konijn tjes en vogels stond de vos en opge wonden vertelde hij 't laatste nieuws: de beer was ontvoerd. Een grote ru we kerel had de beer in het bos ge vangen en hem meegenomen, gebon den aan een lange ketting. De vos was zo slim geweest om op veilige afstand de man met de beer te vol gen, want al had hij wel eens ruzie met Bruin, dat hij gevangen was vond hij toch wel heel erg. Reintje had ge zien dat de man met zijn slachtoffer naar een klein dorpje in de buurt was gegaan, waar kermis was en een aantal woonwagens stonden. In een van die wagens was de beer opge sloten en toen was de vos weer te ruggekeerd naar het bos om het tra gische nieuws te vertellen- Stom van verbazing stond Olleke te luisteren. Tjonge, wat was dat erg, zijn vriend gevangen. Daar moest iets aan gedaan worden. Maar hoe? Naar het dorp. Terwijl de dieren nog napraatten slenterde Olleke weg. Hij ging naar huis en het huilen stond hem nader dan het lachen. Maar bij zijn huis gekomen, ging hij niet naar binnen. Daar zou hij toch geen rust hebben. Neen, hij wil de zijn vriend de beer gaan zoeken. Zo wandelde Olleke de hele weg naar het dorpje. Ja hoor, de vos had gelijk gehad. Op het dorpsplein ston den de woonwagens en er was kermis. Zoekend liep de kleine jongen rond- Waar zou zijn vriend zijn? Plotseling verscheen er een man op het plein, die met luide stem het lawaai trachtte te overschreeuwen. Hij kondigde aan, dat men nu kon kijken naar een dansende beer. Olle- ke's hart sprong op van vreugde. Zou Bruin tevoorschijn komen? Aan het dansen. In de voorste rij van nieuwsgieri gen keek hij toe. Een jonge ruwe vent kwam uit een woonwagen met een beer aan een ketting achter zich aan. In de kring gekomen, trok de man een fluit uit zijn zak en begon er op te spelen. De beer waggelde onhandig heen en weer en de tranen liepen uit zijn ogen. Olleke had het al gezien, het was zijn vriend! Maar hoe kon hij hem helpen? Hij zag geen kans bij hem te komen om de ketting los te maken. Na afloop ging de man met zijn hoed rond om geld op te halen, maar de mensen wilden niet veel geven. „Die beer wil helemaal niet dansen", rie pen ze, „en daar geven we geen geld voor." De man was kwaad. Toen stapte Olleke naar voren- De heer wist niet wat hij zag, daar was zijn vriendje. „Ik zal jullie laten zien, het geheel bestrooit met chocolade- strooisel. Aardappelen worden mooi bruin als men ze vóór het bakken eerst met wat meel bestuift. Druiven blijven langer goed, als u ze n,iet op de fruitschaal legt, maar ophangt. Strijkijzers mag men nimmer weg zetten met het snoer er om heen. Het snoer verdroogt en zou kunnen ver branden. Last van uienlucht aan uw messen? Haal ze na het gebruik even door een (gas) vlam en de lucht is verdwenen. Dat krantenmensen ook weer niet alles kunnen weten bleek wel uit on ze krant van maandag j.l U hebt daarin kunnen lezen, dat het water dicht maken van regenkleding kan geschieden met een teil water, waarin aluin is opgelost. Van zeer bevoegde zijde heeft men ons echter medege deeld dat een dergelijke bewerking desastreuze gevolgen'voor uw regen kleding kan hebben. Het is namelijk zo, dat de moderne regenkleding heel dikwijls is doorweven met een nylon- draad- Deze nylondraad nu kan ab soluut niet tegen aluin en een bewer king met deze stof moet dan ook ten zeerste worden afgeraden. Dus geen regenkleding, waarin nylondraad is verweven, met behulp van aluin wa terdicht maken! Onze dank aan de deskundige, die ons hierop heeft wil len wijzen. dat de beer wel dansen kan!" zei hij. „Geef mij die fluit maar eens!" En toen Olleke op de fluit blies be gon de beer werkelijk goed en op de maat van de muziek te dansen, want hij begreep dat Olleke dat van hem verwachtte. Nu waren de mensen enthousiast. Er kwamen er steeds meer en Olleke zei tegen de bereleider: „Gaat u nu maar zoveel mogelijk geld ophalen, dan zal ik de beer wel laten dan sen". Het werd een vrolijke boel tn er kwamen drommen mensen. De bereleider ging met zijn hoed rond tot achter in de mensenmassa en daar had Olleke op gewacht. Toen de man hen niet meer kon zien, maak te hij de ketting van de beer los en riep: „Kom mee! Lopen zo hard als je kan!" En weg holden ze, dwars door de gillend uit elkaar stuivende mensen de weg af naar het bos, dat heel in de verte te zien was. Voordat de berevanger merkte wat er gebeurd was, waren ze al een heel eind weg en hadden een grote voorsprong. Maar zo gemakkelijk ging het niet, want de bereleider zette prompt de achtervolging in. Wat kon die man hard lopen. Olleke en de beer deden hun uiterste best en inderdaad wa ren ze eerder bij het bos dan hun achtervolger. Snel verdwenen ze tus sen de bomen- De dieren zagen hen komen en er was vreugde in het bos. Als een lopend vuurtje ging het be richt rond en alle dieren kwamen naar de beer en Olleke om ze te fe liciteren. De laatste strijd. Maar Olleke was niet zo gerust. „Jullie moeten allemaal helpen de beer te verdedigen, wanneer die man komt om hem weer te vangen, want hij zwerft hier in het bos rond", zei hij. Nu daar waren de dieren dade lijk voor te vinden. Ze bleven bij el kaar en toen de man eindelijk de open plek gevonden had waar de beer stond en verheugd op hem toestapte om hem weer gevangen te nemen, stormde de hele troep op hem af. De Vos beet hem in zijn benen, de vogels pikten hem op zijn hoofd, de wezel sprong hem naar de keel, kort om alle dieren vochten als razenden om Bruin te beschermen. Die had trouwens zijn lesje geleerd en was niet van plan zich zo gemakkelijk te laten pakken als de vorige maal. Wild grommend kwam hij op de man af, zijn tanden blikkerden en zijn poten strekte hij uit om zijn ti ran te grijpen. De man was ontzettend geschrok ken en hals over kop vluchtte hij het bos uit, tot aan de rand achtervolgd door de woedende dieren. „Ik zou hier maar niet meer komen!" riep Olleke hem na. Toen het gevaar geweken was, gin gen alle dieren weer hun eigen weg, blij dat de beer uit zijn gevangen schap verlost was. Ook Olleke kon tevreden naar huis gaan- (Nadruk verboden). NED HERV- KERK. A.s. zondag, 1 september 1957, v.m. 9.30 uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier in de Dienst des Woords voor t'e gaan Ds. Klootwijk van Raamsdonksveer. Des middags om 230 uur hoopt voor te gaan Ds Vink van Waalwijk (Besoijen) GEREF. KERK. Bij de gehouden verkiezing voor diaken bij de Geref. Kerk alhier, in de vacature wegens vertrek van dhr. Versluis, is gekozen de heer P. Ver beek. alhier. UITSTAPJE. Ruim 100 kinderen maakten j.l. dinsdag met een tweetal touringcars van de Alad een uitstapje naar Nij megen enz. Dit uitstapje werd de kleinen aangeboden door de winke lier P. v. d. Mell alhier. Onder ge leide van enkele jongedames vertrok het gezelschap om ca. 8 uur in de richting van Den Bosch. Had men on derweg nog een enkel regenbuitje, het weer hield zich het verdere van de dag uitstekend en hebben de kin deren volop genoten van het gebode- ne. In Nijmegen ging het naar Berg en Dal, waar de kleinen zich in een speeltuin uitstekend vermaakten. Vandaar ging het naar Ouwehands Dierenpark in Rhenen en ook hier werd bijzonder genoten van wat men hier te zien kreeg. Ondertussen werden de kinderen door de fa- v. d. Mell ruimschoots getracteerd op verversingen en ver snaperingen, als limonade, ijs, koek, lolly's, bonbons enz., zodat het de kleinen zeker aan niets heeft ontbro ken. De terugreis ging over Zeist, waar de speeltuin Austerlitz nog werd be zocht. Om 9 uur arriveerde het ge- gezelschap aan 't Oosteind, waar de fa. v. d. Mell had gezorgd dat de harmonie Marijke ter verwelkoming Aanwezig was, om de bussen met kinderen onder begeleiding van vro lijke marsmuziek naar de v. d. Duin straat te brengen. Nadat Marijke hier voor de winkel nog een nummertje had gegeven, gingen de kinderen, af gehaald door de ouders, zeer voldaan huiswaarts, zeer enthousiast over de bijzonder geslaagde tocht. Nieuwe Huishoudschool. Naar we vernemen zal spoedig be gonnen worden met de bouw van een huishoudschool in onze paro chie. De school zal gebouwd worden op het terrein tegenover het kerk- plantsoen. Men hoopt deze winter nog te kunnen beginnen met het ge ven van een huishoudcursus. Jubileum-loterij Wit-Gele Kruis. De provinciale bond van het Wit- Gele Kruis hield een grote verloting bij gelegenheid van het 40-jarig be staan van het Wit-Gele Kruis. Er werden in totaal meer dan 160.000 loten van 1.verkocht. In onze plaats werden 280 loten aan de man gebracht, waarvan er 180 verkocht werden door de ijverige propagan dist, de heer M. Groenendaal. Mater Amabilisschool. In de R.K. Landbouwschool te Raamsdonksveer werden enkele filmstrips gedraaid over het doel en het werk van de Mater Amabilis school. Meisjes die na het zien van deze film nog beter overtuigd waren van het grote nut van een goede huishoudelijke vorming, konden zich opgeven voor de lessen die aan de Mater Amabilisschool te Geertrui- denberg worden gegeven. Geslaagd. Mej. Bep Maas slaagde te Tilburg voor het examen Nederlandse Han delscorrespondentie. Opening schooljaar Mater Amabilisschool. De Mater Amabilisschool alhier, die leerlingen opneemt uit Geertrui denberg, Raamsdonk, Raamsdonks veer, Hank en Dussen, opent op 1 september 't nieuwe schooljaar met een H. Mis in de kapel van de Eerw. Zusters. Na de H. Mis, die om half 10 begint, volgt een gezamenlijk ont bijt in het parochiehuis. Vanaf 4 september worden iedere week twee avonden lessen gegeven over alles wat een meisjes van 17 jaar en ouder dient te weten op huishoudelijk, medisch en paedago- gisch gebied. Door het bestuur zijn in de. verschillende plaatsen propa- ganda-avonden belegd, waarop een filmstrip wordt vertoond, die door de leidster, mej. v. d. Staay, van commentaar wordt voorzien. Op de ze avonden bestaat nog gelegenheid zich als leerlinge voor het nieuwe schooljaar op te geven. Het wordt ten zeerste op prijs gesteld als ook de ouders van belangstellende meis jes aanwezig zijn. Deze avond wordt in Geertruidenberg gehouden op donderdag a.s. om half 8 in het pa rochiehuis. Benoemd. Tot employé bij de P.T.T. alhier is benoemd onze stadgenote mej. N. de Wit. Huldigingswedstrijd Right 'Oh—W.S.C. Zondagmiddag speelde Right 'Oh bij gelegenheid van haar promotie naar de 1ste klasse afd. Brabant, 'n huldigingswedstrijd tegen W.S.C. 2 uit Waalwijk, op het terrein aan de Stadsweg. Het werd, na een klein overwicht van de bezoekers, een vrijwel gelijkopgaande strijd met enkele spannende momenten. De i wedstrijd eindigde met een gelijk spel 55. BRAND IN ZAADMAGAZIJN TE DEN BOSCH- Dinsdagmiddag tegen 2 uur is in 't magazijn van de zaadhandel Gebr. van Engelen, Achter den Bogaard te 's-Hertogenbosch, een felle brand uitgebroken. De brand ontstond op de bovenverdieping, die geheel ge vuld was met gras- en klaverzaad van de nieuwe oogst en die over een lengte van ongeveer 30 meter uit brandde. - f --"T—t; DE DIJKVERHOGING LANGS DE BERGSE MAAS. Wij hebben in ons vorig nummer de uitslag meegedeeld van de verho ging van de dijk langs een deel van de Bergse Maas, dat voor een deel van 't Land en Heusden en Altena, met name Dussen en Hank van be lang is, daar dit een stuk betreft tus sen de brug van Keizersveer en de Peereboom, en waardoor meer be scherming wordt geboden tegen het water en een gebied van 32 ha ge heel watervrij wordt gemaakt. Later zal de rest van de dijkverhoging langs de Bergse Maas worden aanbesteed. Gimbrère is de oudste zaak met de nieuwste collecties. Wat de mode aan moois biedt vindt u daar - de keus is altijd weer verrassend groot. Model „ELEGANT" Gemaakt van de mooiste kwaliteit „Ninoflex".Uiterst modern in diverse gevarieerde streepdessins. De nieuwste modieuze tinten

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 6