WAALWIJK LA4TSTE BERICHTEN r v.. DITVOORST-SCHRIJVERS EEN RUSTIG GEVOEL EEN NIEUW ORGEL voor de ST. CLEMENSKERK HOOFDPIJN! 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1957 6 tionale bibliotheek van geeste lijke lectuur", waar iedereen te recht kan. „Mariënkroon" is ook het middelpunt van de Heem kundige kring „Onsenoort" en de plaats waar het bekende St. Bernardustijdschrift wordt ge drukt. Deze drukkerij is voor het klooster een belangrijke bron van inkomsten. Verder heeft de abdij een uitgebreide pluimvee fokkerij. Zo is het leven van de Cister- ciënsër monnik verdeeld tussen gebed, studie en arbeid een le ven dat een bovennatuurlijke vrede, rust en tevredenheid ademt, omdat het is geënt op de goddelijke dienst een leven, waarin' het grootste probleem van deze tijd f dat we geen tijd meer hebben, niet speelt, omjiat het aan alle aardsheid is ont hecht. Neen, niet alle aardsheid, want het klooster is te klein gewor den. Zo klein, dat de paters al in het gastenkwartier moeten overnachten. Het ligt in de be doeling om het klooster in car ré-vorm verder uit te bouwen,, om 'n waardig verblijf te schep pen voor de 50 paters, 15 broe ders en 12 fraters, die thans in het klooster zijn ondergebracht. Maar ook hier speelt iets zo aards als de bestedingsbeperking een rol Bij de poort, waardoor wij voor een paar uur een ander le ven zijn binnengestapt, nemen wij afscheid van de monnik, die ons heeft verteld wat wij wilden horen en ons heeft laten zien wat wij wilden zien. Een pries ter met de rust en de stille blijd schap van een mens in wie alles tot klaarheid is gekomen. Als de poort achter ons dicht valt, ervaren wij een wonderlij ke weemoed. In de late middagzon kibbelen een paar nyussen in het rulle zand langs de landweg. Hoog tegen het blauw van de hemel staat het witte spoor van een vliegtuig. Zo'n middag heb je bijna nooit. „Septies in die laudem dixi Tibi", zeven maal per dag lieb ik Uw DE WERELD ROND @1 Opdat niemand ons zal kun nen beschuldigen van het feit, dat wij wel de balk in het oog van de ene po litieke partij zien, maar niet de paal in het oog van de andere, willen wij u nog een ander wansmakelijk staal tje uit de Duitse verkiezingsstrijd voorleggen. Op een aantal verkie zingsbiljetten van de S.P.D. was de foto van Ollenhauer beplakt met een grote gele Davidsster. Smerig, maar helaas waar. De geest van Hitier rekt zijn bestaan met een onheilspel lende hardnekkigheid. De partijbonzen van de C.D.U. hebben zich gehaast hiervoor hun excuses aan te bieden. In hun verkla ring wordt gezegd, dat zij het betreu ren, dat een van hun partijmensen Ollenhauer er ten onrechte van heeft beschuldigd een jood te zijn. Op zich zelf zeer lofwaardig, maar deze verklaring ademt nauwelijks minder anti-semitisme dan het plak- ken van die Davidsster, want, zo vra gen wij ons af, hoe kan men er ie- mand van „beschuldigen" een jood te zijn? Zou de beschuldiging op zijn plaats zijn geweest, indien de heer Ollenhauer wel een jood was? Kun nen wij u ervan beschuldigen, dat ge Waalwijkers, Cappellenaren of Was pikkers zijt? Nogmaals, als u een schoon èn braaf mens wilt blijven BI Sinds enkele dagen weten wij, dat wij ons vroeger, in de prilheid van ons bestaan, onder zeer dubieuze omstandigheden ter ruste hebben be geven. Als de dag van gisteren her inneren wij ons nog, dat wij ten avond glimmend gewassen en na in de maanden met een ,,R een lepeltje levertraan te hebben genuttigd, in ons hansopje in de beddekoets kropen en daar knipogend tegen de Grote Beer lagen te wachten op dat mannetje met het zakje zand. Omdat het baas je nogal eens vertraging had, ge beurde het dikwerf dat ons moeder zich naast ons neerzette en met zach te stem de ballade zong van het schaap, dat daar buiten met vier wit te voetjes melk liep te drinken. Mét dat schaap ging 't dan meestal wel, Sinds enkele dagen echter weten wij, dat het nog helemaal niet zo zeker is, dat dat schaap er wel gelopen heeft. Misschien lag het beest, angstig dro mende hoe het ooit een truitje-met- mouwen voor de volumineuze slagers vrouw bij elkaar zou kunnen krij gen, wel te pitten achter de rhodo dendron, ons in de waan latend dat het melkdringend over ons liep te waken. \Velke biologische beunhazen verantwoordelijk zijn voor het fabel tje dat schapen nooit slapen, is nog niet uitgezocht, maar wel heeft me juffrouw dr. J. Munro (niet dat filmkind met al die te nauwe jurken) uit Dublin verklaard, dat schapen wel degelijk slapen. Proeven, zo zegt zij, hebben dit uitgewezen. Wel zijn scha pen uiterst fijnbesnaarde beesten, die niets hoger aanslaan dan de intimi teit van de slaapkamer. Schapen zul len namelijk nooit, en vooral niet in het donker, gaan slapen wanneer d'r iemand staat te kijken. Wat kunnen wij, slapend in trein, tram, bus, kantoor en kerk, nog ont zettend veel leren van de kiesheid der dierenwereld. BI We gaan nog even door met slapen en doen u kond van het feit, dat wij dezer dagen werden verrast met de uitnodiging tot het bijwonen van de opname van de „slaapplaat". Waar de Nederlandse gramofoon- platenindustrie al zo veel platen heeft vervaardigd, die deze functie spontaan en met succes vervullen, verbaast het ons eigenlijk, dat zij tot deze opzettelijke opname is gekomen. Het is echter niet alleen uilen naar Athene dragen, maar bovendien zegt de eerste bladzijde van ons psycho logisch handboek ons, dat het dat niet is. Het laatste greintje individu alisme in ons zal zich verzetten te gen de onpersoonlijke dwang per zwarte schijfen nou mo t je gaan slapen. In ons georganiseerde en ge leide bestaan willen wij enkele ver rukkelijke dingen voor ons zelf hou den en een daarvan is slapen; enkele dingen, waarvan wij nu en altijd zelf willen bepalen wanneer en hoe wij ze doen. Wij moeten al genoeg bru tale inmenging in ons persoonlijk le ven dulden en kunnen derhalve de impertinentie van de gramofoonpla- tenindustrie zeer goed missen. Het beste deel van de dag willen wij niet toevertrouwen aan het gesmoes van de helderziende en telepatische heer Chandu, terwijl er iemand op torgel zit te speulen. Wij willen ook niet op dezelfde plaat gaan slapen als Sophia Kalkmans, Bertus Terpentijn en het echtpaar Draai-Tafel. AlS wij op een plaat willen gaan slapen, dan kiezen we daarvoor onze eigen plaat. Maar wij hebben geen plaat nodig om het fluwelen onderbewustzijn van de nacht binnen te glijden. Wij doen dat spelend met onze duizend dro men over al het schoons en wonder baarlijks dat het leven misschien nog wel voor ons in petto heeft. Wat dat allemaal is, zult u echter nooit op een gramofoonplaat te ho ren krijgen. Dit is alleen voor ons. En wij slapen als rozen. Zonder Chandu. Zonder torgel. ZONDAGSDIENST ARTSEN. Van zaterdagmiddag 13 uur tot zondagavond 24 uur uitsluitend voor spoedgevallen. Zaterdag 14 en zondag 15 sept- Arts P. J. A. Lenglet. Apotheek Geers. N. H. KERK WAALWIJK. Zondag 15 september 1957. 10 uur Vic. A. Sjollema. Extra collecte voor het londs Geestelijke Belangen. N. H. KERK BESGIJEN. Zondag 15 september 1957. Voorm. 10 uur en nam. 6.30 uur Ds. J. Vink. N. H. KERK BAARDWIJK. Min. Loeffstr. 65. Zondag 15 september 1957. 9 uur v.m|. Ds. J. H. J. Hoff man van Koudekerke (Z.). KERKDIENST GEREF. KERK. Zondag a.s. zal in de Chr. H.B.S. een kerkdienst plaats hebben van de Gereformeerde Kerk. In Geref. krin gen hoopt men in de toekomst ook in Waalwijk een kerkgebouw te hebben. STADS-UITBOUW. Wij vernemen dat door de N.V. Noord-Braband", Maatschappij van Verzekering op het Leven, alhier, de zer dagen is aangekocht het perceel Grotestraa t 258, hoek Wilhelmina- straat, destijds bewoond door mevr. Timmermans - Mastboom Het ligt in de bedoeling op dit per ceel zo spoedig mogelijk winkels met flat-woningen te bouwen, alles in overeenstemming met het stedelijk uitbreidingsplan. BINNENMARKT BIJZONDER ATTRACTIEF. Zonder dat iemand er erg in had opende de Waalwijkse binnenmarkt dinsdagmiddag haar tenten en het moet gezegd, dat de middenstanders een bijzonder aantrekkelijke entou rage voor deze bijzondere marktdagen hebben weten te scheppen. Enkele deelnemers hebben niet al te veel ruimte, maar daar staat tegenover dat de winkeltjes van de Shetlandshow het bijzonder aardig doen. Het is werkelijk een genoegen er eens rond te wandelen, waarbij de middenstan ders natuurlijk hopen dat het niet al leen bij rondwandelen blijft. Wat er echter allemaal staat uitgestald is voldoende om de kooplust in hoge mate aan te wakkeren, zodat ver wacht mag worden dat de deelnemers zaterdagavond met een tevreden ge zicht de kas zullen kunnen opmaken. Om het geheel nog een aantrekke lijker karakter te geven is aan deze binnenmarkt ook een bijzonder café en wijnbar verbonden, en 's avonds kan men er zelfs dansen op de mu ziek van „The sweet and swing boys". Verder zijn er nog een aantal attracties, die een verblijf op deze binnenmarkt prettig maken. Gister avond was er een modeshow, die uiteraard een grote aantrekkings kracht op het vrouwelijk deel der be volking uitoefende. Dinsdagavond kwam men ons nog ter elfder ure meedeling doen van het feit, dat er toch nog een officiële opening door burgemeester Teijssen zou plaats hebben. Hierbij waren o.m. tegenwoordig de Hoogeerw. Heer Deken, geestelijk adviseur van de r.k. Middenstandsvereniginig, de wethouders Smolders en van Hees- wijk, en de wrnd. gemeente-secreta ris, de heer Thijssen. De heer Meijs, voorzitter van de r.k. Middenstands- vereniging, sprak in zijn inleidend woord de hoop uit, dat het Raadhuis plein in de toekomst te klein zou blijken om deze binnenmarkt te her bergen. Hij sprak woorden vantdank tot het gemeentebestuur voor de grote medewerking en het aanbren gen van de feestelijke straatverlich ting. Bijzondere dank ook betuigde spr. aan de voorzitter van het actie comité, de heer H. van Mil, en aan de initiatiefnemer en uitvoerder, de heer A. Visser. Burgemeester Teijssen verklaarde in zijn openingswoord, dat het ge meentebestuur gaarne zijn medewer king voor het tot stand komen van deze binnenmarkt had verleend, om dat een bloeiende middenstand voor de gemeente van bijzonder groot be lang is. Het is, aldus burgemeester Teijssen, zo langzamerhand een tra ditie geworden, dat de Waalwijkse middenstand in de septembermaand op het Raadhuisplein een aantrek kelijke expositie houdt. Spr. betreur de het, dat deze binnenmarkt niet veel meer deelnemers telde. Hij 1 hoopte, dat het volgend jaar een gro ter deelname te zien zou geven. Tot morgenavond kunt u nog pro fiteren van de aantrekkelijke voorde len welke deze binnenmarkt biedt. LEDERFABRIEK „DE AMSTEL" HULDIGDE DRIE JUBILARISSEN. Maandagmorgen had in Hotel Ver- wiel de huldiging plaats van drie zil veren jubilarissen van de lederfabriek „De Amstel", te weten de heren H. Evers Zuidweg, A. Verhoeven en J. Wassenaar. De jubilarissen werden allereerst toegesproken door de directeur, de heer J. Gompen, die voor elk van hen een persoonlijk woord had. De heer Evers Zuidweg, die werkzaam is bij de technische dienst, heeft zo wel letterlijk als figuurlijk mogelijk gemaakt dat de zaak bleef draaien. Dit geldt uiteraard voor alle werkne mers, maar toch wel heel in het bij zonder voor hen, die 25 jaar en lan ger in dienst zijn. De heer A. Ver hoeven, werkzaam in de schaverij, is als de man die egaliseert, onmisbaar. Mensen als hij hebben het bedrijf een grote stabiliteit gegeven en de jon geren kunnen zich met vrucht aan hem spiegelen. Bij de heer J. Wasse naar, huidenontvanger, prees de di recteur vooral diens voortreffelijke warenkennis. Als niemand een foutje ziet, dan weet de heer Wassenaar nog wel ergens een ongerechtigheid te ontdekken. Het feit, dat wij iemand als u hebben om uit te sturen, aldus de directeur, is een groot compli ment, vooral ook, omdat gij u door uw gezag bij de leveranciers bemind hebt weten te maken. Aan alle jubi larissen bracht de heer Gompen lof en hulde en dankte hen voor de be kwame wijze, waarop zij gedurende 25 jaar voor het bedrijf werkzaam zijn geweest. „Gij hebt zowel de moeilijke als de makkelijke jaren met ons gedeeld en ik hoop, dat ook voor de komende 25 jaar mensen bij ons zullen blijven van een grote stabili teit." Ook de echtgenoten der jubila rissen betrok de heer Gompen in zijn woorden van lof en dank, omdat zij hun mannen tot grote steun zijn ge weest in het werk. Hij onderstreepte zijn dank door aan elk van hen een fraaie bloemenmand aan te bieden. De jubilarissen zelf overhandigde hij elk een zilveren medaille en een ge schenk onder couvert. Namens de mede-arbeiders werden de. jubilarissen toegesproken door de heer'A. Goedhart, die vooral wees op de uitstekende verstandhouding wel ke er onder het personeel van „De Amstel" heerst, met welk feit hij de directie geluk wensen. Aan elk der jubilarissen overhandigde hij een ge schenk onder couvert. De heer A. v. d. Broek sprak na mens de afd.-chefs een gelukwens uit, die hij voor de heer Wassenaai vergezeld liet gaan van een staande schemerlamp. Ook voor de beide an dere jubilarissen heeft men nog iets in petto, zo deelde spr. mede. De heer Fijan ten slotte wenste de jubilarissen geluk namens de mede werkers van „De Amstel", waarbij hij vooral tot uitdrukking bracht hoe zeer de samenwerking met elk der jubilarissen in de afgelopen 25 jaar op prijs is gesteld. Nadat ten slotte de heer Wasse naar namens de jubilarissen en hun echtgenoten enkele woorden van dank had gesproken, bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. De zekerheid dat de inrichting naar genoegen zijn, geeft bovendien een rustig gevoel WONINGINRICHTING TILBURG zal Parochiecomité stond voor moeilijke keus. Er is de laatste jaren herhaaldelijk een beroep gedaan op de parochianen van St. Clemens om door financiële bijdragen diverse noodzakelijke voor zieningen in hun kerk mogelijk te maken. Het kerkbestuur, dat met een zware, overgeërfde schuldenlast zit, kan deze uitgaven onmogelijk uit de gewone middelen bekostigen. Het beroep op de parochianen is niet vergeefs geweest. Jarenlang heb ben zij naar vermogen hun bijdragen geofferd en dank zij deze eendrach tige samenwerking en diverse giften l van buiten de parochie konden in de St. Clemenskerk verschillende voor- zieningen getroffen worden, die de schoonheid van dit Godshuis beter tot zijn recht deden komen en meer luister bijzetten aan de eredienst. Zo werd 't gehele interieur smaak- vol beschilderd, werden alle banken door nieuwe-, stijlvolle zitplaatsen t vervangen, werd er een geluids-in- j stallatie aangelegd, kwamen er fraaie gordijnen in het priesterkoor, terwijl, als laatste noodzakelijke verbetering, de gehele lichtinstallatie werd ver- nieuwd en gemoderniseerd. Maar ondanks deze prachtige ver- beteringen, die men jaren geleden, j gezien de financiële stand van zaken, voor onuitvoerbaar had gehouden, l zijn er in de St. Clemenskerk, naast enkele minder in het oog springende tekortkomingen, nog een 2-tal grote i mankementen. De kerk heeft n.l. geen orgel en geen verwarming. Sinds 60 jaar geleden deze fraaie kerk werd gebouwd, heeft men het steeds met een harmonium moeten stellen. Het instrument voldoet sinds lang niet meer aan de meest beschei den eisen. Maar ook het ontbreken van een kerkverwarming wordt, althans in koude perioden, als een groot gemis gevoeld. Beide voorzieningen, hoe nodig ook, zouden zulke kapitale uitgaven vergen, dat aan gelijktijdige verwe zenlijking er van nog in geen jaren te denken valt. Als aanschaffing van één van bei den binnen afzienbare tijd te verwe zenlijken zou zijn, dan rijst de vraag: wat is het meest urgent? Voor deze vraag zag het parochie comité, dat de steunactie voor de kerk georganiseerd heeft, zich in haar laatste bijeenkomst gesteld en na uit voerige gedachtenwisseling is men het er over eens geworden, dat aller eerst de aanschaffing van een kerk orgel op het programma moet worden geplaatst. Het comité overwoog daarbij dat het gemis aan een centrale verwar ming alleen op zeer koude winterda gen gevoeld wordt en het gemis van een orgel, ter opluistering van de eredienst en ter ondersteuning van de koor- en kerkzang, het gehele jaar door. Voorts brengt een verwarmingsin stallatie niet alleen hoge aanschaf- fingskosten mee, maar het stoken hiervan, zodanig dat zo'n omvangrij ke ruimte behoorlijk op temperatuur wordt gehouden, vraagt zulke grote uitgaven aan brandstoffen, dat dit weer nieuwe financiële problemen voor het kerkbestuur oproept. Bovendien wordt er al jaren een maandelijkse schaalcollecte in de kerk gehouden voor het Orgelfonds. De parochianen zouden na zo lange tijd de indruk gaan krijgen dat het doel van deze collecte toch niet verwezen lijkt wordt, hetgeen de opbrengst niet ten goede zou komen. Wanneer de plannen tot plaatsing van een orgel nu vastere vorm gaan aannemen, zal dit ongetwijfeld een stimulans voor velen zijn om deze collecte extra te gedenken. Men hoopt in circa 2 jaar gereed te zijn met het plaatsen van een orgel, voorlopig van bescheiden omvang, dat later geleidelijk kan worden uit gebouwd met meer registers. Momenteel is hiervoor nog maar f 10.000.- beschikbaar, hetgeen in verhouding tot de kosten van een orgel nog slechts een bescheiden be drag genoemd mag worden, doch het nader uitwerken der plannen, het bouwen en plaatsen van het orgel, enz. vraagt nog een hele tijd en in tussen vertrouwt men er op dat de offervaardigheid der parochianen niet zal verslappen. In tegendeel hoopt men dat, met het resultaat in zicht, speciaal het Orgelfonds extra de vrijgevigheid der parochianen zal mogen ondervinden. Wij doen nogmaals een beroep op onze correspondenten en in zenders van verslagen om hun copie ZO TIJDIG MOGELIJK in te zenden en niet te wachten tot donderdag- of maandagochtend. Wil men zijn verslagen gaarne maandag geplaatst zien, dan ver wachten wij de copie zondag avond of -nacht in onze brieven bus alsdan volgt plaatsing volgens binnenkomst en de be schikbare plaatsruimte. Ook onze adverteerders ver zoeken wij DRINGEND de ad vertenties niet alle donderdag ochtend in te zenden, wil men van plaatsing verzekerd zfjn. Voor uw medewerking bij voorbaat hartelijk dank. De Administratie. AFSCHUW VOOR RUSSISCH OPTREDEN IN HONGARIJE- De rapporteur van de commis sie, de Australiër Shann, zei, dat Rusland miet geweld heeft inge grepen in de binnenlandse aan gelegenheden van Hongarije, om een spontane opstand tegen een verfoeide regeringsvorm' te on- oerdrukken. De opstand was niet van buitenaf uitgelokt of onder steund. De regering-Kadar ge niet niet de steun van het Hon gaarse volk. De1 commissie heeft met afschuw en verachting ken nis genomen van de methoden van de Hongaarse geheime po litie, voor en na de opstand. Volgens Shann is er geen twij- iel mogelijk over de werkelijke verlangens van het Hongaarse volk. Het wenst geen terugkeer naar het verleden, naar de dagen van de grote landheren. Het'wil een vrije maatschappij, met vrije jiolitieke partijen, een vrije pers en een regering, die steunt op de wil van het volk. Het Hongaarse volk wil in vrede en harmonie met alle landen van de wereld leven, niet in de laatste plaats met Rusland. Ondanks de Russische belof te dat het Rode leger uit Honga rije zal worden teruggetrokken, zijn thans tenminste 68.000 man troepen luchtmacht niet mee gerekend in Hongarije gesta tioneerd. In september 1955 een maand voor de opstand bedroeg dit aantal 25.000 man. Er is tegen 1768 Hongaren hun namen zijn bij de V.N. be kend bestraffend door het Kadar-regiem opgetreden. Zeker 23 Hongaren zijn ter dood ge bracht, zo zeide Lodge. HONGAARSE OPSTAND EIST KRACHTIGE UNO-HOUDING. De Algemene Vergadering van de UNO in New York is vandaag haai buitengewoon debat over de Hon gaarse opstand begonnen met een resolutie voor zich, waarin Rusland wordt veroordeeld voor zijn militaire interventie en onderdrukking van een „gerechtvaardigd verzet van de Hongaarse bevolking tegen een ver werpelijk regime." Gevraagd wordt „een figuur van algemeen erkend aanzien" te benoemen, om als specia le vertegenwoordiger van de UNO- assemblée alles in het werk te stellen om alsnog dé uitvoering te verkrij gen van vroegere UNO-resoluties in zake Hongarije, zoals de ontruiming van het land door de Russische troe pen en het recht van de Hongaren om door vrije verkiezingen hun eigen po litieke toekomst te bestemmen. Jeugdcriminaliteit in V.S. DOODVONNIS VOOR 15-JARIGE JONGEN. Een vijftienjarige Amerikaanse jongen, Isaiah Green, is te Philadel phia ter dood veroordeeld twgens roofmoord op een drogist. Het von nis zal worden voltrokken door mid del van de elektrische stoel. De jon gen viel flauw toen het vonnis werd uitgesproken. De rechter verklaarde, dat tot dus ver nog niemand onder de achttien jaar in de staat Pennsylvania is te rechtgesteld, maar dat de toestand thans zo is, dat jongens, zelfs van veertien jaar, veelvuldig moorden plegen. „De bescherming van de ge meenschap vereist, dat zij volledig verantwoordelijk worden gesteld", al dus de rechter. Greens medeplichtigen, Edwin Walker (veertien jaar) en James Crowson (vijftien), werden tot le venslange gevangenisstraf veroor deeld. Alle drie bekenden schuld, maar Green gaf toe, dat hij degene was geweest die de drogist had dood geschoten. PRINS ALEXANDER VAN BELGIË GEOPEREERD. Prins Alexander van België is dinsdag in Boston geopereerd aan de aorta (hartslagader). De operatie, die goed geslaagd is, heeft vijf duur geduurd. Het vernauwde deel van de hartslagader had een tbestand veroorzaakt, waarbij de bloed druk in het bovenlichaaml van de prins hoger werd, terwijl de bloedstroom naar het onderste deel van het lichaam vermin derde. lnf vprk nnHiffn. SINDS 1878 Nieuwlandstraat 14 Mijnhaxdt's Hoofdpijnpoeders. Doos 30 cent

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 6