Waalwijkse en Langst Courant „DE INSTUIF" een prachtige vorm van katholieke jeugdbeweging BB«ü BIHHI MêMM Gemeenteraad Drunen een BRIL van MAANDAG 16 SEPTEMBER '57 Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 80e JAARGANG No- 69 Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per mm. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 BENOEMING LERAREN VAKSCHOOL SPEELAUTOMATEN KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr. van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" Gemaenteraad VLIJMEN Verkoop van grond voor bouw van 102 woningen Gemeente schenkt sta! aan Abt van Mariënkroon Onder voorzitterschap van loco-burgemeester Berkelmans kwam de raad der gemeente Vlijmen vrijdagavond in open bare vergadering bijeen. In verband mjet een ingeko men stuk van de voetbalvereni ging Vlijmense Boys, dringt de heer Wijkmans nog eens aan op een spoedige voorziening ipzake de aanleg van sportvelden. De beslissing inzake een betere ac- comodatie voor de Vlijmense Boys is steeds weer opnieuw verschoven, zo betoogt spreker. Het wordt nu eindelijk eens tijd dat er op dit gebied iets wordt gedaan. De gemeente Vlijmen heeft op dit punt een grote ach- terstand bij andere gemeenten. Verder vraagt de heer Wijk mans hoe het eigenlijk zit met de vrijstelling van vermakelijk heidsbelasting. Er is indertijd toch in de raad besloten, dat aan verenigingen met een cultureel karakter vrijstelling van vermj'a- kelijkheidsbelasting zou worden verleend. Waarom is deze vrij stelling dan niet verleend aan de Vlijmense Boys en wel aan andere verenigingen. Een voet balvereniging valt volgens spr. evenzeer onder de culturele ver enigingen te rangschikken. Hij is het niet eens met het gemeen telijk beleid op dit punt en stelt voor alsnog tot gelijkstelling t. a.v. de vermakelijkheidsbelasting en tot de zo spoedig mogelijke aanleg van goede sportvelden te besluiten. De heer v. d. Meerendonk wijst er op, dat er destijds in de raad is besloten tot vrijstelling van, vermakelijkheidsbelasting voor culturele verenigingen bij een contributieheffing beneden 1.Hij acht het niet juist dat voor de bioscoop, die toch een zuiver op het maken van winst gerichte instelling is, de verma kelijkheidsbelasting werd ver laagd van 20% tot 10%, maar dat van een aantal culturele ver enigingen wel vermakelijkheids belasting wordt geheven. Ook hij stelt voor alsnog tot gelijk stelling over te gaan, hetgeen destijds ook in de bedoeling van de raad heeft gelegen. Deze materie zal nog eens na der worden bezien, aldus de voorzitter, en in de volgende vergadering zal er nader op wor den teruggekonten. Tenslotte dringt de heer Vor- stenbosch er op aan, dat binnen enkele weken een plan voor nieuwe sportvelden zal worden ontworpen, want ook hij kan 't er niet mee eens zijn, dat de Vlij mense Boys slechts over één en dan nog slecht veld beschikken. Dit terrein wordt zo frequent bespeeld, dat er binnenkort he lemaal niets meer van over is, aldus spr. Ook hierop zal in de volgende vergadering worden te ruggekomen, aldus de voorzitter. Aan de orde is vervolgens het voorstel tot wijziging van het raadsbesluit van 3 februari 1956 inzake verkoop van grond aan Lips' Scheepsschroevengieterij N.V. te Drunen. Het betreft een kleine redactionele wijziging, waarmee ,de leden accoord gaan. Belangrijk is het voorstel tot het verkopen van bouwgrond in het uitbreidingsplan „De Vlied berg" aan Coppelmans Bouwbe drijven Eindhoven N.V. te Eind hoven, voor de bouw van een aantal woningen. Het betreft hier de bouw van 102 woningen, waarvoor B. en W. voorstellen 23.409 m2 grond te verkopen voor de totaalprijs van 210.601 gulden. De heer Vorstenbosch spreekt er zijn voldoening over uit, dat de gemeente op deze wijze zal worden uitgebreid met een flink aantal woningen. Hij wenst ech ter eerst nader te'worden inge licht over enkele zaken, zoals hoeveel van deze woningen zul len ter beschikking van de ge meente komen, wat voor soort woningen zullen het zijn, hoeveel zal deJhuur bedragen en zullen er ook winkelhuizen worden ge bouwd De heer Wijkmans vraagt of dit quantum' van enige invloed zal zijn bij de toewijzing van het bouwvolume aan de gemeente. De voorzitter antwoordt, dat 40 woningen bestemd zijn voor militairen uit Den Bosch en Vught, de overige 53 zullen te koop worden aangeboden, waar bij de inwoners van Vlijmen voorrang zullen hebben. Een eventueel overschot zal aan bui tenstaanders worden verkocht. Deze 102 woningen zullen niet van invloed zijn bij de toewij zing van het gemeentelijk bouw volume. Winkelhuizen zijn niet in deze bouw opgenomen, maar wel hebben reeds een drietal ge gadigden inwoners uit Vlij men het verzoek gedaan in deze wijk een winkelbedrijf te mogen beginnen. De heer Vorstenbosch meent dat door de verkoop van deze woningen het .woningprobleeml in de gemeente slechts zijdelings zal worden opgelost, omdat zi. het aantal inwoners dat van deze gelegenheid zal kunnen profite ren, betrekkelijk klein zal zijn. Verder wenst hij te weten of de gemeente er enig toezicht op heeft welke mensen, wanneer tenminste tot verkoop aan bui tenstaanders zal worden over gegaan, de gemeente binnenko men. Voor deze woningen hebben zich al reeds 29 gegadigden ge- bestuur van de r.k. meisjes school voor v.g.l.o. voor de aan schaffing van leermiddelen tot een bedrag van 1650.idem aan het bestuur der r.k. jongens school voor g.l.o. te Vlijmpn voor de aanschaffing van lesma teriaal ten behoeve van het ver- keersonderwijs. Benoemd tot lid van de com missie tot wering van school verzuim in de vacature, ontstaan door het vertrek van de heer Janssens, hoofd der r.k. jongens school aan de Wilhelminalaan, werd de heer J. H. Brans, thans hoofd van genoemde school. De heer Brans verkreeg 10 stemmen tegen de heer J. Witlox, onder wijzer aan deze school 2 stem men. Ten slotte wordt goedgekeurd het voorstel om aan de eerste abt van „Mariënkroon" ter gelegenheid van zijn wijding als geschenk van de ge meente de staf aan te bieden. De kosten hiervan bedragen 2000. In de rondvraag vraagt de heer Vorstenbosch of nog contact is op genomen met de firma Zaalberg ALLEEN OM DE „SERVICE" AL Brillenspecialist VAN MAAREN NIET DUURDER MaaR WèL SECUURDER! DEN BOSCH TILBURG BREDA Vughterstr. 25 Markt 32 meld, aldus de voorzitter, zodat men mag verwachten dat het mfeerendeel van deze woningen wel aan inwoners van de ge meente zal toevallen. Wat de verkoop aan buitenstaanders betreft, deze zal alleen mét goed keuring van de gemeente mogen geschieden. De heer v. d. Meerendonk in formeert naar de prijs van deze woningen. Deze zal, aldus de voorzitter, rond de 13.000 liggen. De heren Vorstenbosch en v. Heivoort dringen er op aan in de overeenkomst duidelijk te be palen dat de bouw van deze wo ningen binnen een bepaalde tijd voltooid moet zijn, waarop de voorzitter kan antwoorden, dat deze 102 woningen tegelijk zul len worden gebouwd en dat als uiterste termijn twee jaar is ge steld. Omdat zich bij de te verkopen grond enkele percelen bevindfen die nog geen eigendom der ge- meent zijn, zal tot onteigening van en aantal percelen moeten worden jogergegaanl, oirfdat :de eigenaars niet bereid gebleken zijn deze grond voor de door de gemeente geboden prijs te ver kopen. Hierover zal de raad in zijn volgende vergadering een beslissing nemen. Vervolgens komt aan de orde het voorstel tot verdaging van de beslissing op het ontwerp- uitbreidingsplan in hoofdzaak voor de gemeente Vlijmen, als mede op de ontwerp-uitbrei- dingsplannen in onderdelen voor de kerkdorpen Vlijmen, Haar steeg en Nieuwkuik met ten hoogste drie maanden. Er zijn namelijk on deze plannen een aantal bezwaarschriften ingeko men, dié voor de Planologische Dienst in Den Bosch aanleiding zijn geweest enkele wijzigingen voor te stellen. De heer v. d. Meerendonk wijst er op dat dit niet volgens af spraak is. Er was toegezegd dat een deskundige van de Planolo gische Dienst voor de raadsle den een uiteenzetting over deze materie zou komfen geven. Spr. stelt dan ook voor om in een aparte vergadering en in het bij zijn van deze deskundige deze plannen nader te bezien. Het is voor de raadsleden niet wel mo gelijk zich aan de hand van de vele stukken en bezwaarschrif ten een juist beeld van de stand van zaken ta vormen. De bedoel de dsekundige, de heer Bakker, aldus de voorzitter, heeft ook toegezegd te zullen komen en naar verwacht mag worden, zal dat in de loop van de volgende week ook gebeuren. Tot zolang zal de beslissing over dit voor stel worden aangehouden. Vastgesteld werd vervolgens een verordening, regelend de be rekening en toekenning van te gemoetkomingen ex art. 13 der L.O.-wet 1920. Toegekend werden een aantal vergoedingen een art. 13 der L. O.-wet 1920 aan enkele inwoners der gemeente, wier kinderen scholen in Den Bosch bezoeken. Op één verzoek werd afwijzend beschikt. Medewerking ex art. 72 der L.O.-wet werd verleend aan het Nw. Ginnekenstr. 23 over de in de gemeente nog onge bruikt liggende grond. Dit contact zou worden opgenomen, omdat is gebleken dat genoemde firma een uitbreiding van haar bedrijf beoogt in Leiden. De heer Vorstenbosch wijst er nogmaals op, dat het niet aangaat dat deze firma elders uit breiding gaat zoeken, terwijl zij in Vlijmen nog 9 ha. tot haar beschik king heeft. In Waalwyb wordt gestart op 21 september De vrijetijdsbesteding van on ze jeugd is een probleem!, dat zowel in zijn omvang als ni zijn „bestrijding" steeds groter vor men gaat aannemen een pro bleem dat enerzijds veel wanbe grip en lauwheid ontmoet, maar dat anderzijds gelukkig ook de belangstelling en de actieve aan dacht van velen heeft. Wat doet de jeugd met haar vrije tijd Alles en niets. Veel jongens en meisjes woekeren met hun vrije tijd. Zij verdelen de kostbare uren en minuten gierig tussen hun interessen en liefhebberijen. Zij komen tijd te kort voor het vele dat zij naast hun studie en hun werk willen doen, en goed willen doen. Dat zijn de gelukkigen. Er zijn er echter ook, die niets doen, die hun vrije tijd uithan gen en uitslenteren. Zij zijn, on bewust veelal, het slachtoffer van een dodelijke verveling, die zich tenslotte en uitweg zoekt in baldadigheid of in een ver maak, dat kleurloos is of niet door de beugel kan. Zij zijn niet te benijden. Wie ten aanzien van deze laat ste categorie jongeren zegt ei gen schuld, zij zijn te beroerd en te lamlendig om iets aan te pakken of voor iets positiefs be langstelling te hebben, die zit er wel heel ver naast. Een groter en catastrophaler vergissing kan niet worden gemaakt. De wer- welijk „ongrijpbare" jeugd is maar heel klein en bestaat, naar ons inzicht, in Waalwijk hele maal niet. Elke jonge mens is belangstellend en gezond nieuws gierig, omdat hij jong is, maar de ontwikkeling van en de groei in deze belangstelling behoeven voorlichting en vorming. Van iemand die zo van de lagere school de fabriek of het atelier binnenstapt, van iemand dus bij wie de geestelijke akker nog maar omper is ingezaaid, kan men niet verwachten, dat hij in de stortvloed van indrukken en ervaringen, die op hemi afkomen en zich in hem vastzetten, rijp van groen weet te onderschei den. Kan het koren er iets aan doen, dat het onkruid opschiet? Nee, maar wel de boer, en de boeren dat zijn in dit geval zij, die voor deze jeugd verantwoor delijk zijn. Verantwoordelijk niet alleen, dat er goede arbei ders uit groeien of pientere kan toorklerken of meisjes die geen lelijke woorden zeggen, maar ook en vooral verantwoordelijk voor het feit. dat zij positieve, bewust levende mensen worden, die weten wat hun taak is tegen over een nieuwe jeugdige gene ratie. En die verantwoordelijk heidsdragers zijn niet alleen de ouders, maar alle ouderen, vol wassénen zo u wilt, die met de jeugd in aanraking komen. Wie dus zegt een groot deel van de moderne jeugd heeft geen positief gerichte interessen en liefhebberijen, die heeft ge lijk, wanneer hij daar tenminste bij voegt, dat de schuld daarvan zeker niet alleen bij die jeugd ligt. Jongens en meisjes, die al len maar de lagere school van binnen hebben gezien en daarna geen enkele vorming meer heb ben ontvangen en die ook in de huiselijke kring niet de stimu lans vinden voor een Rqsitief ge richte vrijetijdsbesteding, die jongens en meisjes vervelen zich stierlijk bij de „Pastorale" van Beethoven, bij „Driekoningen avond" van Shakespeare en bij een lezing over. een Himalaya- expeditie. Het zou gek zijn als het anders was en ze hebben een verschrikkelijk groot gelijk als ze zeggen da's eens, mjaar nooit meer. Ze pakken bun fiets en hangen maar wat rond, glip pen een bioscoop binnen niet naar „La Strada", want da's zo'n idiote film (gelijk hebben ze weer) waar ze ook geen draad wijzer worden, en dat is dan hun vrijetijdsbesteding. Daar moeten de ouders naar kijken, jawel, maar die ouders kunnen niet zo veel meer doen. Het is hun ook aan het hart gegaan, dat hun jongen of hun meisje niet wat m'eèr heeft kunnen studeren of althans wat meer vorming heeft kunnen opdoen. Wetenschap, cultuur en beschaving' zijn mooie dingen, m(aar op je bord zie je d'r niks van. Hun zoon of doch ter heeft het nou niet wat je noemt „geschoten", want die zelfde zoon of dochter zou best eens wat anders willen dan al tijd maar datzelfde kleurloze vermaak. Ze willen met hun vrije tijd ook wel wat anders doen dan maar wat rondhangen. Maar wie maakt ze wegwijs Wat moeten ze zien in een film, wat mtoeten ze beluisteren in 'n toneelstuk en wat is dansen meer dan het maken van ritmi sche bewegingen op de maat van al dan; niet geslaagde muziek Er wordt van veel zijden ge werkt om de jeugd te brengen tot een prettige, positieve vrije tijdsbesteding. Sportverenigin gen, hobbyclubs, muziek- en to neelverenigingen doen op dit gebied prachtig werk, dat meer dan gewone belangstelling en steun verdient. Maar dan blijft daarnaast nog de zorg voor de uitgaande jeugd, ,de jeugd die wel eens wil dansen, die wel eens naar een cabaret of film wil. Mogelijkheden zijn er op dat gebied genoeg, jawel, maar de sfeer is er toch dikwijls niet om over naar huis te schrijven. Die is op z'n best neutraal, maar ook heel vaak beslist onchriste lijk en heel wat ouders zouden er dan ook dankbaar voor zijn als ze hun kinderen ergens an ders heen konden sturen. En de jongeren zelf hebben geen keus, ze moeten het doen met de mo gelijkheden die er zijn. Maar als men de jeugd er dan van wil doordringen, dat ook het ver maak een katholieke sfeer moet ademen, dat elk vermaak dat neutraal is, niet positief is, en dat vermaak in een katholieke sfeer niet minder belangrijk is dan het naar de kerk gaaiu dan moet men er ook voor zorgen, dat de jeugd de gelegenheid krijgt dit te ervaren en tot die persoonlijke overtuiging te ko men. - Om dat te bereiken bestaat al jarenlang „De Instuif". Dit is een vrije vorm van jeugdbewe ging in katholiek verband voor jongens en meisjes vanaf 17 jaar. Het is een landelijke bewe ging en wie lid is, kan in alle „Instuifgelegenheden" in 't land terecht. Hij krijgt een lidmaat schapskaart voorzien van foto. Dit lidmaatschap verplicht ove rigens helemaal niet de avonden te bezoeken, wie zin heeft komt; wie geen zin heeft, komt niet, vandaar ook de naam „Instuif". Over het algemeen zal die zin er echter wel zijn, want de avonden zijn «altijd uitstekend verzorgd en worden gekenmerkt door een allerprettigste sfeer. Overal waar deze „Instuif" bestaat, kan men zonder meer spreken van een grandioos succes, zo groot dat de beschikbare gelegenheid veel al te klein is om alle belangstel lenden te kunnen bevatten. Bij deze „Instuif" zijn vele artisten van het eerste plan aangesloten, die voor de leden optreden tegen een zeer gereduceerde prijs. Hieronder bevinden zich beken de radio- en televisiesterren, ca baretiers, voordrachtkunstenaars etc. Verder vele uitstekende dansorkesten, die dansavonden verzorgen in correcte, katholie ke sfeer. De bedoeling van de „Instuif" is naast het geven van verantwoord v.ermlaak, het tot stand brengen van een ontmoe ting tussen de kerk en de jeugd vanaf 17 jaar. die men anders niet zo gemakkelijk te pakken krijgt, omdat ze overdag werken of studeren en 's avonds veelal niet thuis zijn. Elke avond die gegeven wordt, wordt dan ook bijgewoond door een priester. Het zijn dus avonden, waar de ouders hun kinderen met 'n ge rust hart naar toe kunnen laten gaan. Voor de jongeren, die dit le zen hoe meer hoe liever mogen we een en ander mis schien nog wat verduidelijken, want er zullen er misschien zijn die zeggeng als d'r een kape laan bij is, zal het er wel lekker saai toegaan. Nou, als dat dan de mlaatstaf van gezelligheid moet zijn, dan kunnen wi.i hier in Waalwijk wel avonden aanwij zen, waar het er zonder kape laan bijzonder ongegeneerd toe gaat. Niemand zal kunnen zeg gen, dat hij op zo'n avond echt, oprecht plezier heeft gehad, zo'n plezier waar je je nog dagen lang opgekikkerd van voelt. Maar goed, die kapelaan is er dus, evenwel zonder kerkboek en bij de deur staat geen wijwa terbakje. Die kapelaan is er om met jullie plezier te hebben, om met jullie te praten over dingen waar jullie belang in stellen. Die kapelaan zal wel elke avond openen en sluiten met gebed, maar daar is nog nooit iemand slechter van geworden. Die ka pelaan zal er ook met jullie over praten, dat dansen een natuur lijke ontmoeting is tussen de jongen en het meisje, dat dansen op zich iets goeds, is als het goed gericht is, even goed als een On ze Vader en een Rozenhoedje. Ook dansen kan bidden zijn. En als je dat door hebt, dan zul je HET ZÏÏIDEN De raad der gemeente Drunen kwam vrijdag in openbare vergadering bijeen en werkte zich in 20 minuten door de agenda heen. Het voornaamste punt der agenda was wel de benoeming van twee leraren aan de gemeentelijke vakschool voor schoenmakers, zulks in verband met het feit dat het leerplan op deze school ge heel is gewijzigd en van handwerk-onder- wijs is overgeschakeld op machinaal ou derwijs, terwijl tevens veel aandacht zal woroen besteed aan algemene vorming_ Het prae-advies zegt hierover: In overleg met het Ministerie en de In specteur van het Nijverheidsonderwijs is besloten tot aanstelling over te gaan van 2 leraren voor de machinale afdeling en 1 leraar voor het algemeen vormend onder wijs. Een van de nieuw te benoemen le raren voor het machinale onderwijs is reeds' ter vervanging van de heer de Hart, die met ingang van 1 maart a.s. de school gaat verlaten in verband met het bereiken van de 65-jarige leeftijd. Nu het derhalve mogelijk is voor de A.V.O.-vakken een vaste leraar te benoe men, zal het tevens noodzakelijk zijn, dat aan de leraren P. Janssen en W. Roozen, die tijdelijk aan de school waren verbon den, en slechts enkele lessen gaven, met ingang van de benoeming van de nieuwe leerkracht, eervol ontslag wordt verleend. Voor de functie van leraar machinaal schoenmaken hebben wij de volgende voordracht opgemaakt: 1. C. A. Brok te Waalwijk, thans leraar aan de Nijverheidsschool te Waalwijk; 2. J. C. M. van Vught, te Oisterwijk, werkzaam als chef zwikkerij op schoen fabriek te Oisterwijk. Voor de functie van leraar voor het al gemeen vormend onderwijs luidt de voor dracht: 1. P. L. A. Pouwels, onderwijzer te Nis- telrode; 2. J. C. Landsbergen, onderwijzer te Rot terdam. De heer J. C. M. Vught uit Oisterwijk had te elfder ure zijn sollicitatie inge trokken, zodat de voordracht werd gewij zigd in: 1. C. A. Brok te Waalwijk, en 2. M. Bax te Budel. De voorzitter lichtte verder nog een en ander toe omtrent de reorganisatie aan de genoemde school, een reorganisatie waardoor deze school aldus de voorzitter, door haar uitrusting en leerplan tot de beste schoenmakers-vakschool in Neder land kan worden gerekend. De leraar ma chinaal schoenmaken, welke thans zal wor- denbenoemd zal hoofd zijn van de afde ling machinaal schoenmaken en directeur van de avond-vakschool. Tot leraar machinaal schoenmaken werd bij algemene stemmen benoemd de heer C. A. Brok en tot leraar algemeen vormend onderwijs de heer P. L. A. Pou wels De agenda vermeldde verder nog het voorstel tot wijziging van de politie-ver- ordening. Het betrof hier een politie-ver- ordening betreffende speel-automaten. Het prae-advies zegt hierover: De laatste tijd is in verschillende ge meenten in deze provincie een groot aan tal speelautomaten in café's geplaatst. Waar bij de mensen in het algemeen de neiging bestaat om een kansje te wagen, wordt de goklust van het publiek door de betreffende apparaten opgewekt, met als gevolg, dat daarmede door cafébezoekers in verhouding tot hun inkomen aanzien lijke bedragen worden verspeeld. Zowel voor gehuwde personen als voor jongeren kan de aanwezigheid van speelautomaten morele gevaren opleveren. Hoewel het be treffende euvel zich in deze gemeente mo menteel niet voordoet, trachten de ver huurders van bedoelde apparaten toch van tijd tot tijd deze ook in café's te plaatsen. Gezien de gevaren, welke in het alge meen aan het hierbedoelde euvel verbon den zijn, heeft de afdeling Noord-Brabant van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten deze aangelegenheid nader onder ogen gezien. Het resultaat hiervan is ge weest, "dat door de Vereniging een wijzi ging van de Politieverordening ontworpen is, waarbij de aanwezigheid van speelauto maten op of aan de weg en op of in voor publiek toegankelijke plaatsen - winkels daaronder begrepen - verboden wordt. Om ook ten onzent alle zwarigheid in deze te voorkomen zijn wij van oordeel, dat het ook voor onze gemeente wenselijk is de Politieverordening te dien aanzien ie wijzigen en overeenkomstig het advies van de Vereniging te handelen. De raad keurde dit voorstel goed. De raad verleende ook zijn goedkeuring aan de verhoging van het rekening-cou- rantcrediet van f 500.000 .- met f 380.000.- Het betrof hier een rekening-courant overeenkomst met de N.V. Bank van Ne derlandse gemeenten. Aan de heer N. van Kuik, tijdelijk wo nende te Waalwijk,werd de gemeentelijke garantie verstrekt bij het sluiten van een hypothecaire geldlening voor de bouw van een particuliere premiewoning. Aan de heer A. van Delft, Torenstraat 39, alhier, werd grond verkocht op de hoek Julianastraat-Koningin Emmastraat ter grootte van 636 m2 voor het bouwen van een woning. Alle kortingen worden direct afgetrokken Dit contact is opgenomen, aldus de voorzitter, en bij de secretaris is ook een schriftelijke reactie binnen gekomen. De secretaris is echter met vakantie, zodat dit stuk niet ter ta fel kan komen. De voorzitter meent echter te weten, dat het antwoord niet aan de bedoeling van het ge meentebestuur beantwoord. Er zal nog eens contact worden opgeno men. Vervolgens brengt de heer Vor stenbosch een schrijven van de Ho- cres ter tafel, waarin deze de raads leden verzoekt stappen bij B. en W. te ondernemen tot verlaging van de hoge vergunningsrechten in de ge meente Vlijmen. Meermalen, zo zegt dit schrijven, is getracht deze materie met B. en W. te regelen, doch tot op heden zonder resultaat. Verder wijst dit schrijven er op dat in gemeenten van gelijke omvang als Vlijmen en zelfs in grotere ge meenten deze rechten aanmerkelijk lager liggen. De heren Vorstenbosch en Wijkmans menen dat er alle aan leiding is om aan het verzoek tege moet te komen. Zij vinden het niet juist dat er voor de Vlijmense kas teleins een regeling ten ongunste is getroffen. De heer Blauwhof, waarnemend gemeentesecretaris, wijst er op dat deze aangelegenheid toch wel enigs zins anders ligt dan door de Hocres wordt voorgesteld. Indertijd heeft een vertegenwoordiger van de Ho cres contact opgenomen met B. en W. Dit contact had tot resultaat, dat deze zich eerst nader met de Vlij mense kasteleins zou verstaan. Hij is daarna echter nooit meer terug gekomen. Het is ook niet zo, dat Vlijmen een ongunstige uitzonde ringspositie inneemt. Er zijn ge meenten van gelijke omvang als Vlijmen, waar de rechten hoger lig gen. Bij de berekening hiervan gaat men uit van de factoren: omzet, stand, ligging en inrichting. De te hoge rechten, waartegen de Hocres protesteert,^ zijn destijds door bur gemeester v. Hout persoonlijk vast gesteld, maar niet aan de hand van de door de kasteleins verstrekte ge gevens, omdat er bij waren, waar van aan de juistheid terecht getwij feld mocht worden. Na een onder zoek hebben zij, die teveel betaald hadden, een bedrag gerestitueerd gekregen, terwijl anderen een na vordering ontvingen. De kasteleins, die 't met de aanslag niet eens zijn, hebben echter het volste recht hier tegen in beroep te gaan, maar geen van hen heeft dit gedaan. Zij heb ben een en ander dus aan zich zelf te wijten. Ten slotte kan de heer Blauwhof nog meedelen, dat ondanks de be stedingsbeperking de straatverlich ting, waarvoor een bedrag van 160.000.was begroot, voor 125.000.doorgang zal vinden. De aanleg van de provinciale weg zal voor de volle honderd procent door gang vinden.

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 1